Een vrouw Zomerblouses victoria Taschj es en haar beroep EVERLASTING VAN ENGELEN EVERS, Heeze Menu van de week DON DERDAG 17 JUNI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 10 Directrice van papierwarenfabriek, die voor haar taak geknipt is. Al heel wat vrouwenberoepen hebben we zoo langzamerhand in deze rubriek de revue laten ipasseeren, maar de vrouw als indus trieeldat is, althans in ons land, stellig nog wel een bijzonderheid! Om deze reden had een gesprek onder vier oogen met een dame, die sinds vele jaren aan ihet hoofd staat van een bloeiende pa pierwarenfabriek, me bijzonder aangelokt. Een vrouw in „zaken", als verkoopster als reizigster, natuurlijk, we gelooven nu lang zamerhand wel, dat de vrouw hiervoor bij zondere capaciteiten kan hebben en vol strekt, niet bij den man ten achter staat, in tegendeel Maar nu zit hier tegenover me een ge trouwde vrouw, die leiding geeft aan een groot bedrijf, die zware verantwoordelijkhe den en zorgen te dragen heeft voor haar eigen zaak. En toch is er aan haar verschijning niets, dat onharmonisch aandoet, deze zakenvrouw schijnt me op en top vrouw te zijn; onge twijfeld denkt zij zich met evenveel toewij ding in haar kleedlngproblemen en die van haar kinderen in als zij nieuwe plannen voor haar fabriek uitwerkt. „Hoe bent u er eigenlijk toe gekomen, zoo ietsmoeilijks op touw te zetten?" „Als vanzelf heeft mijn leven er toe geleid. Ik heb eigenlijk in 't geheel geen opleiding hiervoor gehad; ik was wat we zoo gewooon zijn te noemen „een doodgewone huisvrouw". Maar al in vroeger jaren, toen mijn (kinde ren nog klein waren, voelde ik in me den aanleg en de lust, me in zakenproblemen te verdiepen. Een tijdlang heb ik in een fa briek het toezicht gehad van ©0 a 90 meisjes en toen kwam ik allengs te staan voor de noodzakelijkheid, zelf ook de finesses van haar werk het maken van luxe zakken voor verpakking te leer en (men kan en mag immers geen aanmerkingen maken of aanwijzingen geven, als men 't werk niet zélf volkomen onder de knie heeft!) En toen ben ik later, na me hoe langer hoe meer in het vak te hebben ingewerkt, gaan reizen en van een het een kwam het ander. De oprich ting van een eigen fabriek was de volgende etappe. Met het ambt kwam meer en meer het verstand: ook gedurende de zwaarste crisisjaren wist ik gelukkig het hoofd boven water te houden en nu heb ik zeer zeker 't gevoel, dat ik mijn werk beheersch. De fa briek gaat goed, wat kan ik meer verlan gen?" Een vraag: hebt u 't gevoel, dat u in dit geval een groote uitzondering vormt, of zou den meer vrouwen in staat zijn, met succes de leiding van groote bedrijven op zich te nemen." „Ik geloof zeer zeker. Er is tot op zekere hoogte geen speciale mannen- en vrouwen werk. Er kan. dunkt mij, alleen sprake zijn van aanleg, die meestal erfelijk is zoo heb ik m'n zakentalent van mijn grootvader! en van meerder of mindere gelegenheid tot ontplooiing. Ieder mensch r— man of vrouw heeft een bepaald plaatsje, waar hij thuishoort, een taak, waarvoor hij geknipt is. Er zijn honderden mannenn „in zaken", die eigen lijk thuis hooren op een kantoorkruk; en honderden huismoeders, die nooit aan een andere mogelijkheid hebben gedacht, zou den uitstekende zakenvrouwen zijn. Een vrouw werkt misschien iets anders dan een man. maar volstrekt niet slechter. „Ongetwijfeld heeft zij meer oog voor dé tails?" „Ja, en voor service. Ik heb opgemerkt, dat veel mannen uitsluitend de groote liin vol gen. d.w.z. werken voor den omzet. Natuur lijk moet een vrouw ook de omzet in 't oog houden, maar haar specialen aanleg gaat er meer naar uit. aan te voelen, wat de klant wenscht en heb zoo goed mogelijk te bedie nen. tot in kleinigheden toe. En dan mag de klant nooit het gevoel