(IN/TEN UITEREN, MA" A ND AO 5 JUL" I 1937 H A" A REE "M S DAGBLAD' 2 Clir. Vereen, voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziekten. De jaarverslagen. De secretaris, de heer H. W. Duyvendak wijst er in het jaarverslag op, dat het in dit verslag niet in de eerste plaats gaat om winstcijfers, die materieel voordeel aanwijzen, doch dat het zaak is het steeds groeiende werk der Stich tingen te zien in het eeuwigheidslicht en be licht van deze zijde zal het jaarverslag stellig tot groote dankbaarheid moeten stemmen. De opening van het rusthuis aan de Haze- paterslaan voor de oude zusters, dat thans na een groote verbouwing geheel aan de eischen des tijds voldoet, is stelling een aanzienlijke verbetering. Ging Charlois als buitenpost voor de zusters verloren, doordat de wijkverpleging aldaar ge heel door het Rotterdamsehe Huis werd over genomen. de wijkverpleging te Enschede werd versterkt, zoodat daar thans vier zusters ar beiden. Steeds meer deed de noodzakelijkheid zich gelden, ook voor Bethesda-Sarepta te beschik ken over een moderne, goed geoutilleerde kli niek. zooals men die in de Koningin Emma- kliniek te Heemstede vindt. Door uitbreiding is thans een zeer geschikt terrein hiervoor be schikbaar. terwijl de voorbereidende plannen in grondige bewerking zijn genomen. In den heer A. Verjaar verkreeg de vereeni- ging haar derden arts. Het verslag van den secretaris maakt ten slotte melding van de verkiezing van mevr. H. J. van Walsum—Brantz en mevr. A. D. I. de Clercqvan Lennep als nieuwe bestuurs leden. Het verslag van den directeur-geneesheer, dr. B. Ch. Ledeboer wijst er op hoe de werk zaamheden der vereeniging groeiende zijn en haar bemoeiingen in 1936 zich uitstrekten over meer dan 800 epileptici, waarvan er pl.m. 480 in de beide stichtingen werden verpleegd. De arbeidstherapie werd met kracht door gevoerd en de mattenvlechterij onderging een noodige uitbreiding, zoodat een groot aantal patiënten hier een nuttigen arbeid vonden, terwijl dc afzet van het product dit jaar zeer bevredigend was. Een kleine huisdrukkerij werd aangekocht, zoodat het kleine drukwerk thans door eigen krachten wordt vervaardigd. De consultatie-bureaux te Haarlem en Apel doorn verleenden aan een groot aantal pa tiënten hulp, terwijl 620 consulten werden ge geven en 181 patiënten onder nazorgtoezicht staan. De penningemseter, de heer C. F. Bierens de Haan merkt met dankbaarheid op dat dit jaar gunstig afsteekt bij het vorige, dank zij de groote besparing in onderhoudsuitgaven. Als totaalcijfers der contributies, giften, collecten en huisbusjes kon f 16.125.44 op de rekening worden geplaatst, hetgeen bij het vorige jaar cijfer een'achteruitgang van ongeveer f400. is. De opbrengsten der bloemendagen waren met een totaal van f 5779.32 f 170.onder het vorige jaarcijfer, terwijl de 2 1/2 cents-vereeni- gingen met een opbrengst van f 88.400.20 onge veer f 1200.beneden het totaal van 1935 bleven. Nimmer is de aanvrage om steun uit de sup- pletiekas zoo groot geweest als dit jaar. het geen duidelijk blijkt uit de cijfers van de ge middelde opbrengst aan verpleeggeld voor de derde klasse verpleging. Deze daalden van f 1.94 per dag in 1931 en f 1.83 in 1933 en f 1.71 in 1935 tot f 1.641/2 per dag in 1936. De veroleeggelden bedroegen in totaal f 269.343.62* tegen f 268.642,41 in het vorig boek jaar. De zuivere exploitatie-uitgaven, zonder berekening van huur en afschrijvingen bedin gen f 335.211.