Het Enqelsche Seizoen. Halsen. BERICHT LEDB KANTJES VAN WEERT - GIERSTR. Ansjovisseri j. Het belangrijkste 54ë 'JAARGANG No. '16558 VorscFijnf- rïap'f'ïïiV-;. KetiaTve op Zon- en "FeestHagen. DONDERDAG 17 TUNT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.een lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. rT\T a Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. JriitUiliN IJ PAU1JNA b. Zoo langzamerhand moet het den Haarlem mers wel duidelijk gaan worden dat er iets groots in deze rustige stad te gebeuren staat. Dat is de Frans Hals Tentoonstelling. Er ge beurt meer in den zomer. Jeugd die haar levensweg zoekt en zich Padvinders noemt zal haar Wereld Jamboree vlak bij ons, in Vo gelenzang, houden. Maar in het hartje van Haarlem groeit het kunstfestijn van een der grootste meesters, die de grootste tijd der Ne- derlandsche schilderkunst heeft voorgebracht. Het groeit al, want de buitenlandsche Halsen komen uit vele landen binnen. Wonderlijk, deze onsterfelijke getuigen van een ver en groot verleden, samenkomend voor hün Jam boree nevens die andere wereldverzameling van de levende jeugd van thans Onze eigen zeven Halsen zullen hun broe ders en zusters uit het grijs verleden ten Groot Heiliglande ontmoeten. Misschien heb ben sommige elkaar vroeger gekend. Misschien hebben sommige gezamenlijk de vele haasti ge verhuizingen medegemaakt, waartoe hun schepper, door schuldeischers achtervolgd, zich gedwongen zag. Het schijnt in dit land niet gewild te zijn, dat schrijvers van hoofd artikelen hun fantaisie speelsch laten worden, maar dartelt mijn pen thans niet onweer staanbaar in de richting van dat weerzien? De inkt vloeit waar zij niet gaan kan! Stel het u eens voor, dat die oude Halsen elkaar herkennen, dat die oude sujetten des Meesters elkaar in het holst van den nacht natuur lijk! begroeten en gaan redekavelen over het oude Haarlem van eeuwen geledenen waar ben jij nou al die jaren geweest? iü Amerika?nou ik in Parijs, en daar kan ik je toch verhalen van vertellen Genoeg. De inkt vloeit alweer in soberder banen. Niet alleen de aankomst der Halsen zelf heeft de groote gebeurtenis tot een wer kelijkheid voor ons doen worden. Het gemeen tebestuur heeft den Minister van Onderwijs uitgenoodigd om de tentoonstelling te openen. Hij zal het zeker doen, wie hij dan ook zijn moge. De professor kan moeilijk antwoorden, want hij weet niet of hij op 30 Juni nog wel de minister zal zijn. En de Koninklijke Fami lie zal worden uitgenoodigd tot een bezoek Hier spitst zich onze belangstelling scherp toe. En vele kunstkenners en kunstliefhebbers uit alle hoeken des lands, ja ook uit het buiten land zullen toestroomen. Dat is geen vaag optimisme. Denkt u maar eens aan al die bui tenlandsche dagbladen en kunsttijdschriften van naam, die het aan dien naam verplicht zijn hun licht te doen schijnen over het we reldcongres der roemruchte Halsen in de stad waarin de crediteuren des kunstenaars hem authentiek hebben voortgedrevenWij be hoeven ons dat trouwens niet meer aan te trekken. Als wij in dien tijd geleefd hadden, niet waar, zouden wij een zoo begenadigd man de duiten wel kwijtgescholden hebben. Het is de fout der voorvaderen en dat in een eeuw, waarin zij het toch heusch zoo kwaad nog niet hadden en de Kunst alsmede de Glorie letterlijk bij stroomen over hen uitgestort werden! Het lijkt mij ook een groot voordeel van deze tentoonstelling, dat de Haarlemmers het Frans Hals Museum zullen gaan ontdek ken. Ik zonder de minderheid uit, die het al kent. De meerderheid behoeft zich ook al weer niet geblameerd te achten; zij onder scheidt zich niet van meerderheden in an dere steden in binnen- en buitenland. Meer derheden bezoeken musea alleen als zij op vacantiereizen zijn en dan buiten de grens. Verscheidene Haarlemmers zullen sommige buitenlandsche Halsen herkennen maar met de Haarlemsche Halsen voor het eerst ken nismaken, zoodat die zeker niet het minst belangrijke onderdeel der tentoonstelling zullen vormen. Ik geloof dat ik onze Stads-Meerderheid een schoonen middag kan voorspellen. Het is een heel mooi museum; er zijn