VAN HOUTEN'S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE DE TEEKENAAR IS MET VACANTIE, ZATERDAG 3 JULI 1937 HAAKLE M'S DAGBLAD 3 D,e „Sarkani" in Nederland terug. Een onderhoud met den kapitein. Waarom weigerde ministerie van defensie convooi? Vrijdagmiddag had een redacteur den kapitein van het s.s. „Sarakani" van het A.NP. een onderhoud met van het Nederlandsch Bevrachtings kantoor, dat door een schip van de Franco-partij was opgebracht en geruimen tijd in Ceuta is vastge houden. De „Sarkani" is, zooals be kend, Vrijdagmorgen te Rotterdam aangekomen. Kapitein J. A. Gitz zeide, dat hij op 8 April uit de Rotterdamsche haven was ver trokken, geladen met levensmiddelen, zooals erwten, boonen, tarwe, vischconserven en koffie. Voordat met inladen te Rotterdam was begonnen, had de kapitein zich naar het ministerie van defensie te 's Graivenhage be geven, om voor zijn schip convooi aan te vragen. Daarbij deelde hij mede, dat het schip met levensmiddelen zou worden ge laden. Op het ministerie werd gezegd, dat het convooi vermoedelijk wel in orde zou komen. De lading moest onder toezicht van de douane geladen worden en de reederij moest bewijzen overleggen, wat geladen werd. De „Sarkani" is vervolgens geladen, onder toezicht van de douane. Het schip vertrok, als gezegd op 8 April, met bestemming naar Alicante. Op den 15den April, voordat men de Straat van Gibraltar bereikte, werd op de „Sarkani" een oproeping van de „Java" ont vangen, bestemd voor schepen die convooi wenschten. Toen is geantwoord, dat men tot Gibraltar convooi verzocht, terwijl ook de lading en de bestemming werden opgegeven. De bedoeling was, dat in Gibraltar een of ficier van de niet-inmengingscommissie aan boord zou komen. De „Java" seinde terug, dat geen convooi kon worden gegeven. Op de vraag, waarom, kwam ten antwoord, dat de weigering ge schiedde volgens bevel van het ministerie van defensie. Den volgenden morgen ls de „Sarkani" door een kanonneerboot van de Franco-partij aangehouden. Een officier kwam aan boord, die naar de lading en bestemming kwam in- formeeren. Toen deze officier weer naar zijn oorlogsschip terug was, telegrafeerde de „Sarkani" aan de „Java" om assistentie'. De officier van de kanonneerboot kwam spoedig weer aan boord van de .Sarkani" en gaf order naar Ceuta op te stoomen, waar men de lading wilde visiteeren. Intusschen was de „Java", die twee sche pen begeleidde, in zicht gekomen. Nog eens werd naar de „Java" geseind, waarop deze antwoordde, dat wel de reederij convooi had aangevraagd, maar dat het ministerie dit had geweigerd, zoodat de „Java" dus niet tus- schenbeide kon komen. Toen de „Sarkani" in Ceuta kwam, gebeurde er de eerste maand weinig of niets. Daarna is de lading gelost. De reederij heeft over de inbeslagneming van de lading een claim in gediend, maar hierop is nog niets verno men. We kapitein zeide, dat de behandeling in Ceuta goed was. De eerste dagen moch de bemanning de hutten niet verlaten, terwijl er een gewapende macht aan boord bleef. Daar na volgden drie weken, dat men niet van boord mocht. En tenslotte mocht men zich overdag en 's avonds vrij aan wal begeven. Wel bleef het schip natuurlijk steeds onder bewaking. Bij ondervragingen, die door de autoritei ten te Ceuta geschiedden, informeerde de kapitein wel, naar de reden van inbeslag neming van lading en schip, maar op zijn vragen werd geen antwoord gegeven. De bemanning mocht wel naar haar familieleden schrijven. Ook mocht er met de reederij ge correspondeerd worden. Antwoorden uit het vaderland bleven doorgaans lang uit. De Nederlandsche gezant