Noodlottig auto-ongeluk in Duitschland. Auto van den heer Maarschalk tegen boom gebotst en geheel vermeld. Texel luchthaven. WANDGEDIERTE Hef belangrijkste 54e JAARGANG No. 16567 Verschijnt 3ageïijlis, Selmlve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 23 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p, maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72V«. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa r I em - N o o r d, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger-ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor aibonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S, Mevr. Maarschalk en chauffeur om het leven gekomen. 1 De oud-burgemeester van Haarlem hoogst ernstig gewond. Zaterdagmiddag lieeft in de nabijheid van Wesel, het Duitsclie garnizoensstadje aan den Rijn, een anto-ongeval plaats gehad, waarbij de heer C. Maarschalk, oud-burge meester Van Haarlem, zeer ernstig is gewond, en zijn echtgenoote, mevrouw J. Maarschalk-Coppenaal en de chauffeur C. Roskam om het leven kwamen, doordat de auto van den heer Maarschalk, door tot nu toe onbekende oorzaak, tegen een boom botste, waarbij de wagen geheel werd vernield. Het echtpaar Maarschalk was met den chauffeur Zaterdagmorgen reeds vroeg uit Haarlem naar Dresden vertrokken om een vacantie-reisje door Duitschland te gaan ma ken. Tot de Duitsche grens heeft de chauffeur van den heer Maarschalk, de 56-jarige C. Ros kam den wagen bestuurd. Voorbij Emmerik heeft de heer Maarschalk evenwel het stuur overgenomen, en in snelle vaart werd de tocht voortgezet.. Om ongeveer twaalf uur (Duitsche tijd) had men het Tiersordter Wald, nabij Tiêrsordt, een voorstadje van Wesel, bereikt, waar het nood lottige ongeval plaats vond. Volgens de eerste berichten moet de auto een zeer groote snel heid gehad hebben. Bij het passeeren van een 'tegenligger schijnt de heer Maarschalk de macht over het stuur kwijt te zijn geraakt, met het noodlottige gevolg, dat de auto eerst langs een der langs den weg staande hoornen schampte, om vervolgens met onverminderde snelheid tegen den volgenden boom te botsen. De gevolgen van deze botsing waren ontzettend. De auto, een fraaie nieuwe acht-cylinder wagen, werd vrijwel ge heel vernield. De motor werd in elkaar gedrukt de ruiten werden verbrijzeld en de carrosserie werd geheel verwron gen. Doch vooral de inzittenden waren er zeer ernstig aan toe. De heer Maar schalk was beklemd geraakt tusschen de stuurinrichting en de zitplaats, ter wijl zijn echtgenoote met het hoofd tegen het plafond van de auto werd geslingerd. De chauffeur die achter in den wagen zat, raakte eveneens be klemd tusschen de resten van de ge heel vernielde carrosserie. Het duurde eenigen tijd, alvorens genees kundige hulp aanwezig w&s, De chauffeur bleek een dubbele beenbreuk en ernstige verwondin gen aan beide armen te hebben opgeloopen, zoodat men zijn toestand onmiddellijk vrijwel hopeloos achtte. Voor mevrouw Maarschalk, die een dubbele beenbreuk en zware inwendige kneuzingen had opgeloopen, mocht geneeskundige hulp helaas niet meer baten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is zij ongeveer vijftig minuten na het ongeval overleden. Doch ook de heer Maarschalk zelf bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Men constateerde een schedelbasisfractuur, terwijl bovendien zijn linkerbeen op twee plaatsen gebroken is, de borstkas vermoedelijk eenigszins beschadigd is en verschillende vleeschwonden waren opge loopen. De beide mannen werden in bewus- teloozen toestand naar het Stedelijk Zieken huis te Wesel vervoerd, waarheen ook het stof felijk overschot van mevrouw Maarschalk is overgebracht. De oorzaak van het ongeval. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog vrijwel in het duister. De heer Maar schalk heeft, zoodra hij tot bewustzijn kwam, verklaard dat de stuurinrichting terwijl de auto in de bocht was, plotseling onklaar is ge raakt waardoor het hem niet mogelijk was den wagen door de bocht te krijgen. Van andere zijde wordt evenwel medegedeeld, dat de be stuurder bij het passeeren van een tegenligger de macht over het stuur kwijt is geraakt. Ook de snelheid, waarmede op het oogenblik van het ongeval werd gereden, schijnt niet ge heel vast te staan. Een Nederlandsche medicus, die kort voor de botsing door den verongeluk ten wagen werd ingehaald en voorbij gereden, verklaarde zelf met een snelheid van ongeveer negentig kilometer te hebben gereden zoodat de snelheid van den anderen wagen dus boven de honderd kilometer zou moeten hebben ge- legen. Daartegenover staat evenwel de verklaring van een ooggetuige die vertelde dat de auto op het moment van de botsing met een zeer matige snelheid „ein sehr massiges Tempo" heeft gereden. Doordat de auto vrijwel geheel is vernield was het onmogelijk na te gaan 0f de stuurinrichting voor het ongeval inderdaad niet normaal gewerkt heeft. Ook een onderzoek van den snelheidsmeter leverde geen resultaat op aangezien deze door de botsing eveneens werd vernield. De resten van de fraaie acht-cylinder reis wagen zijn naar een garage in Wesel gesleept, waar zij door de politie nog nader zullen wor den onderzocht. Ook de chauffeur overleden. Zoowel de toestand van den heer Maarschalk als van den chauffeur leken aanvankelijk ho peloos. Terwijl de heer Maarschalk korten tijd na het ongeval weer tot het bewustzijn terug keerde en enkele verklaringen kon afleggen, is de chauffeur niet meer uit zijn bewusteloos heid ontwaakt. In den avond verergerde de toestand van de beide slachtoffers echter nog aanzienlijk, zoodat van een verder verhoor moest worden afgezien In den loop van den Zondagmorgen is de chauffeur aan zijn zware verwon dingen bezweken. Deze, de 56-jarige Haarlemmer C. Roskam, was ongeveer een jaar bij den heer Maarschalk als chauffeur in dienst, en stond bekend als een uiterst bekwaam en voorzichtig chauffeur, die reeds voor den oorlog zijn rijbewijs haalde, en nog nimmer een ongeluk had gehad. De heer Ros kam was gehuwd en vader van drie kinderen. Een ooggetuige vertelt: Enkele uren na het noodlottig ongeval pas seerde een Nederlandsche auto waarin ook onze stadgenoot, de heer A. R, do Koek was gezeten, Mevrouw J. Maarschalk—Coppenaal. de plaats van de botsing. Uiteraard trok de geheel vernielde en verwrongen wagen de aan dacht van de beide heeren, die tot hun schrik ontdekten, dat het hier een Nederlandsche auto betrof, tewijl de letter G. op het nummer bord er op wees, dat de eigenaar uit Noord- Holland afkomstig moest zijn. De heer De Koek heeft hierop onmiddellijk informaties in gewonnen, waarbij hij vernam, dat de hem uiteraard welbekende oud-burgemeester, de heer C. Maarschalk het slachtoffer was ge worden van dit ongeval. Volgens de inlichtingen, die de heer de Koek ter plaatse inwon, zou de auto een snelheid van 120 K.M. hebben gehad. De weg is welis waar niet .breed, aldus de heer de Koek, doch er is toch voldoende ruimte dat twee auto's elkaar zonder eenig gevaar kunnen passeeren. Doch doordat men op een verlaten weg nimmer geheel rechts rijdt, moest de heer Maarschalk bij het naderen van een tegenligger even naar rechts uitwijken, waarbij hij de macht over het stuur schijnt verloren te hebben. De heer de Koek voegde hier nog aan toe, dat de auto vrijwel geheel vernield was. De motorkap was in elkaar geschoven, de wielen waren onder den wagen weggerukt, de portie ren waren geheel ingedeukt, de stuurstang was ontzet en de geheele carrosserie was verwron gen. Zoo hevig was de botsing geweest, aldus onze zegsman, dat de kussens van de banken uit den wagen werden geslingerd. De toestand van den heer Maarschalk. Hoewel de toestand van den heer Maarschalk Zaterdagavond scheen te verergeren trad in de morgenuren een lichte verbetering in. Het slachtoffer was opnieuw tot bewustzijn geko men en was naar men ons in den vroegen mor gen mededeelde „ganz klar". Gedurende den Zondag