De Kabinetsformatie. Zonsverduistering. Hef belangrijkste 54e JAARGANG No. 16555 Verschijnt 3a£elijks, behalve op Zon- en FeestHapren. MAANDAG 14 TUXT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10. per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.721/». BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. H aarl em - N oo rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. H. M. de Koningin ontvangt de Ministers Oud, Van Lidth de Jeude en De Graeff. Onze Haagsche correspondent seint: Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin de ministers mr. Oud. jhr. ir. van Lidth de Jeude en jhr. mr. de Graeff in audiëntie ontvangen. De veronderstelling ligt voor de hand dat deze audiënties de Kabinetsformatie hebben betrof fen. De ministers zouden elk afzonderlijk door H.M. ontvangen zijn. Uit dit bericht valt af te leiden dat de tot standkoming van een kabinet op breede basis nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Mi nister Oud en minister van Lidth de Jeude ver tegenwoordigen resp. de inzichten van den Vrijzinnig-Democratischen Bond en den Vrij heidsbond: van minister de Graeff verluidt dat hij verklaard zou hebben, niet bereid te zijn zitting te nemen in een coalitie-kabinet. HAARLEMSCHE JEUGD LUCHTVAART CLUB. De H. J. L. C. aangesloten bij de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart maakte een tweedaag- sche excursie naar Waalhaven. Zaterdagmid dag werd van de Groote Markt in Haarlem vertrokken. De tocht ging langs Leiden. Den Haag en Ypenburg, waar even werd halt gehouden. Vervolgens ging het naar Rotterdam. Even buiten de stad werd het kamp opgeslagen bij een boerderij. 's Avonds werd Rotterdam bezocht. De Zondagochtend was gewijd aan een bezoek aan het Instituut voor de Scheepvaart en de Luchtvaart, 's Middags ging het naar Waal haven naar de internationale vliegfeesten. Daar volgden de deelnemers de acrobatische vliegtoeren met spanning. Om zes uur werd de terugtocht aanvaard. Bank van Frankrijk verhoogt liet disconto. PARIJS, 14 Juni (Havas-A.N.P.) De Bank van Frankrijk heeft het disconto van 4 tot 6 procent verhoogd. Nieuwe stakingen in de Ver. Staten. Pl.m. twintigduizend arbeiders er bij betrokken. WASHINGTON, 14 Juni. (Reuter-A.N.P.) Joh Lewis heeft de staking afgekondigd in zeventien mijnen, toebehoorende aan de Bethlehem Steel Corporation en de Youngs- town Sheet Tube Company. Negenduizend vijfhonderd arbeiders, leden van de United Minewerkers, zijn bij deze beweging betrok ken. Werkloosheid blijft dalen. Voor het eerst een daling beneden het niveau van 1934. 's GRAVENHAGE, 14 Juni. De direc teur van den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 24 t.m. 29 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 461.600 personen (de landarbeidersbonden met 75.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 461.600 personen was. in genoem- week 23.8 pet. geheel werkloos (in de vorige verslag week 3 t.m. 3 t.m. 8 Mei 1937 was dit percentage 24.6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934 23.4 pet., 1935 27.8 pet. 1936 29.2 pet., 1937 23.8 pet. Het percentage bedroeg eind Januari 1937 33.—. In vergelijking tot dit hoogste punt in 1937 is het dus met 9.2 gedaald. Naast de bovenbedoelde is een aantal ar beiders een gedeelte der week werkloos. Re kent men deze voor een derde (dus voor ge middeld twee dagen werkloosheid per week) mede, dan zijn de totale werkloosheidspercen tages: Eind Mei 1934 25.1, 193-5 30.—, 1936 31.—, en eind Mei 1937 24.7. Uit deze cijfers blijkt, dat de werkloosheid niet alleen kleiner is dan in de overeenkoms tige week van 1935 en 1936, doch thans ook (voor het eerst) is gedaald beneden het niveau van 1934. