Thijs IJs en de Brullende Berg Engelsche ministers over den toestand. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT ZAT E R D A G 26 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De Spaansche burgeroorlog. Waardeering voor Daitschland's jongste beslissingen. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister president Chamberlain gisteren gesproken over de Spaansche kwestie. Hij zeide, dat de politiek der Britsche regeering uitsluitend streeft naar het behoud van den vrede in Europa door den oorlog tot Spanje te be perken. „Hoéwei wij", aldus Chamberlain, „op zeer besliste wijze onze ontstemming over de mislukkingen van het niet-inmengingsstel- sel tot uiting hebben moeten brengen en hoe wel er nog steeds inmenging bestaat ondanks het niet-inmengingsaccoord is het toch een feit, dat wij tot dusverre het doel van onze politiek hebben kunnen bereiken. Wij zullen dat doel voor oogen blijven houden, zoolang wij meenen, dat er een redelijke kans op Neville Chamberlain. vermijding van uitbreiding van het conflict is. Het is geen fantasie, indien men verwacht, dat deze politiek zelfs tot het einde met suc ces gevolgd kan worden. De toestand is ern stig, maar niet hopeloos, want, hoewel wellicht verschillende landen een der strijdende par tijen in Spanje wenschen te zien winnen, is er geen enkele regeering en geen enkel land, dat een Europeeschen oorlog wil.Daarom moe ten wij trachten kalm te blijven en niets te zeggen of doen, dat een ramp zou kunnen ver oorzaken, die iedereen wil voorkomen." Met een toespeling op de incidenten met de „Deutschland" en de „Leip zig", zeide Chamberlain, dat het standpunt van Duitschland, volgens hetwelk het niet kan toestaan, dat zijn schepen aan dergelijke geva ren blootstaan, een redelijk standpunt is. „Wanneer wij rekening houden met de ervaringen van de Duitsche marine en de verklaarbare gevoelens van verontwaardiging en wrok, welke door dergelijke incidenten worden ge wekt, moet ik zeggen, dat de Duitsche regeering, door haar schepen terug te trekken en de incidenten als geslo ten te beschouwen een gematigdheid getoond heeft, die wij allen waar deer en. Door het terugnemen van de Duitsche en Italiaansche vaartuigen uit de controle be staat er geen gevaar meer voor nieuwe inci denten van dezen aard. Naar mijn mee ning", aldus vervolgde Chamberlain, „is het het beste, dat wij ons thans wijden aan twee practische maatregelen, die genomen moeten worden: het opvullen van de bres in het toezicht in de Spaansche wateren en het hernieuwen van de pogingen tot het bereiken van het terugtrekken der vrijwilligers. Als wij allen voorzichtigheid, geduld en zelfbeheer- sching toonen, geloof ik, dat wij in staat zul len zijn den Europeeschen vrede te redden." In antwoord op een tegen de Britsche re geering ingebrachte beschuldiging van laf heid, verklaarde minister Eden vervolgens, dat, hoewel hij niet gelooft, dat bij den huidigen stand der bewapening van Enge land en die van bepaalde zijner vrienden, Engeland steeds terug moet trekken en er van af moet zien, een vitaal Britsch belang te verdedigen, op de Britsche regeering de ontzaglijke verantwoordelijkheid rust, er voor te waken, dat geen enkele maatregel wordt genomen, die een conflict zou kunnen uitlokken. „Het was naar Eden zeide, niet slechts de wensch van het Britsche volk, niet in den Spaanschen oorlog te worden gemengd, doch ook de wensch van andere democratieën. Spreker meende te moeten gelooven, dat er geen ander land in Europa is, waar de non interventie krachtiger steun ondervindt dan in Frankrijk. Indien men in de eerstvolgende bijeenkomst van de non-interventiecommissie den wil toont om samen te werken, zal men nogmaals een poging doen om de niet-in- mengingspolitiek te doen slagen. Voortgaande zeide Eden: „Wij kunnen er niet aan denken, onze belangstelling voor de gebeurtenissen in Midden-Europa te ver minderen. evenmin als voor de gebeurtenis sen overal elders ter wereld. Onze belang stelling voor den vrede in Midden-Europa, zoowel als elders, moet onverzwakt voort duren. Op handels- en