Amsterdam juicht steeds weer. Instantine Uitstekend geslaagde Lighaluitvoering Turndemonstratie op het Haarlem-terrein. KUNSTGEBIT! STERADENT Het koele water J.e*ytce-j£o£um MAANDAG 14 JUNI 1937 HAAHLEM'S DAGBLAD 3 Koninklijke Familie overal enthousiast begroet. jE 1ULT OPKUKEN hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem-ik altijd Instantine! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Zaterdag Boschbaan officieel geopend. Onverwachte rijtoer langs avondverlichting. Zanghulde op het J. D. V 3yerplein. De vlag is Zaterdagmiddag in top gegaan aan den eeremast van de Ara- sterdamsche Boschbaan. H. M. de Ko ningin heeft, vergezeld van prinses Juliana en prins Bernhard, persoonlijk den schakelaar overgehaald, welke het schot voor het hoofdnummer dei- wedstrijden deed afgaan. Zij heeft daarmede de officieele handeling verricht der opening van het eerst gereed gekomen onderdeel van het groote Amsterdamsche Bosch plan, de roeibaan, welke verleden maand in feite in gebruik ls genomen. Tienduizenden waren van dit groote moment getuige, een moment, dat niet slechts voor de stad Amsterdam, maar ook voor de Nederlandsche roeisport van verstrekkende beteekenis is. De plechtigheid geschiedde onder ideale weersomstandigheden. Er heerschte een fris- sche atmosfeer in plaats van de drukkende zomerhitte der laatste dagen. De zon ging schuil achter een licht wolkendek, dat echter geenszins dreigend of somber was; en het zachte windje toonde geen neiging de roei- wedstrijden te hinderen. De vrije Zaterdagmiddag was oorzaak, dat langs de route welke de koninklijke familie op haar weg naar de roeibaan aflegde, veel be langstellenden stonden. Bij het vertrek van het* koninklijk paleis te kwart over twee was geheel het midden-Damterrein door een dich te menigte bezet. Te ongeveer kwart voor drie kwam het hoo- ge gezelschap bij de Boschbaan aan, waar de auto's voorreden voor den ingang der eere tribune. In de eereloge waren aanwezig verschillen de autoriteiten o.w. de heeren mr. L. J. A. Trip en C. G. Vattier Kraane van het comité Amsterdam, de wethouders mr. C. G. C. J. D. Kropman, Jac. Rustige, G. Baas en F. van Meurs, voorts de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. ba ron Röell en de leden van Gedeputeerde Sta ten mr dr. P. J. Witteman, E. Lu den, mr. A. Bruch en D..L. Kooiman. Toen de Koninklijke Familie de eeretribune betrad, richtten alle aanwezigen zich eerbiedig op en zongen staande het Wilhelmus. Na de vaderlandsche hymne klonk driewerf een har telijk hoera voor de vorstelijke personen, waarna de burgemeester van Amsterdam, het woord tot Hare Majesteit richtte en de Ko ningin na een korte rede uitnoodigde tot ope ning van de roeibaan over te gaan. De Koningin beantwoordde deze rede als volgt: Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om de nieuwe roeibaan te openen en ik voeg hieraan toe den wensch, dat zij, er toe moge bijdragen de nationale traditie hoog te houden en nieu we lauweren te oogsten op een gebied, dat ons van oudsher vertrouwd is. Dat dit belangrijke onderdeel van het Boschplan, welker totstand koming ook door mij met levendige belang stelling wordt gevolgd, reeds thans in gebruik kan worden genomen, is voor Amsterdam een reden tot voldoening. Als eenmaal het gansche plan op een der hoofdstad waardige wijze is voltooid, zoo moge dit park voor de ingezete nen van Amsterdam en voor velen daarbuiten een bron van vreugde en verpoozing worden. Moge op deze baan de strijd, hoe fel ook, steeds volgens oud vaderlandsche traditie eerlijk ge streden worden. En thans verklaar ik haar voor geopend. Bij de laatste woorden