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 Mei 1937 in totaal 345.832 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 328.014 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 329.905 werkloos, onder wie 316.706 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van 1936 zijn er thans ongeveer 64.000 personen minder bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven. Het aantal werkloozen onder de ingeschrevenen is onge veer 63.000 lager. Aan het cultureel werk voor werkloozen na men einde Februari 1937 deel: a. Cursussen 38.047 personen, b. werkobjecten (gemiddeld) 2.236 personen, c. centrale werk plaatsen 2.508 personen, d. kampen voor jeug dige werkloozen 1.894 personen. Het bestuur van het werkfonds 1934 deelt mede, dat op 3 Juni 1937 rond 8.500 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. De Frans Halstentoonstelling. De Halsen uit Amerika komen heden middag aan. Naar wij vernemen worden de Halsenuit Amerika, die op de hier te houden Frans Hals tentoonstelling geëxposeerd worden, heden middag te Rotterdam verwacht, met een boot van de Holland Amerikalijn. Zij worden uit Rotterdam gehaald door een wagen van Centraal Vervoer en een tapis sière van den expediteur Barnhoorn, alhier. Daar deze schilderijen een gezamenlijke waar de van f 6.000.000 vertegenwoordigen zijn na tuurlijk bijzondere maatregelen genomen om de veilige overkomst te waarborgen. De wagens zullen door politie geëscorteerd worden. De schilderijen worden na aankomst aan de ach terzijde van het Museum uitgeladen. Morgen zal de ontzegeling plaats hebben; dan zal bij het uitpakken ook de wethouder van onderwijs de heer A. G. Boes, tegenwoor dig zijn. Hoe laat de schilderijen vanmiddag zullen aankomen, kon ons nog niet worden medege deeld. Het was nog niet met zekerheid te zeg gen. Misschien zou het ongeveer 2 uur wor den, maar het kan ook vroeger of later zijn. Nader vernemen wij, dat de schilderijen he denmiddag te half 2 zouden aankomen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De zeventienjarige jongen S., die Donder dagavond uit een raam is gevallen van een per ceel aan de Westergracht is, naar wij verne men, Zaterdagmiddag in de Maria-Stichting aan de gevolgen van dien val overleden. OUDE MAN AANGEREDEN. Zaterdagmorgen om 11,20 uur is een oude, doove heer van 83 jaar die bij de R.K. Kerk het Spaame wilde oversteken in de richting nieuwe Lange Brug, door een handkar in den rug aangereden. De man kreeg verwon dingen aan zijn linkerslaap en rechterknie en is ter observatie in de Maria Stichting op genomen. Ieder die iets van dit ongeval gezien heeft wordt verzocht zich te melden bij het politiebureau in de Smedestraat. ONDERWIJZERSEXAMENS. Haarlem, 12 Juni 19S7. Eindexamen „Da-Costa Kweekschool". Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd mej. M. van der Horst te Santpoort en de heeren A. van Arkel te Nieuw Vennep, G. van den Berg te Santpoort, C. H. Wille te Haarlem. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Zondagmorgen had in de zweminrichting aan de Houtvaart een examen plaats voor het Haarlemsche diploma. De eischen ten opzichte van de theorie, kennis van de reddingsmidde len en van de reddingswij zen bij ongevallen te water (binnenwater), uit de zee en uit het ijs,zijn gelijk aan het diploma A. van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, even als het waterwerk. De examencommissie bestond uit de Techni sche leden mevrouw A. PerryMeijer en de heeren A. J. Meijerink en R. J. Rohlfs; mevr. S. Dijkstravan Baren en de heer Joh. M. Schmidt assisteerden de examencommissie. 11 candidaten namen deel, waarvan 2 wer den afgewezen. De voorzitter der brigade deelde na afloop den uitslag mede en bracht woorden van dank aan hen die de opleiding zoo goed hadden verzorgd. De namen der geslaagden zijn: mej. R. Weers en de heeren: W. Brakel, R. J. Bruse- ker, J. A. van den Enden, W. van der Goll, J. Koome, A. J. van der Meer. G. A. van Nie en W. van Nie. De geslaagden mogen nu deelnemen aan het Bondsexamen A. dat gehouden wordt op Zon dag 27 Juni a.s. De examencommissie bestaat dan uit T. C. leden uit een andere gemeente. REISVEREENIGING IN HAARLEM-OOST OPGERICHT. Dezer dagen werd besloten tot het oprich ten eener reisvereeniging in Haarlem-Oost. Deze vereeniging zal den naar „Reisvereeni ging Altijd