te Tanger, de heer Gerth van Wijck, is een keer aan boord van de „Sarkani" gekomen, waar hij naar de be handeling informeerde. Meer kon de gezant op dat oogehblik niet doen. Drie weken geleden kreeg men aan boord de mededeeling, dat het schip zou worden vrijgegeven. Het schip is, toen het weg mocht varen, eerst nar Tanger gegaan, omdat de papieren niet waren teruggegeven. Ook ontbrak een belangrijk onderdeel van de radio. Op het gezantschap te Tanger kreeg men het jour naal terug en ook het onderdeel van de radio terwijl voorts ward medegedeeld, dat het schip zonder verdere papieren naar Nederland kon stoomen. De leden van de bemanning zijn in goeden welstand hier aangekomen. Het zijn 22 Ne derlanders, een Pool en een Wit-Rus. Gedurende het verblijf te Ceuta kreeg men per dag 3.25 peseta, waarvoor levensmiddelen werden gekocht. De kapitein verklaarde nog. dat hij op de uitreis naar Spanje geen tusschenhavens had aangedaan. Namens de reederij zeide men, dat men nog in onderhandeling was met de regeering over het geweigerde convooi, omdat men de reden daarvan niet begreep. WIJZIGINGSWET RECHTERLIJKE ORGANISATIE. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van de wet op de rech terlijke organisatie en het beleid der justitie. Het gewijzigde artikel 3a schept de moge lijkheid, dat een substituut-officier bij een Airrondissements-rechtbank wordt aangewe zen om bij een andere rechtbank als waarne mend substituut-officier op te treden. Het nieuwe tweede lid van artikel 6a maakt het mogelijk, dat een officier van justitie of een substituut-officier van justitie bij een rechtbank wordt aangewezen als waarnemend advocaat-generaal bij een gerechtshof. Door een andere wijziging wordt de be noeming van de beëedigde klerken ten par- kette bij de Kantongerechten overgebracht van de Arrondissements-rechtbanken naar den minister van justitie. De centraliseering van deze benoemingen maakt het mogelijk, dat in dezen meer uni formiteit wordt bereikt. Artikel 16. 2de lid. schrijft voor, dat de le den van de rechterlijke macht zonder bijzon der verlof van den Koning niet naar het bui tenland kunnen gaan. De ondervinding heeft uitgewezen, dat dit voorschrift gevoegelijk kan worden gemist. Voorgesteld wordt daar om dit lid te schrappen. Om der wille van de uniformiteit wordt ten slotte ook ten aanzien van beëedigde klerken ter griffie van de Arrondissements-Rechtban- ken. de Gerechtshoven en den Hoogen Raad voorgesteld de benoeming te centraliseeren in handen van den minister van Justitie. (Adv. Ingez. Med.) Drie arbeiders van een steiger gestort. Eén ernstig gewond. Op het terrein van de Glasfabriek Leerdam zijn Vrijdagmiddag drie werklieden van een vijf meter boven den grond gelegen steiger ge vallen. Een hunner, Broekman uit Rotterdam, kreeg inwendige kneuzingen en is in èrnsti- gen toestand naar het ziekenhuis overge bracht. Minder ernstig was de arbeider Stek, eveneens uit Rotterdam, er aan toe, doch hij is eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De derde, Borg uit Leerdam, werd licht gewond en is na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar zijn woning vervoerd. Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrij ven aan een verkeerde constructie van den steiger, de politie heeft een onderzoek inge steld. DE NIEUWE TAXI-TARIEVEN TE AMSTERDAM. Geen fooien meer. In de Vrijdag gehouden vergadering van B. en W. van Amsterdam, is goedgekeurd de nieuwe loonregeling in het stationneerende taxibedrijf. In verband hiermede zal met ingang van Zaterdag 3 Juli het nieuwe, fooilooze tarief in dit bedrijf worden ingevoerd. In de Amsterdamsche blokbandtaxi's zal een mededeeling aan het publiek worden ge plaatst binnen enkele dagen in vier talen dat geen fooien gegeven mogen worden. RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIë NEEMT TOE. In Juni jl. werden met Ned.