ufln BREEmEn H.D.-Vertellin: Rubriek voor Vragen PONDE RDAG 17 J U N I 1937 HASRtE M'S BAGBEAD 8 HAARLEM: SCHOUWTJESLAAN 23, HEEMSTEDE: JULIANALAAN 14 De verbinding Haarlem—Schiphol. Zoolang de nieuwe provinciale verbinding Haarlem—Spaarnwouderdwarsweg niet ge reed is, dient gebruik te worden gemaakt van den Zomerweg en. den Nieuweweg om van Haarlem uit oa. het vliegveld Schiphol te bereiken, zoodat naar de meening van de K. N. A. C., omdat de onderhoudstoestand dezer wegen wel wat te wenschen overliet, alle aanleiding bestond bij het gemeentebe stuur van Haarlem te informeeren of verbe tering n het voornemen lag. Hierop werd bericht ontvangen, dat de Zo merweg en de Nieuweweg sinds kort zijn ge repareerd en thans in een vrij behoorlijken toestand verkeeren. Ook werd de keibestra ting in de bocht van den Zomerweg en op de oprit van de brug bij den Nieuweweg verbe terd, terwijl door het plaatsen van betonnen bermplanken op de gevaarlijkste plaatsen het verkeer is gediend. Daar een gedeelte van den Zomerweg en wel het hinderlijkste waarschijnlijk dit jaar door omlegging van den weg komt te vervallen, zullen aan dit gedeelte geen kosten voor een definitieve verbetering worden be steed. Nagegaan zal worden of de post voor on derhoud van straten en wegen het toelaat, dit middel wel toe te passen op den Nieuweweg. In ieder geval zal door middel van teren het wegdek in een zoo goed mogelijken toestand worden gehouden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 18 JUNI Progr. 1Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Pauze 10.35 Pa rijs Radio 12.35 2.20 Keulen 3.20 Diversen 4.20 Keulen 5.20 Vlaamsch Brussel 6.05 Pransch Brussel 6.20 London Regional 7.20 Vlaamsch Brussel 7.50 London Regional 8.35 Droitwich 9.40 Pransch Brussel 11.20 Berlijn Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel 9.20 Pauze 10 35 London Regional 12.50 Droitwich 1.35 London Regional 4.20 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gxamofoonplatenconcert: Gevarieerd pro gramma. 1. Um das blaue Band, Paul God- win; 2. Aufzug der Stadtwache, Pierre Palla; 3.Kitten on the Key's, 2 vleugels; 4. Vergiss mich nicht. Adalbert Lutter; 5. Eine lustige Eisenbahnfahrt, Orkest met zang; 6. A fine romance, Bing Crosby en Dixee Lee Crosby; 7. De Neurenberger Speeldoos, Pierre Palla; 8. Estudiantina, Symphonie orkest; 9. Nola, polly, 2 vleugels;; 10. Heut' und alle Tage, Herbert Ernst Groh; 11. Das ist Johann Strauss, Wiener Bohème orkest; 12. The way you look tonight, Dixee Lee Crosby en Bing Crosby; 13. Leise klingt eine Melody, Adalbert Lutter; 14. Espana, Symphonie orkest; 15. Dort wo du hingehst, Herbert Ernst Groh. 8.0012.00 Diversen. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen le ged. de heer G. C. Hylkema te Haarlem. Het diploma voor leerares in kinderverzor ging en opvoeding, uitgereikt door de Vereeni- ging ter bevordering van het onderwijs in kin derverzorging en opvoeding is behaald door mej. H. van Geyn, te Overveen. MACHINISTENEXA3IEN. Voor diploma A is geslaagd de heer J. F. Rijkers, tè Haarlem. GROENTEMARKT. Haarlem 16 Juni 1937. Tomaten f 0.20—0.26 per kg. Spinazie f 0.18—0.60 per kist Andijvie f 0.300.65 per kist. Postelein f 0.200 40 per kist Sla f 1.502.80 per 100 krop Raapstelen f 1.00—1.50 per 100 bos Bloemkool f 0.02—0.06 per stuk Komkommer f 0.02—0.07 per stuk Peulen f 0.901.25 per zak Rabarber f 0 04—0.06 per bos Radijs f 1.00—2.50 per 100 bos Wortelen f 0.030.07 per bos Selderie f 0.02—0.05 per bos Peterselie f 0.05—0.13 per bos. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat. uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen; Politiebureau Smedestraat; Autoped; Maasdam, Lange Annastraat 16; Biljet (uittreksel v,'d Voogdij raad der gem. Velsen); Hoeben, Ursulastraat 7; Badpak met handdoek; v. Leeuwen, Krit- zingerstraat 17; Hond; Eleveld, Siriusstraat 11; Hond, Ter Haak. Karolingenstraat 44; Kinderjasje. Rodenburg, Leidschestraat 75; Regenjas. Kokkelkoren, Manpadlaan 20, Heem stede; Kralen snoer; Rekman, Groot Heilig land 43; Haarkam; Hemsbergen, Wagenweg 214; Zakmesje, v. Kan. Laan van Bloemen- hove, 3, Heemstede; Damesmantel; Stuijf- zand, Kleverlaan 183; Hondenpenning; Steijl. Kamperstraat 31; Pakje inh. vlagge tjes, v. d. Putten, Rijpstraat 39. Parapluie; Verhoek, Gen. de Wetstraat 15; Plaatje, waarop; „Verloskundige", Politiebureau Smedestraat; Portemonnaie met inhoud; v. Ingen, Zijlweg' 120; idem: Dijkmans, Romo- lenstraat 72; idem: Veldt, Voorduinstraat 67; Parapluie, Luiten, Beelslaan 9; Pakje, inh. schoenen; Romein, Jelgersmastraat 1; Rijbe wijs A; de Groot, Hagelingerweg 165 te Sant poort; Rozenkrans! v. d. Voorn, Anthonie- straat 12 B zwart; Wandelstok: Massop, Ban- tamstraat 106; Visc.hstoeitje: de Kluyver, Kruisweg 41; Kindertaschje met inhoud; de Nijs, Bantamstraat 34, Vulpen, Timmer, Duinoordstraat 53. Handschoenen en ceinturen, portemon naie met inhoud, Politiebureau Smedestraat: autoped. Ertsziek. Archipelstraat 35; beursje, inh. geld, Zwart, Bloemhofstraat 33; fototoe stel, v. Eerden, Oranjeboomstraat 129 rood, hondje, Kwantes. Const. Huijgensstraat 10; idem. Barnte, Junoplantsoen 5; hond, Tönis- sen. KI. Houtstraat 89: halsband met pen ning, v. d. Zanden, N. Tuindorplaan 28; hand doek'en directoir. Oppersma, Spaamoogstraat 22: badhanddoek en zeep. Pater. Cremer- plein 19; damesjas, Stoeltje, Bataviastraat 65 regenjas, v. Aken, Middenweg 2, idem, v. d. Aart, Tempeliersstraat 65; manteltje, Goe- zinnèn, De Ruijterweg 22 zw.; idem Andries, Koedieflaan 22, Heemstede; portemonnaie met inhoud, Kuiper, Rijksstraatweg 261. id.. Schade, G. O. Gracht 117; rijwielplaatje, v. Gent. Meidoornplein 14; bos sleutels. Schaper Pad angstraat 22; damesschortje. Groot, Am sterdamstraat 69; spaarzegels, Waleveld, Vrouwehekstraat 58. idem, Schutter. Mid denweg 1, Heemstede; tasch met inhoud. Luiten. Byzanthiumstraat 34; idem, v. Ling, Slachthuisstraat 18 zw.; idem, v, Halen, Pres. Steynstraat 53. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Beleediging van een ibevol- kingsgroep. Op 3 Juni hebben vijf personen terechtge staan voor het verspreiden van geschriften waarvan de inhoud beleedigend geacht werd voor een bevolkingsgroep. De Officier eïschte toen tegen ieder hunner een week gevange nisstraf. Vervolgens stond een bewoner van Heem stede terecht, omdat te zijnen huize een groot aantal van bedoelde geschriften was gevonden en hij de gewraakte artikelen had geschreven, althans vertaald. Tegen hem werd een maand gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, heden uitspraak doende, sprak allen vrij. Diefstal van worst. Een matroos uit iJmuiden. die er van ver dacht was. dat hij een doos met worst uit een vrachtauto had gestolen en tegen wien daarvoor drie maanden gevangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot i2 maanden gevangenisstraf. Diefstal van een karpet en een tuinschaar. Een werkman uit IJmuiden was door de politie aangehouden, terwijl hij in