van Hare Majesteit klonk van het paddock een schot, dat het sein gaf tot den aanvang van het hoofdnummer van het programma van dezen middag, het nummer jonge acht b tusschen Aegir, Njord en Nereus. Nadat Hare Majesteit dit startschot had ge geven, bracht de tribune wederom een drie werf hoera uit op de Koninklijke Familie. Het moet voor de Prinses een groote voldoe ning zijn geweest, dat de Leidsche studenten deze race, welke buitengewoon spannend, was, wonnen in den zeer fraaien tijd van 6 minu ten en 23 sec. zoodat de zwaan van Njord de eerste clubvlag was, die aan de overwinnings- mast werd geheschen en het de Leidsche stu denten waren, die het eerste eererondje voor de tribune roeiden, om de krans van den se naat van het Amsterdamsche Studentencorps in ontvangst te nemen. Inmiddels waren de achtriemssloepen van het matrozeninstituut een attractie voor de wedstrijden van de „Koninklijke", aan de finish aangekomen- De drie ploegen van dit insti tuut werden vervolgens door een motorvlet gesleept langs de tribune, waarbij de beman ningen rechtop staand in de booten, met de riemen in de hand, defileerden. Een luid ge juich steeg op ter eere van de jongelui Na dit defile verlieten de hooge bezoekers de eeretribune en begaven zij zich met hun gevolg naar den uitgang, waar de auto's ge reed voor. het vertrek wachtten. Na aankomst op den Dam verscheen de Ko ninklijke Familie op het balcon van het paleis om te luisteren naar den massazang van een groot aantal vereenigingen, die met haar vaandels, het midden-Damterrein hadden be zet. Het werd een grootsche Oranjehulde. Gala-voorstelling in den stads schouwburg. De drukte in de hoofdstad, welke de geheele week reeds zeer groot was, bereikte Zaterdag avond haar hoogtepunt. Reeds lang voor acht uur stonden, zoowel voor het koninklijk paleis op den Dam. als langs de route, die de koninklijke familie zou volgen voor haar bezoek aan den Stads schouwburg. en op het Leidscheplein zelf, vele duizenden, die opnieuw van hun vreugde over het verblijf van de Vorstin en haar kinderen in de hoofdstad wilde doen blijken. De politie had uitgebreide maatregelen ge nomen om op dezen drukken avond het ver keer in de binnenstad zoo goed mogelijk te doen verloopen, doch tegen elf uur was de drukte zoo groot geworden, dat het auto- en rijwielverkeer naar de binnenstad werd stop gezet. De weg van den ingang van den schouw burg naar de koninklijke loge was met bloe-l men en planten versierd. Toen de koninklijke familie de voor haar bestemde loge betrad, speelde het residentieorkest het Wilhelmus, dat door de aanwezigen in den schouwburg, die tot de laatste plaats bezet was, werd mee gezongen. De schouwburg zelf bood op dezen avond een zeer feestelijken aanblik. Langs de balcons was een versiering van groote bouquetten van oranje en gele rozen aangebracht. Voor de koninklijke loge bevond zich een groot bed rozen, in dezelfde kleuren. De gala-voorstelling bestond uit balletten, welke werden uitgevoerd door de balletgroep der Wagner-vereeniging, die onder leiding staat van Ivonne Georgi, met begeleiding van het Residentieorkest onder leiding van Ernest Ansermet. Aan het slot der voorstelling speelde het or kest opnieuw het Wilhelmus, dat door allen medegezongen besloten werd met een driewerf: „Leve de Koningin", „leve de Prin ses" en „leve de Prins". Rijtoer door avondlijk Amsterdam. De koninklijke stoet begaf zich regelrecht langs het Koningsplein en den N.Z. Voor burgwal naar den Dam en velen meenden, dat daarmee het programma van den dag besloten zou zijn. Voor het paleis stapte ech ter alleen de Prinses uit en was het duide