werden de berichten nog iets gun stiger, en Zondagavond omstreeks half zes ontvingen wij van het ziekenhuis te Wesel de mededeeling, dat er geen onmiddellijk levensgevaar meer bestond. Natuurlijk is even wel de mogelijkheid op complicaties, vooral met het oog op den. betrekkelijk hoogen leef tijd van den heer Maarschalk nog geenszins uitgesloten. Wij hadden hedenmorgen nog een onder houd met den geneesheer van het stedelijk Ziekenhuis te Wesel, die ons mededeelde, dat er geen onmiddellijk levensgevaar voor den heer Maarschalk meer bestaat. Er is thans ge gronde hoop, aldus de geneesheer, dat het slachtoffer zal herstellen. De indruk te Haarlem. Het noodlottige ongeluk, werd Zaterdag avond te Haarlem bekend. De politie kreeg van de autoriteiten te Wesel het verzoek de familieleden van den heer Maarschalk en van den chauffeur te waarschuwen. Ook de leden van het college van B. en W. werden toen door de politie met het gebeurde op de hoogte gebracht. Natuurlijk wekte het alge- gemeene ontroering. Onmiddellijk publiceer den wij de berichten op onze nieuwsborden waarvoor velen zich verdrongen om van het droeve nieuws kennis te nemen. Voor de heer Maarschalk Zaterdagmor gen 4 vertrokken was, had hij Vrijdag van verschillende personen, waarmee hij in zijn ambt nauw in contact geweest was, harte lijk afscheid genomen. Hij was opgewekt vertrokken, zich veel voorstellend van zijn eerste uitstapje naar het buitenland na zijn aftreden, nu hij niet meer aan een ver lof stermijn gebonden was. De heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haarlem, is Zondag naar Wesel vertrokken omdat hij overtuigd was, dat hij den oud-burgemeester, waarmede hij 18 jaar heeft samengewerkt, van dienst zou kunnen zijn. De heer Tenckinck heeft den heer Maarschalk in het ziekenhuis gespro ken. Hij maakte het, gezien zijn ernstige ver wondingen en hoogen leeftijd, naar omstan digheden goed. Hij was natuurlijk zeer onder den indruk van het gebeurde, want hij was bekend met het overlijden van zijn vrouw én chauffeur. Zondag heeft hij ook de vrouw van den chauffeur en haar zoon in het ziekenhuis ont vangen om hun zijn deelneming te betui gen 'met het overlijden van Roskam. Een afwijkende verklaring over de oorzaak. De heer Tenckinck deelde ons nog mede, dat hem gebleken is, dat het ongeluk op een rechten weg heeft plaats gehad. Dit is dus in tegenspraak met de lezing, dat de auto in een bocht tegen een boom gevlogen zou zijn. De heer Maax'schalk had aan den Commis saris gezegd: „Ik voelde in eens, dat er iets met het stuur of met een band gebeurde, de auto werd plotseling sterk naar rechts ge trokken en toen gebeurde het ongeluk plot seling. Ik weet verder niets meer van het ongeluk af". De heer Maarschalk had tegenover den Commissaris niets gezegd over de snelheid Het zou zoo merkte de heer Tenckinck tegenover ons op evenwel onjuist zijn uit het feit, dat de auto geheel vernield is, af te leiden, dat daarom met groote snelheid gereden moet zijn. Men moet namelijk be denken, dat het een zware auto was, een „Cadillac' van 2200 a 2300 K.G. Bovendien zaten er drie personen in en waren ex- zware koffers met reisgoed opgenomen. Als zoo'n zware wagen tegen een boom rijdt is het geexx wonder, dat de slag ontzettend aan komt. De heer Maarschalk was verzekerd, ook tegen schade aaxx derden. Het stoffelijk overschot van mevrouw Maar schalk zal voorloopig te Wesel ter aarde be steld worden. Over een latere overbrenging naar Nederland is nog geen beslissixxg' ge nomen. Mevrouw J. Maarschalk- Coppenaal. Mevrouw J- MaarschalkCoppenaal was ixx oxize gemeente eexx beminde figuur. Zij (Het vliegveld Texel is met fees telijke ■plechtigheid officieel ge opend.) Het eiland Texel is verblijd Met eexx verkeer van lxooge orde, Zijn aero-droom van langen tijd Is blijde werklijkheid geworden. Nu vliegt heel Texel ixx de lucht Exx juicht dat het er vaxx mocht komexx, Zijn vogelstand heeft zulk een vlucht, Hoe ook beschenxxd