Sensationeel verloop van verdwynings-séance VACANTIE1937 WEERBERICHT Voor Uw oogen DINSDAG 15 JUNI 1937 HAARD EM'S DAGBLAD 2 Onzichtbaar gemaakt meisje bleef onzichtbaar De onverzettelijke vader en de vindingrijke dochter. Weenen, 13 Juni. (Van onzen correspondent.) Verscheidene lezers zullen zich misschien nog herinneren hoe ik. thans ongeveer twee jaar geleden, geschreven heb over een jon gen man, die onzichtbaar makende stralen had uitgevonden. Hij demonstreerde daar mede te Weenen en hij liet tal van voorwer pen, als poppen, sigarettenétuis en een stoel tje, alsmede een levende hand voor het oog van zijn toeschouwers verdwijnen. Eerst wer den de omtrekken van deze dingen, zoodra hij zijn machinerie in werking stelde, vaag. Daarna werden de dingen steeds meer en meer doorzichtig om ten slotte geheel en al uit het gezicht te verdwijnen. Ondanks zijn Tsjechischen naam, Pribill (spreek uit: Prsjiebiel!) is de jeugdige uit vinder een Hongaar. Hij heeft nu ook ver schillende voorstellingen met zijn stralen in een groot lokaal te Boedapest gegeven en hij heeft daar in het middelpunt van een op zienbarende geschiedenis gestaan. Hij had een jongedame voor het oog van zijn vele toeschouwers laten verdwijnen en het lieve kind was en blééf onzichtbaar! Tot groote consternatie van de in de zaal aanwezige ouders van het meisje en van alle andere aanwezigen! Nu moet ik echter eerst iets over de vóór geschiedenis van deze gebeurtenis vertellen. De jongedame, Esther K. geheeten, is de doch ter van een rijken Hongaarschen koopman, die ook een bekende figuur in de politiek is. Zij geraakte verliefd op een jongeman, Ka- roly (dat beteeken t Karei) P. geheeten, die een betrekking bij een stedelijk bankinstituut gehad had, welke hij helaas kort geleden ver loren had. Esther vond, dat haar invloed rijke papa er wel voor zou kunnen zorgen, dat haar „sweetheart" een andere behoor lijke betrekking zou krijgen, maar papa van zijn kant was eigenlijk van meening, dat zijn knappe dochter heel goed een beteren visch aan den haak zou kunnen slaan, m.a.w. dat zij wel in staat zou moeten zijn een beter ge situeerden huwelijkscandidaat te vinden, aan wien zij hart en hand kon geven. Bovendien vond hij, dat Esther nog eigenlijk wat te jong was om te trouwen. Maar hij kende zijn dochter en wist, dat zij erg eigenzinnig was en dat het heel goed zou kunnen gebeuren, dat zij in een dolle bui uit het ouderlijke huis zou vluchten. Daarom paste hij goed op haar. Inderdaad hadden Esther en Karoly alle mogelijke ontsnappingsplannen beraamd, maar zij hadden nog geaarzeld die ten uit voer te brengen, wetende, dat papa K. niet met zich zou laten spotten en onmiddellijk de politie zou alarmeeren. Het éénige zou zijn, wanneer men dan al aan den haal zou gaan, naar het buitenland te vluchten, want daar zou men tenminste relatief veilig zijn! Het gelukkige toeval scheen het jonge paar gunstig gezind te zijn. Toen Esther eens met een vriendin aan het wandelen was, zag zij een groot aanplakbiljet, waarop vermeld stond, dat er demonstraties met- onzichtbaar makende stralen gegeven werden. „Dat zou iets voor mij zijn!" dacht het schrandere meisje onmiddellijk. Esther stapte naar een voorstelling toe, en wat zij daar zag maakte 'een diepen indruk op haar. Aan het begin van elke demonstratie vertelde de ontdekker, dat niemand in de zaal bang behoefde te zijn, dat de voorwerpen en de personen, die hij op het podium zou laten verdwijnen, niet weer terug zouden komen. Zij werden niet van hun plaats verwijderd, doch alleen maar onzicht baar gemaakt. De uitvinder zou hen na eenigen tijd weer langzaam voor het oog te- rugtooveren! Steeds vroeg hij, of er iemand hi de zaal aanwezig was, die dapper genoeg was op het podium te komen, teneinde zich zelf —absoluut pijnloos en ongevaarlijk onzichtbaar te laten maken. