KENW ASPIRIN Thijs IJs en de Brullende Berg Nog geen besluiten der non-interventie commissie. ■6 GOLDStHNtDING MS PIANO'S MUZIEK ï?AÖIO Incident op de Amoer bijgelegd. Ernstig mijnongeluk in Engeland. Amelia Earhart in zee gestort? Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT ZATERDAG 3 TULI 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 4 Engeland en Frankrijk tegen de Duitsch- Italiaansche voorstellen. In het communiqué, dat gisteren door de niet-inmengingscommissie is gepubliceerd, wordt o.a. gezegd: De subcommissie heeft besloten de vertegenwoordigers in staat te stellen him regeering op de hoogte te stellen van den toestand, zooals deze thans is. De voorstellen, welke Duitschland en Italië hebben gedaan zullen ter ken nis van alle leden van de commissie worden gebracht. Lord Plymouth, die de vergadering opende, zeide, dat de Britsche regee ring geen einde van de niet-inmen gingscommissie wenscht. Zij is voor de politiek van niet-inmenging, in dien deze gepaard gaat aan het uit oefenen van controle. Dit acht zij een essentieel deel hiervan. De vertegenwoordiger van Portugal zeide in beginsel geen enkel bezwaar te hebben te gen de Fransch-Britsche voorstellen en in dien de commissie eenstemmig het voorstel aanneemt, dan is ook zijn regeering bereid het te aanvaarden. Vervolgens dienden de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië hun voorstel in, waarna de vertegenwoordiger van België verklaarde, dat zijn regeering haar volledigen steun gaf aan het aanbod van de Britsche en Fransche regeering om de controle ter zee aan de Spaansche kust voort te zetten. Ook de vertegenwoordiger van Zweden ver klaarde, dat zijn regeering dit voorstel steun de. De vertegenwoordiger van Tsjecho-Slo- wakije zeide eveneens, dat zijn regeering de Fransch-Britsche voorstellen aannam. De vertegenwoordiger van Frankrijk zeide o.m. dat het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden aan beide partijen in Spanje duidelijk een kwestie van politiek is. waar van het gevolg zou zijn, dat de verhoudingen in Spanje gewijzigd zouden worden en de op standelingen verheven zouden worden tot het peil van de wettige regeering. Corbin kon nu reeds mededeelen. dat zijn regeering niet bereid is dezen weg in te slaan. Het is welbekend, dat de vlootkrachten van beide partijen niet gelijk zijn en de controle zou worden uitgeoefend door den sterkste. Ook is welbekend, dat geen van biede par tijen een doeltreffende blokkade zou kunnen uitoefenen, hierdoor zou de wettige interna tionale handel ernstig worden geschaad en een dergelijke toestand zou tot ernstige inci denten kunnen leiderf. De vertegenwoordiger van Italië uitte ver volgens de hoop, dat alle regeeringen zouden instemmen met het voorstel van Duitschland en Italië. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bevestigde dat zijn regeering de Fransch- Britsche voorstellen zou steunen. Hij moest evenwel de houding van zijn regeering voor behouden ten aanzien van de voorstellen van Duitschland en Italië. Hij noemde dit plan destructief en het aannemen hiervan zou een doodelij ken slag toebrengen aan de niet- inmenging. De vertegenwoordigers van Italië en Duitsch land antwoordden op deze woorden. Vervol gens stelde de vertegenwoordiger van Por tugal voor, de vergadering te verdagen, ten einde een mogelijkheid te zoeken opdat de vier betrokken mogendlieden volledig zullen kunnen samenwerken. De inhoud der Duilsch-Italiaan- seke voorstellen. Aan den inhoud der Duitsch-Itaüaansche nota aan de niet-inmengingscommissie is het volgende ontleend: De regeeringen van Duitschland en Italië zijn vastbesloten het beginsel der niet inmen ging in stand te houden. Het Engelsch-Fran- sche voorstel van 29 Juni kan door de Duit- sche en Italiaansche regeeringen niet worden beschouwd als een bevredigende oplossing van dit probleem, op grond van de redenen, die reeds in de vorige vergadering uiteengezet zijn. Duitschland en Italië zijn zich bewust van de ernstige moeilijkheden van den toestand en zijn derhalve van opvatting, dat het de plicht is van