HEEFT U AL WESSELING Pleidooi voor 't Pierement. 1 A T E R D A G 26 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De Grondwetsherziening. Het voorloopig verslag. Het afdeelingsonderzoek van ,de wetsontwer pen betreffende de Grondwetsherziening heeft der commissie van rapporteurs aanleiding gege ven tot mededeeling o.a. van het volgende-. Over het algemeen bepaalde men zich bij deze hernieuwe behandeling van de voorstel len tot Grondwetsherziening tot een verwijzing naar hetgeen bij de schriftelijke en monde linge behandeling van de aanvankelijke voor stellen werd gezegd, zulks in navolging van de regeering, die in haar Memorie van Toelich ting eveneens met een verwijzing naar de ge wisselde stukken en gevoerde beraadslagingen volstaat. Eenige leden gaven als hun meening te ken nen, dat voor deze Grondwetsherziening geen enkele reden bestaat, behalve voor-zoover zij betreft de regeling van het inkomen van den Prins-Gemaal, welke "regeling echter ook wel langs anderen weg op bevredigende wijze tot stand had kunnen komen. Dezelfde leden wezen er nog op, dat welis waar artikel 7 der Grondwet nu ongewijzigd wordt gelaten, doch dat reeds het voornemen is te kennen gegeven, zonder Grondwetsherzie ning tot hetzelfde resultaat te komen. Zij achtten dit typeerend voor den revolutionnai- ren geest van het huidige regime. Deze men taliteit is te verklaren zoowel uit den oorsprong van het heerschende stelsel, n.l. de Fransche revolutie, als uit de overtuiging, dat dit stelsel ten einde loopt en het tijdperk van den auto- ritairen staat nadert, ondanks de zoogenaamde overwinning der democratie op 26 Mei j.l. Vele leden verklaarden in deze uiteenzetting slechts een earicatuur te kunnen zien van de motieven, welke de regeering hebben geleid bij het indienen van haar voorstellen, waarvoor de zakeilijke gronden bij herhaling zijn uiteenge zet. Verscheidene leden wezen er nog op, dat de S.D.A.P. zich bij de beoordeeling van de regee- ringsvoorstellen geheel door haar eigen inzich ten heeft laten leiden. De sociaal-democrati sche fractie heeft zich in eersten termijn met de meeste voorstellen vereenigd, maar tegen enkele belangrijke onderdeelen bezwaar ge maakt. De gedachte aan een samengaan van regeering en S.D.A.P. om voorgoed de dictatuur der regeerende partijen te vestigen, komt, in dit licht bezien, wel zeer zonderling uit. Zij kan sflechts opkomen bij hen, die zélf, als zij aan de macht zouden komen, alle andere richtingen voorgoed den mond zouden trach ten te snoeren, zoo meenden -deze leden. Schadeloosstelling Tweede-Kamer leden. Eenige leden hadden ernstige bedenking tegen het bedrag der schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer dat wordt voor gesteld. Deze leden stelden voorop, dat de Tweede Kamer overbodig is. Zoolang zij nog bestaat, is. er naar hun meening tegen het verleenen van een schadeloosstelling aan haar leden geen bezwaar, mlits deze, overeenkom stig de beteekenis van het woord, beperkt blijft tot de werkelijke gedane uitgaven, dus de reis- en verblijfkosten, waarbij dan een pre sentiegeld wegens het bijwonen van vergade ringen zou kunnen worden toegekend. Het verleenen van pensioen voor schadeloos stelling achtten deze leden te eenenmale on logisch en x-eeds daarom onaanvaardbaar. Andere leden merkten op, dat de boven weer gegeven zienswijze kennelijk is ingegeven door vijandschap tegen het parlementaire stelsel, welks werking ernstig zou worden geschaad, in dien aan de leden der Tweede Kamer niet een zoodanige schadeloosstelling weid toegekend, dat het lidmaatschap door personen uit alle groepen der bevolking zonder te groot bezwaar kan woiden waargenomen. In