het bezit was van een karpet en een tuinschaar, welke voorwerpen uit een villa aan den Duin en Kruidbergerweg waren gestolen. De man be weerde de voorwerpen gevonden te hebben en hield dit voor de Rechtbank ook vol. maar de Officier achtte het bewijs, dat de man den diefstal had gepleegd, geleverd en vor derde een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De Rechtbank veroordeelde hem heden tot 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Eereschuld. door J. P. Baljé. Zenuwachtig liep Marcel Dupuis in de ka mer op en neer. Zijn gezicht was bleek en zijn oogen stonden dof, als na een sla- peloozen nacht. „Het is een eereschuld, vader", herhaalde hij, „en vandaag nog zal ik het geld moeten hebben, anders De oudere man, die nog aan tafel zat, vouwde werktuigelijk zijn servet op en zijn gezicht stond zorgelijk, toen hij zijn stoel achteruitschoof. „Honderdduizend francs in één avond!" mompelde hij verslagen. „Hon derdduizend! Hoe kón je zoo roekeloos zijn, jongen?" Marcel vermeed het, zijn vader aan te zien. Hij leunde tegen het raamkozijn en keek naar de Zondagstille straat. „Het was een waanzin", bekende hij, „ik begrijp zelf niet, hoe ik me liet verleiden, zoo hoog te spelen." Dan keerde hij zich hartstochtelijk om en met iets wilds in zijn oogen keek hij zijn vader aan. „Maar u helpt me toch, vader, voor dezen eenen keer nogsmeekte hij. Er was een smartelijk trekje om Jean Du puis' mond. „Honderdduizend francs, jongen, hoe moet ik die op Zondag bij elkaar krijgen? En zelfs al was het geen Zondag, dan nogHij sprak niet verder, zijn hand frommelde ner veus het servet in elkaar Marcel werd nog bleeker. „Wilt u zeggen. datdat ugeen honderdduizend francs Zijn vader knikte. „Onmogelijk, jongen. Al een paar jaar lang heb ik de zaak nog maar net drijvende kunnen houden. Het laatste jaar ging het nóg slechter we hebben veel schulden en maar heel wenig vorderin gen. Aschgrauw keek Marcel zyn vader aan. „Dan" bracht hij uit, „dan is er alleen nog maar de gevangenis, of Jean Dupuis sprong op, zijn stoel viel met een bons op den grond. „Marcel!" Zijn stem was heesch en zijn handen beefden. „Er is dus méér dan alleen die schuld?" De jongen beet zich op de lippen. „Ik teeken- (Adv. Ingez. Med.) De tweede boottocht voor Lich. Gebrekkigen. Eerste tocht uitstekend geslaagd. Ook hedenmorgen was het aan de Kikkert weer een groote drukte. Evenals gisteren ver trok een boot met lichamelijk gebrekkigen om op dezen tocht, die door Snelverband georga niseerd wordt, door een bijzonder prettigen dag de zorgen van het leven te vergeten. De ver kenners van de St. Bavogroep hadden weer voor een keurige afzetting zorg gedragen zoo dat ieder vlug en veilig op de bestemde plaats kwam. Evenals op den eersten tocht, die bijzonder goed geslaagd is, zullen talrijke attracties aan boord de reis naar Weesp be korten en er voor zorgen dat de aanwezigen zich niet behoeven te vervelen. Zoo gaat o.a. de bekende humorist Vrees wijk mee die met accordeonbegeleiding zjtl op treden en er ongetwijfeld in zal slagen de goe de stemming er in te houden. Verder wordt er nog gezongen door den heer Hensen en mevr. Oudhuizen terwijl de tooneelclub van Snelverband „Sterieltje" eenige stukjes zal opvoeren. Was de muziek gisteren van de „Blue Stars", vandaag verleent de Haarlemsche Politiemuziekvereeniging belangloos haar me dewerking. Het aantal deelnemers bedraagt ook thans ruim honderd. Het zijn een groot aantal kin deren en meest ouden van dagen