Een arrestant te Haarlem ontvlucht. BERICHT Prinses en Prins voor de radio. Jamboree 1937 in Kennemerland. De Kabinetsformatie. Het belangrijkste Het Russische Noodlot. 1 Examenvrees. 54e JAARGANG No. 16556 Verschijnt (Tasfeliiks, Helialve op Zon- en Feestclagerï. DTNSDAG 1? TLX! 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. een of twee leden wijsvinger 25. alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. Schoten op hem gelost troffen geen doel. man in een paleis, wiens macht bedreigd werd en wiens wrekende hand zwaar trof. Soms was hij niet hard genoeg, maar dan handelden anderen in zijn naam. Het wordt moeilijk te gelooven dat er nog veel verschil bestaat tusschen de methoden van het oude Russische absolutisme der Tsaren en het tegenwoordige van Stalin. Dezelfde soort rechtspraak, dezelfde snelle executies, dezelfde in paleizen bewaakte opperste macht. Dit schijnt het Noodlot van het Russische volk te zijn en instede van er politieke tinnegieterij op toe te passen zou men er de tragiek van kun nen voelen. Want een volk dat ondanks zijn vele be proevingen, zijn armoede en hongersnooden en revoluties, het maar nimmer tot dat aller eerst maatschappelijk noodige schijnt te kunnen brengen een betrouwbare recht spraak is wel heel diep te beklagen. Som mige menschen voelen daar niets voor, om dat het Russische volk nu „de bolsjewiki" heet. Maar dat vind ik erg bekrompen. Het is wonderlijk zooals thans historische Russische gebeurtenissen schijnen te herle ven. Zal het hierbij blijven? Dat is haast niet aan te nemen. Hoe lang zal die eenzame man in het Kremlin dien men in Italië al met Iwan de Verschrikkelijke vergelijkt zijn macht nog kunnen handhaven? Is het waar dat zelfs Worosjilow niet veilig meer is voor den Georgiër? In een rustig en veilig land als het onze is dit alles moeilijk te begrijpen. De oude grie zelverhalen uit onze jeugd schijnen, niet alleen in Rusland, één voor één te herleven. En als er meer pralende uniformen en weidsche titels aan te pas kwamen zou het de ouderwetsche romantiek zijn, met al de drakerigheid incluis. Nu is het wel even erg maar het draagt een ruw hemd, een grove riem, plompe soldaten laarzen en het is er niet minder benauwend om. Er moeten millioenen menschen in Rusland zijn die huiveren voor de naaste toekomst. Him is weinig levensvreugde beschoren evenmin als aan hun voorgeslacht. R. P. De Haarlemsche Markt. Geen genees- en kwakzalversmiddelen meer. Eenige ntijd geleden stonden er geregeld op de Maandagmorkt te Haarlem verkoo- pers van genees- en kwakzalversmiddelen. De gemeentelijke overheid heeft, nadat het advies van den directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst was inge wonnen, besloten om in het vervolg geen verkoopers van zulke artikeglen meer toe te laten. BEVORDERING BIJ DE POLITIE. De heer A. F. Suurendonk, inspecteur, chef van de afdeeling politie-administratie al hier. is bevorderd tot inspecteur van politie le klasse. Zij, die %ich met ingang van 1 Juli per irwartaai abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Weer gevat doordat hij struikelde. Hedenmorgen omstreeks 11 uur werd door een Haarlemschen rechercheur een arrestant overgebracht naar het Paleis van Justitie in de Jansstraat, om voorgeleid te worden voor den Officier van Justitie. Het was de 35-jarige Z. uit Haarlem, die verdacht was van eenige inbraken. Anders geschiedt zoo'n overbren ging altijd met behulp van de hondenbrigade, maar nu, omdat er met de honden elders ge post moest worden, geschiedde dit alleen door een rechercheur. De verdachte was niet geboeid, dit wordt alleen bij zeer gevaarlijke misdadigers gedaan, daar de menschen er een hekel aan hebben. De verdachte liep kalm met den recher cheur mee. Maar in de nabijheid van het Pa leis van Justitie gekomen had hij niet veel lust daar binnen te 'gaan, blijkbaar was hij er van overtuigd, dat hij dan den eersten tijd niet weer vrij zou komen. Hij deed daarom een stoutmoedige poging