—. Hiervoor zijn 281 mannen ge durende 83.608 verpleegdagen en 267 vrouwen gedurende' 80.148 verpleegdagen Verzorgd. Waar het maximum in rekening gebrachte verpleeggeld slechts f 1.89 per dag bedroeg voor de 3de klasse, wordt in deze cijfers wel op tref fende wijze het mooie werk van de macht van het kleine geïllustreerd. Met een hartelijke opwekking aan de velen, die dezen Stichtingen in 1932 als blijk van waardeering en liefde bij de gelegenheid van haar gouden feest de Koningin Emma-kliniek aanboden, om ook thans naar vermogen bij te dragen voor de tot stand koming van een kliniek in Haarlem, opdat ook een meer in tensieve verpleging van vrouwen mogelijk ge maakt worde, besluit de penningmeester zijn jaaroverzicht. Jaarfeest van „De Delft". Zaterdag vierde de Zwemvereenïging ,.De Delft" haar jaarfeest in het Noorderbad. Eenige werkende leden waren reeds vroegtijdig naar Zandvoort gekomen om voor het begin van het feest met volle teugen te genieten van een verfrisschend bad in zee. Anderen toon den hun vaardigheid in het zwemmen en springen in het bassin. In verband met de drukkende warmte be gon het eigenlijke feest iets later dan was aan gekondigd. doch toen de bezoekers tegen het vallen van den avond hun rustige zitjes buiten verlieten en de zaal en de feesttent volstroom den, heerschte er onmiddellijk een zeer fees telijke stemming. Twee uitstekende dansor- kesten zorgden voor de muziek. Verder was voor een zeer gevarieerd programma zorgge dragen. De gebroeders De Vos, de bekende Haarlemsche humoristen, vroegen eenige ma len de aandacht van het publiek. Mevrouw Lily Orgodet demonstreerde eenige mooie dansen, o.a. een zeer goede tarantella, een ijswals en een tap-dance. Wang Ko. een rasechte Chinees en zijn vrouw vertoonden eenige Chineesche kunststukjes en goocheltoeren, die evenals de nummers der andere artisten zeer in den smaak van het pu bliek vielen. Een gezamenlijke lampionoptocht langs het strand bood niet alleen de gelegen heid om wat frissche lucht te happen, doch droeg zeker ook bij bij om de gezellige, vróo- lijke stemming zoo mogelijk nog te verhoogen. Het feest duurde tot vier uur in den morgen; het bestuur en de leden van De Delft zullen er zeker nog lang met pleizier aan terugdenken. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Dinsdag 6 Juli. Progr. I. Hilversum II. Progr. n Hilversum I Progr. III 8.00 Keulen. 10.20 Pauze; 10.35 Parijs Radio; 12.20 Nederl. Brussel; 1.35 Keulen; 2,20 Parijs Radio; 3.20 London Re gional; 5.20 Nederl. Brussel; 7 05 Pauze: 7.10 Keulen; 8.50 Parijs Radio; 10.50 Berlijn. Progr. IV 8.00 Nederl. Brussel; 9.20 Lille; 9.50 Pauze; 10.35 Droitwich; 12.05 London Regional; 1.50 Droitwich; 6.20 Diversen; 6.40 Droitwich: 7.00 London Regional; 7.20 Ne derl. Brussel; 7.50 London Regional; 8.20 Droitwich; 11.00 London Regional; 11.20 Droitwich. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert; Opera en operette. 1 Wilhelm Teil Ouverture, Munn Felton's Work Band; 2 La Bohème selection, Salon orkest; 3 Wedding March, Quentin MacLean, 4 Barbier de Sevilla, Percy Pitt; 5 Liebestraum Piano-solo; 6 Madame Butterflyselection, Salon-orkest; 7 Lohengrin Bridal March, Quentin MacLean; 3 Don Juan. Erna Berger; 9 Die lustige Weiber von Windsor, Nat. Symph. orkest; 10 Figaros Hochzeit, Hein- rich Schlussnuss. 