uit de rust huizen Kenaupark, Houtrust, Joh. de Deo en Buitenhuis. Hopelijk werkt het weer deze dag meer mede dan gisteren, ofschoon ook het welslagen van dezen tocht, gezien de goede stemming bij het vertrek, ongetwijfeld vast staat. de een chèque met uw naam!" bekende hij zacht, „ik hoopte die vandaag terug te kun nen koopen, en anders hoopte ik dat u de bank zou authoriseeren, het bedrag uit te betalen. Maar als er geen dekking is „Er is geen dekking!" hijgde zijn vader ontzet. „En er is ook geen kans, dat die er morgen zal zijn." Een oogenblik was het stil in het vertrek. Met starre oogen staarden de beide mannen voor zich uit. Dan liep Jean Dupuis op zijn zoon toe en hij pakte hem bij de schouders. „Er is maar één hoop op redding. Ik moet den man spreken, die de chèque en handen heeft.... Ik moet hem uitste-l vragen, een week, een maand desnoods, en in dien tijd trachten van onze oude vrienden hulp te krijgen. Het zal moeilijk zijn, maar het is de eenige kans. Zeg mij zijn naam, jongen, en geef mij zijn adres". Moedeloos keek Marcel zijn vader aan. „Het is een eereschuld vader. En een eere schuld moet binnen vierentwintig uur worden afgedaan, in dit geval morgen. En anders..." Jean Dupuis' greep werd vaster. Even kreeg zijn woede de overhand „Eereschuld!" smaal de hij. „De eer van een speler! Bah! Zeg mij zijn naam onmiddellijk!" „Justin Carnot", antwoordde Marcel on willig, „hij woont in de Rue des Trappistes 457. Maar het is beter, vader Jean Dupuis luisterde al niet meer. „Wacht hier op me", beval hij, „ik zal probeeren te redden, wat er nog te redden valt". Haastig sprong Jean Dupuis op, toen Justin Carnot in een sjamberloek binnen trad. ,.U excuseert wel?" glimlachte de laatste, „ik ben niet zeer matineus en daarom nog niet gekleed. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ik ben Jean Dupuis", stelde Marcel's vader zich voor, „en ik kom voor de eereschuld van mijn zoon. U won gisteravond honderddui zend francs van hem". „Ah juist. En u komt de chèque terugkoo- pen. Het angstige vaderhart had geen rust en daarom is u er zoovroeg bij". Justin Carnot lachte. „Helaas, meneer Carnot, is dat niet precies het geval. Ik kom uw medewerking inroe pen. Het is mij heel lastig, het bedrag nu te betalen. Als u veertien dagen, een maand wellicht geduld zoudt willen hebben en zoo lang de chèque niet presenteeren Verwonderd haalde Carnot de wenkbrauwen op. „Een eereschuld, meneer Dupuis, wordt gewoonlijk binnen vier-en-twintig uur afge daan". VOOR DEN KANTONRECHTER SNELVERKEER Er waren eenige overtreders van de bepa ling, dat men op den Heerenweg niet sneller mag rijden dan 30 km. Nu is het algemeen bekend, dat daar gewoonlijk sneller gereden wordt en de politie staat een kleine marge toe, maar als het 75 km. wordt, is de marge te groot, vooral wanneer men rijdt op gedeel ten waar zijwegen zijn, zooals bij Heemstede. De overtreders hoorden dan ook 15 boete tegen zich eischen, welke eisch in de meeste gevallen werd toegewezen; een enkele maal ging er wat af in verband met de financieele draagkracht. MUURSCHILDERING 't Is bekend, dat in den verkiezingstijd bij velen de lust ontwaakt om hun eandidaten door middel van verfpotten aan te bevelen en op muren en straten klinkende aanbeve lingen en voorspellingen te kladden. Dat mag niet. Het is echter moeilijk de kladders op heeterdaad te betrappen, want zij zetten wachtposten uit en de politie kan niet over al zijn. Daarom is de politieverordening aan gevuld met een