Eenige opmerkingen over het plan-Deterdmg. J^ivCce^Station Goed examen doen H.D.'V ertellini WOENSDAG 23 JUNI 1937 II A ARLE M'S DAGBLAD De Nederlander. Dr. Deterding, oud-direc teur-generaal der Koninklijke, heeft einde 1936 kennis gegeven van zijn royale geste om den Nederlandschen landbouw eenerzijds, het Duitsche volk anderzijds te steunen. Ten einde dat plan tot uitvoering te brengen werden de navolgende stappen ondernomen; 1. Aankoop van het surplus der landbouw producten in Nederland; z 2. Zoo snel mogelijk vervoer dezer pro ducten naar Duitschland; 3. Verkoop dezer producten in Duitschland tegen Duitsche valuta. 4. Storting van het provenu bij de Duit sche Winterhilfe. Het zou ondenkbaar zijn, indien dit plan allerwegen sympathie zou hebben genoten. Wij zijn nu eenmaal verzot op critiseeren, waarbij helaas maar al te dikwijls vermeende kwade of onjuiste bedoelingen worden ge suggereerd en men weinig of geen acht wenscht te slaan op verklaringen van den in dit geval milder gever zelf. De ver klaringen van den „opdrachtgever" en hier en daar ook van de „uitvoerders" van het plan gaven intusschen op meer dan een plaatst aanleiding tot commentaarè De poli tieke beschouwingen, bekend gemaakt na de openbaring van het plan, hadden naar mijn gevoelen beter achterwege kunnen blijven. De grootsche daad had gespeend kunnen worden van politieke sentimenten. De verwachting, dat de opkoop van het surplus aan landbouw producten, met zich zou brengen, dat „alle restricties geheel en al zullen kunnen worden opgeheven", kan ongetwijfeld geleefd hebben bij hen, die met de uitvoering zijn belast, doch de publicatie als zoodanig was voorbarig en moest leiden tot een zekere prikkeling. Het zakelijk ele ment, was te veel op den achtergrond ge schoven, een element, hetwelk juist in dezen tijd van zoo overwegend belang is. Iedere reëele poging om ons agrarisch leven steun te verleenen dient ieders volle aandacht te hebben. Het cadeau-geven van een kwantum levens middelen ten bate van tien millioen gulden, is slechts weinigen mogelijk. Maar het is niet mogelijk, dat een dergelijke uiting zou kunnen bewerkstelligen, dat in één handomdraaien een bestaand stelsel van agrarische steunverleening verbannen zou kunnen worden. Ongetwijfeld dient nage gaan te worden, of langs dien wegen in die richting iets bereikt zou kunnen worden en wanneer zou blijken dat de leans daarop gunstig is, zal zeer zeker het plan-Deterding een stimuleerende werking hebben uitge oefend. Het was daarom gevaarlijk, niet tac tisch, bij voorbaat de beteekenis der aan- koopen te overschatten, afgescheiden van de vraag, of van een tijdelijk ingrijpen blijven de veranderingen te verwachten waren. Land-, misschien ook tuinbouwproducten, en voorts andere voedingsmiddelen, zouden, via het plan-Deterding. aan ons land ont trokken worden, voorzoover anen met een feitelijk surplus te doen heeft. Men heeft hier evenwel met een verscheidenheid van pro ducten te maken, die niet uit het oog ver loren kan worden. Zelfs de leek begrijpt, dat artikelen als kaas, eieren enz. van geheel an dere beteekenis zijn dan tomaten, sla of jonge groente. Men begrijpt evenzeer, dat in de periode. waarin dit gedeelte van het plan -Deterding tot uitvoering is gebracht, de be- langen van den landbouw meer spraken dan die" van den tuinbouw. Vandaar dat het te betreuren was, dat deze uitermate belang rijke opzet niet vooraf is gegaan door een communiqué, hetwelk geen aanleiding kon geven tot