Nedei-land is de vergoeding steeds be scheiden geweest in verhouding tot de aan het lidmaatschap vei-bonden werkzaamheden en uitgaven. Weer andere leden hadden het bedrag dei- schadeloosstelling liever tot f 4.000 verminderd gezien. Zij meenden zich echter bij de tot stand gekomen oplossing te moeten neerleggen, om dat deze een compromis vormt. Ministers zonder portefeuille. Eenige leden zagen voor de invoering van het instituut van minister zonder portefeuille geen énkele reden aanwezig dan wellicht alleen den wensch om meer politici minister te kun nen doen worden, om vrienden te kunnen be- loonen. Verscheidene leden gaven opnieuw te ken nen, dat zij tegen dit nieuwe instituut in het algemeen geen bezwaar hadden, doch dat zij zich het recht voorbehielden, in ieder voorko mend geval zelfstandig te beoordeelen, of van de te verleenen bevoegdheid al dan niet een juist gebruik wordt gemaakt. Het kiesstelsel. Eenige leden verklaarden zich tegenstanders van ons geheele kiesstelsel en daarom ook van het thans gedane voorstel. Zij wenschten kies recht voor alle mannelijke en vrouwelijke Ne derlanders boven 21 jaar, waar ook gevestigd. Tegen de voorgestelde wijziging bestond bij deze leden in het bijzonder nog dit bezwaatr, dat de veranderingen in de kieswet, waartoe die wijziging gelegenheid zal geven, slechts zullen dienen om de supi-ematie der groote partijen te bevestigen en nieuwe stroomingen tegen te houden. Bij enkele andere leden bestond eveneens ernstige bedenking tegen een vei-dei'e bevoor deeling van de groote partijen, waarop de uit werking van de hierbedoelde wijziging zal neei-komen. Van andere zijde werd bestx-eden, dat de vroeger in de kieswet aangebrachte wijzigingen de groote partijen onredelijk hebben bevoor deeld. Revolutionnaire vertegen- woordigers. Verscheidene leden verklaarden ook thans, zich met het in het betreffende ontwerp vervatte voorstel niet te kunnen vereenigen. Zij achtten bepalingen als de voorgestelde onnoodig en ongewenscht. Revolutionnaire handelingen of uitingen buiten een verte genwoordigend lichaam vallen reeds onder de Strafwet. Andere leden sloten zich bij deze be schouwingen aan. Enkele dezer leden ver klaarden in het ontwerp niet anders te kun nen zien dan een offer aan den geest van den tijd. Eenige leden noemden de voorgestelde be palingen „ondemoliberaal". Op zichzelf zouden zij tegen deze bepalingen geen bezwaar heb ben. Immers, zij zouden aldus kunnen wor den toegepast, dat alle leden der publieke colleges behalve de representanten der Na- tionaal-socialistische Beweging, zouden wor den uitgesloten. Alle in die colleges verte genwoordigende politieke partijen toch staan op revolutionnairen grondslag. Als deze le den rich niettemin tegen dit voorstel ver zetten, dan is dat omdat de bedoeling klaar blijkelijk een andere is en de ontworpen be palingen kennelijk tegen een gi-oep, juist de N.SJ3. zijn gericht. Eenige leden maakten nog in het bijzonder bezwaar tegen de omstandigheid, dat in het ontwerp met betrekking tot het oi-gaan, dat de revolutionnaire gezindheid moet consta teer en. reeds thans wordt bepaald, dat de Kroon bij de benoeming van de leden aan een voordracht van de politiek samengestel de, Tweede Kamer zal zijn gebonden, terwijl de samenstelling overigens geheel aan den wetgever wordt overgelaten. Andere leden achtten in de hierbedoelde regeling een waarborg gelegen, dat de be slissende instantie tot een objectief oordeel in staat zal zijn. Zij zal zijn een rechterlijk college, benoemd op dezelfde wijze als de Hooge Raad. Ordening. Eenige leden verklaarden, op zich zelf voor standers van ordening te zijn. Immers, zij beschouwden een