Plezier" dragen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter P. van Woer- kom; secretaris: H. A. A. v. d. Berg en pen ningmeester: Joh. Deen. Twee commissarissen zullen nog nader aangewezen worden. Tevens is op den oprichtingsavond besloten 22 Augus tus a.s. éen tocht te maken anar Nijmegen, waarvoor zich dadelijk 22 personen opgaven. Het bestuur zal op de a.s. ledenvergadering met verdere plannen komen. Er kunnen zich nog eenige leden opgeven voor den eersten tocht. Het adres van den secretaris is H. A. A. v. d. Berg, Allard Piersonstraat no. 52. Haarlem-Oost. GROOTE ZENDING LEVENSMIDDELEN NAAR HET BASENLAND. De Commissie „Hulp aan Spanje" deelt mede, dat binnenkort haar vierde transport naar Spanje, en wel naar het Baskenland zal worden verzonden. Het transport zal be staan uit levensmiddelen en kinderkleeren, die door vrouwen in het geheele land ver vaardigd werden. Aan de levensmiddelen zal een bedrag worden besteed van ca. f 2000. Dat de commissie zulk een groot bedrag kan besteden, is vooral te danken aan de actieve hulp van de kunstenaars van den B.K.V.K. 'Bond van Kunstenaars ter Verdediging van ie Kultureele rechten), die het batig saldo van het gehouden kunstenaarsfeest op 5 Juni j.I. in het Muzieklyceum te Amsterdam, zijn de ruim f 1300 aan de commissie hebben af gedragen. Bruj ingestort tijdens feestelijk heden. Ernstig ongeluk in Sjanghai. SJANGHAI, 14 Juni (D.N.B.-A.N.P.) Gis teren is tijdens wedstrijden met „drakenboo- ten", die in geheel China werden gehouden ter gelegenheid van het „drakenbootfeest", te Sjanghai een brug ingestort, waarop zich een groot aantal toeschouwers bevond. Honderden personen kwamen in het water terecht.è Het aantal slachtoffers is onbekend. Tot nu toe zijn reeds zes lijken geborgen. DE HAARLEMSCHE POSTFANFARE. Succes te Zaandam. De Haarlemsche Postfanfare, dir. Philip S. Vlessing, nam Zondag deel aan het door de Verkade's fabrieken te Zaandam georgani seerde concours. Juryleden waren de heeren Eduard van Beinum, Marcel Poot (Brussel) en kapitein Walter Boer, die hun taak geblindeerd te verrichten hadden. De Haarlemsche Postfanfare werd hoogste in haar afdeeling over het geheele concours met 108 punten (le afdeeling, 2e prijs); ook werden haar de navolgende extra prijzen toegekend: extra prijs hoogste in de le af deeling; extra prijs hoogste in den marsch- wedstrijd (zilveren draagmedailles voor alle tamboers)marschtrom voor het hoogste aantal punten in den marschwedstrijd (le prijs met 99 punten). Als typische bijzonderheid vermelden we nog, dat de bekende Zaansche corpsen van Schaar en Toon de Vries het eveneens alle niet verder konden brengen dan een twee den prijs, wel een bewijs hoe uiterst scherp de jury geoordeeld heeft. OPBRENGST ZONNESTRAAL-COLLECTE. De opbrengst van de „Zonnestraal"-collec- te bedroeg dit jaar f 2609.58, terwijl het vorig jaar een bedrag van f 3277.81 werd ingeza meld. CONGRES A. N. V. V. Tot besluit van het congres van de A. N. V. V. te Zandvoort maakten :4e congressisten Zater dag een uitstapje naar de Hollandia Bron te Vijfhuizen en het park Groenendaal te Heem stede. Om 10 uur vertrok het gezelschap in eenige autobussen via Heemstede naar Vijfhuizen. Hier werden ze ontvangen door den direc teur van de Hollandia Bron, den heer Cokart, die, na een hartelijk welkom te hebben uit gesproken, een inleiding hield over het ont staan en de ontwikkeling van de Hollandia Bron. Hierna hield Dr. J. B. v. d. Weijden een lezing over het gebruik van bronwater in 't alge meen. In groepen werd daarna een rondgang ge maakt door de fabriek, waarbij het gebruik van bronwater op allerlei wijzen in praktijk werd gebracht; met en zonder wijn, voor en na een sigaret of sigaar en tijdens of na het gebruik van allerlei versnaperingen. Op den tocht naar Heemstede, die hierna volgde werd het gezelschap aan de grens der gemeente Heemstede ontvangen door den ge meentesecretaris, den heer N. Vos. Voorafge gaan en gevolgd door de motorbrigade van de Heemsteedsche politie, die zorgde dat den