H.D.'V ertellioi VRIJ D A G IS JUNI 1937 H A ARLE M'S DAGBLAD 6 ARROND. RECHTBANK Inbraak in Aerdenhout. Een 35 jarige Haarlemmer, los werkman en al lang werkloos, stond terecht omdat hij op 16 Maart te Aerdenhout uit een villa twee kar petten zou hebben gestolen. De man bekende Hij had zich toegang tot de villa, die tijdelijk onbewoond was, verschaft door met een steen een ruitje te verbrijzelen, waarna hij de hand door de gemaakte opening had gestoken en een spanjolet overgehaald, waardoor hij naar binnen kon komen. Hij verwijderde zich met twee karpetten, waarvan hij er een verkocht. De man zei uit armoede te hebben gehandeld, aangezien hij een vrouw en 7 kinderen heeft en van steun moet leven. De officieer van justitie eischte tegen den man, die al negen maal veroordeeld is, 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Stomps, de ver dediger, pleitte clementie met het oog op de financieele omstandigheden van verdachte Daarna stond dezelfde persoon terecht voor diefstal van een fiets. Dit feit ontkende hij. De eigenaar van de ontvreemde fiets, een loopknecht, verklaarde, dat verdachte voor den diefstal met hem had staan praten en dat hij even later, nadat hij zich 'n oogenblik verwijderd had, het rijwiel, dat door hem op straat was gezet, vermiste. Het rijwiel werd later in het bezit gevonden van een haring koopman, die verklaarde het tegen zijn rijwiel met verdachte geruild te hebben, wat door verdachte werd ontkend, die meende, dat de beide getuigen tegen hem samenspanden. De officier van justitie echter achtte den diefstal bewezen en eischte voor dit feit even eens 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Stomps achtte het bewijs in deze zaak niet geleverd en pleitte vrijspraak. Hazardspel. Een sigarenwinkelier uit Haarlem en een koopman uit Koog aan de Zaan stonden terecht, omdat zij gelegenheid tot hazardspel zouden hebben gegeven door middel van een z.g. vruchtenautomaat, welken de tweede ver dachte bij den eersten in den winkel had ge plaatst. z De werking van den automaat is als volgt. Wanneer men een penning in den automaat werpt en een kruk over haalt gaan drie rollen, waarop afbeeldingen van vruchten voorkomen, draaien. Door middel van remmen kan men de rollen doen stilstaan. Wanneer de rollen tot stilstand zijn gekomen, hangt het van de combinatie der dan zichtbare afbeeldingen af, of men een prijs heeft. De penningen kosten 5 cent per stuk, de prijs bestaat in penningen, die weer verspeeld kunnen worden. Ze zouden niet tegen geld of tegen tabaksartikelen ingewisseld mogen wor den. De tabakshandelaar gaf echter toe, dat hij, op aandrang der klanten, zoo hij beweerde wel eens penningen tegen sigaretten had inge wisseld. De koopman, die den automaat had geleverd, beweerde, dat de houder het voor werp slechts voor amusementsspel had mogen gebruiken. Hij deelde de opbrengst der pen ningen met den houder. Eenige getuigen verklaarden met den auto maat te hebben gespeeld; een hunner be weerde een zekere vaardigheid te bezitten, zoo dat hij den automaat kon leeghalen; hij ver klaarde niet op sigaretten of dergelijke te hebben gespeeld, maar slechts om penningen, dus alleen om te spelen. Een andere getuige verklaarde wel sigaretten te hebben gekregen. De officier van justitie was van meening, dat hier sprake was van hazardspel, omdat het onmogelijk was, gezien de groote omwen telingssnelheid der schijven te bepalen, welke afbeeldingen naar voren zouden komen. Voorts achtte spreker het winnen van speel- penningen niet anders dan het winnen van tabaksartikelen, want de penningen hebben ook waarde. De verdediger mr. H. A. Diderich achtte het spel in den ware beteekenis, want het gaat hier niet om waarde van beteekenis, maar slechts voor een tijdpasseering, waarom hij ontslag van rechtsvervolging vraagt op vrij spraak. Uitspraak in alle zaken op 24 Juni. EXAMENS L. O. Geëxamineerd m.n.l. cand. Voor eindexamen ü.O. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem zijn geslaagd de heeren: J. M. Slot, Haarlem; S. van Soest, Haarlem; H. Stam, Zandvoort; C. Weber, Zandvoort; Joh. de Zaaijer, Haarlem; M. van der Zee, IJmuiden. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Op Dinsdagavond 22 dezer zal door het Gemengd koor „Polyhymnia", met medewer king van de Dubbelmannenkwartet „Aurora" en de „Poly-Gïrls", een uitvoering worden gegeven in den tuin van het Tehuis voor Ouden van Dagen, alhier. Het is te hopen, dat gunstig weer de uit voering tot haar recht zal doen komen, opdat deze een aardig slot kan vormen van dezen dag, waarop de verpleegden des middags reeds van den autotocht voor ouden van dagen zul len hebben genoten. PERSONALIA. Voor het tweede gedeelte van het notarieel examen is geslaagd de heer H. Ittman, te Haar lem. De heer J. G. Escher, te Bentveld, is aan de Leidsche Universiteit geslaagd voor het doc toraal examen rechtsgeleerdheid. HANDEL MET ENGELAND. De ondervoorzitter, tevens eere-secretaris a.i.. van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, de heer M. Wijnand Wolff, zal voor belanghebbenden bij den Nederlandsch-Brit- schen handel en de wederzijdsehe koloniën te spreken zijn ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 46 te Haarlem op Donderdag 24 Juni e.k. van 11 tot 12 uur voormiddags. JUBILEUM. Morgen 19 Juni zal de heer H. van Delden het feit herdenken, dat hij gedurende 40 jaar werkzaam is ter drukkerij van de N.V. Druk kerij v.h. De Erven Loosjes, alhier. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 19 JUNI 1937. Progr I. Hilversum I. Progr H. Hilversum II. Progr. m. 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Keulen. 1.20 Vlaamsch Brussel. 2.20 Keulen. 3.35 Vlaamsch Brussel. 4.20 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Londen Regional. 7.20 Vlaamsch Brussel. 7.50 Parijs Radio. 8.20 Keulen. 10.30 Boedapest. 10.55 Berlijn. Progr IV. 3.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 10.50 Keulen. 11.20 Droitwich. 3 20 Londen Regional. 4.20 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 8.00 —12.00 Diversen. Tijdelijke sluiting Frans Hals- Museum. In verband met de werkzaamheden, ver bonden aan het in orde brengen van de Frans Halstentoonstelling, zal het Frans Halsmu seum te Haarlem van Maandag 21 Juni a.s. tot en met Woensdag 30 Juni voor het publiek gesloten zijn. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Sabbath Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 10,22 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7,30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Zondag: Avonddienst te 10,22 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12,30 uur. Werkdagen te 7,30 uur. Zondag niet. De Ochtenddienst en de Avonddienst op Zondag, alsmede de Middag en de Avonddienst op de Werkdagen en Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). NIEUWE AANWINSTEN. Godsdienst. Pius X:. Encycliek Divini Redemptoris; over het godlooze communisme. Pius XI: Encycliek Divini Redemptoris; over Robinson. De God, dien niemand kent. Trouw. Bijbelbeschouwingen