SERIE-VERKOOP s Fa. M. Zwartser Vacantie in Thijsse's Hof H2 1 JHSl Trouwen? Verhuizen? tegen sterk verlaagde prijzen! „Cofo" Cacao is de drank Voor korte uitstapjes. MEUBELEN - TAPIJTEN - BEDDEK N.V. WONINGINRICHTING J. CHRISTIANS DAGEN 29 CENT 39 CENT 39 CENT 49 CENT 89 CENT kortom voor iedereen ZAT ERDAG 26 JUNI 1937 H A A R L E M'S DAGBE'AD 17 Vogels, bloemen en insecten Door: dir. Jac. P. ThSijft' Eigenlijk komen de vacantiegan- gers op het nagras. Vroeger heb ik elders al dikwijls be toogd dat het met onze vacan- ties niet in orde is. Dat is een van mijn vele stokpaardjes. Ik kan het niet aan zien, dat onze jongelui in Juni zitten te blekken aan hun examens en zich niet of slechts half kunnen wijden aan de ware genoegens van den mooisten tijd van het jaar. Ik bepleit daarom een cursuseinde op midden April en dan verder een logische werk-indeeling voor het heele jaar, in overeenstem ming met onze natuur, ons klimaat. Half Juli zingt de nachtegaal niet meer, zwijgen ook de meezen, de koekoek, de groo- te lijster en gingen ook de andere vogels maar schaars, een half dozijntje uitgezon derd. De duinroosjes zijn al lang uitgebloeid, de andere rozen, hondsroos, eglantier, ka- neelroos zijn op hun nadagen, evenals Gel - dersche roos en vlier. De liguster houdt het nog een poosje uit. De mooie gele lisschen langs den oever hebben geen bloem meer, maar staan in groenigheid hun vruchten te rijpen. De fijne pracht van de weiden is ge vallen onder de zeis; op de bonte iwei volgt het effen groen van het nagras, gestoffeerd met enkele gele herfstbloemen. De stedeling, die het van de zomervacan- tie moet hebben vormt zich dus een onvol komen beeld van de schoonheid en rijkdom van ons heerlijk land. Pgrootbloem-toorts. Links-boven een honingbij op gezoek. Elf uur voormiddag. Langs den vijver Maar daarom niet getreurd, hierna beter. En we (kunnen u ook in den zomer en den nazomer nog genoeg te zien geven in onzen Hof. De lisschen langs den vijver mogen uit gebloeid zijn, ze worden nu gevolgd door den weelderigen bloei van poelruit en moeras spiraea. De afzonderlijke bloemen van deze planten vallen niet in 't oog, maar hier zijn het de bloemenmassa's, die de aandacht trekken, wolken van bloemen. En zie eens hoe fraai die geschikt staan Sn de bloeitop- pen van die geurige moerasspiraea. Beide planten worden om hun stuifmeel druk door bijen, hommels en vliegen bezocht. De poel- ruit is nog al spoedig uitgebloeid, maar de moerasspiraea houdt het langer uit en bloeit nog, als weer een paar andere forsche oever planten aan de beurt komen: de jkattestaart en het ruige wilgenroosje. En dan wordt het gaandeweg langs den vijver een echte fwil- Groote Teunisbloem, pas open. Meeldraden en stempel steken ver buiten de teruggebogen kroonbladeren uit. De kellcslippen zijn heele- maal teruggeslagen, tegen de kelkbuis aan. dernis, als ook het riet en het liesgras in bloei komen en de heggewinde en de [moeras lathyrus. In den vijver zelve bloeien de witte water lelies en de gele plompen en mettertijd ook de water gentiaan. De gele plomp heeft zijn bloemen open, dag en nacht, bij alle weer en wind. De witte waterlelie is gevoeliger, opent zijn bloemen laat in den morgen en sluit ze vroeg in den namiddag. Veel aardigs valt te beleven aan de toort sen en aan de teunisbloemen. Wij zorgen er altijd voor, dat wij daar een goeden voorraad van in den tuin hebben. De teunisbloemen Wij houden er drie soorten van teunsbloe- men op na: de groote (Oenothera lamarckia- na), de gewone (O. biennis) en de kleine (O. muricata). Ge weet, dat deze planten af komstig zijn uit Amerika, maar bij ons vol komen verwilderd. Ze brengen zeer overvloe dig zaad voort, zoodat er haast altijd opslag van teunisbloemen komt, wanneer in onze zandstreken de grond wordt omgewerkt. Ieder braaf Nederlander weet ook, dat wijlen prof. Hugo de Vries, voornamelijk op zijn zaaiproe- ven met de groote teunisbloem zijn Mutatie theorie heeft gegrondvest en daarmee onze eeuw geholpen aan een vruchtbaar onder werp voor studie en polemiek. Wie hier meer van wil weten moet het boekje van prof. Stomps maar eens ibestudeeren: ..Vijf-en- twintig jaren Mutatietheorie" (Den Haag. Stockum en Zn. 1930) en daarbij dan voor de .polemiek" ook nog Lotsy's: Over Oenothera Lumarchiana. (Den Haag. Nijhoff 1917). Wij kunnen u in den Hof natuurlijk met al nr. - Zeepkruid, ook een van de nachtbloeiers. de wetenschappelijke finesses toonen. Ge moet u tevreden stellen met onze drie soor ten te bekijken en veelvormigheid tebespeuren bij de groote en de gewone. En een heel een voudig. maar toch zeer treffend genoegen is het, om er op te letten hoe de teunisbloe men in den avond, een uurtje voor zonson dergang snel, haast allemaal tegelijk hun bloemen openen. In een kwartier tijds is het aanzien van zoo'n teunisbloemveldje geheel veranderd. We hebben nog een paar van die „avond- bloemen" nl. het zeepkruid en de nacht silene, allebei in flinke hoeveelheid op ver schillende plaatsen in den Hof. Die bloeien den heelen zomer. Overdag jn de zon lijken de bloemen van de nachtsilene schrompelig en verflenst, maar 's avonds staan ze frisch te stralen en té geuren. Al die avondbloemen lokken vlinders, het zeepkruid het meest. Soms komen er troepen kleine aardige grijze vlinders op snorren. Ze hebben een lichte vlek op hun vleugels, die hun de namen be zorgd heeft /van pistooltje of gamma-uiltje. De toortsen De toortsen zijn ochtendbloemen. Ze gaan al open vóór zonsopgang, tegelijk met de pa pavers. We hebben er verschillende soorten van: de melige toorts, de zwarte toorts, de koningskaars, de grootbloem-toorts en een enkele stalkaars. We zijn nog al trotsch op onze mooie witte variëteit van de melige toorts, inderdaad een fraaie plant. Over die toortsen heb ik een paar maanden geleden een groot artikel geschreven in ,De levende Natuur". Het zijn heel plezierige planten om te bekijken, doordat ze manshoog worden en ge kunt dus zonder te bukken al de finesses van de bloem bekijken zelfs met het (ver grootglas. De aardigheid zit hem vooral in de meeldraden en hun beharing, die bij de verschillende soorten verschillend is. Bij de grootbloem-toorts zijn de drie bovenste meel draden dicht behaard, de twee onderste niet. Die zijn iets langer en hebben de eigenaar digheid, dat ze in den loop van den dag op waarts om krullen, zoodat ze eindelijk stijf tegen de bovenste aan komen te liggen. Dat is tegen twaalven het geval. Je kunt dus aan die meeldraden zien, hoe laat het is. Insecten bezoek De toortsbloemen worden druk bezocht door bijen en door allerlei soorten van hom mels en vliegen. Aardig is het, om te zien hoe die bijen en hommels het stuifmeel uit de helmknoppen halen en vastplakken op de draagkorfjes aan hun achterpooten. Ze vlie gen rond met heel vrachten van dat oranje stuifmeel. Als ge ze zoo ziet balanceeren met die dikke proppen aan de achterpooten, dan laat het zich wel begrijpen, dat Virgilius'daar een inrichting in zag om het evenwicht te bewaren tijdens de vlucht en hij noemt die proppen dan „kleine steentjes" (lapillos). Zoo'n kleine vergissing