De afgetreden Ministers. naar ANTWERPEN De nieuwe Kamerleden D O X D E R D A G 24 J U NI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 1 Mr. P. J. Oud. mei' voor de V. D. bond. In 1933 werd hij be noemd tot Minister van financiën. Mr. Oud was verder nog lid van de Leger en Vlootcommissie. Jlir. Mr. A. C. D. de Graeff. De heer de Graeff werd 7 Augustus 1872 te 's Gravenhage geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te "Leiden in de rechtsweten schap. Na zijn studie vertrok hij naar Indie waar hij werkzaam was ter algemeene secre tarie Buitenzorg. Na hier de diverse rangen doorloopen te hebben werd hij benoemd tot Algemeen Secretaris van het Gouvernement van Ned. Indië. Verder was Jhr. de Graeff lid Jlir. Mr. A. C. D. DE GRAEFF. en vice-president van den Raad van Ned. Indië. Vervolgens werd hij gezant te Tokio en te Washington. Van 1926 tot 1931 was hij Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Sinds 1933 was hij Minister van Buitenland- sche Zaken. De heer de Graeff was verder nog curator van de Technische Hoogeschool te Delft en lid van den Raad van beheer van het Kol. Instituut. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude die thans 57 jaar is werd te Tiel geboren. Htj studeerde te Delft on werd in 1903 civieMn- genieur, in dat jaar werd hij benoemd tot adjunct-ingenieur bij den Rijkswaterstaat. In 1909 werd hem opgedragen de haven van Curacao te verbeteren en in 1913 verbeterde hij in opdracht van de Chineesche regeering de haven te Chefoo. In 1919 werd hij op ver zoek eervol ontslagen als ingenieur der eerste klasse en in datzelfde jaar werd hij benoemd Congres R.-K. Middenstandsbond. Verbod van het cadeaustelsel zeer urgent. Dinsdag heeft de Ned. R.K. Middenstands bond in Casino te 's Hertogentoosch zijn 12e congres ingezet met een huishoudelijke bij eenkomst, waarin de organisatie van de handels- en vakopleiding ten behoeve van de toepassing der vestigingswet door de stands- en vakorganisatie is besproken, 's Avonds werden de congressisten door het gemeentebestuur op het stadhuis officieel ontvangen, waarbij burgemeester mr. F. J. van Lanschot hun een hartelijk welkom toe riep. Een feestavond besloot den eersten dag. Dinsdagmorgen begon de vergadering, die door tal van autoriteiten o.a. ook den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. B. G. M- van Rijckevorsel, gemeentelijke overheden, vertegenwoordigers van zuster organisaties e.a. werd bijgewoond. De voorzitter, de heer J. A. Koops sprak de openingsrede uit, waarin hij constateerde, dat sedert het laatste congres een kenne lijke verbetering in den economischen toe stand is ingetreden en dat die verbetering voor 'n belangrijk deel te danken is aan de monetaire maatregelen, waartoe de regeering verleden najaar werd gedwongen. De middenstand maakt echter nog een uiterst zwaren tijd door en ondervindt volop de moeilijkheden van het achterblijven van de koopkracht bij het stijgen der prijzen m den grotohandel. De kleinhandel betaalt op het oogenblik het misschien onvermijdelijke maar zware gelag, nu het economisch herstel de koop kracht van de massa nog niet merkbaar heeft verbeterd. Zooals de middenstand het laatst in de depressie is gekomen, zoo zal hij er ook het laatst uitkomen. Maar geëiseht mag worden, dat deze tijd •an moeilijkheden voor den middenstand 'ooveel mogelijk zal worden verkort en ver- Licht. De economische politiek zal daarop in het bijzonder zijn gericht. Het oog moet van den beginne af aan worden gericht- op verlaging van de lasten. Een looden bedrijfslast als de omzetbelasting een crisisheffing, die eind 1938 afloopt, zal voorgoed tot de geschiedenis moeten gaan behooren. Voorts wordt gewaagd voor den zwaar beproefden slagersstand: zoo spoedig mogelijk intrekking van de 10 procent crisis heffing op het rundvleesch. De totstandkoming van de Vestingswet,, die de vervulling beteekent van een der voor naamste punten van zijn programma van 1933, is met vreugde begroet. Wil de Vesti gingswet breede en vruchtbare toepassing vinden, dan zullen de centrale organisaties in de gelegenheid