Dienstnemen in Spanje verboden. WAAG UW GEZONDHEID NIET De oproeping voor 'f examen thuis gekregen? Geen Vrijz. Democraten in het Kabinet? De zorg voor de Nederlandsche Vreemdelingenindustrie VRIJDAG 18 JUNI 1937 HAA'ELE M'S DAGECAD 3 Kon. Besluit in Staatscourant verschenen. In de Staatscourant van Donderdag is ge publiceerd een Koninklijk besluit van 11 Juni jl., strekkende om het dienstnemen bij één der strijdende partijen in Spanje te belet ten. Dit kon. besluit bepaalt, gelet op de wet van 8 April 1937 in art. 2. Het is verboden eenige handeling te ver richten, welke hetzij op dienstneming bij één der strijdmachten in Spanje gericht is, het zij ten doel heeft het in dienst treden ,bij één der strijdmachten in Spanje te bevor deren. t... Art. 3 geeft aan den minister van Justitie en de door dezen aangewezen autoriteiten de bevoegdheid aan vreemdelingen, ten aan zien van wie in verband met de omstandig heden. waaronder zij in het rijk in Europa verblijf houden, ernstige verdenking bestaat dat door hen het strafbare feit. bedoeld in art. 2 zal worden gepleegd, dan wel ten aan zien van wie door een bijzondere overeen komst de Nederlandsche regeering de ver plichting op zich heeft genomen om het ver trek van deze personen uit het rijk in Europa te beletten, een bepaalde verblijfplaats aan te wijzen en hen daarheen te doen over brengen. Art. 2 geldt eveneens voor Ned.-Indie. „Weenen aan de Vecht" Ongeveer 500 gasten op Nyenrode. Ongeveer vijfhonderd dames en heeren wa ren Donderdagavond naar het kasteel Nijen- rode te Breukelen getogen om deel te nemen aan het algemeen weldadigheidsfeest „Wee- nen aan de Vecht". Er waren tal van bekende persoonlijkheden aanwezig. Het is jammer, dat de weersomstandigheden niet hebben medegewerkt, zoodat het noodig was in het groote park rondom het kasteel eenige tenten van reusachtige afmetingen op te slaan, waarbinnen het feest werd gevierd. Een der tenten was herschapen in een con certzaal, op het podium waarvan het concert gebouw-orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg het eerste deel van het programma verzorgde. Het was de voorzitter van dit comité, dat voor dit weldadigheidsfeest was gevormd, mr. L. J. A. Trip. die de feestgangers, nadat het Oostenrijksche volkslied 'n het Wilhelmus waren gespeeld, welkom h :te en dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt. Hij besloot zijn rede met een driewerf hf op H. K. H. Prinses Ju liana en een driewerf „hoch" op de Oosten rijksche regeering en de Oostenrijksche gasten. De minister van sociale zaken, mr. M. Slin- genberg, bracht vervolgens hulde aan de initiatiefnemers voor dit feest, omdat de re geering ook op het gebied van de weldadig heid het particulier initiatief zeer toejuicht. Het feest duurde tot laat in den nacht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 16 Juni 1937, is be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de sterrekunde, dr. M. G. J. Min- naert, thans observator in de physica aan deze universiteit. Is aan dr. P. R. Michael, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, met dank betuiging voor de belangrijke in deze betrek king bewezen diensten. Is met ingang van 1 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Muiden: T. C. D. Coops, thans gemeentesecretaris van Veere, Is met ingang van 1 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Breskens: mr. J. P. Drost. Nederlandsche Roode Kruis. Algemeene vergadering te Groningen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft heden in ..De Harmonie" te Groningen zijn alge meene vergadering gehouden onder voorzit terschap van den eerste-ondervoorzitter, lui tenant-generaal b/d, jhr. J. H. Röell. Deze stelde in zijn openingswoord voor een telegram van verknochtheid te zenden aan H.M. de Koningin en eveneens telegrafisch aan Prinses Juliana de verzekering te geven van aller aanhankelijkheid en sympathie. Hiertoe werd besloten. Voorts verwelkomde jhr. Röell de vertegen woordigers van Ned.