in vrijzinnige geest. Huishoudkunde; Huisvlijt. Els inga. Handenarbeid, 2 dln. Klein gebak, door een Patissier. Verkeerstechniek; Handelswetenschappen. Het Verkeersboekje 1937. Zeper Waller. De oudste intresttafels in Italië, Frankrijk en Nederland. Engelsche romans. Bates. The peacher. Blunden. Undertones of war. Broster, Sir Isumbras at the Ford. Lawrence. The plumed serpent. Williamson, Tarka the otter. Nederl. en i. h. Nederl. vertaalde Romans. Aldanov. De sleutel. Corsarie Binnen drie dagen. ELsschot, Tsjip. Lintier, Ons kanon; herinneringen van een artillerist. Poole, De haven. O TABLET 1 iiizrvXiier= \vteek voedsel 25 en 50cl. -^15 KAMER PLANTEN (Adv. ingez. Med.) Een Europeesche vermoord heid de WITTE KRUIS poeders, cachet» en tabletten. Afdoend bi| hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, bl] Apotheken en Drogisten Voor Nederland: Dutlm - Oegstgeest (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling van den N. L. F. C. B. Liefhebberijwerk van de leden. In gebouw het Haken" aan de Ba- kenessergracht houdt de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Lito-, Foto- en Chemigrafenbond een tentoonstelling van schilder- en tee- kenwerk, door de leden in hun vrijen tijd vervaardigd, die gisteravond ge opend werd, en tot en met Zondag 20 Juni zal duren. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer H. J. Bijster, hield een korte openings rede, waarin hij er op wees, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen te demonstreeren wat de leden op kunstgebied presteeren, doch slechts een beeld te geven van de wijze, waar op de leden hun vrijen tijd doorbrengen en de resultaten daarvan naar voren te brengen. Spr. zette uiteen, dat het huidige productie proces zoo veel van den arbeider vergt, dat de lust tot liefhebberijwerk in zijn vrijen tijd meestal verloren gaat. Door deze tentoonstel ling komt echter tot uiting, hoe sommige ar beiders zich daartegen verzetten en met uiterst bescheiden middelen vaak nog verrassende resultaten weten te bereiken. Hierna voerde de heer Starre, secretaris van het hoofdbestuur van den N. L. F. C. B. het woord. Spr. wees er op, dat de afdeeling Haar lem de eerste afdeeling is die een dergelijke tentoonstelling organiseert. Toen ongeveer veertig jaar geleden stemmen opgingen, om den arbeidstijd van den arbeider te verkorten meende men, dat de arbeider zijn vrijen tijd toch niet nuttig zou kunnen besteden. Deze tentoonstelling evenwel, aldus spr., bewijst het tegendeel, evenals de vele sportverenigingen', ontspannings- en reisvereenigingen dit bewij zen. De arbeider heeft wel degelijk zijn vrijen tijd ten nutte weten te maken en zich opge werkt tot een cultureel hooger peil. Hierna werd een rondgang over de tentoon stelling- gemaakt, waar vrnl. teeken- en schil derwerk van de leden is geëxposeerd. Werk dat van groote liefde en aandacht getuigt, facto ren die vaak tot bijzonder aardige resultaten hebben geleid, al moet men niet uit het oog verliezen dat het hier steeds dilettantenwerk betreft. Bijzondere vermelding verdient de fraaie inzending portretfoto's van den bekenden Haarlemschen amateurfotograaf, den heer K. Hoogeboom, die als steeds een uitstekend fi guur maakt. Bovendien is nog eenig huisvlijt- werk tentoongesteld. BLOEMENDAAL Raadsvergadering. De Dienst 1936 geeft een overschot van ƒ40.000. Vergadering van den Raad der gemeente onder voorzitterschap van den loco-burge meester, wethouder A. J. Prinsen berg. Afwezig de heeren Bierens de Haan, Cassée en