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprij s. De voordeelen hiervan zijn le. blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan. behoudt U het recht op een eventueele uitkeerïng uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". AGENDA. Heden: DINSDAG 15 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Massa-Justitie" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Heerscher," met Emil Jannings. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nitchevo", (de doodstrijd in een onderzeeër), met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Rembrand Theater: „Romeo en Julia" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Beverwijk: Raadsvergadering 7.15 uur. WOENSDAG 16 JUNI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Esther ging herhaaldelijk naar de voorstel lingen kijken, zij interesseerde zich ten zeer ste voor de wetenschappelijke zijde van de aangelegenheid en zij praatte er thuis aan tafel over. Eindelijk gelukte het haar op een avond haar beide ouders mee naar een voor steling te kunnen nemen. Toen de uitvinder Pribili vroeg, of er iemand in de zaal was, die het experiment in levenden lijve op het tooneel wilde medemaken, vroeg en kréég Esther toestemming van haar anders zoo ge- strengen vader zich onzichtbaar te laten maken. Esther stond nu op het tooneel en verdween langzaam maar zeker voor de oogen van haar ouders en van alle toeschouwers in de zaal. Toen er in het geheel niets meer van haar te zien was, zeide de uitvinder, dat hij haar nu weer zichtbaar zou maken. Zijn machine snorde en zoemde weer, maar hoe men ook keek en zijn oogen misschien half dichtkneep om beter te kunnen zien, er gebeurde niets! Esther was en bleef onzichtbaar! Het werd den uitvinder bang te moede. Hoe hij ook zijn best deed, hij kon het meisje niet meer z'chtbaar maken. Het koude angst zweet brak hem uit, hij staarde als krankzin nig op de leeg blijvende plek op het tooneel. Het publiek begon ook'onrustig te worden, de ouders van het meisje schoven op hun stoe len heen en weer. Pribill wilde een paar woor den zeggen, wilde het publiek mededeelen, dat hij er niets van begreep, toen plotseling Esther's vader opstond en riep: „Wat hebt U met mijn dochter uitgevoerd? Zeg het onmid dellijk, ander' haal ik de politie." De uitvinder stotterde, dat het niet moge lijk kon zijn, dat zijn stralen het meisje voor goed opgeslokt hadden. Hij had een dei-gelijk experiment al ontelbare malen laten zien en altijd waren de verdwenen personen weer op nieuw verschenen. Papa K. was daarmede echter niet tevreden. „We zullen wel eens zien!" riep hij luid en hij schreeuwde ook nog wat van „humbug" en „oplichterij". De politie doorzocht het geheele gebouw, maar nergens werd een spoor van het ver dwenen meisje ontdekt. De woedende vader betichtte den uitvinder èn de directie van het gebouw ervan zijn dochter ontvoerd te heb ben. Op het politiebureau, waarheen Pribill meegenomen werd, speelden zich opgewonden scènes af. Deskundigen werden erbij te pas gehaald, die verklaarden, dat de uitvinder werkelijk niet aansprakelijk kon worden ge steld voor het feit, dat Esther niet meer te voorschijn was gekomen. De ouders waren radeloos. Tot diep in den nacht zaten zij ongelukkig thuis te wachten tot er misschien toch een levensteeken van hun dochter zou komen. Papa K. dacht, dat het misschien toch wel mogelijk was, dat het meisje hen een poets gebakken had en er werkelijk vandoor gegaan was om met haar geliefde op de vlucht te kunnen slaan. Lang nadat het middernachtelijk uur gesla gen had rinkelde opeens de telefoon. Weenen was aan het toestel! En papa hoox-de de stem van zijn dochter: „Lieve papsi, wees niet boos, ik ben met Karoly naar Weenen ge vlucht en we komen niet eerder terug vóór je ons mijn huwelijksgift en je zegen beloofd zult hebben. Ik denk, dat je wel erg boos op den armen uitvinder geweest zult zijn, maar die was onschuldig en heeft niets met het geval te maken gehad. Nou, papaatje, mogen we morgen met ons tweeën terugko men?" Papa was te blij, dat hij zijn dochter terug had gevonden en hij zei maar „ja". Maar