GEOPEND Blijde mededeeling der Prinses, Oogst van vroege fulpen mislukt. Een Schoone Tijding. BERICHT Belt II op 10737 p o F F WESSELING R T J WAFELEN S Belt U op 10737 GROOTE HOUTSTRAAT 147 Indisch herstel. LEDIKANTJES VAN WEERT - GIERSTR. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16557 Versclliint dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 TUNT 19.57 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72»/s. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.TTp-pj-pvrin p APTNA'S Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. j Regenval deed het gewas veel schade. De Bollen-Zondagen zijn dit jaar, door het gure en onbestendige weer, minder geslaagd dan andere jaren. Doch zij, die het weer trotseerden, hebben zich niet kunnen verlustigen in den aanblik van de rijkbloeiende bollenvelden in hun tallooze kleur- schakeeringen. Ondanks' dit minder gunstige weer, wa ren de verwachtingen van de kwee kers tot voor kort zeer optimistisch, en algemeen werd aangenomen, dat dit seizoen een goeden oogst zou opleveren. Voor de tul pen heeft het wisselvallige weer evenwel deze verwachtingen vernietigd, en de optimisti sche voorspellingen hebben plaats gemaakt voor een groote verslagenheid, in het bijzonder ten aanzien van de vroegere tulpen. De Zaterdag voor Pinkster heeft het vrij wel vierentwintig uur aan een stuk geregend, zoodat vele velden onder liepen. Deze zware regenval werd gevolgd door een periode van feilen zonneschijn, waardoor het regenwater verdampte. Een en ander had tot gevolg, dat vooral de vroege tulpen te vroeg zijn afgestorven, waardoor de bollen zich onvoldoend hebben kunnen ontwikkelen. De vroege tulpen. Algemeen wordt nu aangenomen, dat de Oogst van vroege tulpen ver beneden de ver wachtingen zal blijven. Niet zoozeer, dat de kwaliteit veel te wenschen zou overlaten daar deze onder de sterke temperatuurswisselingen weinig heeft geleden. Doch vooral de grootte der bollen is door het slechte weer sterk be ïnvloed, en deze is juist voor den handel van veel belang, daar deze om groote bollen vraagt. Zoo brengt bijv. „zift elf" minder op den „sift twaalf" en men vreest dat de export- handel in het bijzonder naar Engeland hier door zeer nadeelige gevolgen zal ondervin- In de omgeving van Hillegom en Lisse wordt zelfs gesproken van opbrengsten, die 30—50 ,pct. beneden die van vorige jaren zouden lig gen. Dit geldt voornamelijk voor de vroege tulpen. De late tulpen, zooals Mendel- en Darwm- tulpen staan er veel beter voor en waar schijnlijk zal de opbrengst daarvan ongeveer gelijk zijn aan andere jaren. Narcissen en hyacinten. De narcissen en hyacinten hebben ook heel weinig nadeel van het slechte weer ondervon den, zoodat deze waarschijnlijk de schade eenigszins zullen kunnen nivelleeren. De omgeving van Limmen. Uit de omgeving van Egmond en Limmen, waar in de laatste jaren ook een uitgebreid bollen bedrijf is ontstaan, komen iets gun stiger bzrichten. Weliswaar is de oogst daar ook beneden de verwachtingen doch van een débacle, waarover in Hillegom wordt gespro ken is hier geen sprake. In het Noorden. Uit Koegras en Anna Pauwlonapolder ko men echter zeer verontrustende berichten. Hevige hagelbuien zouden daar het gewas vrijwel geheel vernietigd hebben. Tenslotte moet hier nog bij worden op gemerkt, dat in dezen tijd van het jaar de berichten over den oogst steeds ongunstig lui den. aangezien bij gering aanbod de prijzen zullen stijgen en de kweekers den toestand tegenover de exporteurs zoo ongunstig mo gelijk voorstellen. Doch inderdaad hebben wij van bevoegde zijde vernomen, dat dit jaar de oogst ver be neden de aanvankelijke verwachtingen zal blijven. Groei van Haarlem. In Mei steeg het bevolkingsaantal zeer sterk. In April vestigden wij er de aandacht op, dat de eerste maanden van het jaar zeer on gunstig waren geweest voor de bevolkings aanwas der gemeente Haarlem. De cijfers waren: Januari min 3, Februari plus 52 en Maart plus 131. In dat kwartaal dus slechts een vermeerdering van 180, wat zeer weinig is, daar den laatsten tijd een vermeerdering- van een kleine 2000 per jaar werd geconsta teerd. Ook April was nog ongunstig, namelijk een vermeerdering van slechts 33. In de 4 maanden dus totaal een stijging van slechts 213. De maand Mei heeft evenwel een verrassing gebracht. Toen is het be volkingsaantal van Haarlem plotse ling met niet minder dan 375 zielen vooruitgegaan. Nu is de aanwas voor de eerste 5 maanden van 1937 dus 588, tegen 696 in dezelfde maan den van 1936. De achterstand is dus nog slechts 108. De sterke vooruitgang in Mei is gedeeltelijk een gevolg van het feit. dat in die maand per soneel van de Spoorwegen van elders is ge komen in verband met een