Burgemeester van Haarlem T. T. races. BERICHT belangrijkste 'S4e JAARGANG No. Ï6565 Vërscliijnt 3a£eïij1rè, Keimlve Op Zon- ëri Feëst3agefi. VRIJDAG 25 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0,25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.727a. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos,Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTBNT-EëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.r'TMA'Q Nog. afzonderlijke verzekering voor abormés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. riiLUrLiN 14 JrALtIInA o. Mr. A. Bruch genoemd Met betrekking tot de voorziening in het vacante burgemeesterschap van Haarlem wordt de naam van Mr. A. Bruch, Gedeputeer de van Noordholland, vroeger gedurende lan ge jaren wethouder van Onderwijs dezer ge meente, met bijzondere belangstelling ge noemd. Wij hebben den indruk dat zeer velen in deze stad, behoorend tot velerlei richtin gen, deze keuze met instemming en groote voldoening zouden begroeten. De Air France. Groote plannen voor de toekomst, ook voor dezen zomer. Een vertegenwoordiger van het A.N.P. heeft een bezoek gebracht aan het hoofd kantoor van de Air France te Parijs. De heer Louis Coui hé, directeur-generaal van de Compagnie Air France Transatlanti- que, zeide hem bij dat bezoek o.a.: Er bestaan voor ons verschillende vraag stukken van internationalen, commereieelen en financieelen aard. En dan is er vooral ook het vraagstuk van het materiaal. Naast veiligheid is snelheid een eisch van groot gewicht en zoo zal de verbinding er een moeten zijn zonder tusschenlandingen. Daar mailschepen als de Queen Mary en Normandië in 90 uren den noordelijken At- lantischen Oceaan oversteken, zal de gere gelde luchtvel-binding minder dan dertig uren in beslag moeten nemen, anders heeft zij geen reden van bestaan. Reeds dezen zomer hoopt men theorie aan practijk te toetsen en wel met gebruikmaking van de 6-motorige Latecoere, die oorspronkelijk bestemd was voor de inmiddels afgelaste luehtrace New-York—Parijs en welke machine spoe dig geheel gereed zal zijn. Aangaande den postdienst over den Zuid- Atlantischen Oceaan had nog een kort on derhoud plaats met den heer Louis Allègre administrateur-directeur-generaal van Air France. Deze maakte met voldoening gewag van de vriendschappelijke samenwerking, welke er op deze route met de Lufthansa bestaat en ontkende in dit verband het bestaan van een overeenkomst tusschen Air France en Lufthansa tot vorimng van een poal voor de Noord- en Zuid-Atlantische route. Wij heb ben op de laatste route zeide hij met de Duitschers een klein comité gevormd, ten einde de veiligheid van onze vliegdiensten te vergrooten en elkander in geval van nood te kunnen bijstaan. Wij "hopen er toe te ko men, dat een permanent comité wordt ge sticht ter bestudeering en oplossing van alle problemen, welke zich op deze route voor doen en ter behartiging van gemeenschap pelijke belangen, zoodat er met da al geen reden is om elkander te beconcurreeren. Ons doel is, de geheele route, die via den Zuid-Atlantischen Oceaan leidt, met een toestel te bevliegen en tenslotte ook passa giers mede te nemen. NEUTRALE COMITé VOOR WERKLOOZEN. In ons nummer van Woensdag namen wij een ingezonden stuk op over de oprichting van een Neutraal omité voor Werkloozen te Haarlem, dat onderteekend was door Han van der Haak, Boerensteeg .6. De heer J. ter Haak, die Boerensteeg 4 woont (No. 6 is een pakhuis, dat ook zijn eigendom is) deelt ons evenwel mede, dat hij van deze vereeniging en van dit ingezonden stuk niets afweet. In dit ingezonden stuk werd verklaard, dat de heer Gallejaard, voorzitter van het Neutraal Middenstandsblok zijn steun aan de nieuwe organisatie heeft toegezegd. De heer J. J. Galjaard schrijft ons, dat hij bui ten deze actie staat. Bovendien bestaat het Neutraal Middenstandsblok niet meer. VEILINGEN. Donderdagavond zijn in het Notarishuis geveild: No. 1 Woon- en winkelhuis Zijlstraat 33. Kooper C. M. v. d. Veer q.q. f 5100. No. 2 Woon- en winkelhuis KI. Houtstraat 18. Kooper