De Vem breidt haar vloot uit. Voorrang. De Kabinetsformatie. Het belangrijkste BERICHT WANDGEDIERTE 54e JAARGANG No. 16559 Verschijnt (tamelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN l5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor aibonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN16 PAGINA'S. Met drie groote trawlers. Het woord is aan Comfesse Diane: Lieden van geest maken van een salon een theater; onnoozelen een circus. R.K. tegen drie Vrijzinnige Ministers. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Met betrekking tot Dr. Colijn's pogingen tot kabinetsformatie schijnt men thans wel te mogen aannemen, dat er op het oogenblik tenminste één ding van de baan is, te weten: het tot stand komen van een kabinet, waarin van het huidige ministerie de heeren v. Lidth de Jeude, Oud en de Graeff als. het vrijzinnige element zouden overgaan. 1 Naar ons ter oore komt moet gisteren de teerling gevallen zijn, toen met zekerheid kwam vast te staan dat de Roomsch Katho lieken niet bereid waren tot medewerking aan een kabinet, waarin tenminste 3 ministers van vrijzinnigen huize zitting zouden krijgen. Een inwilliging van dit verlangen was noodig in dien de formateur minister v. Lidth de Jeude, in zijn nieuwe combinatie wilde zien optreden, terwijl minister de Graeff, toen de formateur hem hiernaar gisteren nog eens vroeg op nieuw verklaard schijnt te hebben dat zijn standpunt blijft, dat hij voor de portefeuille zou bedanken, als niet ook de heer v. Lidth de Jeude (en met dezen, dus een derde vrijzin nige) deel zou uitmaken van het nieuwe ka binet. Hebben wij het goed, dan moet dr. Colijn nadat hem gisteren was gebleken dat mr. Goseling, weigerde toe te geven aan het meer vermelde verlangen welk verlangen de formateur zelf alleszins redelijk schijnt te achten zijn pogingen om een nieuw mi nisterie te vormen nog geenszins hebben op gegeven. Integendeel: hij zou, aldus weet men in politieke kringen in Den Haag te vertellen, thans op zoek zijn naar een twee tal personen van niet rechtsche richting die als z.g. vakministers in het nieuw ge vormde kabient plaats zouden nemen zonder dat men zich daartegen van R.K. zijde zou verzetten. Mr. Goseling en de zijnen hebben van stonde af aan te (kennen gegeven, geen be zwaar te koesteren tegen een tweetal der gelijke bewindslieden van niet rechtschen huize. Intusschen mogen we verwachten, naar op het oogenblik verschillende insiders bewe ren, dat ook indien Dr. Colijn vergeefs naar twee niet rechtsche ministers zou zoeken, hij zijn formatiepogingen daarna nog zou voortzetten. Overigens zij nog vermeld, dat In ihet algemeen de bezetting der verschil lende departementen momenteel toch nog wat meer moeilijkheden schijnt op te leve ren, dan menigeen aanvankelijk vermoed had. Met name hoorden wij verluiden dat het niet zoo makkelijk zal wezen twee geschikte Chr.-Hist. voormannen voor mmisterplaat- sen (bereid) te vinden. Bij den huidigen stand van zaken zou het niet verbazingwekkend zijn, indien het nieu we kabinet pas op zijn vroegst Maandag en wellicht nog wel later tot stand zal komen. Het HaarlemscKe gemeente bestuur. 23 Juni verkiezing van een nieuwen wethouder. De Raad der gemeente Haarlem zal op Woensdag 23 Juni bijeenkomen, in welke zit ting o.a. een wethouder gekozen zal worden in de vacature van wijlen den heer W. Rooden- burg. VERDRONKEN? Een agent van politie vond Donderdag middag op den Durgerdammerdijk nabij Schellingwoude een fiets en kleeren, welke vermoedelijk van een zwemmer afkomstig waren. Tegen vijf uur is de politie ter plaat se gaan dreggen. Zij heeft tot nog toe niets kunnen ontdek ken. Men vermoedt, dat iemand bij het zwem men is verdronken. ONDERWIJZERSEXAMENS. Haarlem, 17 Juni 1937. Eindexamen „Da-Costa-Kweekschool". Ge ëxamineerd 5 candidaten. Geslaagd de heeren: I de Kok en P. Pais te Haarlem, J. Kroon te Hoofddorp, L. Lotman te Beverwijk, A. Voer man te Bloemendaal. Afgewezen: geen candidaten. De examens zijn geëindigd. In totaal werden er 29 candidaten geëxamineerd, waarvan