ïJauuUk-MUimet Amsterdamsch Lustrum. Expierement. Chevrolet's Joh. Swaalf KOFFER GRAMOFOON Henri Waiiig's „Cabaret der Onbekenden" IkUmdso^ave 54e JAARGANG No. 16566 Verschijnt 'dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 26 JUNT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72»/t. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Dmkkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0,15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. :is Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100—één lid duim 50. alle leden wijsvinger 60. of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm-of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.—polsbreuk 15.—xj-ctwm - O A uattma'C afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. JTHL/rLiN --4- JrAUliN/v o. De lustrumfeesten der Amsfcerdamsche stu denten zijn gisteren begonnen met een plech tige ontvangst ten Stadhuize en een veel min der plechtig weerzien der talrijke reünisten. In dit nummer schrijft over deze start der feestelijkheden een medewerker die stamt van de Leidsche Alma Mater en hij kan on mogelijk verzwijgen, dat Amsterdam geen studentenstad is maar onthoudt zich, als ge vestigd en gezeten burger, van de commen taren die hem terzake in zijn studententijd ontvloden moeten zijn. Ik schrijf: moeten zijn, want het inter-academiale dispuut om trent deze aangelegenheid is even oud als het gemeenschappelijk bestaan der univer siteiten zelve en de Leidsche student pleegt ook daarin zijn stem luide te doen hooren. Ook buiten universitaire kringen is de volko men paraatheid van den Leidenaar r— de Amsterdamsche student zegt „Leijenaar" r— in felle discussies welbekend. Gij lezers van dit blad zult u de verkondiging van het Am sterdamsch standpunt herinneren in de serie „Studenten-Studiën" van een anderen mede werker aan dit bladdr. P. H. Schroder, waar in de andere studenten-steden op hun plaats werden gezet als dorpen, waarin de studen ten het eenige levende zijn. Daartegenover verhief zich dan de Amsterdamsche student als deelhebber aan het volle, bruisende leven zelf. Er werd meer over gezegd en er is na tuurlijk nog veel meer over te zeggen. Het is een van die schoone tegenstellingen die uiter mate belangrijk kunnen zijn als men twintig is en studeert, die immer zullen blijven be staan en waarover het laatste woord pas ge sproken zal worden op den dag van deri on dergang der wereld. Dit toont de eminente eigenschappen van het geschil duidelijk aan. Lustrumvieringen stonden vroeger nogal ver buiten het "begrip der meeste niet-stu- deerende en niet-gestudeerd-heb.bende Ne derlanders. Die afstand is verminderd. De vreugde van het weerzien van reünisten, wier (blijde jeugd herleeft en die zich bevrijd voe len ivan hun min of meer statige maatschap pelijke positie en houding als door dit weer zien dat verleden wordt opgeroepen met on- weerstaanbre krachtdie vreugde althans kennen tegenwoordig ook zeer velen, die in hun leven niet het geluk van het student zijn hebben mogen smaken. Want veel meer dan vroeger worden jubilea van H.B.S. en gymnasium gevierd, die dan wel niet aan een studententijd maar toch aan de vreug den van een priller jeugd herinneren. En daarnevens zijn er de zilveren en gouden feesten gekomen van de inmiddels ook op ja ren geraakte sportclubs: van voetbalver- eenigingen, roeivereenigingen, cricket- en hockey-clubs. Bij zulke gelegenheden plegen de reünisten zich als actieve veteranen-in-de- sport te doen gelden en met vreugde en over moed zich in het veld of in de giek te toegeven, door hun nageslacht met een mengeling van verbazing en hilariteit plus een tikje respect (voor oude routine en techniek) toegejuicht. Voorwaar, het reünisten-dom in dit land is door de opkomst der sport vervaarlijk toe genomen, tot heil en verjonging van ons ouderen en tot onze betere blijvende verstand houding met de vreugden der jeugd. Zoo zal Amsterdam, dat doorwerkt en jaagt in zijn activiteit van grootste stad des lands en te groot is om „het Lustrum" te veroorlo ven zijn stadsbeeld en -stemming te beheer- schen, de