-Indië en Curacao. Een bijzonder woord van welkom riep jhr. öell nog toe aan de beide vertegenwoordigers van den Kon. Ned. Bond „Het Oranje Kruis", welke organisatie gedurende 1936 op verschil lend gebied met de vereeniging heeft samen gewerkt. Daarna sprak dr. Offerhaus waarnemend secretaris-generaal, enkele woorden tot den Eerste-ondervoorzitter, die den leeftijd heeft bereikt, waaraan het afscheid van zijn functie wettelijk verbonden is. Wij. generaal, aldus spr.. schatten naar waarde uw arbeid en toewijding van jaren. De tinteling van uw humor, aan de charme waarvan niemand ontkwam, kon ons niet ver bergen de gevoelige ernst, waarmede uw daden spraken van uw overtuiging, dat de dienst der nenschhheid van den dienst van het vaderland niet te scheiden valt. Uw ondervoorzitterschap is een voorbeeld geweest. Voor dit voorbeeld dankt het Nederlandsche Roode Kruis. Vervolgens was aan de orde het jaarverslag over 1936, waaraan het volgende is ontleend. In het afgeloopen jaar zijn 7 nieuwe afdeelin- Sen tot de vereeniging toegetreden. Het aan tal transportcolonnes bedraagt thans 74. In 1936 werden 577 nieuwe bewijzen van ge oefendheid uitgereikt, terwijl 272 leden wer den afgevoerd, al of niet op verzoek. Verlengd Werden 878 bewijzen van geoefendheid. Het aantal ingeschreven helpers bedraagt thans 2746. Het aantal is thans voldoende, zoodat de traag rijst of niet zal moeten worden overge gaan tot het stopzetten der aanneming (be houdens bij nieuw op te richten colonnes), wanneer een voor iedere colonne vast te stel len vredessterkte is bereikt, om te voorkomen, dat de financieele draagkracht zou worden tverschreden. In het verslagjaar vermeerderde het aantal lelpsters met 263. De roofoverval te Leek. Tegen hoofddader dertien jaar geëischt Eén der medeplichtigen hoort zeven jaar tegen zich eischen. In den vroegen ochtend van 2 December 1936 werd te Leek een overval met roof ont dekt waarvan de 66-jarige ongehuwde Corne- lis Reijntjes, een zeer bemiddeld man, het slachtoffer was geworden. Reijntjes, die aan het Boveneind van het dorp, op een der drukste punten dus, een kruidenierswinkel hield, was den laatsten tijd hulpbehoevend, zoodat hij de behartiging van de zaak had overgedragen aan een achter neef, die echter niet intern was, tengevolge waarvan Reijntjes des nachts alleen in het groote huis verbleef. Behalve kruidenier was hij ook melkboer. Achter het huis lag een weideveld, waar voor hij negen koeien hield die in een ach ter de woning staanden stal stonden en die werden gemolken door den buurman, den bakker P. Balk. Toen deze zich dien mor gen naar den stal wilde begeven door de ach terdeur van Reijntjes' huis, zag hij tot zijn verbazing, dat de deur wagenwijd openstond, hoewel hij deze 's avonds te voren zooals ge woonlijk, zelf had gesloten met den sleutel, dien hij bij zich hield om zonder dat hij Reijntjes behoefte te wekken, naar den stal te kunnen gaan. Hij drong, toen hij op zijn roepen geen antwoord kreeg, het slaapver trek binnen en vond den ouden man met een dik touw vastgebonden op het ledikant, het hoofd onder kussens bedolven en daardoor gestikt. Uit de wanorde rondom viel af te leiden, dat Reijntjes zich, ondanks zijn hulp behoevende lichamelijken toestand hij liep altijd met een stokje hevig