allen nieuwe middelen en metho des te zoeken om de' noninterventie zoo doel treffend mogelijk te maken. Met het oog op deze voornaamste gedachte komen zij overeen aan het comité de volgende, nieuwe, constructieve voorstellen voor te leg gen: 1. Alle betrokken mogendheden komen overeen aan de beide Spaansche partijen de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen. Een zoodanige beslissing zou tot onmiddellijk gevolg hebben, dat de niet-inmengingspolitiek werd versterkt, aangezien inderdaad alle Euro- peesche mogendheden aan haar verplichtingen als onderteekenaars van de niet-inmengings- overeenkomst de plichten zouden toevoegen, die rusten op neutrale staten krachtens de be ginselen van het internationale recht, welke van toepassing zijn op den bij zonderen toe stand in Spanje. De voorgestelde maatregelen zouden bovendien de volgende voordeelen geven: a. Door toekenning van een internationaal statuut aan beide partijen in Spanje zouden deze tegenover de neutrale staten de volledige verantwoordelijkheid op zich nemen voor de Ontploffing te Wiesbaden. Verscheiden gewonden. Tengevolge van een hevige ontploffing is gisteren brand ontstaan in een petroleum- raffinaderij te Wiesbaden. De muren der fabriek zijn ingestort. Van de 25 arbeiders werden 17 gewond, terwijl twee worden vermist. Men vreesde, dat zich nieuwe ontploffingen zouden voordoen. DRIE RUYSDAELS GEVEILD. LONDEN, 2 Juli. Drie schilderijen van Ruysdael, toebehoorende aan Lord Lonsdale, zijn vandaag bij Christie geveild Zij brach ten in totaal 3360 pond sterling op. Het hoogste bedrag werd betaald voor een land schap met waterval. Eenige doeken van Van Ostade, die tevens in veiling gebracht werden, brachten verscheidene honderden ponden sterling op. In het geheel bedroeg de opbrengst van de verzameling van Lord Lonsdale 9352 pond sterling. oorlogsvoering in de lucht, te land en ter zee. b. De vlootcontrole door de vier mogend heden, die geheel mislukt is, zou evenals ieder ander systeem van vlootpatrouille, overbodig worden. c. De belangrijke leemten, die in het vorige systeem aanwezig waren, zouden worden uit geschakeld. aangezien de schepen, welke de Spaansche vlag of de vlag van niet-Europee- sche landen voeren, door de beide partijen aan een effectieven vorm van controle zouden wor den onderworpen. 2. Met uitzondering van het patrouille systeem, dat, zooals reeds uiteengezet is, een volkomen mislukking is gebleken en derhalve niet kan worden voortgezet, zou het huidige controlesysteem, zooals het door het comité is goedgekeurd, behouden blijven. De Duitsche en Italiaansche regeeringen stellen derhalve voor, dat zoowel de controle der Spaansche grenzen te land als ook het systeem der controle, zoo wel in de havens als door waarnemers, die zich aan boord der niet-inmengingsschepen bevin den. in stand gehouden zouden moeten worden. 3. De Duitsche en Italiaansche regeeringen zouden ieder verder voorstel op dezen grond slag toejuichen. Ierland De Valera en Cosgrave in het parlement herkozen. Bij de verkiezingen voor de Dail zijn De Valera en Cosgrave, de leider der oppositie, herkozen. Generaal Mulcahy, de vroegere comman dant van het Iersche leger, een aanhanger van Cosgrave, werd verslagen. De tot nu toe bekende resultaten doen vol gens Reuter vermoeden, dat de partij van De Valera een zeker aantal zetels zal win nen. Duitschland Ds. Jacobi vrijgesproken. Uit Berlijn. 2 Juli. De rechtbank heeft he den uitspraak gedaan in het proces tegen drie predikanten en een leek, die te Moabit gevan gen zitten. Deze bekende ds. Jacobi werd vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Ehler werd onschuldig bevonden en Niesel en Von Arnin werden ieder veroordeeld tot zeshon derd mark boete of dertig dagen hechtenis. Stijging van den schuldenlast. Het op 30 Juni geëindigde belastingjaar is afgesloten met een deficit van 2.811 millioen dollar. De ontvangsten bedroegen ongeveer 5.294 millioen, de uitgaven 8.105 millioen dollar. De openbare schuld bedraagt 36.425 mil lioen, tegen 33.779 millioen dollar per einde Juni 1936. De goudvoorraden