Ongelukken door het water. Schip te Vlissingen in beslag genomen. Het verkeer du offers eischen. Studie-hoofdpijn? MAANDAG 5 JULI 1937 ÏÏAAELE M'S DAGBLAD 3 Het had een kostbare lading in. Geld en juweelen uit banken te Bilbao. Bemanning mag niet aan den wal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door den officier van justitie te Middelburg in beslag genomen het Engelsche stoomschip „Thorpehall", welk schip op de reede van Vlissin gen lag en een lading in had van kisten met waardegeld en juweelen, welke door het link- sche front der Spanjaarden in beslag waren genomen in parti culiere banken in Bilbao, voor dat deze stad door de troepen van Franco was ingenomen. In deze banken waren ook Engelsche en Fransche belangen vertegenwoordigd. Deze schatten waren in drie schepen geladen, welke schepen hebben zee gekozen met on bekende bestemming. Twee dezer schepen zijn intusschen in de haven van Larochelle. in Frankrijk, in beslag genomen, doch het derde schip, namelijk het onder Engelsche vlag varende Spaansche schip „Thorpehall", heeft kans gezien te ontsnappen en kwam Vrijdagmiddag aan op de reede van Vlissin gen, dus op territoriaal gebied. Daar wachtte het schip op orders, waar heen het de schatten moest vervoeren. In tusschen waren de bewegingen van het schip goed nagegaan, met het gevolg, dat Vrijdag avond op het bureau van politie te Vlissin gen een conferentie werd gehouden tusschen den officier van justitie te Middelburg, baron Van der Feltz, en den Commissaris van Po litie te Vlissingen, den heer Gasinjet, terwijl mede aanwezig waren een Fransche advo caat, ter verdediging van de belangen van de banken van Balbao. die ter zijde werd gestaan door een Nederlandschen collega, mr. Van der Beke Callenfels. Bij deze con ferentie was voorts aanwezig de Britsche consul te Vlissingen, de heer De Bruine. Besloten werd beslag te leggen op de „Thorpehall". Daar de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat het schip zich niet aan het Nedei'landsehe gezag zou onderwerpen, is door de justitie de hulp ingeroepen van de militaire autoriteiten, waarna de ondercom mandant van de marine te Vlissingen, ka pitein ter zee Van der Stad, H.M.'s „Brinio" ter beschikking stelde, onder commando van den luitenant ter zeer eerste klasse, van Nieuwenhuizen. De Officier van Justitie, de Commissaris van Politie en de Britsche consul zijn daarop tegen middernacht met de zeesleepboot „Go liath" naar het schip gevaren, aan boord waarvan geconfereerd is met den Engelschen kapitein. Intusschen voer de Brinio om het schip heen, zoo nu en dan haar felle zoeklichten op het schip richtende voor eventueele ge vallen van tegenstand en ter beveiliging van de aan boord zijnde autoriteiten. Door een deurwaarder is daarop beslag op het schip gelegd en dit is door twee sleepbooten onder begeleiding van de „Brinio" naar de buiten haven te Vlissingen gesleept, waarna het schip Zaterdagmorgen vroeg naar een der binnenhavens is overgebracht. Het schip is aldaar onder strenge bewaking van de poli tie gesteld. Niemand van de bemanning, bestaande uit Spanjaarden, mag het schip verlaten. Het gevolg van deze inbeslagneming zal zijn, dat verscheidene processen zullen wor den gevoerd over de vraag, wien de schat ten, welke het schip aan boord heeft, zullen worden ter hand gesteld. Omtrent een inventarisatie van de zich aan boord bevindende schatten geld, ju weelen en waardepapieren is nog geen be slissing genomen. Indien men tot zulk een arbeid mocht overgaan, zouden hiermede zeker vele weken gemoeid zijn. Volgens een ruwe raming echter zou de lading van het schip een bedrag van een millioen gulden vertegenwoordigen. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat het schip met vijftig vluchtelingen uit Bil bao was vertrokken. Deze zijn in Frankrijk, in La Falise, de voorhaven van Larochelle, van boord gegaan. Tot de vluchtelingen be hoorde ook een der Baskische ministers en zijn familie. Men vermoedt, dat te La Falise een gedeelte van de waardevolle lading het schip verlaten heeft. Een Nederlandsche hofmeester. Van de bemanning maakt ook een Neder lander deel uit. een 57-jarige hofmeester uit Rotterdam, die zes maanden geleden met hetzelfde schip van Rotterdam naar Bilbao was vertrokken. De bemanning bestond toen uit nog eenige Nederlanders, een aantal Arabieren en een Engelschmap. Men had van Bilbao uit verschillende reizen naar Alicante en Valencia en terug gemaakt. Even voor den val van Bilbao is de kostbare lading aan boord gebracht, vermoedelijk met militaire vrachtauto's. Het schip had zich te La Falise spoedig uit de voeten gemaakt, toen bleek, dat de Fransche politie de beide andere schepen in beslag had genomen. De politie zorgt er streng voor. dat de Spaansche opvarenden niet in aanraking ko men met den wal. Aan den hofmeester is echter verlof gegeven het schip te verlaten en huiswaarts te keeren, doch de man wenschte van dit recht geen gebruik te ma ken en bleef aan boord. Zooals men weet is bet voorloonige beslag van zuiver civielen aard en houden de poli tiemaatregelen uitsluitend verband met de bepalingen der vreemdelingenwet. Op een nadere beslissing van de rechtbank wordt gewacht. De belangen van de tegenpartij, welke nog niet bekend is. ziin in hande" gegeven van den Middelburgschen advocaat mr. P. Dieleman. Aan boord van de „Thorpehall" zijn twaalf revolvers aangetroffen, 120 patronen bevat tende, welke in beslag zijn genomen. Zienswijze der BaskwcTr* regeerïng. Een vertegenwoordiger der Baskische re geering zond ons het volgende communiqué: De in beslag genomen lading van de „Thor pehall" ,o.a. bestaande uit juweelen en goud, is het eigendom van de Baskische regeering. De wettige grondslag van dit eigendom be rust op een op volkomen normale en legale wijze tot stand gekomen regeeringsdecreet van 3 Mei jl. dit decreet behelst de verplich ting voor alle Spaansche onderdanen der Baskische regeering de zich in hun bezit bevindende juweelen en goudswaarden in te leveren, waarna hen door de regeering de tegenwaarde dezer goederen in peseta's is uitbetaald. Op deze wijze is de Baskische regeering in het bezit der Zaterdag jl. inbeslag genomen voorwerpen gekomen. Deze maatregelen zijn wettelijk en moreel verantwoord door het feit. dat tengevolge van den oorlogstoestand, die de regeering is opgedrongen, een nijpend gebrek aan deviezen is ontstaan, juist op het moment dat de behoefte aan buiten- landsche betalingsmiddelen sterk is toege nomen. Een groot gedeelte der Baskische be volking bevindt zich namelijk in het .buiten land tengevolge der evacuatie en het is de Baskische regeering, die zich verplicht heeft voor het financieel onderhoud van haar on derdanen aldaar zorg te dragen. Buitenlanders zijn vrijgesteld van de in het decreet opgenomen bepalingen, het zijn dus slechts Baskische onderdanen, die zich uiteraard hebben te houden aan de wettig tot stand gekomen maatregelen van hun re geering, die haar wettigheid ontleent aan een in vrijheid gekozen parlement, aan de grondwet en aan de Spaansche regeering. Conversie van Nederlandsche Spoorwegwaarden. Ongeveer ƒ400 millioen geconverteerd. Zooals bekend is 30 Juni 1.1. de termijn voor verwisseling der spoorwegobligaties en aan- deelen der H. IJ. S. M. en S.S. in 3 obl. Nederland 1937 gesloten. Het Handelsblad verneemt dat het niet in de bedoeling ligt dezen ter mijn officieel te verlengen, hoe wel aan houders, die aannemelijk maken, dat zij niet voor 30 Juni in de gelegenheid waren aan de conversie deel te nemen, alsnog omwisseling zal worden toegestaan. Het aanbod is een groot succes ge weest de bedragen, welke in totaal zijn omgewisseld, zijn nog niet offi ciéél bekend, maar slechts een zeer klein gedeelte van de obligaties niet meer dan circa 8 millioen op een totaal van ruim ƒ407 millioen converteerbare waarden is niet ge converteerd. INSTALLATIE VAN PRINS BERNHARD IN DE JOHANNITERORDE. Op kasteel Doorwerth is Zaterdag Prins Bernhard als eere-ridder en rechtsridder van de Johanniterorde geïnstalleerd. Er waren reeds vroeg in den morgen vele belangstellenden. De politie had de toegangs wegen naar het kasteel, waarvan de vlaggen wapperden, afgezet. Vijftig kinderen van het huis Heelsum van het Centraal Genootschap hadden een plaatsje gekregen om den hoogen