had verzet. De secretarie was opgebroken en vele papieren daaruit waren over den grond verspreid. Hoewel de aanwijzingen zeer gering waren en het zoeken naar de daders uiterst moeilijk was, wisten de gemeenteveldwachter Casimir en de rijksveldwachter Spoelstra, gesteund door de Groningsche recherche onder leiding van den commissaris van politie, den heer S. W. Molenaar drie weken later het goede spoor te vinden, hetwelk leidde tot de arrestatie van twee personen. W. de B. en C. T. bij wie kort te voren een hoeveelheid gesmokkeld siga retten papier in beslag was genomen en die ondanks dezen schadepost goed in het geld bleken te zitten. Zij hadden nl. een wasch- inrichting voor een flink bedrag gehuurd. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat de 50-jarige F. v. d. B., door wiens be middeling zij de inlichting hadden gekregen, moest hebben geweten, dat het geld daarvoor afkomstig was van den vermoorde, terwijl als mededader van dezen afschuwelijken overval nog een zekere W. v. D. te Hoogkerk werd ge- arresteerd.Twee der daders bekenden, eerstge noemde echter niet. Voorts bleek dat F. v. O. te Hoogkerk de daders inlichtingen omtrent de ligging en inrichting van het huis had ver strekt en de caféhouders W. H. P. te Gronin gen en J. V. te Groningen, bij wien de B. en T. in den kost waren geweest, in het complot waren betrokken. De drie hoofddaders. Donderdag hebben alle zeven voor de recht bank te Groningen terecht gestaan. In de ochtendzitting kwamen voor de drie hoofdda ders: de B., H. en van D. Rekening houdende met alle omstandig heden en met den persoon van de verdach ten, eischte de Officier tegen T., De B. en van D. respectievelijk dertien, tien en acht jaar gevangenisstraf. In de middagzitting zijn de zaken tegen de medeplichtigen behandeld, eerst die te gen den chauffeur F. van O. te Hoogkerk en den vroegeren caféhouder, thans kantoor bediend, W. T. P. te Groningen, wien 't ver strekken van inlichtingen aan de hoofdver dachten en het uitlokken van het door deze gepleegde misdrijf is ten laste gelegd, terwijl van O. zich tevens wegens heling heeft te verantwoorden. De Officier van Justitie eischte tegen Van O. en P. resp. zes - en anderhalf jaar gevan genisstraf. Een vroegere poging. Verd. van O- staat dan andermaal terecht wegens het uitlokken van een poging tot diefstal met braak in de woning van Reyn- tjes, gepleegd in het najaar van 1935. Van D., een broer van dezen, en een zekere M., zouden toen evéneens bij Reyntjes inbreken, nadat verd. hun de noodige inlichtingen had verstrekt. Het is echter bij een poging ge bleven, omdat, toen de drie mannen des nachts bij het huis van Reyntjes waren. verd. in strijd met de afspraak, niet is komen op dagen. Verd. zegt deze heele zaak niet ern stig te hebben genomen, hij is daarom dan ook niet naar Leek gegaan. In deze zaak eischte het O. M. een jaar ge vangenisstraf tegen verd. De 39-jarige caféhouder F. V., die vervol gens terecht staat, heeft zich eveneens te verantwoorden wegens medeplichtigheid aan den overval met berooving van 1936 en he ling. Deze verd. heeft de middelen, welke dienstbaar zijn gemaakt bij den overval, ver schaft. terwijl hij later vijftig gulden van de buit heeft gekregen Tegen dezen verd. eischt Ihet O. M. twee jaar gevangenisstraf. De laatste verd. is F. v. d. B. beschuldigd van heling subs, schuldheling. in verband met den door de verdachten De B. en Van D. te Leek. gepleegden diefstal. Eisch een jaar gevangenisstraf. De uitspraak in de verschillende zaken is bepaald op Donderdag 24 dezer. VEREENTGING TOT BEVORDERING VAN HET DOOFSTOMMENONDERWIJS. Woensdagavond is te