economisch gebied hebben andere landen in het Donaubekken meer directe belangen dan wij, doch wij zouden gaarne zien, dat de tolmuren daar geleidelijk verdwenen". Sprekende over de weigering van Engeland, deel te nemen aan een vlootdemonstratie voor de kust van Valencia, zeide Eden: „Wij konden ons niet aansluiten bij iets, dat prac- tisch neerkwam op de uitvoering van een vonnis zonder voorafgaand on- Uit de weigering mag niet worden opgemaakt, dat twijfel gekoesterd werd aan de oprechtheid van de be weringen inzake de „Leipzig". Indien met een Britsch schip een soortgelijk incident was gebeurd, zou de Britsche regeering volkomen be reid geweest zijn, toe te staan, dat een onderzoek, als thans is voorge steld, werd ingesteld". Uit Berlijn: De redevoeringen, die Eden en Chamberlain Vrijdag in het Lagerhuis hebben gehouden, hebben in Duitsche politieke krin gen een gunstig onthaal gevonden, waar men er een goed voorteeken in ziet, dat Engeland 'trouw blijft aan het niet-inmengingsstelsel, waarvoor, zoo zegt men, Duitschland reeds zoo zware offers heeft gebracht. In Duitsche kringen is men echter van meening, dat de Engelsche staatslieden het belang van de interventie ten gunste van de „rooden" in Spanje onderschatten en dat zij „als gewoon lijk er prijs op hebben gesteld de Fransche gevoeligheden" te sparen. Men constateert verder, dat de Engelsche redevoeringen de verantwoordelijkheid voor de algemeene span ning, die volgde op den aanval op de Duitsch land, op Valencia hebben geworpen. Men waardeert ten zeerste den lof, die door de Engelsche ministers uitgesproken is over de gezindheid van Duitschland, maar betreurt het dat critiek werd uitgeoefend op de repre sailles tegen Almeria. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. ingez. Medj Herverdeeling der contrölezones? Regeeringscrisis in Catalonië? Volmachten voor Companys. Havas bericht uit Barcelona: Na de verga dering van den gieneraliteitsraad van Vrijdag middag is een communiqué aan de pers ver strekt, waarin gezegd wordt, dat de raad is overgegaan tot een gedachtenwisseling over den politieken toestand. Volgens het com muniqué hebben de raadsleden met alge meene stemmen Companys him vertrouwen uitgesproken en gemachtigd op het geschikte oogenblik de beslissing te nemen, die hij noodzakelijk zal achten. Practisch komt in deze bewoordingen de crisis tot uiting, die men sinds eenige dagen in politieke Cata- laansche kringen aankondigde. Deze crisis is naar men meent nog niet tot uitbarsting ge komen, doch men gelooft, dat zij zal aanvan gen na 't onderhoud, dat Companys vandaag zal hebben met de ministers der regeering van de republiek Afgua.de en Irujo. Mocht dit zoo zijn, dan zouden de officieele beraadsla gingen terstond beginnen. Santander organiseert de verdediging Uit Santander: In koortsachtigen haast is men in de geheele provincie Santander bezig met het aanleggen van krachtige stellingen voor het bieden van weerstand aan den op- marsch der opstandelingen. De fabrieken werken dag en nacht aan de vervaardiging van munitie, alle lichamelijk geschikte per sonen graven loopgraven en helpen bij het oprichten der versterkingen. De Baskische militie in Santander bestaat uit 50.000 goedgewapende en welgeoefende manschappen. Spionnagecomplot te Madrid. De Madrileensche veiligheidspolitie heeft een uitgebreid spionnage- en hoogverraads- complot ontdekt. Er zou een nota gepubli ceerd worden die nogal sensatie zou ver wekken. Catalaansche kust beschoten. Volgens een bericht uit Barcelona, afkom stig van regeeringszijde, heeft gisterochtend een oorlogsschip der opstandelingen de Cata laansche kust beschoten. Er werd groote schade aangericht. Engeland en Frankrijk zouden de kusten van Mlddellandsche Zee en Atlantischen Oceaan voor hun rekening nemen. De regeeringen van Engeland en Frankrijk zijn, naar men volgens Reuter meent te weten, bereid, de leemte aan te vullen, die in de controle ter zee is ontstaan door het zich te rugtrekken van Italië en Duitschland en zijn voornemens hiervan in de eerstvolgende bij eenkomst der