J. S. Kemp f 6000. No. 3 Twee beneden- en drie bovenhuizen, Vosmaerstraat 23 25 27, 29 en 31. No. 4 Twee beneden- en drie bovenhuizen Vosmaerstraat 33, 35, 37, 39 en 41. No. 5 Een beneden- en een bovenhuis Vos maerstraat 43 zwart en rood. Kooper van deze complexen werd de N.V. „Bouwmaat schappij Dellewal I voor f 43000. No. 6 Huis Koolsteeg 5. Kooper G. A. Hoo- gendijk f 590. No.'7 Woonhuis met werkplaats en schuur tje Raadhuisstraat 7 te Heemstede. Kooper M. Th. Hessels f 542-5. No. 8 Woon- en winkelhuis negang 29. Op gehouden. No. 9 Huis Wagenweg 48. No. 10 Huis Wagenweg 50. Kooper van beide perceelen J. Feilzer f 16110. No. 11 Huis Brouwersstraat 131. Kooper Th. Bijman f 2205. No. 12 Werkplaats met bovenwoning Blee- kenbergstraat 2. Kooper I. Jonk q.q. f 2075. No. 13 Heerenhuis Wagenweg 94. Kooper G. Beun f 8930. No. 14. Heerenhuis v. Hogendorpstraat 8. Kooper Meyer f 6050. No. 15. Villa ..Rust roest" met koetshuis te Vogelenzang. Ongehouden f 9000. No. 16. Huis Lakenkooperstraat 6. Kooper A. Th. Joosten q.q. f 6300. No. 17. Huis Einden houtstraat 16. Kooper A. Th. Joosten q.q. f 6750. No. 18. Woonhuis met bovewoning Leid- scheplein 41 zw. en rood. Kooper J. J. Beeke laar f 3600. Wanneer u weieens nijdig bent Op 't ras van de knalpot-entaten, Dat roffelend langs wegen rent En knallend dendert door de straten. Als u den motorrijder ziet, Als zenuwschokkend rustverstoorder, Een anti-veiligheids bandiet, Een kille poëzievermoorder; Dan doet u toch wel onrecht aan, j Het motorlegioen als klasse, Dan moest u toch eens kijken gaan, Naar het T.T. festijn in Assen. Het rennen op een motorfiets In onze steedsche buitenwijken, Door u verfoeid, beteekent niets, Dat zou u pas in Assen blijken. Daar worden snelheden bereikt Van honderdvijftig kilometer, Als u dat even vergelijkt, Voelt u het onderscheid wat beter. Daar loeit en giert het rauw geweld, In de reeds lang verdoofde ooren, Daar wordt geen risico geteld, Daar spreekt men pas van race-motoren. Daar is de stilte een idee, Dat nog slechts aan de pool kan passen, Het is heel andere Thee-Thee, Eén dag per jaar in vredig Assen. Daar mag, zoo nu als ieder jaar, De leiding zich erop beroemen, Dat men geen enkel feest zóó waar, Een „daverend" succes kan noemen. P. GASUS. brievenbussen aan de kantoren van Haarlem's Dagblad zijn zeer ruim, want dagelijks den heelen dag door vallen er brieven op advertenties (Groentjes) in. Honderden per dag, die driemaal daags bij de stellers der annon ces per bestelauto worden thuisbezorgd. CAFé EN STOFFEERDERIJ UITGEBRAND. BLERICK, 25 Juni. Vannacht omstreeks een uur is, door onbekende oorzaak, brand uit gebroken in een pand aan de Maasbreesche- straat, bewoond door den heer P. Bouten. De bewoners, man, vrou,$y en eenige kinderen, werden door een voorbijganger gewekt. Daar op dat oogenblik de brand reeds een grooten omvang had aangenomen, moesten zij uit het raam van de eerste verdieping springen. Hier bij brak mevr. Bouten het hielbeen. Zij moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overge bracht. Het huis waarin een café en een stof- feerderij van den heer Bouten gevestigd wa ren, brandde geheel uit. De bewoner is zoowel tegen brand als be drijfsschade verzekerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 35-jarige motorrijder M. Laguna, die Dinsdagavond met zijn motorfiets onder de Gooische tram is geraakt, is in den afgeloopen nacht in het St. Jans-ziekenhuis overleden. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De penningmeester van het Haarlemsche Comité Autotocht Ouden van Dagen zendt ons de laatste verantwoording van giften: Zuster N. N. f 1; Haarl. Tehuis Ouden van Dagen f 5; een collecte f 1,45; de heer E. f 2,50; Lijst v. d. heer Bijleveld f 11; de heer v. d. B. f2; Fam. W. f2,50; de heer J. H. v. V. f2,50; X. Y. Z. f 25; de heer v. O. f 2; de heer R. D. B. d.l.F. f2; mevr. A.H. K.-W. f2; Not. K. f 10; Regenten Jacobs Godshuis f 10; mevr. D. f 10; Firma F. f 5; de heer O. f 2,50; de heer O. f 2,50; de heer V. f2,50; Lijst mej. Kwant f9,65; de heer Dr. N. f2,50; de heer Dr. P. f2,50; de heer Dr. W. f 1; de heer Dr. N. f 1; Lijst Wa terleiding f8,20; Lijst Gasfabriek f 1,75; mevr. P. f 5. Totaal f 118,05. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel De officieele ontvangst ten stadhaize. Hef eerste deel van de Jaarvergadering Z. K. H. Prins Bernhard woont de vergadering bij. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt dezer dagen hier ter stede haar 160e algemeene jaarvergadering, waartoe afgevaardigden uit alle deelen des lands bijeengekomen zijn, die gister avond ten stadhuize ontvangen wer den. Allereerst werden de deelnemers aan deze vergadering in de bovenzaal van café-restau rant Brinkmann ontvangen door het departe ment Haarlem van de maatschappij, waarbij de voorzitter van het departement ïr. II. J. Telder een woord van welkom sprak, en den wensch uitte, dat deze jaarlij ksche bijeen komst zich zou kenmerken door een gezellig samenzijn aan de eene zijde, doch aan de an dere zijde vooral ook door een aangename en vruchtbare gedachtenwisseling. Het is een oude traditie, aldus spr., dat de vergadering der maatschappij eens in de vijf jaar in Haarlem wordt gehouden en spr. hoopte dat deze traditie steeds gehand haafd zou worden. Hierna werd het woord gevoerd door ir. A. Plate, algemeen voorzitter der maat schappij, die zeide, wel eens voorgesteld te hebben, dat de bepaling in de statuten, wel ke deze traditoneele vergaderingen in Haarlem voorschrijft, geschrapt zou wor den. Dit voorstel had toen van de zijde van de Haarlemmers feilen tegenstand ontmoet en spr. meende daaruit te moeten concludeeren, dat den deelnemers een paar aangename dagen te wachten staan. Spr. was er dan ook van overtuigd, dat het bestuur van het departement Haarlem Zaterdag op een geslaagd congres zal kunnen terugzien. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het Stadhuis, waar de loco-burgemeester, wet houder W. J. B. van Liemt en de wethouders A. G. Boes, M. A. Reinalda en E. van der Wall. evenals de gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra, ter ontvangst aanwezig waren. Rede van den loco-Burgemeester. Sedert het laatste congres te Haarlem, aldus de heer Van Liemt, hebben Nijverheid en Handel wél een zeer moeilijken en bewogen tijd doorgemaakt. In 1932, toen de crisis zich reeds scherp vertoonde, merkte de toenmali ge waarnemend burgemeester in zijn welkomstwoord reeds op. dat Nij verheid en Handel stonden voor de groote en- moeilijke taak, de toen ko mende ernstige tijden op krachtige wijze het hoofd te bieden. Nu, na 5 jaar kan worden geconstateerd, dat men met Hollandsche taaiheid en vaste hoop op een betere toekomst heeft volgehou den en den moed niet heeft opgegeven. Voor die vasthoudendheid om, tegen den stroom van de ongunst der tijden, die achter ons liggen, te worstelen om uiteindelijk toch te willen overwinnen, aldus spr., breng ik onze vaderlandsche Nijverheid en Handel een eeresaluut. Gelukkig liggen op dit oogenblik de moei lijkste jaren achter ons. „Het daghet in het Oosten", ja waarlijk, ook in onze Oost begint het te dagen, hetgeen zonder twijfel op de welvaart van het Moederland grooten invloed moet hebben. Redelijkerwijze mogen wij verwachten, dat wij met Gods Hulp en de energie van onze Nederland sche Handel en Nijverheir een nieuw Gisteren hebben de ouden van dagen uit Bennebroek een autotocht gemaakt naar Wassenaar. Bij het gedenkteeken van wijlen de Koningin-Moeder werd door de heeren Outenaar en Warmenhoven een krans neergelegd. tijdperk van welvaart tegemoet mogen gaan. Mogen de beraadslagingen tijdens dit congres daartoe het hunne bijdragen. De heer Plate beantwoordde deze rede met enkele welgekozen woorden, waarna het ge zelschap, na enkele oogenblikken in de Raads zaal te hebben doorgebracht, per autobus naar hotel Duin en Daal in Bloemendaal vertrok, waar de avond verder in een gezellig samen zijn werd doorgebracht. Eerste deel der vergadering. Hedenmorgen kwart over negen werd een aanvang gemaakt met de 160ste algemeene vergadering in de gemeentelijke Concertzaal, waarbij