Dantzig, Europa s wespennest. Thijs IJs en de Brullende Berg De socialisten en het kabinet-Chautemps. PIANO'S MUZIEK RADIO Mislukte aanslag op den Portugeeschen Premier. MAAND A G 5 JULI 1937 HAAELEM'S DAGBLAD 4 Uiteenzetting van Blum over de politieke gebeurtenissen in Frankrijk. m G0LDSCHI1EDINC m GROOTE MARKT 8, bij het Stadhuis. Gedurende de zomermaanden 6 UUR GESLOTEN, behoudens afspraak. Handel sterft langzaam in het oude stadje De politiek der Nat. Socialisten. „volkswoede" te beschermen en zij werden slechts vrijgelaten tegen de belofte hun man daat neer te leggen. Verschillende Katholieke, Duitsch-nationale en sociaal-democratische Senaatsleden zijn op deze wijze in de gevan genis gekomen en een aantal hunner heeft inderdaad de vrijheid herkregen, zoodra zij hun ontslag als afgevaardigde hadden ge nomen. Op den 1-Meidag heeft gouwleider Forster een rede gehouden, waarin hij de aanstaande meerderheid van de nationaal-socialistische partij in den Senaat aangekondigd heeft, die volgens zijn woorden op zuiver legale en grondwettige wijze verkregen zou worden. Politieke „bekeerlingen". Behalve dat men de leden der oppositie in hechtenis zet de leider van het Katho lieke Centrum, dr. Stachnik, bevindt zich reeds verscheidene maanden in gevangen schap, de sociaal-democraat Weber langer dan een half jaar verwijdert men ze uit den Senaat door ze eenvoudig door de nat.-socia- listische meerderheid van hun mandaat ver vallen te doen verklaren. Dit geschiedde onder anderen met de sociaal-democraten Broszt en Kruppke. Bovendien komen in de laatste maanden vele bekeeringen van vroegere te genstanders tot nationaal-socialisten voor. Eind April werden twee Poolsche bladen in Dantzig in beslag genomen, die mededeelden dat een tweetal Centrumafgevaardigden en een socialist door de N. S. D. A. P. omgekocht zouden zijn om lid te worden van deze partij. Ofschoon dit in Dantzig heftig ontkend werd, meldden de heeren Günther, Hoehn en Godau eenige dagen later zich als lid van de natio naal-socialistische partij aan. De eerste twee waren katholieken, de laatste sociaal-demo craat. In het totaal moeten deze „bekeerin gen" dertigduizend Dantziger guldens gekost hebben Inmiddels krijgen ook de Polen in Dantzig het zwaarder te verantwoorden. Op diverse bedrijven wordt een druk uitgeoefend om de zich in hun dienst bevindende Poolsche ar beiders te ontslaan, en reeds is een groot aan tal Polen uit de vrije stad vertrokken naar Gdynia om daar werk te vinden. De politieke hartstochten laaien hoog op, en inmiddels loopt de haven leeg en stijgt het aantal werkloozen onrustbarend. De financiën van de stad bevinden zich in een zeer onge zonden toestand, die door de devaluatie van den Dantzigschen gulden eerder slechter dan beter is geworden. Zoo is de toestand in Dantzig, in het voorjaar van 1937. In de vrije stad Dantzig. een oud. stil stadje, waarin de handel langham sterft. Een stadje met leuke, oude trapgeveltjes. En een wespen nest. K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden.) Havas bericht uit Bordeaux 4 Juli: Minister Blum heeft op een socialistische vergadering de redenen uiteengezet, waar om hij: 1. Volmachten voor zijn regeering heeft gevraagd. 2. Het ontslag van zijn regeering heeft aangeboden. 3. Deelneemt aan de regeering van Chautemps. Voorts sprak hij over de nieuwe devaluatie. Blum zeide om.: De vorige regeering heeft op financieel en monetair gebied steeds ernstiger en hardnek kiger moeilijkheden ondervonden. Deze moei lijkheden begonnen niet met haar Reeds ja renlang verdwijnen, bijna regelmatig, goud en kapitaal uit Frankrijk. Jarenlang reeds vertoonen de begrootingen een toenemend tekort. Blum zeide, dat het oogenblik gekomen was om het evenwicht op de begrooting te conso- lideeren en dat men gereed was voor een be lastingherziening. Een buitengewoon hevige aanval werd ont ketend op de franc en de staatsfondsen, welke aanval gepaard ging van het gerucht, dat een onafwendbare devaluatie voor de dein: stond. De toestand werd nog verergerd door het aftreden van twee belangrijke personen, die in Maart j.l. door de regeering waren be noemd om van advies te dienen bij het be heer over de egalisatiefondsen. Deze feiten hebben de regeering genoopt volmachten te vragen. De strijd tegen den senaat werd met wet tige, constitutioneele middelen gevoerd. Deze strijd zou de moeilijkheden van de schatkist hebben kunnen verergeren op het ernstige oogenblik in den buitenlandschen toestand, dat zich het incident met de „Leipzig" voor deed, dat „een diplomatieke crisis veroor zaakte, welker beloop moeilijk te voorzien was." Daarom trok de regeering zich terug en deed het een beroep op het land alle koel bloedigheid te bewaren. Een weigering deel te nemen aan de re geering Chautemps zou de solidariteit tus- schen socialisten en radicaal-socialisten en derhalve het Volksfront hebben kunnen bre ken. Daarom heeft Blum de socialistische partij verzocht en heeft deze er in toege stemd deel te nemen aan een regeering on radicale leiding. De socialisten hebben er in toegestemd een poging te doen beide Ka mers met elkander te verzoenen en een op lossing te zoeken van de monetaire moeilijk heden. De speculatie werd tot staan gebracht op het oogenblik, dat zij zich tijdens de minister crisis weer ernstig liet gelden en een paniek stemming ontketende, welke langzamerhand Nog kans op redding van Amelia Earhart? Reddingspogingen op groote schaal. Blijkens berichten uit Washington heeft men nog steeds geen zekerheid over het lot van Amelia Earhart. Het vliegkampschip „Lexington" is met 54 gevechtsvliegtuigen aan boord uit San Diego vertrokken in de richting van het eiland How- land om te helpen bij de onderzoekingen. San Diego is 7.000 mijl van Howland verwijderd. Verder worde gezocht door twee mijnen vegers, twee torpedojagers en het kustvaartuig „Stasca". Het radiostation van de Pan-American Airways op Honoloeloe heeft medegedeeld, dat- het gisteren een aan mevr. Earhart geadres seerd bericht heeft uitgezonden. In dit bericht werd om antwoord verzocht en een kwartier later werden zwakke seinen opgevangen, af komstig van een punt, gelegen ten Zuid-Oos ten van het eiland Howland. Door storing kon echter het gedeelte, waarin waarschijnlijk de positie werd opgegeven, niet worden ontcij ferd. Volgens sommigne zou de aviatrice hebben kunnen dalen op een koraalrif midden in den Stillen Oceaan. De po sitie van de vliegster en haar metgezel zou dan niet wanhopig zijn, aangezien zij voor vijftien dagen mondvoorraad hebben medegenomen, alsmede een distilleertoestel, waarmede zij zich drinkwater kunnen verschaffen. Na het incident op de Amoer. Muiterij in de Sovjetgarnizoenen? Het D.N.B. verneemt uit Ssinking; Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt, is in de Sovjet-Russische grensgarnizoenen aan de Amoer muiterij ontstaan. De muiters zouden verscheiden dorpen in brand hebben gestoken en de bewoners hebben omgebracht. De op standige beweging zou tot garnizoens in andere grens districten overslaan. Franscli scliop voor Santander aangehouden. Door den Nationalistischen kruiser „Almirante Cervera". Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het Fransche schip „tregaster" door den kruiser „Almirante Cer vera" van de Francovloot aangehouden is. Deze aanhouding geschiedde voor Santander binnen de Spaansche territoriale wateren. Het schip wordt thans naai* Bilbao geleid. Fransche oorlogsschepen zijn naar de „Tre- gastel" gezonden. De kwestie werd onmiddellijk ter kennis ge bracht van den Franschen cansul te San Se bastian, die tracht in contact te komen met den Franschen consul te Bilbao. De consul te San Sebastian volgt de ontwikkeling van het incident nauwkeurig, in nauwe samenwerking met het ministerie van buitenlandsche zaken. LORD NUFFIELD, DE GOEDGEEFSCHE. Uit Londen: Lord Nuffield heeft opnieuw zijn beurs geopend en wel voor het Royal Berkshire ziekenhuis te Reading, aan welke inrichting hij een bedrag van 30.000 pond sterling