non-interventie-commissie mededeeling te doen. In politieke kringen te Londen gelooft men volgens Havas, dat de tusschen Frankrijk en Engeland bereikte overeenstemming zal leiden tot een nieuwe verdeeling van de zones. Enge land zou de kusten van de Middellandsche Zee en Frankrijk die van den Atlantischen Oceaan voor zijn rekening nemen. Men voegt hier aan toe, dat de regeling moet worden goed gekeurd door de in de Londensche commissie vertegenwoordigde mogendheden, o.a. Italië en Duitschland. Reuter weet nog te melden, dat de Britsche regeering bereid is, het denkbeeld om neutrale waarnemers aan boord van de controleschepen te plaatsen, gunstig te overwegen. Deel der Duitsche vloot teruggeroepen? Hittegolf waart door Texas. Reeds verscheidene slachtoffers gevallen. Uit Chicago, 25 Juni: De staten van het middenwesten van Texas tot de groote meren hebben op het oogenblik van de eerste hitte golf van dit jaar te leiden. Temperaturen tot 42 graden Celsius zijn geconstateerd. Vijftien personen zijn ten gevolge van de hitte om het leven gekomen, waarvan acht te Chicago. De hittegolf verplaatst zich in oostelijke richting. Arrestatie van predikanten in Duitschland. Wegens publicatie van de namen van gevangen genomen collega's. Het D. N. B. meldt uit Berlijn 25 Juni: Officiëel wordt medegedeeld „De z.g. raad der Oud-Pruisische Unie heeft in een vergadering van den broederraad be sloten, in strijd met de verordening van den minister van binnenlandsche zaken voor het Rijk en Pruisen d.d. 18 Februari 1937, er bij de predikanten op aan te dringen mededee ling te doen van de namen dergenen, die uit de kerk treden. Op grond van deze in strijd met de Staats- verordening zijnde handeling werd tegen vier personen, die aan de totstandkoming van het desbetreffende besluit hun medewerking heb ben verleend, n.l. de predikanten Jacobi en Niesel, assessor dr. Ehlers en Von Arnim Luetzow, allen te Berlijn, bevel tot in hechte nisneming uitgevaardigd. Tegen twee andere Berlijnsche geestelijken, die Zondag 20 Juni op grond van dit besluit en in strijd met het verbod mededeelingen hadden gedaan over uittredingen, werd even eens bevel tot in hechtenisneming uitgevaar digd, terwijl een zevende voortvluchtig is." Havas verneemt nog, dat de geestelijke die zich volgens een officieele mededeeling „aan zijn arrestatie onttrokken heeft door de vlucht te nemen", ds. Asmussen is, die de functies van secretaris-generaal der Belijdeniskerk vervulde. Op den dag van de arrestatie der predikanten, die te zamen met ds. Asmussen besloten hadden tot het openlijk bekend ma ken van de namen der personen, die uit de kerk getreden waren, had ds. Asmussen zijn huis verlaten. Mevr. Asmussen is verscheidene malen door de politie ontboden. Zij verklaar de echter volstrekt onbekend te zijn met de plaats, waar haar man verblijft en zich leven dig ongerust over hem te maken. Gisterenmiddag heeft de politie in Dahlem een huiszoeking gehouden in de pastorie van ds. Niemoeller. Ook de „Leipzig" zou naar de Noordzee terugkeeren. Het Fransche blad „Intransigeant" ver neemt uit Berlijn, dat de Duitsche regeering besloten heeft een aantal oorlogsbodems uit de Middellandsche Zee terug te roepen, die daarheen waren gezonden na het incident met de „Deutschland". Vier onderzeeërs, die op het oogenblik voor de Spaansche kust patrouilleeren, zouden te ruggeroepen worden en ook de „Leipzig" zal binnenkort weer gevoegd worden bij het Noordzee-eskader. Om zijn belangen in de Spaansche wateren te verdedigen zou Duitschland dan hier de kruisers „Nürnberg", „Koeln" en „Karlsruhe" handhaven met drie torpedojagers en enkele gewapende visschersvaartuigen. Het blad beschouwt het terugroepen van de onderzeeërs Uit. Spaansche wateren als zeer geruststellend en als een bewijs voor de goede bedoelingen van Duitschland. FEESTELIJKE ONTVANGST DER RUSSI SCHE POOLVLIEGERS TE MOSKOU. De vier vliegtuigen, die aan de vlucht over de Pool hebben deelgenomen zijn gistermid dag met groote geestdrift op het vliegveld al hier ontvangen. Behalve Stalin, Molotof, Wo- rosjilof, Litwinof, waren