Het oog VACANTIE1937 DINSDAG 6 jon 1937 HAARL'E M'S DAGBE A' D 2 EXAMENS. EXAMENS CHRISTELIJK LYCEUM. Toelating. Toegelaten tot de eerste klasse: P. C. André de la Porte, J. Beeckman, N. Beudeker, W. A. Boonacker, J. W. Brand, P. Breukelaar, Alga Crommelin, Chr. Cuperus, A. A. Dammers. R. Dirksen, Claudi van Dob- benburgh, Riekl Doornekamp, J Draak, An neke van Driel, J. van Dijk, Chr. Dijkstra, Tineke Dijkstra, Ina van Egmond, Marietje Erkelens, J. Frugte, Ans Glasz, A. C. Gold- schmeding, J. de Graaf, Willy Graafstal, H. J. A. Haan, J. van Haeringen, A. A. Hagoort, G. Harmsen, Loek de la Hayze, Ella Helder man, W. H. Helderman, M. L. van Heuven, Hilda Hokwerda, A. F. Honing, Elly Jens, J. L. Kalff, P. A. C. Koel, Meta Koster, Nelly Kra nenburg, J. J. B. Leussen. G. Ligtenberg, Ju lie Lokerse, Willy Lops, J. Lugtliart. Ina Meye- ring. Alma Miskotte, J. Mulder, G. K. Mustert J. Noorda, Jannie Nijenhuis, Beppie de Nijs, M. Ockeloen, L. Otten. E. K. de Oude. Willy Plat, Luuk Posthumus Meyes, A. van Put ten, L. K. Rethmeier, E. Reynders, H. A. van Riessen, J. P. Romp, P. Roozen, Roosje Sand- berg. Gootje Sandei-s, Lous van Schelven, Anny Schipper, Hanneke Schoenmaker, Koos Semplonius, Hannie van Sluisdam, Eefke Smit, S. van Steenwijk, G. Stel. Gerrie Stene- ker, Pli. T. Stol, E. W. Thieme, W. F. Urbanus, J. van Veen, A. Verhoeff, Asha Versluys, Fransje Vis, M. Vlaanderen. Joan Voors, G. Weert. A E. de Wilde, Hetty Wildeboer, N. J. Winkel. Hannelore de Winter, Lies van Wijk, I. E. de Corte, H. de Jong. Overgang. Bevorderd naar klasse 2: Nel Aalbers, P. Adriaanse, Tineke Barger, E. van Barneveld, B. Bleyenberg, T. Corstius, Corrie Duyvendak, J. van Henten, G. Horze- lemberg, Mayk Koopmans, P. van Kooten, Hannie van Lookeren, P. van Marken, H. van Monsjou, Th. Sanders, K. Schuman, Sonja Tromp, Marth de Wilde, F. Altman, Helga Bergman, J. Boelhouwer, J. Bijleveld, Teuna Gouman, Hannie de Graaff, Wilfred Honig, E. Oudman, Truida Parlemvliet, A. Peschar, Pauli Pilon, E. Posthumus Meyjes, Claartje van Popta, Tj. Roosjen, Nora Rot, A. Spaan derman, Lineke Stufkens.. Adri Stufkens Johny Telder, K. Verplanke, Trudi de Visser, Nelly Wolff. Cathrien Boekhout, B. Bontje, P. Cassee, Ines Crolla, H. van Dobibenburgh, Elly Eckhardt, W. van Ekeren. Joa Elffers, J. Groen. K. van Heerikhuizen. A. Kastelein, W. Koschin. R, ten Napel. Anke Otten, A. van der Poel, D. Roos. A. Schaap, G. Schmidt, J. Swen L. Venema. A de Vries. P. Wiersma, J. van Eerde. G. Éringa, J. Erkelens. J. Dijkstra, Enny Goldschmeding, J. de Graaf. K. Groe- newegen, B. Hacquebord, L. Jonge jan, B. Kappers. Elly der Kinderen, P. Koen, C. van Lokhorst, C. Leenman, Joke Melius. Jo. Nue- boer. C. Sogers, G. van der Velden, J. Visser, Alida Wallien. Bevorderd naar klasse 3: J. -van der Boon, Jopie Buurman, Anneke Brand. Corrie de Clercq, W. de Clercq, Uti Dienerink, Liesje Duyvendak. J. van der Eist Ella Heinsius. Aafke Marmelstein, P. v. Monsjou. H. Nortïer, H. Posthumus Meyjes, L van Putten, Annetje Roodenburg, R. Siertsema, Tiny Stol, Mientje van Steenwijk, Ykje Talsma. Joop de Vries, Elly van der Zaal, H. Zijlstra, P. Thieme, K. Boelhouwer, Marian Bouwens, P. van der Breggen, Jo Dam, Jannie Dekker, A. van