Een Engelsche film over Nederland Het afgeloopen Tooneelseizoen De Dilettanten. t ru.tp/ rJMNCENjj DINSDAG 15 JU NT 1937 H A" A'RtE M'S DAGBLAD 7 De cultureele waarde van „Living in the Netherlands". Door GEORGE H. GREEN, Hoogleeraar aan de Universiteit Eenigen tijd geleden ging in (het City- Theater in Den Haag de première van een film, getiteld „Living in the Netherlands", een product van de Britsche .filmmaatschappij Visonor Educational Films. Een uitgezocht pu bliek was daarbij tegenwoordig en volgde de film met groote belangstelling. Na afloop ontvingen de directeuren tal van compli menten over het succes van hun onderne ming. In het algemeen waren de critici gunstig gestemd over de film. Sommigen waren er zelfs zeer enthousiast over. De weinige be zwaren, die geuit werden, waren meestal op hun plaats en zeer nuttig. Men kou daarom kunnen vragen waarom het noodig is een artikel te schrijven over een film, die reeds vertoond en gewaardeerd is. Het antwoord, in het kort samengevat, is dit: „Het leven in Nederland" is een film, die niet alleen vervaardigd werd om beelden van Nederland en het Nederlandsche volk te bie den of het filmpubliek gedurende drie kwar tier bezig te houden. Het is de eerste stap van een zeer groot experiment. Er zijn films gemaakt met het doel het buitenland de schoonheid van Nederland en de charme der Nederlandsche steden te too- nen om op deze wijze toeristen te trekken. Andere lieten het leven en de bevolking van Marken en Volendam zien. „Dood water" toonde op indrukwekkende wijze het karak ter van de groote onderneming, de ontgin ning van de Zuiderzeegronden. Sommige van deze films zijn gemaakt bij wijze van pro paganda, sommige ter onderhouding en som mige ter opvoeding van het publiek. Geen enkele is echter gemaakt met het doel, dat de vervaardigers van „Het leven in Neder land" zich voor oogen hadden gesteld. Laat mij beginnen met datgene te consta- teeren, wat iedere Nederlander weet en irri teert. Voor den gemiddelden Engelschen schooljongen en het gemiddelde Engelsche schoolmeisje en ook voor vele Engelsche vol wassenen, beteekent Nederland een land van ©uderwetsehe en dwaze windmolens; een land, welks bevolking gelapte wijde broeken draagt en den klomp als schoeisel. Deze voor stelling wordt geëxploiteerd door reisbu- reaux, door schilders van populaire onder werpen. door goedkoope films en ongeluk kigerwijze ook door hen, die schoolboeken illustreeren. Ook zijn een aantal „leerende" films gemaakt, die practisch niets anders van Nederland laten zien dan de gewoonten en kleederdrachten van Volendam. De Nederlanders betreuren dit begrijpelij kerwijze ten zeerste. Zij wijzen met trotsch op hun prachtige moderne steden, hun voor beeldige woninginrichting, hun voortreffelijk beheerde koloniën, hun bewonderenswaar dige sociale instellingèn, en kunnen niet be grijpen, waarom de vreemdelingen niet meer aandacht besteden aan deze werkelijk be langrijke dingen. Zij vergeten de aantrek kingskracht van het vreemde en het onge wone. Zij vergeten, dat nieuwsgierigheid een van de sterkste en elementaire eigenschap pen van de menschelijke natuur is. Zij vergeten ook de geestelijke luiheid van het gros van het menschdom. De trage, gemakkelijke symbolische voorstelling van niet bestaande caricaturen in de overtuiging, dat deze een goed beeld vormen van de vreemde volken, maakt de groote massa van het volk tot een gemak kelijke prooi van gewetenlooze demagogen. Dit is een groote bedreiging voor den vrede, de onderlinge verstandhouding en de samen werking. Een der taken van ons, opvoeders, is de kin deren en de jonge menschen te leer en dit gemakkelijke, misleidende symbolische den ken op te geven ten gunste van een meer realistisch denken. Hoe moeten we dit doen?. Of om een speciaal vraagstuk voor een alge meen vraagstuk