Gedurende het slechte seizoen URODONAL H.D.'V ertellins DINSDAG 15 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Coöperatieve Woningvereeniging voor Gemeentepersoneel. Het vijf en twintig-jarig bestaan. Dezer dagen was het 25 jaar ge leden, dat de Coöperatieve Woning vereeniging voor Gemeentepersoneel te Haarlem werd opgericht. Ter ge legenheid daarvan werd in café restaurant Brinkmann een receptie gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond, en de verdiensten der vereeniging van alle zijden belicht werden. De huidige voorzitter, de heer W. G. van Kampen, schetste in het kort. hoe de ver eeniging in 1911 door een groepje van twintig menschen werd opgericht. In 1912 waren de eerste plannen voor de woningbouw gereed, doch toen deden zich allerlei moeilijkheden voor, zoodat pas in 1916 het eerste blok wo ningen, aan de NoibetstraatZomerkade Beresteynstraat tot stand kwam, mede ook dank zij de welwillende medewerking van het gemeentebestuur. Met enkele welgekozen woorden herdacht spr. den overleden wet houder onzer gemeente, mr. Gerrits, die steeds bereid was zijn medewerking 'te ver- leenen. Tenslotte dankte spr. den architect der vereeniging, ir. H. T. Zwiers voor de pret tige samenwerking, waarna hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat in de toekomst de plannen tot het bouwen van complexen woningen voor ouden van dagen verwezen lijkt zouden kunnen worden. Namens het gemeentebestuur voerde de heer M. A. Reinalda, wethouder van Open bare Werken het woord, die de groote inge nomenheid van de gemeente met dit jubileum vertolkte. In gedachten ging spr. terug naai den tijd, voor de oprichting der vereeniging, toen de woningtoestanden in het bijzonder voor de arbeidersbevolking, nog zeer veel te wenschen over lieten. Zes en dertig jaar ge leden kwam de Woningwet tot stand, die juist voor deze bevolkingsgroep van groot belang was. Doch aanvankelijk werd zij niet naar waarde geschat. Daarom verheugde het spr., dat 25 jaar geleden het gemeenteper soneel heeft getoond, dat deze wet geen doode letter was en spr. bracht hulde aan de initiatiefnemers. Spr. hoopte, dat gemeente en overheid het economisch en financieel evenwicht zouden kunnen herstellen, opdat de volkshuisvesting weer die steun zou kun nen krijgen, waarop zijn ongetwijfeld recht heeft. De heer J. van Daale sprak hierna namens de Federatie van Woningbouwvereenigingen en wees er op, dat de woningtoestanden in de afgeloopen 25 jaar een aanzienlijke ver betering hebben ondergaan. Daarvan getui gen de ruime woningen en de fraaie pleinen In de arbeiderswijken. Doch achter dit alles aldus spr.. hee.ft de overheid gestaan, zon der wier hulp dit niet tot stand had kunnen komen. Daarnaast hebben de woningbouw vereenigingen echter de stuwende kracht ge vormd. Namens de federatie bood spr. het bestuur een voorzittershamer aan. Namens de bij de federatie aangesloten vereenigingen overhandigde de heer K. G. Donzen het bestuur een fraaie electrische klok, waarna een commissie, gevormd uit de leden der jubileerende vereeniging het be stuur twee gedenksteenen aan bood. Hierna voerden bestuursleden van de zus terverenigingen „Ons Belang", „Het Oosten", „Luctor et Emergo" en „Eigen woning" het woord, waarna de heer Ir. H. T. Zwiers het bestuur toesprak en de prettige samenwer king, die hij steeds had mogen ondervinden, roemde Spr. hoopte, dat die ook in de toe komst bij eventueele opdrachten zou mogen blijven bestaan. Tenslotte sloot de heer W. C. van Kampen de receptie, met een woord van dank tot de verschillende sprekers. Landbouwcrediet. Internationale bijeenkomst te Schevenïngen. In het Palace-hotel te Scheveningen