hebben dat hij wordt verwaarloosd. Het goed reizen is een zaak van voortdurende toewijding, het leveren van goede en billijke waar eveneens. ..Zeker komt er bij uw werk ook nog wel goede smaak en kunstzinnigheid te pas". „Ook dat. Onze specialiteit is het maken van zakken voor allerlei waren bijv., thee en koffie die er natuurlijk >zoo aantrekke lijk mogelijk moeten uitzien. En nu is het heel begrijpelijk, dat een vrouw, die zelf ja renlang in" haar huishouding heeft gewerkt, gemakkeliiker dan een man voelt, wat voor de gemiddelden huisvrouw een aantrekke lijke verpakking is. De zakjes moeten smaak vol en frisch en precies gelijk van formaat zijn. Na veel moeite en zoeken hebben we dit laatste bereikt. Vroeger werd alles in de fabriek met de hand gemaakt, omdat miin ervaring was, dat machines niet zoo fiin werkten. Doch het nadeel van het handwerk was, dat het eene zakjes wel eens wat breeder, 't ander wat smaller uitviel. En dit vindt de huis vrouw niet prettig. Ze heeft dan. ook al is de inhoud tot op een gram gelvik, het ge voel. dat ze er eenigszins tusschen wordt genomen. Dit had ik zóó goed begrepen, dat ik niet rustte vóór we een machine hadden. de allereerste op dit gebied in Nederland! die nu zelfs beter werk levert dan met de hand kan worden gedaan". Nu nog een „brandende kwestie": valt het u moeilijk, uw plichten als zakenvrouw met die van de moeder en huisvrouw te combi neeren?" „Gemakkelijk is het zeker niet, maar dit is in hoofdzaak een kwestie van organisatie en*van wennen. Natuurlük kan een werken de Hip znoals ik veel van huis is. niet zooveel t«;d aan haar kinderen geven als de alleen-rpaar-kmisvrouw. Maar daar staat te genover. dat haar concentratie op het gezin in de uren. dat zij thuis kan zijn intenser is. En mün ervaring heeft mij geleerd, dat de kinderen. die eenmaal weten, dat ze niet voo'- wissewasie altijd bij moeder te- ree"-' sneller zelfbeheersching lee- ren TTr„ririPPr 7e eoed gaan begrijpen, pi at voor haar pleizier van huis is rn-ii- orn het onderhoud van het gezin te verdienen. Dan komt er spoedig groote waardeering, meeleven met elkander en een wederzijdsche bereidheid om het natuurlijk niet gemakke- «ke leven zoo prettig mogelijk te doen ver- typen", R. DE RUYTER-v. tó. FEER. - Wolkjes van kant en tulle De blouse, dat lang vergeten kleedingstuk, staat nu weer op het hoogtepunt van haar roem. En speciaal voor den zomer kunnen we te kust en te keur de allerfijnste modelletjes koopen. Onze teekening geeft enkele charmante ideeën. Bovenaan zweeft een fijn blousetje van gebloemde organdie, versierd met een dubbele jabot, die uit de hand met feston steken is afgewerkt. Het meisje links draagt een nu zeer moderne hemdblouse, eveneens van organdie, wit met ingeweven bloemmotief- jes. De versiering met fijn wit galon is zeer nieuw en origineel. In de hand houdt zij een meer stemmig model, frisch en prettig in 't dragen. De stof is effen organdie, voorzijde en kraagje dragen een dubbel gekanteelden rand, aangezet met een open zoom, als eenvoudige gameering. De plooitjes aan schouderstuk en mouwen geven nog wat meer levendigheid. De jongedame rechts verkoos een nog sim peler model: haar blousje sluit aan den hals met een eenvoudig recht bandje, doch is aar dig versierd met strookjes fijne tulle. Onder aan de teekening ziet u tenslotte een blouse uit organdie met dierfiguurtjes, inge wikkelder van coupe en „gekleeder". Lange rijen gefronste Valenciennekantjes versieren den langen punthals, de mouwen zijn gedra peerd en met een opengewerkt steekje aange zet. Gaat 't om BISCUITS en CHOCOLA, ziehier het merk, waarop ik sta. Dat merk is zonder wederga: BISCUIT- EN CHOCOLADEFABRIEK. DOEDRECHT (Adv, ingez. Med.) Moeder, kan 't niet op