lijk, dat de Koningin en Prins Bernhard het voornemen hadden nog een bezoek te bren gen aan de feestverlichtingen in het cen trum, die zij'nog niet bij de duisternis van den laten avond hadden [kunnen bewonde ren. De stoet vertrok, zooals hij den schouw burg verlaten had, weer van den Dam om een tocht van een half uur langs de mooiste punten te maken. Al moest de menschenmenigte tengevolge van de geweldige drukte op sommige plaat sen met een voor haar sterkte wel wat mi nimale ruimte genoegen nemen, desalniette min verborg het volk zijn vreugde over deze onverwachte rijtoer niet en juichte het de beide vorstelijke personen hartelijk toe. Na het passeeren van den stoet trokken zeer velen op naar den Dam. waar een zeer op gewekte stemming heerschte. Toen de vor stelijke personen ten paleize waren uitge stapt, klonken er nog lang vaderlandsche lie deren. Prins Bernhard in de Nieuwe Kerk. Zondagochtend heeft Prins Bernhard met de hofhouding de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk aan den Dam bijgewoond. Omstreeks half elf begaf Prins Bernhard zich te voet van 't paleis naar de kerk, waar hij door de kerkmeesters werd ontvangen. Onmiddellijk daarna begon de dienst. Na den zegen bleven de kerkgangers eer biedig wachten, tot Prins Bernhard en zijn gevolg het gebouw verlaten hadden. Aan den uitgang der kerk had zich inmiddels een groote menigte opgesteld, die den Prins har telijk toejuichte. De groote rijtoer. Geheel in overeenstemming met de traditie is de Koninklijke Familie Zondagmiddag om half drie van het paleis op den Dam met groot gevolg vertrokken voor den grooten rijtoer, welke voorbehouden is aan den Zon dagmiddag van haar jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad. De Koninklijke Familie nam plaats in de met scharlaken bekleede calèche welke a la d'aumont was bespannen. Het gevolg maak te den tocht in open rijtuigen mede. Op den Dam was het zwart van de men- sohen en ook langs den weg, welke de Ko ninklijke familie zou volgen, stonden de be langstellenden dicht aaneengeschaard. Op het Jonas Daniël Meyerplein had de Koninklijke Familie een zanghulde in ont vangst te nemen van een koor van eenige honderden Joodsche kinderen, die voor de nieuwe synagoge stonden opgesteld onder leiding van den heer S. H. Englander, den dirigent van het koor der groote synagoge. Het zeer verdienstelijk zingende kinder koor bracht na het eerste en het zevende cou plet van het Wilhelmus een door den heer Isr. J. Olman op muziek gezetten tekst van Ruth Sarphati „Oranje en Israel" ten ge- hoore. Deze zanghulde werd besloten met het eerste couplet van het Wien Neêrlands bloed. Met groote aandacht volgden de Koningin, de Prinses en de Prins den specialen feest zang, welke door het talrijke publiek met een luid applaus werd begroet. Onder enthousiast gejuich der menigte ging de tocht verder naar het Stedelijk Mu seum. waar een rondegang werd gemaakt langs de tentoonstelling van Aziatische kunst. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde een half uur, waarna naar het paleis werd teruggereden. De marinekapel speelde bij aankomst van de koninklijke stoet op den Dam wederom het Wilhelmus. Hoewel een groote menigte anders had ge hoopt, verscheen de koninklijke familie niet op het balcon. De laatste officieele rijtoer van de vorste lijke bezoekers, welke door fraai zomerweer werd begunstigd, was hiermede ten einde. Vliegfeesten op Waalhaven. De vliegfeesten te Rotterdam begonnen Zaterdag met de aankomst van het militaire escadrille uit Amsterdam, dat zooals te ver wachten was eenige rondjes draaide boven het veld, dat omzoomd was met duizenden