moeten worden gesteld hierbij hun taak te vervullen. Er is maar één maatregel tot bescher ming van den middenstand, waarover geen enkel verschil van meening bestaat en die door den geheelen georganiseerden midden stand van Nederland van welke kleur of rich ting ook, als de meeste urgentie wordt be schouwd: Nog steeds wordt gewacht op een wette lijk verbod van het cadeaustelsel. Het is te hopen, dat de nieuwe minister van econo mische zaken, dit vraagstuk nu aanstonds ter hand zal willen nemen en afdoen. De Haarlemsche middenstandsbond kreeg in dr. Olierook een nieuwen geestelijken ad viseur na de benoeming van rector Bots tot deken van Gouda. Aan de beteekenis van rector Bots en als spreker en als schrijver in de landelijke be weging wijdde het verslag zeer waardeerende woorden. OPPERRABBIJN PH. FRANK. De opperrabbijn, de weleerwaarde heer Ph. Frank, hoopt den Sabbath hier door te bren gen. De ochtenddienst der Synagoge zal dan aanvangen te half acht. Na de Torah-lezing zal rabbijn S. Ph. de Vries een predikatie uitspreken en opperrab bijn Frank vóór het Moesaf-gebed. DE GOUDCLACSULE IN DE OBLIGATIES DER BATAAFSCHE PETROLEUM MIJ. Vrijdag a.s. te 10 uur zal voor de Tweede Kamer der rechtbank te Amsterdam de nieuwe procedure betreffende de goud-clausule in de obligaties Bataafsche Petroleum Mij. een begin ne.men. door het nemen ter zitting van een conclusie van eisch De eisch is ingesteld tegen een van de ga ranten van de leening, nl. de Shell Transport and Arading Co. te Londen. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Verduistering van een naaimachine. De man, die een naaimachine had verkocht, welke door een juffrouw, met wie hij korten tijd had samengewoond, in huurkoop was ge kocht en nog niet afbetaald, werd weroor- deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ge- eischt was 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Drilsma, de verdediger had een voorwaarde lijke straf verzocht. Verduistering bij de N.S.B. Een gewezen lid van de N.S.B. had van een ander lid een gouden ring gestolen en een be drag van 33.79 voor verkochte kranten be houden. Tegen hem was 8 maanden gevangenisstraf geëiseht. R^r. B. Slingenberg, de verdediger, drong aan 'op een voorwaardelijke straf. De rechtbank veroordeelde hem tot 4 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Inbraak in Aerdenhout. Tegen een man, die al 9 maal veroordeeld was en op 16 Maart te Aerdenhout had inge broken en twee karpetten gestolen, tei*wijl hij ook een fiets van den openbaren weg zou hebben ontvi'eemd, was op 17 Juxxi 2X6 maanden gevangenisstx-af geëiseht. Mr. Stomps, de verdediger, had voor het eerste feit clementie gepleit en voor het tweede vrijspraak, zijnde dit z.i. niet bewezen. De rechtbank veroordeelde hem conform den eisch. Hazardspel. De koopxxxan uit Koog a. d. Zaan en de sigarenwinkelier uit Haarlem, die terecht heb ben gestaan voor het gelegenheid geven tot hazardspel met een z.g. vruchtenautomaat, werden veroordeeld tot 15 boete conform den eisch. Een kostganger. Op 10 Juni heeft een man terechtgestaan, die verschillende inwoners van Zaandam had opgelicht door zich als kostganger aan te melden en na een dag huisvesting /onder be talen te verdwijnen. Ook had hij uit een d.r kosthuizen een fiets en een regexxjas meege nomen. Tegen hem eischte de officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. De Rechtbank veroordeelde hem overeen komstig den eisch. Vaxx de volgorde van bedanken van de hee- rexx Dr. H. Colijn en Mr. J. A. de Wilde zal afhangen of de heer G. Baas, wethouder van Amsterdam of Mr. T. Bout te Groningen als Kamerlid gekozen zal worden verklaard. Bij -de Chr.