hij stelde één voorwaarde:, dat het huwelijk in alle stilte moest worden gesloten! Daar had het jonge stel niets op tegen. Maar toch wist heel Boedapest al gauw wat er werkelijk gebeurd was en menigeen heeft over de kostelijke geschiedenis gelachen. Het meisje had, toen zij de vooi-stellingen van Pribill af en toe bijwoonde, gezien, dat er een deur in het behangselpapier van den achtergrond van het podium was, welke bij de demonstraties ook absoluut onzichtbaar werd. Door deze deur was zij gedurende de de monstratie fluks ontsnapt. Zij was gauw naar het station gereden, waar haar aanbidder al ongeduldig op haar wachtte, en tezamen wa ren zij over de Oostenrijksche grens gevlucht. Op het oogenblik vormen de twee al een ge lukkig echtpaarzij beweren het geluk kigste echtpaar in héél Boedapest. En merk- waardigei-wijze heeft ook Pribill ten gevolge van het gebeurde over niets te klagen, want zijn demonstrates staan nu in 't middelpunt der belangstelling en worden steeds door een groot aantal menschen bezocht. W. M BEKAAR. De Jamboree. Eere-Comité en Comité gevormd. Ter gelegenheid van de Jamboree is het volgend eere-comité gevormd: Voorzitter: Mr. Dr. A. Baron Röell, Com missaris der Koningin in Noord-Holland. LedenJhr. Mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Alkmaar; Dr. W. de Vlugt, bur gemeester van Amsterdam; K. J. G. Baron van Hardenbroek. burgemeester van Benne- broek; Mr. H. D. A. van Reenen, burgemees ter van Bergen; Mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. burgemeester van Bloemendaal; C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, oud burgemeester van Haarlem; Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer; Jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heem stede; P. Klaver, wn. burgemeester van Hil- legom; Mr. A. van der Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden; J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester van Noordwijk; Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort; mevr. C. von Pannwitz, „De Hertekamp", Heemstede; mej. A. L. Willink van Benne- broek, Bennebroek; Jhr. W. P. Barnaart, Vogelenzang; D. G. van Beuningen, Rotter dam; Jhr. Mr, J. W. G. Boreel van Hogelan- den, BloemendaalDs. J. C. Brussaard, Bloeij mendaal; G. de Clei*cq, Amsterdam; Ds. ,f. C. van Dijk, Bloemendaal: F. H. Fentener van Vlissingen, Utrecht; Ph. Frank, Opper rabbijn, Hilversum; Ir. W. G. C. Gelinck, Heemstede; A. Heldring, Amsterdam; A. Holdert, Hotel Price de Galles, Parijs; K. C. Honig Mzn., Overveen; Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Haarlem; Ir. G. A. Kessler, „Huize Slingerduin", IJmuiden: M. C. Koning, ..Huize Koekoeksduin", Aerden- hout; C. R. T. Baron Krayenhoff. Wassenaar, E. H. Krelage, Haarlem; H. Meinesz, Voge lenzang: H. Niigb Rotterdam, J. van Olden- borgh. Overveen: Mr. G. Sluis, Haarlem; H. Smidt van Gelder. „Belvedère". Overveen: J. J. Swens. Haarlem; Mr. L. J. A. Trip, Den Haag en C. W. de Visser. Bloemendaal. In het Comité hebben zitting genomen: DE KOLEN WORDEN DUURDER, lezer. Na Juni wordt U het gewaar. Vraagt aan PERQUIN de zomerprijzen. Dan bent U vast goedkooper klaar. (Adv. lngez. MedJ De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordwestelijken tot Noordelijken wind. aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 773.8 m.M. te Valentia. Laagste 757.3 ml. te Jan Mayen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 63 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden 58 F. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen nam nog in omvang toe, Het breidde zich vooral naar het Noorden uit en reikt reeds tot over IJsland. In het geheele Westen is het weer bewolkt en koel, met plaatselijk lichten regen. Over het Oosten ligt een gebied van hoogen luchtdruk met minder hooge baro meterstanden dan in het Westen, doch met be wolkt weer en zeer hooge temperaturen. Over Scandinavië en het Oostelijk deel der Noordzee ligt een vlak minimum met lage wol ken en i-egen. In Zuid-Frankrijk is het minder warm, evenzoo in Zuid-Duitschland en ons land, op de Britsche eilanden veranderde de temperatuur weinig. Het gebied van zomer hitte ligt tot hoog in het Noorden en tot bin nen den poolcirkel. In de Alpen heerscht mooi zomerweer. Er wordt geen zware onweersregen gemeld. Het is te vei-wachten, dat het weer in onze Omgeving bewolkt zal blijven, met nu en dan wellicht lichten regen en niet te hooge tempe raturen. