Oei... bril kapot OE BLIJDE MEDEDEELING Brutale Inbraak De Apothekers bespreken hun moeilijkheden. Babyzaak VAN WEERT RADIO, PROGRAMMA DINSDAG 29 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD V au Robespierre tol Léoii Blum. Sluitingsavond der plaatselijke kadersehool. In gebouw Rosenhaghe aan de Hoofdmanstraat werd gisteravond de slotbijeenkomst gehouden van de cursus 19361937 van de plaatselijke kadersehool, waar dr. H. Brugmans uit Amsterdam een interessante rede hield, met als onderwerp „Van Ro bespierre tot Leon Blum". Mr. H. O. Drilsma. secretaris der plaatse lijke kadersehool, opende den avond met een hartelijk woord van welkom, waarna werd overgegaan tot de behandeling van het jaar verslag. waarin de heer Drilsma tevens een overzicht gaf over ontstaan en groei van de Kadersehool, die thans vijf jaar bestaat. De resultaten van dit onderwijs aan de arbei dersjeugd zijn alleszins bevredigend te noe men. Aanvankelijk werd begonnen met on derwijs in Nederlandsch, economie, staats inrichting en boekhouden, vakken die vooral van belang zijn voor hen die later een functie in partij of beweging zullen vervullen. Later werd hier ook nog geschiedenis aan toege voegd. Tenslotte reikte de heer Drilsma de diplo ma's uit, die dit jaar door de leerlingen wer den behaald waarvan er 4 in aanmerking komen voor een cursus op het Troelstra-oord. De heer S. P Doek, voorzitter der federatie Haarlem van de S. D. A. P. dankte de leera ren voor het werk. dat zij geheel belangeloos voor de kadersehool hebben verricht, en roemde de opofferingen, die de leerlingen zich hebben getroost. Namens de leerlingen werd dank gebracht en een geschenk onder couvert voor het Dr. Molte Eismafonds aangeboden. Na de pauze hield dr. H. Brugmans uit Am sterdam, voorzitter van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling een historische beschou wing getiteld „Van Robespierre tot Léon Blum". De arbeidersbeweging, aldus spr., is steeds op Duitschland georienteerd geweest. Toen daar de arbeidersbeweging ineenstortt, ging de aandacht naar een ander land, Frankrijk, het land van de groote revolutie, waar toch ook een zeer groote en sterke arbeiderspartij bestaat. Bij het beschouwen daarvan, moet men evenwel rekening houden met den histori- schen achtergrond, de Fransche revolutie, die ontstond in een. tijd van volkomen on-r derdrukking, en onmondigheid van de be volking. Met Ortega y Gasset wilde spr. deze revolutie een „Opstand der horden" noemen. De volkomen politieke onderdrukking van het volk, maakte door de revolutie plaats voor een vrijwel onbeperkte politieke vrijheid doch het door Robespierre gewenschte be wind moest falen, door gebrek aan goede lei ders, waardoor de revolutie in extremisme verliep. Noodzakelijker wijze moest deze re volutie dan ook gevolgd worden door de mili taire dictatuur van Napoleon, wiens keizer schap evenwel ook moest ondergaan en ge volgd door het „ancien régime", het herstel van het oude koningschap. Ook de Julirevolutie had geen levenskracht en werd weer gevolgd door een monarchie, waarna eindelijk de Fransch-Duitsche oor log de republiek bracht, die thans nog be staat. In het bloedbad van de Commune werd evenwel de invloed van de arbeiders klasse gesmoord. Sterker dan de partij, aldus spr., is het vak verbond, uit een wantrouwen van den arbei der tegenover de partij, door de nederlaag van de Commune. Dit vakverbond is dan ook veel belangrijker, doordat het een ideologie heeft, die los staat van de partij, en daar ook niets mee te maken wil hebben. De leider van dit vakverbond is Léon Jouhaux. Een ander belangrijk element in Frank rijk is het Volksfront, dat niet gewild is door de communisten, iets wat in Holland wel eens vergeten wordt. De Radikale Partij heeft een program, dat te vergelijken is met den Vrijzinnig' Dem. Bond in Nederland, doch is in tegenstelling daarmee een volkspartij. De kern bestaat uit het vakverbond, waar om de radicale volksmassa staat, met aai\ den top een aantal eminente personen^ waar op de zware taak