artikel, waarin strafbaar ge steld wordt zich in den nacht met verfmate- riaal op den openbaren weg te bevinden. Op 16 Mei had de politie vernomen dat ze kere partij zou gaan schilderen en ze was op haar qui vive; een inspecteur ging met een agent per auto door de bedreigde buurt, maar hij zag niets. Nauwelijks op het bureau te ruggekeerd, kwam er een telefoontje, dat er werd geschilderd; terstond ging de inspecteur er weer op uit en hij zag op enkele muren verkiezingsleuzen geschilderd, die er te voren niet war.en, maar hij zag niemand bezig met schilderen. Evenwel ontdekte hij een drietal personen, die op verdachte wijze in het nach telijk uur rondliepen, waarop hij hen aanhield. Terwijl de agent uit de auto stapte om met de mannen te spreken, zag de inspecteur van de auto uit, dat een hunner een pakje over een muurtje gooide op een schoolplein. Dit pakje werd opgezocht en bevatte een natte verfkwast. De man. die het pakje had geworpen, stond nu terecht. Tegenover de po litie had hij ontkend, het pakje over den muur te hebben gegooid, maar nu kon hij dit. daar de inspecteur zeer pertinent in zijn verklaring was niet volhouden, maar het schilderen ont kende hijWaarom hij in den nacht op straat liep met een kwast vol verf bij zich, liet hij onbesproken. Het schilderen bleef verder bui ten de quaestie, want hem was alleen het heb ben van verf ten laste gelegd en dat was be wezen. De ambtenaar van het openbaar ministerie nam in aanmerking, dat de verkiezingstijd achter den rug is, maar vond de overtreding vrij ernstig, omdat het bekladden van muren met kracht moet worden tegengegaan. Hij eischte daarom f 10 boete of 5 dagen hechte nis, tot welke straf de kantonrechter ook ver oordeelde. LEERPLICHT. Als een onderwijzer een kind van de school verwijdert voor wangedrag, beteekent dit nog niet, dat het kind daarmee van leerplicht wordt ontslagen. Een moeder scheen dit zoo op te vatten, want toen haar dochtertje naar huis was gestuurd en de onderwijzer haar vroeg bij hem te komen teneinde eens over het kind te komen praten, kwam zij niet en hield verder het meisje maar thuis. De kantonrechter was daar niet over te spre ken en bracht de moeder onder het oog, dat het de plicht der ouders is met den onderwijzer samen te werken. Dit is in het belang van het kind. De moeder zei, dat ze geen tijd had gehad, wat geen hout sneed, maar was overigens wel overtuigd, dat zij in haar plicht te kort was ge schoten, waarom ditmaal slechts een boete van f 5 werd gegeven. Rheumatiek, Ischias, enz. Hardnekkige ge vallen worden me» succes behandeld door de genees krachtige zout waterbronnen van BAD BOEKELO !8& Alle Sporten-Badhotel-Orkest HBHH Opgewekt strand-en badleven (Adv. IngezMed.) „Dat vertelde mijn zoon me" bevestigde Dupuis bitter, „maar dat is me onmogelijk. Ik smeek u, sta ons dit uitstel toe. Hethet zou mijn ondergang beteekenen en die van mijn zoon, als u de chèque presenteerde". Het gezicht van Carnot verried geen enkele emotie. Een valsche handteekening. meneer Dupuis als ik me niet heel sterk vergis?" Er kwam geen antwoord. Jean Dupuis speel de met den rand van zijn hoed, nerveus zonder opzien „Welnu, ik weiger! Als jonge dwazen geen geld bezitten, moeten zij niet spelen!" Voor Dupuis' oogen kwam een waas. Zijn stem miste alle vastheid en zijn gevouwen handen trilden. „Ik smeek u, meneer Carnot, het is voor mijn kind, het geldt mijn.... maar vooral zijn levensgeluk Als u een hart hebt..." „Zoo sprak je vijfentwintig