toeschouwers en een keurige landing maakte. Het weer, dat den heelen morgen wat druile rig was geweest, knapte tegen twee uur op. Om drie uur begon het werkelijk program, dat een groot succes werd, evenals het pro gramma van Zondag. ZESTIG JAART INDEPENDENT ORDER OF ODD FELLOWS. Zondag heeft de Independent Order of Odd Fellows, te Apeldoorn haar zestigjarige be staan herdacht. Uit alle deelen des lands waren de leden opgekomen, zoodat toen de begroetingsbijeenkomst, welke in de gemeen telijke eierhal werd gehouden, om kwart over elf geopend werd, meer dan 1100 personen aanwezig waren. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer B. Zeckendarf, voorzitter-meester van de oudste loge der I. O. O. F., de Paradijsloge 1 te Amsterdam. De heer J. Boelen van de Concordia-loge te Amsterdam sprak een feestrede uit. ter wijl dr. P. IJssel de Schepper uit den Haag, Groot-Sïre der orde eveneens het woord heeft gevoerd, 's Middags is in het Openluchtthea ter een ethisch spel opgevoerd. Ruim 3100 deelnemers. HAARLEM Maandag. Zaterdagavond werd op het Haar lemterrein voor de dertigste maal de traditioneele Lighaluitvoering gehou den, waarvoor een verheugende be langstelling bleek te bestaan, en die ook technisch uitstekend geslaagd ge noemd mag worden. Weliswaar had het zomerzonnetje, waaraan we de laatste dagen reeds zoozeer gewend zijn geweest, zich achter een grauw wolkendek verschillen, doch de stemming was er niet min der om, en de motregen, die den geheelen avond dreigde, zette gelukkig pas door, toen de turndemonstratie ten einde was. Aan deze uitvoering, georganiseerd door de afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging van leeraren in de lich. oefening en door den Ken- nemer Turnkring, namen meer dan 2900 leer lingen van de Lagere en U. L. O. scholen en NIEUWE en BETERE METHODE VOOR HET REINIGEN VAN UW „Ik vind inderdaad Steradenf het beste produet, dat ik in mijn jarenlange practijk ooit heb gebruikt", schrijft een vooraanstaand tandarts. Dat is de overtuiging van de meer dan 10.000 tandartsen, die thans hun patiënten Steradent aanbevelen als het beste preparaat, dat ooit werd vervaardigd voor het rei nigen en zuiver houden van kunstgebitten. Stera dent heeft slechts één doel - het reinigen en zuiveren van kunstgebitten. En het doet dit zóó goed als geen enkel middel nog ooit heeft gedaan. Strooi slechts wat Steradent poeder in een glas warm (geen heet) water, en leg daarin Uw gebit terwijl U zich kleedt, of laat heter gedurende de nacht in staan. Borstel niet. want dat is overbodig. Spoel het gebit alleen maar af en de tanden, zoowel als de plaat zijn zuiver en frisch geworden - zelfs daar waar ge met een borstel niet kunt komen. Steradent verwijdert de zwartste vlekken, tandsteen en kleverige aanslag. Maak een eind aan de vieze smaak en de onaangename geur van Uw beslagen gebit. Maak het weer als nieuw - frisch en aangenaam. Steradent is een ontdekking van Dr. L. W. Sherwin, den bekenden autoriteit op het ge bied van mondhygiëne. (Ket is gegarandeerd onscha delijk); Gebruik Steradent en Uw gebit zal zoo zuiver wor den en zoo frisch aandoen als nimmer te voren. Prijs 50 en 90 ct. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. WAARSCHUWING! Weiger na maak en inferieure surrogaten. Deze kunnen Uw gebit totaal be- iREÏNlG^^^ZyiVEmi^KUN^jGEBn^ENj Verkrijgbaar bij Drogisterijen VAN EDEN. Gr. Houtstr. 161, Gen. Cronjéstr. 49, Spaarne 38 Verkrijgbaar bij Drogisterij A. 3. v. d. P I G G E, GIERSTRAAT 3. (Adv. Ingez. Med.) Kostganger wondt zijn kostbaas ernstig. Drie slagen met een bijl op het hoofd. Dader meldt zichzelf. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks half drie, kwam aan het Politiepost huis in Stratum bij Eindhoven, de 22-jarige arbeider J„ ademloos aanloopen met de mede- deeling, dat hij zijn kostbaas vermoord had. De politie ging aanstonds met den man mede naar het bewuste huis, een arbeiderswoning in de tweede Lavendelstraat, waar de 26-jarige opperman P. J. van Tiggelen bloedend gewond in een hoek lag. Een ontboden geneesheer con stateerde drie ernstige hoofdwonden. V. deelde mede, dat hij en van Tiggelen nog laat hadden zitten praten, waarbij ruzie ont stond. De kostganger wond zich zoo op, dat hij naar de keuken liep en met een bijl ge wapend terug kwam. Daarmede bracht hij van Tiggelen eenige slagen op het hoofd toe en toen zijn slachtoffer bloedend ineen zakt" vreesde hij hem vermoord te hebben. V. is op transport gesteld naar Den Boser waar hij ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. (Adv. Ingez. Med.) ruim 200 dames en heeren van den K. T. K. deel. Het gemeentebestuur gaf aan de leerlingen vrij om aan de generale repetitie Vrijdag deel te nemen, terwijl het ook vrijstelling van ste delijke belasting toestond. Het bestuur van de voetbalclub „Haarlem" verleende medewer king door het terrein kosteloos ter beschikking te stellen, terwijl „Harmonie Crescendo" even eens geheel welwillend hare muzikale mede werking verleende. De belangstelling van Haarlems burgerij was vrij groot, maar deze belangstelling moet nog veel en veel grooter worden, omdat alles geschiedt ten bate van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose en omdat het ge- bodene op hoog peil staat. Om zeven uur zette Harmonie Crescendo een pittige marsch in en weldra vormden ruim 300 meisjes van de 5e klassen der lagere scholen een reusachtig groot dubbelkruis en werkten daarna in vlot tempo oefeningen af aan de Zweedsche banken. De hinderniswedstrijd voor jongens der 7e klassen was aardig be dacht; snel kopduikelen, om een bok draaien in snelloop, over een hindernis springen, een klimtouw onder een bank doorhalen, door een hoepel kruipen en tenslotte een wedstrijd in het zakloopen. Grappige tooneeltjes ware hier bij te aanschouwen. Het publiek leefde geboeid mee. Nummer drie van het programma bracht de jongens en meisjes U.L.O. op Let terrein. Pit tig en keurig werd gewerkt. Het toestelturnen en het springen waren goed verzorgd en het nummer knotszwaaien der meisjes verdient een extra vermelding. De Kennemer Turn kring, vooraf gegaan door het geheele mu ziekcorps en door een tiental wapperende vaandels en vlaggen, waarachter een 200-tal dames en heeren, keurig in turnkleedij, vorm de een kleurige, fleurige groep. Luid klonk het applaus op bij den rondgang. Het is onmogelijk in het kort weer te geven welke keurnummers door Bato. Concordia, O. S. S., Tumlust Beverwijk, nogmaals Bato, Turnlust Haarlem en de Bloemendaalsche G.V. werden ten beste gegeven. Men kwam oogen te kort. Wij hebben, noodgedwongen, onze aandacht geconcentreerd op het middenterrein, waar Bato en Bloemendaal werkten. Staafoefeningen en staafzwaaien waren keurige nummers. Af en toe dwaalden de oogen even naar links of rechts en dan bleven we geboeid daar weer wijlen. Vrije oefeningen voor jongens der 5e en 6e klassen, een massaal nummer met 300 deel- nemenden gaf weer echte, prettige gymnastiek te zien. Met animo werden de oefeningen uit gevoerd. Vervolgens trad opnieuw de Kennemer Turn kring op. Ook nu werd de hooggespannen ver wachting overtroffen. Alle nummers, zonder uitzondering, streden om den voorrang. De serie knotsoefeningen was prachtig van sa menstelling en verliep gelijk: de dans