om te ontsnappen. Onverwachts gooide hij zijn jas. die hij over den arm droeg, voor de voeten van den rechercheur en zette het op een loopen door de Schoolsteeg. Door deze gooipartij met den jas had hij Hedenavond om half negen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen hedenavond om 8.30 uur over beide zenders een woord van dank spreken tot het Nederlandsche volk. De Autotocht voor Ouden van Dagen. Het Haarlemsche Comité voor den Autotocht voor Ouden van Dagen, die ditmaal op Dins dag 22 Juni a.s. naar Scheveningen v.v. ge houden zal worden, heeft alweer veel gelde lijke bijdragen en ook vele tientallen toezeg gingen tot medewerking van autobezitters ontvangen. Het is daar dankbaar voor. Er ont breekt evenwel nog een twintigtal auto's om den stoet compleet te maken en alle ver pleegden der gestichten, die zich hebben aan gemeld, te kunnen meenemen. Het Comité doet daarom een dringend beroep op autobe zitters, die over een gesloten wagen beschik ken en zich van 1 tot 6.30 uur nun. op den 22en vrij kunnen maken, om zich ten spoedig ste te willen opgeven bij den secretaris, den heer Robert Peereboom, Groote Houtstraat 93, telefoon 15054. De ervaringen van een reeks vorige jaren bewijzen dat den ouden menschen een groot festijn wordt bereid en dat cok de automobi listen met genoegen en voldoening op den tocht zullen terugzien. een kleinen voorsprong op den politieman. Deze snelde hem achterna, trok zijn revolver en loste, nadat hij den vluchteling aangemaand had te blijven staan, eenige schoten op hem. Dit gebeurde in de Schoolsteeg, waar toen op dat oogenblik geen andere menschen lie pen. De kogels troffen den arrestant niet, hij bleef doorloopen. De Schoolsteeg komt even wel uit in de Smedestraat en daar is na tuurlijk meer passage. Gelukkig werden ook geen voorbijgangers getroffen. De kogels vlo gen dwars de Smedestraat over en kwamen terecht tegen het gebouw van het Rembrandt- thater, waar een ruit werd verbrijzeld. De ruit is geraakt op mans hoogte boven den grond, zoodat het wel een geluk is, dat juist op dat moment geen personen voorbij liepen. De ruit werd op twee plaatsen geraakt. Een kogel werd buiten gevonden en een in een berghok achter den ruit. Natuurlijk was de vluchteling door het schieten zeer zenuwachtig geworden. Bij elk schot liep hij immers de kans getroffen te worden. Bij de Smedestraat struikelde hij, waardoor hij viel en door een politieagent, die op het schieten afkwam weer gepakt kon worden. Daarop werd de arrestant weer naar het politiebureau van de Smedestraat ge bracht. Nu kreeg hij geen kans meer om te ontsnappen. Na verhoor zal hij opnieuw naar het Paleis van Justitie gebracht worden. Dit zal wel zoo geschieden, dat hij daar veilig aankomt. Op het politiebureau bleek dat de vluchte ling onbeduidend aan de hand gewond was, vermoedelijk bij den val. Op het geluid der schoten was natuurlijk veel publiek toegesneld, zoodat de overbren ging naar het politiebureau veel bekijks had van menschen die het gebeurde bespraken. Wij hebben aan den Commissaris van Po litie gevraagd of het juist gezien was van den rechercheur meteen te schieten. De heer E. H. Tenckinck zei, dat hij daarmee geheel accoord ging. Het was een arrestant die van eenige inbraken verdacht werd. Er is pas geschoten nadat de rechercheur hem eenige keeren ge sommeerd had te blijven staan. Gastvrij Nederland zal den tiendui zenden deelnemers uit allerlei landen en werelddeelen dezen zomer kunnen toonen, dat het dezen naam nog steeds verdient. Het Comité doet een beroep op het geheele Nederlandsche volk, om het in staat te stellen dezen jeugdigen gas ten de beste indrukken van ons land en volk mede te geven. Bijdragen worden gaarne spoedig tegemoet gezien op rekening van het Comité bij de Twentsche Bank N.V kantoor Bloemendaal, of op postreke ning No. 8250. HET UITPAKKEN DER SCHILDERIJEN VOOR DE FRANS HALSTENTOON STELLING. De heer G. D. Gratarna (geheel rechts) en wethouder A. G. Boes (tweede van