corporatief systeem als het meest gewenschte. De ervaring had hun ech ter geleerd, dat de ordening onder het hui dige systeem slechts dient om de werkelijke coi'poratieve gedachte den wind uit de zeilen te nemen, en de overheersching van kapita lisme plus ambtenaren, dus van het staats socialisme, te vestigen. Voorwaarde voor een werkelijke ordening meenden zij is de organisch, gegroeide volksgemeenschap op nationalen en socialen grondslag, die pas kan ontstaan na het opheffen van de poli tieke partijen. Van andere zijde werd hiertegenover ge steld, dat in de landen, welker systeem de bovenbedoelde leden zouden willen volgen, geen sprake is van ordening op den grond slag van een organisch gegroeide, volksge meenschap, doch van dictatorialen dwang, waarvan het resultaat op economisch gebied juist met de door hen zelf gebezigde uit drukking: „kapitalisme plus ambtenaren" zeer goed zou zijn gekenschetst. Verscheiden leden oordeelden het hier be sproken voorstel vair weinig beteekeiris, wijl het bestaande artikel 194 in dit opzicht vol doende mogelijkheden opent. Diverse voorstellen. Bij verscheidene leden bestond onoverko melijk bezwaar tegen de wijzigingen, welke beoogeir het doen verloren gaan van de ver kiesbaarheid door gerechtelijke vrijheidsbe- rooving ook wegens politieke delicten en het opheffen van de parlementaire immuniteit in geval van opruiing of schending van ge heimen. In de laatstbedoelde wijzigingen za gen zij een belangrijke aantasting van de vrijheid der volksvertegenwoordigers, die op deze wijze bij de uitoefening van hun taak als zoodanig onder de controle van den rech ter zullen komen te staan. Vele leden daarentegen konden zich met de gedeeltelijke opheffing van de immuniteit zeer wel vereenigen. Een deel hunner zou zelfs verder willen gaan en de immuniteit, feitelijk een verouderd begrip, geheel willen afschaffen. Een aantal leden opperde bezwaar tegen het openen van de mogelijkheid, over te gaan tot de benoeming van staatssecreta rissen. Eenigen hunner zagen ook hiervoor weer geen andere reden dan het verlangen, poli tieke vrienden te kunneii beloonen. Verscheidene leden meenden, dat in be paalde gevallen wel degelijk zakelijke gron den voor de benoeming van staatssecreta rissen aanwezig kunnen zijn. AUTORIJLES in verzekerde auto's, p. u. 1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Adv. ingez. Med.) ERNSTIG MOTORONGELUK TE SOESTERBERG. Vrijdagavond omstreeks zeven uur is tegen over „Huis ten Halve" te Soesterberg een ernstig motorongeluk geschied. Door tot dusverre onopgehelderde oorzaak is de uit Tilburg afkomstige motorrijder H. O. in botsing gekomen met een uit de tegenover gestelde richting komende auto, bestuurd door den heer H. uit Amersfoort. Door de botsing sloeg de auto over den kop, doch de bestuurder kwam er wonder boven wonder ongedeei-d af, terwijl de auto vrijwel niet werd beschadigd. Ernstiger was het met O. gesteld. Hij liep een-schedelbreuk op en is, nadat hem gees telijke en geneeskundige hulp was verleend, in schier hopeloozen toestand naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort over gebracht. Wafelen en Poffertjes gegeten bij Groote Houtstraat 147a Telefoon 10737 (Adv. Ingez. Med.) Autobus met schoolkinderen rijdt op melkauto. Twee kinderen ernstig gewond. DEN HELDER, 25 Juni. Hedenmorgen half negen heeft op den Rijksweg nabij den Helder een ernstige aanrijding plaats gehad tus- schen een autobus en een melkwagen, tenge volge waarvan acht kinderen gewond wer den, van wie twee ernstig. Een autobus van de firma Naastepad uit Anna-Paulowna reed in de richting Den Hel der. In de bus zaten 23 schoolkinderen. Door tot dusver nog