Enschedé. De voorzitter deelt mede dat de bur gemeester ongesteld is en spreekt de hoop uit, dat diens ongesteldheid spoedig geweken zal zijn. Jeugdwerk. Ingekomen is een verzoek van de Vereeni- ging voor Jeugdwerk, haar voor 1937 een subsidie van f 250 te verleenen ten behoeve der jeugdtuinen. B. en W. stellen voor, aan de Vereeniging te berichten dat, als zij een subsidie voor 1938 wenscht te krijgen, zij zich daartoe tijdig tot den Raad moet wenden. Dit adres moet als ongezegeld ter zijde worden gelegd. Boven- vendien achten B. en W- het ongewenscht, in den loop van een begrootingsjaar subsidiën toe te kennen. De heer Van Rlessen (A.-R.) zou toch f 200 willen geven. De voorzitter adviseert dat de Raad zich zal houden aan den goeden regel, sub sidiën bij de begrooting te behandelen. De heèr Van Riessen (A.-R.) zegt, dat de Jeugdvereenigingen toch al zoo weinig medewerking van het gemeentebestuur on dervinden. Onlangs is geweigerd van ge meentewege een auto beschikbaar te stellen voor het rondbrengen van bloemen in potten voor een wedstrijd eener jeugd vereeniging. Wethouder Hogenbirk (C.-H.), de voorzitter en Jhr. Quarles van Uf- f o r d (V.B.) protesteeren krachtig tegen de uitlatingen van den heer Van Riessen. Het rondbrengen van de planten lag toch niet op den weg der gemeente, zegt de voor zitter. Er wordt juist te Bloemendaal veel voor de jeugd gedaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Ontheffing bebouwings voorschriften. Ontheffing van het bepaalde bij art. 6 der Bebouwingsvoorschriften wordt verleend aan J. R. van Reekum voor verbouwing van perceel Potgieterweg 10 en aan de firma J. Russ en J. Buys, voor het bouwen van 6 ga- l/pi&C' vanaf f 1075.- Ziiinig - Snel - Betrouwbaar Vraagt. Catalogus en Proefrit N. V Gebr. H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Te lef 13850 Tèlcf 11578 (Adv. Ingez. Med.) Zooiets geeft verplichting Ik houd niet van die vrouwen met opgebleek te haren, zoodat ze eruit zien als Edammer kazen. Dat ze het zelf niet voelen hoe gek dat staat bij hun oogen! En dan al die verfrommel op hun gezicht! Mooi voorbeeld voor Puck! Geërgerd kueh ik en probeer Puck te wen ken .dat ze niet zoo naar die dame in het hoek je moet kijken. „Mooie dame, hè Paps?" vraagt het kind nog, tot overmaat van ramp en de „mooie dame" lacht vriendelijk. Allicht! Ze zal niét lachen! Woedend doe ik of 'n krant m'n heele aandacht heeft, terwijl ik me zit op te winden over het gesprek dat dat aanstellige schepsel met Puck begint. Daar doe je nu je best voor als vader, om zoo'n kind eenvoudig te houden, om baar ver te houden van alles wat onnatuurlijk en aanstellerij is en daar zal me zoo'n juffrouw in een trein dat kind d'r hoofd even op hol brengen. „Maak het mevrouw niet lastig, Liesje. Puck kijkt verbaasd. Eigenlijk zeg ik alleen maar „Liesje" wanneer ik boos ben en het kind is zich van geen kwaad bewust. „Wat een lief dochtertje heeft u, mijnheer zegt de geverfde en tegen het kind: „je bent heelemaal niet lastig hoor. Wat een lange vlechten heb je! Daar heeft je moeder 's mor gens zeker heel wat werk mee, niet?" „Ik heb geen moeder. Mammie is naar boven. Maar juf doet m'n haai- altijd en die trekt er zoo gemeen aan! Nou!" ,Maar het is ook moeilijk om dat lange haar uit de war te halen, moet je denken. De meeste meisjes dragen het kort. dat gaat gauwer." „Ik moet het lang hebben van Paps. Paps houdt niet van kale kippen." Dit kind is m'n dood nog eens! De beurs- kroniek is m'n redding en ik doe of ik diep ge ïnteresseerd