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 8.39 uur; n.m. 21.13 uur. Strand berijdbaar van 13.3019.15 uur. naar den dokter Voor uw bril naar WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. lngez. MedJ Voorzitter; Mr. F. J. D. Theyse, Bloemendaal; Secretaris: C. J. Bruyn, Bloemendaal; Pen ningmeester: J. A. Boskamp, Overveen; D. J. von Balluseck, 's-Gravenhage; Dr. H. L. van Beusekom, Bloemendaal; Mr. J. Bierens de Haan, Bloemendaal; Mr. A, Bos, Aerdenhout; Ir. W. J. Burgersdijk, Haarlem; T„ Cnossen, Wassenaar; Mr. A. van dér Deure, Bennekom; Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, Bloemendaal; Hyacinth Hermans O.P.. Rotter dam; F. H. J. Holdert, Aerdenhout; H. Hotke, 's-Gravenhage; D. Hudig, Amsterdam; H. J. Hij mans, Santpoort; Mr. D. A. E. Immink, Haarlem; Ph. A, Mees, Heemstede; G. van Meurs, Amsterdam; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Haarlem; R. Peereboom, Heemstede; L. H. Perquin O.P., Amsterdam; Mr. Th. F. Raedt, Overveen; R. van Royen, Amsterdam; A. Ver- duyn Jr., Lisse; Dr. A. J. Verhage, Heemstede; W. Wagenaar, 's-Gravenhage en M. C. Wester man, 's-Gi-avenhage. Prélude ter Frans Hals Tentoonstelling. Een gi-oote bedrijvigheid heerscht er heden in de nieuwe zaal van ons museum. Groote pakkisten, zoo uit Amerika gearriveerd, staan langs de wanden, in het midden- van de zaal worden ze stuk voor stuk plat neergelegd en één voor één komen er, met de grootste voor zichtigheid gehanteerd, de Halsen te voor schijn die dezen zomer de kunstminnaars en geleerden naar onze veste moeten (en zullen) trekken. Vol verwachting klopt ons hart het is met deze expressie op de gelaten, dat om de geopende kist de verantwoordelijke personen het moment afwachten waarop het kunstwerk opgebeurd en van de keurige em ballage ontdaan zal worden. Daar zijn onze museum-directeur de heer Gratama, onze wet houder voor de kunstzaken, de heer A. G. Boes, dan Jhr. Dr. J. L. A. A. M. van Rijcke- vorssel, secretaris der commissie, onze direc- toriaal assistente, mejuffr. Van Hees en een tijdelijk assistent, de heer Brunt. Zeer voor zichtig gaat het werk en zij zouden een et maal noodig hebben, zoo we alle wonderen te voorschijn zouden willen zien komen. Wij zijn dus voor het oogenblik tevreden met de eerst geborenen. Daar staat reeds tegen den wand het zeer degelijke damesportret dat vroeger in Berlijn was in de collectie Koppel, welke ver zameling thans, mèt haar eigenaar, naar Zü- rich is. Daar hangt reeds aan den achterwand een tot nu toe onbekend heerenportret, een kniestuk, levensgroot, dat kortgeleden op een Londensche veiling (bij Sotheby) opdook en door den Hollandschen kunsthandelaar Katz verworven werd. Dan keeren wij ons naar de kist, die ontpakt wordt en daaruit wordt een blozende dame met groen keurslijf opgelicht. Deze dame ziet Holland weer terug na lang jarige afwezigheid. Was ze immers niet lang geleden in de Arnhemsche verzameling van den heer Braams opgeborgen, om bij de vei ling daarvan door den handelaar Van Gelder gekocht en daarna naar Amerika verkocht te worden, waarvandaan zij nu weer door den heer Katz werd meegebracht. Schilderijen reizen en trekken, gaan en komen weer. Daar komt zoowaar als tweede uit de kist de visschersjongen met het krab betje en het bi'oertje dat vóór hem staat, ze hebben een paar jaar geleden al in ons mu seum als bruikleen gelogeerd en zijn door den heer Katz weer meegebracht om ons zomer feest op te vroolijken. Wij moeten het hierbij laten om af te wachten tot het