Rotterdam in het so ciëteitsgebouw van de Rotterdamsche Dier gaarde. de jaarliiksche vergadering van de vereeniging tot bevordering van het doof stommen onderwijs gehouden. Een lezing door den heer Kondiis over de z.g. „Surdo- phone". een gehoorapnaraat voor doofstom men ging aan de huishoudelijke vergadering vooraf. j Tiidens de huishoudelijke vergadering werd besloten tot herziening van het tijdschrift- reglement. Tot voorzitter werd daarna ge kozen Drs. M, J. C. Buechli, directeur van lipt nonfstummeninstituut te Groningen, tot secretaris de heer H. Sissing te Groningen. Donderdagochtend is de bijeenkomst voort gezet. Dr. Schenk, zenuwarts te Oud-Rozenburg, heeft gesproken over „Aphasie". Daarna sprak mejuffrouw H. C. Kielstra. adiunct-directrice der inrichting voor doof- stommenonderwiis. te Rotterdam over: ..In hoeverre kan het lezen den doofstomme, na het verlaten der onderwijs-inrichting. ver lossen uit zijn geestelijke isolement?" b rugpijn. spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltrecrende organen. Laat het 200 ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds jaren bekend als het diuretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven- gevend blijft. (Adv. Ingez. Med.) Betrouwbare menschenkennis Het geschiedde voor de Rotterdamsche rechtbank. Er stond een oplichter terecht, een jonge man die de heele wereld had bereisd, overal de geloofwaardigste verhalen had opgedischt, die hij intussehen alle uit zijn duim zoog, en met behulp daarvan honderden slachtoffers geld afhandig had weten te maken. Een gevaarlijk heer, aldus schrijft „Het Volk". Eén van zijn slachtoffers was een hotel directeur uit Rotterdam. Met een mooi praatje wist de jeugdige fantast 35 gulden van hem los te krijgen. Bovendien vertrok hij zonder zijn rekening te betalen. „Maar hoefde hij dan niet vooruit te be talen?" vroeg de president. „Och nee", zei de getuige, „je kijkt je men- schen eens aan, en dan kijk je wel eens mis." Waarop de officier van justitie overeind sprong en verontwaardigd uitriep: „En ik moest bij u altijd een maand vooruit betalen!" De rechters schaterden het uit en zelfs de verdachte, die overigens alleen maar verlegen deed, grinnikte even. Zou hij aan dit intermezzo hebben terugge dacht toen de officier even later een zeer fel requisitoir tegen hem hield en vier jaar ge vangenisstraf eischte. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. Het centraal stembureau heeft in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer de Marchant et d'Ansembourg tot lid van de Eerste Kamer benoemd ds. G. van Duyl. Maakt Ge U bewust of onbewust een beetje ongerust? Voelt Ge een gejaagdheid bij U opkomen? Voelt Ge U wat dof in Uw hoofd? Komt er wat hoofdpijn op, neem 'n „AKKERTJE", het maakt U rustig en kalm. (Adv. Ingez. Med.) Prof. Romme zou voor Sociale Zaken gevraagd zijn. Het moet nu wel vaststaan, aldus schrijft „Het Volk", dat. als gevolg van de houding der katholieken die een rechtsch kabinet eischen. de vrijzinnig-democraten, wanneer dr. Colijn erin slaagt een ministerie te vormen, hierin geen zitting zullen nemen. Het is volgens het blad treffend, dat dr. Colijn thans geneigd schijnt, zijn trouwen bondgenoot mr. Oud aan het verlangen dei- katholieken ten offer te brengen. „Zonderling genoeg, moet er nog wel kans bestaan, dat minister Van Lidth de Jeude erin toestemt, zich tot vakminister te laten degra- deeren. Ook minister De Graeff schijnt nog met ge weigerd te hebben, in een rechtsch kabinet zit ting te nemen. Al kan men zich hem minder moeilijk als vakminister voorstellen dan mi nister Van Lidth de Jeude, ook minister De