uitingen van dit feest niettemin met meer sympathie en begrip aanschouwen en waardeeren dan vroegere generaties van Am sterdammers vroegere lustra bejegend moe ten hebben. En het zal zich verheugen in het jonge geslacht waaruit in de toekomst nieuwe wetenschappelijke ontdekkers, nieuwedo centen, rechters, predikers, medici, litterators zullen voortkomen waarop Nederland trotsch zal kunnen zijn en die op hun beurt weer met vreugde den dag zullen begroeten, waarop het Lustrum hun de gelegenheid zal geven het masker der maatschappelijke waardigheid af te werpen en opnieuw te zijn wat ieder vitaal mensch toch in zijn hart blijft: jong. R. P. TEGEN EEN LADDERWAGEN GEBOTST Vrijdagmorgen tien uur fietste de 25-jarige T. op den hoek Groote MarktJansstraat door onoplettendheid tegen een ladderwagen, waardoor hij inwendige kneuzingen kreeg. Na door leden van den Ongevallendienst behan deld te zijn, werd hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij ter ob servatie is opgenomen. Tegen den bestuurder van den ladderwagen werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij buiten noodzaak links van den weg reed. LUITENANT AALDERS IN ONS LAND TERUG Vrijdagmiddag tegen 3 uur heeft de Gestapo den reserve-eerste-luitenant G. J. Aalders, van Essen naar Zevenaar gebracht. Bij begaf zich onmiddellijk naar zijn ge boorteplaats, Enschedé, waar zijn moeder Woont. (De "burgemeester van Amsterdam heeft besloten, dat straatorgels uit de binnenstad zullen worden ge weerd.) De stad aan Amstel en aan IJ Zal een attractie moeten missen, Doordat het hoofd der burgerij, Zich thans genoopt zag te beslissen, Dat in de binnenstad voortaan, Het pierement niet meer mag spelen, Zooals het altijd heeft gedaan, Tot vreugde en vermaak van velen. Het orgel had er lang zijn „draai", Dien heeft het nu opeens verloren, Omdat zijn „liederlijk" lawaai Te storend was voor de kantoren. Terwijl de motor „knal" verkeert Trammen gieren door de bochten, Een stroom van auto's klaxonneert, Wordt slechts het orgel aangevochten. Ik stel me voor, dat Mengelberg Het pierement niet kan waardeeren, Maar is het heusch nu wel zoo erg Voor zenuwen van handelsheeren? Zoo heb ik bij mezelf gedacht, Tot ik het anders heb bekeken, Misschien mag dit ook wel geacht, Als een bijzonder gunstig teeken. Kan d' oorzaak zijn van de critiek, Waardoor het orgel is verdreven, Er is nu wel genoeg muziek, In 't Amsterdamsche handelsleven? Ernstig auto-ongeluk te Soester- berg. Luitenant-vlieger verongelukt. In den afgeloopen nacht is bij een auto ongeluk de 27-jarige luitenant-vlieger baron Wentinck uit Den Haag om het leven ge komen. Om ongeveer een uur reed baron Wentinck met een kleine sportauto op den Amersfoort- schen Straatweg. Hij kwam uit Soesterberg en reed in de richting Utrecht. In dezelfde rich ting reed voor hem een tractor, hoog opge laden met turfmolm. Door nog niet bekende oorzaak is de sportauto op de grens van Soes terberg en Huis ter Heide met groote snelheid onder den tractor gereden. De bestuurder raakte zoodanig bekneld, dat hij op slag dood was. De politie uit Zeist was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in, waarbij fotografi sche opnemingen van 't gebeurde werden ge maakt. Het stoffelijk overschot is per rijwiel brancard naar het ziekenhuis te Zeist over gebracht. De Bloembollencultuur en de Kabinetswijziging. Van minister Steenberghe wordt opheffing der saneering verwacht. Het Weekblad voor Bloembollencultuur, het officieele orgaan van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur schrijft over het nieuwe ministerie o.a.: „Minister Steenberghe kómt voor de vraag te staan of de saneering moet worden afge schaft. Zij wordt hem voorgelegd door het bloem bollenvak, dat in den winter van 1933 zich tot de Regeering wendde met de vraag om hulp bij de bestrijding van de gevolgen van de eco nomische wereldcrisis. Als gevolg van dit ver zoek werd gaandeweg een stelsel van maat regelen uitgedacht en uitgevoerd, dat onder den naam van saneeringsplan aan de beoefe naars van het bloembollenbedrijf werd opge legd. Gaandeweg