-Indië in totaal 603 gesprekken gevoerd, waarvan 204 in Ne derland en 399 in Indië werden aangevraagd, tegen in dezelfde maand van het vorige jaar resp. 191, 76 en 115. De stijging bedroeg der halve in totaal ongeveer 216 percent. Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. Het 54ste jaarverslag. Verschenen is het 54ste jaarverslag van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B.. We ont- leenen er het volgende aan: „Het is gewoonte geworden, in deze dagen blijk te geven van eenig optimisme; aan te nemen dat wij het diepste punt van de crisis jaren voorbij zijn en dat 's lands welvaart, de werkgelegenheid en andere factoren, waar mede ook het wel-en-wee van onzen Bond ten nauwste samenhangt, zich in stijgende lijn be wegen. Wanneer wij trachten, ten aanzien van on zen Bond eenzelfden opgewekten toon te doen klinken, dan is dit eenerzij ds wèl gemotiveerd, omdat met name de laatste maanden sympto men zijn te bespeuren van een stijging van 't aantal aanmeldingen als lid, een daling in 't aantal van hen, die moesten afvloeien, een gunstiger ontwikkeling ook in ander opzicht, waarbij de opleving een rol kan spelen; maar anderzijds is het van ons, leiders van den grootsten Nederlandschen Verkeersbond, toch wel wat veel gevergd, indien men optimistische geluiden zou wenschen te hooren ten aanzien ook van de ontwikkeling der tallooze vraag stukken op verkeersgebied. Aan het slot van ons vorig jaarverslag vroe gen wij ons af, wat toch de reden mag zijn, dat de regeering haar politiek richt op eenzijdige behartiging der spoorwegbelangen en op recht streeksche belemmeringen van de vrije ont wikkeling van het andere verkeer. Wij somden de belemmeringen en belastingen, verbodsbe palingen en ordeningsmaatregelen op, welke het voor de volkswelvaart zoo nuttige wegver keer in een keurslijf wringen, dat steeds meer op een dwangbuis gaat gelijken; wij vroegen ons af, waar de grens zou liggen van de veer kracht. welke het wegverkeer tot heden ge toond had te bezitten. Het afgeloopen jaar bracht eenige nieuwe factoren in het geding, zonder dat nochtans het algemeen aspect zich wijzigde. De vraag, of het wegverkeer onder de opeenvolgende be lemmerende maatregelen nu eindelijk zal in- eenzakken, schijnt bevestigend te moeten worden beantwoord. Blijkens de laatste stati stieken neemt het aantal personen- en vracht auto's in ons land, ondanks den normalen be volkingsaanwas en de verbetering der wegen, zeer weinig toe. Het verkeersvraagstuk is ook in het afge loopen jaar niet losgemaakt uit het nauwe verband met 's rijks schatkist, dat noodlottig dreigt te worden. Het verkeer, dat in zijn vrije ontwikkeling uitsluitend beschouwd zou dienen te worden als een middel om aan het bedrijfs leven een vlot en goedkoop transport van mensch en van vracht te verschaffen en de volkswelvaart aldus te verhoogen, is gedegra deerd tot een fiscale aangelegenheid; dat wij zen de feiten der laatste jaren uit. De onrechtvaardige belemmering van de ontwikkeling van het motorverkeer mede in verband met de belangen der spoorwegen heb ben wij dus voorloopig nog te aanvaarden om der financiën wille. Doch intusschen is nu het financieel aspect der Staatszaken de laatste maanden belangrijk gewijzigd in gunstigen zin; met millioenen per maand zijn de staats inkomsten gestegen, de