rust, de republiek te be houden. Slagen zij hierin niet. dan zal, aldus spr., onherroepelijk opnieuw een herstel der monarchie volgen HOOFD VAN DEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST. Tot Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst Is benoemd de heer J. J. D. H. Verschoor, se cretaris van den Armenraad te Alkmaar, reserve-majoor van den Generalen Staf. LATERE OPENSTELLING TAPPERIJEN. De loco-burgemeester van Haarlem brengt- ter kennis van belanghebbenden dat, in ver band met den verjaardag van Prins Bemhard der Nederlanden, heden de lokaliteiten, waar voor krachtens de Drankwet vergunning of verlof is verleend, tot 's-nachts 1 uur geopend mogen blijven met dien verstande, dat na 's nachts 12.4ö uur in die lokaliteiten geen mu ziek. meer mag worden gemaakt. AGENDA. Hed en: DINSDAG 29 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur, Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Oké, Don Juan" met George Brent en Beverly Roberts. 2.30, 7 en 9.15 uur, Luxor Sound Theater: „Vrouw of secre taresse" met Clark Gable en Jean Harlow. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Première, met Zarah Leander. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Romantische Senorita, met Ida Lupino. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Kunsthandel „Fictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad, 8 uur. Museum Theehuis Cruquius: Wedstrijd voor kano's. 7.30 uur. WOENSDAG 30 JUNI Groote Kerk: Beiaardconcert door Willem Créman, 8.309.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Luxor Sound Theater: „It happened one night" met Clark Gable en Claudette Colbert 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: tentoonstelling van 19 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. Santpoort: N.V. Chemische Fabriek en Handel maatschappij „Rids", algemeene ver gadering v.m. 11 uur ten kantore. De Bilt voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Noord westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog eenigen regen, koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 765.0 m.M. te Toulouse. Laagste 743.4 m.M. te Lerwick. De depressie op de Noorsche zee heeft zich vereenigd met het vlakke minimum over Cen- traal-Europa. Een lang gerekt gebied van lagen luchtdruk strekt zich uit van de Poolzee over de Noorsche zee tot het Oostzeegebied. Aan de Westzijde heerscht zomerwarmte met zeer hooge temperaturen om de Botnische Golf en in Polen. In het Westen is het veel koeler en Thorshavn meldt slechts vijf graden. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan blijft krachtig ontwikkeld en breidde zich naar het Noorden uit. Ten Westen van IJsland ligt nog een vlak minimum. De meeste regen viel in Zuid-Frankrijk, Zwitserland, Zuid-Duitschland en verder langs de Noorsche kust. In Engeland viel geen regen van beteeke- nis. In Schotland stijgt de luchtdruk snél. In geheel Frankrijk en Zwitserland is het weer nog betrokken. De Alpen-stations zijn in wol ken gehuld en hebben normale temperaturen (Santis pl.m. 2 graden Celsius, Jungfraujoch minus 4 graden Celsius). In Engeland is het koel met gebroken luchten. Langs de Noorsche kust regent het nog op veel plaatsen. Voor onze omgeving is opklarend weer te wachten niet nog kans op regenbuien overdag en in het algemeen koeler weer met winden tusschen West en Noord. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 759 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 WEBER maakt het! Vlug, goed, voordeelig. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) DE OVERVAL MET ROOF OP DEN PASTOOR VAN GEIJSTEREN. De Rechtbank te Roermond heeft heden, Dinsdagochtend uitsprak gedaan in de zaak tegen de vier verdachten van den overval met roof op pastoor Litjens te Geijteren. De offi cier van justitie had op 15 Juni tegen ieder negen jaar gevangenisstraf geëischt met af trek van voorarrest voor A. D. van 22 Juni 1936 af en voor J. J. van 23 Mei 1937 af. De Rechtbank veroordeelde thans de ver dachten W. J., J. J., A. D. en M. H. ieder tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor A. D. en J. J. Tevens werd de gevangenneming bevolen van W. J. en M. H. voorkomen, daar de sloten en sleutels bij den Sleutelkoning, Jansstraat 11, Haarlem, waren ;erepareerd. Telefoon 11493. (Adv. Ingez. Med.) MARKT EIIBCOTÏN ROTTERDAM, VEEMARKT. 