uitbreiding van het personeel op de Centrale Werkplaats. De mededeeling die H.K.H. Prinses Juliana in haar dankwoord-per-radio, tot de bevolking en het gemeentebe stuur van Amsterdam gericht, aan het geheele Nederlandsche volk heeft ge daan is alom in ons land met blijd schap en ontroering ontvangen. Wij verheugen ons allen in het geluk van het Prinselijk Paar, het doet ons goed dat na tijden van beproeving voor H.M. de Koningin en H.K.H. de Prin ses de zon weer is gaan stralen in nieuwe levensvreugden, en wij weten allen dat de geboorte van een telg van het Huis van Oranje een groot ge luk voor Nederland zal zijn. De vorm waarin Prinses Juliana deze mededeeling zelf heeft gedaan heeft ons allen getroffen door haar echt vrouwelijke fijnheid en ook als uiting van het innige contact tusschen Vorstenhuis en volk. De Prinses sprak deze woorden in den eenvoud en het vertrouwen van haar weten, dat al die millioenen menschen zich met haar in haar geluk verheugen zouden. En zoo is het ook. Opnieuw is ook geble ken hoe na de Prinses tot het gansche volk staat en hoezeer haar eenvoudig woord tot het hart des volks spreekt. De Wereldjamboree. Geluidsversterking op het terrein* Daar op de Wereldjamboree te Vogelenzang niet minder dan 25COO. deelnemers en bezoe kers verwacht worden, heeft men ter plaatse nauwkeurig bestudeerd hoe het probleem der geluidsversterking opgelost dient te worden. Naar wij vernemen, zal de hiervoor door Philips ontworpen installatie uit drie gedeel ten bestaan. Bij het groote kampvuur, waar plaats is voor alle deelnemers, zullen vier mi crofoons en dertig groote luidsprekers ge plaatst worden. Op het ruime demonstratie- veld heeft men aan beide zijden tribunes ge bouwd voor ca. 13000 personen, hier zullen drie microfoons en twintig luidsprekers voor de geluidsversterking zorgen, terwijl in het theater, dat 1200 in een groote tent onderge brachte zitplaatsen heeft, een vijftal micro foons en tien luidsprekers de toehoorders in staat zullen stellen het gesproken woord te volgen. De Taxi's te Haarlem. Overleg over den nieuwen toestand op 1 Juli. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat tengevolge van regeeringsvoorschriften, met 1 Juli a.s. ook te Haarlem nieuwe be palingen moeten worden ingevoerd voor de taxi's en huurauto's. Op het Stadhuis heeft Dinsdag een confe rentie plaats gehad met de werkgevers in dit bedrijf om de algemeene voorwaarden te bespreken. Nu zullen de werkgevers eerst on derling de hangende quaesties bespreken om daarna overleg te plegen met de werknemers organisaties. Eerst daarna zullen voorstellen aan het gemeentebestuur gedaan worden, waarna het college van B. en W. een beslis sing zal nemen. Bij de nieuwe regeling moeten ook bepa lingen gemaakt worden over loon- en arbeids voorwaarden terwijl ook de tarieven vastge steld moeten worden. Naar uit goed ingelichte bron vernomen wordt, kan er te Haarlem geen sprake zijn van een verlaging der tarieven, alles wijst er op. dat er een noodzakelijke verhooging zal moeten worden ingevoerd. Madrid opnieuw onder vuur. Bombardement van zeven kwartier. MADRID, 16 Juni (Havas-A..N.P.) Gis teravond tegen tien uur heeft de artillerie der opstandelingen het vuur weer op Madrid geopend. Men scheen het vooral op het centrum en op de wijk Cuatro Caminos gemunt te heb ben. Het bombardement duurde zeven kwar tier en werd door het geschut der regeerings- troepen beantwoord. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE BIJ DE KONINGIN 'S-GRAVENHAGE, 16 Juni. H.M. de Ko ningin heeft hedenochtend in het paleis Huis ten Bosch den minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude in audiëntie ont vangen Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VOOR BESTELLINGEN: VOOR BESTELLINGEN: (Adv. ingez. Med.) In radiotoespraak van Dinsdagavond. Ook Prins Bernhard voor de microfoon. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gisterenavond voor de radio een kort dankwoord tot de Amsterdamsche burgerij gesproken, waarbij de Prinses gewag heeft gemaakt van het feit, dat Zij niet alle deelen van het programma te Amsterdam heeft kunnen bijwonen door „op zichzelf verheugende gezondheidsredenen, die u zeker wilt verstaan en billijken". De redevoering, welke de Prinses gister avond van het paleis Soestdijk uit voor de radio heeft uitgesproken, luidt als volgt: „Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, Wij beleefden zoojuist in de hoofdstad on vergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn, en hiervoor wil ik u thans mijn dank komen brengen. Wij voelden ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op ons toekwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. Hartelijk dank aan den