heeft geschonken, voor den bouw van een nieuwe afdeeling voor kraamvrouwen en zuigelingen en een operatiezaal. onweerstaanbaar werd. Wanneer iedereen de valuatie onafwendbaar acht, wordt zij dat in derdaad. Blum zeide tenslotte, dat de nieuwe regee- ring dank zij de goedgekeurde volmachten beter gewapend is dan haar voorgangster. Ierland Groote voorsprong van De Valera bij tie verkiezingen. Zondagavond was de uitslag der verkiezin gen in Ierland als volgt: De Valera 58 zetels, Cosgrave 37, Labour 11, Onafhankelijken B. Rusland Terechtstellingen wegens spionnage. Havas meldt uit Moskou 4 Juli: Eenige dagen geleden heeft de „Lenin- gradkaya Pravda" bericht, dat een groep Estlandsche spionnen in het gebied van Le ningrad was terechtgesteld, doch nergens werd melding gemaakt van de 120 Estland sche en Poolsche spionnen, welke volgens be richten in het buitenland te Moskou zouden zijn terechtgesteld. Kort geleden berichtte de „Rikhockeans- kaya" welke te Chabarovsk verschijnt, dat de protestantsche geestelijke Greiwas werd gearresteerd onder verdenking van spion nage. Verder beklaagt de pers zich er over, dat de anti-godsdienstige propaganda verslapt. „Pravda" wijst op het toenemen van den invloed der geestelijkheid, vooral in het Magnitigorsk-gebied in de Oeral, waar de geestelijkheid weer bezit nam van de kathe draal, gebruik makend van de slappe hou ding van de autoriteiten, terwijl soms de plaatselijke autoriteiten medewerken. Dit was het geval te Wolkowo, waar de kerk van een aluminiumfabriek de noodige materialen kreeg, directeur van deze fabriek was een der leiders van de atheïstische organisatie in de Oeral. De arrestatie van ds. Niemoeller. „God kan men niet arresteeren". Uit Berlijn: In teegnwoordigheid van een groote menigte geloovige is Zondagochtend in de Jezus-Christus-kerk te Dahlem een kerk dienst gehouden, waar speciaal gebeden zijn uitgesproken voor ds. Niemoeller van de Be lijdende Kerk, die dezer dagen is gearresteerd. Een diepe ontroering maakte zich van de aanwezigen meester,toen de super-intendant- generaal Otto Dibelius den kansel betrad, van waar af ds. Niemoeller, de voorvechter van de Belijdende Kerk, nog zoo onlangs het zooveel vuur en welsprekendheid had gepredikt. De predikant las een verklaring voor van den broederraad der Evangelische Kerk van de Oud-Pruisische Unie, waarin betoogd wordt, dat Martin Niemoeller en de andere door de Gestapo gearresteerde dominees slechts het Christelijk geloof hebben verdedigd. De tegen hen in de pers geuite beschuldigin gen, aldus de veklaring, zijn slechts zuivere laster. Nooit heef Niemoeller tot rebellie tegen den staat opgehitst. Hij eischte voor de kerk slechts het recht voort te bestaan volgens het evangelie en de Schrift. Spreker las den tweeden brief voor van Paulus aan Timotheus waarin Paulüs zijn lij den in de gevangenis te Tarse beschrijft. Hij vergeleek ds. Niemoeller bij den goeden sol daat van Jezus Christus. Evenals Paulus, aldus Dibelius, is onze dominee gevangen, evenals hij lijdt hij in de gevangenis, maar hij ver duurt zijn lijden in de troostrijke zekerheid, dat men God niet zal kunnen arresteeren. Professor Pachnin, de deken van de paro chie, las aanu het einde van den dienst een resolutie voor, waarin opnieuw wordt betoogd, dat ds. Niemoeller nimmer tot rebellie tegen den staat heeft opgezet, maar dat hij ge streden heeft om het Duitsche volk voor den christelijken godsdienst te behouden. Deze resolutie werd door alle geloovigen van de parochie Dahlem en door een groot aan tal bezoekers uit naburige parochies onder teekend. Zij zal worden overhandigd aan den rijks minister van justitie Guertner. (Adv. Ingez. Med.) Bom in zijn nabijheid tot ontploffing gekomen. Uit Lissabon 4 Juli: Op- het oogenblik, dat de Portu- geesche minister-president, dr. Sa- lazar. voor de woning van zijn vriend dr. Jose Torcato. waar hij in diens particuliere kapel de mis zou bijwo nen, uit zijn auto stapte, ontplofte een bom, welke in een riool was