heeft Maandag een internationale bijeenkomst plaats gehad van het „landbouwcrediet" ge organiseerd door de Internationale Federatie van Landbouwtechnici te Rome, waarvan secretaris is de heer Franco Angelini. Er was slechts een punt aan de orde en wel: „het landbouwcrediet en zijn rol ten aan zien van de economische waardeering van koloniale gebieden". De bijeenkomst, waarvan voorzitter was prof. Louis Tardy, algemeen directeur van de Caisse Internationale du Credit Agricole te Parijs, was van veel belang met het oog op de daar behandelde vraagstukken en door de tegenwoordigheid van talrijke persoon lijkheden uit Italië, Frankrijk. Duitschland, Nederland. België, Oostenrijk, en Zuid-Ame- rika (Argentinië en Brazilië). Aan de besprekingen, die zeer geanimeerd waren, hebben vele gedelegeerden en rap porteurs deelgenomen. In den loop der dis cussies werd unaniem besloten tot de op richting van een internationaal observato rium voor het landbouw-crediet in de kolo niën. met als zetel Rome. Bovendien werd aangenomen een voorstel om te Zurich in 1933 een internationaal con gres inzake landbouw crediet te houden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 16 JUNI 1937. Programma I: Hilversum!. Programma II: Hilversum II. Programma ELI: 8.00 Keulen, 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Keulen. 1,20 Vlaamsch Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 5.05 Keulen. 7.20 Vlaamsch Brussel. 7.50 London Regional. 8.35 Keulen. 9.20 Fransch Brussel. 10.30 Rome of Diversen, 11,20 Keulen. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 11.35 London Regio nal. 12.35 Droitwich. 2.25 London Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 7.20 Droitwich. 10.40 Pauze. 10.45 London Regio nal. 11.35 Droitwich. Programma V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert Dansmuziek. 1. Alone. Maurice Winnick. 2. Misty Mornin, Duke Ellington. 3. Prisionero. Geraldo. 4. Strange blues, Nat. Gonella. 5. Moonburn. Maurice Winninck. 6. The sunset trail, Maurice Winnick. 7. Drei Strausze, Dajos Bela. 8. The blues with a feeling. Duke Ellington. 9. My tango dream. Geraldo.. 10. Im Tangoschritt. Adalbert Lutter. 11. Sensation. Nat. Gonella. 12. Accelerationen. Edith Lorand. 13. A Couple of April fools, Maurice Winnick. 8.00- 12.00 Diversen. WERKLIEDEN VAN BUITEN DE STAD. In verband met ons artikeltje van j.l. Za terdag over bedrijvigheid in de bouwvakken te Haarlem schrijft een werkloos betonvlechter ons, dat hij het betreurt, dat aan verschillen de bouwwerken hier ter stede veel werklieden van buiten de stad worden aangesteld, waar door de werkloosheid onder de Haarlemsche bouwvakarbeiders, vooral onder de betonwer kers, niet zooveel vermindert als het aantal werken dat in uitvoering is zou doen verwach ten. Aan de uitbreiding der Mariastichting wordt - zoo schrijft hij het betonwerk uitgevoerd door een Amsterdamsche firma. Het daarvoor benoodigde ijzer werd te Amsterdam geknipt en gebogen, waarna het ijzerwerk te Haarlem gevlochten is door 15 Amsterdammers en 1 Haarlemmer. Voor het verdere betonwerk heeft men ook geen Haarlemmers noodig. Het betonwerk bij het Diaconessenhuis wordt gemaakt door een Rotterdamsche firma. Het ijzer komt ook gebogen te Haarlem. Bij het vlechten zijn de Haarlemsche werklieden in de minderheid. Bij het werk tot verbetering der Leidsche Vaart komen de betonpalen klaar van de fa briek die ook buiten Haarlem staat. De Haarlemsche betonwerkers hebben dus zoo besloot hij wel reden tot klagen. Tot zoover dit schrijven. Wij teekenen hier bij aan dat het hier een quaestie geldt, die al meermalen ter sprake gekomen is, zonder dat daarin verandering