burgemeester en het overige gemeentebestuur, zoomede als aan het algemeen feestcomité mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een programma, als wat ons in de afge- loopen week iederen dag opnieuw aangebo den werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets mij kunnen weer houden alle deelen van het program ma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezond heidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken Grootsch en diep is de indruk, die wij van deze dagen medenamen en het is mij een voorrecht geweest u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen." Prins Bernhard heeft hierna als volgt ge sproken; „Ook ik wilde gaarne mijn persoonlijke ge voelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen mijn dank, dien ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil ik uiting geven aan mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de ge heele bevolking, groot en klein, oud en jong, ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij onze aankomst sprak de burgemeester, dr. de Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze tra ditie op de schoonste en voor mij onvergete lijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd ik was door het vreugdevolle medeleven der geheele bevolking en steeds zal k alles doen wat in mijn macht is, om te bewijzen hoezeer ik het vertrouwen, dat ik daarin zie, op prijs stel. Mag ik tenslotte nog den burgemeester, het gemeentebestuur, de huldigingscommissie en de politie, mijn buitengewoon hartelijken dank betuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte gelukwenschen met het groote suc ces hunner bemoeiingen." Het woord is aan Wordsworth Het is een vreugde, het beste wat wij kunnen van de menschlieid te denken. (In de rede, waarmede de Gouver neur-Generaal de gewone zitting van den Volksraad heeft geopend, wordt gewag gemaakt van een sluitende Indische begrooting, met normale aflossing van schuld Wij worstlen uit een crisistijd, Die niet maar zóó wordt overwonnen,, 't Herstelgetij in dezen strijd Is voor ons land nog nauw begonnen. Wij zien meer licht in het verschiet, Dat 's zeker, dan een jaar geleden, In 't volle licht zijn wij nog niet. Er moet nog hard worden gestreden. Ook Indië had in dien tijd Zijn eigen zware crisiszorgen, Al bleef zijn nood door d' eigen strijd, Den meesten onder ons verborgen. Nu komt het heugelijk bericht. Dat de begrooting weer kan sluiten, De lasten worden wat verlicht. Men durft zich optimistisch uiten. Al is 't nog niet geheel gezond. Al blijft er kans op tegenslagen. Men voelt er weder vasten grond, Het gaat in Indië weer dagen. Die tijding uit de eigen Oost. Wordt in ons land met vreugd vernomen, Wij roepen uit de verte: Proost! Wij hopen spoedig na te komen. P. GASUS. De schietpartij in de Smedestraat. Arrestant bekent verschillende inbraken. De 31-jarige arrestant van Z., die gister morgen in de Schoolsteeg een poging deed om te vluchten en wien, zooals wij gisteren reeds meldden, verschillende inbraken ten laste ge legd werden, heeft deze thans bekend. Niet minder dan zes inbraken zijn door de zen verdachte in samenwerking niet- anderen gepleegd. Zoo was hij o m. betrokken bij twee inbraken in de Rustenburgerlaan, een in de Ramplaan, Burgemeester Sandbergstraat en Brakenburgstraat. Het is dus maar gelukkig dat de ontsnap pingspoging van dezen gevaarlijken inbreker mislukt is. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. 20 JUNI OLYMPISCHE DAG. Zeer belangrijke radioreportages ZONDER DE MINSTE STORING, kunnen ALLEEN wij U garandeeren. RADIODISTRIBUTIE HAARLEM, NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) IS UW BABY NIET LANGER VER TROUWD IN DE WIEG? CROOTE SORTEERINC (Adv. ingez. Med.) pag. Prinses Juliana heeft gisteravond een blijde mededeeling via de radio gedaan. 1 De loting voor de dienstplicht zal op 28 Juni a.s. plaats hebben. 3 De ministers Colijn en de Graeff zijn Dinsdagavond nog door de Koningin ontvangen 3 Fransclie Kamer verleent de regeering financieele volmachten. 4 Te Bilbao hcerscht thans onbeschrijfelijke verwarring en weerstand schijnt niet meer mogelijk. 4 Ontsporing van den expresstrein Weenen- Parijs. 4 De wijding van den Oud-Kath. aartsbis schop. g ARTIKELEN, ENZ. Speciale G. P. D.-berichtgeving: Aalders voor het Volksgerecht te Essen. 2 Mr. E. Elias: Neef Hendrik doet examen. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Parijschen correspondent: Philips op de Parijsche tentoonstelling. 4 George II. Green: Een Engelsche film over Nederland. 6 L. S.: Zonneroosjes. g II. D. Vertelling: Feest. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen 2

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1