ensemblé ont pakt en geplaatst zal zijn. En we zouden ook ongaarne alle verrassingen, die ons te wach- ten staan, bij voorbaat ontblooten, zelfs zoo wij de mogelijkheid aandurfden anderhalven dag bij de pakken te blijven neerzitten. Onze fotograaf maakte reeds het beeld van de dame uit de Koppel-collectie. Een keurig voorproefje voor het vele schoons dat ons te wachten staat. J. H. DE BOIS Gunstige mededeelingen over Indië. Bij de opening van den Volksraad. Belastingverlaging aangekondigd. BATAVIA, 15 Juni (Aneta-A.N.P) In de rede, waarmede de gouverneur-généraal den Volksraad heeft geopend, begon deze met te herinneren aan het tijdstip, waarop hij in den Volksraad negen maanden geleden zijn ambt aanvaardde, het tijdstip waarop de ver loving van het vorstelijk paar kort tevoren zooveel vreugde veroorzaakte. Met levendige voldoening ziet hij terug op de huldiging van de prinses en haar gemaal door de ingezetenen in Indië bij het prinselijk huwelijk. Vervolgens ging de gouverneur- generaal over tot de beschouwing van den economischen toestand, die in het afgeloopen zittingsjaar aanmer kelijk veibeterd is. Toch is er reden voor de vraag zeide hij of van een duurzame wending in de wereld conjunctuur mag worden gesproken en of Nederlandsch-Indië aan den aanvang staat van een langere periode van wezenlijke bloei. Ten aanzien van de landsfinanciën merkte spreker op, dat in 1936 de fi nanciën beantwoord hebben aan gun stiger verwachtingen. Blijkens de voorloopige uitkomsten sluit de ge heele dienst 1936 met een overschot van 26.400.000 gulden. Voor een beoordeeling van den stand van zaken is dit cijfer echter niet zonder meer bruikbaar, aangezien dit cijfer voor een bedrag- van 36.400.000 gulden gunstig beïnvloed werd door het netto-provenu van het per 1 Januari 1937 nagenoeg geheel vervallen bijzonder uit voerrecht op bevolkingsrubber en voor rond 2.000.000 gulden ongunstig door de defensie- en welvaartsuitgaven, waarvan Nederland de financiering op zich nam. Bij uitschakeling van deze factoren blijkt er dus een tekort te bestaan op den geheelen dienst van rond 8.000.000. Dit tekort wil zeggen, dat het niet alleen mogelijk was om het jaar 1936 af te sluiten zonder schuldtoeneming, doch dat daar enboven ruim 13.000.000 gulden op de schuld kon worden ingeloopen, daar aan aflossing- van vaste schuld in den gewonen dienst 21.100.000 gulden begrepen is. Voorts blijkt, dat de budgetaire positie, waarbij geen schuld vermeerdering meer plaats vindt, geheel ver kregen is binnen het kader van den gewonen dienst. Voorzoover de verwachtingen thans reiken, zal het loopende jaar de bevestiging geven van de op de uitkomsten van 1936 gegronde gevolgtrekkingen. Naar die verwachtingen zal de gewone dienst in evenwicht zijn, zelfs sluiten met een overschot van een half mil- lioen. De buitengewone dienst zal weliswaar slui ten met een tekort van 15.3 millioen gulden, doch hieronder is begrepen 25.5 millioen aan welvaarts- en defensie-uitgaven ten laste van Nederland, zoodat feitelijk een overschot op den buitengewonen dienst verwacht wordt van 10.2 millioen gulden. Afzonderlijk verdient vermelding, dat aan winstreserveering op de Banka-tinwinning naar de voorloopige uitkomst over 1936 4.5 millioen gulden en naar verwacht wordt over 937 14.5 millioen zal worden besteed. De raming voor 1938 is weder belangrijk verbeterd vergeleken met '37. De verbetering- ligt hierin, dat een sluitende begrooting kon verkregen worden, nadat onvermijdelijke accressen opgevangen zijn en met nieuwe maatregelen en verdere versterking van de Indische defensie was gerekend. Belastingverlaging. De regeering stelt zich voor, het aantal opcenten op de inkomstenbelasting met 20 te verlagen en het iheffingspercentage van de loonbelastingen terug te brengen van 4 op 3. De regeering bepaalde haar keus op deze twee heffingen opdat de vermindering van lasten in zoo wijd mogelijken kring hare wer king zal doen gevoelen. Deze voorstellen beteekenen het