is licht te vergeven. Inderdaad hebben die Romeinen toch wel een heel fijn gevoel voor natuurschoon ge had en er onvergetelijk mooie dingen over De bonte zweefvliegen eten niet alleen het stuifmeel van de toortsbloemen, maar knab belen ook aan de meeldradenharen. Ze zijn daar vaak zoo in verdiept, dat ze zich met de loupe laten bekijken en daar sommige door schijnend zijn, kunt ge het stuifmeel zien op gehoopt in hun maag. Doordat die insecten kriskras vliegen van plant naar plant krijgen we ook kruisingen te zien tusschen de verschillende toorts soorten en ieder jaar kijken we dan ook uit naar verrassingen op dit gebied. Verleden jaar hebben we een paar bijzonder mooie bastaarden gehad, tusschen melige toorts en grootbloem-toorts. Natuurlijke begroeiing In dat artikel in „De Levende Natuur" sprak ik mijn bevreemding er over uit, dat ik in geen jaren rupsen op mijn toortsen had gehad. Weinu, thans zijn ze gekomen, mooie leigrauwe rupsen met zwart en gele vlekken. We laten ze ongemoeid, blij dat we ze weer eens aan 't werk zien. We hebben de rupsen van de kardinaalsmutsmotjes ook stilletjes hun gang laten gaan, wetende dat de vreterij vanzelf zou ophouden en dat we in de werke lijk wilde natuur niet zoo gauw bang behoe ven te zijn voor plagen. Voor die kardinaals muts is Thijsse's Hof gelijk te stellen met de wilde natuur en gelukkig in een paar an dere opzichten ook nog wel, bijvoorbeeld de vijver en zijn oevers. Eigenlijk raakt onze tuinderij gaandeweg beperkt tot de vakken III, VII en XIV en misschien slagen we er mettertijd nog in, om ook die een „natuur lijk" karakter te geven. In die vakken staan nog een aantal plan ten, die waard zijn, dat we er eens bij stil staan. Daarover later. (Koop vooral voor een dubbeltje een gidsje bij den tuinman en lees aandachtig en welwillend, wat daarin staat over de geld zaken van de Stichting). De gemeente Velsen heeft sterke aantrekkingskracht. Per spoor naar Velsen Dat gaat natuurlijk. Elk ogenblik snorren electrische treinen over de gladde rails. Maar waar in Velsen moet u wezen? Laten we hier even bij stilstaan. Want Vel sen is ook op het gebied van het treinverkeer, als op zooveel ander, een merkwaardige ge meente! er is zeker geen andere gemeente of stad in ons land, die zich er op kan beroemen zooveel stations en haltes te bezitten als Vel sen. In de eerste plaats zijn daar.de sta tions Santpoort, Velsen, IJmuiden-Óost en IJmuiden, alle stations waar dagelijks eenige tientallen treinen stoppen, evenals aan de haltes: Driehuis, Zeeweg, Hoogovens, Casem- brootstraat en Juliana kade. Dus drie sta tions en vijf haltes. Wie biedt er meer? Dit wijst op een druk reizigersverkeer en in derdaad wordt er veel gereisd naar Velsen. Door drie categorieën van menschen: zaken- menschen, forensen en toeristen. En dan noe men we als eindpunten voor zakenmenschen het station IJmuiden en de halte Hoog ovens, voor forensen het station Santpoort en de haltes Driehuis en Zeeweg. En de toeristen? Voor hen komen feitelijk slechts de drie stations Santpoort, Velsen-IJmuiden-Oost en IJmuiden in aanmerking, omdat zij in de na bijheid van deze stations de meeste attracties, die onze gemeente den toeristen biedt, kun nen vinden. Beginnen we bij Santpoort. Daar vinden we in de onmiddellijke nabij heid van het Station, gaande over den spoor wegovergang de onvolprezen Wüstelaan, die ondanks wat er aan weerskanten gebeurd is, nog prijkt in haar oude glorie. Rechts en links zwaar geboomte lang den weg, met even eens aan beide zijden schoone landgoederen, die