VRUVWM Aan 't zonnige strand De vrouw uit het Oosten ontwaakt EVERLASTING Van Engelen Evers, Heeze Fleurige zomerjurk Praatjes Menu van de week Vegetarische menu's Recept' en Voor handige vingers V R I T DAG 2 JUL! 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 10 Van lastdier tot mede-arbeidster van den man. Een drievoudige emanci patie Ongelooflijke wreedheden uit het verleden. Van amazones en na tionale heldinnen. Een nieuw boek van dr. Fannina W. Halle, de bekende Weensche ethnologe, die onlangs te Amsterdam enkele lezingen heeft gehouden, ls thans bij van Loghum Slaterus te Arnhem verschenen, in geautoriseerde vertaling van Titia J. Jelgersma. Het draagt tot titel „De vrouw uit het Sov jet-Oosten" en geeft een tegelijkertijd dege- lijk-gefundeerde en hoogst belangwekkende en boeiende studie van den ontwikkelingsgang der vrouw in dit ontzaglijk uitgestrekte gebied, dat in onzen tijd zulke enorme veranderingen heeft ondergaan. Een boek dat ik na aandachtige lezing zonder voorbehoud in de handen van iedere vrouw zou wenschen, welke haar politieke overtuiging ook mag zijn. Want het gaat hier In de eerste plaats om de vrouw, om haar leed en verdrukking vroeger, om haar gedeeltelijk materieele en intellectueele bevrijding thans. Men moet dit boek dus geenszins opvatten als politieke propaganda. Op de laatste blad zijden ervan schrijft Dr. Halle: „De sprookjes landen van Midden-Azië, de landen uit de Duizend-en-een-nacht", in de 15e eeuw on der de Timoeriden, „het hart van den Islam" genaamd, zijn uit hun eeuwenlangen slaap ontwaakt. Ook de vrouw in het Oosten is, na duizend jaren buiten het wereldgebeuren te hebben gestaan, het leven weer binnengetre den. Thans echter is de wereld waarlijk geen paradijs. Zijzelf, de vrouw, is in een tijd van politieke spanningen geboren en beweegt zich in een sterk oververhit milieu dat haar braakliggen de krachten in een bepaalde richting, en tot zeer bepaalde, gewenschte prestatie dwingt. Zoo moest ik dan ook in het hier gegeven cul tuur-historisch verslag, dat met het jaar 1936 eindigt, de moeilijke taak op mij te nemen, de vrouw uit het Sovjet-Oosten te teekenen ln de omlijsting van de nu eenmaal bestaan de politieke toestanden, zonder daarbij een politiek boek te willen schrijven of, naar ik hoop, geschreven te hebben. De vrouw uit het Sovjet-Oosten een ge bied, dat begint bij de landstreken aan den middenloop van de Wolga, bij de autonome republieken en gebieden der Tsjoewasjen, Tartaren en Kalmyken en zich voortzet over den Oeral naar het Zuiden, Zuid-Oosten en Noord-Oosten, tot de grenzen van Perzen en Afghanistan, Mongolië en Mantsjoerije en voorbij den Poolcirkel heeft een drievoudige emancipatie beleefd: n.l. als burgeres van een volk, als lid van een maatschappelijke klasse en als lid van haar sexe. De geschiedenis van deze vrouwen begint in voor-historische tijden, toen nog in vele streken het matriarchaat heerschte: in een boeiend eerste hoofdstuk vertelt de schrijfster van de „echo's", van dezen staatsvorm, die thans nog in legenden, liederen en sommige oude gebruiken terug te vinden zijn. Zij geeft problematische bijzonderhe den over de amazonenrijken in Voor-Azië, waar vrouwen over vrouwen heerschten, en waar de mannen een zeer ondergeschikte plaats innamen, over de Georgische nationale heldinnen Tamara en Nino: de eerste een kleine koningin van verblindende schoonheid en toegerust