er 26 cand. slaagden. EEN BRANDJE De brandweer werd hedenmorgen tegen 10 uur gealarmeerd voor „een uitslaanden brand" aan den Vergierdenweg in Haarlem-Noord. Deze melding bleek sterk overdreven, want er is niet veel vuur gezien. In een fabrieksgebouwtje op een terrein achter de woningen aan den Vergierdenweg is een werkplaats waar dierenmedicamenten en preparaten vervaardigd worden. De eige naar, de heer M. J. Boomars had op de ver dieping een pot met een teerproduct op een kachel staan. Terwijl het kookte liep hij even wel weg om in de nabijheid een boodschap te 'doen. Even later zag hij rook uit zijn werk plaats komen. 1-Iij begreep, dat dit veroor zaakt moest worden door de teer. Daarom koppelde hij een slang aan de waterleiding en ging naar boven, waar hij het vuur bluscht.. De teer was overgekookt en in brand geraakt. Toen de Brandweer kwam kon zij alleen helpen om de pot met teer naar buiten te brengen. Schade werd niet veel veroorzaakt, alleen was er veel te reinigen. De heer M. was wel verzekerd. (De A.N.WJ2. waarschuwt de weg gebruikers, dat de voörrangsrege- ling voor een groot aantal Rijks wegen, eerst op 4 Juli van kracht zal worden. Tot dien datum geldt nog „rechts heeft voorrang", ook al zijn vele paaltjes reeds van oranje gekleurde koppen voorzien.) Motorrijwielstuurhanteerders, Autostuurlui, wees paraat, Als voor alle wegverkeerders, 't Nieuwe voorschrift gelden gaat. Het systeem der voorrangswegen Ligt in 't zeer nabij verschiet, Maar, besef dit wel terdege, Heden is het er nog niet. Tot vier Juli blijft de leuze „Rechts gaat voor" in volle kracht, Rechts gaat voor, er is geen keuze, Wees daar grondig op bedacht. Komt u soms al paaltjes tegen Met een versch oranje kop, Duidende op voorrangswegen, Let daar nu dan nog niet op. Nog is alles bij het oude. Zij het dan nog maar heel kort, Ieder moet zich daaraan houden, Zoodat het geen warboel wordt. Denk hier goed aan bij het rijden, Zoodat het gevaar niet dreigt, Dat u 't niet meer kunt vermijden, Dat u voor en narrrang! krijgt Blijf voorzichtig in 't verkeeren, Rijd met rustig overleg, Tot vier Juli, dames, heeren, Blijft de voorrangsweg nogweg. P. GASUS. „Groot-Badhuis" - Zandvoort ZATERDAG 19 JUNI en volgende avonden HENRY VAN LEER AND HIS BRIGHT SPARKS. (Adv. Ingez. Med.) Van 19 JUNI tot 10 JULI TENTOONSTELLING De Sheffield Wednesday reeds gearriveerd. IJMU1DEN Vrijdag. Gistermorgen is in de Visschersha- ven aangekomen de stoomtrawler Sheffield Wednesday G.IJ. 591. Deze trawler is door de directie van de Vem aangekocht in Grimsby, was eigendom van de Consolidated Fishe ries te Grimsby. De Sheffield Wednesday werd in 1933 gebouwd bij Smith's Dock Cy te Middlesborough en behoorde tot de zestien trawlers van een type, die te beginnen met de Arsenal als proto type, genoemd werden naar 1ste klas voetbalclubs van de League. Deze booten behooren tot de modernste van de Britsche vloot. Zij hebben een scherpen voorsteven en eveneens een bijzonderen achtersteven. De Sheffield Wednesday is 155 voet lang en met 400 bruto reg. ton. De trawler is'uitgerust met radiotelegrafie, een richtingzoeker en een echolood. Het is de grootste trawler van de vloot van IJmuiden. Twee nieuwe trawlers besteld. Bovendien heeft de directie van de Vem in Engeland twee nieuwe trawlers besteld, eveneens van een groot type. Deze trawlers zullen ver moedelijk in het eind van dit jaar af geleverd worden. Zoo zal de IJmuidensche vloot dus een be langrijke uitbreiding ondergaan, waar over iedereen zich slechts zal kunnen verheu- De automatische verkeerslichten. gen. Want deze trawlers hebben een zeer groote vangcapaciteit. Zij zullen ongetwijfeld heel wat visch aanvoeren en zullen ook heel wat voor hun exploitatie noodig hebben. Dat alles geeft werk voor visschers, vischlossers, kolenwerkers, een aanzienlijke verbetering van den aanvoer mag verwacht worden en de kolenleverancier krijgt er een paar goede klanten bij. Oud-president Doumergue overleden. Gaston Doumergue. PARIJS, 18 Juni. Gaston Doumer gue, oud-president