El, Chr. Erbrink, R. Flesch, G. Griede, Miep Hanhart, Anna Kastelein, J. Kleinhout, Annehiekje Krae- mer, Mies Krever, C. ,van de Linde, Marietje von Meyenfeldt, Rieke Niebroek, K. Schef- fers, Bep van Sitteren, J. W. van Til, Lies Visser, Paula van Waveren, Raymonde Bar von Hemmersweil, J. Blankevoort, J. W. Dek ker, Toos Dekker, Tineke Dozy, P. van Driel, Gretha Dijkshoorn, A, van der Giessen, J. Gouman, Ittie de Graaff, C. Grevengoed, J. de Heus. Ch. Huysman, Henny de Jong, |A. Pol. J. Ruys, Rien Schouten, Corrie van der Sluis, G. Smit, A. Stolp, Tine Boelens, D. Bonnes, A. van den Bos. Grada Breukelaar, Adrie van Bruggen, H. Buré. G. van Driel, Dety de Jong. J. Lettinga, F. Müller. H. Oud man H. Rietberg. P. Salverda,-J. .van der Schaar, J. Schalkwijk, Rietje Schenk, Annie Spruyt! H. van Ulzen. J. van der Vaart, C. de Vries, Cootje de Vries, J. de Wilde, B. de Bevorderd naar klasse 4 H. B. S-. Wisk. Afd.: G. Dalhuisen, K. Felderhof, G. van Gent, H. Heese. Anneke Koning. Lenïe Niebroek, Chr. Nusink, C. Nijhuis, H. Plessius, L. Portielje, H. Reysenbach. H. van den Sluis. K. Tanis, W. Vermeer. J. Vlasveld, R. de Wilde, E. Baas, Kate Bendïen, C. Bos. Greet Bosscher, J. Dieperink, Greet Eckhardt, E. Janssen, J. Jongejan, G. van Kaam, H. de Koomen, L. Kuiper, H. Kuhlemaijer, A. Lodder, H. Nagel, K. van der Veen, B. Versluys. Bevorderd naar klasse 4 H. B. S., Litt. Econ. Afd.: D. van den Abeele, Rie Boelhouwer (voorw.), N Bruch, P. Duiker, Julia Eibink, Fiety Fabius, Rie Grevengoed, Annie de Haan, P. Homburg, H. de Jong, Betty Leenman, J. Meeuwenoord, Ziska Pondman, Fiet Pond man (voorw.)', R. Roelof sen, Lonnie Smit, C. van der Stadt, Bi Steenhouwer, Fiet van der Toori-en, Maartje Tukker, Hetty van Ulzen, B. Vrielink, C. van der Wal, Saapke Wesselius, Erna Winterink. Bevorderd naar klasse 5 H. B. S., Wisk. Afd.: J. Aarts,' P. van Andel, J. Boetje, A. van den Brink, M. Broekman, C. den Engelse, H. de Liefde, J. van der Meer, G. Meyer, Nancy Parker. J. Smelik, B. Sparrius, H. Streutgers, Ger de Vries, S. Wagter, J. Witkamp, J. Werst. Bevorderd naar klasse 5 H. B. S. Litt. Econ. Afd.: Willy van Akkeren, Rie Arnold, Corrie de Baat Boelman, J. Bartman, G. Bleyenberg (voorw.). H. van den Bos, Loukie de Clercq, Mar Coevert, K. Coté, J. Doornbosch, A. van Dijk. Annie Francken, Peggy Koscky, Ma rianne van der Mersch, Jeltje Radsma, Minnie Robbemond, Coby de Ruiter, E. Scheen, Ruthi van Til. Roiien Vogel. Bevorderd naar klasse 4 Gymnasium: Euske Bar von Hemmersweil, Lietje Barger, Co Ban ning, B .Boeyinga, Nel Breuk, B. Biesheuvel, Nora Brinse Bosgoed, J. van Dok, P. Dooren- bos, Nora van Egmond, P. Elderenbosch, C. Frederiks, Ella Hommersen, H. Lagerwaard, Truuske Nortïer, Suuske Nortier, A. Oosten rijk, D. Otten. Nelly Reuijl, H. Siertsema, Hetty Spaling, F. Theyse, Jo Vink J. de Vries, j. Wiggers. Bevorderd naar klasse 5 Gymnasium: Lottie Arnold, B. Binsbergen, A. Blom, J. Boeke M. Bonting, J. Brinse Bosgoed, G. Clay, J. Den- gerink, C. Duyvendak, Chr. Muller, Truus van Popta, F. Roosjen, F. Salverda, L. Toornvliet, P. van dér Waals, F. van Woerden, W. IJzer man. Bevorderd naar klasse 6 Gymnasium J. Biesheuvel, Hetty