met alle denkbare mannelijke en vrouwelijke bekwaamheden, de laatste een heilige jonkvrouw, voorlichtster van het volk. Het tweede hoofdstuk geeft bijzonderheden meermalen gruwelijke over de positie van de Oostersche vrouw onder het patriarchaat: beelden van verdrukking en slavernij, in hoofdzaak voorvloeiende uit den invloed van den Islam, zij het dan ook als resultaat van een ontwikkeling, die met den geest van Mo hammed's leer in tegenspraak schijnt te zijn. „Op een. „isjak", een armzalig muilezeltje, dat bijna bezwijkt onder zijn zwaren last, rijdt in zijn kleurigen, wijd-geopenden langen mantel, de „chalat", een Oezbekiër. Ongeveer tien pas achter dezen man beweegt zich een menschelijke gedaante, van het hoofd tot de voeten als in rouwgewaad gehuld, welker leef tijd en sexe niet uit te maken zijn. Het gelaat is bedekt met een dicht zwart net van paar- dehaar; het lichaam met een vormeloos ge waad, dat over het hoofd heen tot op den grond, af hangt, en alleen de voeten zijn zicht baar. Op het hoofd wiegelt, op de maat der schreden, zachtjes een pakket en onder het nachtelijk duister der omhulsels, die ook de handen bedekken, beweegt zich op den arm nog iets levends. Dit is een echtpaar, dat op bezoek gaat: de man rijdt, de vrouw loopt met haar zuigeling en de bagage op eerbiedigen afstand achter hem aan Troosteloos, soms hartverscheurend, zijn de beelden: de vrouw als koopwaar vaak als drie jarig kind door de ouders aan een afgeleef- den grijsaard verkocht, de echtgenoote be schouwd als een „onrein" schepsel, de doch ter „voor vreemden grootgebracht", dit alles maakte het leven van de barbaarsche vrouw tot een hel. Als met de Octoberrevolutie de nieuwe tijd aanbreekt worden de vrouwen plotseling met geweld uit haar slavernij bevrijd. Hoogst merkwaardig is de beschrijving van den strijd tegen de kalym (bruidkoop), tegen het kin derhuwelijk, de afschaffing van den sluier, die met .hevig verzet van de zijde der man nen gepaard ging. De plaatsruimte ontbreekt helaas, om dit alles ook maar slechts in vogelvlucht aan te stippen. Thans bouwt de vrouw uit het Oosten, als volkomen gelijke van den man, mee aan het maatschappelijk leven. Langzaam maar zeker verandert haar levenssfeer. Veel vertelt dr. Halle nog van eigen reizen door de uitgestrek te gebieden van Midden-Azië en Kaukasië: boeiende, kleurrijke ontmoetingen met ex- haremvrouwen, thans „stormarbeidsters", met vrouwelijke burgemeesters, ingenieurs, avia- trices. En met een reeks zeer fraaie foto's van Oostersche vrouwen in haar nieuw bestaan sluit deze hoogst belangwekkende studie. Een knap en opwekkend boek! R. DE RUYTER-v. d. FEER Verwijder vlekken zorgvuldig Bloeraenvlekken komen nog al eens voor op blouses en ceintuurs bij gelegenheden, dat de dames bloemen op japon of blouse steken. Be handel die vlekken als volgt. Leg onder de vlek een badhanddoek. Spons de vlek af met schoon lauw water, klop met een leeren lap daarna het overtollige water er uit. Is de vlek nog niet geheel verdwenen, doe dan een scheutje mierenzuur door het water en her haal de bewerking. Klop de plek weer zoo droog mogelijk en bedek deze met een laagje magnesia, wat na een goed uur, als de plek geheel droog is. verwijderd kan worden. Vlekken van gras worden op dezelfde manier behandeld. flE Elegante costuumpjes voor zee- en zonnebad Asjeblieft Moeder. Ikkanbestnogzoo'n kruipbroek gebruiken. Die is zóó gebreid