1 Instantine Zuiderpier niet altijd wandelpier. MA A ND AG 5 JULI 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK Een ongunstig aardbeienseizoen. De oogst valt zeer tegen. De aardbeienoogst kenmerkt zich dit jaar door zeer ongunstige resultaten. Zoowel het beschot van den oogst als de prijzen zijn ver beneden de verwachtingen gebleven. De weersomstandigheden hebben niet mee gewerkt om de hooge verwachtingen, die tij dens den rijken bloei werden gekoesterd, in vervulling te doen gaan. Van de vroege soor ten is een groot deel op de akkers verrot aan de struiken als gevolg van overvloedig regen val tijdens onweersbuien, hetgeen een zeer nadeeligen invloed op de vruchten schijnt te hebben. De late soort, de Amazone, brengt het er al niet veel beter af, al werkten daaraan dan ook andere invloeden mee. Tijdens de vruchtzet ting heeft het voor deze soort ontbroken aan de zoele zomerwarmte, waardoor de vrucht, zooals de tuinders dat noemen, niet kon zetten. Het gevolg daarvan is geweest, dat de aanvoe ren aan de tot nu toe gehouden aardbeien veilingen niet bijzonder groot waren. Zij ver- toonen reeds nu een teruggang, hoewel het seizoen de derde week nog moet ingaan. Aan de veilingen verwacht men, dat de campagne spoedig voorbij zal gaan, al zullen dan ook op de groen ten veilingen nog geruimen tijd aardbeien aangeboden worden. Aan de Ver. Veilingen werden tot nu toe 967.151 K.G. aangevoerd. In de vorige cam pagne was de aanvoer aan deze veiling in totaal 1.807.903 K.G., een hoeveelheid dus, die nu nog lang niet bereikt is. De Breestraat voorrangsweg. Als gevolg van de Zondag ingetreden nieuwe wettelijke bepaling ten aanzien van de voor rangswegen is ook de Breestraat tot deze ver heven functie gepromoveerd. Op de hoeken van de zijstraten en bij alle doorgangen van de gazons zijn de waarschuwingsborden ge plaatst. Deze borden zijn in tegenstelling, met die in andere gemeenten, in Beverwijk beves tigd aan ongeschilderde, ruwe palen. In Vel- sen en onder Heemskerk werden daarvoor be hoorlijke ijzeren palen gebruikt. Dat men de Breestraat op deze wijze versierde, zoodat men den indruk krijgt, alsof aan al die palen ten behoeve van de straatversiering weldra fees telijke slingers bevestigd zullen worden, wijst waarschijnlijk op het tijdelijk karakter van de Breestraat als voorrangsweg. De maatregel zelf leverde Zondag, toen het verkeer vrij druk was, geen moeilijkheden op. Het verkeer uit de zijstraten hield, zooals wij vele malen konden constateeren, reeds terdege rekening met den nieuwen maatregel. LOONSVERHOOGING BIJ DE KENNEMER MACHINEFABRIEK. Reeds eenigen tijd werden onderhandelin gen gevoerd tusschen het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbe- werkersbond en de directie van de Kennemer Machinefabriek v.h. M. Witkamp over een ver hooging van de loonen van het personeel. Naar wij vernemen is bij het bestuur van de organisatie thans bericht ingekomen, dat de loonen van de jongeren met ingang van 10 Juli op het peil zullen worden gebracht, waar op zij moeten staan. Voorts zal voor het overige personeel met ingang van 1' October a.s. een loonsverhooging van 5 pCt. worden ingevoerd. Met ingang van de eerste volle werkweek van Januari 1938 zullen de loonen wederom met 5 pCt. worden verhoogd. DE TOESTAND VAN KAPELAAN DE JONG. Kapelaan P. de Jong van de St.-Agatha- parochie, die reeds eenige weken ziek was, is thans ter observatie in het St.-Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost opgenomen. Een assistent zal hem tijdens zijn ziekte ver vangen. Komaan.! Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez Med.j IJMUIDEN SANTPOORT DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur keerden een aantal schoolkinderen per autobus huis waarts. Onder hen bevond zich ook de 10- jarige J. v. D., die bij de halte Hagelingerweg Kweekerslaan de bus verliet. Doordat het even duurde voor de bus verder reed, wilde de knaap vóór de autobus omloopen, om vervol gens den Hagelingerweg naar zijn woning over te steken. Zoover zou hij echter niet komen, want juist op dat moment kwam eveneens uit de richting Haarlem een auto aanrijden, welke de jongen niet zag en waarvan de bestuurder den knaap pas zag, toen het te laat was. Wel trachtte hij nog door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen en dat hij inderdaad krachtig remde, zouden de omwonenden kun nen getuigen doch het mocht niet baten. De jongen werd met een smak tegen den grond geworpen en bleef bloedend en bewusteloos liggen. Even later passeerde toevallig Dr. van Leusen en deze vond den toestand van dien aard, dat hij overbrenging naar het St. Antho- nius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost noodzakelijk achtte. Later vernamen wij, dat de onfortuinlijke knaap o.m. een flinke hoofdwonde en een her- sensschudding had opgeloopen, doch dat zijn toestand naar omstandigheden redelijk wel genoemd kon worden. Den bestuurder van de luxe auto trof geen schuld. CONCERTEN. Aangemoedigd door het succes, dat de con- certgevende vereenigingen en „Santpoorts Bloei" in de maand Juni mochten boeken met haar uitvoeringen in de muzieknis in het Rij- kenspark, zullen ook in de maand Juli weder om een zevental vereenigingen een instrumen taal of vocaalconcert geven. Het programma voor deze maand ziet er als volgt uit: Woensdag 7 Juli: Dubbel Mannenkwartet „De Damiaten", Haarlem en Harmonie-gezel schap „Soli Deo Gloria", Driehuis. Vrijdag 16 Juli: Fanfare-korps Oefening Kweekt Kunst, Santpoort-Bloemendaal. en Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet. Dinsdag 20 Juli: Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana", Santpoort en zoo mogelijk nog een muziekkorps. Woensdag 28 Juli: Fanfarekorps „Wilhel- mina" Santpoort. Zaterdag 31 Juli: Symphonieorkest „Eupho- nie" IJmuiden. UITBREIDING PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Op Woensdag 14 Juli zal door het provin ciaal bestuur worden aanbesteed het bouwen van het eerste gedeelte van het zusterhuis met bijkomende werken op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis alhier. Bij stofmweer wordt Art. 461 W. v. S. toegepast. Een der grootste attracties voor de strand- bezoekers is een wandeling op de Zuiderpier. En dat is geen wonder, want in de eerste plaats is het een frissche wandeling, zoo met aan beide zijden het wachter zoo dichtbij en in de tweede plaats heeft men op den kop een interessant gezicht op strand en havens en op de in- en uitvarende schepen, terwijl de voor de pieren heen-en-weer varende loodsboot, die zoo lekker op de golven kan dobberen, een non-stop-demonstratie geeft van haar werkzaamheden. Het is een feit, dat de stranddrukte zich niet richt naar het weer van den dag, maar dat van den vorigen dag. Als het Zaterdags koud weer is en Zondags een warme dag, kan men er van op aan, dat er weinig mensclien komen. Is het Zaterdags daarentegen snikheet en Zondags frisch en winderig, dan zijn de uitgaansplannen gemaakt en als het dan maar niet regent kan men drommen wielrijders den meestal Z.W. storm zien trotseeren. En in een halven zandstorm zwoegen beklagens waardige vaders en moeders om de meege brachte tent overeind te krijgen, die een preventief moet zijn tegen boterhammen- met-zand en wegwaaiende kleedingstukken. Zulk een Zondag was het gisteren. Zaterdag waren de uitgaansplannen gesmeed, ergo moest er uitgegaan worden, ergissimo: er was veel volk aan den zeekant. De vroege bezoekers konden zich op de pier de longen nog vullen met zooveel kubieke me ters zeelucht als ze maar wilden. Flinke hoo ge golven speelden krijgertje langs den on- wrikbaren muur, maar daar bleef het