gast te kunnen zien. Pruis Bernhard kwam om half twaalf met zijn groote Maibach-auto aan, die door een chauffeur werd bestuurd. De Prins werd ver welkomd door jhr. E. H. van Loon, die de overige leden van het convent der Commen- derij Nederland voorstelde. In het kasteel volgde daarop de installatie, waarbij de waar nemende Commendator, mr. W. J. Baron van Lijnden, de installatierede uitsprak en aan den prins het eere-teeken van de orde uit reikte. Daarna werden de overige rechtsrid- ders geinstalleerd. Hierop volgde een noen maal in het kasteel. V. A. R. A. gaat liaar Studio uitbreiden. De Vereenigingsraad van de V. A. R. A. heeft volgens „Het Volk" besloten tot uitbrei ding van het studio-complex over te gaan. Ter gedeeltelijke bestrijding van de bouw kosten zal een inzameling worden gehouden. Het bouwplan is ontworpen door de archi tecten Snellebrand en Tlbrink. Het omvat den bouw van een groote concertzaal en uitbrei ding van het aantal studio's de concert zaal inbegrepen tot zeven. Schoolkinderen vliegen naar Indië. Om er de zomervacantie door te brengen. Wie Zaterdagmorgen op Schiphol ver toefde, had een alleraardigst tafereeltje kun nen bijwonen. Bij het groote Douglasvliegtuig dat gereed stond voor de reis naar Indië, ver drong zich een uitgelaten schare schoolkin deren, als een bijenzwerm voor zijn korf. Het waren leerlingen van het Amsterdamsche ly ceum van dr. Gunning, een heele klas, die met enkele leeraren een vriendinnetje uit geleide kwamen doen voor de reis naar Indië, ver in kilometers, maar slechts 5y2 dag per KL.M. Wilda Kooiker, zooals het 14-jarige luchtreizigstertje heet, gaat haar ouders in Palembang bezoeken. Zij zal haar zomer vacantie thuis in Indië doorbrengen. Het is lang niet de eerste keer, dat de K. L. M. schoolkinderen met vacantie naar Indië brengt. Maar door de voordeelige tarieven, welke zijn ingevoerd een retourbiljet kost voor hun niet meer dan een enkele reis voor anderen zijn juist in de laatste weken vele kinderen geboekt voor een retourvlucht naar Batavia, Bandoeng, Palembang of Medan. De prachtige gelegenheid, welke de K. L. M biedt en waardoor het mogelijk is geworden, dat schoolkinderen hun zomervacantie in In dië bij hun ouders kunnen doorbrengen is weer eens een demonstratie van de ideëele beteekenis, welke aan de luchtverbinding van Nederland met Indië ten grondslag ligt. Afscheid van dr. Johan Wagenaar Dr. Wagenaar Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Onder groote belangstelling van autoritei ten, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen heeft Zaterdagmiddag dr. Johan Wagenaar in een bijeenkomst, die gekenmerkt werd door een sfeer van groote hartelijkheid, afscheid genomen als directeur van het Kon. Conserva torium voor muziek te 's-Gravenhage, uit welke functie hij ontslag had aangevraagd, wat hem op de meest eervolle wijze was ver leend. Behalve de leden van de commissie van toe zicht, de leeraren, leerlingen en oud-leerlin gen waren verder aanwezig de heer P. Visser, chef van de afdeeling Kunst en Wetenschap van het Departement van Onderwijs, Kunst en Wetenschap, baron Baud, Kamerheer van Prinses Juliana, jhr. mr. Six, chef van het kabinet van den burgemeester van 's-Gra- vanhage en de heer Sem Dresden, die dr. Wa genaar als directeur van het Kon. Conserva torium opvolgt. Te half vier werden mevrouw Wagenaar, dr. Johan Wagenaar, eenige naaste verwan ten en de burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy, binnengeleid dooi den voorzitter van de commissie van toezicht, mr. van Haeften. De trompettisten en ko perblazers van het uit leerlingen en oud leerlingen alsmede eenige leeraren samenge stelde orkestje zetten onder leiding van den heer Walter Boer de door dr. Wagenaar zelf gecomponeerde hymne voor koperblazers in. Toen deze verklonken was nam. mr. Van Haeften het woord. Spr. noemde dr. Wagenaar wellicht een der grootste muziekpaedagogen van Europa, die niet alleen gewaardeerd werd als groot mu sicus, doch tevens om zijn zuiver menschelijke eigenschappen, zijn nauwgezet plichtsgevoel, zijn groote voortvarendheid en vooral om zijn eerlijkheid en rechtvaardigheid. Namens