van 1 knot Everlasting en ik hoef niet bang te zijn dat-ie vuil wordt. Dan stopt II 'm maar weer in de wasch, daar kan-ie tegen. Voor babykleer tjes is Everlasting ideaal, want ze krimpt niet, verschiet niet en blijft heerlijk zacht. en tevens een gezellh handwerkje voor moeder De heerlijke zonnestralen beginnen weer te lokken en te trekkende eerste, vroege vacantiegangers en bovenal de weekend- gasten brengen reeds drukte en vroolijkheid aan onze stranden. Als straks ook uw tijd ge komen is, zorgt u er natuurlijk voor, dat u niet alleen van de schoone omgeving geniet, maar ook de omgeving van uw schoonheid en elegance, zoowel in zee als daarbuiten. Een zonnebadcostuumpje van een aan trekkelijk en „toepasselijk" patroon is gauw en gemakkelijk zelf te maken. Het linksche figuurtje op de teekening laat duidelijk zien, hoe het in elkaar zit: diep rug-decolleté, vast gehouden door gekruiste koorden, die door een schuif om den hals worden getrokken. Dé stof I is een stevig bedrukt katoentje of zijde-achtig linnen. De koorden worden gekozen in een der kleuren van de stof. Een lange, elegante badmantel kan men zeer goed van hetzelfde materiaal vervaardigen: ons model, met de breede revers en wijde kopmouwen, afgezet met wit piqué, ziet er al zeer smaakvol uit. De jongedame rechts draagt een eenvoudig badcostuum met hierover heen een bolero'tje en shorts van marineblauwe wollen stof of katoen. Zoo'n „strandcomplet" is uitnemend ge schikt voor sport en spel, vooral op koelere dagen. Een bijpassende hoofddoek voltooit het costuumpje. - Heb je 't al gehoord, ze maken bij Jansen een daktuin. Weet je 't laatste nieuwtje, mevrouw Pie- tersen is gevallen, ze heeft een hersenschud ding, en ook nog haar pols gebroken. Stel je voor, die oude meneer Hendriksen werkt de nieuwe dienstbode in en de oude mevrouw kijkt nergens naar om. Heb jij soms ook gehoord hoe het met het huwelijk van de Van Puffelens staat, het huis is al een maand gesloten en je ziet hém er iedere keer in zijn eentje komen, dat is vast niet in orde. Bij onze overburen hadden ze gisteravond zóó'n ruzie, hun stemmen schalden door de open ramen over straat. De waarheid van dit alles is echter: dat bij Jansen het dak alleen maar wordt gerepareerd. dat mevrouw Pietersen niet méér heeft op- geloopen bij haar val dan een paar blauwe plekken. dat de oude meneer Hendriksen het nieuwe meisje heeft ingewijd in de geheimen van de schuur en deszelfs inhoud, omdat mevrouw te verkouden was om buiten te komen. dat mevrouw van Puffelen naar de Veluwe is om aan te sterken en dat meneer die bij menschen logeert, iedere dag de post komt na kijken. en dat de overburen de radio hadden inge schakeld op een hoorspelletje waarin een echtelijke ruzie voorkwam. Ziedaar alles wat er van de praatjes over blijft, die worden gelanceerd. Onbelangrijk, zult u zeggen, wat al die menschen doen en hoe daarover gepraat wordt. Dat is inderdaad waar, maar even waar is het, dat heel wat minder onschuldige praatjes ook op die wijze worden rondgestrooid en dat het moeilijker is om een rondgaand praatje de kop in te druk ken, dan om een nieuw bij velen ingang te doen vinden. Daarbij komt bovendien nog, dat een praatje dat wordt rondgestrooid, nooit in omvang af neemt, maar integendeel altijd grooter wordt. Want de menschen die ze zoo grif rondvertel len, vinden mr' (al dat er best nog een schep je bovenop kan. dat maakt het geval