bij. Maar zoo tegen een uur of tien kwam er al water over. En spoedig was het niet meer mo gelijk verder dan 300 M. van het strand te ko men, zonder kans op een zout stortbuitje. Dat was eerst een aardig spelletje, maar later, te gen hoog water, werd het gevaarlijk, zelfs zoo, dat eenige achterblijvers niet meer terug kon den. Die moesten als straf voor hun onvoor zichtigheid op den kop van de pier een schuil plaats zoeken, waar ze een paar benauwde uurtjes beleefd hebben. Zoodra het ter piere gaan gevaar lijk begon te worden, heeft de strand- politie de aandacht der badgasten ge vestigd op het bordje, dat onlangs aan het waarschuwingsbord bevestigd is: „Streng verboden toegang art. 461 W. v. S.". Voorheen kon de politie niet veel meer doen dan een waarschu wing geven aan hen, die ondanks het groote bord te ver gingen. Maar nu geeft ze desnoods wat anders. Men weet het nu dus: de Zuiderpier blijft een vrije wandeling. Alleen wanneer er ge vaar dreigt komt art. 461 in werking en is het uit met de vrije wandeling. Spoedig een tiental opgelegde trawlers weer naar zee? Aan boord van een tiental trawlers, die gedurende korten of langen tijd van de zomerslapte waren opgelegd wordt weer gewerkt om ze zeeklaar te maken, zoodat mag worden ver wacht, dat het aantal varende trawlers spoedig met dit tiental zal worden uit gebreid. Trawlers: BESOMMINGEN. manden Claesje RO 46 550 f 3590 Witte Zee IJM 167 550 f 3050 Protinus IJM 85 460 f Silvain IJM 116 600 f 2990 Alma IJM 44 585 f 2360 Jaqueline Clasina IJM 10 600 f 2700 Loggers: IJM 204 f920; KW 169 f540; KW 27 f330; KW 154 f410; KW 108 f400; KW 91 f310; KW 78 f1500; KW 104 f540; KW 105 f400; KW 153 f540; KW 59 f400; KW 35 f650; KW 155 f570; KW 28 f410; KW 114 f180; KW 51 f460. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.62—0.55. Griet per 50 K.G. 3216. Tongen per K.G. 1.950.96. Middelschol per 50 K.G. 30. Zetschol per 50 K.G. 37—14. Kleine schol per 50 K.G. 207.50. Schar per 50 K.G. 6320. Tongschar per 50 K.G. 2813. Kleine poon per 50 K.G. 5.502.50. Groote schelvisch per 50 K.G. 1814. Middelschelvisch per 50 K.G. 1610. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 14 8. Kleine schelvisch per 50 K.G. 8.503.10. Kabeljauw per 125 K.G. 43—22.50. Groote gullen per 50 K.G. 11.509. Kleine gullen per 50 K.G. 84.70; Wijting per 50 K.G. 3.502. Makreel per 50 K.G. 11.50—5.75. Heilbot per K.G. 0.96. Leng per stuk 10.90. Koolvisch per stuk 0.600.20. Groote hake per 125 K.G. 41.50. Middel hake per 125 K.G. 42.5039. Klein middel hake per 50 K.G. 12. Kleine hake per 50 K.G. 9.506.20. NAAR HET CONCOURS. De arbeiderszangvereeniging de „Junior Volksstem", directeur de heer J. Post te Haar lem, kwam Zonudag op het concours te Ter Wolde (Geld.) uit in de eere-afdeeling ge- de BLOEMENDAAL DE REIZENDE JULIANASCHOOL. Met uitzondering van 't eerste leerjaar zal de geheele Julianaschool dit jaar op reis gaan. Verschillende klassen hebben hun uit stapje al achter den rug. De zevende klasse zal in 't einde dezer week een 2-daagsch uit stapje maken naar Nijmegen en omstreken 's Nachts zal van een jeugdherberg gebruik gemaakt worden. De zesde klasse bezocht reeds Arnhem en Omgeving met een bootreis, naar de Westerbouwing. 't Vijfde leerjaar trok naar den Haag, Scheveningen en Delft 't vierde naar 't Gooi, de Pyramide van van Austerlitz en Utrecht. Bergen aan Zee was 't doel van de 3e klasse en het tweede leerjaar zal, zoo gauw 't weer het toelaat, eveneens een onzer badplaatsen opzoeken. TERAARDEBESTELLING A. NEYT. Zaterdagmiddag is op de algemeene be graafplaats aan den Bergweg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Neyt, in leven technisch ambtenaar bij Verkeersinspectie. De belangstelling was vooral groot uit ambtenaarskringen Zco merkten wij op Ir. J. G. Ravenek, Plaatsvervangend Inspecteur-Generaal voor het Verkeer. Ir. H. C. C. van Rijsbergen, Rijks hoofdinspecteur voor het Verkeer. Ir. J. C. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpol der, P. J. Kraft, oud-directeur P. T. T. Krulder, Com. Dep. van Defensie en mevrouw, F. W. Dekker en L. J. Baarslag. In de aula werd allereerst het woord voerd door W. Ravenek. De heer Neyt, begon spr., heeft een eer volle loopbaan achter den rug. Hij heeft o.a. aangelegd de Haarlemmer meerlijnen en de ringbaan om Amsterdam. In 1934 kwam hij op het Hoofdbureau Spoorwegen en onderscheidde zich ook daar als een bekwaam en ijverig ambtenaar, aan ;enaam en vriendelijk in den omgang. De jaren, dat spr. met hem samen heeft mogen werken zullen hem steeds in aangename her innering blijven. Den overledene heeft veel leed getroffen, maar zeker heeft zijn liefde voor zijn werk hem mogelijk gemaakt, dit te dragen. Hij ruste in vrede. Even waardeerende woorden sprak Ir. Bijl, Het is jaren geleden, zei spr. dat ik met den heer Neyt heb mogen samenwerken. Die samenwerking duurde 10 jaren en het pleit voor den overledene en het is wel zeer bijzon der, als men na 20 jaren nog behoefte ge voelt om hem te gedenken. Door zijn aangenaam karakter had hij vele vrienden en die vriendschap bleef bestaan. Aan de groeve, waar een schat van bloemen de baar bedekte, sprak een broer woorden van afscheid en bracht allen dank voor de ondervonden belangstelling. OVERVEEN AUTO TEGEN BOOMEN GEREDEN. Zondagnacht tegen 1 uur reed een auto, be stuurd door F. L. J. uit Haarlem, tegen hoo rnen op de Elswoutslaan. De auto kwam van de richting Aerdenhout met een snelheid van ongeveer 50 K.M. In een bocht kwam de kap van de auto tegen een links van den weg staanden boom en daarna ook met de wielen tegen twee volgende boomen. De boomen zijn ontveld en de auto is zwaar beschadigd, bestuurder bleef ongedeerd. Hij verklaarde den wagen, dien hij had geleend, nog weinig te kennen. Hij weet de aanrijding aan slappe veeren, waardoor de auto in de bocht overhel de en met den kap tegen den eersten boom kwam. Proces-verbaal werd opgemaakt. HEEMSTEDE NIC. BEETSSCHOOL. Van de Nicolaas Beetsschool alhier slaag de voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Haarlem Joan Voors en Lies je van Wijk. Voor de H. B. S. met 5-jaren cursus te Haarlem slaagde Jan Schimmel. ZANDVOORT CONCERT „ZOMERS BUITEN". Zaterdagavond gaf het mannenkoor G. E. W. A. onder leiding van den heer L. C. Keere- weer een concert in de bovenzaal van het gebouw der vereeniging „Zomers Buiten" aan de Dr. Gerkestraat. Medewerking werd ver leend door het mannenkoor „Stemmen uit de Mijnstreek" onder leiding van den heer Jan Geysel. Voor den aanvang van het concert sprak de voorzitter van de Stemmen uit de Mijnstreek" Dr. Snijders, enkele woorden tot het be stuur en de leden van G.E.W.A.. Hij herin- lnerde aan het bezoek, dat G.E.W.A. in 1936 aan het Zuiden van Limburg bracht en de vriendschapsbanden, die toen werden gelegd. Spreker deelde verder mede dat het bestuur den heer K. van Straaten, voorzitter van G.E.W.A. benoemd had tot eerelid van de ver eeniging „Stemmen uit de Mijnstreek". Als stoffelijk blijk van hulde en waardeering bood hij vervolgens aan alle leden van het dage- lijksch bestuur van G.E.W.A. een echte mijn werkerslamp aan. Hierna werd door de leden van Stemmen uit de Mijnstreek het „Glück auf" gezongen. De heer K. van Straaten dankte voor de eer hem bewezen en sprak verder de hoop uit. dat de vriendschappelijke betrekkingen tus schen de beide vereenigingen steeds hechter zouden mogen worden, mede in het belang van den koorzang, die beide vereenigingen beoefenden. Het mannenkoor „Stemmen uit de Mijn streek" opende het programma met „Heilig" van F, Schubert. Onmiddellijk bleek, dat I mengde koren. De jury kende de IJmuidena- I de vermoeiende