-Hist. Unie is opvolger in de vacature-Slotemaker de Bx*uïne: jhr. mr. J. W. Th. Rutgers van Rozenburg, te Bilthoven. DE AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE WASSENAAR. Mexx zal zich nog het verkeersoxxgelxik her inneren, dat hi Februari van dit jaar bij Den Deyl is gebeurd en waarbij de Leidsche stu denten Swaab en Leckie om het leven zijn gekomen. Op het moment, dat een auto, uit de rich ting Haarlem komende, de kom van de ge meente wilde binnenrijden, stak een wiel rijder den weg over. Zóó plotseling, dat het niet mogelijk bleek nog te remmen. De auto week naar links uit en kwam in botsing met het motorrijwiel, waarop de beide studenten gezeten waren. Deze werden eraf geslingerd en vrijwel op slag gedood. De wielrijder, de 46-jarige landarbeider C. K. is wegens het veroorzaken van dood door schuld door de Haagsche Rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maan den. Hij was van dit vonnis in hooger beroep ge komen en de zaak werd Woensdag door het Haagsche Gerechtshof behandeld. Uit het uitgebreide getuigenverhoor kwam o.a. vast te staan, dat de automobilist met zeer groote snelheid heeft gereden men sprak zelfs van 120 K.M. per uur en dat hij, toen hij den fietser zag oversteken, niets noemens waard heeft geremd. Hetoversteekbord voor fietsers had hij niet gezien. De procureur-generaal, zeide in zijn requi sitoir dat de wielrijder ongehoord roekeloos heeft gereden. De weg LeidenDen Haag staat bekend als een zeer drukke verkeersweg, waar men met oversteken de grootste voorzichtig heid ixx acht moet xiemen, zoowel voor zichzelf ais voor anderen. Men ziet het zoo dikwijls, aldus de procu reur-generaal, dat wielrijders hun arm uit steken en dan maar klakkeloos links afslaan. Dit nu heeft verdachte ook gedaan en wel vlak voor een auto, die met een sneltreinvaart nadex'de. Spr. was van meening, dat het vonnis van de rechtbank juist is gewezen en vroeg be vestiging daarvan. Zooals bekend, zullen 7 ministers uit het nu afgetreden ministerie-Colijn niet aan de Regeeiïixgstafel terugkeeren. Mr. M. Slingenberg. Mr. M. Slingenberg studeerde in de rechten aan de Universiteit te Groningen en promoveerde daar in 1905. Daarna associeerde hij zich met wijlen mr. P. j. Tjeenk Willink te Haarlem. Intusschen studeerde hij verder voor candidaat-notaris en in 1924 werd hij tot Mr. M. SLINGENBERG. notaris benoemd. Op 29-jarigen leeftijd werd mr. Slingenberg lid van den Haarlemsehen Raad en van 1919 tot 1934 was hij wethou der van financiën. Inmiddels was hij ixx 1913 tot lid van Prov. Staten gekozen en werd in 1934 lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Van 1920 tot zijn ministerschap was mr. Slingenberg lid van de Eerste Kamer. Mr. P. J. Oud. Mr. O u d, die thans 50 jaar is deed in 1907 examen voor candidaat-notaris. Van 1909 tot 1912 was hij als surnumerair der registratie en domeinen gedetacheerd bij het Departe ment van Financiën. Daarna was hij ontvan ger te Texel en te Ommen. Aan de Universi teit van Amsterdam promoveerde hij in 1917 tot doctor in de rechtswetenschappen. Sinds dat jaar was hij tot 1933 lid der Tweede Ka- fï.: h Zondag en Woensdag a.s. bezichtiging stad en Scheldetunnel, met consumptie4.— 12 JULI: 6 dagen LUXEMBURG 45.— 12 JULI6 dagen PARIJS 55. 1? JULI4 dagen BELGIë 27-50 en 26 JULI 4 dagexx ENGELAND (Londen) f 45. 24 JULI 8 dagen ZWITSERLAND. VOGEZEN, NANCY (6 landentocht) 67.50 Voor bovenstaande reizen nog eenige plaatsen beschikbaar. REISBUREAU BOUCKAERT, Telef. 14903, Rozenstraat 9. (Adv. Ingez. Med.) HOOGE PRIJZEN DER GROENTEN. Men schrijft ons: In tegenstelling met verleden jaar staan de groenteprijzen thans op een zeer hoog ni veau. Met uitzondering van komkommers wordt aan de veilingen alles vlot verkocht en vindt „doordraaien" zeer weinig plaats. Natuurlijk vinden deze prijzen hun terugslag in die, welke de consument in den winkel of aan den wagen moet besteden. Het publiek moet echter in het oog houden, dat prijzen, welke verleden jaar als norm golden, ixx vele vele gevallen voor de kweekers vex-lies ople verden. |Vir mr. J. W H Rutgers var» Rozenburg (Chr. HisL Unie) Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. GELISSEN. nieur en in 1925 px-omoveerde hij te Delft tot doctor in de Technische Wetenschappen, beide malen met lof. In 1916 werd hij assis tent exx later hoofd-assistent aan de Techni sche Hoogeschool te Delft voor Chem. teclx- nologie. Vervolgens werd hij privaat docent en in 1913 ingeniexxr bij de fabriek van che mische producten te Schiedam. Ook