een stoel Hij wou zoo graag voor Moeder ophouden, maar hij wist niet dat de knotlengte van Everlasting 359 M. is. D it weet Moeder wèl.Daar om breit zij altijd met Ever lasting. Ook natuurlijk om dat ze zoo ijzersterk is. En laat Broer maar gerust zijn pakjes vuilmaken. Everlas ting blijft prachtig in de waschl (Adv, Ingez, Hoeden met veeren Madame Agnès heeft iets aai'digs bedacht: een goede manier om de moderne hoedjes, die niet veel „diepgang" en dus ook heel weinig- houvast hebben stevig en keurig op de inge wikkelde kapsels te planten, zóó dat deze geen kans loopen, te worden beschadigd. Een soepele stalen veer, slechts een halven centimeter breed en verborgen in een dubbel lint, wordt van voren naar achteren in den bol gestikt. Onzichtbaar en zoo licht „als e>en veer", doet het model van den hoed in het geheel geen schade; het voordeel is echter, dat door deze nieuwigheid de hoedjes in iederen ge- wenschten vorm kunnen worden gebogen en prachtig blijven zitten, al worden ze ook op de meest geniale wijze „ergens" op 't hoofd geplakt. Vooral voorde ..Kroningshoedjes" beladen met struisveeren. bloemen en linten heeft de nieu we uitvinding opgeld gedaan. Hel I.A.V. groeit De Drukke Gastvrouw Als je bij haar op be.zoek komt en je zit nauwelijks, is het al: Wil je een kop thee? Meteen gaat ze op zoek naar den koek trommel, en wanneer je net je eerste kopje hebt leeggedronken, komt ze alweer met de theepot aandragen. Ze dringt erg aan, dat je nu eens gezellig bij haar blijft praten, je hebt elkaar in zoo lang niet gezien en ondertusschen is ze alweer op jacht naar de chocolaadjes, want altijd koekjes verveelt zoo. Wanneer je dan van weggaan spreekt, doet ze verontwaardigd op een goedige manier en dringt er erg op aan dat je bij haar blijft „borrelen", het is nu juist gezellig. Als je dan geen borrel neemt, kun je toch wel een glas limonade drinken, daar is het juist goed weer voor. Maar wanneer je dan tenslotte naar huis gaat, zegt ze teleurgesteld: Ga je nu al weg, niet bedenkende dat je er al anderhalf uur gezeten hebt, maar dat zij, de gastvrouw al dien tijd in draf is ge weest om je materieel welzijn te verzorgen. Ze meent het dan ook opperbest met alles en iedereen, ze vindt 't heerlijk wanneer de menschen haar komen bezoeken, maar toch heeft ze er weinig aan, want tot een geregelde gezelligheid, tot een rustig gesprek komt zij nooit. Zij zit constant op 't vinketouw of iedereen behoorlijk van alles is voorzien, en midden in een gesprek veert zij op omdat er een kopje leeg is, of omdat zij den tijd geko men acht om iets anders te presenteeren. Heeft zoo'n drukke gastvrouw iemand, die voor haar kan optreden, dan wordt het na tuurlijk al dadelijk beter, dan blijft ze zelf zitten en kan tenminste aan het gesprek deelnemen. Hoewel de telkens terugkeerende onderbrekingen van degene die het van haar overgenomen heeft, toch ook al storend wer ken. Want hebben wij tenslotte niet veel meer aan de gastvrouw, die misschien totaal ver geet om een kopje thee aan te bieden, omdat ze met haar gast in een interessant gesprek gewikkeld is? Ongetwijfeld is die conversatie van heel wat meer belang dan het feit of men een versnapering aangeboden krijgt, of niet. Natuurlijk zijn er conventioneele bezoeken waarbij het gesprek aan de oppervlakte blijft, en waarin thee of koffie drinken tot de noodzakelijke eischen behooren. Maar het is een groote domheid om een be zoeker of bezoekster waarvan men veel houdt en die men graag spreekt, zóó met weldaden te overladen, dat er voor een goed gesprek of een innig contact geen tijd meer overblijft. Laat zoo 'n bezoek desnoods eens „op een droogje zitten", zooals het heet, wanneer het gesprek de moeite waard is, hetzij met je zelf, hetzij