28 Juni 1937 Aanvoer: totaal 1875. Vette runderen 504, Vette kalveren 283. Nuchtere kalveren 7. Scha pen en lammeren 167. Varkens 600. Zuiglam- meren 313. Prijzen per K.G. Vette koeien 76, le kw. 68. 2e kw. 5262. Vette ossen 72, le kw. 66, 2e kw, 5262. Vette kalveren 85, le kw. 70, 2e kw. 50—55. Varkens (levend gewicht) 49. le kw. 48, 2e kw. 47. Schapen 52, le kw. 46, 2e kw. Prijzen per stuk. Schapen 33, le kw. 26, 2e kw. 23. Zuiglammeren 18. le kw. 15. 2e kw. 12. Vette koeien en ossen aanvoer korter, han del stroef, prijzen lager d. v. week. Vette kal veren aanvoer ruimer, handel tamelijk, prij zen dalende. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets la ger. Varkens aanvoer gelijk als v. week, han del levendig, prijzen goed prijshoudend. Zuig lammeren aanvoer aanmerkelijk grooter, han del redelijk prijzen lager. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 354 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk. totaal 15.930 stuks, wegende 143.370 K.G. Prijs met R.M., le soort 2426; 2e soort 21—23, zwaardere tot 27. Handel vlug. 29 Juni 1937. Totaal aanvoer. Paarden 224. Veulens 23. Magere runderen 612. Vette runderen 640. Vet te kalveren 153. Graskalveren 48. Nuchtere kalveren 831. Schapen en lammeren 67. Zuig lammeren 71. Varkens 6. Bokken en geiten 51. Prijzen per K.G. Vette koeien 78, le kw. 70, 2e kw. 5464. Vette ossen 74, le kw. 68, 2e kw. 5464. Stieren 74, le kw. 67, 2e kw. 62. Vette kalveren 90, le kw. 75, 2e kw. 5560. Schapen 52, le kw. 46, 2e kw. 36. Nuchtere kal veren 49, le kw. 45, 2e kw. 41. Slachtpaarden 60, le kw. 55, 2e kw. 47. Prijzen per stuk: Schapen 32, le kw. 25, 2e kw. 20. Zuiglammeren 17, le kw. 14, 2e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren 13, le kw. 11, 2e kw. 8. Nuchtere fokkalveren 19. le kw. 16, 2e kw. 14. Slachtpaarden 285, le kw. 220, 2e kw. 140. Werkpaarden 350, le kw. 300, 2e kw. 190. Hitten 180, le kw. 150, 2e kw. 140. Stieren 360. le kw. 300, 2e kw. 200. Kalfkoeien 285, le kw. 245, 2e kw. 175. Melkkoeien 290, le kw. 250, 2e kw. 185. Varekoeien. 205, le kw. 175, 2e kw. 135. Vaarzen 195, le kw. 150, 2e kw. 115. Pinken 169, le kw. 130, 2e kw. 100. Graskalveren 60, le kw. 40. 2e kw. 20. Bokken en geiten 13, le kw. 9, 2e kw. 6. Vette koeien en ossen aanvoer kleiner, han del matig, prijzen als. v. week. Stieren aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. Vette kalveren aanvoer gewoon, handel rede lijk, prijzen als v. week. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen dalende Zuiglammeren aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen terugloopend. Nuchtere slacht en fokkalveren aanvoer iets korter, handel vlug, prijzen iets hooger. Paarden aanvoer grooter, handel lui. Kalf- en melkkoeien aan voer matig, handel kalm, prijzen iets hooger. Varekoeien aanvoer tamelijk, handel lui, prij zen constant. Vaarzen en pinken aanvoer iets grooter, handel stil. Graskalveren aanvoer als v. week, handel traag, prijzen stabiel. Bok ken en geiten aanvoer als v. week, handel vlug. prijzen onveranderd, Weinig hoop op een spoedige verbetering. „Wij zullen op de bres staan tot het bittere einde''. In de muziekzaal van Brïnkmann werd hedenmorgen een aanvang ge maakt met de zes en tachtigste ver gadering van de Nederlandsche Maat schappij ter Bevordering der Phar- macie, welke hedenmiddag en Woens dag en Donderdag voortgezet zal worden. De voorzitter der Maatschappij, mr. dr. K. Holm, sprak een woord van welkom tot de af gevaardigden, wier opkomst in zoo groote ge tale spr. bizonder verheugde. In het bizonder verwelkomde de voorzitter het eere-lid, prof. P. van der Wielen, en den directeur-generaal en hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, in