gebracht is. Men komt steeds meer terug van het indertijd wel gepro pageerde denkbeeld Haarlemmers op een werk te Haarlem, want het gevolg is datde Haarlemmers dan ook geen kans krijgen el ders aan het werk te komen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo pen maand Mei was: Badhuis Koudenhorn, 118 mannen, 454 vrouwen, 112 werkl. baden. Totaal 1749. Badhuis Leidscheplein H565 mannen, 799 vrouwen, 622 schoolbaden, 220 werk. baden. Totaal 3206. Badhuis Schotersingel 1986 mannen, 839 vrouwen, 811 schoolbaden, 217 werkl. baden. Totaal 3853. Badhuis Hofdijkplein 1971 mannen, 812 vrouwen, 854 schoolbaden, 283 werkl. baden. Totaal 3920. Badhuis van Kgmondstraat 2252 mannen, 1155 vrouwen, 909 schoolbaden, 449 werkl. baden. Totaal 4765. STEDELIJK GYMNASIUM HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: de dames H. van der Vlugt. M. van Beek. E. F. de Breuk, E. A. Rutten, J. A. Breyer, G. J. Frank, A. L. Kooi, de heeren J. den Hartogh, M. J. Nederlof, A. W. Thöne, R. H. Rutten, J. S. Bartstra, A. Berg- mann, E. van Offeren. 8 Herexamens, afge wezen 2. wordt U steeds aan het urinezuur he'rinnerd. Stel U teweer door Urodonal te hulp te roepen. Urodonol verwijdert het urinezuur dat jicht en rheumatiek veroorzaakt. verjaagt dat lijden (Adv. Ingez. Med.) KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, Jhr. mr. J. C. de Beaufort, te Bloemendaal. GENEESKRACHTIGE ZOUTWATERBRONNEN voor lijders aan Rheumatiek, Ischias, enz. Met succes werden ook hardnekkige gevallen behandeld (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestr. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij; Handschoenen en cein turen. Politiebureau Smedestraat. Armband, Westerhuis. Frans Halsstraat3 en Poeles, Ted. v. Berkhoutstraat 3 r. Geld in papier, v. Leeuwen, Voorzorgstraat 57. Geld, Rutten, Overtonweg 10. Gewicht, Wigchert, Brouwers plein 27rd. Hond, v. Santen, Oranjestraat 49. Hond, Kennel Thornwood, v. 't Hoffstraat 93. Honden, Asyl, Ridderstraat 11. Hond, Visser, KI Houtstraat 109 rd. Hond, Kennel Kleist, Houtvaartpad 206. Hondenhalsband, Politie bureau Smedestraat. Jasje, Hoffmann, Oranje Nassaulaan 116 te Overveen. Damesjas, v. Wie- nen, Bakenessergracht 52. Katten, Asyl, Rid derstraat 11. Lap, Landsmeer, Bakenesser- gracht 9. Nummerplaat, Zonneveld, Amster- damschevaaxt 126 en Politiebureau Smede straat. Portemonnaie met inhoud, Taleboom, Berckheijdèstraat 10 rd. en v. 't Vlie, P. C. Hoofdstraat 5. Kinderpet. Dr. Veen, KI. Hout weg 49 Pak, inh. autobinnenbanden. Tolle naar, Rijksstraatweg 99. Damesrijwiel, Kassen, Nijlstraat 34. Gouden ring, Kloos, A. Deken straat 14. Padvindersriem, Hijnen, Rechthuis straat 24. Rijwielplaatje, Meisbeek, Raamvest 47. Speld met steentjes, Scheffers, Ged. O. Gracht 82. Sjaal, v. Wienen, Bakenessergracht 52. Tasch met inhoud, Politiebureau Smede straat; Moonen. Wijde Geldeloozepad 21; v. Veen, Kleverlaan 192; v. d. Ploeg, Bentveld- scheweg 144 en Koenen. Bastiaanstraat 18. Dop van auto, v. Eerden. N. Raamstraat 11. Zak- almanak. Scheerlings, Heerensingel 3 rd. Terug te krijgen bij: Bur. van Politie, Sme destraat :handschoenen en ceinturen; Klomp, Spaarndammerdijk 80 bankbiljetNijdam, Pres. Steynstraat 12: duimstok; Zuiderwijn, Seringenstraat 21: fietspomp; Jansen, Ridder straat 27: horloge; v. Dijk, Spoorwegstr. 20 rd.: hamer; De Vries, Raamsteeg 28 rd.: halsband met penning; De Droog, Westergracht 27: jasje; Bleukens, Lotterstraat 29: kinderket tinkje: Bos, Kamerling Onnesstraat 14: zak mes- Zonneveld, Amsterd. Vaart 126: nijptang; Spook, Pijnboomstraat 99: jongenspet; v. d. Vlie, P. C. Hooftstraat 5: portemonnaie met inhoud; Politiebureau, Smedestraat: pakje Mohr, Vergierdeweg 211: rijwielplaatje; Wes tering. Bastiaanstraat 33: rijwielplaatje; Kar- sten, Sumatrastraat 19. Heemstede: regenpij pen; v. Wouwer, Diaconiehuis, Jansstraat 36: damestasch met inhoud; Hendriks, Olmen straat 2 rood: vulpotlood. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". Men schrijft ons: „Woestduin" eertijds een bekende renbaan, was Zaterdag getuige van de eindwedstrijden van de Vereeniging „De Haarlemsche Manege". De heer Smidt van Gelder die altijd zoo wel willend dit prachtterrein ter beschikking stelt, verdient hiervoor zeker een woord van dank. De Ritmeester b. d. W. van der Mandele was zoo vriendelijk om als jury te fungeeren. Over het rijden der 25 juniores was hij zeer te vreden. In de afd. A werd Kristen von Kries, win nares van den beker, 2e Ernst Jonker, 3e Charles Huysman en 4e Pop van Wezel. In afd. B won Karei Valken den beker, 2e Siemke van der Laan, 3e Maggie van Nierop en 4e Otto Porton. Vervolgens was de beurt aan de „groote menschen". De voorzitter der vereeniging, de heer A. Breitenstein slaagde er in, tot vreugde van de deelnemers en toeschouwers, den be ker van den samengestelde n wedstrijd van kl. n te winnen. Tweede werd de heer C. Ro- bert en 3de de heer R. Davidson. Mej. Hans Mouthaan, die speciaal uit het buitenland jekomen was om haar beker te verdedigen werd opnieuw winnares van den samengestel den wedstrijd in kl. I. Hierdoor kwam zij de finitief in het bezit van den beker. Mej. Mouthaan heeft opnieuw een beker ter be schikking gesteld. In dezen wedstrijd eindigde mej. van Beeck Vollenhoven als tweede en de heer V. Klep als derde. Winnaar van de Point- to-Point voor juniores werd Nico Mouthaan in den fraaien tijd van 1 min. 38 sec., 2e Otto Porton, 1 min. 44 sec., 3e S. de Kadt en 4e Karei Valken. Felle strijd was er bij de tally-ho, winnaar werd hier de heer C. Robert, 2e mevrouw C. Eysvogel en 3e de heer J. Porton. Tot slot van dezen geslaagden middag werd een geluksspring concours gereden dat ge wonnen werd door den heer H. van Gilse op Adèle, 2e R. Davidson, 3e mevrouw C. Eys vogel, 4e de heer A. Breitenstein. Onmiddel lijk hierop volgde de prijsuitreiking. DOODELIJK ONGEVAL IN IIET AMSTER DAMSCHE STADION. Maandagmiddag omstreeks vier uur is een vijzel, wegende ongeveer 500 K.G., welke van een vijf meter hooge stelling in het Amster damsche stadion moest worden neergelaten, naar omlaag gevallen, doordat een der scha kels van de ketting, waaraan de vijzel hing, brak. Een ongehuwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaartoe aan het hoofd getroffen en op slag gedood. PERSONALIA. Voor het examen Gemeente-Administratie is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. C. Boutel- lier, te Haarlem. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS SUIKER RUBBER - KOFFIE.. CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM U T.lsfoon No. 30012-31012 AMSTESDAM-C. Bour» NI. 2. T«W. 30012 - T.legf»m.d,e,: CARLOSAMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Een goed quakjc Naverteld uit het Engelsch door HELEN. „Ik zeg maar zoo", zei David Wixen, „ik zeg maar zoo. d'r is niks tegenstrijdiger dan een vrouw. „En hij stak een pruim achter z'n kies na deze onthulling. „Tja man", zei Samuel Pritchard, ,,'t is raar goedje. Maar wat wil je nou eigenlijk?" „Wat ik wil?" Kwaad stond David op en liep stampend heen en weer, „die aap van een meid met d'r George Burton!" „Heeft Emmie d'r verloving dan uitge maakt?" „Uitgemaakt? Daar gaat het juist om, dat wil ze niet. Daar kan ze me een goeie partij doen en nu houdt ze opeens zoo bar veel van dien George". „Zoo zijn die vrouwen. En wie is dit goeie