opleving, volgend op de aanpassing en de devaluatie, brengt den Staat uit anderen hoofde voordeel op voor deel. En daar de regeering het lot van het mo torverkeer nu eenmaal gekoppeld heeft aan den stand van 's rijks schatkist, daar is dank zij deze handelwijze thans wellicht spoedig het oogenblik gekomen om ook op financieele gronden onze gerechtvaardigde verlangens naar een minder knellend belastingcomplex en een minder belemmerende staatsbemoeiing opnieuw en met nieuwe argumenten ter ken nis van het nieuwe Kabinet te brengen. Een nieuw Koninklijk Bondslid. Onder de velen, die in het afgeloopen jaar zich voor het Bondslidmaatschap aanmeldden, was er één, wiens toetreding wel buitengewoon te waardeeren valt, n.l. Z. K. H. Prins Bern- hard. Door de toetreding van den Prins tot den Bond is de mooie traditie voortgezet, dat alle leden van het Koninklijk Huis gewoon, beta lend Bondslid zijn een gebaar, waarvan wij de diepere beteekenis niet genoeg kunnen waardeeren, omdat het een uiting is van de waardeering van de Leden van ons Koninklijk Huis voor het werk van den Bond. De Prins kreeg het Bondsnummer 81100. De A. N. W. B.-tochten. Een geheele serie tochten van verschillen den aard werd in het afgeloopen jaar georga niseerd. 2500 deelnemers trokken naar de Waalbrug en 4090 naar de Moerdijkbrug, n.l.: 674 automobilisten, 1480 inzittenden, 100 mo torrijders, 44 duorijders, 450 rijwieltoeristen, 44 tweefietsrijders, 1182 wandelaars, 25 ruiters, 32 treintoeristen, 51 watertoeristen en 8 lucht- toeristen. Verder was er een cirkeltocht om 's Herto genbosch voor wandelaars, ruiters, fietsers, automobilisten en motorrijders met 348 deel nemers, een tocht met onbekende bestemming voor automobilisten in 't Zuiden met 207 deel nemers en in het Noorden met 145 deelnemers; één voor wielrijders over de Veluwe met £71 VIIVtH STOOMO* VA|S OAMESHOIDtN WIHELMINASTRAAT 16. TEL:I6884 HAAHLQê Geopend tot 6 u. 30 n.m. Zaterd. tot 4 u. n.m. (Adv. ingez. Med.) deelnemers; voorts werden als nieuwigheid tandemtochten naar Waalhaven en Schiphol gehouden, met resp. 100 en 150 tweefietsen. Binnenlandsch toerisme. Het aantal in 1936 verstrekte reisinlichtin- gen voor het binnenland bedroeg 16877, in de periode 1 Mei 193630 April 1937: 16505. Nieu we kaarten en gidsen werden uitgegeven voor de Waddeneilanden en de gebieden der Bloeiende Boomgaarden. De serie gidsjes werd aangevuld met een beschrijving van Rijwieltochten door den Gel- derschen Achterhoek; een soortgelijk boekje verscheen voor Overijsel in begin 1937; een gidsje met wandelingen om Amsterdam en één met wandelingen in het Gooi zijn in bewerking. Wit spatbord en rood achterlicht. Betoogden wij reeds de onvoldoendheid van het witte achterspatbord uit veiligheidsoog punt en de wenschelijkheid van verplichte in voering van het roode achterlicht voor alle fietsen, thans kan geconstateerd worden, dat de Minister deze meening blijkt te deelen en dat met ingang van 1 Januari a.s. het roode licht geëischt zal worden een nuttige maat regel, in het belang van de veiligheid van de wielrijders zelf en van de andere wegge bruikers De wegwijzers. Ten behoeve van de wielrijdende Bondsleden werd voortgegaan met de plaatsing van de paddenstoelen, de bekende wegwijzers langs de speciale rijwielpaden. Het aantal groeide met 107 tot 1423 stuks, verdeeld over de pro vincies als volgt: Noord-Holland 109, Utrecht 165, Noord-Brabant 115, Gelderland 667, Over ijsel 163. Drenthe 112, Friesland 65, Gronin gen 9, Limburg 6 en Zeeland 10 Watertoerisme. Het Buerau voor Watertoerisme verstrekte in het verslagjaar weder een groot aantal in lichtingen, n.l. schriftelijk 833 en mondeling 1550, in totaal dus bijna 2400. De schriftelijk gegeven inlichtingen zijn te verdeelen in 620 over het binnenland, 52 Duitschland, 48 Bel gië, 15 Frankrijk. 