rechts) bewonderen een damesportret, eigendom van den heer A. L. Kopper, te Zürich. Nauwkeurigheidshalve zij even vermeld, dat het onderhoud, van de Koningin met mi nister de Graeff, dat aanvankelijk op gis teren bepaald was, eerst heden plaats vindt, welk uitstel echter geenszins te maken heeft met redenen van politieken aard. Wij meenen redenen te hebben om aan te nemen, dat het gespi'ek van het Staatshoofd met de heeren Oud, van Lidth de Jeude en de Graeff, die daartoe door de Koningin ont boden wai'en, plaats gevonden heeft inge volge overleg tusschen de Koningin en den kabinetsformateur. Deze laatste heeft gisteren niet alleen met den heer Weiter, doch ook met min. Steen- berghe een onderhoud gehad en naar ons ter oore komt, heden, ochtend met minister van Lidth de Jeude. De werkloosheid te Haarlem. Laatste week weer omlaag. De Rijksstatistiek is evenwel gunstiger. In de laatste week daalde het aantal werk- loozen te Haarlem van 5246 tot 5207. Een ver mindering dus van 39. In dezelfde week van verleden jaar bleef het cijfer stationnair. Het gunstige verschil met verleden jaar is nu gestegen tot 814. Het gaat te Haarlem goed maar lang zaam. De statistiek voor het geheele land is gun stiger dan de Haarlemsche. In het rijk is het cijfer der werkloozen namelijk gedaald tot be neden dat van 1934. Te Haarlem is men daar aan nog lang niet toe. Het aantal was in 1934 4579, zoodat wij daar nu nog 628 boven zijn. pag. De Prinses en Prins zullen hedenavond voor de radio spreken. j De werkloosheid te Haarlem blijft dalen 1 Hedenmorgen heeft een arrestant te Haarlem vergeefsch getracht te ont snappen. i De Vorstelijke Familie is Maandagmid dag uit Amsterdam vertrokken. 3 De mogelijkheid wordt onderzocht ver schillende gemeentelijke werkverschaf fingen stop te zetten. 3 De omgeving van Bilbao is het tooneel van heftigen strijd. 4 In het gebied van Chabarowsk zouden de laatste drie weken 95 doodvonnissen zijn geveld. 4 De twaalfde partij tusschen Springer en Raichenbach is in remise geëindigd. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Russische noodlot. l J. II. de Bois: Prélude ter Frans Halsten toonstelling. 2 Van onzen Weenschen correspondent: Sensationeel verloop van verdwijnings séance. 2 Dr. P. H. Schroder; De school vliegt echt. 3 TijdgenootenAalberse. 3 K. Andr; Een onderhoud met een pro- fesoralen president. 4 H. D. Vertelling: Een goed zaakje. 6 George H. Green: Een Engelsche film over Nederland. 7 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooneelsei- zocn 7 Schaakrubriek. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op iQ De terechtstelling van acht der hoogste leiders van het Roode Leger, na een summier proces wegens „hoogverraad", achter gesloten deuren gevoerd, is gevolgd door een leger order van den maarschalk Worosjilow, waar in hij hun misdrijven opsomt. Deze maarschalk Worosjilow het kost mij altijd zekere in spanning mij bolsjewiki voor te stellen als „maarschalken" en „generaals", maar ze zijn het toch is de Volkscommissaris voor De fensie. Hij zegt dat hij zelf tegen zijn leger leiders gerapporteerd heeft. Zij hadden, be weert hij, legergeheimen verraden aan Duitschland en zij wilden het Stalin-bewind ten val brengen en het kapitalisme herstellen en Duitschland de Ukraine cadeau doen en zoo meer. Er zijn ook andere berichten gekomen. De dictator Stalin verkeert in voortdurende vrees voor zijn leven, hij blijft maar onder strenge bewaking in zijn eenzaamheid ergens in dat groote, sombere Kremlin. Zelfs heeft hij het niet gewaagd naar Tiflis te gaan om de begra fenis van zijn moeder bij te wonen. En wie het Russische drama niet ^lleen of in de eerste plaats ziet als een politiek ver schijnsel, wie zich los kan maken van dat vaak-uitgekreten begrip „de bolsjewiki" en intriges en het atheïsme die daaraan verbon den zijn, voelt de menschelijke tragiek in dit nieuwe Russische conflict, waarin herhaling van vroegere gebeurtenissen schijnt op te doemen. Daar is een