partij „Bill Duxey!" „Dat is zeker een goeie zeg! En wil Emmie •hem niet, omdat ze te -veel van George houdt?" „Och, je grootje. Niks anders dan ruzie maken doen ze! Maar ze moet nu eenmaal altijd dwars tegen den draad in!" „Had dan gezegd dat ze haar verloving onder geen voorwaarde mocht verbreken!" „Had ik dat net maar gedaan! Maar Sam, weet jij d'r nou niks op? Ik zeg nog tegen m'n vrouw toen ik wegging, ik zeg. als Sam ons niet kan helpen, zeg ik, aan kan nie mand het niet. Zoo'n hoofd als Sam heeft geen mensch." „Kom kom", deed Sam bescheiden, „maar ik wil niet zeggen, dat ik er niets op zou weten te vinden, 't Zou een best zaakje zijn, als ze dien Bill nam. hè?" „Een goed zaakje zou het zijn, dat is vast". „Voor mij ook". „Hoezoo? O ja, natuurlijk, m'n vrouw en ik, we zouden erg dankbaar zijn". „Hoe dankbaar?" ..Nou, heel erg dankbaar ■vanzelf hè?" Druk het uit in cijfers, ouwe jongen". „Een tientje?" Sam deed minachtend. „Een tientje! Ik zal je eens wat zeggen, je hebt zoo'n hit loopen in je wei en op den dag dat jouw Emmie het eens wordt met Bill, krijg ik die hit." „Die hit? Maar man „Doen of niet? Ik heb geen tijd voor dat ge praat." „Vooruit dan maar. Heb je al een plan?" „Nee, daar zal ik nu wel eens over denken. Eerst zullen we even een stukje opmaken over onze afspraak." Ze waren net bezig de luiken te sluiten bij den winkel van Epney, een oom van George, den verloofde van Emmie, toen oude Samuel Pritchard aan kwam loopen. „Ik heb een paar dingen noodig", zei hij, „wat zout en suiker en een pondje koffie kan er ook nog wel bij. „Hij keek rond of er nie mand anders in den winkel was en riep toen Epney en z'n vrouw bij zich. Uit zijn zak haalde hij een dikke enveloppe, terwijl hij sprak, haalde hij er een opgevouwen papier uit. „Zouden jullie me een dienst willen bewij zen? Kijk eens, ik ben al een dagje ouder en nou heb ik m'n testament maar eens opge maakt. Zouden jullie dit nu als getuigen wil len teekenen? Je hebt er zeker niets op tegen dat ik het dichtgevouwen laat, want het moet een verrassing zijn, wie van m'n neven of nichten al m'n duiten krijgt." „Al je duiten?" „Ja, ik laat alles na aan M. Hè daar had ik me haast nog versproken. Nou, wel bedankt hoor. Heb ik alles? M'n koffie en de suiker? Nou goedenavond dan samen". Epney zette het laatste luik voor het raam, toen z'n vrouw hem riep. „Zeg man, kijk eens! Het testament van ouwe Sam, hij heeft het laten liggen!" Ze bogen zich over het papier heen en lazen in stomme verbazingm'n huizen in Biscom- be, de villa in Allingford, de drie winkelpan den in Chepford, de aandeelen in de Brilling- ton China Werken dit alles vermaak ik aan mijn nicht Mary Ellen Pritchard." Ze keken elkaar aan. „Had jij ooit gedacht, dat die ouwe Sam zooveel zou hebben? Die lee- lijke Mary Ellen krijgt de heele bom. Hoe komt hij er bij om juist aan haar alles na te laten?" „Misschien juist omdat ze zoo snibbig en leelijk is, een man krijgt ze immers nooit, om voor haar te zorgen." „Dat moet je niet zeggen, er zullen er genoeg op af komen, zoodra dit bekend wordt." ,,'t Is Jammer dat George al verloofd is.' „Met die Emmie? Wacht maar, laat jij George maar aan mij over!" Vastberaden deed juffrouw Epney haar schort af en begon voor den spiegel haar hoed op te zetten, toen er ge beld werd. ..Dat is ouwe Sam, om zn testament. Stil! Weer werd er gebeld en met veel vertoon en lawaai deed juffrouw Epney de schuifdeur van haar achterkamer open, liep luidruchtig door den winkel en keek door de deur. „Zoo Pritchard, nog wat vergeten?" „Ja, m'n testament heb ik niet meer. Ik moet het hier hebben laten liggen, of ik heb het onderweg verloren." „Ik heb het