ben. Toch wel goed gezien dat ze niet medelijdend doet tegen Puck. Zoo van och jij arme kleine kleuter" en al die hjme- "jj meer Het, is zoo al erg genoeg, maar het kind heeft er gelukkig nog geen besef van, ze heeft haar moeder ternauwernood gekend. Als iedereen nu zielig doet, gaat ze zelf ook nog voelen dat ze tekort komt. Als dat mensch nu ook nog maar verstandig genoeg was, om te zien dat ik er niet op gesteld ben, dat ze met Puck praat. Eigenlijk zegt ze niet zooveel, daar zorgt Puck wel voor. Enfin, we zijn er zoo, dat kwartiertje moet er dan maar af, dat zal ze gauw genoeg hebben vergeten. Maar als Puck met die manieren begint, als die het ooit in haar hoofd haalt zich te schminken, of zoo'n magere spriet te willen worden als die gor dijnroe daar, dan Een geweldige schok, een oorverdoovend ge kraak en dan stilte. Versuft probeer ik m'n hoofd te bewegen en dan sidder ik al onder het hartverscheurend geschreeuw en gekerm. Waar is Puck? Ik moet hier uit, allereerst moet ik naar buiten, dat ik het kind kan hel pen. .Puck" schreeuw ik. maar ik hoor geen ant woord. alles gaat verloren in het lawaai. Een hand wordt me toegestoken als ik naar buiten klim en dan groote God, dan zakt achter me een ijzeren bint naar beneden, glijdend langs het schuine vlak. M'n beenen kan ik nog net naar buiten werken, maar de opening achter me is voor het grootste deel versperd en m'n kind is daar binnen! Blind en doof ben ik voor al het andere om me heen en ik schreeuw naar binnen. „Puck! Puck!" „Ik ben hier Paps! Help me toch!" „Kun je je bewegen?" „Ja Paps, maar m'n vlecht zit ergens aan vast!" „Trek hem los! Gauw dan!" „Ik kan niet Paps! Het zit vlak bij m'n hoofd, ik heb het al geprobeerd!" „Kun je me zien?" Wanhopig gil ik het door het lawaai heen en ik probeer om naar binnen te kijken in die warboel van versplinterd hout, ,,Ja Paps!" „Ik steek m'n arm naar binnen, probeer of je me pakken kunt, ik zal je m'n zakmes geven!" Voel ik daar iets? Is ze daar? Nee, het zij'n de kussens. „Kun je me zien? Ben ik dicht bij je?" „Meer naar den kant Paps. Nee, den ande ren kant!" Goddank daar is haar kleine pootje. „Heb je het?" „Oh Paps! Pappie! Het is gevallen!" In een woeste poging begin ik te trekken a; het ijzer, maar dat wil niet wijken. Ik probeer me door de opening te wringen, maar m'n schouders zijn te breed, het is onmogelijk, daar kan ik nooit door, die stang ligt me in den weg en er is geen verwikken aan. „Wacht maar Puck, ik ga iemand halen!" Als een razende ren ik langs den trein, pro beer iemand te vinden, die me kan helpen. Maar iedereen sjouwt en zwoegt om de ge wonden te helpen, niemand luistert naar me, ongeduldig duwen ze me weg, m'n wanhoop telt niet te midden van zooveel ellende. Terug dan maar weer naar de wagon, waar het al knettert in het houtwerk en waar al rook opstijgt. We zitten vlak achter de loco motief en het vuur breidt zich snel uit. „Ben je daar Puck? Zit je vlecht nog vast?" „Ja Pappie! Help je me nu? Ik ben zoo bang, het is zoo warm!" Huilend klinkt haar dunne stemmetje. „M'n God, dat ik m'n kind niet kan helpen! Waarom ben ik er ook uitgeklommen? „Wilt U me even helpen mijnheer?" „Helpen? M'n eigen kind kan ik niet eens helpen!" „Maar ik misschien wel. Helpt U me eens even naar binnen, ik ben veel smaller dan u." Op zoo'n oogenblik denk je niet aan tegen spraak. Met koortsige handen help ik haar tot bij de opening, duw dan, duw, duw, tot ze bin nen is. Sussend hoor ik haar stem. Dan stilte. Eindeloos blijft het daar binnen stil. En