Graeff's positie zal van karakter toch wel min of meer belangrijk moeten veranderen. Hij is niet bij een politieke partij aangesloten, maar zijn figuur heeft een zekere politieke beteeke- nis, gezien met name zijn verleden als gouver neur-generaal. Minister Colijn schijnt voornemens. „Land bouw" niet als afzonderlijk departement te laten voortbestaan, maar onder te brengen bij Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zoodat er dan weer een departement van Economische Zaken zou komen, met mr. Steenberghe aan het hoofd." Dr. Colijn heeft Donderdagmiddag weer ge confereerd met den RK. fractieleider mr. Go- seling en daarna het Katholieke Eerste Kamer lid prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen. Deze laatste zou door den Kabinetsformateur ge polst zijn over een eventueel aannemen van de portefeuille van Sociale Zaken. Beleediging van het openbaar gezag. De Amsterdamsche rechtbank behandelde Donderdagmiddag de strafzaak tegen den 24-jarigen student in de medicijnen J. H. R. v. d. P., die zich voor twee feiten had te ver antwoorden. Hij had in November 1936 een artikel geschreven in het politieke blad „Hier Dinaso", waarin hij het openbaar gezag de regeering beleedigde en waarin hij bo vendien Z. Exc. minister Deckers persoonlijk zeer beleedigende uitdrukkingen had toe gevoegd. Het artikel was getiteld „een maand boerenpolitiek". De jongeman gaf op de vragen van den president toe, „dat hij wel wat hard van stapel was geloopen". Aanvan kelijk was hij zich niet bewust geweest, dat hij beleedigende uitdrukkingen had gebruikt. „Toen ik het later zwart op wit zag", al dus verdachte „vond ik 't zelf wel erg kras en schrok er van". De Officier van Justitie eischte een geld boete van f 250, subs. 25 dagen hechtenis. Als verdediger trad op mr. Tonino. Jaren achtereen is de zorg voor de Neder landsche vreemdelingenindustrie onvoldoen de geweest. Het centrale orgaan, de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, kortweg de A. N. V. V. heeft haar vleugels onvoldoende kunnen uit spreiden door gebrek aan geldmiddelen. Met onverdroten ijver is ondanks deze handicap voortgearbeid. De helaas te vroeg gestorven Directeur van het bureau, de heer v. Deven ter, heeft de belangen van deze zeer bijzon dere industrie op voortreffelijke wijze ge diend. Mede door diens arbeid is de Regeering er toe overgegaan de bekende Commissie- Krayenhoff om advies te vragen. Een zeer uitgebreid en uitermate lezenswaardig rap port is verschenen, waarin in duidelijke ter men werd medegedeeld wat er aan de orga nisatie van het vreemdelingenverkeer ont brak. Ingrijpende wijzigingen werden voorge steld, belangrijke financieele offers van rijks wege werden verzocht. De hoop, dat met be kwamen spoed tot ingrijpende wijzigingen zou worden overgegaan, bleek helaas ij del. De tijd schreed voort; het reisseizoen was in aan tocht. Het is bekend, dat er binnenskamers veel geconfereerd is; dat er groote tegen stellingen te overwinnen waren en dat er met name over deTi organisatorischen opbouw der A. N. V. V. heel wat te doen was. Wie be langrijke financieele bijdragen aan een or ganisatie verstrekt maakt aanspraak op medezeggenschap. Dat mag wel eens onaan genaam gevonden worden, maar begrijpelijk is dat standpunt zeker. In dat licht moet men de miededeelingen zien, welke kortgeleden zijn verstrekt door den voorzitter der A. N. V. V., Baron Krayenhoff. Daaruit blijkt, dat de Re geering bereid is voor het loopende jaar aan de A. N. V. V. 28 duizend gulden hooger sub sidie te verleenen, waardoor het budget dezer organisatie ongeveer 120 duizend gulden voor 1937 zal bedragen. Het