allen die dr. Wagenaar hadden willen huldigen bood spreker den scheidenden directeur een door den kunstschilder W. van der Berg vervaardigd portret van dr. Wage naar aan. Vervolgens las hij een telegram voor na mens de Koningin, die dr. Wagenaar dankte voor de vele goede adviezen die hij op mu ziekgebied gegeven had. Het orkestje speelde hierna het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd medegezongen. Hierna sprak de heer P. Visser namens den wegens uitstedigheid verhinderden minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschap. Spreker wijdde woorden van groote waar deering aan de beteekenis van den scheiden den directeur voor ons muziekleven en de Nederlandsche muziekliteratuur. Onder luid applaus der aanwezigen deelde hij tenslotte mede, dat het de Koningin had behaagd, dr. Joh. Wagenaar te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester De Monchy hield na deze heu gelijke mededeeling een geestige toespraak. Met dankbaarheid gewaagde spreker er van, dat de partituren van dr. Wagenaar een plaats hebben gevonden in het Haagsche ge meentemuseum. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de scheidende directeur nog ja ren in het centrum van het Haagsche mu ziekleven zou blijven bestaan. De administrateur van het conservatorium, de heer Oudemans, die 15y2 jaar met dr. Wagenaar heeft samengewerkt, sprak een per soonlijk afscheidswoord en de heer E. van Beinum sprak namens de leeraren woorden van bewondering en aanhankelijkheid. Namens de leerlingen en oudleerlingen vierde tenslotte mej. Carla Kohnstamm het woox-d. Onder leiding van den heer Walter Boer speelde het orkest van leerlingen en oud-leer lingen hierna het door dr. Wagenaar zelf ge componeerde concert voor orgel en strijk orkest. Bewogen dankte dr. Wagenaar voor de hem ten deel gevallen onderscheiding en voor de vele blijken van hartelijkheid en aanhanke lijkheid. (Adv. Ingez. Med.) Weer enkele menschenlevens te betreuren. Weddenschap liep noodlottig uit. Het water, één van de schoonheden van ons land, maar ook één van de grootste gevaren voor hen die de zwemkunst niet voldoende machtig zijn, heeft weer verschillende slacht offers geëischt. Zaterdagmiddag is omstreeks drie uur een jongetje van zeven jaar, wonende in de Albert Cuypstraat te Amsterdam, bij het spelen in den Amstel gevallen. Het kind verdween ter stond in de diepte. Het lijkje is door de politie na tien minuten dreggen opgehaald. In een zweminrichting verdronken. In de gemeentelijke zweminrichting aan de Blikkenberglaan te Zeist waren Zaterdag middag de gebroeders Van de W., terwijl het in de inrichting zeer druk was, gaan zwem men. De oudste van hen keerde na korten tijd huiswaarts, de jongere, 15-jarige broer wilde nog eenigen tijd in de inrichting blijven. Toen hij echter na verloop van tijd nog niet thuis kwam, ging men een onderzoek instel len in de zweminrichting. De kleeren van den vermiste bleken in het kleedhokje te hangen. Terstond ging men dreggen en weldra had men het lijk van den jeugdigen J. B. van de W. boven gebracht. Noodlottige weddenschap. Om half zeven Zaterdagavond waren eenige jongens in de eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam aan het zwemmen. Zij wilden zich reeds weer aankleeden, toen een der kna pen met eenige kameraadjes een weddenschap aanging, wie het langst onder water kon blij ven. Dit is den 12-jarigen A. Koster noodlottig geworden. De jongen bleef zoolang onder wa ter, dat zijn kameraadjes opgerust wei-den. Hun vermoeden bleek bewaarheid geworden: Koster is niet meer boven gekomen. Men is ter plaatse aan het dreggen gegaan. Het SeWica-iStatCon Doorsmeren - wasschen en/of stalling bij abonnement zeer billijk N.V.Gebr.H.& F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 (Adv. Ingez. Med.) Eén oogenblik van onvoorzichtigheid of roekeloosheid heeft noodlottige gevolgen. Het noodlot van het snelverkeer is, dat elke onachtzaamheid menschen levens kan kosten. Men kan de prach tigste wettelijke bepalingen maken, maar zij zullen nooit kunnen weg nemen, dat een bestuurder even niet oplet, of dat een wandelaar roekeloos oversteektHoe vaak dit nog ge beurt, blijkt uit onderstaande lijst. Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is onder Voorhout een ernstig ongeluk gebeurd, dat zijn oor zaak vond in het feit, dat de be stuurder op de verkeerde pedaal trapte en in plaats van te remmen. Een vierpersoons Citróën, thuisbehoorende te Amsterdam, bezet met zes personen, kwam op dat oogenblik van Sassenheim in de rich ting Noordwijk gereden. Bij den driesprong in de Teylingerlaan beging de autobestuur der zijn noodlottige vergissing, met het ge volg, dat de wagen kantelde en aan de over zijde tegen den betonnen kadewand botste. Een der inzittend enslaagde erin uit de auto te komen. Toegesnelde voorbijgangers brachten de vijf overige inzittenden op het droge: zij waren deerlijk toegetakeld. Bloed en modder hadden hun gezichten geheel on herkenbaar gemaakt. Vier van de veronge lukten waren bewusteloos. Per particuliere auto heeft men hen ijlings naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Nader wordt gemeld, dat bij onderzoek van de vier dames en twee heeren, in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden is gebleken, dat het ongeluk vrij goed is afgeloopen. De ge neesheer verklaarde, dat drie of vier leden van het gezelschap Zondag het Ziekenhuis zouden kunnen verlaten, de overigen moeten nog in observatie blijven. De bestuurder F. P. uit Amsterdam, is vermoedelijk door de in zittenden afgeleid, waardoor hem het waar schuwingsbord op 200 meter voor den drie sprong is ontgaan. Motorrijder gedood. Zaterdagmiddag reed op den provincialen weg Meyelasten bij het gehucht Heusden een onderofficier van de militaire politie uit Hel mond met zijn motor in de richting Asten. Zijn echtgenoote zat op de duo. Plotseling kwam een vrachtauto, bestuurd door van E. uit St. Oedenrode, uit een linkerzijweg. Ver moedelijk heeft de motoiTijder de auto te laat opgemerkt. In volle vaart reed hij tegen de voorzijde van den vrachtwagen aan. De gevolgen waren ontzettend. De motox-rijder werd op slag gedood. De duorijdster vloog door de voorruit van de vrachtauto. Zij is in zorg wekken den toestand naar een ziekenhuis in Helmond vervoerd. Motor en fiets in botsing. Een wielrijdster, mej. van T. uit Hillegom, is Zaterdagavond op den rijksweg te Sas senheim, ter hoogte van de Wasbekerlaan, met een motorrijder in botsing gekomen. De bestuurder van het motorrijwiel werd ernstig gewond; zijn echtgenoote, die op de duo zat, brak een sleutelbeen, terwijl de fietsrijdster vrij ernstige hxxid- en schaafwonden opliep. Tegen auto geloopen. In het gehucht Ingen (gem. Echt) is Zater dag het dx-iejarig zpoxitje van den heer Van Buggenum, toen hét spelende de weg over stak, tegen de passeerende auto van dr. W. uit Echt opgeloopen. Met een zware hersen schudding is het kind in het St. Laxxrentius- ziekenhuis te Roermond opgenomen, waar het is overleden. Meisje zeer zwaar gewond. Te Capelle aaxx den IJsel is Zaterdagmiddag de achttienjarige M. Bolsen uit Rotterdam door een auto overreden. Met een schedel- bx-euk en een gebroken sleutelbeen is het meisje naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel in haar woonplaats vervoerd. Zij verkeert in zorgwekkenden toestand. Vrouw onder de tram. Te Gouda wilde de 57-jarige T. van der Bijlvan Swienen voor een naderende tram trein de overweg aan de Karnemelksloot over steken. De vrouw is doof en de overwegwach ter, die met een vlag het publiek waarschuwt, beduidde haar nog de ovex-weg niet over te steken, maar zij dacht blijkbaar wel vóór de tramtrein te kunnen passeeren. Hoewel het treintje ter plaatse langzaam reed, liep zij toch niet vlug genoeg. Met een hersenschud ding en bloedende wonden werd zij opgeno- nomen en naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar zij kort na aan komst is overlede- stoffelijk overschot is tot heden niet gevonden. Van een schuit gevallen. Zaterdagmiddag was het 14-jarige zoontje van de familie Hermans in Den Helder aan het spelen op een met steenen beladen schuit hx het Noord-Hollandsch Kanaal nabij Fort Oost-Oever. Plotseling viel hij overboord in het kanaal en verdween onmiddellijk onder water. De