wier aanwezigheid spr. een verheugende belangstelling in het apothekers-vak in het algemeen en de Maatschappij in het bijzon der zag. Vervolgens hield de voorzitter een rede, waarin hij de moeilijkheden der Nederland sche apothekers besprak. Rede mr. dr. K. Holm Uit venépnigingsbehoefte is vijf en negentig jaar geleaen de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie geboren. Het waren vooral de wetenschappelijke ontwikke ling van de pharmacie en van den apotheker, die werden beoogd. Dat daarnaast de mate- rieele belangen der leden werden genoemd, wie zal dit euvel duiden? Lange, lange jaren heeft de Maatschappij en hebben hare Departementen zich weinig- met' die belangen der leden bezig gehouden, doch vrijwel uitsluitend het ideëele doel voor oogen gehad. Echter: tempora mutantur. De sterke groei van het ziekenfondswezen, de geweldige ont wikkeling der pharmaceutisch-chemische in dustrie en ten slotte de groote toename in aantal der volgens de bestaande wetgeving on bevoegde geneesmiddelverkoopers maakten het, naast andere oorzaken noodzakelijk:, dat de N. M. P. een anderen koers ging volgen en zich in de laatste decennia noodgedwongen hoe langer hoe meer niet de materieele belan gen harer leden ging bezighouden. Toch staat nog heden ten dage in hare statuten de weten schappelijke beoefening der pharmacie ver meld' als eerste doelstelling. Geen enkele maatschappelijke groep, geen enkel beroep, heeft in onze samenleving recht van bestaan, indien dezer er niet mede is ge baat. Stellen wij dus de verplichting tot „die nen" voor den apotheker voorop, dat laten wij direct daarop en onafscheidelijk ermede ver bonden volgen zijn recht op onafhankelijkheid in de uitoefening van zijn beroep. Het is een eigenaardig en te betreuren feit, aldus spr. dat over het algemeende apotheker niet zeer gewaardeerd wordt. De apotheker wordt veelal als een soort ontwikkeld winke lier beschouwd, wien dan ook dienovereen komstig betaling toekomt. Nog steeds heerscht vrijwel algemeen de meening, dat de doorsnee-apotheker een „rijk bestaan" heeft. Doch het „rijke bestaan" van den apotheker is helaas een fabel. Wanneer evenwel de gewijzigde economische omstan digheden het noodzakelijk maken, zijn de apo thekers bereid, om ook hun financieele offers te brengen, mits dit offer niet van hen alleen wordt verlangd. Echter is de toestand aldus dat meestal van den apotheker, en van hem alleen, het offer wordt verlangd. Hiertegen heeft het Hoofd bestuur zich steeds krachtig verzet en het zal dit blijven doen, wetende dat het een goede en eerlijke zaak dient, en geschraagd wordt door het vertrouwen der leden. Vertrouwen alleen is echter niet voldoende. Willen wij ons tegen onredelijke verlangens krachtig kunnen blijven verweren, dan moet onze organisatie innerlijk eensgezind en goed geordend zijn. Dit beteekent dat, wanneer een maal een besluit is genomen, door allen aan de uitvoering ervan loyaal wordt medegewerkt. Met groote voldoening aldus spr., kan ik hier openlijk uitspreken, dat wij in onze N. M. P., noch wat de eensgezindheid, noch wat het goed geordend zijn betreft, tot nu toe reden tot klagen hebben. Op de Alg. Verg. van 1935 werd tot het fi nancieel weerbaarmaken der Maatschappij be sloten en kreeg het Hoofdbestuur tot taak, de daartoe benoodigde middelen van de leden in te vorderen. Een vol jaar heeft het Hoofdbe stuur, strikt genomen hiermede de grenzen zijner bevoegdheid overschrijdend, aan dit be sluit geen gevolg gegeven en den toestand nog eens aangezien. De economische depressie der laatste jaren is ook aan de apothekers niet onbemerkt voor bijgegaan. Dit verklaart de groote aarzeling van het Hoofdbestuur, het destijds genomen besluit uit te voeren, waarbij nog kwam, dat het door de Regeering bij de Staten-Generaal ingediende ontwerp-Ziekenverzorgingswet tij delijk een rustiger atmosfeer schiep. De volgende Alg. Verg., hoewel zij het tot dusver in deze gevolgde beleid van het Hoofd bestuur goedkeurde, bleef echter vasthouden aan de in 1935 genomen