verwachtingen, die onmogelijk Ingelost konden worden. In het jaargetijde waarin 't eerste plan-Deterding bekend werd gemaakt (zooals men weet is een tweede plan in voorbereiding) waren slechts een be perkt aantal producten in hoofdzaak sta pelproducten beschikbaar om onder het plan-Deterding te vallen. Kaas, aardappel- meet, eieren en spek komen daarbij het meest op den voorgrond. De aankoopen dier artikelen hebben een belangrijke opluchting gegeven. Al zou er door het plan-Deterding nooit iets meer zijn bereikt dan de verbetering der markt positie op dat terrein, dan zou men daar voor reeds dankbaar hebben kunnen zijn. Tot dusverre is de landbouw het meest in het plan betrokken geworden. Terecht is aandacht besteed aan de vraag of geen marktontwrichting door het plan- Deterding zou ontstaan, die zich zou kunnen openbaren nadat de 10 millioen eenmaal be steed was. Het is mogelijk. Een afdoend antwoord is daarop naar mijn meening door niemand te geven, omdat wij nu een maal leven in een periode, waarin stabiliteit ten opzichte van het internationaal handels verkeer ten eenenmale ontbreekt en in een tijd. waarin internationale regelingen dikwijls oorzaak kunnen zijn van een noodzakelijk ingrijpen in nationale verhoudingen. De gemoederen zijn in hevige beroering geweest over de vraag of er van een surplus gesproken kon worden. Van een dergelijk surplus over de geheele linie was zeker geen sprake. Hier wreekt zich dan ook weer de suggestie, dat wij in ons land zouden heb ben gezeten met niet anders dan groote onverkoopbare overschotten van land- en tuinbouwproducten. Zoo was het niet en zeker niet in den tijd, dat het plan-Detei- ding ten uitvoer gebracht werd. Met een groote mate van voorzichtigheid zijn de uit voerders te werk gegaan. Ongemotiveerde prijsopdrijving en ook gemotiveerde prijsver- hooging, als gevolg der Deterding-aankoopen, werden bestudeerd en verdere aankoopen stopgezet, zoodra. de Nederlandsche consu menten daarvan de dupe zouden worden. Daarbij werd niet vergeten, dat zoowel voor eigen, normalen export, als voor de gewone en bijzondere voorzieningen in het binnen land de gewenschte hoeveelheden beschik baar moeten zijn. Ook daarom was het juist gezien voorloopig de maanden Januari en Februari het plan als het ware te doen wer ken en daarna een rustperiode in te gaan. teneinde de gevolgen af te wachten en te overwegen wat in het voorjaar verder ge schieden moest. Speciaal voor de tuinbouw kan dit van groot belang zijn, welks pro ducten voor het groote gedeelte alleen ge schikt zijn voor onmiddellijke consumptie en waarbij nooit vergeten mag worden, dat lang niet alle groentesoorten technisch voor conserveering geschikt zijn en een zeer be- langrijk gedeelte van het consumentendom geen voorstander is van ingemaakte groen ten. Voor den tuinbouw in 't bijzonder voor groenten kan een plan-Deterding alleen beteekenis hebben voor enkele tuin bouwproducten en dan nog in bepaalde ge deelten van het jaar. Daarbij is het in den Tuinbouw uiterst moeilijk zoo niet on mogelijk reeds bij voorbaat mede te deelen of zoo' meteen van een surplus sprake zal zijn. De vraag is allerminst constant, het aanbod dikwijls van allerhande wisselvallig heden afhankelijk, waardoor wel zeer voor zichtig te werk gegaan mag worden, vooral ook omdat vermeende „overschotten" bin nen enkele dagen wel eens geen overschot ten zouden kunnen blijken te zijn. Daarbij komt tenslotte nog, dat de distributie van enkele dezer producten onder werkloozen