dat vuur! Dat vuur, dat maar knettert en knapt! Ondragelijk heet wordt het bij die wrakstukken en daar binnen, daar midden in die hel is m'n kleine meid. „Hallo! Geeft u me eens even een hand!" Het kost moeite om haar te bevrijden, maar het lukt. ,Zoo, als u nu steunt tegen dezen kant, dan kunt u haar pakken, ik neem haar anderen arm, Nee, kalm aan, ze heeft zich bezeerd." Voorzichtig trekken we Puck omhoog. Even schreeuwt ze en dan hangt ze slap in onze armen. Moeilijker is het nu nog geworden, het kind is bewusteloos. Angst dringt in m'n hart, wat heeft ze? Is ze doodelijk gewond? Maar iedere gedachte moet nu wijken voor die eene, den wil haar eruit te krijgen. Eindelijk hebben we haai- uit de warhoop naar buiten gebracht en wanhopig kijk ik naar het witte gezichtje. De vrouw buigt zich over haar heen, glimlacht geruststellend „ze leeft. Het kan niet zoo erg zijn. ze heeft toch al dien tijd niet geklaagd." Al m'n heil hangt nu van haar af en angstig sla ik haar gade, als ze voorzichtig het slappe lichaampje betast. „Kijk" zegt ze dan en wijst op Puck's rech terbeen, „gebroken". Verlicht adem ik op. Een gebroken been. Kwestie van zes weken. Wat ik anders als een ongeluk, een ramp bijna, zou hebben be schouwd, is me nu als een geluk. Alleen maar een gebroken been! 's Avonds, als Puck goed verzorgd in het zie kenhuis ligt en ik de verzekering heb gekregen dat alles weer heelemaal in orde komt en ze verder geen verwondingen heeft, denk ik aan de „geverfde", zooals ik haar nu weer noem en aan m'n belofte om haar op te bellen, zoo dra ik met de doktoren heb gesproken. De wrevel komt weer boven. Jammer, dat het nu juist zoo'n type moest zijn. Natuurlijk, het is en blijft een heldendaad en ik moet er niet aan denken, wat er anders van m'n kind zou zijn geworden, maar dat het nu zoo'n onna tuurlijk coquet mensch moet zijn! Wat een verplichting heb ik nu tegenover haar! Daar kun je je niet aan onttrekken, zoii ik ook trou wens niet willen. Enfin, er is niets aan te doen en het is toch tenslotte de vrouw die m'n kind gered heeft. Ik noodig haar uit op een dinertje, als m'n kleine meid weer thuis zal zijn en ze accep teert, maar ze vraagt of ze Puck mag bezoe ken in het ziekenhuis, het kind zal hier een zaam zijn, als ik terug ben in de stad. Ze heeft gelijk en ik accepteer dankbaar, me verbazend over me zelf. dat ik dit contact toesta. Nog wel met precies dat type vrouw, dat ik om iederen prijs wilde vermijden. Het is niet gemakkelijk om een kind zonder moeder groot te brengen en ik verbeeld me, dat de eenige kans is, je kind af te sluiten van iedere verleiding, haal ver weg te houden van alles wat duidt op lichtzinnig vermaak. Het is natuurlijk wel erg vroeg, het kind is pas negen jaar, maar beter te vroeg dan te laat. Twee maanden later loopt Puck al weer rond door het huis, nog wel moeilijk, maar ze loopt toch weer en ze snatert den heeien lieven dag over tante Hans. Tante Hans zegt dit en tante Hans vindt dat, tante Hans heeft zulke mooie krullen ik weet allang dat ze niet ge verfd zijn, maar goud van natuur, al is de krul dan ook permanent tante Hans is zoo lief en tante Hans is een schat. En het is moeilijk om het mezelf te bekennen, maar ik moedig dat getante-Hans, zooals ik het kwasi- boos noem, aan. Ik kan er niet genoeg over hooren, en als Puck het er niet over heeft, begin ik er zelf over. Waarom zou ik verstop pertje spelen met mezelf? Ik heb haar noodig, dat vroolijke slanke vrouwtje, met haar over moedige donkere oogen en dat frissche