vele prachtige werken in, ook van een heeleboel andere schil ders. Ofschoon het Frans Hals Museum heet zijn er namelijk ook veel schilderijen van andere meesters. Voor het Museum kan deze kennismaking niet anders dan voordeel brengen. De meer derheid zal versteld staan dat er zoo iets moois in Haarlem is, wellicht deels later terugkomen om het nog eens te zien en haar locaal patrio tisme voelen klimmen tot ongekende hoogten. Dat is alles zeer goed en schoon. Om dat alles verheug ik mij, Haarlem heeft zooiets noodig. En de Kunst zal er zeer mee gediend zijn. Dat is ook noodig. R. P. Leerlingen van Gymnasium leggen krans op graf van Vondel. In verband met het eeuwfeest van Joost van den Vondel, hebben de leerlingen van een der klassen van het stedelijk gymnasium alhier Woensdagmiddag een krans gelegd op gijn graf in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Uitgifte provincie Noord-Holland. Belangrijke reductie op vrije inschrijvingen. Naar wij vernemen, is bij de Woensdag ge houden emissie der provincie Noord-Holland (uitgifte van 4.833.000 3J/2 procent obligaties tot den koers van IOO54 pet.) voor een zoodanig bedrag ingeschreven dat op de vrije inschrij vingen een zeer belangrijke reductie zal moe ten plaats vinden. De Frans Halstentoonstelling. Opening door den Minister van Onderwijs? Naar wij vernemen heeft het gemeentebe stuur van Haarlem aan den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de uit- noodiging gericht op 30 Juni de Frans Hals tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te openen. In verband met mogelijke wijzigingen in het kabinet is nog niet te zeggen wie op 30 Juni dit departement zal beheeren. Vandaar dat deze uitnoodiging nog niet is aangenomen. Wij hebben al medegedeeld, dat bij de opening de heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs namens het gemeentebestuur het woord zal voeren. Het ligt in het voornemen van het gemeentebestuur de Koningin en het Prinselijk Paar uit te noodigen op een nader te bepalen dag een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. De autotocht voor Ouden van Dagen. Derde verantwoording van giften. Hieronder volgt de derde opgave van in gekomen giften voor den autotocht van ouden van dagen. De heer H. ƒ3.C. B. ƒ5.Mevr. E. ƒ2.-; de heer H. 10.-; Mevr. A. B. ƒ2.50; de heeren Dr. K. ƒ2.50; T. ƒ2.50; L. ƒ2.50; P. ƒ2.50; Dr. S. 2.50; D. 2.50; v. S. 1.-; v. d. H. 2.50; W. ƒ2.50; v. L. ƒ10.-; H. ƒ2.50; H. ƒ5.-; V. D. 10.-; d. W. ƒ1.-; P. ƒ1.-; Nagekomen Politie personeel ƒ2.50; de heer B. ƒ1.-; Rotaryclub f25.Tezamen .f91.50. De penningmeester van het Comité, de heer A. H. Duytshoff, directeur van Hotel Lion d'Or, gironummer 20365, houdt zich ten zeerste aanbevolen voor meer bijdragen. Het benoo- digde bedrag is nog niet bijeen. Een groote vangst. De Fiscus wist het goede moment te kiezen. Het goede moment, natuurlijk bezien van het standpunt van den Fiscus. Zijn plicht is immers er voor te zorgen, dat de opgelegde belastingen inderdaad ook in de schatkist ko men. Als er reden voor is zelfs zonder pardon. Zoowel de rijksdaalders die de fietsers voor hun rijwielplaatje moeten betalen als de tien tjes die de autobezitter voor zijn wegenbe- lastingkaart moet offeren. Toen de belastingambtenaren den vorigen Zondag op den Zeeweg te Overveen hadden postgevat in de overtuiging dat velen het er op zouden wagen om zonder den cijns betaald te hebben, met het mooie weer naar zee te trekken, hadden zij niet verwacht, dat het aantal zóó groot zou zijn. Er werden in enkele uren zooals de later gehouden telling uit wees niet minder dan 361 fietsers en 29 automobilisten gesnapt die nu niet alleen de verschuldigde belastingen maar nog een extra daarenboven in de schatkist moesten storten. Koningin Joanna van Bulgarije, die het leven heeft geschonken aan een prins. De troon opvolger zal den naam Simeon, vorst van Tirnowo dragen. Onze Londensche correspondent schrijft: Ascot is de plaats waar de Engelsche paar- denrensport zich openbaart in ihaar hoog- sten luister. Maar de naam heeft niet alleen plaatselijke of geografische beteekenis. Hij is