8.0012.00 Diversen. AGENDA HONGAARSCHE VEREENIGING „FRATERNITAS". Ons werd toegezonden de aflevering voor Juni, Juli en Augustus van de Hongaarsche Courant, officieel orgaan van de Hongaar sche Vereeniging „Fraternitas" voor het Ne- derlandsche, Vlaamsche en Zuid-Afrikaan- sche taal- en cultuurgebied. Uit den inhoud noemen wij een beschou wing over Erasmus, zijn Hongaarsche arts en zijn Hongaarsche vrienden, een vertelling van Geza Gardonyi, een artikel over Hon gaarsche volksdansen. Het tijdschrift bevat voorts een schriftelijken Hongaarschen taal cursus onder leiding van A. H. von Marich. AUTORIJLES in verzekerde auto's, p. u. ƒ1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Adv. ingez. Med.) Ergerlijke dierenmishandeling. De dierenbescherming zal voortaan ook al de zeebaden in het oog moeten houden. Er zijn nu eenmaal altijd menschen die uit een ver keerd begrepen zorg voor het dier, het mee te water nemen, ook al is het daar kennelijk niet op gesteld. Maar wat zich Zondag 27 Juni aan het Noorderbad afspeelde, was toch al te erg. Een „dame" nam haar hondje mee de zee in, zoo ver, dat het dier alleen nog maar op de achterpooten loopend, en aan de voorpooten meegetrokken, de kop boven water kon houden. Maar mevrouw wenschte meer bewegings vrijheid bij het baden, en daarom bond ze haar hond aan een van de paaltjes die het gebied van het Noorderbad afbakenen vast, aan een kort riempje, met ongeveer 20 c.M. speling, zóó, dat het dier bij iedere golf onder water verdween, terwijl bovendien de vloed zeer snel op kwam. Het was al de derde keer, dat de badman de dame moest waarschuwen, dat dit niet kon worden toegestaan. Ze verklaarde echter, dat ze met haar eigen hond kon doen, wat zij wilde en slechts krachtig protest van ver schillende badenden kon haar er tenslotte toe brengen haar hondje naar het strand terug te brengen. Mij dunkt dat dit zeker wel een geval voor de dierenbescherming is, om in te grijpen. A. VAN OLST. CONCERT OP BREDERODEDUIN. Zondagmiddag heeft het damessextet Sine Nomine onder leiding van mej. Bergisch voor de verpleegden van Brederodeduin, een con cert gegeven. De sopraanpartij werd gezon gen door mevr. C. Oudhuizen, de heer A. J. van der Blom. bariton, op den vleugel begeleid door mejuffrouw Rie Bergisch. Dat het gebodene op hoogen prijs werd gesteld bleek wel uit het dankbare applaus. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING De H. O. V. geeft op Woensdag 7 Juli 's avonds te 8 uur een concert in het Bloemen- daalsche Bosch o.l.v. Marinus 'Adam. Het programma luidt: 1. Ouverture „Mignon" A. Thomas Intermezzo uit de Opera „Les Contes d'Hoffman" Jac. Offenbach Fragmenten uit ballet „Coppelia", J. Delibes 4. Fragmenten uit de Opera „Samson et Dalila", G. Saent Saens Pauze. Ouverture „Semiramis", G. Rossini 6. Twee Hongaarsche dansen, Joh. Brahms Ballet „Sylvia" J. Delibes STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Juni 1937 (1936). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2236 personen (v. j. 1912), t.w. 2004 mannen en 232 vrouwen. Bezoek aan de kranten zaal door 5059 per sonen (v. j. 4685), t. w. 4643 mannen en 416 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door '295 personen (v. j. 6597) t. w. 6647 mannen en 648 vrouwen. Uitgeleend werden 6128 boeken (v. j. 5853). O. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 783 personen (v. j. 828), t. w. 629 mannen en 154 vrouwen. Uitgeleend werden 2517 boeken (v. j. 1580). Hl. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 8078 personen, (v. j. 7425), t. w. 7276 mannen en 802 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 8645 boe ken (v. j. 7433) Heden: MAANDAG 5 JULI Palace Filmac: 11—5 uur; Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De humane bruut" 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Texas Rangers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Menschen met maskers" 7.en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Lloyds of London", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Kunsthandel „P'.ctura Gierstraat 31. Tentoonstelling van 15 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. Zandvoort: Henri Wallig's „Cabaret der onbekenden", in Monopole. Noorderbad: Groot bal-champêtre, 83 uur. DINSDAG 6 JULI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Kunsthandel „Pictura". Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t m 9 Juli. Dage lijks van 10—9 uur. voorsp Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, nog weinig of geen regen, warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 770.3 m.M. te Ingö. Laagste 746.3 m.M. te Vestmanoer. De depressie, die Zaterdag naderde, heeft wel afkoeling, maar op het vasteland in onze omgeving geen regen van beteekenis gebracht en is gevolgd door vrij belangrijke hooge druk king, waarachter van IJsland tot Ierland een nieuwe depressie is verschenen. In verband met de zuidelijke beweging in de bovenlucht is het waarschijnlijk, dat deze depressie zich hoofdzakelijk noordoostwaarts zal bewegen. In Ierland heeft zij reeds zwaren regen gebracht. Engeland en Schotland hebben nog droog weer met zuidelijken wind, waarbij de tempe ratuur weer begint te stijgen. Scandinavië is bijna geheel onder hoogendruk-invloed, waar van het centrum in het noorden ligt, vooral in Zweden zijn de ochtendtemperaturen ver boven normaal. In Duitschland zal de af koeling vandaag verder oostwaarts doordrin gen, zonder dat er veel kans is op onweer, al zijn in het oosten de ochtend-temperaturen nog hoog. Frankrijk, Zwitserland, België en ons land zijn onder invloed van de nieuwe hooge drukking. De vochtigheid in de onderste luchtlagen brengen nog vrij veel bewolking mee. die vermoedelijk in den loop van den dag door de droogte der bovenlucht zal af nemen. De alpentoppen hebben vrij zonnig weer met temperaturen boven nul graden. Aanvankelijk is in onze omgeving stijging- van temperaturen te wachten met weinig of geen regen. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit; Opgave van; Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstï. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 0.41 uur; n.m. 13.14 uur. Strand berijdbaar van 5.4511.15 uur. JHR. D. E. E. DIBBETS f. Hedenmorgen, is op 60-jarigen leeftijd te Heemstede overleden jhr. D. E. E. Dibbets, se dert ruim een jaar administrateur der Haar lemsche Orlcestvereeniging. Voor de H. O. V. be teekent zijn heengaan een groot verlies want jhr. Dibbets was administratief zeer on derlegd. Gedurende zijn 30-jarig verblijf in Indië toch was hij 25 jaar als boekhouder werkzaam bij de Kon. Petr. Mij. De crisis dwong jhr. Dibbets naar het moe derland terug te keeren. waarna hij de functie van administrateur der H. O. V. aanvaardde. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Vrijdag 9 Juli a.s. op Wester- veld, na aankomst van trein 2.14 uur. ORGELBESPELING. In de Groota of St. Bavo te Haarlem wordt op Dinsdag 6 Thli 's avonds van 8.159.15 uur een orgelbespeling gehouden door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Toccata F gr. t. J. S. Bach 2. Fuge as moll Joh. Brahms 3. Prélude, Fugue et Variation César Franck 4. Rhapsodie n sur des Cantiques bretóns C. Saint-Saëns Berceuse Louis Vierne b. Scherzetto idem a. Apparition de l'Eglise eternelle b. Choral O. Messiaen Jos. Jongen WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.99 5/8. Berlijn 72.97 Parijs 6.99 3/4. Brussel 30.63. Zwitserland 41.56. New-York 1.817/8. 12 uur: Londen 8.99%. Berlijn 72.97% Parijs 6.99 3/4. Brussel 30.62. Zwitserland 41.54. Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.35 Oslo 45.15. New-York 1.817/8 Praag 6.34.s Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De dank van Nederland. Vele verkiezingsmanifesten hebben wij in de brievenbussen gevonden en iedere partij zocht in de gunst der kiezers te komen door hun welvaart en vrijheid te beloven Landbouw veeteelt, industrie, scheepvaart en luchtvaart werden subsidie uit de landskassen beloofd, maar nergens hebben wij iets gelezen over de oud-Indische gepensionneerden. Zeventien centen kregen de oude Indische militairen per dag, vrij kleeding, verpleging en voedsel en na een paar jaar een pensioen om te watertanden f 3.75 tot f 8 per week! Ongeveer 45 pet. konden de twaalf dienst- jaren niet halen en wei-den als onbruikbaar afgekeurd, om niet te spreken van de dui zenden die in Insulinde de eeuwige rust ge vonden hebben. De rest, meestal ook met een of andere ziekte behept als aandenken aan hun diensttijd, keerde naar Nederland terug om daar meestal in het geheel geen werk te vinden of als halfbetaalde kracht in dienst te worden genomen. Met een klein pensioentje aan den dijk gezet, verstoken van alle gunsten, zooals goedkoope levens middelen en steunverleening, terwijl de enke len die nog in staat zijn om te werken bij de werkverschaffing hun geheele pensioen in rekening wordt gebracht. Alle levensbehoeften worden met den dag duurder en van het hooge pensioen van f 8 kan geen mensch meer leven, de devaluatie heeft millioenen guldens winst voor de re geering opgeleverd en de oud-Indisch militair gaat langzaam van honger dood. Aan de mobilisatieslachtoffers werd wel gedacht-, maar de slachtoffers, van het Indische leger laat men links liggen. Is dit niet een schande voor Christelijk Nederland? Wat heeft Jan Fuselier aan hoog dravende redevoeringen bij gelegenheden, waar met trots de wapenfeiten van het In dische leger naar voren werden gebracht, terwijl de menschen die de wapenfeiten heb ben verricht, niet weten hoe zij van den eenen in den anderen dag moeten leven en tot overmaat van ramp heeft men de steun verleening nog stopgezet ook. Men spreekt in de Kamer van minimaal gepensionneerden, maar juist die groep heeft het gelag moeten betalen, die hebben niet alleen bijna niets gekregen, maar hun toe stand is nog veel slechter geworden door het ophouden van den steun. Ons dunkt dat het nu tijd wordt, dat de regeering nu ook eens maatregelen gaat nemen ten behoeve van den oud-korporaal en soldaat, over vijftien jaar zijn dezen even zeldzaam als de dragers van de kratonmedaille nu zijn. C. DE BRUIN, secr. Voorwaarts, Heerensingel 127. JAARVERGADERING VAN „HET BROKKENHUIS". Vrijdagavond