congressisten overal voorrang werd verleend, ging het vervolgens naar het Parkhotel Groe nendaal, waar het gezelschap allerhartelijkst werd begroet door Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, de beide wet houders en het bestuur van V.V.V. afd. Heem stede. Tijdens de, door het gemeentebestuur aan geboden lunch, sprak de burgemeester de aan wezigen op hartelijke wijze toe. Hij eindigde met den wensch. dat velen nog eens in Heem stede zouden terugkomen. De rede van den burgemeester werd beant woord door jhr. L. C. H. Quarles van Ufford, secretaris-penningmeester van het hoofdbe stuur der A. N. V. V. Namens het hoofdbestuur en namens alle congressisten sprak hij zijn hartelijken dank uit voor de schitterende ont vangst. Tot slot sprak de heer Stel, voorzitter der afdeeling Zandvoort nog enkele woorden. Daarna werd in de beste stemming de terug tocht naar Zandvoort aanvaard. Boven de Stille Zuidzee is de zon totaal verduisterd En 's wereld's „verrekijkers" waren zeer geïntresseerd, Men heeft zelfs hier te lande door de radio beluisterd, Wat d' expeditie naar 't verschijnsel heeft geconstateerd, Van alle soort verduisteringen bij elkaar genomen, Waarvan de menschen hooren en dat zijn er nogal wat, Is dit de eenige, die men steeds vooruit aan ziet komen, En d'eenige, waarvan de dader nimmer wordt gevat. Hoe men het zoo bereeknen kan is voor den leek een wonder, Nauwkeurig worden plaats en tijd tevoren reeds voorpeld, En dat het dan ook uitkomt vindt geen mensch al meer bijzonder, Alsof 't een demonstratie gold, door menschen vastgesteld. Het oogenblik is aangebroken, het gordijn gaat open Of beter: het gordijn schuift dicht voor het gelaat der zon. Het duurt zoolang het duren moest, dan is t weer afgeloopen, Precies zoo net precies op tijd, als het op tijd begon. En 't leven gaat gewoon weer door voor aardsche stervelingen, Al werd de zon verduisterd, ze ging toch niet naar de maan, Wij lezen weer van andere kleinere verduisteringen, Die meer laag bij den grondsch zijn en zoo vluchtig niet vergaan. Al raakt de zon dan in de Stille Zuidzee in het duister, De aarde draait als eiken dag een halven slag in 't rond En aan de Drukke Noordzee schijnt zij in haar vollen luister Op 't dankbaar volk van Nederland de zaak is weer ge-zond. P. GASUS. VERGADERING ALG. NED. VROUWEN VREDEBOND Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Vrou wen Vredebond haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitster mejuffr. H. de Kruyff. In het jaarverslag der secretaresse kwam tot uiting, dat in het afgeloopen jaar het onder ling contact der leden versterkt was en men zich met elkaar verdiept had in de problemen die met het vredesvraagstuk verband houden. Dit geschiedde o.m. door het houden van stu diemiddagen waarop verschillende recente boeken werden behandeld en door het organi- seeren van een zeer geslaagden landdag. Het verslag der penningmeesteresse wees uit, dat inkomsten en uitgaven elkaar dekten en er een klem batig saldo was. Het bestuur werd aangevuld met de dames M. van Abs, K. Veissingh, A. Pennings en C. Vogel, welke resp. de functies van le en 2e penningmeesteresse, propagandiste en 1ste secretaresse op zich namen. Vervolgens werd behandeld de Beschrij vingsbrief voor de 22ste algemeene vergade ring. welke gehouden zal worden op 19 en 20 Juni a.s. te Amersfoort. Voor het komende jaar zijn meerdere plan nen in voorbereiding, oa. een excursie naar het Vredespaleis en het Vredeshuis te Den Haag en verder uitbreiding der studiebijeen komsten waarvoor verscheidene sprekers zul len worden uitgenoodigd. Een woord van dank werd gebracht aan alle werkende leden en in het bijzonder aan de 2e secretaresse mevr. J. van Putten. Na de aanwezigen opgewekt te hebben, zich niet te vergenoegen met slechts betalend lid te zijn, doch zich op te geven als werkend lid, sloot de voorzitster de vergadering. Het woord is aan Petit de la Lozère: Het is gemakkelijker aan de macht te komen dan er zich in te handhaven, ivant hij het komen worden ivij