prijsge ven voor 1938 van rond f 7.500.000. De regeering acht het gewenscht de be staande moeilijkheid om op de toegekende pensioenen een redelijke korting toe te pas- sen, te bestendigen. Enkele maatregelen, die in de crisisjaren voor het onderwijs genomen zijn, zullen on gedaan gemaakt worden. De gouverneur-generaal deelde tenslotte nog mede, dat de regeering den inhoud van de petitie, door den Volksraad tot haar ge richt, in studie heeft genomen. Uitbreiding van goedkoope volks- zwembaden gevraagd. Een adres van den Bestuurdersbond Haarlem. De Bestuurdersbond Haarlem van de Ne- derlandsche Vakcentrale heeft een adres ge richt aan het Gemeentebestuur van Haar de groote behoefte die bestaat aan uitbreiding lem, waarin de aandacht wordt gevestigd op van goedkoope volks-zwembaden. De gemeentelijke zwembaden aan de Hout vaart en de Kleverlaan kunnen den grooten stroom zwemmers en baders niet verwerken en liggen bovendien op te grooten afstand van Haarlem-Oost en Haarlem-Noord. Boven dien zijn voor een belangrijk deel der ar beidende bevolking de prijs der zwembaden en de bijkomende kosten te hoog. Verzocht wordt daarom: A. De bad- en zwemgelegenheid uit te breiden met inrichtingen in het Oostelijk en in het Noordelijk stadsdeel. B. De gelegenheid voor gratis zwemmen te verdeelen over de beide bestaande en de eventueel nog te maken inrichtingen. C. De prijzen voor de minder gesitueerden zoodanig te stellen dat ook zij een regelmatig gebruik vair de zwembaden kunnen maken, eventueel een betaling in termijnen van de (bekende) seizoenkaarten in te voeren, zon der dat de totaal kosten daarvan verhoogd worden. D. De kinderen die onder geleide van de onderwijzers gebruik maken van de school- baden, in de gelegenheid te stellen hun rij wielen, waarvan zij noodzakelijk gebruik moeten maken door de vaak groote afstan den welke ze moeten afleggen, gratis te stal len aan de rijwielbewaarplaatsen van de zwembaden. Wellicht, aldus adressant, ware ook een zoodanige regeling te treffen, dat de kinderen zich onder geleide van het onderwijzend per soneel naar de in hun woonwijk liggende school kunnen begeven. Een halve eeuw geleden Uii Haarlems Dagblad van 1887 15 J u ni In onze West-Indische bezittingen verscheen een nieuw blad, dat in zijn eerste nummer het volgend hoofd artikel plaatste „Wij bechinnen de uitchave van dit blad met eeniche moeieüjcheden. De let- terchieters, wien wij alles voor onze drucquerij bestelden, verchaten ons che's en ca's te zenden ,en het zal noch wel acht a nechen wequen duren eer wij ze hebben. De verchissinch werd eerst een paar dachen cheleden ontdekt. Wij heb ben de ontbrequende letters besteld, en zullen zien, dat wij het er zonder doen, tot zij comen. Wij vinden onze nieuwe spellinch volstrect niet mooi, maar een verchissinch is mochelijc en als er c's en q's en ch's chenoech zijn, zullen wij den „Dachelijcschen Opmerquer" aan den chanch houden tot de ontbrequende letters aancomen. Dit is cheen chrapje van ons! Het is treurich chenoech werquelijcheid!' Het aftreden van den burge meester. Dankbetuiging voor belangrijke en langdurige diensten. Bij Kon. Besluit van II Juni 19(37, is aan den heer C. Maarschalk opzijn verzoek met in gang van 15 Juni 1937, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Haar lem, met dankbetuiging voor de belangrijke en langdurige diensten door hem in zijn be trekking bewezen. Prov. Staten van Noord-Holland. De eerste gewone zitting in dit jaar van de Prov. Staten van Noord-Holland werd heden, Dinsdag, voorgezet, onder leiding van den Commissaris der Koningin, rar. dr. baron A. Röell. Vastgesteld werd de rekening van de pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1935, met de daarbij behoorende verantwoording en een ontwerp-besluit tot vaststelling van de in komsten eh uitgaven. De voorgestelde wijziging van de overeen komst, gesloten met het bestuur van het Zwakzinnigengesticht „Huize Assisïë" te Udenhout, betreffende de opneming en ver