met een der andere huisgenooten. Het is jammer om het om een kop thee te on derbreken, en hoogstwaarschijnlijk bemerkt de gast het niet eens, of hij het gehad heeft of niet. Laat er desnoods dan ook maar eens iets niet precies in de puntjes in orde zijn, wan neer er gasten te eten zijn. Het geanimeerde tafelgesprek is van heel wat meer belang dan het ontbreken van de juiste lepel voor een bepaald gerecht. En het gesprek lijdt er zeker onder wanneer de gastvrouw zoo nu en dan opstaat om iets te halen of onophoudelijk het meisje laat binnenkomen om een foutje te herstellen. Een goede gastvrouw overziet haar maal tijd of haar ververschingen van te voren, en schuift dan later een vergeten kleinigheid uit haar gedachten weg. En is het bezoek onverwacht, dus kon er niets van tevoren klaar gemaakt worden, dan is het bezoek het belangrijkste en niet het lekkers dat de gastvrouw kan aanbieden, bieden. E. E. J.—IP. Het Internationaal Archief voor de Vrouwen beweging, dat te Amsterdam gevestigd is, Kei zersgracht 264 en waarvan de officieele ope ning plaats had 19 December 1936, heeft in dien korten tijd reeds zijn reden van bestaan bewezen. Boeken, couranten, foto's en ander materiaal uit binnen- en buitenland worden in groote hoeveelheden, zoowel door personen als door vereenigingen voor de bibliotheek af gestaan, zoodat het boekental de tweeduizend reeds overschreden heeft terwijl men een 60-tal internationale tijdschriften geregeld krijgt toegezonden. Een „vrouwengebouw" In 1896 werd in Kopenhagen een vrouwen- tentoonstelling georganiseerd, die een groot financieel succes is geweest. Het batig saldo zou voor een „Vrouwengebouw" gebruikt wor den. In 1929 werden eenige oude huizen m het centrum der stad aangekocht, afgebroken en in 1935 is onder leiding van een jonge vrouwelijke architect een nieuw gebouw ver rezen. Hierin zijn beneden eenige winkelhuizen door vrouwelijke winkeliers gehuurd; op de eerste verdieping bevindt zich een groot res taurant. waar zeker 250 menschen kunnen eten, verder groote en kleine vergaderzalen. Op de derde verdieping hebben een aantal vrouwenorganisaties haar bureaux, terwijl Dr. Hansen, een der oprichtsters, haar advocaten kantoor daar gevestigd heeft evenals twee andere vrouwelijke advocaten. Er zijn ook kamers voor naaisters, kapsters enz. De vierde en vijfde verdieping is als hotel ingericht met twee directrices. Kan een dergelijk gebouw ook niet iets voor ons zijn? Zondag: Nieuwe haring. Witte ragoütsoep. Ossenhaas. Doperwten en wortelen. Aardappelen. Aardbeientaart Maandag: Tomaten met gehakt. Biefstuk. Aardappelen. Bloemkool. Chocoladepudding. Vanillesaus. Dinsdag: Bloemkoolsoep. Varkensschijf. Tuinboonen. Aardappelen. Flensjes met aardbeien. Woensdag: Koude varkensschijf. Tomaten en komkommersla Aardappelen. Warme griesmeelpud* ding en vanillesaus. Donderdag: Gehakt. Postelein. Aardappelen. Wentelteefjes. Vruchten. Vrijdag: Gekookte zalm. Aardappelen. Worteltjes. Rijstebrij met gestoofde kersen. Zaterdag: Macaroni met poulet en tomatensaus Kropsla. Yoghurt met beschuit en suiker. Vegetarische menu's 1 Eierkaasjes met to matensaus en gebakken brood. Peulen en wortelen. Gesmolten boter. Vanillevla met aardbeien. 2 Omelet met spinazie. Aardappelen. Doperwten. Boter. Kropsla. Sneeuwpudding met aardbeiensaus 3 Gevulde tomaten met kaas. Gestoofde asperges, Aardappelen. Botersaus. Hangop met be schuit en suiker. 