niet gezien hoor, maar we zul len eens kijken. Ja waarempel, daar ligt het. Gelukkig maar dat het terecht is." Grinnikend liep Sam naar huis en zielsver genoegd stak hij z'n pijpje aan. Een paar dagen later hield hij George op straat tegen. „Zeg eens jonge man, wat moet dat beteekenen, dat jij aldoor maar om m'n nichtje Mary Ellen heen hangt? Daar houd ik niet van, voor een verloofden jongen." George werd rood. „Het is wel een aardig meisje, Mary Ellen." „Aardig? Mensch, je kunt er geen betere vinden. En daarom krijg je het met mij aan den stok, als je grapjes uithaalt. Begrepen?" „Maar wat moet ik dan doen? Ik houd van haar. Ik zal m'n verloving met Emmie uitma ken, die 'doet toch nooit anders dan schelden." „Dat zou ik je niet raden, vriendje. Er bestaat nog zooiets als trouwbreuk. Aan den ouwen Wixen zul je geen gemakkelijken hebben." „Maar wat moet ik dan doen?" „Weet je wat, ik zal eens met hem gaan pra ten. Maar zeg, eh, als ik dat zaakje voor elkaar krijg, dan kan er voor mij toch wel wat op over schieten, niet?" „Natuurlijk, ik zal me niet onbetuigd laten." „Achter in de schuur heb je zoo'n wagentje staan. Je weet wel, zoo'n hittewagentje. „Ja, dat wou ik toch verkoopen, u kunt het voor een prikje krijgen". „Voor een prikje? Nee jongeman, nog goed- kooper. Als Emmie jou vrij lata, dan stuur je mij dat wagentje gratis thuis. „Toe dan maar. Wanneer maakt u het dan in orde?" „Ik ga meteen met hem praten. Weet je wat je doet, ga een eindje met Mary Ellen wandelen, dan kom ik je tegemoet in de parklaan. Laten we zeggen om tien minuten voor zevenen". Maar ouwe Sam Pritchard ging niet regel- reoht naar Wixen, hij maakte een omwegje en liep eerst even binnen' bij Bill Duxey. „Zoo kerel, wat kijk jij zuur! Lukt het nog niet met de vrijerij met Emmie?" „Och Sam, ze wil niets van me weten". „Als ik er nu eens iets op wist, wat zou er dan voor me over schieten?" „Zegt u het maar, ik zou dankbaar ge noeg zijn". „Je hebt nog zoo'n aardig tuig hangen in je schuur „Als ik Emmy krijg, kunt u het tuig komen halen". „Dat is een afspraak! Zeg, kom jij straks om zeven uur bij de Parklaan. Aan het eind bij de vijver, misschien weet ik dan wat meer". Toen stapte Sam haastig naar de Wixens en fluisterde David in dat alles prachtig ging. „Stuur Emmie maar even bij me en houd je hit maar vast klaar. „Zoo Emmy. Je ziet er niet al te best uit kind. Hoe gaat het met George?" „Praat me niet over George. Die zit achter dat kind Mary Ellen van uw broer Walter aan". „Ik heb er wel wat over gehoord, maar ik geloof er geen steek van. Zooiets doet een man niet. Zeg kind wil jij me een plezier doen? Ik ben weer wat rheumatisch, loop jij even met me mee naar huis, dan heb ik een steuntje. We gan maar door de Parklaan, dat snijdt nog een stuk af". Even later liepen ze door de Parklaan en ouwe Sam keek onderzoekend om zich heen. Eindelijk zag hij z'n nicht Mary Ellen op een hek zitten en George stond bij haar, ken nelijk van plan haar te kussen. „Nee maar", viel Sam uit, „dat had ik toch nooit gedacht. Dat is geen manier van doen!" en hij wees op George die Mary Ellen om armde. Emmy stak haar neus in den wind, zei: „zoo!", toen ze hem voorbijging en liep met ouden Sam aan haar arm kaarsrecht door. „Och kind, wat is dat jammer voor je. 