beslissing, als gevolg waarvan op de buitengewone Alg. Verg. in De cember 1936 definitief werd besloten, tot uit voering over te gaan, hetgeen inmiddels is ge schied. Spr. hoopte ten slotte, dat spoedig de tijd zou aanbreken, dat de leden die lasten niet meer behoefden te dragen, doordat allen, die bij de ziekenverzorging en de geneesmiddel voorziening betrokken zijn, met juist begrip voor elkanders rechten, aanspraken en belan gen, naar billijke oplossing van zich voor doende moeilijkheden streven. Dan zal ook de apotheker weder de gemeenschap ten volle kunnen dienen en hierin niet belemmerd wor den door den strijd om zijne onafhankelijkheid en zijn bestaan. In verband met den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard werd door het hoofdbestuur voorgesteld niet alleen een telegram van aan hankelijkheid aan H.M. de Koningin, doch ook een te'lgrafischen gelukwensch aan het Prin selijk Paar te zenden, welk voorstel met een spontaan aangeheven Wilhelmus werd ont vangen. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Eykel, had met veel aandacht geluisterd naar de rede van den voorzitter, naar aan leiding waarvan hij aandrong op een poging om te komen tot een samengaan tusschen de beide zustermaatschappijen, in het belang van de volksgezondheid. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan en sprak den wensch uit, dat deze ver zoening spoedig tot stand zou komen. Hierna werd het jaarverslag van den secre taris van het hoofdbestuur, den heer V. van Itallie behandeld. Aan dit jaarverslag ontlee- nen wij: Ook thans ligt wederom een'druk en moeilijk vereenigingsjaar achter ons. Vele vraagstukken, ten narwste ons bestaan ra kend, vroegen om een oplossing. Op econo misch gebied ziet het er voor den apothekers stand nog niet naar uit, dat normale toe standen spoedig zullen intreden. De crisis regelingen saaraan de leden, in plaatsen, waar een dergelijke regeling is ingevoerd, fi nancieel bijdragen, duren nog onveranderd voort, al mocht een kleine verbetering gecon stateerd worden. Over het luchtbeschermingsvraagstuk is in het afgeloopen jaar nogal een en ander te doen geweest. Contact met de overheden heeft tot resultaat gehad, dat in verschillende ge meenten in gemeen overleg verschillende apothekers zijn aangewezen om opgeleid te worden tot gasverkenner. Deze cursussen zijn reeds geruimen tijd aan den gang. Het zooveelste ontwerp ziekenfondswet, dat vele pennen en monden in beweging bracht, om ten slotte een roemloos einde te beleven, werd niet eens in de Tweede Kamer behan deld, doch na een korte discussie van de agen da afgevoerd. Nu de minister de vrije apothe kerskeuze had teruggenomen, was voor de apothekers de grootste aantrekkelijkheid er van verdwenen. Handel in verdoovingsartikelen Veel tijd moest het hoofdbestuur ïn het af geloopen jaar besteden aan ingekomen klach ten betreffende den ongebreidelden verkoop van geneesmiddelen. De handel in verslavings artikelen (slaapmiddelen) bloeit als nooit te voren. Overal buiten de apotheek kan men deze in grootere of kleinere hoeveelheden koo- pen. Het gemak, waarmede men slaapmidde len kan koopen is zoo groot, dat dit beslist als een gevaar voor de volksgezondheid moet worden erkend. Het wordt werkelijk hoog tijd, dat de regee ring ingrijpt. Ook het aantal verpakte geneesmiddelen neemt nog steeds schrikbarend toe. Wil de geneesheer een verpakt geneesmid del voorschrijven, laat hij dit dan regelmatig op een recept doen en liefst onder toevoegins van „sine confectione". Tenslotte nog, alvorens van het ontwerp ituoefening der artsenijkunst af te stappen, een enkel woord over de vestiging van apo theekhoudend-geneeskundigen. Talrijke klach ten komen bij het hoofdbestuur binnen over geneeskundigen, die zich aan den rand eener gemeente gevestigen, er voor zorg dragende, dat hun wonin in een andere gemeente of plaats staat. Van daaruit doen zij praktijk in de gemeente of plaats, waar één óf meer apo thekers zijn gevestigd en leveren daar ook ge neesmiddelen af. Omtrent het voeren van