mag zoo op het eerste oog een behoorlijk bedrag lijken, maar het is beduidend lager, dan de Commissie-Krayen hoff had verwacht. Ongetwijfeld heeft bij deze regeeringsbeslissing de algemeene fi nancieele positie van het land een rol ge speeld. Al zijn er oplevingssymptomen merk baar en kan met eenige meerdere gerustheid de toekomst tegemoet gezien worden, toch blijft het oppassen. De Regeering, die vóór alles het algemeen belang in het oog heeft te vatten, zal de reor ganisatie der A. N. V. V. eerst eenigen tijd in de praktijk willen gadeslaan, voordat zij meerdere middelen ter beschikking zal stel len. Want inmiddels is gebleken, dat deze re organisatie de goedkeuring der Regeering heeft verkregen. Dat beteekent niet, dat bin nen enkele weken het nieuwe apparaat zal functioneeren, maar wel is bekend hoe de ge reorganiseerde A. N. V. V. er zoo meteen in groote lijnen zal uitzien. Er is nu gestreefd naar een betere, dat beteekent dus in dit geval een inniger samenwerking tusschen de landelijke organisatie en de provinciale af deelingen, zoomede de plaatselijke vereeni- gingen voor Vreemdelingenverkeer. Dat daarin verandering moest komen stond al jarenlang vast. De bestaande sta tuten staan het nauwer contact feitelijk in den weg. Het ligt nu ook in het voornemen om de propaganda voor het binnenlandsche toerisme te scheiden van die voor het bui- tenlandsche vreemdelingenbezoek Eerstge noemde soort ('♦•isme beoogt in hoofdzaak de bevordering "an het reizen van landge- nooten in eigen land. De zorg daarvoor vraagt een afzonderlijke behandeling en moet re kening houden met allerhande factoren, in hoofdzaak met locaal karakter. Kennis van eigen land is voor de behartiging dezer aan gelegenheid natuurlijk onontbeerlijk Geheel anders staat het met de buitenlandsche pro paganda. Het brengen van niet-Nederlanders naar ons land stelt zeer zeker ook hooge eischen. Men dient daarbij rekening te hou den met de mentaliteit van den toekomsti- gen bezoeker van buitenaf; men moet hem zoo mogelijk een land, een streek, een stad kunnen toonen. welke „leven", waar hij de noodige afwisseling vindt en waar hij zich ten slotte thuis voelt. Men dient deze groep te benaderen door het gesproken-, maar ook door het geschreven woord, door de foto en door de film. De distributie van dit dikwijls kostbare materiaal is daarbij zeker geen ge makkelijk op te lossen probleem. Want het heeft natuurlijk niet de minste practisclie waarde om folders, kaarten, brochures enz. naar het buitenland te verzenden, als men niet de zekerheid heeft, dat deze gebruikt worden, dat het materiaal in handen komt van hen, die het moeten hebben en dat niet, na verloop van zekeren tijd, dit materiaal, be stoven, uit de een of andere archiefkast te voorschijn wordt gehaald. Zoo meteen zal het nu mogelijk zijn om een functionaris aan te stellen, die zich uitsluitend zal bezig hou den met het binnenlandsche toerisme, ter wijl daarnaast een afzonderlijke leider zal komen voor het buitenlandsche toerisme. Naast deze beide functionarissen zal dan nog een opvolger benoemd worden voor wijlen den heer v. Deventer. Het kiezen van den juisten persoon op die opengevallen plaats zal waar schijnlijk buitengewoon moeilijk zijn. Weini gen bezitten de voortreffelijke gaven, welke v. Deventer op dat gebied ten toon wist te spreiden. Want behalve de zorg voor de dage- lijksche bureauwerkzaamheden, zal hem ove rigens speciaal worden opgedragen een nau were samenwerking tusschen de verschillen de organisaties op dit gebied tot stand te brengen. Dat lijkt „keine schwere Aufgabe", maar een ieder, die aan het aanrecht heeft