niet opgehelderde oorzaak is de chauffeur van de bus, die als een bekwaam rijder bekend staat, tegen een stilstaanden melkauto gereden. Deze wagen sloeg over den kop en werd totaal vernield. De bestuurder P. Nuyens uit Julianadorp, die tusschen het stuur en de zitplaats bekneld raakte, kon eerst na vijf minuten bevrijd worden. Hij bleek slechts lichte schaafwonden te hebben ge kregen. De autobus werd aan de rechterzijde geheel opengescheurd. Twee kinderen, liet veertienjarige meisje Dirks uit Breezand en de 1-6-jarige jongen A. Braaf uit Anna-Pau lowna werden ernstig gewond. Vooral het meisje, dat bekneld geraakt was, is er slecht aan toe. Beiden zijn per ziekenauto naar het Marine-Hospitaal te Den Helder vervoerd. Zes kinderen, die licht gewond werden, zijn, na op het Vliegkamp „De Kooy" te zijn ver bonden, met een autobus naai- huis vervoerd. De bestuurder van de bus bleef ongedeerd. PLAATSVERVANGEND KANTONRECHTER. Tot Kantorechter-plaafcsvervanger in het Kanton Haarlem is benoemd mr. W. G. J, Veenhoven, alhier WIJZIGING LUCHTPOSTDIENST NAAR ZUID-AFRIKA. De luchtroute LondenCairoZuid- Af rika is zoodanig verlegd dat deze lijn, die bot nog toe van Cairo Zuidwaarts over het centrum van Afrika liep, thans van Mom- bassa in Kenia af de Oostkust van Afrika volgt en in Durban eindigt, waar aansluiting op het Zuid-Afrikaansche luchtnet wordt verkregen. De verzending voor deze bestemmingen en de daarop bestaande aansluitingen, met uit zondering van Nigeria, vindt voortaan des Maandags en des Vrijdags plaats. De hier voor bestemde poststukken moeten op die dagen te 14.30 uur het postkantoor Amster dam C.S. of te 16 uur het hoofdpostkantoor te Rotterdam hebben bereikt. Van beide kan toren vindt te resp. 18.35 uur en 19.20 uur nog een nazending plaats. In Parijs zijn de draaiorgels afgeschaft, in Amsterdam óókzoo gaat alle poëzie van de straat, Snaar de provinciesteden moe ten een reservaat voor deze klinkklare dich terlijkheid blijven, zij moeten bewaren wat de metropolen zoo ondankbaar verwerpen, en zij moeten de eilanden zijn der melodieus heid. waar de getergde zenuwen-mensch van dezen tijd de rust en de bekoorlijkheid van de Sonore Vox-humana in zijn wezen kan opnemen tot zegen van zijn bonzende hart Parijs en Amsterdam hebben deze muziek- bij-uitsték van hun straten geweerd, omdat: de brave werkers, die geen seconde mogen verliezen aan een orgelend lied, dat willen; omdat hun zenuwen, die alleen reageeren wil len op de fondsen van de effecten-markt en slechts trillen willen op het rhythme van materieel gewin, er niet tegen kunnen. En zoo gaat Mammon de Muze overwinnen en gaat het proza der koerslijsten die kartonnen strooken-met-gaatjes, waaruit de zalige tril lingen van het pierement geboren worden, verdringen; tot winst wellicht voor de por- temonnaie, doch zeker tot verlies voor de kin derziel, die in ons allen is, hóe gedegen en ernstig wij ook in onze middelbare levensda gen het heft van ons en der onzen bestaan in handen houden. Wat mij betreft: niets is heerlijker dan het langzaam geboren worden van zoo'n piere ment-melodie in mijn straat, die zwaaiend om den hoek aan den einder van gehoor en bewustzijn gaat ontstaan, om zwellend en jubelend aan te groeien tot de volheid die, vóór mijn woning gekomen, alle kamers en harten-bij-mij vervult van een onbestemde gelukkigheid, met de warmte eener niet-be- grepen weemoed vermengd. Zóó juichend als een wals van draaiorgel; zóó vleiend en aanhalig als een pierementen tango; zóó argeloos-blij als een of andere volksdeun uit dat draaien van den man in hemelsblauwe hemdsmouwen gemalen wordt zoo ken ik niet één vreugde, door anderen in mijn hart