Blom, R. Brussaard, J. Geusebroek, F. I-Iarahap, H. Hasselaar, W. Hultzer, J. Kuyper, F. von Meyenfeldt, Emmy van Monsjou, M. van de Poll, Aya Rijkhoek, G. Tromp, K. van Wouw, P. Rozendaal, Bert Heckman. Christ. Boeren- en Tuinders- bond. De algenieene vergadering. Heden is in het Concertgebouw alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, onder leiding van het Eerste Ka merlid, prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Aan de jaarvergadering ging Maandagavond een besloten huishoudelijke zitting vooraf, waarin verschillende vereenigings aangele genheden werden afgehandeld. Het jaarverslag werd in deze zitting goed gekeurd We ontleenen daaraan dat bij den bond zijn aangesloten 8 Prov. afdeelingen, 361 plaatselijke afdeelingen en 16967 leden. De Holl.-Brab. Afdeeling staat met 80 plaatse lijke afdeelingen aan de spits. Voor het uitbouwfonds van den bond werd f 21.000 bijeengebracht. De propaganda werd in het afgeloopen jaar met kracht ter hand genomen. De voorzitter bracht onder instemming der vergadering een woord van dank aan den secretaris van den bond, Mr. W. Rip, uit Den Haag, voor al zijn arbeid. Hedenmorgen 11 uur begon de algemeene vergadering. Prof. Diepenhorst opende op de gebruikelijke wijze en hield hierna de ope ningsrede waarin hij een rede hield op agra risch terrein. De voorzitter verwelkomde tal van autori teiten op het gebied van land- en tuinbouw, inzonderheid Mr. Dr. A. A. van Rhijn. secr.- generaal van de Departementen van Handel, Nijverheid, Scheepvaart, Landbouw en Vis- scherij, en verleende hem onmiddellijk het woord om te refereeren over: „De naaste economische toekomst van onze Nederland- sche Land- en Tuinbouw." Rede Mr. Dr. A. A. van Rhijn. De landbouwcrisispolitiek, aldus spr., berust op twee grondslagen: lo. Het toepassen van teeltbeperking om de sterk verminderde vraag bij het aanbod aan te passen; 2o. Zoolang dit resultaat nog niet is bereikt als overgangs maatregel het geven van financieelen steun. De teeltbeperking was een noodzakelijkheid, al kan niet worden ontkend, dat daaraan be zwaren zijn verbonden. Deze bezwaren bestaan vooral hierin, dat teeltbeperking een tendenz tot stijging dei- productiekosten kan medebrengen, dat de mate van beperking, welke noodig is, vooraf moeilijk is te voorspellen en dat het niet ge makkelijk is een billijken grondslag voor de verdeeling van de toegestane teelt onder de telers te vinden. Het doel, dat de Nederlandsche Regeering zich met de landbouwcrisismaatregelen stelde was, het voor den ondergang bewaren van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Dat doel is bereikt. De landbouwcrisismaatregelen moeten, zoo dra de prijsverhoudingen dit mogelijk maken, worden geliquideerd. In den akkerbouw was in verband met de veranderde economische omstandigheden, reeds een belangrijke mate van afbouw mogelijk. Een groot aantal hef fingen en toeslagen werd in het laatste half jaar afgeschaft of verlaagd. De positie van de veehouderij, met name van de rundveehouderij is nog moeilijk. Men make hierbij onderscheid tussehen de vleesch positie en de zuivelpositie. De vleeschpositie is voor de landbouwers bevredigend, sinds de prijzen van het rundvee tot een hooger peil zijn gestegen. Uit dien hoofde zou er aanlei