in de plaats te stellen: wel ken weg moeten wij nemen om de kinderen realistisch te doen denken over Nederland en het Nederlandsche volk, zoodat de verkeerde voorstellingen, die zij er thans op na houden, verdwijnen? De film „Het leven in Nederland" is een schuchtere poging een antwoord op deze vraag te geven. Bij het vervaardigen van een dergelijke film moeten een aantal practische overwe gingen in acht worden genomen. In de eerste plaats moet zij interessant en begrijpelijk zijn, daar het een beroep betreft op jonge menschen en een publiek, dat onder wezen moet worden. In de eerste plaats moet zij niet te lang zijn. De gebruikelijke lengte bedroeg vier acten, die in veertig minuten worden afgedraaid. Zelfs deze lengte is ex perimenteel aangewezen, sinds de gewone do cumentaire film slechts circa twintig minu ten duurt. In de tweede plaats moet datgene, wat vertoond wordt, niet alleen overtuigend, maar ook waar zijn. Om deze reden moet de mise- en-scène in de studio, voorstellende bepaal de tafereelen en plaatsen, verdwijnen, uitge schakeld worden. Evenmin mogen we gebruik maken van acteurs, die zich voor deze gele genheid gecostumeerd en gegrimeerd hebben. In de vierde plaats moet alles, wat vertoond wordt, in nauwe relatie staan tot een alge meen onderwerp. Dat alles moet den toe schouwer helpen tot één enkel gezichtspunt, een eenvoudige formuleering van de betee- kenis van de film. Elk van deze overwegingen eischt een zeer zorgvuldige keuze. Nederland is een land, zóó rijk aan fotografisch materiaal, dat men er gemakkelijk prachtige films van enorme lengte over zou kunnen maken. Maar derge lijke films zouden slechts ons doel voorbij- i schieten. Ongelukkigerwijze sluit „selectie" ook in, dat veel zal moeten worden overgeslagen. De in- I woners van menig liefelijk Nederlandsch plaatsje zullen critiek uitoefenen, omdat dingen, die zij graag hadden willen zien, weg gelaten werden. Paedagogen zullen het betreu ren, dat wij geen beelden laten zien van de wereldberoemde bewaarscholen, de welvaart centra en de universiteitsgebouwen. Anderen zouden kunnen zeggen, dat we de industrieën van Nederland moesten toonen fabrieken, arbeiders en procédés. Het onderwerp van de film is de geschiede nis van een volk, dat de vraagstukken poogt Wales (Aberystwyth). 1 op te lossen, welke de geaardheid van het land schept. Het land, waarin deze menschen leven, is verschillend van dat, waarin bij voorbeeld de Italianen wonen. De strijd om het voortbestaan, voor voedsel en beschutting is anders. De film behandelt de geschiedenis van de ontwikkeling van dit verschil. Wat men moet hopen is, dat de toehoorders dat verschil niet als iets vreemds of belachelijks zullen zien, maar als iets waardevols. In Enge* land hebben er zich reeds gelegenheden voor gedaan, waarbij wij zoo gelukkig waren iets van de Hollanders te kunnen overnemen en zelfs Hollanders uit te noodigen om ons te vertellen, wat het leven in hun eigen land hun geleerd heeft. En nogmaals, als we spre ken van internationale samenwerking, zijn wij geneigd te vergeten, dat het, eerder dan de nationale overeenkomstigheden, de na tionale verschillen zijn, die de internationale samenwerking zoo waardevol maken. Felle brand te Rotterdam. Groote schade aangericht. Maandagmiddag kwart voor twee brak een felle brand uit in de N.V. voorheen van Riet schoten en Co., electrische koffie- en pinda- branderij annex handel in zuidvruchten: handel in bakkersartikelen, vischconserven en koloniale waren te Rotterdam. Het hooge pand, dat gelegen is aan de Maaskade, hoek Olivier van Noortstraat, be slaat vier verdiepingen. De brandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse en tastte den brand, die zeer veel rook ont wikkelde- met drie stralen aan, waarvan een over de Magirusladder. De brand is omstreeks