bij eenige andere fabrieken en chemische instellingen was hij nog als chemisch ingenieur verhon den. In 1920 werd hij hoofdingenieur bij de N.V. Noury en van der Lande te Deventer en in 1926 werd hij directeur der N.V. Electro- chemische industrie te Roermond en lector aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, in 1930 werd hij buitengewoon hoogleeraar aan deze inrichting. In het laatste jaar werd liij tevens benoemd tot directeur van de N.V. maatschappij tot vex-koop van de electrischen stroom der Staatsmijnen in Limburg. Prof. Dr. Ir. Gelissen publiceerde verschillende ver handelingen op chemisch gebied. In 1935 werd hij benoemd tot minister van Glasschilderkunst in de St. Janskerk te Gouda. Een belangwekkende tentoonstelling in wording. In de om de handgeschilderde kerkglazen van Dirk en Wouter Crabeth en andere mees ters der glasschilderkunst vermaarde St. Jans kerk te Gouda zal gedurende de zomermaan den van 1938 een merkwaardige tentoonstel ling worden gehouden van al hetgeen betrek king heeft op deze kerkglazen, op de glas schilders der 16e eeuw, op hun ontwerpen, op de geschiedenis daarvan, op de schenkers dei- ramen, vorsten, bis,schoppen en steden en in het bijzoxider op de laatste restauratie, welke door ir. Jan Schouten te Delft in dertig jaren is tot stand gebracht. In een bijeenkomst van de pers exx genoo- digden o.w. gemeentelijke en kerkelijke auto riteiten en baron Krayenhoff, voorzitter A. N. V. V. in de St. Janskerk heeft de voorzitter van het voor deze tentoonstelling in het leven geroepen comité, mr. A. A. J. Rijksen een uit eenzetting gegeven van de beteekenis dezer tentoonstelling. Zij beoogt allereerst den aard van de verschillende glazen der kerk duidelijk te doen spreken. De Goudsche glazen zijn ge worteld in de Nederlandsche geschiedenis. Ze zijn ontstaan in het midden van de wordings geschiedenis van het Nederlandsche volk en den Nederlandschen staat. De 31 ramen zijn gemaakt tusschen de jaren 1555 en 1603. In de eerste periode daarvan 1555—1573 voor Goude naar den Prins overging en de kerk hervormd werd, zijn er 22 geplaatst, dan is er een periode van 23 jaar geweest, waarin er geen enkel glas is bijgekomen (dat was tijdens het begin vaxx den 80-jarigen oorlog), daarna van 1594—1603 zijn er nog- 9 ramen geplaatst. Dragen de ra men uit de eerste periode een rijk en levendig karakter, de latere zijn vooral gevuld met voorstellingen in beeldhouwwerk en wapens. Van de vroegere St. Janskerk, die in 1552 is afgebrand, zijn de cartons der ramen van Lucas van Leyden bewaard gebleven. Deze uit kunsthistorisch oogpunt belangrijke ontwer pen, welke thans in het rijksprentenkabinet berusten, waarop nog enkele fragmneten ook duidelijk zijn, zullen op de tentoonstelling in 1938 worden geëxposeerd. Daarbij komen er verschillende archiefstukken. Ook zal er de overeenkomst zijn. welke kerkmeesters in 1563 sloten met Wouter Crabeth betreffende het glas dat de geboorte van Christus voor stelt, vielk glas geschonken wex-d door de gees telijke rxeeren van Oude Munster te Utrecht. Bij de restauratie der glazen heeft ir.' Jan Schouten afdrukken daarvan gemaakt op lichtgevoelig papier, waardoor het thans mo gelijk is van nabij verschillende fraaie details te bewonderen, zooals b.v. „De doop van Chris tus", een meesterwerk van Dirk Crabeth. Welk een ontzaggelijk werk deze restauratie is geweest, blijkt uit de teekeningen, waarop is aangegeven, welke gedeelten oorspronkelijk 16e eeuwsch glas bevatten en wat er nieuw is aangebracht. Bij het herstel is gebruik ge maakt van alle scherven, die van de door weersinvloeden en andere oorzakexx vernielde ramen In den loop der tijden bewaard zijn ge bleven, welke in kisten in de kerk opgebor gen zijn geweest. Zoowel vaxx de ramen als van de mooie oude cartons, die alle nog in zinken bxissen in de museumkamer van de St. Janskerk aanwezig zijn, zijxi lichtbeelden gemaakt. Ten einde een indruk te geven van de tech niek in de glasschilderkunst zullen op de ten- toönstelliiig ook de gereedschappen aanwezig zijn, welke bij de bewerking worden gebruikt en