nog in teressanter. De betreffende merkt in de meeste gevallen heelemaal niets. Wanneer het onschuldig ge zeur is, als dat meneer zoo onder de plak zit, of dat mevrouw zoo ij del is en zooveel japon nen heeft, of dat de oudste zoon iedere avond stiekem een heele kaars opbrandt omdat hij zooveel leest in bed, dan doet het er ook niet zoo erg veel toe of de betreffenden dat weten of niet, beter zelfs maar niet. Maar erger wordt het, wanneer een poging wordt gedaan om een reputatie aan te tas ten, warneer er intimiteiten worden bepraat en bec; .cerd die scheef worden voorgesteld; en omdat ieder die een hond wil slaan, wel een stok kan vinden, is het niet moeilijk om een eenmaal rondgestrooid praatje voedsel te geven. Dan zijn er ook altijd dadelijk hulpvaar dige geesten, die de slachtoffers willen waar schuwen, ook een vorm van praatjes rond strooien, die nog een tintje van medeleven en goedheid heeft. Alleen de meest intieme, vrienden zijn in staat, zulke praatjes aan de betrokkenen op een voorzichtige en kiesche manier mee te deelen; als ik naar een opper vlakkige kennes zou stappen en zou zeggen: er wordt van je verteld dat je je kinderen slaat en uitscheldt, maar ik weet dat er geen woord van waar is, en ik wil je alleen maar even waarschuwen dan is de eerste opwelling van die kennis, om mij bij mijn arm de deur uit te zetten en te zeggen: bemoei je met je eigen zaken Het is een uiterst precair geval, om een an- der voor kletspraat te waarschuwen, en daar- jm kan dit alleen tusschen menschen die el- 'caar heel goed kennen en van eikaars goede bedoelingen volkomen overtuigd zijn. Doen anderen dit, dan moet het zeker den indruk vekken dat men zelf meedoet aan die praat jes, en de goede bedoeling raakt in het ge drang. Veel zuiverder is het om de kletspraat niet te gelooven, en ze dan natuurlijk ook niet ver- i der te vertellengeen mensch ter wereld is er ooit minder van geworden, wanneer hij praatjes over anderen niet geloofde en niet overtelde, integendeel, het kan zijn dat hij de stroom daarmee heeft gekeerd en zelfs heeft doen ophouden. E. E. J—P. Zondag: Juliennesoep. Gekookte ossetong. Tomatensaus. Aardappelen. Spercieboonen. Frambozenbavax-oise Maandag: Groentesoep (van bouillon van de tong.) Gehakt. Bloemkool. Aardappelen. Vruchten. Dinsdag: Biefstuk. Peulen. Aardappelen. Maizexxapudding. - Bessexx en frambo zen-compote. Woensdag: Kropsla en tomaten- sla Aardappelen. Eieren. Botei'saus. Flensjes. Donderdag: Gepaneerde kalfs- lappen. Doperwten. Aardappelen. Warwe gx-iesmeel- pudding. Aardbeiensaus. Vrijdag: Magere tomatexisoep Gebakken bot. Aardappelen. Botersaxxs. Kropsla. Koude vanillerijst. Zaterdag: Macaroni met ham en kaas. Rollade. Capucijners. Aardappelen Vruchten. 1 Gebakken eieren. Macaroni. Gestoofde tomaten Flensjes met aardbeien. 2 Gebakken kaas- broodjes. Spercieboonen. Aardappelen. Bruine boter. Koude vruchten- gruel. 3 Groentesoep. Wortelen. Nieuwe aardappelen in vuurvaste schotel Kropsla Wentelteefjes met Bessenjam. 4 Bloemkool met to maten en dop- ei-wten. Aai'dappelen. Botersaus. Vanillevla met bessen en frambo- zencompöte. Beschuit met kaas Vruchten. Tomatensoep met room. Benoodigd: V/z pond tomaten, 1 L. bouil lon, 30 gr. boter. 