half een ontdekt door den 23-jarigen brander J. Muller, die vermoedde dat er iets niet in orde was, daar op diverse plaatsen in het gebouw rook stond. De brander van Leeuwen ontdekte het eerst den vuurhaard. Hij is direct met eigen ma teriaal van de fabriek aan het werk gegaan maar kon tegen de vuurzee, die in verband met de brandbare pinda's, waarvan ongeveer 30 ton op de vierde étage opgeslagen lag, niets uitrichten. De directeur, de heer de Baas. heeft daarop de brandweer gealarmeerd, die direct met veel materiaal ter plaatse verscheen. Opzich ter de Keider heeft direct met personeel van de afd. brandbluschmiddelen een onderzoek ingesteld maar hoewel hij in verband met de vele rook van een gasmasker voorzien was, heeft hij toch eenige oogenblikken het bewustzijn verloren. Personeel van den ge neeskundigen dienst, dat met twee zieken auto's ter plaatse aanwezig was, heeft hem geassisteerd en voorts nog enkele kleine on gevallen, die bij de bhissching voor kwamen, behandeld. De oorzaak van den brand is on bekend. Men heeft nog getracht eenige machines in veiligheid te brengen, doch dit is niet ge lukt. Omstreeks vijf uur was de brandweer het vuur meester. De vierde verdieping is volkomen uitge brand en de voorraden zijn totaal verloren. Het geheele pand heeft verder zeer aanzien lijke waterschade opgeloopen. Ook de talrijke belendende perceelen zijn er niet zonder meer afgekomen: in de geheele omgeving, zelfs al zijn er via deze huizen geen slangen geleid, hebben de woningen zeer veel onge rief en schade door de wegvloeiende water massa's gekregen. De naamlooze vennootschap, in wier dienst 40 tot 50 arbeiders en arbeidsters staan, is verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. Even het stuur losgelaten. Motorrijder gevallen en zwaar gewond. Maandagavond om 8 uur reed de 23-jarige motorrijder L. S. uit Monster, met groote snel heid op de Laan van Meerdervoort te 's-Gra- venhage. Bij het De Savornin Lohmanplein liet hij om een bepaalde reden zijn stuur los. waar door hij kwam te vallen en nog 20 Meter met zijn motor werd meegesleurd. De Geneeskun dige dienst heeft hem in zeer ernstigen toe stand naar het gemeenteziekenhuis gebracht. èlutomojitag.e. Universeele 'werkplaats met moderne werktuigen en technisch geschoold personeel. - Vraagt begrooting voor alle voorkomende werkzaamheden N. V Gebr. H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Tele/. 13850 - Telef. 11578 (Adv. Ingez. Med.) Kantoorhouder der posterijen vermist. Verdacht van verduistering. Sedert Maandagochtend wordt te Bedum ver mist de 52-jarige kantoorhouder der poste rijen D, L. Het was alom in Bedum bekend dat L. den laatsten tijd boven zijn stand leefde en veel geld uitgaf. Maandagochtend ver scheen de inspecteur der P.T.T. te Groningen op het postkantoor, teneinde onderzoek in de boeken en bescheiden in te stellen. De kan toorhouder had vermoedelijk hiervan de lucht gekregen en is spoorloos verdwenen. L. wordt verdacht hem toevertrouwde gelden te hebben verduisterd. MAN DOOR TRAM AANGEREDEN. Maandagmorgen tegen tien uur is een 51 jarige wielrijder, die de Meeuwenlaan te Amsterdam overstak, gegrepen door een wa- gegn van de N.Z.H. tram. Hij werd tamelijk ernstig gewond en met een gebroken been naar een der ziekenhuizen vervoerd. De ge wonde was doof en stak zonder op het ver keer te letten over. MOTORFIETSRIJDER GEVALLEN. Op den weg langs het Noord-Hollandsch Kanaal onder Schouw is Zondagmiddag te half zes een 31-jarige motorfietser uit Zunderdorp, die in de richting van Amsterdam reed, komen te vallen. Met een sehedelbasisfractuur en een gebroken onderbeeen is hij opgenomen. Wielrijder onder vrachtauto geraakt en gedood. Maandagavond omstreeks half zeven is op den hoek van de Deventerstraat en Molen weg te Zwolle een doodelijk ongeluk gebeurd. De heer