jl. hield de vereeniging „Het Brokkenhuis" haar jaarlijksche algemeene vergadering in het gebouw van den Armen raad. Jansweg 39, onder leiding van haar waarnemende presidente, mevr. S. Rhodius- Bunge. De secretaris-penningmeester, de heer P. J. Mulder, bracht het jaarverslag over 1936 uit en deed mededeelingen over de begrooting van het loopende jaar 1937. Beide verslagen werden goedgekeurd. Door de commissie van nazien rekening en verantwoording over 1936 (mevr. v. d. Vangst de Gilde en de heer W. P. J. Overmeer) werd bij afwezigheid van betrokkenen schrif telijk verslag uitgebracht en medegedeeld dat alle bescheiden in goede orde waren be vonden. De periodiek aftredende bestuursleden, mevr. Rhodius-Bunge en de heer Jansen Hendriks werden bij acclaamtie herkozen. Wegens uitbreiding van het bestuur wer den nog 3 nieuwe bestuursleden gekozen nl. mevr. Prinsen Geerligs-Blaauw te Bloemen- daal; mevr. Heneke-Hendriks te Haarlem en mevr. Klein-Schramm te Heemstede. Nadat bij de rondvraag nog eenige zaken van internen aard waren besproken, werd de vergadering door de presidente gesloten. Verder deelde de secretaris-penningmees- ter mede. dat door het Comité „Weenen aan de Vecht" een bedrag van f 200 is gestort op de girorekening van de vereeniging. ONZEDELIJKE HANDELINGEN. Hedenmorgen heeft een zekere N. Th. K. wonende te Amsterdam, tegenover dames op den openbaren weg niet nader te noemen handelingen gepleegd. Hij is gevlucht, doch na een achtervolging is hij door de politie aangehouden en overgebracht naar het po litiebureau alhier. Door de politie werd pro ces-verbaal ongemaakt. BURGERIJKE STAND. Ondertrouwd: W. N. PronkE. J. M. Baart- mans; P. WamelinkM. D. Metsch; P. J. Meirmans—A. M. Geerts; W. Middelkoop—C. W. Lehman; J. P. Pen dar in gh-A. C. Nijhuis. Getrouwd: P. VisserP. Sparrius; J. N. M. KlausM. H. van LooijH. FuchsA. Ch. Zaal. Bevallen: J. M. v. d. Velden-Rijs, z.; A. Ch. Schoutenv. d. Veldt, d.; A. v. BeemSilvis z.; K. M. K. Meijer-Aan de Stegge, d.; J. C. Beelen-Ruysenaars, z. Overleden: H. J. Kóper, 65 j. geh.; M. Ben jamins, 75 j., wedn. R.-K. MULO-EXAMENS. 3 Juli. Diploma B. 5 candidaten. Geslaagd: S. Hup- kens, Th. v. d. Horst, P. Schoorl. Afgewezen twee candidaten. Diploma A. 23 candidaten. Geslaagd: W. Verhagen, P. v. Niel, P. Turkenburg, A. Kochx W. Vlaarkamp, M. Remer, H. du Maine, Joh. de Wit, A. Rijnja, P. Kessens, J. v. d. Pieter man, M. Seveke, A. Schoorl, M. Thoolem. Af gewezen 9 candidaten. TER AARDEBESTELLING C. PIEREN. Zaterdagmorgen had op de Algemeene Be- ;raafplaats te Heemstede de teraardestelling plaats van wijlen den heer C. Bieren, in leven arbeider aan openbare werken, en lid van de Vrijwillige Brandweer. De belangstelling bij de teraardebestelling was zeer groot. Daar de overledene ook deel uitmaakte van de brandweer werd hij door een 12-tal brandweerlieden in uniform van het sterfhuis afgehaald, en naar het gebouw van openbare werken begeleid, waar eerst een krans aan de baar werd gehecht, en de overige brandweerlieden zich bij den stoet aansloten. Mede waren kransen aan de baar gehecht door het bestuur der Indische buurtvereeni- ging, het bestuur der afd. Heemstede van de Algemeene Vereeniging van gemeenteperso- neel „Door Eendracht Sterk", waarvan de overledene lid was, en welke organisaties mede vertegenwoordigd waren, van het per soneel van Openbare Werken en van de ambtenaren van