is het besef gegroeid, dat de maatregelen, als noodzakelijk kwaad aan vaard en als tijdelijk bedoeld naast voor- deelen, groote nadeelen opleveren en het in zicht, dat die nadeelen overheerschen, is dezer dagen tot uitdrukking gekomen in de uitspraak van de algemeene vergadering onzer ver- eeniging. Moge Minister Steenberghe voldoen aan den wensch van de meerderheid der vakbeoefe naren en aan zijn mederegeerders voorstellen om ook ditmaal den wensch van het vak te eerbiedigen. Even dankbaar als het vak is voor de hulp in de moeilijkste jaren verleend, even erken telijk zal het zijn, indien mèt het vak, de Re geering zal besluiten, dat de bedrijfsmaatre- gelen, na afwikkeling van het thans loopende saneeringsjaar, niet meer noodig en dus on- gewenscht zijn. Minister Steenberghe heeft zich in 1934/35 vol belangstaelling getoond voor het bloembol lenvak. Zijn tweemaal herhaald bezoek aan de Flora 1935 toonde zulks. Het eerelidmaat schap onzer vereeniging, hem toen aangebo den, beteekent een band met het bloembollen vak. Moge het hem aanleiding zijn om spoedig het hem voorgelegde vraagstuk in de door het vak gewenschte richting op te lossen." EXAMENS. Aan het Christelijk Lyceum te Haarlem lit- terair-economische af deeling H. B. S. met 5-j. cursus, zijn voor het eindexamen geëxamineerd 18 candidaten. Geslaagd de dames M. E. Bij- leveld, L. M. Dieckman, B. C. Eringa, S. Hol- dert en de heeren R. de Beaufort, H. Dop, J W. van Eek, K. de Graaf, W. A. Hage, H. J. F. Hana, H. J. van Kerckhoff, P. Th. Kokke, J. Meilof, C. J. Speelman, C. M. Teves, S. Vlas veld en J. H. van der Waals. PERSONALIA. Heden slaagde voor het toelatingsexamen „Amsterdamsch Conservatorium" voor hoofd vak Piano: Jo Koeijers, leerlinge van de Haar- lemsche muziekleerares Nel Takken. onafhankelijke veercon- structie, waarborgt U de hoogste rij -qualiteit. Official Dealer NIEUWE GRACHT 78, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) UW OOG, UW BEURS ZIJN BEIDE TEVREDEN MET EEN BRIL VAN CAREL VAN HUIZEN, Opticien KL. HOUTSTRAAT 13 TELEFOON 14112 (Adv. Ingez. Med.) Vraagt voor Uw EIND- of OVERGANGS EXAMEN een Wij hebben uitsluitend de beste merken en in alle prijzen. G- M- OORD GROOTE HOUTSTRAAT 108 ■FSSÉfet HAARLEM wllin'ral RADIO- EN GRAMOFOON W SPECIALIST (Adv. ingez Med.) Het Haarlemsche Gemeente- personeel. De afvloeiing van 60-jarigen. Wij ontvangen het volgende communiqué „Vrijdagmiddag vergaderde, onder leiding van den heer Wethouder voor personeels zaken, den heer M. A. Reinalda, de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in vereeniging met de Commissie van Overleg voor het Politiepersoneel. Met algemeene stemmen werd gunstig geadviseerd ten op zichte van een voorstel tot wijziging van de onderscheidene wachtgeldregelingen, in dien zin, dat ook bij toekenning van voorloopi;. pensioen het wachtgeld vervalt. Voorts ging de vergadering accoord met een aangeboden nota betreffende in overweging gegeven- wijzigingen in de Capitulantenv ero rdenins 1936. Vervolgens vergaderde de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg ter behan deling van een onfcwerp-toesluit, regelende de rechtspositie van personeel, werkzaam op arbeidscontract. Terzake besloot de Com missie met algemeene stemmen tot een gun stig advies. In de hierna gehouden vergadering van de Commissie van overleg voor de werklieden zaken werd, na breedvoerige discussie, met algemeene stemmen gunstig geadviseerd ten aanzien van onderscheidene voorstellen tot reorganisatie van die diensten en bedrijven, waaraan werklieden zijn verbonden. De voorzitter zegde toe, enkele wenschen alsnog onder de aandacht van het College van B. en W. te zullen brengen. Tenslotte vergaderde de Commissie van overleg voor ambtenaarszaken. De Commissie vereenigde zich met de om advies toege zonden voorstellen tot reorganisatie van diensten en bedrijven. Eveneens werd na eenige aanvulling, gun stig geadviseerd ten aanzien van ontwerp- lijsten: a. Voor wie een onbepaalde ar beidstijd geldt en b. voor wie een arbeids tijd is vastgesteld welke dien van 48 uur per week