gestaan van de Vreemdelingenverkeer-keuken weet wel beter. De reorganisatie der A. N. V. V. bepaalt zich niet tot het bovenstaande. De Regeering wenscht mede verantwoordelijkheid te dra gen voor de dagelijksche leiding. Deze .mede zeggenschap zal niet culmineeren in den reeds thans vigeerenden regeeringscommis- saris, maar van regeeringszijde is mede aan gezocht zitting te nemen in het nieuwe Dage lij ksch Bestuur de heer Hudig, voorzitter van de inmiddels gereorganiseerde Amsterdam sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer v. d. Paauw. een der leidende figuren bij de K. L. Mterwijl de vertegenwoordigers der Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat nog zullen worden aangewezen. Wat de toekomst nu zal brengen? Niemand weet het te zeggen. Maar ongetwijfeld is er een begin gemaakt met een radicale wijziging op het gebied van de verzorging der vreemdelingenindustrie. Een begin, maar meer ook niet. Wij zijn nog ver verwijderd van de vijfhonderdduizend gul den, welke de Commissie-Krayenhoff noodig oordeelde. Laten wij intussehen dankbaar zijn, dat de bestaande achterstand misschien binnen niet al te langen tijd zal worden in gehaald. En wanneer men ten slotte practi- sche resultaten zal weten te bereiken, is de mogelijkheid zeker niet uitgesloten, dat de Regeering in komende jaren dieper in de beurs zal tasten. MOLLERUS. Drie gezinnen door brand gedupeerd. Boerderij te Bussum door het vuur vernield. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de door de drie gezinnen Wortel. Post en Kriek bewoonde boerderij, gelegen aan de Prinsenstraat te Bussum. In weinige oogenblikken stonden woonhuis en boerderij in lichter laaie. De vlammen von den in het rieten dak gretig voedsel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met negen stralen het vuur aan. Nadat zij met een brandhaak den gevel had neerge haald, was zij tegen vijf uur het vuur meester. Een der bewoners, de landbouwer Post, was bij het uitbreken van den brand op het land aan den arbeid. Zijn vrouw was aan de wasch, toen zij gewaarschuwd werd. De vlammen gre pen zoo snel om zich heen, dat zij nauwelijks gelegenheid had haar 4-jarig dochtertje bui tenshuis te brengen. Geen der drie gezinnen, welke in totaal uit twintig personen bestaan, zijn tegen brand schade verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. DE WERELDJAMBOREE 1937. De commissie wereld-jamboree 1937 deelt mede: Reeds eenige malen is in de pers een be richt verschenen, dat de begrooting van de wereldjamboree loopt over een bedrag van f 800.000. waarvan slechts de helft zou zijn gedekt. Dit is te eenen male onjuist. De be grooting loopt over f 550.000, welk bedrag volkomen gedekt is bij een voorzichtige ra ming van de inkomsten. SMAAKT ALS EHAMPY (Adv. ingez. Med.) Slagers willen protesteeren. Tegen noodtoestand in hun bedrijf Beslissing over protestactie nog niet genomen. Te Hilversum is Woensdag de 46ste jaar- lijksche vergadering van den Nederlandschen Slagershond gehouden. Rond 950 personen woonden deze bijeenkomst bij; zij werd ge opend met een welkom door den bondsvoorzit ter, den heer E. Weima. In het begin van zijn toespraak wees de heer Weima er op dat dit hondsjaar in de geschie denis van het slagersbedrijf als een zwart jaar zal moeten worden ingeschreven. De zorgen namen toe, de strijd om het bestaan nam af metingen aan als nooit te voren. De regee- ringsmaatregelen drukten zwaar, het vleesch- verbruik liep opnieuw aanzienlijk terug. Uit het jaarverslag van den bondssecretaris vermelden wij de mededeeling dat de 10 pCt. heffing op het rundvee een onoverkomelijken hinderpaal vormt om