dezen tak van dienst. In de aula werd het woord gevoerd door den heer J. Schelling, directeur van Openbare Werken en den heer J. Neeskens, chef van het personeel. Namens de familie dankte de heer P. Oosterhoom. STRAATPREDIKING. Vanwege de Gereformeerde Evaneglisatie zal een straatprediking gehouden worden op Dinsdag 6 Juli a.s. des avonds te 8.15 uur op het Leidscheplein, met medewerking van een zangkoor. NED. HERV. KERAK. Onze stadgenoot de heer M. Foeken, theol. candidaat, heeft zijn benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee en Duin aangenomen. OVERVEEN HULPPREDIKER. Nnze platasgenoot de heer W. J. Meister, theol. candidaat ontving een benoeming tot hulpprediker bij de Geref. Kerk van Rhenen met ingang van 1 Augustus a.s. HEEMSTEDE Schoolwedstrijden bij H. P. C. Deze wedstrijden hebben Zaterdagmiddag te Heemstede plaats gehad. Een alleraardigst nummer was de massale demonstratie schoolslag. Wegens het verge vorderde uur werden de nummers hindernis- zwemmen afgelast. Daarvoor in de plaats kwam een afvalrace voor meisjes-leerlingen L. O. Te kwart voor 6 was het programma afge- loopen. Toen reikte de voorzitter van H. P. C. de heer A. J. J. Verspoor, met eenige toepas selijke woorden de prijzen uit. De uitslagen waren als volgt: IA. 25 M. schoolslag meisjes L.O. leeftijd tot en met 13 jaar: 1 Fransje Vis 22 sec, 2 Cath. Vermeer 22 2/5 sec. 3 Mettie Pauw 22 3/5 sec. 1B. 25 M. schoolslag meisjes L.O. 14—15 jaar: 1 Henny Bakker 201/5 sec. 2 E. v. d. Kaag. 2A. 25 M. Schoolslag jongens t.m. 13 jaar: 1 Rijmert Los, 22 3/5 sec. 1 E. Bak ker 23 sec. 3 K. Bos 241/5 sec. 2B. 25 M. Schoolslag jongens 13—15 jaar: 1 D. Vos 23 1/5 sec. 2 L. v. d. Hoonaard 23 2/5 sec. 3A. 25 M. vrije slag meisjes L.O. t.m. 13 jaar 1 Joke Enthoven 17 3/5 sec. 2 Nora Henning 21 1/5 sec. 3 Eta Jonkers 22 3/5 sec. 3B. 25 M. vrije slag meisjes L.O. 13-15 jaar. 1 Henny Bakker 15 4/5 sec. 4A. 25 M. vrije slag jongens L.O. t.m. 13 jaar: 1 Kees Bleyenburg 171/5 sec. 2 R. Eldik 18 2/5 sec. 4B. 25 M. vrije slag jongens 13-15 jaar: 1 Fr. de Geest 141/5 sec. 2 L. v. d. Hoonaard 19 sec. 5A. 25 M. vrije slag meisjes UX.O. 1 A. Sto ker 16 4/5 sec. 2 Aagje Plomp 18 sec. 3 Annie v. Geelen 18 4/5 sec. 5B. 50 m. vrije slag meisjes U.L.O. 1 J. v. Zoelen 35 1/5 sec. 2 M. Hinfelaar 41 3/5 sec. 3 N. Keimpema 44 4/5 sec. 6A. 25 M. vrije slag jongens U.L.O. tot en met 13 jaar. 1 J. Hinfelaar (na loting) 2 H. Vetter, beiden 18 1/5 sec. 6B. 50 M. vrije slag jongens U.L.O. 14—16 jaar: 1. P. Kramer 32 sec. 2 Rudi v. Oosterzee 33 1/5, 3 Dik Kooij 36 3/5 sec. 6C. 50 M. vrije slag jongens U.L.O. 16 jaar en ouder: 1 J. Nieuwenhuizen 33 2/5 sec. 7. 4 x 25 M. vrije slag estafette meisjes L.O. 1 Dreefschool 1 min. 20 sec. 2 Bronsteeschool 1 min. 20 sec. 8. 4 x 25 M. vrije slag estafette jongens L.O. tusschen 5 scholen: 1 Voorwegschool 1 min. 13 2/5 sec. 2 Nic. Beetsschool 1 min. 20 1/5 sec. 9. 