overschrijdt, doch een voor elk dier functionarissen vastgesteld aantal uren niet te boven gaat'. Tot zoover dit communiqué. Ter verduidelijking wijzen wij er op, dat de voornaamste punten der agenda betrek king hadden op het afvloeien der 60-jarigen en zij die 40 pensioenjaren hebben. Om daartoe te komen moeten enkele diensten gereorganiseerd worden. De voorstellen daar toe werden door het Overleg aangenomen. Trans moet deze aangelegenheid nog door het college van B. en W. nader be keken worden. Eerst daarna zal beslist wor den, welke directeuren, ambtenaren en werklieden zullen afvloeien. Komt vanaf ZATERDAG 3 |UL1 a.s. te ZANDVOORT. PARARFT RANTING MRNRPRI F" ATTENTIE! Zij die wenschen mede te werken worden bnUnllL I UnliülllU „lil U li UI ULL verzocht zich schriftelijk te melden: Henry Wallig, Sarphatipark 115 b., Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan Vauvenargues: Lediggang vermoeit eerder dan arbeid. Bloembollenexport naar Denemarken. Een belangrijke vermeerdering. De berichten aangaande een tusschen Ne derland en Denemarken tot stand gekomen, handelsovereenkomst, geldend voor één jaar en waarbij door Nederland om. een vergroo ting van het invoercontingent van bloembol len is verkregen, worden officieus aan de Ver eeniging voor Bloembollencultuur bevestigd. Men verzekerde van goed ingelichte zijde, clat inderdaad de onderhandelingen, die in Ko penhagen, in aansluiting op het jongste te Den Haag gesloten accoord der Oslo-Staten, zijn gevoerd, tot een resultaat hebben geleid, dat aan de beide regeeringen zal worden voorgelegd en waarbij voor wederzij dsche uit wisseling, verschillende contingenten in be drag aanmerkelijk zijn verhoogd, o.m. voor Nederlandsche bloembollen. Het bedrag, dat daarbij voor invoer van bloembollen bereikt is, kon nog niet precies worden meegedeeld, maar als de informaties juist zijn, zal dit ongeveer 400.000 gulden be dragen. Het orgaan van Bloembollencultuur herinnert eraan, dat in 1936 naar Denemarken kon worden uitgevoerd 471.602 kg., welke vol- ges de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek een waarde vertegenwoordigen van f 264.862. Ie H.B.S. MET 5-JAR. CURUS, HAARLEM. Geslaagd zijn voor het eindexamen de da mes H. W. Bolkestein, A. Kion, M. E. Meijer en de heeren J. B, v. d. Berg, J. G. de Boer, J. Gans, J. Kragten, P. de Lugt, K. May, P. L. Muller. Af! gewezen 1het examen duurt voort. Ons Vacantienummer. Wegens plaatsgebrek moeten wij de artikelen over Zuid-Holland en Noord-Brabant tot een volgend nummer uitstellen. Na de vergadering van de Vereeniging van Nijverheid en Handel te Haarlem te hebben bijgewoond, begaf Z. K. H. Prins Bernhard zich met de bestuursleden te voet naar het restaurant, waar de lunch gebruikt werd. R. P.Amsterdamsch Lustrum 1 Regeeringscrisis in Catalonië?3 Plaat van de week: Het nieuwe ka binet 3 Mr. E. Elias: Pleidooi voor 't piere ment 3 Het voorloopig verslag van Grond wetsherziening 3 Britsche ministers stemmen in met Duitschland's -jongste beslissingen. 4 De controlezónes der Spaansche kus ten zouden herverdeeld worden 4 Dr. P. H. Schröder: De hertogin van Berry 5 Van onzen Weenschen correspon dent-. Marie Louise en Napoleon. 5 H.D. Vertelling: „De grootste verne dering" door J. A. Baljé 5 Bioscopen6 J. H. de Bois: Litteraire kantteeke- ningen 6 Financieel-economisch weekover zicht: De Kabinetswisseling7 Dr. M. Euioe: Flohr's strijd tegen Hasenfuss 8 Inkomsten en vermogens in Haarlem en omstreken 8 Prof. dr. P. GeylJ. P. Coen9 Mr. E. Elias: Het Amsterdamsche Lustrum begonnen 11 H. A.: Vacantie en Vacantieplannen. 13 E. E. J.P.; Onze garderobe in den zomer 13 Helen: Noord-Holland 13 Groningen 14 De provincie der vele meren. 15 De Veluwe 16 Drente beteekent rust 18 Overijsel is een verrassing. 19 In Zeeland 20 In Limburg 21 In het hart van Nederland 22 De badplaats Wijk aan Zee 14 Dr. Jac. P. Thijsse: Vacantie in Thijsse's Hof 17 Voor korte uitstapjes 17 Bijzondere bepalingen voor het ver keer naar Duitschland 18 Natuurschoon bij Castricum 19 Voor de fietsers 23

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1