't Is tegenwoordig zoo moeilijk om een man te krijgen". „Moeilijk? Ha, 't zou wat! Mannen ge noeg hoor! Al zou ik er op ditzelfde oogen- blik. „Wel kijk eens aan, dat hebben we Bill Duxey! Dat tref ik, ik heb weer zoo'n rheu matiek. Wil jij mên anderen arm even houden, tot ik thuis ben? Die knoken, die knoken!" „Moet je al meteen naar huis?", vroeg Bill toen ze Sam hadden weggebracht. „Och nee", zei Emmy, „zullen we nog een eindje om gaan?" en ze trok haar arm niet teruk, toen Bill haar hand beetjaJkte. Achter zijn gordijn stond Sam hen gichelend na te kijken. Een paar weken later trouwden de beide paren, een dag na elkaar, want ze hadden allebei haast om elkaar voor te zijn. George trouwde op Maandag en liet 's avonds het karretje brengen. Emmy trouwde Dinsdag en in den loop van den middag bracht David de hit, terwijl het tuig van Bill even later werd bezorgd. Dien avond verbrandde Sam twee papieren, het eene was de overeenkomst met David, het andere was zijn testament. „Stel je voor", grinnikte hij, „ik met huizen en villa's! Als ik die hit met den wagen nu niet had, had ik heelemaal niets!" VOOR DEN- -POLITIERECHTER Het openbaar gezag Het openbaar gezag is iets onpersoonlijks;' het is dus niet aan leeftijd gebonden en even min vatbaar voor beleediging of mishandeling. Maar iets anders is het voor de personen, die ervoor hebben te zorgen, dat het openbaar ge zag geëerbiedigd wordt. Die moeten de klap pen opvangen en de ontevredenheid tegenover het openbaar gezag wordt tegen hen geuit. Zoo waren er heden weer twee. die er zich niet mee konden vereenigen, dat het openbaar gezag bepalingen had vastgesteld, welke hun onaangenaam waren en die dat aan de politie weten. Eerst was het een groentenhandelaar, die zijn auto op de Koudenhorn dwars over den weg had gezet en niet goed vond, dat een agent daar een bemerking over maakte. Hij vergat, dat het niet de agent was, die verkeers regelingen had gemaakt, maar het was hem blijkbaar een doorn in het oog, dat de agent een jeugdig persoon was, dien hij het maken van bemerkingen niet waardig keurde. Van daar dat hij den agent een kwajongen noem de en nu mocht de verdediger zeggen, dat kwa jongen geen scheldwoord was, ja zelfs een compliment kon inhouden, de agent was het er niet mee eens en de officier evenmin. De jeugd van den agent heeft met de zaak niets te maken en de officier meende, dat men niet ongestraft een agent een kwajongen mag noe men. Vandaar dat er f 15 boete geëischt werd. Mr. Sylvain Groen, de verdediger meende wel, dat zijn cliënt geen opzet om te beleedigen had gehad en het woord hem slechts uit den mond was gevallen, de politierechter was van oor deel. dat men er voor heeft te zorgen, dat geen „kwajongens" uit 'den mond vallen en ver oordeelde tot f 10 boete. De groentenhande laar was het er niet mee eens. Het volgende geval betrof een schillenboer, die in Aerdenhout met paard en wagen rijden de, zijn wagen aan den kant had gezet om in een villa de voor hem opgespaarde schillen te halen en er niet voor had gezorgd, dat in zijn afwezigheid het paardje de beplanting niet ongemoeid liet. Het ging zich, als een afwisse ling op zijn schillenmaal, vergasten aan de jonge bladeren van een boompje. Dat zag een agent en die maakte er aan merking op, ook al weer niet omdat het zijn boompje was, dat geplunderd werd, maar om dat het openbaar gezag een bepaling heeft ge maakt, dat de houder van een trekdier heeft te zorgen, dat het geen schade kan veroor zaken. De agent voldeed aan wat het openbaar gezag heeft voorgeschreven om den schillen boer te bekeuren en zijn naam en adres te vragen. De schillenboer gaf zijn ,naam niet op en daarom wilde de agent hem naar den com missaris brengen. De schillenboer werd vast gegrepen en ging tegenstribbelen; hij vertelde, dat de agent hem toen kaak- en buikstooten had gegeven om vervolgens den gummistok te trekken, maar de agent zei (en gaf er een voorstelling van) dat de boksstooten slechts bewegingen waren geweest om den schillen boer in een bepaalde richting te duwen. Er waren nog twee