E. Visscher uit de Zuiderkerkstraat werd. terwijl hij per fiets, komende uit de richting Oosterlaan, de Deventerstraat wilde oprijden, en daartoe langs den verkeersheu vel ter plaatse reed, door een zeswielige vrachtauto, beladen met circa 9000 K.G. hout opzij aangereden. De man kwam voor het linker achterwiel te vallen en is vrijwel op slag gedood. Den chauffeur, die goed rechts en ook voorzichtig reed, treft naar het voorloopig' onderzoek uitwees, geen schuld. INWISSELEN VAN REISCHèQUES AAN DE DUITSCHE GRENS. Eenigen tijd geleden heeft de K.N.A.C. tot de Duitsche autoriteiten het verzoek gericht om meer kantoren te willen aanwijzen langs de Duitsch-Nederlandsche grens, waar de uit Nederland komende toeristen hun eerste reis- chèques zouden kunnen inwisselen. De K.N.A.C. heeft thans bericht ontvangen dat aan haar verzoek is voldaan en dat vele kantoren, ge legen langs de toegangswegen voor dit doel zijn opengesteld. Thans is het dus niet meer nood zakelijk dat men heele afstanden moet afleg gen alvorens de eerste reischèques te kunnen inwisselen. Tevens is in enkele plaatsen de ge legenheid geschapen om ook op Zon- en feestdagen reischèques in bankpapier om te zetten. „WEENEN AAN DE VECHT". Het comité tot organisatie van het alge meen weldadigheidsfeest „Weenen aan de Vecht" deelt mede, dat zijn voorzitter. Mi-. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, thans ook van H-K.H. Prinses Juliana toezegging van een gift heeft mogen ontvan gen. Bij den penningmeester, notaris Ph. B. Libourel te Delft kwam reeds meer dan f35000 tot heden binnen Leslie Howard en Norma Shearer in de M.G.M.-film Romeo en Julia", die deze iveeJc in Rembrandt Theater vertoond wordt. JONGETJE VERDRONKEN. Zondag tegen den middag is te Maastricht de tienjarige L. van Rijsselt, toen hij nabij de St.-Servatiusbrug over de smalle, voor het pu bliek niet toegankelijke sluisdeur het kanaal naar Luik wilde oversteken, onder de leu ning doorgegleden en in het water gevallen. Pas een uur later is het lijkje van den jongen met een dreg opgehaald. Hotelbons van den A. N. W. B. De A.N.W.B. gaat, zooals wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, hotelbons in voeren. Ze bestaan uit drie deelen: één strook er van wordt afgescheurd door den houder van het hotel, waar men overnacht en ontbijt, het middelste stuk is voor de lunch en de rest dient als papieren betaling voor het diner. Alleen de fooi en de dranken, die men ge bruikt, moeten contant verrekend worden. Het spreekt vanzelf, dat men, over dit ver strekkende plan, dat alreeds is ingegaan voor de leden en tot 15 September a.s. voorloopig duurt, met „Horecaf" overleg heeft gepleegd en de medewerking verkreeg. Alreeds ettelijke honderden hotels hebben zich hiervoor opge geven, over het geheele land verspreid. Men heeft voor de hotels acht prijsklassen ontworpen, varieerende van 3 tot 8.50 per bon, dus overeenkomende met één dag pension inclusief logies. Deze prijsklassen zijn kenbaar gemaakt door acht verschillende kleuren der bons en ter vergemakkelijking voor de toeristen, krijgen de hotels gevelbordjes in de kleur der prijs- klasse van het hotel. Bovendien wordt aan de leden een lijst van I de hotels verstrekt, waaruit men kan zien tot welke groep het hotel behoort HET TOONEEL (Slof). Het is wel een opmerkelijk feit en een bewijs voor de liefde van een groot deel van het Haarlemsch publiek voor amateurstoo- neel dat de dilettanten-tooneelvereeni- gingen in onze stad zoo goed als alle de crisis hebben doorstaan. De eenige vereeni- ging, die het tijdelijk heeft moeten opgeven, is Tonevo. maar ik ben er wel zeker van. dat vandaag of morgen Pollé zijn club weer uit de asch zal doen herrijzen, zooals hij vroeger ook al eens gedaan heeft. Overigens geven alle liefhebberij-tooneelvereenigingen dat zijn er in