een titel voor apo theker voor den familienaam, werd een rond schrijven aan alle departementen gericht. Het aantal voorstanders was echter niet groot genoeg om er een voorstel voor de algemeene vergadering van te maken. De voorzitter sprak vervolgens waardeeren- de woorden tot den heer van Itallie. die ge durende twintig jaar het secretariaat der Maatschappij heeft waargenomen en schil derde diens bizondere verdiensten voor de Maatschappij. De behandeling van het financieel verslag gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie, naar aanleiding waarvan het hoofdbestuur beloofde de wijze van boekhouding nader te bezien en daarin zoo noodig verandering te brengen. Onder dankzegging voor de accurate wijze van boekhouding werd aan den penningmees ter décharge verleend. Op voorstel van het hoofdbestuur werd dr. E. Host Madsen, voorzitter van de Fédération Internat. Pharmaceutique uit Kopenhagen bij acclamatie tot eerelid benoemd. Door het departement Rotterdam was voor gesteld, de zittingsduur der hoofdbestuursle den te verkorten, opdat een te lange zittings tij d eventueele candidaten niet zal afschrik ken. De afdeeling Amsterda, mwilde hier de bepaling aan toevoegen, dat een aftredend lid onmiddellijk herkiesbaar zal zijn, welk voor stel door Rotterdam werd overgenomen. (Vergadering duurt voort) CORPS MOTORDIEN ST. Een detachement ter sterkte van 22 dienst plichtige sergeanten, korporaals en soldaten zal deelnemen aan de te Nijmegen te houden Internationale Vierdaagsche Afstandsmar- schen. Commandant is de sergeant W. L. Ver- schragen. DE MOTORDIENST GAAT KAMPEEREN. Van 510 Juli zal het korps motordïenst een kamp betrekken bij Donderen om gedu rende dien tijd oefeningen te houden met de troeupen van de nie Infanterie Brigade uit de garnizoenen Assen én Groningen. VOORBEURS TE AMSTERDAM De Wisselmarkt werd hedenmorgen vol komen beheerscht door den toestand in Frankrijk en met spanning verbreidde men nailere bijzonderheden over de ingrijpende maatregelen welke genomen zijn inzake de herziening van het monetaire stelsel. Aangezien de Fransche beurzen gesloten blijven kwamen in francs practisch geen za ken tot stand. In Londen is trouwens tot op schorting van den handel in Fransche valu ta besloten. Op den gewonen tijd. dat an ders des morgens de eerste wisselkoersen ver nomen worden, kon heden nog niets worden gezegd. Toen later de eerste nominale notee ringen bekend worden, bleek dat de franc circa 3 gld bedroeg op welk peil ook iets gedaan schijnt te zijn. De later gangbare koers was 7.50 a 7.75, naarna vernam men 7.60 a 7.80, welke noteering wel beneden het tot ducver wettelijk toegelaten minimum is, maar toch boven het de laatste dagen geldende di sagio. Wat de overige deviezen betreft, bewoog de dollar zich iets boven het door het regu- leeringsfonds geboden peil. zoodat niets kon worden toegewezen. In Londen was de dol lar vaster, hetgeen hier tot uiting kwam in een zwakkeren toon voor het pond. Op 8.96 3/4 a 97. na een opening op 8.96 V2. Brussel gold 30.96 a 70. Zwitserland 41.67 a 69 en Berlijn 72.90 a 94. De affaire was uiteraard heel be perkt. Het voorbeurs-effectenverkeer werd door een flauwe stemming gekenmarkt, ingevolge de reactie welke Wallstreet vertoond heeft. De koersen kwamen op vrij aanzienlijk lager peil. De meeste aandacht ging uit naar Ko ninklijke Olie. In de Amerikaansche afdee- lïngen stonden de koersen eveneens aan druk bloot. De belangstelling groepeerde zich hier om staalwaarden alsmede om Anaconda, wel ke alle koersverliezen leden. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 29 Juni: Aan het eindexamen van het Gymna sium te Haarlem voor diploma B namen deel 7 leerlingen en 3 extranei. Allen zijn geslaagd, n.l. de heeren: W. M. Blom, E. H. Krelage, C. A. H. Rochell, J. Sipkes, P. Bierens de Haan, P. Verhagen, C. J. Posthuma en de extraneï P. Post- huma ,B. Turksma en M. de Haas, die reeds eindexamen aan een H. B. S. had afgelegd. WISSELKOEREN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.971/2. Berlijn 72.92. Brussel 30.69^. Zwitserland 41.68. New-York 1.81 7/8. 