geholpen door de fouten van onze te genstanders en wanneer wij er zijn hebben zij hetzelfde voordeel op ons. Tragische dood van bejaard echtpaar. Door bedstede gezakt en in kelder gevallen. TER APEL, 14 Juni. De ongeveer 70-jarige turfhandelaar Meyer en zijn echtgenoote, wonende te Ter Apel-West, zijn op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de beide oude menschen hedenoch tend te ruim negen uur nog niet in de huis kamer waren verschenen, liet hun- schoonzoon met wien zij samenwonen, een knechtje naar de in het achterste gedeelte van de woning gelegen slaapkamer gaan te kijken, waar de turfhandelaar en zijn vrouw bleven. De jongen begaf zich naar de bedstede en deed daar een ontstellende ontdekking. Hij zag, dat de planken va~ de bedstede aan het hoofdeinde waren losgeraak, waardoor de oude menschen met het hoofd naar beneden in den onder de slaapgelegenheid zijnden kelder waren gevallen. Zij waren met het hoofd op de steenen vloer terechtgekomen en bij beiden moet de dood vrijwel direct na den val zijn ingetreden. De overige bewoners van het huis hadden van het ongeval niets bemerkt. KON. FABRIEK VAN RIJTUIGEN EN SPOORWAGENS. In de heden gehouden jaarlijksche algemee ne vergadering van aandeelhouders van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Sporwagens J. J. Beijnes, N.V. te Haarlem, werden goedge keurd de balans per 31 December 1936, de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar en de bij deze stukken behoorende toe lichting. Overeenkomstig het voorstel van Commis sarissen en Directie werd besloten geen divi dend uit te keeren. De heer W. Graadt van Roggen, die dit jaar volgens rooster aftrad, werd als Commissaris herkozen. CHR. LYCEUM. Eindexamen afdeeling Gymnasium. Geëxamineerd 16 candidaten. Geslaagd voor diploma A de dames H. Banning, J. I. de Koo- men, A. M. E. Mandersloot, A. Visser, A. R. de Vries en de heeren W. Glastra, C. van Kalke ren, A. Klaasse, J. Koper, P. Pilon, J. Smit. Het examen werd met 2 candidaten voortgezet. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering. Nader vernemen wij dat de algemeene ver gadering van bovengenoemden Bond op Dins dag 6 Juli alhier alleen toegankelijk is voor leden en belangstellenden, die voorzien zijn van een toegangsprijs. Zooals reeds werd medegedeeld, hoopt dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van landbouw en Visscherij te 's-Gravenhage, te spreken over: de naaste toekomst van onze land- en tuinbouwbedrij ven. Minister dr. H. Colijn zal de slotrede uit spreken. DE NIEUW-ECONOMISCHE GROEP. De afdeeling Haarlem van de Nieuw Eco nomische Groep, houdt Dinsdag 15 Juni een vergadering in een der zalen van restaurant Lido, Houtplein. Sprekers op deze vergadering zijn de heer R. Buter, voorzitter der afd. Amsterdam met het onderwerp: „Keurde ons volk de econo mische regeeringspolitiek goed? Nooit!", en de heer Ernst Loeb, secretaris van het Hoofdbestuur over: „Het jaarverslag der Ned. Bank en nog iets". Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft Zaterdag aischeid genomen van zijn gemeente Pannerden, in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Hillegom. Tijdens de afscheidsrede van den scheidenden burgemeester in den gemeenteraad. pa g. De Koninklijke Familie is Zaterdag en Zondag door de hoofdstedelijke bevol king toegejuicht. 3 Het water heeft weer verschillende slacht offers geëischt. 3 Franco's troepen hebben den „IJzeren gordel" om Bilbao verbroken. 4 De acht Russische militaire leiders zijn terechtgesteld. 4 De roeiwedstrijden van de „Koninklijke" 5 Onze korfballers winnen op het nippertje van België 6 Raichenbach heeft zijn voorsprong in een zeer fraaie partij vergroot. 6 De wielerkampioenschappen te Valken burg brengen een zege voor de Baspen- ninx Sr. en Jr. 8 Burgemeester Maarschalk heeft afscheid van Haarlem genomen. 9 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: De band in het Britsche Rijk. 4 K. de Jong: Maneto. Vierde Concert 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1