en armlastigen niet in het gedrang behoort te komen, wat zeker het geval zou zijn, als groote hoeveelheden van de normale tuin- bouwmarkt voor het plan-Deterding opge kocht zouden worden. Resumeerend zou ik als mijn persoonlijke meening kenbaar willen maken, dat wij het plan-Deterding moeten toejuichen en dat wij dankbaar moeten zijn een landgenoot te hebben, die in staat is en bereid is een dergelijk kapitaal af te zonderen; dat dit plan in den anvang door commentaar is omgeven, waarvan een gedeelte achterwege had moeten en had kunnen blijven; dat dit plan voorts geen uitzicht biedt op een on middellijke slooping der bekende agrarische matregelen en dat het ten slotte ongetwij feld een. zekere opluchting tot stand heeft gebracht. MODLEIRUB. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 24 JUNI. Progr. 1Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Pauze. 11.10 Pa rijs Radio. 12.35 Vlaamsch Brussel. 2.20 Par- ï-ijs Radio. 3.35 Londen Regional. 5.20 Fransch Brussel; 5.0 Deutschlandsender. 6.20 Keulen. 7.50 London Regional. 8.05 Parijs Radio. 8.20 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 11.05 Berlijn. Progr. 4; 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 3.35 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 7.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Orgel, Mills Bro thers en Boswell sisters. 1. Dixonland no. 1, Reginald Dixon; 2. Dinah, Boswell Sisters; 3. Dixonland no. 3, Reginald Dixon; 4. I heard. Mills Brothers: 5.Dixonland no. 5, Reginald Dixon; 6. Rockin' chair, Mills Brothers; 7. Blackpool Song Mixture, Reginald Dixon; 8. Alexanders Ragtime Band, Bowell Sisters; 9. Moaning for you. Mills Brothers; 10. How I'm doing, idem; 11. Blackpool song Mixture, Re ginald Dion. 8.0012.00 Diversen. Doorsnieren - wassehen en/of ^tailing bij abonnement zeer billijk N, V. Gebr. H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef 11578 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smedestraat. Uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, kaart voor rij wielstalling, tasch met inhoud, Politiebureau Smedestraat; bankbiljetten, Reuser, Jans straat 46 of'Olieslagerslaan 10 rood; zonne bril, Uiterwijk, Parklaan 66 rood; beursje met rozenkrans. Luiten, Brouwersstraat 19; bank biljet, Concierge, Postkantoor; roeiboot, Oud hof, Burgwal, 98 rood; gewicht, Oerlemans, Potgieterstraat 33; hond, v. Berk, Allanstr. 74; kap van auto, Homburg, Byzantiumstr. 57; katten. Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, portretlijstje, Cieremans, Rembrandlaan 19, Heemstede; lapje stof, Pienen, Ridderstraat 18; pakje, inh. overhemden enz.. Zonneveld, Emostraat 9; rijwielplaatje, Kruimel, Zaanen straat 80; idem, Bokhoven, Spaarnwouder- straat 43; idem, Politiebureau, Smedestraat; idem, idem; gouden ring, v. Slooten, Colter- manstraat 5 zw., tasch met inhoud. Wille, Korte iSpaarne 5. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 427 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 19,215 stuks, wegende 172,935 K.G. Prijs met R.M. Ie soort f 23 tot f 25. 2e soort f 20 tot f 22. Handel matig. is er voor zorgen, dal Ge op 'l examen in Uw geheugen alles kunt terughalen, wat Ge hebt geleerd. Daarvoor zorgt zoo'n „AKKERTJE". (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissement.?-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 22 Juni 1937. 1. A. Wernars, zonder beroep, vroeger te Haarlem, Godfried van Bouillonstraat 35, thans te Zeist. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. 2. H. Steenmetz, timmerfabrikant, wonende te Zaandam, Franschestraat 17. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi te Haar lem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. A. Tates, vrachtrijder, wonende te Haar lemmermeer, Aalsmeerderdijk 287. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. 2. P. de Wilde, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat 88. Curator Mr. B. M. C. M. Vrijdag te Haarlem. 3. S. Stibbe, tapijthandelaar, wonende te Zandvoort, Zeestraat 50. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Door homologatie van het accoord is geëin digd het faillissement van K. Bloemzaad, rei ziger wonende te Krommenie. Curator Mr. H. M. C. Dekhuizen te Zaandam. Wegens het verbindend worden der eenige Uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1. Jan Oldenkamp. aannemer, gewoond heb bende te Koog aan de Zaan. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. 2. M. C. Sluis, aannemer, wonende te Hoofd dorp. gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 3. L. P. Boers, voorheen lid van de firma Boers Gebrs. BoerRookhuizen, Electrische Timmerfabriek te Haarlem, wonende te Haar lem. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haar lem. 4. de N.V. de Clerq's Bureau voor Technisch Nieuws, gevestigd te Bloemendaal, (na verzet Uitdeelingslijst). Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. BEëEDIGD. Door de Haarlemsche Rechtbank werd als advocaat en procureur beëedigd Mr. J. H. Eke- ring, wonende te Haarlem. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Op Vrijdagavond 25 dezer hoopt het Ge mengd Koor „Polyhymnia", met medewerking van het Dubbelmannenkwartet „Aurora" een uitvoering te geven in den tuin van de Stich ting „Vogelenzang" te Bennebroek. Parels. GUUS BETLEM Jr. Echte parels!, meende miss Jones, en een lachje plooide zich om haar lippen, échte parelsze zijn altijd te onder scheiden van namaak! En triomfantelijk, prat op haar kennis, keek ze den kleinen kring rond. Pardon!, meende Lord Roberts op z'n ietwat afgemeten toon, neem me niet kwalijk, als ik u moet tegenspreken, maar ik meen dat toch te moeten betwijfelen! Wanneer een man als Roding, de juwelier zelfs nog moeite heeft om soms het verschil te onderscheiden, dan geloof ik toch, dat wij. ieeken Miss Jones glimlachte. Ik was drie jaar bij Roding als as sistente!, verklaarde ze dan, en ik heb héél wat parels gezien, échte enon echte! Natuurlijk, er zijn wel eens imitaties, die haast niet te onderscheiden zijn van de échte Zooals van m'n vrouw bijvoorbeeld!, vulde Lord Roberts aan, en een handge baar bevestigde zijn woorden. Maar het meerendeel is toch bedroe vend!, vervolgde miss Jones, zonder op de interruptie te letten. Ik neem aan ieder stuk op de juiste waarde te schatten. Ieder stuk, dat ik onder oogen krijg! Wel, bromde hier opeens een zware stem van Mr. Clevering en hij draaide zich een halven slag om, zoodat hij miss Jones recht in het gezicht kon zien. He.t zou in teressant zijnde proef eens te nemen! Miss Jones kleurde. Mogelijk; maar 't zou misschien behalve interessant ook nog onaangenaam zijn. Voor u!, veronderstelde Lord Roberts, als u de spijker misslaat Nee, nee!, weerde miss Jones haastig af, niet voor mij. Ik sla zoo gauw niet mis, alhoewelieder mensch kan zich vergis sen. Maar ik meen, voor de dames in kwestie! De mogelijkheid blijft in dergelijke gevallen altijd bestaan, dat geschenken, die als zéér