ge plaatst. Het trottoir werd vernield. Dr. Salazar en zijn secretaris ble ven ongedeerd. Nader wordt gemeld, dat de bom was ge plaatst in een riool, dat op ongeveer een meter diepte in het midden van de straat loopt, v/aar de vriend van den minister-pre sident, dr. Torcato woont, in wiens huiskapel de minister-president iederen Zondag de H. Mis komt bijwonen. Door de ontploffing werden de straatstee- nen aan weerszijden omhoog geslingerd en een aantal winkelruiten vernield. De bom werd electrisch tot ontploffing ge bracht. De auto van den minister-president was geheel in wolken stof en rook gehuld. Salazar nam een oogenblik de aangerichte schade op en ging vervolgens het huis bin nen. In de stad is alles kalm. LENI RÏEFENSTAHL NIET IN ONGENADE? De aanwezigheid van Leni Riefenstahl te Parijs, waar zij op de tentoonstelling de vertooning van de onder haar leiding ver vaardigde film van de Olympische Spelen bij heeft gewoond, wordt te Parijs opgevat als een démenti inzake recente berichten, dat zij in ongenade gevallen zou zijn, aldus de N.R.C. Wel moet zij met Goebbels technische con troversen gehad hebben, maar als eenig ant woord aan de journalisten, die haar de on bescheiden vraag stelden, antwoordde ze, dat Hitier en Goebbels haar nieuwe woning hebben helpen inwijden. VLIEGONGELUK EISCHT VIER DOODEN. LONDEN, 4 Juli. Uit Johnstone wordt ge meld, dat een civiel toestel in de nabijheid aldaar is neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. (Havas) WILLEM VAN STRIJDONCK OVERLEDEN. De Belgische schilder Willem van Strij- donck is op 76-jarigen leeftijd overleden. Hij heeft een rol van beteekenis gespeeld in de ontwikkeilng van de neo-impressionistische Belgische school. TREINONGELUK IN BELGIë. Zondagochtend is bij den ingang van het St. Pie ter-station te Gent de trein, die om 6.59 uur van Oostende naar Brussel was ver trokken, door een anderen trein in de flank aangereden. Beide locomotieven kantelden om, terwijl ook een wagen van den trein uit Oostende ontspoorde. Tien reizigers zijn licht en twee zwaar gewond. De lichtgewonden konden na verbonden te zijn, de reis voortzetten: de zwaargewonden zijn in het ziekenhuis opge nomen. Bij zomerkleeding behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, in wrijft met AMTT ■DA-zonnebruincréme. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. IngezMed.) omt men naar Utrecht, dan ziet men reeds uit de verte den trotschen Dom van de oude bisschopstad. Komt men naar Dantzig, dan ziet men zoowel uit de Bucht als uit den trein reeds de Marien- kirche als de stad nog maar een grijze vlek te gen den horizon is. De kantige toren beheerscht het beeld van de stad, zijn machtige schaduw valt zwaar over de vele kronkelige steegjes om het gebouw. Een lange, afgesloten wentel trap, dan een dwaaltocht tusschen de gewel dige balken, waaraan nog het houten wiel be vestigd is, waarmede men bij het bouwen de steenen naar boven heeft gesjord. De vensters worden kleiner, slechts schemerachtig valt het licht schuin naar binnen: het zijn schietgaten, die in vroeger tijden gebruikt zijn. Nog een ladder, en dan is men op het platform. Vlak onder ons is de oude stad, dicht opeengedrongen oude huisjes met gevels uit de zestiende en zeventiende eeuw, het water in de haven kaatst het zonlicht terug, een schip vaart uit, het water golft om de land tongen, die zich ver in de Dantziger Bucht uitstrekken. Landwaarts is de bonte lappende ken van akkers en bosschen. Dr. Karl Burckhardt. Voor de pakhuizen met hun latwerk tegen de witte gevels is het stil, op de hobbeüge keien ligt een kat te slapen in de zon. Er zijn weinig schepen, meeuwen scheren over het water van de haven. Dat is het beeld van Dantzig: een oud, stil stadje, waarin de han del langzaam sterft Dan is er een statistiek, die uit Genève komt. Daaruit ziet men, dat kwesties, dit oude, stille stadje betreffend, den Volkenbond ernstige zorgen bereiden. Twee honderd vier en zestig maal heeft men er zich in de stad