4 x 25 M. vrije slag estafette meisjes U.L.O. 1 Bronsteeschool 1 min. 8 1/5 sec, 2 Bosch en Hovenschool 1 min. 23 4/5 sec. 10 4 x 25 M. vrije slag estafette meisjes U. L. O. 1 Bronsteeschool 59 4/5 sec. 2 Bosch en Hovenschool 1 min. 4 3/5 sec. Tenslotte afvalwedstrijd voor meisjes L. O. 1 Henny Bakker, 2 Tine v. Zoelen, 3 M. Lieffe- ring. HETTOONEEL. LOUIS DE VRIES in VADERTJE LAMPION. -• V usin Louis de Vries in de dubbelrol van „Vadertje Lampion", den rioolwerker en Casimir Des- noyaux, den minister-president.ik kan niet anders zeggen dan dat ik ondanks het heer lijke zomerweer Zaterdagavond vol verwach ting naar den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam ben getrokken, vooral omdat „Va dertje Lampion" als een blijspel was geannon ceerd. De avond heeft helaas niet gebracht, wat ik er van verwacht had. Ik weet wel, dat wij in Juli en Augustus wat matiger in onze eischen behooren te zijn dan in December en Januari, maar deze „Vadertje Lampion" van L. Kolb en L. Belières was toch werkelijk niet waard om uit Frankrijk in Holland te worden geimporteerd. Ik kan een dolle klucht wel degelijk waardeeren, maar dan moet ze toch grappig van vinding en vooral geestig van dia loog zijn. In „Vadertje Lampion" is het ge geven zoo onmogelijk, dat je je schouders er voor ophaalt en wanneer je heel een avond in een Fransche klucht nog wel! tevergeefs op één aardige woordspeling of geestïgen zet zit te wachten, dan moet er aan den esprit gaulois van de heeren Kolb en Belières toch nog al iets ontbreken. Had de dubbelrol van rioolwerker en minister Louis de Vries nu in de gelegenheid gesteld tot virtuoos spel dan hadden wij misschien nog vrede met het stuk kunnen hebben, maar ook dat was niet het geval en zoo bleef er dus al heel weinig te waai'deeren over. Men moet al van een kinderlijk goed geloof zijn om aan te nemen, dat een rioolwerker, die met een minister-president enkel de uiter lijke gelijkenis gemeen heeft, de plaats van Zijne Excellentie, als deze door samenzweer ders ontvoerd is, meer dan eenige weken zal kunnen bezetten zonder dat zijn ambtenaren, ja zelfs des ministers vrouw en dochter van deze verwisseling iets bemerken. Pieter Lan- gendijk gaf ons in Krelis Louwen ook al eens een dronken boer op den troon van een koning, maar bij onzen Hollandschen schrij ver was enkel de boer dupe van deze mystifi catie. In Vadertje Lampion zijn opeens alle menschen blind en bemerkt mevrouw Desnoyaux zelfs niet, dat een vreemde een rioolwerker nog wel! de plaats van haar eega inneemt. Zelfs in een klucht kan men het ook te ver drijven met de onwaarschijnlijk heid. Veel eer heeft Louis de Vries met deze dub belrol van rioolwerker en minister-president niet kunnen inleggen. Van virtuoos spel was zoo goed als geen sprake, omdat de rioolwerker en de minister president feitelijk één waren. Het leek mij toe, dat de Vries zelf ook niet al te veel vertrou wen had in het komisch element van deze rol. Hij speelde Zaterdag tenminste voor zijn doen vrij mat en was van zijn tekst ook aller minst zeker, zoodat het tempo doorgaans zeer veel te wenschen overliet. Daarbij was de om geving zelfs voor een zomertroep al te onvoldoende. Een kabinetchef en Fransche graaf nog wel! zooals de heer Jaap Engelberts bijvoor beeld ons te zien gaf, zou zelfs in een zeer middelmatige dilettantenvereeniging niet ge tolereerd worden. Als de tooneeldirecteuren eens wisten, hoe veel kwaad zij het tooneel doen met zulke jongelui, die alle talent voor acteur missen, op de planken los te laten, zouden .zij zich wel twee maal bedenken, hen voor het publiek te laten optreden. Na zijn succes met De Despoot te Parijs zal de ontvangst van Vadertje Lampion voor Louis de Vries misschien een koude douche zijn. Laten wij hopen, dat deze sterke karakter- speler met een beter stuk spoedig revanche zal nemen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2