jongen kon niet zwemmen en of schoon enkele personen te water gingen om hem te redden, mochten hun energieke po gingen helaas niet baten. In een wiel weggezakt. Te Herpen had zich Zaterdagmiddag de 22- jarige landbouwer Dappers in de Wetering te water begeven, om daar te baden. Hij zakte echter plotseling in een wiel weg. Na eenige uren dreggen heeft men het lijk van het slachtoffer opgehaald. D. was kostwinner van een talrijk gezin, daar zijxx vader invalide is. Zoon „AKKERTJE" maakt U weer frisch. rustig en kalm. Maakt dat Ge een goed examen zult doen. Zorg dus in dezen examen-tijd zoo'n metalen zakdoosie met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Ze zijn overal verkrijgbaar voor slechts 20 cent. (Adv. Ingez. Med.) Train van N. Z. H. T. M. in botsing met touringcar. Paniek in de autobus. Engelsche dame licht gewond. Naar de Tel. meldt is Zaterdag middag in Broek en Waterland, bij het smalle bruggetje, een motorwa gen van de N. Z. H. T. M. op een tou- ringcar xxxet vreemdelingen gebotst; in de autobus ontstond een paniek en een Engelsche dame werd vrij ernstig gewond. De materieele schade aan beide wagens was vrij belangrijk. Een vijftal touring-cars van de V. I. O. S. was met vreemdelingen op weg naar Volen- dam. Reeds waren eenige bussen over de brug. De derde bus met ongeveer dertig passa giers draaide heel langzaam de brug op en bevond zich dwars over den rijweg en de rails, toen de tram met vrij groote snelheid, om streeks 40 K.M. uit de Broeker Meer na derde. De wagenbestuxxrder die de bus direct zag, en het gevaar onmiddellijk begreep, remde uit alle kracht maar kon niet meer voorko men, dat de motorwagen de bus met gx-oote kracht in de flank trof. De zware bus kreeg zulk een schok, dat zij eenige meters op zij werd gezet. Door den schok sprongen de ruiten van de toeringcar en onder de passagiers ontstond een ware paniek. Gillend drongen zij naar den uitgang en pi'obeerden allen tegelijk uit den geram- den wagen te komen. Dit liep gelukkig nogal goed af. Een Engelsche dame was door een glas scherf onder het oog getroffen en vex-loor het bewustzijn. Dr. Parree uit Broek in Water land was direct ter plaatse en behandelde de dame die een bloeduitstorting had gekregen. Van de tram waren de koplampen vernield en er was een flinke deuk in de voorzijde ge komen. Ook de bus had vrij belangrijke schade gekregen. De passagiers uit de bus werden over de andere touringscars vex-deeld en. konden toen de reis naar Volendam voort zetten. De gemeenteveldwachter, de heer Middel- hoek, stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam remproeven met den tramwagen, waarbij bleek dat de tram bij de geringe snel heid van 15 K.M. nog dertig meter noodig had om geheel tot stilstand te komen. (Zooals bekend, zijn er plannen in bewer king voor een betere en aan de eischen van het groote verkeer voldoende brug). „EIGEN TUIN" TE HAARLEM. Op de dezer dagen te Bilthoven gehouden nationale lathyruskeuring, georganiseerd door de Nederlandsche Lathyrusvereeniging in sa menwerking met de Koninklijke Nederland sche Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, behaalde de Coöperatieve tuinbouw- vereeniging „Eigen Tuin" aan den Zomerweg te Haarlem, een kleine gouden medaille, be schikbaar gesteld door de Nederlandsche La thyrusvereeniging. Deze volkstuin oogstte dit jaar reeds eerder succes met de op dien tuin gekweekte Lathyrus. Op een ledenvergadering van de afd Haarlem van de genoemde Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde ver wierf een collectieve inzending lathyrus van dien tuin het hoogste aantal punten, dat aan inzendingen op deze vergaderingen pleegt te worden toegekend. ALGEMEENE BESTUURSVERGADERING VOLKSUNIVERSITEIT HAARLEM Maandag. Vrijdag 9 Juli houdt de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken des avonds te 7.30 uur in het gebouw van de le H. B. S., Zijlvest, een algemeene bestuursvergadering. O.m. zxxllen mededeelingen worden gedaan omtrent het Onderwijsprogramma 1937/'38 PERSONALIA. Mej. I. A. Straatsma, te Haarlem, is t$ Utrecht geslaagd voor tandarts

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5