aan het meer mee bezig gehouden. En er wachten nog een vijftig klachten op behande ling. Dat is het andere Dantzig. De vrije stad. Dantzig en Gdynia. Toen men na den wereldoorlog vrede sloot, vroeg Polen een uitweg naar zee. Het kreeg den Corridor en Dantzig, de havenstad Dant zig, werd tot een vrije stad gemaakt, waarvan Polen gebruik zou kunnen maken. Maar de Polen wilden niet afhankelijk zijn van Dantzig en zij begonnen een nieuwen haven te bouwen, dicht bij de oude Hanzestad. Dat werd Gdynia. Van een visschersdorpje met een paar honderd inwoners groeide Gdynia, dank zij vele millioe- nen zlotych, tot een groote, moderne haven stad van vijftigduizend inwoners. Het is de modernste haven van het continent, misschien wordt het de drukste haven van Europa ook. In 1932 kwamen in Gdynia 7214 schepen, me tende totaal 5.56 millioen reg. ton, die 432.000 ton invoerden en 4.76 millioen ton uitvoerden. In Dantzig waren er in hetzelfde jaar 9291 schepen van 5.53 millioen reg. ton, die 728.000 ton goederen invoerden en 5.05 millioen ton uitvoerden. Tegenwoordig komen er in Gdynia ongeveer 9800 schepen per jaar, in Dantzig nog slechts 6500. Daarom is Dantzig zoo'n stille stad geworden, en daarom is de armoede er groot. De Vrije stad Dantzig heeft een grondwet, voor welker naleving de Volkenbond zorg heeft te dragen. De vrije stad Dantzig heeft ook een Senaat, die een hekel aan deze grondwet heeft. Bovendien zijn er nationaal-socialisten, die practisch de macht in handen hebben. Daarom bereidt Dantzig den Volkenbond zul ke ernstige zorgen. Tot voor eenige maanden zetelde in Dantzig als Hooge Commissaris van den Volkenbond de Ier Sean Lester. In Dantzig hield men van Lester nog minder dan van de grondwet, want hij lette op eiken inbreuk daarop en haastte zich den Volkenbondsraad daarvan in kennis te stellen. Dr. Karl Burckhardt, professor uit Genève, heeft nu zijn taak overgenomen, na dat men met Dantzig overeengekomen was, dat hij zich niet in binnenlandsche aangele genheden van de vrije stad zou mengen. Prof. Burckhardt, een sympathieke Zwitser met zware wenkbrauwen, omwalde oogen, een lan gen, rechten neus met een klein snorretje boven een mond, die steeds tot een gullen lach bereid is, heeft het in Dantzig niet druk. Geen enkele klacht heeft hij vernomen, ver telt hij. Geen verbetering. Toch is de toestand niet verbeterd sinds het vertrek van Lester. Het eenige, dat veranderd is, is de strafwetgeving van Dantzig, die zware gevangenisstraffen stelt op de burgers, die het wagen den Hoogen Commissaris met klachten over de regeering lastig te vallen Het onderscheid tusschen Dantzig en een willkeurige stad in het Derde Rijk is onmerk baar. In de vrije stad mogen geen oppositio- neele kranten meer verschijnen e ritueel slach ten voor de Joden is er verboden, vergaderen is slechts den nationaal-socialisten geoor loofd. Weliswaar heeft men er nog de oude grondwet, maar ook deze zal wel spoedig tot het verleden behooren. Bij de laatste verkie zingen kon de nationaal-socialistische partij niet de vereischte meerderheid behalen om de grondwet te kunnen veranderen, hoewel later nog bleek dat zij bij de stemming had ge knoeid om althans de nominale meerderheid in den Senaat te krijgen. Het Haagsche Hof kwam toen tusschenbeide en verklaarde een aantal Senaatsbesluiten ongeldig en het kwam tot partieele herkiezingen om de knoeierijen bij de overige verkiezingen ongedaan te ma ken. Desondanks scheelt het op het oogenblik maar weinig of de Senaat heeft de vereischte twee-derde meerderheid van nationaal-socia listen om de grondwetswijziging door te kun nen voeren, waardoor de gouwleider van de N S. D. A. P. in Dantzig onbeperkt dictator van de vrije stad wordt. Dit wonder is door de Dantzigsche politie tot stand gebracht. De oppositioneele afge vaardigden werden eenvoudig in hechtenis genomen „Schutzhaft" om ze tegen de U doorgezeten op de fiets Purol verzacht en geneest. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA DINSDAG 6 JULI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.—Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Reportage Na tionaal Middenstanderscongres. 1:1.Huis houdelijke wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest 12.30 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroeporkest. 2.30 Declamatie. 3.— Orfgelspel. Lyra-Trio en Gramofoonmuziek.. 4,30 Kinderkoorzang 5. Kiinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.45 AVRO-Dansorkest en gramofoonmuziek. 7.30 Causerie over Nieuw Guinea. 8.Berich ten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Gramofoon muziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Zang door Padvinderskoor. 10.Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 1045 Actualiteits- flitsen. 11.Berichten A.N.P. Hierna AVRO- Dansorkest. 11,4012,Gramofoonmuzieik. HILVERSUM n, 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Bericihten. 12.15 Modern Kleiinorkest en solist. (Om 12.40 Gra mofoonmuziek). 1.25 Gramofoonmuziek. 2. Vrouwenhalfuur. 3KRO-Orkest en gra mofoonmuzieik) 5.Gramofoonmuzieik. 5.15 De KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felici- tatiebezoek. 6.De KRO-Melodisten. 6.15 Zwemcursus. 6.30 De KRO-Melodisten. 7 Berichten. 7.15 De Martelaren van Gorcum, causerie 7.35 Sporthalfuur. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 De KRO-Melodisten. 9.50 Gramofoon muziek. 10.05 KRO-Orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Vervolg concert. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dansmuziek (gr.pl.) 11.20 Orgelspel 12.05 Radiotooneel. 12.35 Stedelijk Orkest Whitley Bay. 1.35 Cricketreportage. 1.50 Gra mofoonmuziek. 2.05 Metropolitan Police Cen tral Orkest. 2.50 Muzikale causerie (met gr. platen) 3.20 Jack Wilsons kwintet. 3.50 Gra mofoonmuziek. 4.35 Het HungariaZigeuner- orkest. 5.Paste and Paper, causerie. 5.20 Cricketreportagen. 5.35 Het Bridgewater kwintet. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel. 7. Radiotooneel. 8.20 Orkestconcert m.m.v. so liste. 8.50 Vioolvoordracht. 9,20 Berichten 9.40 America Today, causerie. 10.BBC-Theater orkest en soliste. 11.Declamatie. 11.20 Ted Lewis en zijn Band. 11.50^—12.20 Lew Stone en zijn Band RADIO PARIJS, 1648 M. 7,10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkestconcert. In de pauze: Zang. 2.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Conservatorium-koor en solisten. 7.20 Zang. 7.35 Vioolvoordracht. 7.50 Zang. 8.50 .Boccaccio", operette. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair concert. 8,50 Westduitsch Ka merorkest. 12.20 Schupo-Orkest. 1.35 Gramo foonmuziek. 4.35 Pianoduetten. 5.40 Omroep orkest m.m.v. solisten. 8.30 Rob. Gaden's or kest en radiotooneel. 11.1012.20 Orkestcon cert en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest I.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Kleinorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Fred Baron en Emil Roosz met hun dansorkesten. 10.20 Berichten. 10.50 Trio concert. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Het Münchener Omroep-dansorkest. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De reuzen waren zeer ontsteld door het bericht, dat Thijs hen gebracht had. Ze stonden een tijdje te mompelen met elkander, tot opeens een van de reuzen uitriep „Mijn arme vriend Grootoor, wij moeten toch iets voor hem doen! Wat zijn de Kobolden toch slecht. Het lijkt wel, of ze nooit veranderen!" Thijs hoorde hun gepraat een tijdje aan, maar eindelijk kon hij het niet langer uithouden en riep: „Maar schiet dan toch wat op, doe dan toch eindelijk eens wat!" Maar de reuzen antwoordden niet en een van hen haalde een opgevouwen jas te voorschijn. Dit voorbeeld werd door allen gevolgd en nu trokken zij snel deze jassen aan. Thijs wist niet, wat hij zag, toen hij bemerkte, dat alle reuzen opeens verdwenen waren. Maar toen begreep hij hetdie jassen dien den, om de reuzen onzichtbaar te maken!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6