bedroegen 12.318 mil lioen, d.i. 2.300 millioen dollar meer dan ver leden jaar. België Minister van Justitie gemolesteerd Oudstrijders en andere betoogers, met name Rexistische afgevaardigden hebben den minister van justitie De Laveleye bij den in gang van het gerechtsgebouw te Bergen uit gejouwd. De politie en de gendarmerie kwamen tus- schenbeide. Er werden over en weer klappen uitge deeld. Nader wordt gemeld, dat de minister door een vuistslag in het gelaat bloedend werd gewond. Onder bescherming van politiebeambten kon hij tenslotte zijn auto bereiken, waar mede hij naar Brussel terugkeerde. Koning acht de amnestiewet geen aanslag op de ivaardigheid des lands. In een toespraak te Brussel tot de leiders der oud-strijdersvereeniging heeft koning Leopold o.m. gez&gd: Op 23 Juni heb ik audiëntie verleend aan burgers, die gebruik hebben gemaakt van het recht van petitie, dat de grondwet iederen Belg toestaat, en die zich aanmeldden als woordvoerders van een groep oud-strijders. Ik heb beloofd hun verzoek te zullen be- studeeren. Tot de vragen, die tot mij werden gericht, behoorde een, welke beoogde een volksstemming te doen houden over de amnestiewet. Dit verzoek kon niet worden ingewilligd, daar de grondwet het principe van het refe rendum niet erkent. Wat de andere verzoeken betreft, kan ik, aldus de koning, op voorbeeld van mijn voor gangers, deze slechts de procedure voorbe houden, welke berust op de beginselen der grondwet. Er kan dus geen sprake van zijn de Kamers te ontbinden of het aftreden der regeering te eischen. De coristitutioneele souverein moet zich bij de uitoefening van zijn functies er slechts toe bepalen zich door zijn raadgevingen den tolk te maken van de heiligste wenschen en belangen des lands. Het is naar mijn meening onjuist, aldus de koning, indien men door scrupules, welke te eerbiedigen zijn maar die zeer zeker het resultaat zijn van misvattingen, aan de amnestie wet het karakter van een aanslag op de waardigheid van 't land en de eer van de oorlogshelden zou toekennen. Wat men ook over de kwestie der amnestie moge denken deze waardigheid en die eer blijven, ik bevestig het u, categorisAh, in tact. Voorts zou ik u willen spreken over wat men administratieve amnestie heeft genoemd. In deze aangelegenheid zou ik slechts kun nen toegeven, dat men na drie jaren terug komt op beslissingen, welke men op initiatief van mijn vader heeft genomen. GROOTE MARKT 8, bij het Stadhuis. Gedurende de zomermaanden 6 UUR GESLOTEN, behoudens afspraak. (Adv. Ingez. Med.) Mijn regeering is vastbesloten nooit van deze gedragslijn af te wijken. Ik twijfel er niet aan, mijne heeren, dat gij u steeds ter harte zult nemen een vrije uiting van de gevoelens der oud-strijders te leiden in discipline en met een nauwgezette eerbiediging van het gezag, de wetten en de verordeningen, waaraan alle burgers des lands zijn ondei*worpen. De dienst van het vaderland moet het doel blijven van uw collectieve actie. Meer dan ooit heeft België be hoefte aan eenheid en binnenland- schen vrede. Maakt van uw prestige van oud-strijder gebruik om dezen vrede te doen heersehen en de na tionale eenheid te bevestigen. Reeds eenmaal hebt bij het land gered. Nu hebt gij opnieuw een rol ten be hoeve van het vaderland te vervullen. Sovjet-troepen worden teruggetrokken De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe heeft medege deeld, dat het incident van de Amoer waarbij oorlogsbodems der Sovjet- Unie slaags raakten met Mandsjoe- kwo-Japansche troepen, is geregeld. Sjigemitsoe heeft Vrijdag een tweede on derhoud gehad met Litwinof, wien hij verzekerde, dat zich op het oogenblik geen enkele Mandsjoekwo-strijdmacht bevindt in de betrokken wateren Litwinof beloofde, dat de Sovjet-regeering onmiddellijk bevel zou geven de troepen en schepen bij Bolsjoi en Sennoefa terug te trekken. Litwinof had beloofd de Sovjet-strijdmacht terug te trekken, zoodra hij de verzekering zou hebb en ontvangen, dat zich geen Mandsjoekwo-Japansche strijdmacht meer in het betrokken gebied bevond. Het incident is hiermede geregeld, doch