eeuwenlang Russisch verleden vol onrecht en onderdrukking, vol geweldpleging in naam van een Tsarisme dat zelf uitgemoord scheen en nu onder anderen naam te herleven lijkt. Want ook in dat grijs verleden was daar telkens weer een eenzame Het uitladen van de waardevolle collectie Halsen, welke met de „Statendam" uit Amerika zijn gekomen en die op de Frans Halstentoonstelling te zien zullen zijn. (Eerste van links op het trottoir dr. Hanns Schaeffer, kunsthandelaar uit New- York, die de reis met de schilderijen meemaakte. Vijfde van links de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum.) Uit andere landen zijn al eenige schilderijen aangekomen, zoodat er thans 50 Halsen in het museum zijn. Natuurlijk zijn voor de bewaking van deze kost bare kunstschatten extra bewakingsmaatregelen genomen, waaraan politie, brandweer en nachtwakers medewerken. Het uitladen op zichzelf was een gebeurtenis, die zeer kalm verliep. Slechts enkele toevallige voorbijgangers keken even toe, waarschijnlijk zonder zich er rekenschap van te geven welke gewichtige dingen daar op het Klein Heiligland plaats vonden. Men pleegt nu al sinds vele jaren te beweren, Dat d'eene helft van 't volk van Nederland^ De andre helft in Juni moet examineeren, Op 't grootsch bezit van kennis en verstand. Ik hoef wel niet te zeggen: dit is overdreven, Het grootste percentage van ons ras, Heeft wel ook nu zijn groote zorgen in het leven, Doch daar komt geen examen bij te pas. Maar ach, wat hindert dat, het is niet erg belangrijk, Dat men wat humoristisch overdrijft Er is echter een andre groep, ook zeer om vangrijk, Die onverdiend in Ihet vergeetboek blijft. Dit is een groep die wel ten nauwste is betrokken, Bij zorg en angst van het examen doen. Een groep die zelf dan weliswaar niet hoeft te blokken, Maar die ook zweeten moet in dit seizoen. U snapt het wel, ik vraag uw meelij voor de ouders. Wier zoons of dochters bukken onder 't mes, Zij dragen zware zorgenlasten op hun schouders. In dezen tijd van falen of succes. D'examinator krijgt examen af te nemen, Dat goed te doen is niet zoo'n maklijk vak. D'examinandus (-nanda) worstelt met problemen En voelt zich daarmee niet op zijn gemak. Examinandi 'k wensch je allen gaarne sterkte Nu je in deze dagen wordt gevraagd. Wat je onthouden hebt nadat je jaren werkte. Ik hoop van harte, dat je allen slaagt. Maar weet in dezen tijd je ouders op te beuren Fluister hun maar eens zachtjes in het oor: Kom oudelui, kom zit er nou niet bij te treuren, Doe maar je best, dan kom j' er ook wel door. P. GASUS. Het woord is aan Grillparzer In sommige landen schijnt men van meening te zijn, dat drie ezels samen een ver standig inensch vormen. Dat is door en door verkeerd. Verscheidene ezels in con- creto vormen den zei in abstracto, en dat is een ver schrikkelijk beest. Paard op hol geslagen. Voerman aan de teugels meegesleurd. Gistermiddag omstreeks twee uur reed op den Schoterweg, nabij de Kleverlaan, een met paard bespannen groentewagen. Voor dit voertuig reed een autobus, die bij de Klever laan plotseling moest stoppen voor verkeer van rechts. Het paard schrok door deze ma noeuvre en kon niet tijdig tot staan worden gebracht, waarop de bestuurder, de 36-jarige B., probeerde de bus te ontwijken door links langs den vluchtheuvel te passeeren. Het paard was echter schichtig geworden, zoodat het niet meer naar den teugel luisterde en den wagen over den vluchtheuvel trok, waar bij een der verkeerszuilen werd beschadigd. Door den schok werd de bestuurder van den bok geslingerd, waarbij hij met een voet in de teugels verward raakte en ongeveer dertig me ter werd meegesleurd, doch als door een won der slechts enkele ontvellingen opliep. Het paard rende, met een heftig slingeren den wagen achter zich aan, de Kloosterstraat in, waar het door een twintig jarigen kantoor bediende tot staan kon worden gebracht, zon der dat het verdere schade aan kon richten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1