en oud-premier van de Fransche republiek, is over- léden. Doumergue is 73 jaar oud geworden. Na den val van het kabinet-Barthou, in 1913, vormde Doumergue zelf een regeering, waarin hij zich met de portefeuille van buitenlandsche zaken belastte. Na de verkiezingen van Mei 1914 moest hij aftreden, doordat de meerder heid der Kamer tegen den driejarigen dienst plicht was. Bij het uitbreken van den wereld oorlog werd hij minister van koloniën in het ministerie van nationale verdediging van Viviani. In 1917 trad hij af om benoemd te worden in een commissie van onderzoek naai de toestanden in Rusland. Na zijn terugkeer nam hij weer zitting in den senaat, van welk college hij in 1923 president werd. Doumergue steunde de politiek van Poincaré ten aanzien van Duitschland en de bezetting van het Ruhrgebied. Op 13 Juni 1924 werd hij tot president der Fransche republiek gekozen: hij behaalde 515 stemmen tegen Painlevé 300. Als neutrale can- didaat had hij de overwinning behaald. Na zijn ambtsperiode van zeven jaar trok hij zich, in 1931 dus. in het particuliere leven terug. Nog eenmaal zou Doumergue uit de rust van zijn landelijk verblijf te Aigues naar het poli tieke forum terugkeeren. Dat was in de woe lige dagen van Februari 1934, toen het kabinet Daladier en de president Doumergue met het vormen van een kabinet belastte. Onder zijn bewind keerde de rust terug in de Parijsche hoofdstad. Overigens was dit kabinet Doumer gue geen lang bestaan beschoren. Twintig dooden tengevolge van massa-vergiftiging. Gevallen deden zich in vier dessa's voor. SEMARANG, 18 Juni (Aneta-A.N.P.) Di vier dessa's te Naggoelan, in de afdeeling Noord Koeion Progo, nabij Djocjakarta, heeft zich een massa vergiftiging voorgedaan, waardoor twintig personen werden gedood en nog vier personen thans zeer zwaar ziek zijn. Bij lijkschouwing werden sporen van weefselvernietïging door blauw zuur aangetroffen. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. Spionnagedieiist te Barcelona ontdekt. Politie verricht talrijke arrestaties. BARCELONA, 18 Juni (Havas-A.N.P.) De prefectuur van politie heeft de pers mede gedeeld, dat zij een uitgebreide, spionnage- dienst die zijn zetel te Barcelona heeft, op het spoor gekomen is. Een vrij aanzienlijk getal arrestaties is verricht: o.a. zijn verscheidene vréemdelingen en leden van een politieke partij in hechtenos genomen. Het juiste aan tal arrestaties zal bekend gemaakt worden, als de actie der politie geëindigd is. Als verdachten gaan spreken Tal van diefstallen opgehelderd. Inbrekersbende maakte Haarlem en omgeving onveilig. Dat de 35-jarige inbreker van Z.. die Dinsdag j.l. trachtte te ontsnappen en na een sensa- 'tioneele achtervolging weer gegrepen kon wor den. alle reden had om een nader verhoor te vermijden, is bij het verdere onderzoek geble ken. De man heeft bekend, behalve een serie in braken waarvan wij reeds melding maakten, bovendien nog 28 April van het vorig jaar met twee andere personen een geldkistje te hebben ontvreemd, ten nadeele van B. hier ter stede. In totaal zijn in den laatsten tijd negen verdachten aangehouden, die hierbij betrokken zijn en schuldig blijken aan vijftien inbraken in Haarlem zelf, en bovendien nog inbraken in Assendelft, Haarlemmermeer, en vermoede lijk in Heemstede hébben gepleegd. Ook bleek dit illuster gezelschap nog een poging tot be- 3-ooving van een banklooper te Veisen op zijn geweten te hebben. De aangehoudenen hebben deze misdrijven geheel of gedeeltelijk bekend en zullen ter be schikking van de Justitie worden gesteld. plaatsing uit andere steden. Zulk een bekendheid hebben ze ver worven. pag. Zullen er geen Vrijz. Democratische mi nisters in het nieuwe Kabinet zitting hebben? 3 Dienstneming voor Spanje of ronselen voor Spanje is verboden. 3 Er zijn zware straffen geëischt in de zaak van den roofoverval te Leek. 3 Slagers willen protesteeren tegen den noodtoestand in hun bedrijf. 3 Franco's troepen zouden reeds het zuiden van Bilbao zijn binnengerukt. 