waardevol en kostbaar zijn gequalificeerd eensklaps tot goede, maar volkomen waar- delooze imitaties worden teruggebracht! En dat is wel eens minder prettig, vooral wan neer de schenker daarbij tegenwoordig is! Overigens is hier de vaststelling waarschijn lijk al evenmin moeilijk als elders, want over 't algemeen worden door de dames in gezelschap nimmer de meest waardevolle parels gedragen, doch meestentijds de imita ties! Uit angst vooreheventueele diefstal of zoo! Moet u niet zeggen!, meende Mr. Cleve ring, want, nietwaar, de ijdelheid, de veel- bezongen ijdelheid der vrouwen. En hij lach te, terwijl hij de kring rondkeek. Maar. vervolgde hij dan weer ernstig, terwijl hij 'voorzichtig een ring van z'n vin gers schoof, ik zou toch wel op prijs stel len, eens uit uw mond te mogen vernemen, of deze steen écht is of niet! En hij overhandigde miss Jones het voor werp. Houdt u maar bij udat zie ik zoo aluit de verte! Niet écht?, vroeg hij, en er klonk merk bare angst in z'n stem. Miss Jones glimlachte erom; dan stelde ze hem gerust: Wél echt! Dat is zóó te zienhéél duidelijk zelfs! Mr. Clevering herademde. Gelukkig!, ik schrok al Nu is dat bij dergelijke steenen altijd gemakkelijker te constateeren dan bij parels... dat is waar!, stemde miss Jones toe, vree- zende dat haar op de voorgrond treden in deze kring wellicht wat onbeschaamd gevon den zou worden en ze dacht er juist over van onderwerp te veranderen, toen de stem van Mi'. Clevering haar wekte uit haar gepeins. Ik herhaal wat ik reeds gezegd heb. begon hij. het zou interesant zijn de proef eens te namen. Hier bijvoorbeeld. Mrs. Johnson draagt pares.... enonze gast vrouw zelf Ja! viel Lord Roberts bij, geef eens hier, vrouw. Ja!, viel Lord Roberts bij, geef eens hier, vrouw! Miss Jones haalde even haar schouders op. Laat u toch! Maar Mr. Clevering viel haar lachend in de rede: Néénéénu wil u terugkrab belen! Maar dat gebeurt niet. Hierde parels van Mrs. Johnson!, vervolgde hij dan, haar het snoer overreikend, dat de dame In tusschen van haar hals had los gehaakt. Miss Jones bekeek aandachtig het hoopje sieraden in haar hand; dan zacht kleurend gaf ze het terug, terwijl ze met een ver legen lachje sprak: U neemt het me, hoop ik, niet kwalijk, maarehde heeren hebben er met nadruk op aange drongen, dus eh Nou ja! viel Mrs. Johnson wat bits uit, zegt u nu maar waar het op staat ze zijn niet echt, natuurlijk, hè? Neen! bevestigde Miss Jones, ze zijn niet echt! Heel goed gezien!, knikte Mrs. Johnson, hoewel haar cogen een moment onheilspel lend bliksemden in de richting van haar man; deehchte heb ik thuis 't Is nét zooals u al zei daarstrakswij dragen over 't algemeen weinig onze méést waardevolle parels of bijouterieën En dezeals u wilt, verzocht Lord Roberts, haar het melkwitte snoer over handigend van z'n eehtgenoote. Miss Jones weifelde. O, u weet niet hoe moeilijk het voor me is! meende ze, onderwijl hevig kleurend, maar de eerlijkheid vereischt, nietwaar dat ik Ja, ja!, viel de gastvrouw haar in de rede, gaat uw gangik maak me sterk, dat u zich dit keer toch zonder twijfel ver gist. Lord Roberts keek z'n vrouw aan. Wat be- teekende die insinuatie? Vertrouwde ze de kennis van miss Jones niet? Hij boog zich naar het meisje toe, dat aan dachtig de parels scheen te bestudeeren, het hoofd gebogen Toen ze opkeek was haar gelaat vuurrood. Ikehustamelde ze verward, doch Lady Roberts viel haar scherp in de rede: O, ik begrijp u al! Deze parels zijn blijkbaar óók niet