Haarlem ongeveer twintig geregeld hun voorstellingen, al mankeert het dan ook geen enkele maal, dat de voor zitter in verband met de benarde financieele omstandigheden, een dringend beroep doet op de leden en donateurs om de club trouw te blijven en niet in de zomermaanden te bedanken. Voor vele vereenigingen was het afgeloo pen seizoen wel extra moeilijk, doordat de schouwburg aan den Jansweg voor goed zijn deuren gesloten heeft D.I.U.. T-udamus. Nieuw Leven, Alberdingk Thijm, Thalia, Gruno, Gysbert Japicx en de Overijselsche Vereeni- ging trokken naar den Stadsschouwburg en de financieel minder krachtige vereenigin gen zooals Heijermans. Postaal Genoegen, Vooruitgang en V. J. O. D. gaven hun voor stellingen in het gebouw St. Bavo. Wel heel duidelijk is het dit seizoen gebleken, dat er in Haarlem van de sluiting van den Jans schouwburg groote behoefte bestaat aan een intieme tooneelzaal, die voor bespeling door dilettanten minder kostbaar is dan de Stads schouwburg en gezelliger dan het gebouw St. Bavo. Het zou van de gemeente dan ook een daad van wijs beleid zijn zoo spoedig mogelijk hierin te voorzien, wat zeker niet moeilijk zal vallen, omdat het terrein in ons gemeen telijk Concertgebouw er voor aanwezig is. Het geld dat de gemeente hierin zou steken, zou zeker zijn rente ruimschoots opbrengen. Voor de H.T.C. en Cremer was het afge loopen seizoen heel belangrijk, omdat beide vereenigingen een lustrum vierden. De Haar- lemsche Tooneelclub herdacht haar zilveren iubileum met de wederopvoering van zijn Excellentie in Spé, een eenacter welke ook bij de openingsvoorstelling 25 jaar geleden werd gespeeld, mijn Chaïne Anglaise en het bekende Zaire van de Trenité's met welk stuk de club indertijd een zoo groot succes in heel het land heeft gehad. Met de tweede jubi leum—voorstelling werd de club zwaar ge handicapt, doordat eenige der beste heeren krachten verhinderd waren mede te spelen, zoodat zij haar oorspronkelijk plan een nieuw, nog nooit door dilettanten gespeeld stuk tot opvoering te brengen, moest opgeven. Daar voor in de plaats kwam Oscar Wilde's Ernst van Ernst, een keuze, die wij nu niet be paald heel gelukkig konden noemen. Cremer heeft haar elfde lustrum op de tra- ditioneele wijze gevierd met een tooneelwed- strijd, die in alle opzichten geslaagd is. Zelf speelden de werkende leden ,;Er was een Steen houwer", van Henk Bakker en meneer Bro- tonneau van' Caillevet en Le Fiers, van welke twee opvoeringen vooral de laatste een uitste kenden indruk maakte. Haarlem's Tooneel, dat zich weer onder lei ding van Johan Kaart heeft gesteld, zette het seizoen in met De Weg naar Geluk, een on schuldig Engelsch blijspelletje van Milne, waarin wij deze vereeniging niet op haar sterkst zagen. De slotvoorstelling van Nadya werd vooral een groot persoonlijk succes voor mevrouw Tysseling, die in de ti telrol weer eens bewees welk een voortreffe lijke kracht zij voor H. T. is. Als gast trad in het midden van het seizoen voor de leden van H. T. de bekende Leidsche vereeniging Litteris Sacrum op met dr. Sally, een opvoering, die als geheel een zwakkeren indruk maakte dan wij anders van Litteris gewoon zijn. Van Lennep speelde het blijspelletje Arnor op Dwaalwegen, het romantische spel Pro Do mo van Van Riemsdijk en De Distel in een be werking van Fabricius. Men had van de op voering van Pro Domo veel werk gemaakt, maar het bleek toch uit de voorstelling van De Distel, dat het realistische genre de spelers van Van Lennep beter ligt dan het romanti sche. Onder de nieuwe in De Distel medespe- lende leden merkten wij enkelen op, die een aanwinst voor Van Lennep kunnen worden. Van onze oudste rederijkerskamer D.I.U. zagen wij Bergopwaarts, Haar andere Man en Het Land der Belofte. Het was vooral in dit laatste stuk van Somerset Maugham, dat D.I.U. zich