tot een ook maar eeni- germate rendeerend bedrijf te komen. De ac tie, welke tegen dezen „tienden penning" is ontwikkeld, resulteerde tot nu toe alleen in een nuchter ministerieel antwoord: „Het land- bouw-crisisfonds kan de uit de heffing verkre gen gelden niet missen". Dat is de eenige, voor den slager echter onaangename, motiveering, terwijl toch, nu de kosten van de afslach tingen zijn betaald, rechtens mocht worden verwacht, dat de daarvoor ingestelde heffing nu ook zou vervallen. Voorts wees de secretaris op een verzwaring van den last voor de ver hooging van de vetbelasting op 12 Juli, van 0.30 op 0.40 per kg. Gezien dezen gang van zaken is het geen wonder dat uit tal van afdeelingen sterke aan drang op het hoofdbestuur is uitgeoefend om een buitengewone ledenvergadering te beleg gen. welke, naar de bedoeling van de voor stellers. kennelijk een protestvergadering zou moeten zijn. Dit laatste nu heeft het hoofd bestuur steeds willen vermijden. Wat de meer interne böndszaken betreft, de meermalen aangewende pogingen om de uitgetreden afdeelingen Apeldoorn en Dor drecht in den bond te doen terugkeeren. heb ben tot dusverre gefaald. Op 2 Juni j.l. telde de bond 97 afdeelingen met rond 3500 leden. Voor een feestelijk vieren van het 45e be staansjaar heeft men. gezien den noodtoe stand, geen aanleiding kunnen vinden. De jaarverslagen zijn evenals de notulen van de vorige algemeene ledenvergadering, te Boskoop gehouden, goedgekeurd. De volgende jaarvergadering zal te Zeist plaats hebben. De periodiek aftredende leden van het hoofdbe stuur, de heeren H. S. Poppe, H. Moolhuyzen, H. G. Landmeter en B. H. Ebbelaar zijn met algeineene stemmen herkozen. Hierna heeft dr. E. J. Tobi, directeur van den „Centrale Vleesch- en Veehandel" over het werk dier centrale en de mogelijkheden van toepassing der vestigingswet-kleinbedrijf op het slagersbedrijf een inleiding gehouden. De crisisheffingen In de middagvergadering is het zeer rumoe rig toegegaan. Het was een verward en vrijwel voortdurend zeer luidruchtig debat, een reeks van zeer origineele voorstellen uit de verga dering, kortom een heftig ageeren tegen de crisisheffingen en vooral tegen „den gehaten lOen penning". Zoo was er een voorstel van een der afdeelingen om in slagerskleed ij in protest-optocht naar Den Haag te trekken, een andere afdeelïng wilde een staking van vier dagen, weer een andere afdeeling zelfs een staking van 14 dagen. „Naar Den Haag. naar den Haag" werd in koor telkens weer herhaald. Totdat het prae-advies van het hoofdbe stuur tenslotte in stemming kwam. Dit prae- advies sloeg op een reeks van afdeelingsvoor- stellen en luidde: Het Hoofdbestuur, ofschoon overtuigd zijnde, dat tot dusver het mogelijke is beproefd om de regeering te overtuigen dat de crisisheffing op rund- en kalfsvleesch voor het slagersbedrijf funest, ja een ramp is. en daarbij voor de veehouderij een ernstig na deel. wil zijn strijd voor afschaffing der hef fing onversaagd voortzetten en zich, in sa menwerking met andere bonden, zoo mogelijk ook nu met de landbouworganisaties, welke zich den laatsten tijd tegen de heffing uit spraken. opnieuw tot de regeering en de pers wenden met een klemmend betoog en een scherp protest. Het bondsbestuur wil het van het overleg met de andere bonden doen af hangen of een actievergadering of een andere vorm van demonstratief optreden gewenscht is. Dit prae-advies is met 214—14 stemmen goedgekeurd. Met de prae-adviezen betreffende het ijve ren voor afschaffing der omzetbelasting, vet belasting enz. ging de vergadering eveneens accoord.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5