12 uur: Londen 8.97 1/16. Berlijn 72.92. Parijs 7.60. Brussel 30.69^. Zwitserland 41.68. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.25. Oslo 45.05 New-York 1.8115/16, Praag 6.33V2. van Prinses Juliana, over al met vreugde ontvan gen, heeft ons doen besluiten tot een BIJZON DERE RECLAME. Wij geven n.l. aan hen, wiens BABY geboren wordt op denzelfden dag als de te verwachten BABY van het Prinselijk Paar, het bedrag van de alhier ge kochte WIEG Of BABY- UITZET terug, te besteden voor een van onze mooie, moderne KINDERWAGENS. GIERSTRAAT 20-23 (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 30 JUNI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV-uitzending. 6—30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr. platen). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwensehen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Zangvereeniging „Eere zij God". 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige post zegelverzamelaars. 3.CO Sopraan en piano. 3.45 Orgelspel. 4.45 Gelukwensehen. 5.00 Kinder uur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvarinsgreglement en stoomma chines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP.. Mededee- lingen. 8.15 Voordracht en zang door leerlin gen van de A. W. F. Idenburgschool te Rotter dam. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Kinder zangspel „Goudhaartje en de Troubadour", 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Berichten ANP. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM n, 301 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keuken praatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Kwakzal verij", reportage, gramofoonmuziek en cau serie over de Sing-Sing-gevangenis. 12.00 1.45 VARA-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Viool en piano. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Herzl-herdenking. 7.00 Zang Vrijzinnig Protestanten in Fries land, causerie. 8.05 Herhaling S.O.S.-berich- ten. 8.07 Berichten ANP., VARA-varia, 8.15 VARA-Groot-orkest. 9.00 Radio-tooneel met muziek. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11,35 Gramofoonmziek. 12,20 BBC-Schotsch orkest. 1.05 Het Coventry Hip- podrome-orkest. 1,50 Golf-reportage. 2.00 2.20 en 2.45 Gramofoonmuziek. 3.35 Het Carl ton Hotel orkest. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.05 Golfreportage. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche dialoog. 7.00 Radiotooneel met mu ziek. 8.00 Muzikale causerie. 8.20 Radiotoo neel met muziek. 9.20 Berichtenu 9.40 Dun can Whyte en zijn Band. 10.15 Inleiding vol gende uitzending. 10.20 3de acte van de opera „Tristan und Isolde". 11,30 Billy Thorburn en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek, (gr.pla- ten.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.00 Andolfi-orkest en zang, 2.20 Gramofoonmu ziek, 3.20 Zang, 3.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Zang. 7.35 Pianovoor dracht. 7.50 Zang. 8.50 Nationaal Orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Westduitsch Kamerorkest. 8.50 Gra mofoonmuziek, 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Omroeporkest. 4.50 SS-Orkest. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.30 Omroepkleinorkest. 10.50 Trioconcert. 11,2512.20 F. Hauck's orkest. BRUSSEL, 322 M. 12,20 Gramofoomuziek. 1.302.20 Omroep orkest. 6.20 Trio van Thuyne. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.30—11.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL. 484 M. 12,20 Omroeporkest. 1.30—2.20 Gramo foonmuziek. 5.25 Eloward's orkest, 6.35 Om roepdansorkest. 7.05 Pianovoordracht. 7.20 Zang. 8.20 Radiotooneel. 10.30 Pianovoor dracht. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Pflpulair concert uit Keulen door het Omroepkleinorkest en solisten. 9.20 Mili tair orkest. 10.20 Berichten. 10.40 Politiek overzicht. 11.05 Weerbericht. 11,20—12.20 Fr. Hauck's orkest.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2