ook andere partij leiders en autoriteiten ter begroeting aanwe zig. Na de ontvangst op het vliegveld werden de deelnemers der expeditie door de bevol king op hun tocht door de stad luide toege juicht. AMELLA EARHART HEEFT PECH. Naar Bandoeng terug gekeerd. BATAVLA, 25 Juni (Aneta-A.NJ?.) Nadat Amelia Earhart gistermiddag te half vijf te Soerabaja was gearriveerd, alwaar zij werd ontvangen door den manager der Socony-Va cuum Oil Co. en een dertigtal andere belang stellenden, keerde zij heden te 1.55 uur 's nachts naar het Bandoengsche vliegveld Andir terug, alwaar zijn te 8.20 uur 's morgens arri veerde. De machine was nog niet in orde en Amelia Earhart durfde dan ook niet de zee over te. steken. HET FRANSCHE HOTEL- EN RESTAURANT BEDRIJF EN DE 40-URIGE WERKWEEK. Het uitvoerend comité van de hotel- en res tauranteigenaren en drankslijters in Frankrijk en koloniën publiceert een communiqué, waar in verklaard wordt, dat in uitvoering van de resoluties, welke in April j.l. en daarna in Juni aangenomen zijn door den nationalen bond van drankslijters, en hotel- en restaurant eigenaren, zoojuist een uitvoerend comité is gevormd, dat thans permanent zitting houdt. Het heeft besloten, onmiddellijk tot actie over te gaan en regelt op het oogenblik de bijzon derheden van de. sluiting der hotels, café's en restaurants in geheel Frankrijk. De nationale organisaties herinneren eraan, dat alle eta blissementen tot deze sluiting gedwongen zijn, daar zij in de onmogelijkheid verkeeren, de nieuwe lasten te dragen, welke voor hen voort vloeien uit de toepassing van het decreet, dat de 40-urige werkweek in hun bedrijf regelt. De Coen-Zomerfeesten te Hoorn. Een grootsche opzet. De Coen-Zomerfeesten, welke te Hoorn van Woensdag 30 Juni tot en met Zondag 4 Juli zullen worden gehouden in verband met het feit, dat drie en een halve eeuw geleden Jan Pieterszoon Coen, die de grondlegger zou worden van onze macht in Indië, te Hoorn het levenslicht aanschouwde, beloven van een zeer grootschen opzet te worden. De feesten culmineeren in het historisch Openluchtspel „Onze Groote Zoon", waaraan onder be kwame leiding van den heer Ridderikhoff niet minder dan 500 personen medewerken en dat op „De Vale Hen" zal worden opgevoerd. De leiding van het vocale en muzikale ge deelte berust bij den toonkunstenaar Gerard H. Boedijn, die ook den tekst der gedichten heeft gecomponeerd. Het openluchtpel is naar historische gege vens vrij bewerkt en geeft het Hoornsche straatbeeld uit het begin der 17e eeuw, nl. 1619 toen het twaalf-jarig bestand reeds afliep, Hoorn was toen de mahtïge koopstad, waar van thans nog tal van oude patriciërshuizen getuigen. De rol van J. p. Coen in dit spel wordt ver vuld door den tooneelspeler Bob van Leer- sum, oud-ingezetene van'Hoorn. Buiten dit openluchtspel, waaraan het Leid- sche Studentencorps zijn medewerking ver leent, is de aankomst van Coen Woensdag avond in de haven, waaraan de vïsschersvloot zoowel als de watersportvereenïging luister bijzetten, een groot gebeuren. De Indische tentoonstelling, welke in het park wordt gehouden en welke voornamelijk wil zijn' een tentoonstelling van Indische kunstnijverheid, belooft door de zeer loyale medewerking van het Koloniaal Instituut iets heel bijzonders te worden. Voor het meer attractieve gedeelte der fees telijkheden is men bezig met den bouw van een groot Indisch marktplein, waar o.m. een Indisch restaurant met Javaansche bedie ning een der onderdeelen vormt. Dienstweigering. Wegens dienstweigering was de 20-jarige P. Ph. IC, gewoon dienstplichtig soldaat bij het 4e reg. veldartillerie te Ede door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, van welk vonnis hij in hooger beroep is ge komen. K. had eerst niet voldaan aan de oproeping om in werkelijken dienst te verschijnen en later toen hij, nadat hij verklaard had, geen gebruik te willen maken van de „Dienstwei- geraarswet", eindelijk in Ede was aangeko men, heeft hij geweigerd zijn dienstkleeding aan te trekken. Voor het Hoog Militair Gerechtshof zeide K., dat hij overtuigde gewetensbezwaren