gebracht. Het ontstaat zoo onverwacht, het is zoo plotseling op het hoogtepunt zijner luidheid, het sterft zoo langzaam weg en is zoo snel weer om den anderen straathoek verdwe nen: dat zingen van het orgel, dat het juist daarom plotseling zooveel kleur en warmte in ons dagelij ksche leven doet komen en dat ik het juist daarom zoo lief heb: liever wanneer u het mij niet kwalijk wilt nemen dan den Bach en den Beethoven, die wij wei-voorbereid en in een keurig gelegenheids- pakje, met ons zóóveel honderden op stoelenrijen, op daartoe plechtig-voorbe- stemde uren te beluisteren krijgen. Het is juist die onverwachte, plotselinge klankenweelde, dat dreunen en weeklagen, dat orgelend zingen van het pierement, met z'n overdreven namaak-menschenstem die de orgie van elkaar-overbultelende klanken- stroomen belieerscht en ordent; het is juist dit eensklaps- aanstormen van melodie in het dagelijksch gedoe, die mij het pierement zoo doet liefhebben: het aanbiddellijk in strument der zuiverste pretentieloosheid. Dom Parijs! Arm Amsterdam! Die zóó de heerlijkheid van den verleden tijd wègeommandeeren van hun hart. Laat Haarlem wijzer en dankbaarder zijn! Ml'. E. ELIAS. Inwerkingtreding der voorrangs wegen. De AN.WB. meldt, dat de meening, als zou de inwerkingtreding der aanwijzing van voorrangswegen op 4 Juli a.s. welke voor een groot gedeelte van het Rijkswegennet geldt, worden uitgesteld, daar met de aanduiding van die wegen niet gereed gekomen zou kunnen worden, onjuist is. De voorrang op de bedoelde Rijkswegen treedt inderdaad den 4den Juli a.s. in wer king. Eervol ontslag jlir. mr. R. de Marees van Swinderen. Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum zijn opvolger. Bij K.B. van 19 Juni is aan jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij het Brit- sche hof, met ingang van 15 Juli 1937 op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig ver leend, onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomatieken dienst aan de Koningin en aan den lande bewezen zeer belangrijke en langdurige diensten. Mevrouw de Marees van Swinderen onderscheiden. Bij K.B. van 22 Juni is mevrouw jhr. mr. R. de Marees van Swinderen te Londen, be noemd tot offiecier in de orde van Oranje- Nassau. Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, gezant te Londen. Bij K.B. van 22 Juni is imet ingang van 16 Juli a.s. benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Londen, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister ter beschikking. DE RADIOUITZENDING DER N.R.C.V. VAN 6 MEI 1937. Op de vragen van den heer Krijger in verband met de radio-uitzending van rede voeringen en toespraken ter vergadering van den Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen op gereformeerden Grondslag op 6 Mei 1937 heeft de .minister van binnenland- sche zaken geantwoord: Op de gedeeltelijke uitzending door de N.C.R.V. van den 49sten Bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag is door de radio-omroep- controle-commissie repressieve controle uit geoefend. Bepaalde nonnen, zijn door de radio- omroep controle-commissie niet gesteld. Of op uit te spreken of uit te zenden redevoe ringen al dan niet controle zal worden uit geoefend, wordt door de commissie geval voor geval beoordeeld. Uit het feit, dat voor de uitzending aan de betrokken omroepvereeniging noch een schema, noch een tekst van de uit te zen den redevoeringen was gevraagd, kon het den sprekers bekend zijn, dat preventieve con trole niet zou worden toegepast. Wat de repressieve controle aangaat, was het den sprekers uiteraard niet bekend, of deze al dan niet zou worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5