ook glas ixx de verschillende stadia van be werking. Dat de plannen voor deze tentoonstelling in breeden kring toejuiching vinden, blijkt uit het feit, dat de minister van Onderwijs, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van GouddL het eere-voorzit- terschap hebben aanvaard en vele bekende Nederlanders zich bereid hebben vex'klaard in het eere-comité zitting te nemen. tot Techxx. Directeixr der Ned. Maatschappij voor Havenwerken. Jhr, ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE V.B. Sinds 1931was Jhr. van Lidth de Jeude lid van de Provinciale Staten van Utrecht. In 1935 werd hij mixiïster van Waterstaat. Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen Prof. Dr. Ir. C. J. H.G elisseen werd op 15 Mei 1885 te Venlo geborexx, Hij studeerde aan de Technische Hoogeschool te Delft en te Berlijn, In 1917 werd hij scheikundig inge- Op 1 AUGUSTUS 1932 waren in Nederland X4860 Chevrolet personenwagens, op 1 AUGUSTUS 1936 waren er 19299 Chevrolel personenwagens. Official Dealer JOH. SWAALF, NIEUWE GRACHT 18 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Econ. Zaken en Arbeid als opvolger van den heer Steenberghe. Mr. J. R. H. van Schaik. Mr. Dr. L. N. DECKERS. Van 1918 tot 1929 was hij voor de R.K. Staatspartij lid van de Tweede Kamer. In 1929 werd hij minister van Defensie om in 1935 over te gaan naar het ministerie van Landbouw en -Visscherij. Mr. J. R. H. van Schaik werd 31 Januaii 1882 te Breda geboren Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht in de Rechtsweten schappen en promoveerde in 1905. Na 1917 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. Van 1929 tot 1933 Mr. J. R. H. VAN SCHAIK. was hij voorzitter van de Tweede Kamer. In 1933 werd hij Minister van Justitie. Verder was de heer van Schaik nog voorzitter van de Mijnraad en lid en voorzitter van vele andere commissies en instellingen. Mr. Dr. L. 'V\ Deckers. Dr. J. C M. Sweens h. E. van den Brula (R.K. Staatspartij) (R.K. Staatspartij) Van de R. K. Staatspartij zal lid der Eerste Kamer worden (in de vacature Romme) prof. dr. J. A. J. Barge. Prof. Barge is 27 Jxrni 1884 geboren te Semarang, is doctor in de me dicijnen en werd in 1919 benoemd tot hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit. Nieuwe R. K. Tweede Kamex-leden zullen worden de heeren mr. J. H. van Maarseveen, te Utrecht (vacature Goseling); H. E. van den Brule. te Rotterdam en dr. J. C. M. Sweens te Gilze-Rijen (vacature Steenberghe). Mr. J. H. vaxx Maarseveen, lid van dexx Ge- meexxteraad van Utrecht, was van 19351937 wethouder vaxx finaxxciën aldaar. Hij werd 3 Augustus 1894 te Utrecht geboren en promo veerde aan de Universiteit aldaar in 1920. De heer H. E. van den Brule is geborexx in 1889 exx is lid van het hoofdbestuiu' vaxx den R. K. Middenstaxxdsbond. Hij was reeds in een vroegere periode (van 1936 tit 1937) lid der Kamer. Dr. J. C. M. Sweens is burgemeester van Gilze-Rijen exx voorzitter van de A. R. K. A. Bij de A. R. partij treedt als eerste invaller onder alle omstandighedexx op Mr. J. Algera, ambtenaar aaxx de Provïixciale Biliotheek te Leeuwarden, die als xxo. 18 op de gelijklui dende A.-R. lijst voorkwam. De heer J. J. C. van Dijk was aaxxgewezen voor dexx kieskring Utrecht. In dien kieskring volgt als no. 19 de heer H. Botterweg, wet houder aldaar. Mr. Dr. L. 7Dec'kers werd 14 Febi\ 1883 geboren te Heeze (N. B.) Hij studeex'de aan de Katholieke Uxxiversiteit te Leuven en te Leiden in de rechtswetenschappen. In 1912 promoveerde hij te Leuven. Mr. Deckex-s was Hoofdinspecteur der Coöperatieve Centr. Boe- renleexxbaixk Eindhoven, secretaris en rechts kundig adviseur van den RJK. Ned. Boeren- en Tuindersbond en lector in de sociale wet geving en het staatsrecht aan de Katholieke Hoogeschool te Tilburg. Het is te verwachten, dat de nieuwe mi nisters die tot Kamerlid zijn gekozen, als zoo danig geen zitting zullen nemen. Zoo zullen dus nu hun opvolgers op de lijst gekozen worden verklaard. Wr. J H van Maarseveen (R.K. Staatspartij) Mr. J. Algera (Anti Rev. Partij)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8