pleging van krankzinnigen, werd goedge keurd. Besloten werd tot het verleenen van een bijdrage van f 500 aan het Amsterdamsch Genootschap ter bevordering; der koepokin enting bij minvermogenden te Amsterdam, onder zekere voorwaarden. Proefpolders in G eestmerambacht. Aan de orde kwam het voorstel van Ged. Staten tot het stichten van twee proefpolders in den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen.) De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) vond dat deze voordracht gewaardeerd kon worden. Ged. Staten vragen alleen een besluit tot machtiging. Het rapport van ir. Mesu is in 't algemeen als grondslag voor deze voordracht aangenomen. In dit rapport zijn enkele punten wel uiterset voorwaarde lijk gesteld. Het plan zal aan 1000 personen gedurende 5 jaar werk verschaffen; daarvoor uit het rapport zich met zekerheid. In ieder geval vond spr. dat het toejuiching verdient met een proef te beginnen. Ged. Staten stellen nu twee proefpolders voor, één meer dus dan aanvankelijk de bedoeling was. Spr. is het eens met den aanleg van den Westpolder, maar niet met het plan tot aanleg van den Oostpolder, o.a. omdat de bodemgesteldheid daar ongeschikt is. Ingelanden van de banne Zuid-Scharwoude hebben ook aaxi Ged. Sta ten verzocht op hun plan voor den Oost polder terug te komen. Zij willen een proef- polder of proefpolders aan de Westzijde. De heer De Miranda (S.D.A.P.) meende dat over kleine bezwaren en zelfs over groote bezwaren van belanghebbenden in deze moet worden heengestapt, om de groote zaak waar over het gaat. Radicale maatregelen, als herverkaveling zijn noodig, om Geestmerambacht te helpen. De plattelandsbevolking moet worden opge heven uit den jammer en ellende, waarin zij de laatste jaren verzonken is. De proef zou onvolledig zijn als zij niet ook aan den Oost kant wordt genomen. Er zullen vele moeilijk heden komen, maar die moeten worden opgelost door voortdurend overleg met de be trokken commissie uit de Staten. Dan kan ook alle aandacht worden geschonken aan de be zwaren van belanghebbenden. Het denkbeeld „werkverschaffing" is voor spr. niet primair, maar wél de omstandigheid dat de armlastig heid van de tuindersbevolking tot het verleden zal gaan behooren. De heer Stapel (V.B.) was van oordeel dat uit een oogpunt van werkverschaffing de voordracht zeer aan te bevelen is, maar zou toch gaarne eenige nadere toelichtingen van Ged. Staten hebben. Van het antwoord van Ged. Staten zal zijn stem afhangen. De heer Beuzemaker (C. P.) zeide, dat de te nemen proef onverbrekelijk xnoet worden verbonden aan het bekende „groote plan", om verbetering te brengen in den toestand ln Geestmerambacht. Het plan moet zóó worden uitgevoei'd dat volledig rekening wordt ge houden met de belangen van hen, die thans den grond in quaestie bewerken (eigeixaren en pachters). Men denke ook aan de groote rol die de hypotheken spelen. Spr. zou gaarne de toezegging hebben van Ged. Staten, dat zij bereid zijn, bedrijfsschade- loosstelling te geven aan die pachters, die misschien in financieele moeilijkheden komen door de pi-oefVoorts zou spr. willen uitbetaling van normale arbeidsloonen en drong hij aan op méér contact met de belanghebbenden. De heer Groen (R.K.) vestigde er de aan dacht op. dat het lot van de tuinbouwbevol- lcing afhangt van verschillende factoren, waar op Prov. Staten geen invloed kunnen uitoefe nen. Alleen ruilverkaveling zal dus de nood in Geestmerambacht niet opheffen. Men verbete- re vooral de verdeeling der bedrijven. De Banne van Zuid-Scharwoude heeft weliswaar bezwaren gemaakt tegen het plan, maar dit hebben niet gedaan de verschillende tuinbouw- vereenigingen, waarvan de leden toch a des kundigen mogen worden beschouwd. Spr. hoopte dat bij een schuldenregeling de hypotheekhouders niet zullen worden gedu peerd. Met enkele restricties kan spr. zich overigens wel met de voordracht vereenigen. Hierna werd gepauzeerd tot 1.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2