nog nooit genomen. Gedragen door eexx luchtig schip Is het van het Schipholsche weiland Voortaan niet verder dan een wip Naar 't vriendelijke Wadden-eiland. Wie ooit weieens op Texel was, Of zelfs er maar van las, zal weten, Dat men juist daar het vogelras Steeds groote zorg heeft toegemeten. Al legt haar vogelsoort geen ei, De brave Tesselaars vermoeden, Dat onze Luchtvaart Maatschappij Daar wel iets prachtigs uit zal broeden. P. GASUS. werd steeds bereid gevonden, het bescherm- vrouwschap of eere-lidmaatschap van ver- eenigingen of comités die zich op het gebied vaxx vrouwelijke zorg of bezigheid be wegen, te aanvaardexx. Ook was zij eere presidente van de afdeelixxg Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Ook vervulde zij de fuxxetie van regentes van het Doopsgezind Weeshuis te Haarlem, welke fuxxetie zij ook ixx Koog aan de Zaaxx, de vorige standplaats van den heer Maarschalk, vervuld heeft. De Frans Halstentoonstelling. Opening door den Minister van Onderwijs. De Frans Halstentoonstelling te Haarlem zal a.s. Woensdagmiddag 3 uur officieel ge- opend worden door den Minister vaxx Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. J. B. Slotemaker de Bruine. AANRIJDING TE AERDENHOUT. In den nacht van Zaterdag op Zondag te pl.rn. kwart voor 2 zag een agent van politie een luxe auto met groote snelheid over den Zandvoorschenweg rijden uit de richting Zandvoort. Even later hoorde hij een geweldigen klap. Ter hoogte van de Zuidlaan stond de auto, zwaar beschadigd in het struikgewas. Bij na der onderzoek bleek, dat de auto uit de bocht was geslagexx eexx eind het kreupelhout was in gereden, daar tegexx een boom was gebotst, daarna een slag om had gemaakt en texx slotte aan dexx anderen kant van denweg tot stilstaxxd was gekomen. Lx de auto zatexx 2 heeren en een dame, allen uit Amsterdam. Naar het Bloeixxexxdaalsche politie rapport mededeelde verkeerde de bestuurder, de ga ragehouder H. de R. onder invloed van sterke drank, Hij had slechts lichte vleeschwondjes bekoxxxen. De inzittende mejuffrouw J. brak een sleutelbeen. Dr. Dippel verleende medische hulp. Proces verbaal wordt opgemaakt. De auto is in beslag genomen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Zaterdag j.l. tooixde een lid vaxx de Noord- wijksche Reddingsbrigade aaxx eenige leden van de 'technische commissie van genoemden bond zijxi kunnen om 't hoogste diploma, te we ten het C- (Instructeurs)-diploma te behalen. Alle onderdeelerx werden door hem met goed gevolg uitgevoerd, zoodat hem dit diploma uit gereikt kon worden. Zondag had in de gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart een examen plaats ter verkrijging vaxx de bondsdiploma's A en B. waaraaix werd deelgenomen door 31 candida- ten van de Amsterdamsche, Haarlemsche en Heenxsteedsche Reddixxgsbrigade. Door het bij zonder gunstige weer kondexx de deelnemers hun proeven in eexx vlot tempo afleggen, ter wijl het pex'centage geslaagden gunstig afstak tegexx dat van vorige gehouden examens. De Amsterdamsche Reddingsbrigade nam deel met 8 dames voor het diploma B. Hiervan slaagden 4, te weten E. van Delden; C. Heere; J. A, M. Luyt exx L. J. Steenmans-Goedege- buure. Voor dit zelfde diploma slaagden van de Haarlemsche Reddingsbrigade de heeren F. Lodder en J. Renout. Eén dame werd afge- wezexx. Voor het A-diploma vaxx den Bond slaagden alle Candida ten van de Haarlemsche, terwijl van de Heemsteedsche Reddingsbrigade slechts 1 behoefde te worden afgewezen. De namen der geslaagden van Haarlem zijn: W. Bralcel; R. J. Bruseker; J. A. v. d. Enden: J. M. Geerts; G. Koonxe; A. v. d. Meer; A. Meyer; G. A. van Nie, W. van Nie; W. v. d Pol exx mej. R, Weers en van de Heemsteedsche: mej. T. Broers; A. E. de Haas; H. Hessels; J. J. van Nes; H. Rietveld-v. d. Linden; P. J. Wesselman en D. Zeilmrker. Na afloop van het examen deelde de voor zitter der examencommissie den uitslag mede en feliciteerde de geslaagden; hij hoopte, dat zij zich zouden beijveren het volgende diploma te behalexx. Voorts bracht hij nog dank aan BF. en w. en den ambtenaar van den Dienst Li chanxelijke Opvoeding der Gemeente Haarlem voor het kosteloos ter beschikking stellen van de zweminrichting en aan het persoxxeel voor de medewerking. 