getuigen a décharge: een brievenbesteller, die het paard niet had zien smullen en ook geen tegenstribbelen van den schillenboer, maar wel de hand- en armbewegingen van den agent en voorts een dienstbode uit de villa, die oud brood had meegegeven voor het paard, dat zij ook niet had zien knabbelen en die later op den weg gezien had, dat het niet boterde tusschen den agent en den schillenboer, maar die niet goed zien kon op een afstand en zoodoende niet al te best wist wat er gebeurd was. De Officier nam het voor het openbaar gezag en dus voor den agent op, die gedaan had, wat hij moest doen en de schillenboer had zich niet mogen verzetten. De politie was in 't algemeen niet te best over den schillenboer te spreken, zooals de agent verklaarde en de schillenboer zei, dat de politie „de pik" op hem had. 14 dagen gevangenisstraf was de eisch, maar de politierechter meende, dat de schil lenboer nog geen gevangenisstraf verdiend had en gaf f 10 boete. Een pseudo-deurwaarder. Iemand in IJmuiden had een naaimachine bij een maatschappij gekocht, in huurkoop, en betaalde niet geregeld, waarom de maat schappij een soort invorderingsbureau in den arm nam, teneinde de machine terug te krijgen. Op zekeren dag kwam een mijnheer van dat bureau aan het huis van den kooper en trof er de dochter, die aan 't schoonmaken was. „Ik hen de deurwaarder", zei die mijnheer zoo vertelde het meisje nu „en ik kom de naaimachine terug halen. Als u ze niet afgeeft, zal ik er beslag op moeten leggen". Kom liever, als mijn vader er is, zei het meisje, maar de heer vond het best, dat de vader er niet was en hij nam de naaimachine mee, zonder dat het meisje zich daartegen met geweld verzette. Zij dacht: ,,'t Is de deurwaarder en daar kan ik toch niets tegen doen". Maar de zoogenaamde deurwaarder nam behalve de machine ook het boekje mee, waarin de zegeltjes voor de reeds gedane af betalingen geplakt waren en dat had hij waarschijnlijk niet mogen doen, want de Officier had daarin diefstal gezien en zoo doende stond de heer van het invorderings bureau thans voor diefstal terecht. 't Was nu een punt van bespreking of het boekje met de kwitanties eigendom was van de maatschappij of van den kooper. De Of ficier meende, dat de zegels kwitanties wa ren en zoodoende eigendom van den kooper. Hij keurde het optreden van den verdachte af, al was het niet bewezen, dat hij zich deurwaarder had genoemd. Het meisje zei ja, de verdachte neen. De heer had moeten komen, als de vader thuis was. Voor diefstal van het hoekje met de ze gels eischte de Officier 7 dagen gevangenis straf. De Politierechter wees er nog op, dat de verdachte, al was hij niet veroordeeld, al eenlge malen aangeklaagd was voor eigen machtige handelingen. Er zal over een week schriftelijk vonnis worden gewezen. EEN JEUGDDIENST. Op Zondag 20 Juni a.s. zal, uitgaande van de Comm. voor de Jeugdkerkdiensten van de Ned. Herv. Kerk te Heemstede, weder een Jeugd- kerkdienst in de open lucht worden gehouden op het terrein van de buitenplaats „Bosbeek", daartoe ter beschikking gesteld. De ingang naar het terrein bevindt zich in Groenendaal, nabij het Ververschingshuis. waar tevens een rijwielstalling zal zijn ingericht. Leider van den dienst zal zijn Ds. G. A. Barger. Ned. Herv. Pred. te Heemstede. De dienst is bestemd voor 14- tot 18-jarigen, hoewel deze leeftijdsgrens naar boven niet als bindend behoeft te worden beschouwd. Hij zal om half elf aanvangen, waarom deelnemers worden verzocht, uiterlijk 10. u 20 aan den ingang van het terrein aan wezig te zijn. Bij ongunstig weer wordt de sa menkomst in het Ververschingshuis gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10