echt, hè? Miss Jones schudde het hoofd, terwijl ze nerveus lachte. Nee, maar ik ben overtuigd, dat de imitatie nagenoeg volmaakt moet zijn! Wel, meende Lady Roberts sarcastisch, blijkbaar zóó volmaakt, dat u 't verschil niet meer kunt zien, want déze parels zijn écht! Even heerschte er een stilte; dan klonk zacht maar gedecideerd de stem van miss Jones: Ik meen dat ernstig te moeten be twijfelen! Ochkóm! Méént u dat? Nu maar.... ik weet het dan zeker, dat dit de échte parels zijn! En om het u te bewijzen, zal ik de imi tatie even voor u halen. Dan kunt u zien dat u in de war bent en niet ik! En statig verdween Lady Roberts met op geheven hoofd. Er was een ietwat verlegen schuifelen een onderdrukt gefluister hier en daar een schril, wat hoog lachje. Even later was Lady Roberts terugeen tweede snoer in de hand, dat ze weifelend aan miss Jones overhandigde. Pardon! schrok deze, maar dit snoer is evenmin echtof wacht esdit is hetzelfde van daarnetja zeker; precies hetzelfde Och ja, wat dom!, prevelde de gastvrouw, terwijl ze haastig het snoer weer terug nam; dit zijn de échte natuurlijk.hiér hebt u het imitatiesnoer! Het bleef lange tijd stil, terwijl miss Jones met een blos op haar ernstige gezichtje de beide snoeren vergeleek. Néé! besliste ze dan, ik heb gelijk dat moétdit is het échte snoerde onvervalschte prachtigste soort paarlen, die ik ooit heb gezien! Nu, smaalde Lady Roberts, ik moet zeggen; u hebt er verstand van, hoor! U verwisselt precies de zaak, wat echt is, is bij u niet echt en omgekeerd! Past u op! Verwisselt u ze niet! De snoeren Verwisselen.... hoezoo?, toetste miss Jones verrast. Nouehdat snoer had ik om, hètoen ik binnen kwamof dat? Ik weet het werkelijk niet meerje raakt er mee in de war! Ja, maarmerkte Mr. Clevering plots op hoe weet u dan wat het echte en wat het imitatie-snoer is? U was daarnet zoo gedecideerd, en nu Even flonkerden Lady Roberts oogen kwaadaardig. W-el, het ééne snoer blijft altijd héél zorgvuldig in de safedus, dat is het echte, en 't andere bewaar ik of draag ik op een meer zichtbare plekdus Een gewaagde veronderstelling! meende Mi-. Clevering. Toch niet! Vergissingen zijn uitgeslo ten. Maar weest u voorzichtig!, verzocht ze dan, ziende hoe Mr. Clevering de beide snoe ren overnam van miss Jones Natuurlijk, natuurlijk! lachte deze. En dan ze haar overhandigend, vervolgde hij: Dit is dus het échteziet u. Nee, par don, ditjuist Dus dan had ik dit om?, informeerde Lady Roberts v/at verlegen. Nee, pardon, het andere had u cm, maar dit is volgens miss Jones het echte Omiss Jones! Er klonk merkbare minachting in haar stem. Het meisje haalde onverschillig haar schou ders op. 't Is mogelijk, dat ik me vergis, meende ze; ik zal me gaarne bij uw overtuiging neer leggen, omdat ik niets bewijzen kan! Lady Roberts stond op. Dan zal ik nu het échte snoer even wegbergen. U excuseert even? Het was juist op het moment, dat de laatste gasten aanstalten maakte z'n bezoek te beëindigen, toen Lord Roberts eensklaps z'n vrouw onthutst aankeek. Wat is er?, wilde ze weten. Heb jehehnu beide snoeren weggeborgen?, vroeg hij, kijkend naar haar hals: Beide snoeren?, vroeg Lady Roberts, en ze deed onwillekeurig een greep naar de plek, waar kort tevoren het snoer nog had ge zeten. Dan begon ze te lachen. Zie je welik wist het weldat is vastdie miss Jonesik vertrouwde haar de geheele middag al nietzoo'n jong meisje nog en dan Ze voleindigde de zin niet. Dan vervolgde ze na een korte pauze: Enfinze is er leelijk