1 laurierblad, stukje foelie, Vz ui, thym, peper en zout, 20 gr. maizena, 1 d.L. room. Op de gewone manier bouillon trekken en deze zeven. De ui met de kruiden in de boter fruiten, zorgen dat ze lichtgeel blijft. De gewasschen, klein gesneden tomaten toevoe gen en alles gaar koken pl.m. 20 minuten. Daarna doorroeren en bij de bouillon voegen. De soep aan den kook brengen en binden met de aangemengde maizena.. De soep door laten koken en afmaken met peper en zout, de room en wat citroensap. Bij het opdienen in elk bord een lepel geslagen room doen. Kersenschoteltje. Benoodigd: 1 pond kersen, 2 groote be schuiten. 2VZ d.L. melk, 80 gr. suiker, 2 eiwit ten, 25 gr. boter. De melk koken, boter, suiker er door men gen en de beschuiten er in fijn maken. De pap vermengen met het stijfgeklopte eiwit, wat citroensap en de ontpitte kersen. De schotel ruim '/2 uur in een matig warme oven zetten. Koud of warm opdienen. Bloemkoolschotel met doperwten en tomaten. Benoodigd: 1 bloemkool, 6 a 8 tomaten, 2 pond doperwten, 60 gr. boter, zout. De bloemkool en de doperwten op de gewone manier gaarkoken. De tomaten overgieten met kokend water en schillen. In een klein beetje boter gaar smoren. Op een verwarmde schotel in het midden de bloemkool leggen, en deze afwisselerxd gar- neeren met dorperwten en tomaten. Gesmol ten boter er over heen gieten. Over de dop erwten gehakte peterselie strooien. Wit in combixiatie met allerlei bonte tinten, is tegenwoordig zeer in de mode, ook op 't gebied der kinderkleeding. Daarom zal een jonge moeder, die wat vrijen tijd tot haar beschikking heeft, er goed aan doen, dit fleurige jurkje te borduren voor haar vier- tot zesjarig dochtertje. De stof is sterk wit of naturel linnen; het borduur- katoen wordt in helle kleuren en vooral waschecht gekozen! Vrouwenbeweging in Britsch-Indië Alhoewel men in het algemeen van oor deel is. dat Britsch-Indië nog ten achter staat wat de vrouwen-emancipatie betreft, is de vrouwenbeweging sedert de invoering der nieuwe wetten geweldig vooruitgegaan en hebben de vrouwen percentsgewijze in grooter getale dan de mannen aan de verkiezingen deelgenomen. Een aantal vrouwen werd in de vertegenwoordigende lichamen gekozen en zelfs heeft een vrouw 70 pet. meer stemmen gehaald dan een zeer bekende mannelijke leider in de liberale partij. Alvorens de vrouwen aan de verkiezingen deelnemen, moeten zij zich persoonlijk aan melden om haar formulier af te halen, het geen zij alleen ontvangen als zij bewijzen te kunnen lezen en schrijven. De vrouwen van Madras hebben hiertegen heftig geprotes teerd, omdat deze maatregel niet voor de mannen wordt toegepast, maar alleen voor de vrouwen. Kruisbessensaus. Benoodigd: 1 K.G. onrijpe kruisbessen, pl.m. 125 gr. suiker, 1 lepel sago. De kruisbessen wasschen en opzetten met een klein beetje water (pl.m. 1 d.L.) Ze gaar laten koken, dan doorroeren en binden met de aangemaakte sago. Op smaak met suiker af maken. Deze saus geven bijmaizenapudding, griesmeelpudding, enz. Ook op boterham. Geestig garnituurtje voor een zomerblouse Bij alle lieve, „zachte blousetjes", die we dit seizoen kunnen koopen, zal het pittige exem plaar, dat u op deze teekening ziet, stellig een welkome afwisseling vormen. Het is versierd met een garnituur van wit piqué, gegarneerd met donkerblauw koord. Ook de knoopen zijn van dezelfde koord gedraaid. Wanneer men er voor zorgt, kraag en man chetten vooral niet te klein te maken, zal dit garnituur alleraardigst staan op eexx eenvou dige witte blouse. Probeert u 't maar eensl

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14