van een goede zijde liet kennen. D.I.U. bezit in den heer Mourik een regisseur, die het heel ernstig meent en ook als speler zeer goede kwaliteiten bezit. Alberdingk Thijm speelde Geld, Gezworen Kameraden en Don Quichot op de Bruiloft van Ka macho. Van deze drie opvoeringen was de laatste wel verreweg de beste. Met de kleur rijke, levendige opvoering van Langendijk's blijspel onder regie van Herman Moerkerk heeft Alberdingk Thijm veel eer ingelegd. De R.K. Ver. Thalia is in den laatsten tijd vooral sinds zij de leiding heeft toevertrouwd van den heer W. Maaré artistiek zeer voor uitgegaan. Zij zette het seizoen in met niet minder dan Oud Heidelberg, welk stuk echter nog wat te zwaar bleek voor de krachten van deze vereeniging. Veel beter slaagde „Hij, Zij en Hottentot", dat alleraardigst gespeeld werd. De keuze van Bruno de Rare, met welk stuk men het seizoen afsloot, kon ik minder geluk kig vinden. Nieuw Leven had verreweg haar besten avond met Robbedoes, in welk blijspel Rie van Esch verrassend goed spel in de titelrol te zien gaf. In de Privé-Verpleegster wist mej. Van Esch de belofte, welke zij in Robbedoes had gewekt, niet te vervullen. Saigon Milly, dat op de tweede voorstelling werd gegeven, is een vry onmogelijk product en kon ons dan ook weinig bekoren. Grooter succes had Nieuw Leven met Het geheimzinnig Pension, waar mee het dit seizoen besloot. De arbeiderstooneelvereeniging Heyermans had haar besten avond met De opgaande Zon De keuze van Karei van den Berg bleek een vergissing, maar met het vroolijke Muggen om de Kaars hebben de spelers ongetwijfeld velen aan zich verplicht. Vooruitgang toonde ook dit- jaar weer, dat zij eigen wegen bewandelt en voerde o.a. De Wonderdoktoor, het grappige viaamsche blij spel van Janssen, een stuk, dat hier nog niet door dilettanten gespeeld was, op. Ludamus opende met „De 7 sleutels van Baldpate". maar had vooral succes met een zeer goede voorstelling van ..In het Witte Paard", waarmee zij haar seizoen sloot. Van V. Z. O. D. en Postaal Genoegen zagen I wij dit jaar de succesklucht Haar andere I Man. welk stuk ook door D. 1. U. en door de R.K. Ver. Pius op een liefdadigheidsvoor stelling werd gegeven. De k lucht had bij alle vier vereenigingen een daverend lach succes. V. Z. O. D. gaf verder nog Saigon Milly Postaal Genoegen „Ketty jokt nooit". De provinciale vereenigingen onderschei den zich altijd weer door hun kernachtig spel in stukken, die doorgaans in milieus spelen, waarin de spelers zich thuis gevoelen. Van de Friezen Gysbert Japicx zag ik dit jaar „Oan de kant fen de Mar", van de Groninger® Gruno „Van joen familie mout je 't mo«r hemmen" en van de Overijselsche Ontspan- ningsvereeniging „De Schande". Ten slotte moeten wij in dit overzicht nog melding maken van de opvoering onder leiding van den heer Primo van Molière's Burger Edelman door leerlingen van de Mu ziekschool van Nico Hoogerwerf met de bege leidende muziek van Lully. een opvoering, die artistiek op een hoog peil stond. J. B. SCHUIL. FELLE BRAND LEGT TAL VAN HUIZEN IN DE ASCH. Maandag is in een der arbeiderswijken van de Poolsche stad Lodz een felle brand uitge broken, die negen groote huizen in de asch heeft gelegd en voor een bedrag van 1 mil- lioen zloty schade aangericht. Achttien per sonen, waaronder elf brandweerlieden, moes ten ter behandeling in de ziekenhuizen wor den opgenomen. WISSELKOERSEN .AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.98 1/8. Berlijn 72,871/a. Parijs 8.10 1/4. Brussel 30.70 Zwitserland 41.66. New-York 1,81 7/8. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Rott. n. Vancouver 12 te Cristobal. Bilaerdijk, Philadelphia n. Rott. 11 v. New port News. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver p. 13 Dun- geness. Volendam, Rott. n. N.-York p. 13 Lizard. Burgerdijk. N.