4 Oostenrijk, 3 Engeland en 91 van technischen aard. Ruitertoerisme. In 1936 werd aan den Rondrit te paard door Nederland deelgenomen door: 8 dames en 158 heeren, door 8 militaire detachementen en een detachement der Amsterdamsche Politie. Op 1 Mei 1937 waren aangesteld: 154 ruiter- consuls; 126 paardenartsen; 62 hoefsmeden en 109 stallingen. Uitvoerig wordt aandacht gewijd aan den wegen- en bruggenbouw, waardoor het ver keer zoozeer vergemakkelijkt wordt, en aan de verbetering en verlichting van verschillende wegen, o.a. tusschen Haarlem en Amsterdam. Totaal 116094 100638 Buitenlandsche Reisinlichtingen. Ieder jaar opnieuw blijkt, hoezeer de leden den reisinlichtingendienst van den Bond weet te waardeeren. Het aantal in 1936 verstrekte reisinlichtingen voor het buitenland bedroeg 43.943, in het tijdvak 1 Mei '36—April '37 45.118. De verdeeling luidt als volgt: 1935: 1936: Duitschland 13.243 15.683 België 8.541 7.951 Frankrijk 5.404 6.435 Zwitserland 2.389 3.200 Oostenrijk 2.734 3.348 Italië 1.374 1.589 Engeland 1.280 1.487 Skandinavië 916 1.248 Overige landen 2.334 3.002 Totaal 38.215 43.943 De buitenlandsche rondritten trokken weder ruim 200 deelnemers. Het aantal Bondshotels in het buitenland steeg tot 2184. Juridische adviezen. Van de gelegenheid om gratis voorlichting te ontvangen over belasting-moeilijkheden, conflicten met de wet, geschillen over leve ringen, verzekeringen enz. enz. maakten we derom vele leden gebruik. Het aantal behan delde vragen bedroeg in 1936 niet minder dan ruim 2600 en in de periode 1 Mei '36—30 April '37: 2785. Het aantal leden. De opleving en lichte verbetering in den eco- nomischen toestand hier te lande, welke zich de laatste maanden manifesteert, blijkt ook de toetreding als lid gunstig te beïnvloeden en het afvloeien tegen te houden. Dank zij die beide factoren zal het aantal van 100.000 le den, dat wij in de laatste jaren aan 't einde van elk jaar telkens dicht naderden, in 1937 weder vrijwel bereikt worden. PROMOTOR IN POLITIEBEWAKING. De onlangs te Amsterdam gearresteerde promotor H. M. van den B. is Vrijdag voor den rechter-commissiaris geleid, die na een uitvoerig gehoor geen termen aanwezig achtte hem in het Huis van Bewaring in te sluiten. Er is echter voor een ander feit een nieuw politieonderzoek tegen den man gaande, zoo dat hij in politiebewaring blijft. Ook de kantoorbediende, die herhaaldelijk als strooman heeft gefungeert, bevindt zich nog in politiebewaring. De grensdocumenten. en de politiek kan hem gestolen worde- OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT. Vrijdagmiddag is een zeventigjarige vrouw in haar woning in de Dekkerstraat te Terneu- zen, toen zij de kachel uitmaakte, in brand geraakt. Het ernstige wonden, vooral aan voeten en gelaat, is zij per ziekenauto naar het zieken huis overgebracht. Een begin van brand, dat in het schuurtje, waar de kachel stond, was ontstaan, is door de buren gebluscht. Het aantal afgegeven grensdocumenten on derging een vermindering, o.a. doordat de intern, rij- en wagenbewijzen en de douane- kaarten in eenige landen niet meer noodig zijn. De cijfers luiden: Aantal afgegeven grensdocumenten: 1935: 1936: triptieken 40736 37459 carnets 9450 9204 intern, rijbewijzen 33355 27951 int. wagenbew29864 24978 int. bel. carnets 634 552 douanekaarten 2055 494

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5