jaar geleden niet Jean Dupuis!" klonk Carnot's stem hoonend. „Toen nam je Maryse van me weg, toen was jij de man, die het geld had, maar „hart" miste, toen wist je gedaan te krijgen, dat Maryse met je trouwde, door je geld. Ik was toen een arme stakker. Vandaag zijn de rol len omgekeerd!" Dupuis' oogen werden groot. Ontsteld keek hij Justin Carnot aan. „Gaston!" stamelde hij „Gaston de Brieux!" „Juist! Gaston de Brieux, die na vijf-en- twintig jaar het groote leed, dat je hem aan deed, kan wreken. Je wist dat Maryse en ik van elkaar hielden, maar je intrigeerde zoo lang, dat je je doel bereikte. Of ik daardoor ongelukkig werd kon je niet schelen. Welnu, vandaag is het mijn beurt. Ik heb'er op ge wacht, al die jaren Dupuis waagde een laatste poging. „Gaston" smeekte hij „heb medelijden. Als Is het dan alleen ter wille van Maryse's nagedachtenis. Marcel is toch ook haar zoon Gaston de Brieusx schelde. „Het is beter, dat de knecht, die je uit zal laten, je niet in die houding ziet", zei hij koud. Adieu!" Toen Jean Dupuis als een geslagen hond de kamer had verlaten, haalde Gaston de Brieux de cheque te voorschijn en scheurde die in kleine snippertjes. Een paar slapelooze nachten en pijnigende dagen, dat is toch wel het minste, wat je me schuldig was, voor het leed, dat je mij ver- I oorzaakte, Jean Dupuis", mompelde hij, ter wijl hij om zijn ontbijt schelde. I JUBILE. 24 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. A. Blom, Houtvaart 44, zich vestigde als groenten- en bloemenkweeker en zich be lastte met aanleggen en onderhouden van tuinen. Na eerst eenige jaren op .Holland", zijn be drijf te hebben uitgeoefend, heeft hij het daarna overgebracht naar den Zijlweg, waar hij de kweekerij „Blomhof" opende. De heer Blom, die bij vele ingezetenen van Overveen, Bloemendaal en Haarlem een bekende persoon lijkheid is (nog niet lang geleden zijn de tui nen aan de Ramplaan onder zijn beheer ge normaliseerd en opnieuw aangelegd) zal zeer zeker op dien dag veel belangstelling ondervinden. GROOT ZOMERFEEST. Het Instituut voor Arbeidsontwikkeling organiseert Zondag 27 Juni een groot zomer feest door de gewesten Noord-Holland en Zuid. Dit feest wordt gehouden op het land goed „Beeckenstein", aan den Rijksstraatweg bij de Velserpont. Het feestterrein is ideaal, groote grasvelden, bosch en wandelpaden. Er zijn gelegenheden voor fietsenstalling en een autoparkeerterrein. Ook wordt er een buf fet ingericht. Het programma wordt verzorgd door „De Jonge Spelers," „De Stem des Volks", A. J. C., Muziekgezelschap, De Sportbond, enz, van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan 11c het best wollen dekene wasschen ANTWOORD: Een nacht in zout water laten weeleen, daarna in een nieuw zoutbad goed was schen en spoelen, in schoon water uitspoelen en buiten glad ophangen te drogen. VRAAG: IToe kan men vliegenvuil verwijderen van blauwe Lancaster gordijnen? ANTWOORD: Goed afsponsen met lauw water waarin wat aluin is gedaan. Daarna met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen. VRAAG: Hoe kan ik een vuil geworden wit vilten dameshoed reinigen? ANTWOORD: Met waschbenzine en magne sia goed afschuieren. Geen vuur of vlam in dé nabijheid. VRAAGHoe krijg ik limonadevlekken uit een wit linnen hoedje? ANTWOORD: Afsponsen met warm water, daarna de vlek bedekken met een laagje mag nesia. dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Mag ik een recept voor fosco? 