4 Trotski biedt Moskou zijn diensten aan. 4 Een ontploffing aan boord van den Spaan- schen regeeringskruiser Jaime Primero eischte vele dooden en gewonden. 4 Spaansche vliegtuigen hebben een Ita- liaansch schip gebombardeerd. 4 De Kleine Entente bevestigt haar onder linge samenwerking. 4 De gemeenterekening 1936 van Bloemen daal sluit met een voordeelig saldo van f 40.000. 6 De veertiende partij tusschen Springer en Raïchenbach is in remise geëindigd. 9 ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: De zorg voor de Nederlandsche vreemdelingenindustrie. 3 H. D. Vertelling: Zooiets geeft verplich ting.... 6 Vr. S.: Vier duizend Spaansche kinderen in veiligheid. 7 K. Andr: Polen, Litauen en Wilna. 7 Sport in 't Kort. g Voor de Jeugd. g De Burgerlijken Stand van Haarlem is op genomen op 13 van Schilderijen van MEVR. JOSE BERGMAN- MAES uit Wilryck (België) bij KUNSTHANDEL „PICTURA", GIERSTRAAT 31, HAARLEM. (dagel. van 1019 uur.) (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche Crisis-Comité. In de zomermaanden worden geen costuums verstrekt. Door het bestuur van het Haarlemsch Cri sis-comité is besloten gedurende de zomer maanden geen costuums te verstrekken: de formulieren welke hiervoor bij het comité bin nenkomen kunnen niet in behandeling wor- den genomen. Het ligt in de bedoeling om met deze verstrekking in September weder te beginnen. In die maand kunnen dus weer verzoeken voor costuums worden ingezonden. Komen nu spoedig op de Groote Markt en den Kruisweg. De aflevering van de toestellen die noodig zijn voor het maken van de automatische ver keerslichten op de punten Groote Markt-Bar- teljorisstraat-Zijlstraat en Stationsplein- Kruisweg-Rozenstraat heeft vertraging onder vonden. Nu zijn ze evenwel aangekomen en worden afgesteld in de werkplaatsen van de P.T.T. Het is zeer waarschijnlijk dat de automatische verkeerslichten over eenige weken op de bedoelde punten in werking gesteld zullen kunnen wor den. Iersche vrijwilligers verlaten Spanje. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal ahonneeren, ontvangen de in 3 u n i nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Verheugd over hun vertrek. LISSABON, 10 Juni. (Reuter.) Een contin gent Iersche vrijwilligers, bestaande uit 633 officieren en manschappen onder bevel van O'Duffy, is hier per trein uit Caceres in Noord-Span je aangekomen. Aan boord van het Portugeesche schip „Mozambique" zullen zij naar Dublin terugkeeren. De vrijwilligers schenen vermoeid, hun kleeding zag er ver sleten uit. Hoewel zij eigenlijk niet met jour nalisten mochten spreken, deelden vele strij ders den correspondent van Reuter mede, dat zij zich over het vertrek uit Spanje ver heugden. Gaston Doumergue werd op 1 Augustus 1863 te Aigues-Vives geboren. Zijn vooropleiding genoot hij op het lyceum te Nimes, waarna hij rechten studeerde en advocaat werd. Hij bracht eenigen tijd in Cochin-China en Algiers door en werd in 1893 tot afgevaardigde voor Nimes gekozen. Van 1902 tot 1905 beheerde hij d< portefeuille van koloniën in de regeering- Combes. In de door Sarrien en Clémenceau gevormde kabinetten was hij minister van handel. Toen Clémenceau zijn ministerie her vormde, kreeg hij de portefeuille van onder wijs, die hij behield onder Briand (1909 10 In 1910 werd Doumergue senator voor het de partement Gard: hij was toen een energiek voorstander van het wetsontwerp tot invoe ring van den driejarigen militairen dienst plicht. De burgemeester van Uitgeest, de heer J. M. van Roosmalen, heeft Donderdag afscheid van zijn gemeente genomen, daar hij zijn functie heeft neergelegd. De heer Van Köosmalen tijdens zijn afscheidsrede. RADICALE VERDELGING van Wandluizen, Vlooien enz., onder geheimh. en schriftelijke garantie. Diverse dankbetuigingen ter inzage. ZUIVERINGS ONDERNEMING „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 (Adv. ingez. Med.) Oe meeste, in Haarlem's Dagblad ge plaatste „Groentjes" zijn uiteraard uit Haarlem en Omstreken afkomstig. Maar wij ontvangen ze ook geregeld ter

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1