de nieuwe afbakening van de grens in de Amoer zal het onderwerp van langdurige besprekingen vormen. AANSLAG OP DEN BURGEMEESTER VAN BETHLEHEM. De vrouw en de beide dochters van den burgemeester van Bethlehem zijn ernstig gewond door schoten, welke op de deur en ra men van haar huis. werden gelost. De burge meester zelf bleef ongedeerd. Vermoedelijk een groot aantal slachtoffers. Vrijdagmorgen is in een steenkolen mijn bij Stoke on Trent, brand uit gebroken, nadat zich twee ontplof fingen hadden voorgedaan. Men vreest, dat het ongeluk meer dan twintig dooden heeft geëischt. Nader meldt Reuter uit Londen: Op het oogenblik van de ramp bevonden zich tweehonderd menschen in de schachten Vijf lijken zijn reeds naar boven gebracht. Toen de brand uitbrak, haastten de mijnwer kers zich naar den uitgangen. Door de eerste ontploffing kwamen drie arbeiders om het leven. Een reddingsbrigade daalde af en terwijl de gewonden geholpen worden, deed zich de tweede, hevige ontploffing voor, waardoor vier menschen op slag gedood werden. Men vreest, dat zich bij de dooden en vermisten leden van de reddingsbrigade, onder wie een directeur en een insepeteur der mijnen bevinden. Het aantal dooden en ver misten bedraagt 22. Blijde gebeurtenis in de familie van Alfonso. Aanleiding tot verzoening? Prinses Beatrice Torlonia, de dochter van den vroegeren Spaanschen koning, Alfonso XIII, heeft het leven geschonken aan een zoon, meldt Havas uit Rome. De vroegere koningin bevondt zich op de kamer van de prinses, "toen Don Alfonso binnentrad. De ontmoeting welke onver wachts was, was zeer hartelijk. Zij geeft aan leiding tot geruchten over een verzoening. Benzinegebrek tusschen Hawaii en de Fidji-eilanden. (Adv. Ingez. Med.) Amelia Earhart. z NEW YORK, 2 Juli. Amelia Ear hart heeft draadloos medegedeeld, dat zij nog slechts voor een half uur benzine had, terwijl zij nergens land zag. Zij bevindt zich tusschen Hawai en de Fidji-eilanden. De kotter „Itasca" van de kust wacht, welke gestationeerd is op Howland Island, is uitgevaren om haar te zoeken. SAN FRANCISCO, 2 Juli (Havas- ANP) Volgens draadlooze berichten van de kustwacht van Honoloeloe is de aviatrice Amelia Earhart vermoe delijk in den Stillen Oceaan gestort op nog geen honderd mijl afstand van het eiland Howland. Donderdagavond 20 uur Green- wichtijd bevond zij zich ongeveer 160 K.M. van het eiland, waar zij een uur later werd verwacht. (Howland ligt nog juist oostelijk van de datumgrens, zoodat het daar nog Donderdag is, wanneer men in Europa Vrijdag heeft. Red. A. N. P.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Toen de gong weerklonken had, werden plotseling drie zware rots- pooiden geopend. En daar nog een, en daar nog een, weldra waren alle zeven reuzen uit hun schuilplaatsen gekomen. Thijs was een beetje bang, toen hij al die groote mannen zag, de een was dik, de ander mager, maar allen waren zeer groot. Maar spoedig vermande hij zich en legde de reuzen den toestand duidelijk uit. Hij vertelde alles, wat de Kobolden gedaan hadden en dat ze Grootoor gevangen hielden in een berg. De reuzen hoorden hem aandachtig aan en schudden, toen hij uitgesproken was, hun groote hoofden. Conflict in liet Fransche hotel- bedrijf voorkomen. Overeenstemming bereikt. PARIJS, 2 Juli Te kwart voor één hedennacht werd medegedeeld, dat een overeenkomst tot stand is geko men tusschen werkgevers en werkne mers in het hotelbedrijf. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en l4 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. ingez. Med.) Vereeniging van Directies van het Nijverheidsonderwijs. Algcmeene vergadering en ontvangst ten Stadhuize. HAARLEM Vrijdag. Vrijdagmiddag werd in de muziek zaal van café-restaurant Brinkmann de jaarlijksche zomervergadering van de Vereeniging van directies van Nij verheidsscholen gehouden onder voor zitterschap van den heer A. L. Henge- veld, directeur der Haarlemsche Am bachtsschool. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter in het bizonder den onlangs overleden direc teur der 1ste Ambachtsschool te 's-Graven- hage, den heer van Harderwijk. Met hem is een onvermoeid strijder, een goed directeur en een goed paedagoog heengegaan, van wiens werken thans velen in de maatschappij profiteeren, aldus spr. Na deze woorden, die door de vergadering staande werden aangehoord, vervolgde spr. met een woord van welkom tot den eere voorzitter, den heer H. Ellens en het eerelid, den heer Michel. Spr. wees er vervolgens op, dat sinds de win tervergadering door het bestuur moeilijk en vaak minder aangenaam werk moest worden verricht. De verhouding met de autoriteiten en met andere organisaties is evenwel, behou dens enkele uitzonderingen, zeer goed te noemen. Goed werk werd verricht ten bate van-het vakonderwijs voor typografen. Spr. eindigde met den wensch dat de regeering binnenkort aanleiding zou vinden, den driejarigen cursus weer in eere te herstellen. Bij de behandeling van de ingekomen stuk ken antwoordde de voorzitter op een desbe treffende vraag, dat de pensionneering van directeuren en leeraren op 60-jarigen leeftijd de volle aandacht van het hoofdbestuur heeft. Deze kwestie is reeds behandeld door de com missie voor georganiseerd overleg en zal bin nenkort ten departemente aanhangig worden gemaakt. Notulen, jaarverslag, financieel verslag en begrooting werden vervolgens ongewijzigd goedgekeurd, onder dankzegging aan secre taris en penningmeester, resp. de heeren G.E. E. Kuyntjes en K. Kooyman. Nadat een drietal nieuwe leden was geïn stalleerd, was de bestuursverkiezing aan de orde, waarbij moest worden voorzien in de vacature van de periodiek aftredende heeren K. Kooyman en D. Jensma, welke laatste zich niet herkiesbaar had gesteld. De heer Kooyman werd bij acclamatie her kozen waarna de heer M. M. Schipper met 28 van de 47 stemmen in de vacature Jensma werd gekozen. De voorzitter sprak woorden van dank tot het scheidende, en van hartelijk welkom tot het nieuw gekozen bestuurslid. Met groote meerderheid van stemmen werd vervolgens besloten, dat de volgende verga dering in Drenthe zal worden gehouden, en wel gedeeltelijk in Assen en gedeeltelijk in Hoogeveen. Ontvangst ten stadhuize Na afloop der vergadering werd het gezel schap ten stadhuize ontvangen door het ge meentebestuur, vertegenwoordigd door den Wethouder van Onderwijs, den heer A. G. Boes, die zeide zich te verheugen dat de vereeniging juist Haarlem had uitgekozen als plaats voor haar algemeene vergadering. Spr. wees verder op de moeilijkheden waar mede het Nijverheidsonderwijs te kampen heeft, doch achtte het een verblijdend teeken dat men desondanks den moed niet heeft ver loren. Zelfs is een verblijdende toeneming van het aantal leerlingen te constateeren. Dit is van veel beteekenis in verband met de steeds belangrijker wordende plaats die de industrie in ons land inneemt. Spr. uitte tenslotte den wensch dat de pret tige verhouding, die in Haarlem tusschen het gemeentebestuur en de instellingen voor Nij verheidsonderwijs steeds heeft bestaan, steeds zal blijven voortduren. De heer A. L. Hengeveld dankte voor de prettige ontvangst in dit mooie gebouw en de vriendelijke woorden, door den heer Boes jeuit. Spr. wees verder op het vele, dat Haar- ifms gemeentebestuur steeds voor het Nijver heidsonderwijs, en in het bijzonder voor de Ambachtsschool heeft gedaan, niet alleen door het beschikbaar stellen van gronden voor den bouw van een school, doch ook door het verleenen van ruime credieten. Spreker bracht daarvoor het gemeentebestuur dank en eindigde met den wensch, dat Haarlem zou mogen groeien en bloeien tot in lengte van De Zaterdagmorgen Hedenmorgen zou het gezelschap zich per autobus naar Schiphol begeven, waar nog een oogenblik vergaderd zal worden, waarna ïr. de Kadt van de K.L.M. een lezing zal hou den, waarin hij in het bijzonder zal spreken over het technisch personeel, zooals herstel lers, monteurs, instrumentmakers etc., dit in verband met de mogelijkheid tot invoering van een leervak voor vliegtuigbouw aan de Ambachtsscholen waarover wij gisteren reeds een en ander mededeelden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6