1 Het woord is aan Grabbe: Het jaar is kort, het uur is lang. De zee eischte slachtoffers. Vier baders in Scheveningen verdronken. Eén slachtoffer nog niet gevonden. De 49-jarige W. J. W., bode bij eexx vaxx de ministeries, was Zondagmorgen met vrouw en kinderen strandwaarts gegaaxx, waar zij evenals zoo tallooze anderen op het vrije strand ter hoogte van de Duivelandsche- straat gingexx baden. Op eexx gegeven moment bleek eexx rubber-drïjfring van de kinderen wat ver te zijn afgedreven. W. trachtte den ring te achterhalen, doch werd vermoedelijk door eexx golfslag opgenomen en verdween daarbij in het diepere gedeelte van de zee. Pogingen tot redding bleven vruchteloos. Zijn lijk is later opgehaald en naar het Ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Te half een is ongeveer bij het zelfde strand gedeelte een 13-jarige jongen, D. W. wonende te 's Gravenhage, die met zijn vriendje in zee aaxx het baden was, ver dronken. Zijn kameraad kwam den vader, die op het strand aanwezig was, vertellen, dat D. W. in eexx kuil was weggezakt. Pogin gen om den knaap te redden mochten niet meer baten. Het lijk is later aangespoeld en naar het Ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Voorts is ter hoogte van den vuurtoren omstreks ahlf één een zevenjarige knaap M. R. wonende in Den Haag, die met zijn 5-jarig broertje en 11-jarig zusje aan het zwemmen was, in zee verdronken. Alle drie geraakten in een kuil, doch twee hunner konden zich tijdig in veiligheid be geven. Het slachtoffer, dat was afgedrevexx, werd eenigen tijd daarna levenloos opge haald. Ook dit lijk is overgebracht naar het Ziekenhuis Zuidwal. Tenslotte is te 2 uur in de namiddag even eens ter hoogte van den vuurtoren de 16- jarige jongen D. W.., ook uit den Haag, ver moedelijk verdronken. Hij was in zee aan het baden en is niet thuis gekomen, terwijl zijn kleeren aan het strand zijn gevonden. Het slachtoffer werd Zondagavond nog ver mist. ONGEVAL AAN HET BT.OEMENDAALSCHE STRAND. Te ongeveer half vijf Zondagmiddag heeft eexx paard, waarmede kindeven tegen betaling op 't strand mogen rijden, den 11-jarigen A v. N. uit Haarlem, een trap tegen den onder buik gegeven waardoor hij vrij ernstig werd gewond. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk dat een kameraadje van den jongen het paard een tik had gegeven met een stukje hout. waarin een spijker zat. De jongen is door Dr. van Oldenborgh onderzocht exx daarna per taxi naar huis gebracht. PERSONALIA Voor het Esperanto-examen A slaagde te Amsterdaxxx de heer P. v. d. Wal. alhier. IS EEN PLAAG. „RADICAAL" verdelgt ze absoluut onder geheimhouding en schriftelijke garantie. ZUIVERINGSONDERN. „RADICAA L" Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. ingez. Med.) pag. Bij Wesel is de auto van oud-burgemees ter Maarschalk verongelukt. Mevrouw Maarschalk en de chauffeur kwamen om het leven, de heer Maarschalk werd ernstig gewond. 1 In Scheveningen zijn vier baders ver dronken. 1 De ervaringen van luitenant Aalders in Duitschland. 3 In Catalonië is een nieuwe regeering ge vormd. 3 Het Fransche hotelbedrijf besloot de ho tels per 3 Juli te sluiten als protest te gen de 40-urenweek. 3 In de Amerikaansehe staalindustrie wordt het werk geleidelijk hervat. 4 Nederlandsche athleten lijden een eervolle nederlaag in Boedapest. 5 Dammen: Springer wint de negentiende partij tegen Raichenbach. 7 Te Santpoort is de schilder L. W. R. Wenckebach overleden, n ARTIKELEN ENZ. H. D. Vertelling: Verleende hulp. 2 Van onzen Londenschen correspondent: Twaalf jaar televisie. 3 Van onzen Weenschen correspondent: De „vliegende Hollanders". 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1