-Orleans n. Rott. 13 te Londen. Statendam, 12 v. N.-York te Rott. Blommersdijk, 11 v. Rott. te N.-Orleans. Delftdijk, Vancouver n. Rott. via Livemool 12 (7.44 n.m.) 290 mijl WZW v. Fastnet, HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk, 13 v. Hamburg te Rott. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk ithuisr.) 11 v. Hongkong. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (uitr.) 14 v. Kaapstad. Boschfontein, 14 (n.m.) van Antwerpen n. Hamburg. Meliskerk, 14 (n.m.) v. Hamburg n. Rott. Jagersfontein (thuisr.)) 12 v. Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) p. 12 Las Palmas 17 te Havre verwacht. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen Rott. n. Wabana p. 11 Lizard. Maasburg, 14 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Schiedam, Lulea n. Vlaardingen p. 14 Brunsbuttel 15 verwacht. Stad Arnhem, Lulea n. Vlaardingen p, 13 Brunsbuttel 14 (5 n.m.) verw. Stad Zaandam, 13 v. Vaertan n. Rott. Stad Arnhem, 14 v. Lulea te Vlaardingen. Stad Amsterdam 14 van Lissabon te Gent. Rozenburg, 6 van Rott. te Lissabon KON, HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland, 13 v. B. Ayres te Amst. Zaanland, 14 v. Hamburg te Amst. Montferland, 12 v. B. Ayres n. Amst KON NED STOOMBOOT MIJ Aurora, Rott. n. Oran 13 (1.57 n.m.) 50 mijl ZZO v. Land's End. Achilles, Lissabon n. Alexandrië p. 13 Gi braltar. Ajax. Malaga n. Setubal p. 13 Gibraltar. Barneveld, Amst. n. Chili p. 13 Dungeness. Bennekom. Amst. n. Chili 2 te Curacao. Boskoop, Chili n. Amst. 13 te Liverpool. Clio, 12 v. Cristobal n. Buenaventura. Colombia, Amst. n. Barbados p. 13 Ouessant. Fauna, 12 van Malta te Algiers. Iris, 13 van Belize n. Pto. Barrios. Merope, 13 v. Kopenhagen te Amst. Oberon, 13 v. Amst. te Hamburg. Oranje Nassau, 12 v. Amst. te Paramaribo. Orpheus, 14 van Aarhuus te Amsterdam. Pluto, Stettin n. Amst. p. 14 Brunsbuttel. Simon Bolivar. 13 v. Cristobal n. Cartagena» Titus, Palermo n. Amst. p. 12 Gibraltar. Venus, 13 v. Livorno te Civita Vecchia. Baarn, Chili n. Amst. 11 van Callao. Ulysses. Rott. n. Malta p. 14 Gibraltar. Odysseus, 14 van Lissabon te Cadix. Euterpe, Bord. n. Amst. p. 14 (3.45 n.m.) Lydd. Nereus, 14 v. Amst. te Kopenhagen. Perseus. 14 van Gibraltar n. Genua Alwine Russ (charter) 14 van Aarhuus n. Stettin. Vulcanus, 4 van Calais te Amst. Venezuela, 13 v. Amst. te Hamburg. Juno, 14 van Izmir te Stamboul. Stella, 12 van Alexandrië naar Jaffa. Mars. 13 van Malta te Piraeus. Poseidon, Mars 11. Antw. p. 14 (11 v.m.) B.- Head. Orestes, 14 van Hamburg te Amsterdma. Orion, 14 van Morphoubaai te Antwerpen. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki, 13 v, Rott. te Hamburg. Alphacca (thuisr.) 11 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitr.) 16 (7 v.m.) te Marseille verw. Blitar (uitr.) 13 v. Suez. Brastagl (uitr,) p. Kaap del Armi. Kertosono, 13 v. Batavia te Rott. Kedoe (uitr.) p. 14 Ouessant. Weltevreden, 13 v. Rott. te Hamburg. Garoet, 12 v. Batavia n. Rott. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelau Tello (thuisr.) 13 v. Port Said. J. P. Coen (uitr.) 13 v. Port Said. Tarakan 14 v. Hamburg te Amst. Simaloer (thuisr. 1 13 v. Colombo. Poelau Laut (uitr.) 13 van Genua. Marnix v. St. Aldegonde (thuisr 15 (10 v. 1.) te IJmudien en (2 n.m.) te Amst verw Poelau Roebiah (uitr.) 12 v. Singapore. Chr. Huygens (thuisr.) 12 v. Belawan Tawali (uitr.) pass. 12 Gibraltar STOOMVAART MIJ OCEAAN Benglne, Japan n. Rott. 13 v. Colombo. City of Derby. Saigon n. Rott. 12 te Londen. Polydorus. Batavia 11. Amst. p. 13 Gibraltar. Clytoneus, 13 v. Batavia te Amst Myrmidon. Liverpool n. Java. 11 te Penang. Am™ V Tsingtao n. Macassar en Calchas. 11 v. Yokohama n. Rott. Polyphemus, 13 v. Liverpool n. Glasgow Peisander, 12 v. Vlaardingen te Liverpool.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11