4 Zomer-erwtensoep. Nieuwe aardappelen, (gebakken). Tomaten en kom kommersla. Flensjes. Recept en Aardbeientaart (springvorm of zand- taartvorm van plm. 20 c.M. middel lijn). Benoodigd: 125 gr. bloem, 75 gr. boter (koud), 60 gr. basterdsuiker, y2 ei, zout, pl.m. 1 pond aardbeien, suiker, sago. De boter met 2 mesjes in de bloem in kleine stukjes snijden, suiker, zout en ei toevoegen en alles vlug doorkneden. Zoonoodig het deeg 1 uur op een koude plaats laten opstijven. De aardbeien wasschen en met suiker bestrooid 1 uur laten staan Het deeg uitrollen, en op den bodem en te gen den rand van den beboterden vorm drukkien. Een opgerold velletje boterhampapier te gen den rand leggen om uitzakken hiervan te voorkomen. De taart in een niet te warme oven gaar bakken (plm. V2 uur)Het papier er uitnemen, de taart af laten koelen en keeren. De deegbak nu vullen met aardbeien, het uit gelekte sap met wat sago binden en er over heen schenken. Poedersuiker er overheen strooien. Tomaten met gehakt. 6 a 8 mooie vaste tomaten, 150 gr. kalfsge hakt, 1 lepel gehakte ui, y2 lepel peterselie, zout, noot, peper, beschuit. 40 gr. boter. De tomaten wasschen, een kapje er afsnijden en ze voorzichtig uithollen. Het ge hakt aanmaken met gefruite ui, beschuit, ei, peper, zout en noot en hiermee de tomaten vullen, zoodat er een bolletje van het gehakt uitsteekt. Wat paneermeel er overheen strooien en de tomaten zetten in een vuur vaste schotel waarin de boter gesmolten is. De tomaten in de oven gaar laten worden (20 mi nuten). Voor het opdienen op elke tomaat wat fijngehakte peterselie leggen. Tomaten met kaas. Benoodigd: 6 a 8 mooie vaste tomaten, 2 d.L. melk, 3 lepels bloem, 2 lepels boter, pl.m. 1 ons belegen kaas, peper, zout. De tomaten wasschen, een kapje er afsnij den en voorzichtig uithollen. Van boter, bloem en melk een dik sausje maken. De in dobbel steentjes gesneden kaas hier door roeren en op smaak afmaken met peper en zout. De tomaten hiermee vullen, ze in een vuur vaste schotel zetten waarin een stukje boter gesmolten is en de tomaten in de oven gaar laten worden (10 a 15 minuten)). Zomererwtensoep. Benoodigd; 3 ons spliterwten, V/2 L. water, 2 preien, 2 bosjes selderij, zout, 4 povietblok- jes. De erwten een nacht weeken. Ze opzetten met het weekwater en fijn laten koken. De klein gesneden prei en de selderij meeko ken pl.m. 20 minuten. De blokjes toevoegen en de soep op smaak met zout afmaken. Het zomerseizoen brengt een groote keuze. Ook de tasch is een belangrijk onderdeel van ons toilet en 't is dus wel. aardig, eens even te weten, wat er op dit speciale gebied zooal ,aan de orde" is. De sportieve tasch is nog nooit zoo volumi neus geweest als thans. Ze wordt gedragen bij alle mantelcostuums en lange jassen en ver vaardigd van varkensleer, marocain, Russisch leer, Engelsch boxcalf en hertsleer, dit laatste in veel verschillende tinten. De gelakte leer soorten, die vroeger meest voor gekleede tasch- jes werden gebruikt, vinden nu ook toepas sing voor de sportieve tasch en worden dan dikwijls met stiksel versierd. Heel veel wordt voor dit soort tasschen het pochette-model toegepast, soms hebben ze een riem, die over den schouder wordt gedragen. In namiddagtaschjes treden weer andere vormen op den voorgrond. Hertsleer en anti loop genieten hier den voorkeur maar men ziet ook naturel linnen geïncrusteerd met leer, satijn en gebloemde zijde. Sommige doen even denken aan ouderwetsche sleutelmandjes, andere vertoonen ronde kleppen en volants. Enkele taschj es van effen zijde zijn in vele kleuren geborduurd. De eigenlijke avondtaschjes zijn dit seizoen betrekkelijk zeldzaam; de meeste dames heb ben inplaats van dit vroeger onmisbare voor werp de „vanity case" geadopteerd: platte ronde étuitjes. die alle schoonheidsmiddelen, die men op een soirée of bal denkt noodig te hebben, bevatten. Onze teekening geeft enkele modieuze mo dellen van taschj es in verschillenden stijl: 1 en 3 sportief, 2 een „vanity case" en 4 een. namiddagtaschj e.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8