treinreis, die het koor achter ren den tweeden prijs toe met 295 punten. den rug had, en de hitte in de zaal niet van merkbaren invloed waren op de stekende prestaties van dit betrekkelijk kleine koor. Nog beter kwam dit uit bij de volgende nummers „Ave Maria" van Palestrina en het zeer moei lenke ..Lamentationem" eveneens van Pa lestrina. Buitengewoon mooi was verder Erde van Vikt. Clariss Czajanck; geestig werd het lied „Wy zingen, wij de Poëten" van Isr. J. Olman. voorgedragen. Het meest suggestief van voor dracht was wel het „Lied der Matrozen" uit „Der Fliegende Hollander" van Richard Wag ner. Stuk voor stuk moet het materiaal waarmede de heer Geysel werkt wel uitstekend zijn, ander zou het niet mogelyk zijn zulke schitterende resultaten te bereiken. Ook het mannenkoor G.E.W.A, zong, hoewe! niet zoo goed als het eerste koor zeer verdien stelijk. „De Gravers" van Isr. J. Olman werd goed gezongen doch hier en daar wat te rauw. In „De Zee" van Theo v. d. Bijl, misten we de fijne nuancen van het zingen der zee. Het Gesang der Pilger bei der Heimkehr, was wel een der beste nummers. Ook Tehuis van Jac. Bonset werd goed gezongen. De componist, die in de zaal aanwezig was, felici teerde den directeur en het koor met deze prestatie. De laatste twee nummers: .Lente" van L. C. Keereweer en „De Ruïne" van Ludw. Felix Brandts Buys werden onder leiding van den heer Keereweer door de beide koren geza menlijk gezongen. Hierna bleef men nog enkele uren gezellig byeen. Een jazzband zorgde voor dansmu ziek. Bert van Dongen zong eenige van zyn beste liedjes en de bekende Duitsche zanger M. Wüster liet de aanwezigen enkele malen genieten van zyn zeer mooi tenorgeluid. HET CABARET DER ONBEKENDEN. Zaterdagavond trad in Monopole voor de eerste maal het cabaret der onbekenden op en 't bleek reeds dadelijk een succes. We hadden niet verwacht dat er onder het ge wone Hollandsche publiek zoovele goede artisten scholen. De verschillende voordrachten, liedjes enz werden telkens afgewisseld met dansen, waarbij „Leslie Davis and his Swingtet" voor de muziek zorgde. AFGANG NAAR HET TENTENKAMP. De bewoners van het tentenkamp zyn zoo dankbaar voor de mooien afgang, die voor hen is gemaakt, van den Zeeweg naar het strand, dat zij het plan hebben opgevat deze officieel en feestelijk te doen openen, Op vriendelijk verzoek van de tentbewoner: heeft burgemeester Van Alphen zich bereid verklaard de opening a.s. Zondag om 1 uur te willeh verrichten. REDDINGSOEFENINGEN. De bewoners van het tentenkamp die vrij veel in zee vertoeven zonder voortdurend vakkundig toezicht van badlieden, doen al het mogelijke om by gevaar voor een bader zwemmer, zoo snel mogelijk hulp te kunnen verleenen. Wel zijn er bijna geregeld enkele leden van de Z.R. Brigade op het strand aan wezig om een wakend oog te houden over de baders, doch er kunnen zich gevallen voordoen, dat deze mensehen hulp noodig hebben by voorbeeld om de boot te water te brengen en om te roeien. Ook kan het voor komen, dat de tentenkampbewoners geheel zelfstandig zullen moeten optreden. Van tijd tot tyd zullen daarom onder leiding van de Z.R.B. speciale alarmoefeningen worden ge houden. Zaterdagmiddag werd ook een der gelijke oefening gehouden, die een zeer vlot verloop had. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Zondag werd te Badhoevedorp in den morgendienst van de Ned. Hervormde Kerk, onder veel belangstelling de door den Kerke - raad benoemde hulp-prediker Ds. B, J. Ader door Ds. Salverda in zyn ambt ingeleid. Ds. Ader hoopt op Zondag 11 Juli in den morgendienst zijn eerste preekbeurt te ver vullen. KONINGINNEFEEST. De Oranje vereeniging .Hoofddorp" komt Dinsdagavond 6 Juli as. in de Beurs aldaar in algemeene ledenvergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. jaarverslag secretaris besturusverkiezing wegens aftreding van den heer Dr. D. W. Zuydam en bespreking viering Koninginnefeest. BENNEBROEK PRIESTERWIJDING. Op 18 Juli zal de Weleeerw. heer P. de Boer, zoon der parochie van de H. Jozef te Bennebroek, in het klooster van de Paters van den Heiligen Geest te Gennep de priester wijding ontvangen. Op Zondag 1 Augustus a.s. zal de neomist in de parochiekerk zyn eerste plechtige H Mis opdragen. Er heeft zich een comité gevormd voor een feestelijke viering. (Reeds tn een deel der vorige oplaag opge nomen.) Vereeniginff „Haerlein". Vrijdagavond hield de vereeniging „Haer- lem" een algemeene vergadering in het ver- eenigingsgebouw „De Hoofdwacht". De voorzitter, de heer J. L. Tadema, opende de vergadering met een woord van welkom, waarin hij de leden dank bracht voor de groote opkomst. In Nederland, aldus de heer Tadema, zijn vele vereenigingen als de onze. maar ik geloof zeker, dat wij daarvan de oudste zijn Onze vereeniging werd opgericht in 1901 en in dien tijd hebben wij veel tot stand gebracht. Ons doel is, zooveel mogelijk van wat Haarlem voor moois biedt, te behouden. Niet alleen de vreemdelingen moeten op prijs stellen, wat Haarlem voor moois biedt, doch ook de Haar lemmers zelf. De werkelijke bezienswaardigheden worden haast nooit door Haarlemmers bezocht. Het zyn altijd buitenlanders of menschen uit een andere stad, die de prachtige oude gebouwen komen bezichtigen. Wij moeten met veel piëteit trachten te be waren, wat wy nog over hebben in onze mooie stad. De Frans Hals-tentoonstelling is een gebeurtenis van internationale beteekenis. Want is niet Haarlem de eenige stad in Hol land. waar die tentoonstelling met hetzelfde resultaat gehouden kan worden? Heeft niet Frans Hals zelf over de oude tegels geloopen, die het museum heden ten dage nog bezit? Wy moeten eerbied hebben, voor wat onze vaderen ons hebben nagelaten. Spreker besloot zyn rede met een opwek kingswoord tot de aanwezigen, om zooveel mogelyk nieuwe leden voor de vereeniging te winnen, waarby hij er op wees. dat het vooral de jeugd moet zyn. die met de vereeniging moet worden bekend gemaakt. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. A. Dykema, bleek dat het ledental in het afgeloopen jaar belangrijk is toegenomen, nJ. van 433 op 490. Van verschillende zijden mocht de vereeniging schenkingen ontvangen. De penningmeester, de heer J. D. Rutgers van der Loeff, gaf een verslag van het afge loopen jaar. waarin hij memoreerde, dat het batig saldo dit jaar iets hooger is, dan in vorige jaren. Dit batig saldo bedraagt f 26.90. Beide verslagen werden onder dankzegging aan de samenstellers goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing, wegens het periodiek aftreden van de heeren J. L. Tadema en P. A. Dykema, die by acclamatie werden herkozen. In de plaats van ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken, die wegens drukke werkzaamheden voor het bestuurslidmaat schap heeft bedankt, werd met algemeene stemmen de heer R. D. Baart de la Faille ge kozen. De voorzitter deed vervolgens mededeeling, dat de vereeniging „Haerlem" groote moeite heeft gedaan, om tot wederopbouw van den molen ,.De Adriaan" te komen. De voorzitter zeide, dat het plan ook by het gemeentebe stuur in goede aarde is gevallen. Ook de ver eeniging „De Hollandsche Molen" heeft haar medewerking toegezegd. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat de molen binnen afzienbaren tyd weer op de oude plaats aan het Spaarne zal verrijzen, waar hij zoo'n prachtig accent in het stads beeld vormde. Het plan van mevrouw SterckProot, om met de leden een excursie te maken naar de abdij en het kasteel van Egmond, werd aan genomen en zal dezen zomer doorgaan. Ook zullen excursies naar de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal en de Nieuwe Kerk te Haarlem gehouden worden. In het gebouw „De Hoofdwacht" zal binnen kort een tentoonstelling gehouden worden, door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, naar aanleiding van het feit, dat het 9 Juli twee honderd jaar geleden zal zyn, dat deze firma de uitgave van de „Oprechte Haarlemsche Courant" overnam. De penningmeester, de heer Rutgers van der Loeff, deed tenslotte nog een mededeeling, die de bijzondere aandacht der aanwezigen had. Voor enkele jaren liep de heer Rutgers van der Loeff op het Verwulft, op de plaats waar nu het gebouw van Vroom Dreesmann is verrezen. Achter een schutting vond hij een groote verzameling potjes. Het vermoeden rees. dat de plaats vroeger een plateelbak kerij was geweest, die later naar Delft zou zyn verplaatst. Eenige uren later passeerde hy de plaats weer en toen hy de potjes aan een nader onderzoek wilde onderwerpen, zag hij tot zyn groote schrik, dat straatjongens alles uit pure baldadigheid hadden vernield. Voorrangswegen te Haarlem. Als voorrangswegen zyn in Haarlem aange wezen De Wagenweg van de Meester Lottelaan tot de grens Heemstede; De Amsterdamschevaart van K.M.-paal 0.4 (ongeveer 30 M. ten Oosten van de Nagt- zaamstraat) tot de grens Haarlemmerliede s.; De Rijksstraatweg van K.M.-paal 4.2 (onge veer 40 M. t. Noorden van de Bavostraat tot de grens Velsen. De voorrangswegen zijn aangeduid door oranje borden met witten rand (een vierkant op zijn punt). Op de zijwegen, die op de voorrangswegen uitkomen, zijn ongeveer 10 M. van den voor rangsweg. waarschuwingsborden geplaatst. Deze hebben een driehoekigen vorm met de punt naar beneden. De kleur is wit met rooden rand. Zie men dus zoo'n bord staan, dan beteekent dat: „Pas op, ge nadert een voorrangsweg, ge moet zoowel het verkeer van links asl van rechts voor laten gaan!!!" Het is van het allergrootste belang, dat iedere weggebruiker de beteekenis van deze borden goed kent, aangezien anders deze nieuwe verkeersbepaling onherroepelijk aan leiding tot ongelukken zal geven. Men begeve zich dus op voormelde wegge deelten met de meeste voorzichtigheid van den zijweg op den hoofdweg en moet dus beslist den regel van „rechts gaat voor" uitschake len. Het kenteeken, dat het einde van den voorrangsweg aanduidt, bestaat uit het be kende waarschuwingsbord (roode driehoek met zwarten verticalen balk) met het onder schrift „Einde voorrang". Na dit bord houdt dus het systeem voor rangsweg op en geldt weder de gewone regel .rechts verkeer heeft voorrang". Het publiek, dat op den voorrangsweg rijdt, wordt dringend verzocht voorloopig niet al te veel op het recht van voorrang te rekenen, doch uiterst voorzichtig te rijden, aangezien te verwachten is, dat velen de nieuwe be paling nog niet kennen en komende uit een zijweg, aLs van ouds nog voorrang zullen willen nemen. WESTERSCHE MUZIEK EN DIE VAN VOOR-INDIë. Dinsdag 6 Juli a.s..zal de bekende musicoloog dr. A. A. Bake e enlezing met vocale illustraties houden in het zaaltje van „De Kerkuil", over het onderwerp „Verwantschap tusschen de Westersche muziek en die van Voor-Indié". DE VERBETERING IN DEN TOESTAND 'AN DEN HEER MAARSCHALK HOUDT AAN HAARLEM Zaterdag. Bij informatie aan het stadsziekenhuis te Wesel kon ons hedenmorgen worden mede gedeeld dat de toestand van den heer Maar schalk nog steeds vooruitgaande is. De patiënt maakt het zeer goed. BURCERI IJKE STAND. HAARLEM. 3 Juli 1937 Ondertrouwd: 1' Juli. M. A. A. Muller en J. I. H. Kluck. Bevallen: 1 Juli, N. de Bruinde Leeuw, z., Juli, J. L. H. v. d. Berg—v. Lieshout, d.. 3 Juli, C. Wiersmav. Baaren, d. Overleden: 2 Juli. A. A. Geldof, 63 j„ Zocher- straat, C. L. Strieker, 59 j„ M. v. Heemskerk straat, A, P. Boelsma, 64 j„ Schoterboschplein, W. H. v. d. Berg. 20 j„ Kloosterstraat, W. Burg graaf, 62 j„ Brouwersstraat.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7