2. Hoe maakt men ranja van sinaasappelen? ANTWOORD: 1. Roer twee lepels cacao en vier lepels suiker door elkaar en maak het met koud water tot een goed vloeibare pap. Voeg er voor het gebruik spuitwater bij. 2. Borstel twee sinaasappelen goed schoon, rasp er den schil af en voeg deze met de suiker en het citroenzuur bij het water. Laat deze mas sa 5 minuten doorkoken en dan geheel koud worden. Voeg er dan het uitgeperste en gezeefde vruchtensap bij. Doe de limonade in uitgekookte flesschen, sluit deze met uitgekookte kurken en lak af en voorzie ze van etiket met naam en datum. Bestanddeelen: 1 k.g. suiker, 15 gr. citroen zuur, 6 d.l. water, sap van 6 sinaasappelen, ge raspte schil van 2 sinaasappelen, sap van 1 ci troen, desverlciezende sap van 2 mandarijnen. PLANTEN. VRAAG: Hoe moet ik mijn uitgebloeide Ama- ryllis verder behandelen? ANTWOORD: Den eersten tijd na den bloei ie plant gewoon door laten groeien en dan zacht jes aan de hoeveelheid water verminderen, waar door de plant tot rust komt. Zoo laat u den bol in de pot staan om dan in Februari versche aar de te geven en weer opnieuw beginnen te kwee ken. VRAAG: Mijn pruïmeboom heeft prachtig ge bloeid. Nu verschrompelen de bladeren door klei ne rupsjes. Het euvel verspreidt zich over een groot deel van den boom. Wat is er tegen te doen? ANTWOORD Den boom bespuiten met „Der- ris". Dit is een middel dat den laatsten tijd veel gebruikt wordt met succes. Te verkrijgen met ge bruiksaanwijzing bij een handelaar in tuinbouw- artikelen. U kunt het ook probeeren met aftrek sel van tabak, doch dat moet u eenige keeren herhalen en telkens naspuiten met leidingwater. DIEREN. VRAAGo Mijn pekingeesje doet niets anders dan krabben; daardoor verliest hij veel haar. Wasschen helpt niet. Is hier iets tegen te doen? ANTWOORD: U dient een dierenarts te raad plegen, omdat krabben zeer vele oorzaken kan hebben. VRAAG: 1. Hoe kan men houtworm in het meubilair (old finish) bestrijden? 2. Is het waar dat eikenhout niet door hout wormen kan worden aangetast? ANTWOORD: 1. Inspuiten met Eulan of Rebo. 2. Houtworm komt ook in eikenhout. VRAAG: Wat is een middel tegen vogelluis? (Vlierstokken helpen niet). ANTWOORD: Derrispoeder, dit is vermengd met talk in den handel onder de namen Pulvex 1.75 per bus) en het Holl. fabrikaat Anti- paraciet 0.60 per busje. Dit poeder tusschen de vleugels strooien. Naden en kieren van hokken overdag flink bespuiten met Flit en indien de kooien klein zijn, een half uur in zeer heet so dawater plaatsen. (1 eetlepel soda op 1 L. water) DIVERSEN. VRAAG: 1. Hoe krijg ik een toegangskaart voor Duin en Kruidberg? (seizoenkaart). 2. Moet men hiervoor lid zijn van een bepaalde vereeniging, b.v. die van natuurvrienden? 3. Wat zijn de kosten? ANTWOORD: Eerst moet u een bedrag giree- ren (wandelaars 0.50 per kaart, wielrijders 1, automobilisten 10.motorrijders 5.en ruiters 10.per kaart) aan den rentmeester, den heer Tiekema, Brederosche weg 82, Sant poort-Station), gironummer 44294. Tevens moet u een gefrankeerde enveloppen, voorzien van uw adres, aan den heer Tiekema zenden. Dan ontvangt u daarin de kaart toegezonden. VRAAG: Wie hebben zitting in de commissie van Maatsch. Hulpbetoon te Bloemendaal en tot welk kerkgenootschap behooren zij? ANTWOORD: Zulk een commissie bestaat te Bloemendaal niet. De zaken worden behandeld door B. en W„ meer in het bijzonder door den wethouder von Sociale zaken. Verder is er eetf ambtenaar die de door u bedoelde zaken bei hande't

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10