de baan en het schouwspel er op en er om en hij is de gansche reeks wedrennen. Ascot is ook een periode, een periode van vier da gen, soms te breedsprakig en wat onnauw keurig aangeduid als Ascot Week. In die week vallen de eenige evenementen van de paardensport in dit land die koninklijk mo gen heeten. Ascot brengt het zomerseizoen van de voorname wereld, een seizoen van onthaal en ontspanning in de open lucht, op zijn hoogtepunt. Ascot heeft van zijn begin af koninklijke begunstiging genoten. Dit pa tronaat verschaft het verrukkelijk schouw spel, eiken ochtend van de vier dagen, van den intocht van den Koning en de Koningin en hun gezelschap in door fraaie schimmels getrokken open rijtuigen. De kleurige stoet met het scharlaken en verguldsel van de jassen der koetsiers en rijknechten komt van het in de buurt gelegen Windsor en rijdt over de baan tot voor de koninklijke tribune. Zoo wordt het program der rennen eiken dag geopend. Men moet zulk een ope ning van Ascot en alles van Ascot hebben gezien om Engelsph leven aan zijn kleurig- sten, sierlijksten en aantrekkelijksten kant te hebben leeren kennen. Koningin Anna reeds moet hebben uitgemaakt dat deze paardenrennerij op de baan van Ascot haar eigen persoonlijk zomerfeest moest zijn. Haar naam leeft vooral voort in de meubels met de kromme beenen die eindigen in eenden pootjes op ballen. Maar het was Queen Anne ook die Ascot koninklijk maakte. En Jona than Swift, die heeft verteld van de reizen van Gulliver, heeft ook verteld van de reis van Queen Anne van Windsor naar Ascot en heeft er van gezegd dat ze „woest" was. Daaruit mag wellicht worden afgeleid dat deze koningin niets van het pleizier van haar Ascot wilde missen. Wij zijn nu meer dan twee eeuwen verder en de Engelschen heb ben in dien tijd geleerd alles met een zeker ceremonieel en met de vormelijkheid die de gelegenheid aangeeft aan te pakken. Woest heid en haast passen er niet in. Koninklijk decorum in het bijzonder, het decorum van Ascot in het algemeen zijn zoo gaaf gewor den dat geen moderne Swift er rechtstreeks of verdekt aanmerking op zou kunnen ma ken. Alleen de paarden van Ascot hebben haast en de paarden hoe zeer ze er altijd de nobelste specimina van hun toch al nobel ras vertegenwoordigen zijn bij de men- schen die hier tellen en dat zijn zij die zich ophouden op het deftigst gedeelte van de baan dat royal Enclosure" heet wel licht minder in tel dan hun medemen'schen. Enkele jaren geleden had het publiek in de paddock en in de genoemde omsluiting ook eens haast. Maar dat was toen te wijten aan den ontredderenden invloed van de natuur die onverwacht en wreedaardig snel dit zo merfeest met zwaar onweer en wolkbreuken kwam bederven. Dat geval is in de herinne ring het drama van Ascot geworden; het was in 1930. Harddraverij, tuinfeest, mode-show. dat is de drieledigheid van Ascot. Voor de ware paardenminnaars winnen de rennen het in beteekenis. Om den voornaamsten prijs, den Gouden Beker (die een inktstel is), dingen de beste renpaarden van Engeland. Amerika en van elk ander land dat mee zou willen doen. Maar als wedstrijd verschilt uiteraard wat er Uitvoer van goud. Ontheffing van het verbod. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam deelt mede dat zij, daartoe gemachtigd door den minister van financien, onder de gegeven omstandigheden bereid is onbeperkt onthef fing te verleenen van het verbod van uitvoer van gouden munt en gouden muntmateriaal, vervat in het Koninklijk Besluit van 26 Sep tember 1936, nr. 52, waaraan wettelijke grond slag werd verleend bij de wet van 30 Septem ber 1936, staatsblad nr. 101. Aanvragen om ontheffing als bovenbedoeld behooren schriftelijk te worden ingediend bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank, af- deeling secretarie, onder opgave van de soort, het brutogewicht en het fijngewicht van het goud waarvoor ontheffing van het uitvoerver bod wordt verlangd, alsmede van het adres waaraan en de verpakking waaronder men bedoeld goud wenscht te verzenden. AUTO-ONGELUK OP DEN HEERENWEG. Hedenmorgen 11 uur had op den Heeren- weg ter hoogte van