ingevlogenwant dat snoer, dat ik om had vanmiddagwas niet echt! Niet echt? En je zei Ja, natuurlijk zei ik! Ik voelde instinct- tief dat dat mensch er een bedoeling mee moest hebben, hè! En daarom vertelde ik dat het snoer wél echt was, maarzij had gelijk, niet ik! Nou maar! weerstreefde Lord Roberts, dan begrijp ik niet waarom ze dat valsche snoer van jou dan heeft gestolen! Als ze toch vooruit wist. dat het valsch wasIk kreeg de indruk, dat ze verbazend goed op de hoogte was van bijouterieën en zoo.... Wat had ze er dan voor belang bij om een imitatie- snoer parels te stelentenzijwacht 'nstenzij ze d^ beide snoeren heeft ver wisseld! Neeuitgesloten! stelde Lady Roberts gedecideerd vast, daarvoor heb ik haar te goed op de vingers gekekenóf Of? Lord Roberts voelde zich steeds onrustiger worden. Of een ander moet het hebben ge daandaar heb ik niet op gelet, natuurlijk! Vlugbel Roding,we moeten weten Dusniét echt, dit snoer?, stamelde een half uur later Lady Roberts, terwijl ze met verbazing den juwelier Roding aankeek. Maar Ehapropos!, viel haar man haar in de rede, Mr. Rodingkent u wellicht een miss Jones? Miss Jones? Jawis en zekerdie is drie jaar bij mij geweest! Een allerliefst meisjeeenvoudig en eerlijkéérlijk als goud! Dus u acht het buitengesloten, dat zij.... O jabuitengesloten, absoluut zelfs! Hoe komt u op 't idee? Enfin! zuchtte Lord Roberts ontdaan, de politie za'. 't moeten uitmaken! Maar het was niet mogelijk op ook maar een enkelen grond miss Jones te veroordeelen wegens diefstal of heling! Doch een feit was het, dat Mr. Clevering na het gebeurde niet meer werd gesignaleerd terwijl hij evenmin gehoor gaf aan de vrien- delijke oproep in de kranten zich kenbaar te willen, maken bij de politie. Het hoofdelijk inkomen in Haarlem en omgeving. Hoe de koopkracht verminderd is. De gisteren door ons gepubliceerde cijfers over den teruggang van het aantal belasting plichtigen in Haarlem en omgeving deden zien hoezeer het deel der bevolking, dat op een be- trekkelijken welstand kan bogen, sedert 1929 is verminderd. De financieele achteruitgang in de groepen, wier inkomen ook thans nog meer of minder ver boven de minimumgrens van den belastingplicht uitsteekt, kwam in deze cijfers echter niet tot uitdrukking. Ten deele is deze wel af te leiden uit de bedragen, die het gemiddeld inkomen van eiken aangesla gene afzonderlijk aangeven, welke bedragen wij hieronder, met hun procentueele daling, laten volgen: Gemiddeld inkomen <5 per aangeslagene ëo'S bij aanvang 2 v. d. crisis: thans: Geldmiddelen: Rijk: ƒ2308 ƒ2087 9,5 Provincie: „2480 „2164 12,7,, Stad: Haarlem 2472 2176 11,9 Omliggende gemeenten: Bennebroek 2374 1979 16,6 Bloemendaal 7417 5526 25,4 H'liede en Sp. 1749 1782 1,8 Haarlemmermeer 1665 1734 4,1 Heemstede „3803 „3278 13,8 Velsen 2220 1951 12,1 Zandvoort 2295 2201 4,- Haarlem beweegt zich in deze tusschen de gemiddelden van rijk en provincie. Bloemen daal, dat ook thans nog vér boven deze gemid delden uitsteekt, moet verreweg den grootsten procentueelen teruggang boeken, terwijl Haar lemmermeer en Haarlemmeriiede een vooruit gang te zien geven! Helaas kan deze stijging niet aan een reëele vergrooting van het be lastbaar inkomen worden toegeschreven. Het totale belastbare inkomen daalde n.l. in Haar lemmermeer van 10,8 tot 6,9 millioen en in Haarlemmeriiede van 1,4 tot 0,9 millioen gul den. Blijkbaar is deze stijging dan ook alleen te danken aan het wegvallen uit de groep be lastingplichtigen van een breede