schuil gaan in lommerrijke parken, waar van de laatste jaren echter een deel plaats moest maken voor villabouw. Zoo is tusschen de Harddraverslaan en de Wüstelaan een woonwijk ontstaan, die de mooiste van de ge- heele gemeente genoemd mag worden. Hier zijn tal van moderne villas gebouwd, alle om ringd door fraai aangelegde tuinen. De Wüstelaan geeft toegang tot de buiten plaatsen Spaarnberg en Spaarnheuvel en men vindt er ook den hoofdingang van het Bur gemeester Rijkenspark en het bekende Zwit- sersche chalet, alles eigendom der gemeente Velsen. En mogen we dan nog even de aan dacht vestigen op den ouden molen „de Sant haas", die al van 1744 af zijn wieken lustig laat ronddraaien. Het dorp Santpoort-Station dankt zijn schilderachtige ligging aan het feit, dat het ten deele is gebouwd op een groep binnen- duinen. In de nabijheid van het dorp, gaande langs den Duinweg komt men aan de Ruïne van Brederode, die in den loop der eeuwen vele stormen heeft moeten trotseeren. Het kasteel, waarvan men thans nog de overblijf selen vindt, is vermoedelijk omstreeks 1250 gesticht door Willem van Brederode. Een heerlijke wandeling biedt ook Duin en Kruidberg. Zonder wandelkaart is het land goed echter 'niet toegankelijk. Zij die Velserbeek willen bezoeken, verlaten den trein aan het station Velsen-IJmuiden- Oost. Van den uitgang van dit station tot een der hoofdingangen van het ca. 35 H.A. groote park is slechts eenige minuten. Het park heeft behalve zijn natuurschoon een groote collectie vogels en een fraaien hertenkamp. De vijvers zijn bevolkt met witte en zwarte zwa nen en tal van andere watervogels. Men ver- gete voorts niet een bezoek te brengen aan de hermitage en haar eenzamen bewoner. IJmuiden biedt den vreemdeling een rijke verscheidenheid van bezienswaardigheden als daar zijn de ruime havens, de sluizen, waar van de Noordersluis de grootste van de we reld is, het strand, vischhal enz. Des avonds schitteren langs de kanaaloevers, de havens en de sluizen honderden lichtjes en wanneer dan bovendien een der hoogovens zijn gloeienden inhoud spuit en een rose gloed zich afteekent tegen den donkeren hemel, ontwaart de toeschouwer een tafereel, dat ongetwijfeld een diepen indruk op hem zal maken. Het park Rooswijk, evenals het Burge meester Rijkenspark en Velserbeek eigendom der gemeente Velsen, gelegen nabij de Halte Hoogovens, is eveneens een bezoek waard. Al hoewel in dit deel van de gemeente veel na tuurschoon verdwenen is, vindt men nog me nig rustig plekje rondom het oude kasteel. Behalve per trein kan men van Haarlem uit de meeste mooie plekjes en bezienswaardig heden in Velsen per autobus bereiken. De fraaie lelievijver, met de natuurlijk begroeide oevers. Koopt DAN uw in de meest gesorteerde speciaalzaak r Julianapark 58-60, bij Soendaplein Tel. 13661 Winkels J Westergracht 79 Tel. 13292 Amsterdamstraat 41 Tel. 15537 Verkoop alléén contant DOOR GECOMBINEERDE INKOOPPRIJZEN LAGER DAN WIE OOK! SERIE 1 COTTON SERIE 2 PER METER. -^§ LINNEN effen en gebloemd PER METER. SERIE 3 ZELDZAAM KOOPJE ZUIVERE ZIJDE twr PER METER. -SBffi SERIE 4 SERIE 5 CRETONNE lichte en donkere dessins ir PER METER. -M M A T Z IJ D E voor jong en oud WT PER METER. 27 BARTELJORISSTRAAT 27 O TELEFOON 11770 bereid met Droste's Verpleegster voor kinderen voor zieken en herstellenden picnic geheelonthouders partijen balavonden sportlui Vraagt het in Café's en bij Uw winkelier Hmbmeta's filmapparaten en al Uw fotografische benoodigdheden GROOTE HOUTSTRAAT Ja, HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 21