de Kerklaan een auto ongeval plaats. De heer J. A. W. reed in zijn auto in de richting Bennebroek en wilde eenige voor hem rijdende auto's pasSeeren. Een der auto's sloeg linksaf de Kei*klaan in. Blijkbaar heeft de heer J. A. W. de richtingaanwijzer niet gezien. Om een aanrijding te voorkomen haalde hij scherp naar links uit en reed tegen het Shellgebouw op. Dit gebouwtje werd zwaar beschadigd. De auto werd aan de voor zijde totaal vernield. De bestuurder kwam er met lichte verwon dingen af. Zij, die zich met ingang van t Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Royal Ascot. op de baan van Ascot gebeurt weinig van wat er b.v. op de baan van Epsom plaatsheeft. De omstandigheden zijn alleen anders. De Derby is populair zoowel in de tooneelen van Epsom als in de nationale belangstelling, die praktisch gesproken iedereen in het land meer of minder zilver doet wagen op het paard van zijn voor keur. Er is niets populairs in de tooneelen van Ascot en de „Gold Cup" de uitspraak „am Golde haengt, nach Golde draengt doch alles" ten spijt is niet in staat invloed te doen gelden op de beurzen van gansch een volk. Het tuinfeest-idee en de mode-parade geven aan Ascot zijn bijzonder karakter en zijn hooge aantrekkelijkheid voor menschen die in een volbloed evenveel of even weinig zien als in een muilezel. Men spaart zich geen geld en geen moeite het tooneel van deze Vanity Fair keurig, geurig en kleurig te maken. De Engelschen zijn niet zulke ververs als de Nederlanders. Maar alles in Ascot prijkt, als „Ascot Week" moet beginnen, in de witste glansverf. Nergens in het gansche land ziet men zulke hagelwitte hekken als die welke de renbaan afsluiten. De baan zelf en de grasvelden in de ver schillende „enclosures" doen denken aan flu weel en voelen aan als Perzische tapijten. Al- lerwege zijn bedden uitgespaard waar rozen en fuchsia's, asters en rhododendrons en een verscheidenheid van andere bloemen in dicht aaneengesloten gelederen staan te prijken en te geuren. De koninklijke loge en de tribunes pronken in roode en witte klimrozen en te midden van deze met kunstige handen ver hoogde natuurpracht bewegen zich de elegante draagsters der nieuwste zomertoiletten om te zien en gezien te worden, wedijverend met de kinderen van Flora in stijl en kleur, wedijve rend ook in grilligheid en buitenissigheid van kleedij met elkaar. A. K. VAN R. IS UW BABY NIET LANGER VER TROUWD IN DE WIEG? GROOTE SORTEERING (Adv. Ingez. Med.) Vonnis in de moordzaak te Opende. Arbeider tot zes jaar veroordeeld. LEEUWARDEN, 17 Juni. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden arrest gewezen in de zaak van P. M., 45 jaar, arbeider te Opende (Grootegast), verdacht van medeplichtigheid aan de roofmoord op den 72-jarigen boekhou der van het armbestuur, R. Zetsma, te Opende. Wegens medeplichtigheid aan het misdrijf werd hij door de Groninger rechtbank veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal eischte wegens het opzettelijk, door het geven van inlichtingen, uitlokken van diefstal, voorafgegaan door ge weld tegen personen (het element doodslag, dat de rechtbank hierbij had laten gelden, liet de procureur-generaal dus vallen) acht jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof veroordeelde P. M. heden tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vordert de Kabinetsformatie? Woensdag zijn de besprekingen in verband met de kabinetsformatie, welke thans een meer definitief stadium schijnt te naderen, voortgezet. Nadat minister Van Lidth de Jeude Woensdagmorgen wederom door H.M. de Ko ningin was ontvangen, had hij, volgens de Tel., een onderhoud met den formateur. Ver volgens heeft dr. Colijn een langdurige be spreking gevoerd met mr. Goseling. aan welke conferentie in parlementaire kringen groote beteekenis wordt toegekend. Woensdagmid dag ontving de formateur wederom mr. Steenberghe in zijn kabinet, met wien hij eveneens een vrij langdurig onderhoud had. Werkloozen en het Sportfondsen- bad. Gelegenheid tot goedkoop zwemmen. Door het Centraal Comité voor Werkloozen is met den Raad van Beheer van het Sport- fondsenbad „Haarlem" een regeling getrof fen om de werkloozen en hun huisgenooten goedkoop te laten zwemmen en wel door twee mogelijkheden: Voor 20 cent kunnen werkloozen groeps abonnementen krijgen, waarvoor zij toegang hebben op alle uren, die volgens de dienst regeling voor het publiek zijn opengesteld, op alle werkdagen met uitzondering van de Woensdag- en Zaterdagmiddagen. Deze groepsabonnementen zijn dezelfde als die van het overige publiek. Tegen een tarief van 12V2 cent zal er ook gelegenheid zijn om te zwemmen, doch dat kan alleen op een beoaald uur. waarvoor ge reserveerd is Maandagmiddag van half zes Zij die van deze gelegenheid gebruik wen- schen te maken, moeten dit bij de besturen van hun organisaties kenbaar maken en de ongeorganiseerden bij den ambtenaar van Maatsch^DDeliik hulpbetoon, «.-elke met de -ontrole is belaft Het hgt i> de Vi°doeling om deze regeling reeds deze week te Hoen ingaan. tot zeven uur. Het woord is aan Gustave Ie Bon: Een te conservatief volk is voorbeschikt tot heftige re voluties. Niet in staat zich geleidelijk te wijzigen, is het genoodzaakt dit met schok ken te doen. (De a nsj 0 vis vissch er ij stelt dit jaar opnieuw teleur. Dit is reeds de derde maal in successie na de afsluiting der Zuiderzee, waardoor de ansjovis niet meer bij de Wad den blijft maar dieper de Noordzee intrekt en onbereikbaar tcordt.) Maar ansjovis, zeg ansjovis, Kan het waar zijn, dat je ras, Zoo voor menschenwenschen doof is, Als 'k in dit berichtje las? Ben je dan opeens vergeten. Dat de mensch zoo van je houdt, Dat hij je wel op wil eten, Ook al at hij 't nooit zoo zout. Maar ansjovis, zeg ansjovis, Je laat zoo bij ons iets leegs. Keer terug, voor het te laat is, Van de dwalingen uws weegs. Wees niet obstinaat, maar schik je In je lot en ken je plaats. Die 's gezouten in een blikje, Niet in vrijheid buitengaats. Slippertjes, die heb je stellig In je school toch niet geleerd, Blijf in 't „nette" en gezellig, Heusch, dan word je gewaardeerd. Wat er wezen moet is orde, Jij moet, zooals in 't verleê, Op je tijd een „wal"visch worden En niet zwerven door de zee. Als je wist hoe wij verlangen. Toonde je wel meer gevoel, Om j' als steeds te laten vangen Voor ons zuiver eet-isch doel. Hou ons niet meer voor het lapje, Denk er voortaan aan; jouw dood Is voor ons een hartig hapje En des braven visscher's brood. P. GASUS. De Haarlemsche Financiën. Rekening 1936. Er is eenige vertraging ontstaan in de ver werking van de gegevens over de rekening der gemeente Haarlem over 1936. Op dit oogenblik is naar wij ter bevoegder plaatse vernamen nog niet te zeggen of de reke ning als die binnenkort aan den raad ter vaststelling zal worden aangeboden een te kort zal aanwijzen. Wel stemmen de cijfers waarover men thans beschikt niet optimis tisch. maar dit was ook verleden zomer bij het opmaken van de rekening over 1935 het geval, maar toen konden door verschillende financieele maatregelen bewerkt worden, dat de rekening nog met een klein batig saldo sloot toen die aan den Raad werd aange boden. [Si IB) ehoort U tot de weinigen, die nog nooit een „Groentje" in Haarlem's Dag blad hebben geplaatst? Wacht er dan nu niet langer mee. Tien duizenden doen er ieder jaar hun voor deel mee. In 1936 bijvoorbeeld meer dan 45000. Het is nog niet te zeggen of de rekening 1936 der gemeente Haarlem sluitend zal zijn. 1 De minister van Onderwijs is uitgenoo digd de Frans Halstentoonstelling te openen. 1 Tegen een directeur van een zwendelbank is twee jaar gevangenisstraf geëischt. 3 De opbrengst der Rijksmiddelen blijft gunstig. 3 De opmarsch der Nationalisten in Noord- Spanje. 4 Italië en Duitschland zijn weer tot de niet-inmengingscommissie toegetreden. 4 Ook in Wit-Rusland zijn talrijke arres taties verricht. 4 Springer loopt van zijn achterstand op Raichenbach in. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Halsen. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Beroepstuinbouw en volkstuinders. 2 Tijdgenooten: Van Starkenborgh. 3 II. D. Vertelling: De eereschuld. 6 Voor de Vrouw jq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1