laag van voorheen reeds kleine inkomens. Nauwkeuriger inzicht in den plaatselijken financiëelen teruggang dan uit de reeds ge produceerde cijfers verworven kan worden, verkrijgt men daarom door acht te slaan op de daling van het belastbaar inkomen per hoofd der bevolking, zooals deze uit het volgende staatje kan blijken: Belastbaar inkomen per hoofd bij aanv. v. d. crisis: thans: Daling: Geldmiddelen: Rijk 550 333 39,4 Provincie 769 469 39,- Stad: Haarlem 782 488 37,5 Omliggende gemeenten: Bennebroek 713 436 38,8 Bloemendaal „2958 „1721 41,8,, H'lemmerliede 465 293 37,- Haarlemmermeer 388 228 47,3 Heemstede 1306 822 37,- Velsen 615 358 41,7 Zandvoort 655 464 29,1 Deze cijfers houden menige verrassing in. Haarlem blijkt er relatief nog niet zoo slecht te zijn afgekomen. De vermindering van het hoofdelijk inkomen blijkt procentueel gerin ger dan de rijks- en provinciale gemiddelden en de voorsprong, di^n onze stad in dit opzicht in 1929 boven de cijfers van Nederland eir Noord-Holland had. is nog iets vergroot. Opvallend is de veel geringere daling van het Zandvoortsche cijfer, dat aanvankelijk juist tusschen de rijks- en provinciale gemid delden in lag, maar thans vrijwel aan het pro vinciale (hoogste) gemiddelde gelijk is. Bloemendaal steekt met een hoofdelijk in komen van f 1721 vér boven alles uit, maar de daling van 41,8 pet. maakt toch duidelijk, hoe zéér de crisis ook in de hoogere inkomens heeft doorgewoed. Haarlemmermeer met een dalings-percen- tage van 47,3 het hoogste uit de geheele omgeving! en een overgebleven hoofdelijk inkomen van slechts f 228 blijkt het ernstigst getroffen te zijn. Ook Velsen blijkt méér geleden te hebben dan de normen van rijk en provincie aange ven, al heeft het hoofdelijk inkomen in deze gemeente zich nog wel boven het rijksgemid delde weten te houden. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren: 9—11 en 1—2. Dinsdagavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) N.V. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. In de Dinsdagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. De Haarlemsche Hypotheekbank werden als commissarisssen herkozen de heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (aftr.) en Mr. A. S. Miedema (aftr.), terwijl ter vervulling van de bestaande vacature tot commissaris werd benoemd de heer Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Burgemeester der gemeente Bloemendaal De balans per 31 December 1936 en winst en verliesrekening over het jaar 1936 werden goedgekeurd. Conform het voorstel van com missarissen werd besloten geen dividend uit te keeren, doch de winst deels ter verdere ver sterking van het bedrijf aan te wenden en Heels naar nieuwe rekening over te brengen. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Nieuwe aanwinsten. Godsdienst: Fallentin. Onder vier oogen. Foot. Mijn leven begon gisteren. Haar, Ter. De Oxforcl-groep. Lean en Martin. Nieuw leiderschap. Sociale Wetenschappen: Huijts. Nieuwe menschen in Moskou. Rozemond e.a. Op weg naar een nieuwe maatschappij. Volpe. Wording en wezen van het fascisme. Natuurwetenschappen Meijer. Het menschelijk lichaam. Schierbeek. De wonderwereld van het mikroskoop. Nederlandsche en in het Ned. vert. Romans: Buck. De zonen van Wang Lung. Eyk. Van. De kleine parade. Eyk, Van. Intieme revue (vervolg). Duitsche Romans. Feuchtwanger. Die Geschwister Oppen- heim. Hesse. Weg nach innen. Wiechert. Die Majorin.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10