van Turnlust Haarlem werd gracieus uitgevoerd; Concordia gaf een prachtige serie knotsoefe ningen. Het werken van Bato aan de brug. van Concordia met paardspringen, van Turn lust Haarlem aan hoogrek en ook het nummer Tafelspringen van Turnlust Beverwijk stonden op hoog peil. Dit laatste nummer was nog niet geheel ge ëindigd of de meisjes stonden al weer in het veld om hun oefeningen in het voortbewegen te demonstreeren. Deze meisjes werkten met zichtbaar animo haar nummer af wat veel tot het welslagen bijdroeg. Voor het laatste nummer door de dames van den Kennemer Turnkring beklom Jhr. F. Teding van Berkhout penningmeester van de Ver. tot bestrijding der Tuberculose, den com mandotoren en liet zijn dankwoord, per microfoon, over het veld schallen. De spreker dankte de organisatoren van dezen avond voor den velen arbeid, door hen verricht, bracht dank aan de dames en heeren, jongens en meisjes voor hun medewerking en richtte zich in het bijzonder tot den geestelijken va der der Lighaluitvoeringen, den heer A. J. Meijerink, die nu 30 jaren lang met liefde en toewijding zich ten volle heeft gegeven aan dezen nuttigen arbeid. Na deze dankwoorden ving de K. N. G. V.- serie aan. Het was een waardig slot van den in alle opzichten geslaagden avond. Als het fi nancieel resultaat gelijken tred houdt met het technisch succes, dan zullen de organisatoren dankbaar zijn om den wille van de Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose in Haar lem. C. A. VAN DEN BRIEL, DIRECTEUR VAN HET TELEGRAAFKANTOOR TE AMSTER DAM, OVERLEDEN Zondagmiddag is op ruim zestigjarigen leeftijd overleden, de heer C. A. van den Briel, directeur van het rijkstelegraaf kantoor' te Amsterdam. Ontsporing door te groote snelheid? Het spoorwegongeluk bij Geldermaï*en. Het onderzoek, dat is ingesteld naar de oorzaak van de ontsporing van den trein j.l. Maandag bij Geldermalsen. heeft volgens de Tel. uitgewezen, dat het ongeluk is ontstaan, doordat de machinist met een snelheid van 90 K.M. p. u. door de bocht is gereden, hoewel de snelheid voor het geheele emplacement op 45 K.M. per uur is vastgesteld. De zware locomotief van het type 3.700 ont spoorde dientengevolge het eerst, waarna ook alle volgende rijtuigen uit de rails liepen. De machinist zal voor zijn ernstigp over treding van de reglementen disciplinair wor den gestraft, afgezien neg van een eventueele strafrechterlijke vervolging. Vier dooden te betreuren. Het koele water heeft in de beide voorbij gegane dagen weer slachtoffers geëischt. Vier menschenlevens zijn er door te betreuren. Zaterdagavond omstreeks 8 uur zijn te Arcen in de Maas nabij de uitspan ning „De Hamert", twee jongens bij het zwemmen verdronken. De 14-jarige S. van der Kamp en de 10-ja- rige J. Geelen waren in de rivier gaan zwem men, hoewel alleen eerstgenoemde de zwem kunst machtig was. Op zeker oogenblik raakte de 14-jarige Van der K. in gevaar en riep om hulp. Zijn lü-jarig vriendje probeerde hem, ondanks het feit, dat hij niet voldoende kon zwemmen, te redden. Het gevolg was dat bei den verdronken. De knecht van Geelen, die het gevaar bemerkte, sprong te water en trachtte de beide knapen nog te helpen. Dit mocht echter niet gelukken. De man kwam zelf nog in gevaar en kon slechts met moeite door het toesteken van stokken gered worden. Kanovaarder verdronken. Zondagavond omstreeks zes uur is in het natuurbad te Heelderpeel nabij Roermond, een tweepersoonskano omgeslagen. In de kano waren gezeten de 35-jarige Geurts en de 23- jarige Schumann, beiden uit Sittard. Zij konden niet zwemmen. Schumann wist zich aan de boot vast te klampen. Hij werd door toegeschoten