snuitje, dat zoo blij kan lachen. Wie zou er nu ook ge dacht hebben dat er zooveel moed en geleerd heid stak achter die blonde krullekop? Medisch studente! Alsjeblieft! Och ja, een man is geen paedagoog, dat heb ik al kleintjes erkend. Kin deropvoeding moet in vrouwenhanden liggen en wie zou m'n kleine Puck beter kunnen lei den dan Hans, die haar zoo goed schijnt te begrijpen9 Ik heb Hans bekend, waarom ik in het begin zoo afkeurend deed, zooals zij het noemt en ik heb ook bekend dat ik in het begin dacht dat ik tegen de verplichting opzag die haar heldendaad me tegenover haar oplegde, al was m'n hart al lang blij om het contact. .Dat is nog niets" zei ze „tegenover de ver plichting. die je nu levenslang hebt, om vrou wen met blond haar als Edammer kazen te verdedigen". „En toch houd ik niet van geverfd haar" protesteerde ik. „Je bent een schat van een domoor" zei ze en dat zal dan wel zoo zijn. HELEN. rages bij 6 te bouwen woonhuizen aan de Spiegelenburghlaan. Auto's op den Noorder- Stationsweg. Naar aanleiding van een klacht van ir. Ouwehand over het parkeeren van auto's op den Noorder Stationsweg heeft de politie controle geoefend en de resultaten daarvan uitvoerig medegedeeld. Bepaalde overtredin gen zijn niet geconstateerd. De heel- Ouwehand (C.H.) verklaart zich voldaan en de voorzitter zegt, dat de aandacht van de politie nu wel on deze zaak gevestigd zal blijven. Dienst 1936 heeft een overschot van f 40.000 Bij de vaststelling van verschillende sup. pletoire begroetingen vraagt Jhr. Quarles vanUfford (V.B.) of de Dienst 1936 een overschot opgeleverd heeft. De voorzitter deelt mede. dat de bur gemeester heeft gezegd, dat die dienst een overschot geeft van ongeveer f 49.000. De Jamboree. De heer Rohling (R.-K.) vraagt naar aanleiding van een post op een der supple- toire begrootingen of het bedrag van wegen in verband met de Jamboree, welk bedrag de gemeente terug zou krijgen, wel verzekerd is. De Jamboree begint de gemeente geld te kosten: f 20.000 garantie, f 5000 voor tenten enz. De voorzitter deelt mede, dat de over- eenkomst met het Jamboreebestuur zoo is, dat mochten verschuldigde bedragen niet betaald worden, de garantie met die bedra gen verminderd zal worden. Maar er is toe zegging gedaan dat dezer dagen het door den heer Rohling genoemde bedrag betaald zal worden. Bovendien kan spr. mecledeelen, dat-van de garantie wel geen gebruik za' gemaakt behoeven te worden. De „Kuil". Naar aanleiding van de van verschillende zijden bij hen ingekomen klachten over de baldadigheid der jeugd en de gedragingen van ouderen ten aanzien van de z.g. „Kuil" (de kinderspeelplaats aan den Hooge Duin en Daalscheweg), die een geregeld toezicht noodzakelijk doen zijn. wat in verhouding tot het gebruik te kostbaar is. stellen B. en W. voor, deze speelplaats voor het publiek at te sluiten hierbij opmerkende, dat nabij het theehuis aan den Hooge Duin en Daalsche weg een zandspeelplaats is gemaakt. Voorts zouden B. en W. gaarne een beslis sing zien genomen ten aanzien van dit ter rein, nl. of de thans als speelplaats gebruik te grond verhuurd dient te worden "(in welk geval de heer R. E. Laan bereid is dit terrein ter oppervlakte van ongeveer 6500 M2. voor f 50 per jaar te huren), dan wel of het geen aanbeveling zou verdienen het geheele ter rein ter oppervlakte van ongeveer 20.000 M2. voor villa terrein te verkoopen, nadat daar van een voor eventueele weg ver breeding be- noodigde strook grond is afgescheiden. De voorzitter deelt mede, dat, verkoop der terreinen f 30.000 in de gemeentekas zou kunnen brengen. De heer Noorman (S.D.A.P.) wil de plek in quaestie voor de e jeugd en ook voor ouderen behouden. Er moet dan maar goed toezicht geoefend worden, Jhr. Quarles (V.B.) zag den grond liever verkocht. Hij kon een aardig villaterrein op leveren. De heer Van Riessen (A.