tegen den militairen dienst had en dat hij geen ge bruik heeft willen maken van den verlan genden burgerlijken staatsdienst, omdat hij zich daarvoor niet geschikt achtte. „Ik voel mij niet in de eerste plaats staats burger", zoo zeide hij, „maar beeldhouwer en ik kan geen ander werk doen". Pres.: „Maar u neemt wel de voordeelen aan, welke de staat u biedt, zooals beveiliging, wegenaanleg, enz. en u wilt op uw beurt den staat niet dienen. Dat is bijna onfatsoen lijk." K. antwoordde: „Ik begrijp, dat ik daarvoor gestraft moet worden, maar ik kan niet an ders." Als getuige a décharge werd gehoord kapi tein F. F. H. de M., onder wien beklaagde in Ede zou moeten dienen. Kapitein de M. deelde mede, dat hij, ge durende den tijd, dat hij K. in voorarrest had meegemaakt, hem had leeren kennen als een behoorlijk jongmensch met motieven, die ge tuige zelf niet deelt, doch die van andere mentaliteit blijk gaven, dan die, welke men bij andere dienstweigeraars vindt. K. is geen dienstweigeraar op politieke gronden en tracht evenmin propaganda voor zijn denk beelden te maken. Hij heeft ook den burger lijken dienst niet aanvaard, omdat hij dat als „transigeeren met zijn geweten" voelde.. De advocaat-fiscaal, mr. A, Brants, be schouwde K. als een fatsoenlijk jongmensch, dat een goede opvoeding heeft genoten, doch door beinvloeding van anderen tot een on maatschappelijk mensch is geworden. Hij lijdt aan allerbespottelijkste zelfoverschatting. Hij zegt: „Ik ben beeldhouwer en ik heb be ter werk te doen dan den staat te dienen". Wat moet er van de samenleving terecht ko men, als iedereen dat zegt? Men heeft nu eenmaal plichten tegenover die samenleving en als men daaraan niet gehoorzaamt, dan moet men de consequenties daarvan aan vaarden. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad, (twaalf maanden gevange nisstraf) De sententie van het Hof volgt later. PROVINCIALE VOORRANGSWEGEN IN DRENTHE. De KN.A.C. bericht: Na Groningen is thans de provincie Drenthe overgegaan tot het aanwijzen van provinciale voorrangswegen. In overeenstemming met het verzoek van de K.N.A.C. aan de besturen van alle provin ciën om'zooveel mogelijk te willen bevorde ren, dat de provinciale voorrangswegen op denzelfden dag zullen worden aangewezen als de voorrangswegen van het Rijk, zullen thans met ingang van 4 Juli a.s. voorrangs- weg worden de wegen van Assen over Hoog halen, Beilen, Spier, Eursinge, Hoogeveen en ten Aarloo naar Zuidwolde; van Eursinge over Ruinen, Ruinerwold naar Meppel en van Zuidwolde via de Wijk en de Schiphorst naar Meppel. ONTVANGST REÜNISTEN AMSTERDAMSCH STUDENTENCORPS TEN STADHUIZE. De reünisten van het Amsterdamsche Stu dentencorps die in feestelijken stoet met gepluimde paarden van het Centraal Station zijn afgehaald, hebben op hun weg naar de Aula der Universiteit, waar de plechtige opening van het lustrum geschiedde, een bezoek gebracht aan het Amsterdamsche Stadhuis waar zij in de Raadszaal door B. en W. werden ontvangen. Burgemeester dr. W. de Vlugt sprak de reünisten toe en hoopte dat de gerechtvaardigde trots van Amster dam op zijn Universiteit zou blijken uit deze ontvangst. Dr. van Waterschoot van der Gracht, reuniepraeses, verklaarde zich dank baar voor deze ontvangst door het college, dat mede den scepter over de universiteit zwaait en sprak hartelijke wenschen uit op den groei en den Moei van de hoofdstad, waar de hartslag des Rijks klopt. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING FIETSER VEROORZAAKT AUTOBOTSING. Vrijdagmiddag zijn op den Benoorden- houtschenweg, ter hoogte van „Filmstad" twee auto's, een taxi en een particuliere wagen, op elkaar gebotst. Hoewel de beide wagens zwaar beschadigd werden, waren de wonden, welke de vier inzittenden, 2 dames en 2 heeren opliepen, niet van ernstigen aard. Alle slachtoffers konden, na in „Bronovo" waarheen de Geneeskundige Dienst hen vervoerd had verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Het ongeluk moet te wijden zijn aan een fietser, die plotseling den weg overstak. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. In de Bussumsche straat te 's Graven- hage is Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie een 3 jarig knaapje, H. de B„ wonende in genoemde straat, door een vrachtauto oven-eden. Hoewel het ventje reeds herhaalde malen door den chauffeur gewaarschuwd was, was het toch achterop de auto geklommen, met het gevolg, dat, toen de vrachtwagen zich in beweging zette, de jongen er af viel en on der het rechter achterwiel terecht kwam. Het jeugdige slachtoffer was vrijwel op slag dood. De G.G. en G.D. heeft het lijkje naaf het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE BELASTINGEN IN AMERIKA. Naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen bericht over de verhooging van de Amerikaansche belasting van Ameri- kaansch kapitaal in het buitenland tot 35 pro cent met mogelijkheid van aftrek onder be paalde voorwaarden, bericht het bestuur van de vereeniging voor den Effectenhandel, dat blijkens telegrafisch ontvangen inlichtingen, dit denkbeeld is geuit als de persoonlijke mee ning van een lid van de commissie van onder zoek en nog geenszins als de opvatting van het Amerikaansche departement van financiën kan worden beschouwd. Blijkens deze inlichtingen zal het dan ook nog geruimen tijd duren voor iets definitiefs zal worden voorgesteld. Thijs reisde moeizaam voort; het was een lange tocht naar het land van Boeli-Boeli-Bom ,maar eindelijk kreeg hij het toch in zicht. En toen viel zijn oog tegelijkertijd op een heel grooten berg. Hij kon zijn oogen niet geloovende berg bewoog! Maar dat was toch niet mogelijk? Hij wreef zijn oogen eens goed uit en opende ze toen weer langzaam. Maar nog steeds stond de berg heen en weer te gaan en daar kwam nog bij, dat hij allerlei geluiden uitbulkte. En toen hij verder om zich heen keek, zag hij de bewoners van het land, de kwade Kobolden heen en weer loopen met allerlei groote steenen en touwen. Hij had niet gedacht, dat deze kleine mannetjes zulke aware dingen dragen konden! BIJZONDERHEDEN UIT ARTIS. In den baby-dierentuin van Artis, waar al lerlei jong gedierte in pais en vree met kleine en groote artisbezoekers leeft, dartelen thans zelfs twee jonge, in Artis geboren vosjes, vol komen hand-tam tusschen de biggetjes en geitjes, lammeren en kalveren, kraaien, kau wen, kalkoenen, duiven en hoenderkuikens, door. Wel werpen ze, krachtens hun aange boren aard, nu en dan een steelschen begèe- rigen blik op de kuikens en marmotjes, maar de jonge oppasser houdt een waakzaam oog in 't zeil. Alleraardigst is de dagelij ksche optocht van de drie jonge Indische olifantjes door den tuin, die zich van de joelende schoolkinderen niets aantrekken en met bevallige logheid, haastelijk hun weg door de lommerrijke dreven van Artis afstappen, nu en dan een snuitje vol grint ter bevordering van de spijsvertering en passant meenemend. Dage lijks worden ook voorzichtige pogingen aange wend om een nijlpaard en twee bezadigde jacht-luipaarden of gepards aan elkaar te gewennen, zoodat men het Afrikaansch tafe reel te aanschouwen zal kunnen krijgen van een plompen behemmothkop nieuwsgierig uitkijkend boven de waterspiegel naar de voorbij loopende of rennende cheeta's in het ruime zandperk, of een speelsch-oolijk nijl- paardje, achter de met prachtige sprongen hem ontwijkende jachtpanters aandravende. Bijzonder interessant in vogelkundig op zicht is het broeden van een paar Afrikaan- sche muisvogels in een der buitenvolières van het vogelhuis, welk soort nog nimmer in Artis of elders jongen heeft grootgebracht, zoodat omtrent de broedverzorging dan ook nog allerlei vragen openstaan. Ook de bril- pinguins zijn weer met broeden begonnen. Dit maal broedt er een wijfje in een hol, terwijl het daarbij behoorende mannetje ook nog met een ander wijfje vóór dit hol aan het neste len is gegaan. Wat er van dit„mariage a trois" terecht zal komen? Vermelden we tenslotte dan nog het aardige nest Sumatra-tijgertjes, drie welpen, die on der de hoede van moeder en vader hun prille jeugd al stoeiend en ravottend uitleven.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6