Z. K. H. Prins Bernhard, alsmede de heeren Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. B. Bomans, vertegenwoordiger van den Commissaris van de Koningin in Noord-Hol land, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-gene raal van het Departement van Economische zaken, J. van Gelderman, W. J. B. vah Liemt, loco-burgemeester van Haarlem, mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, en dr. T. P. van der Kooy, chef der afdeeling Economi sche voorlichting. Nadat enkele administratieve maatregelen betreffende de stemming waren getroffen, werd overgegaan tot verkiezing van vier le den van het hoofdbestuur, in de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren Ankersmit, Gischler, Klopper en Muysker. De uitslag van deze verkiezing zal, met het oog op den tijd eerst morgen be kend worden gemaakt. Het jaarverslag van het hoofdbestuur werd vervolgens ongewijzigd goedgekeurd, evenals de rekening en begrooting, bij de be handeling waarvan de voorzitter wees op de belangrijke nadeelige saldi die de rekening over 1936 en de begrooting over 1938 vertoo- nen. De finan-cieele toestand heeft evenwel de volle aandacht van het hoofdbestuur en een gunstig teeken is, dat het begroote na deelige saldo reeds iets kleiner is, dan het nadeelige saldo over 1936. Op voorstel van de afdeeling Amsterdam werd hierna de aftredende voorzitter, ir. A. Plate, bij acclamatie herkozen, waarbij de af gevaardigde der afdeeling Amsterdam de bij zondere verdiensten van den heer Plate roemde. Het hoofdbestuur stelde vervolgens voor de heeren K. C. Honig Mz. uit Zaandam en A. Span jaar uit den Haag tot lid van verdienste te benoemen, welk voorstel de vergadering- een luid applaus ontlokte. De heer A. Spanjaard dankte voor deze on derscheiding, er den wensch aan toe voegend, steeds in het belang van de vereeniging te kunnen en mogen werken. De komst van den Prins. Om kwart over tien betrad Z. K. H. .Prins Bernhard de vergaderzaal. Nadat Z. H. zijn plaats op het podium had ingenomen, sprak de voorzitter, ir. A. Plate een welkomstwoord, waarin hij er op wees, dat de belangstelling van het Huis van Oranje voor Nederlands handel en nijverheid reeds dateert uit de 18e eeuw, en sindsdien onverflauwd heeft voort geduurd. Ook de aanvaarding van het be schermvrouwschap der maatschappij door H. K. H. Prinses Juliana, evenals de aanwe zigheid van Z. K. H. Prins Bernhard op deze vergadering getuigen daarvan. Zich tot Zijne Excellentie Jhr. van Karne beek wendend, bracht hij dezen dank voor de bereidwilligheid, waarmede hij had toege stemd de resultaten van onze handelsmissie naar Zuid-Afrika, die thans in het middel punt der belangstelling staan, hier uiteen te komen zetten. Verder heette spr. de verschillende gasten hartelijk welkom, waarna bij zijn openings rede uitsprak. Rede van den Voorzitter. Sedert het begin van 1936 is in tal van be drijven de lijn opwaarts gegaan. De depre ciatie van den gulden door internationale om standigheden geforceerd, en op meesterlijke wijze uitgevoerd, heeft de stijging in de con- junctuurlijn in verschillende hoeken gesti muleerd. De vermindering van werkloosheid, welke alleen wanneer zij gevolg is van een ge zonde economie, van langen duur kan zijn, begint zich eindelijk af te teekenen. Dit alles stemt verblijdend. Maar de barometer staat niet vast. Er zijn teekenen die eenig houvast ge ven aan de meening, dat de ontwikke ling in Engeland, en misschien ook in Amerika, sypm tomen van een „boom" vertoonen, waarin het gevaar van een ernstigen terugslag ligt ver scholen. Bij de dalende conjunctuur na 1929, toen onze afzet overal gevaar liep en de invoer veelal op abnormale wijze plaats vond, waar door menig gezond bedrijf met ondergang be dreigd werd, moesten maatregelen getroffen worden om de nationale productie-organen te beschermen. De economie van het land kon niet ten gronde worden gericht. Nu de conjunctuur stijgend is, is het voor een klein en dichtbevolkt land met hooge levenseischen een zaak van het allergrootste belang om van veel