kanovaarders vastgegrepen en aan wal gebracht. Geurts echter verdronk. Leden van de Roermondsche reddingbrigade hebben korten tijd later het lijk opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Zondagmiddag om half vijf is in het IJ, ter hoogte van den Asterweg, te Amsterdam, een zevenjarige jongen uit de Edelweissstraat, die met een vriendje aan het baden was, verdron ken. De jongen is waarschijnlijk voorover ge vallen en daarna in de diepte verdwenen. Er werd onmiddellijk hulp gehaald, waarop eenige personen zich te water begaven en ver scheidene malen naar den drenkeling doken, terwijl de omgeving eveneens met een dreg werd afgezocht. Het duurde echter een half uur voordat het ventje werd gevonden. Doorsmeren - wasschen en/of stalling bij abonnement zeer billijk N.V.Gebr.H.& F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 (Adv. Ingez. Med.) Haringreeder zonder vergunning uitgevaren. Boete opgelegd. De Haagsche kantonrechter heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den Schevening- schen reeder J. J. v. d. T., tegen wien een vervolging was ingesteld, omdat hij een vis- schersvaartuig had laten uitvaren, terwijl hij niet beschikte over het vereischte, door de Nederlandsche Visscherij-Centrale verstrekte uitvaarcertificaat. Conform den eisch veroordeelde de kan tonrechter den reeder wegens overtreding van het crisis-zeevisch besluit 1936, tot beta ling van een boete van f 250, subs 25 dagen hechtenis. Vier reizen had de reeder gemaakt zonder uitvaarcertificaat. Amtenaren van de Crisis- tuchtrechtspraak hadden hem al herhaalde lijk gewaarschuwd, De tuchtrechtcommissie veroordeelde hem reeds eerder tot f 60 boete (de eisch was f 2500). Van dit vonnis ging de ambtenaar in beroep bij de Centrale com missie, welk beroep echter nog niet in be handeling is gekomen. K. L. M.-avonddienst op Londen on Parijs. Voorbereiding voor nachtelijk luchtverkeer. Heden opent de K. L. M. haar avonddienst op Parijs,. Deze later verbinding met en van de Fransche hoofdstad is speciaal met het oog op de Parijsche wereldtentoonstelling in gelegd. Uitgaande vertrekt het Douglas vlieg tuig om half negen 's avonds van Amsterdam en om negen uur van de Maasstad. Vandaar vliegt men in anderhalf uur naar Parijs, met een facultatieve tusschenlanding voor passagiers op Haren, het vliegveld van Brussel. Het thuiskomende lijntoestel verlaat Parijs eveneens om half negen en vliegt over Brus sel en Rotterdam (aankomst 22.55) naar Schiphol, waar het volgens dienstschema vijf minuten voor half twaalf landt, tijdig dus voor de laatste treinverbinding van Am sterdam, terwijl inwoners van de hoofdstad nog vóór middernacht thuis kunnen zijn. De ochtenddienst naar Parijs.welke om 9.15 uur van Schiphol vertrekt en een half uur later van Waalhaven, brengt de passagiers om half twaalf 's ochtends in Parijs, zoodat voor een ééndaagsch bezoek aan de wereld tentoonstelling juist door den laten avond dienst ruimschoots gelegenheid is. Het is niet alleen uit Frankrijk, dat de K. L. M. vliegtuigen laat in den avond terugkee- ren, ook Londen heeft een avonddienst, welke om 21.30 uur te Rotterdam aankomt en om tien uur op Schiphol en tien minuten na aankomst van dit laatste lijnvüagtuig uit Londen vertrekt alweer een ander douglas- 22.45 uur) precies om twaalf uur op Croydon te landen. Dit is voor het eerst in de geschiedenis van het Europeesche luchtverkeer, dat een lijn- vliegtuig in geregeld dienstverband te mid dernacht op Croydon aankomt. Met deze late avonddiensten bereidt de K. L. M. het nachtelijk luchtverkeer voor.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5