-R.) merkt op, dat de Kuil het eenige stuk grond in de ge meente is, waar nog kinderen kunnen spelen De heer Bouvy (R.-K.) zou alleen willen verkoopen tegen een zeer behoorlijken prijs. Voor f 50 huur zou spr. dezen grond niet aan de jeugd willen ontnemen. De heer Schulz (S.D.A.P.) vreest dat de jeugd elders baldadigheid zal gaan plegen, als de Kuil gesloten wordt. En dan is het toezicht nog veel moeilijker, omdat het zich zal uitstrekken over een groote oppervlakte, En ongewenschte handelingen van ouderen zou men kunnen verhinderen door de Kuil na zonsondergang te sluiten. De heer Rohling (R.-K.) zou de zaak willen oplossen, door een ruiling van grond aan te gaan met den heer Laan, zoodat deze geen hinder meer van de Kuil zal ondervin den. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) wil het terrein in geen geval bebouwen. Br is daar in die buurt al genoeg gebouwd. Wethouder Hogenbirk (C.H.) en de voorzitter voelen voor het denkbeeld van den heer Rohling. Besloten wordt dat het terrein voorloonig speelterrein blijft, dat maatregelen zullen genomen worden opdat buren geen last door de „Kuil" zullen ondervinden en voorts dat het terrein na zonsondergang zal worden ge sloten. Vijvers en muggen Bij de rondvraag zegt de heer Ouwehani (C.H.) dat een deskundige hem heeft mede gedeeld. dat de vijvers bij de Prins Hendrik en de Willem de Zwijgeriaan broedplaatsen voor malaria muggen zijn. Dit zou kunnen worden tegengegaan als er een paar zwanen in die vijvers kwamen. De voorzitter antwoordt dat de vis- sehen de muggenlarven opeten, zwanen kun nen in den broedtijd zeer gevaarlijk zijn, vooral voor kinderen. Het nieuwe politiebureau De heer Rohling (R.K.) vestigt de aan dacht op de boomen in de nabijheid van het nieuwe politiebureau. Sommige van die boo men staan bijna in het bureau. De voorzitter antwoordt, dat een voor stel van den architect inzake de boomen t( wachten is. Naa.r aanleiding van een vraag van jhr Quarles van Ufford (V.B.) deelt dl voorzitter mede dat het nieuwe politiebureau waarschijnlijk met Augustus in gebruik za! worden genomen. Hierna sluiting der openbare vergadering. Na afloop der besloten zitting brachten de leden van den Raad een bezoek aan het nieuwe kantoor van den Gemeente-ontvan ger. In den loop der zitting nam de Raad z.h.s. aan de voorstellen betreffende: verlenging geldigheidsduur der verordeningen op het beheer van gas- en waterbedrijf, voorloopige vaststelling van verschillende suppletoirs begrootingen en van balans en rekening 1936 der bedrijven; vaststelling vergoedingen aan het bijz. onderwijs. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREENIGIN- GEN BESTAAT 50 JAAR. Op 22 October 1937 herdenkt de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland zijn 50-jarig bestaan. De feestelijke herden king zal op 22 en 23 October a.s. te HaarleE geschieden. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Zondag 20 Juni wordt een excursie gemaakt naar de Prov. Duinen van Bakkum en Castii- cum o.l.v. den rentmeester den heer L. Voge lenzang. Zaterdag 26 Juni wordt een vlinder excursü gemaakt o.l.v. Ir. T. H. van Wisselingh, Heem stede

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10