maatregelen, welke in de scherpe conjunctuurdaling hun rechtvaardi ging vonden, weer af te komen, om door ni- /elleering van het binnenlandsche prijsniveau met het buitenlandsche de baan voor export glad te maken. Het woord is aan Cowper: Gebrek aan bezigheid is geen rust; een geest die in het geheel niets te doen heeft is een geest die in nood ver keert. Bij goed kooper levensstandaard en meer buitenlandschen handel wint menig bedrijf meer dan bij behoud van een door overheids maatregelen opgeschroefde binnenlandsche markt. Wij moeten van het getij profiteeren, en met het oploopen van de markt onzen invoer dur ven verruimen. De economische bloedsomloop eischt nu eenmaal een beweging in twee rich tingen. Ook de abnormaal groote goed-toevoer naar ons land blijft aanleiding geven tot het stellen van de vraag of sterker verruiming van den import van goederen geen aanbeve ling verdient. In dit verband wees spr. op de hervatting van onze taak van -kapitaal-exporteur. Men geeft zich over aan de illusie, dat bij een klem volk de binnenlandsche markt een bijna onbeperkt absorptievermogen biedt, ter wijl het omgekeerde nuchtere werkelijkheid is. Een juist opvatting van de ordeningsidee als reactie op de individualistische maatschap pij-opvattingen uit het verleden zou er juist toe moeten leiden om door meer samenwerking tot goedkooper productie te komen. Daarmee zou men vooral op het gebied van onzen export succes kunnen oogsten. Ook brengt het belang van ons land mede. dat het heele vraagstuk van ordening niet in eerste plaats nationaal wordt bezien, maar vooral in verband wordt gebracht met onze buitenlandsche verhoudingen De tijd is voor dit alles rijp nu de bereid heid om de handelsbelemmeringen te vermin deren toeneemt. Binnen onze grenzen is op het gebied van werkverschaffing en werkverruiming onger twijfeld nog wat te doen. Maar men bedenke dat Nederland op het gebied van technische outilleering in veel opzichten het buitenland decennia vóór is. Bij ons ligt het accent veel meer buiten de grenzen, en het is zaak daarvoor de volle be- fangst-elling te wekken. Het seizoen van stijgende prijzen is gun stig voor de stemming om handelsbelemme ringen op te ruimen. Niet genoeg kan daaraan, door de Overheid worden- gewerkt. Maar door het bedrijfsleven kan nu de financiën wat beter komen te staan ook niet genoeg getracht worden nieuwe afzet gebieden, misschien wel ver over zee, te exploreeren, en zoo mogelijk te exploiteeren. En in het Nederlandsche jonge volk zal thans een ondernemingsgeest moeten worden wak ker gemaakt. De lust moet worden geprikkeld er als van ouds op uit te trekken. Zoo moge dan op verschillend terrein Oran je opnieuw het symbool zijn van Nederland sche voortvarendheid en durf, aldus spr. On der deze vaan mogen wij ons zelf uit de omwalling waarin ons economisch leven door de ongunst van den crisistijd werd samenge drukt, bevrijden en moge naar alle zijden het signaal gegeven worden: „Open de poort!" (Vervolg op pag. 2.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De vergadering van de Maatschappij vo<>." Nijverheid en Handel te Haarlem. 1 In de Rotterdamsche haven heeft een hevige scheepsbrand gewoed. 3 Duitschland zal geen nieuwe oorlogs schepen naar de Middellandsche Zee zenden. a 4 Uitbreiding van Amerika's leger en lucht macht. 4 Luitenant Aalders, de Nederlandsche be klaagde uit het proces te Essen, is op vrije voeten gesteld. 7 ARTIKELEN, ENZ. Bijz. correspondentie: „Huize Doorn" weigert grond af te staan aan Duitsch land. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Het Spaansche wespennest. 4. H. D. Vertelling: Het échec. 6 Vragenrubriek. g Van onzen Indisclien correspondent: Onze Indische Luchtpostbrief. f K. Andr; Wilna, de stad van het eeuwige vuur. 7 Sport in 't kort. 9 Dammen: De 18de partij SpringerRai- chenbach werd remise. 9 Kinderrubriek. jq Gesprekken met Duitschers: Studenten leven en -wetenschap in 't Derde Rijk. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 111

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1