ding zijn de teeltbeperking te verruimen. Men zal hierbij evenwel rekening moeten houden met de zuivelpositie, die nog onbevredigend is. De melkstroom is in de laatste jaren toegeno men. Zulks is niet een gevolg van den groo teren invoer van eiwitrijk krachtvoer, want deze loopt terug (invoer per koe 1933: 344 K.G.: 1934: 329 K.G. 1935: 313 K.G.; 1936: 290 K.G.) Als oorzaken van den toenemenden melk stroom moet worden gewezen ten eerste op het feit. dat de teeltbeperking nog slechts is doorgewerkt in de jongere jaargangen van het rundvee, vervolgens dat de boeren- hun koeien meer aanhouden en tenslotte dat scher per wordt geselecteerd, rationeeler wordt ge voederd en bij de afslachting van 200.000 runderen veel minderwaardig vee is opge ruimd. Ook kan de positie van de Nederlandsche zuivel op de wereldmarkt nog worden ver sterkt door op voering der kwaliteit, een meer regelmatige marktvoorziening e.d. Meer nog dan andere bedrijfstakken is de tuinbouw van den uitvoer afhankelijk, daar een verdoorgevoerde teeltbeperking en het corrigeeren van de te lage binnenlandsche prijzen hier op bijzondere bezwaren stuiten. Het is daarom gewenscht bij handelspoli tieke besprekingen met het buitenland vooral ook bij dit product naar een zoodanige verrui ming van den uitvoer te streven, dat de steun aan den tuinbouw geleidelijk zal kunnen wor den verminderd. Verschillende terreinen van het economisch leven verdienen de aandacht, nl. Het terrein van uitvoering van Overheidsmaatregelen. Blijkens de Nederlandsche wetgeving be schouwt de Overheid het reeds lang als haar taak om den afzet naar het buitenland te be vorderen door het stellen van regelen ten aanzien van de kwaliteit van het product, de verpakking van het product, enz. Het terrein PERSONALIA. Mej. A. Ehrbecker te Haarlem is geslaagd voor het eindexamen van het Amsterdamsch Conservatorium. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.0 m.M. te Vardö. Laagste 749.3 m.M. te Vestmanoer De depressie in het Westen trok, in beteeke- nis afnemende, Noordoostwaarts. Het hooge drukgebied in onze omgeving verplaatst zich naar het vasteland en nam eveneens af, in het Zuidwesten nadert weer hoogere drukking. Op de Britsche eilanden is de lucht zwaar bewolkt en valt hier en daar regen bij ongeveer nor male temperatuur. In Scandinavië werd het in Zweden nog warmer, de ochtendtemperatuur nadert hier en daar 25 graden Celsius. Aan de Noorsche kust zal vermoedelijk later regen vallen. In Duitschland is het weer bijna over al windstil, met vrij zware bewolking, zonder regen, behalve in het Oosten, waar een enkel buitje kan vallen. De temperatuur daalt nu ook in het Oosten. Frankrijk heeft bijna overal windstilte, behalve om het kanaal, waai- een enkel station matigen wind met regen meldt. In de Alpen zijn de toppen vrij van wolken met temperaturen boven nul graden. Waarschijnlijk zal de depressie vooral in het Westen eenigen regen brengen, waarna op klaring is te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 mM. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEEP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.32 uur; n.m. 14.11 uur. Strand berijdbaar van 6.30—12.15 uur. wil ook wat hebben, 'n Bril vanWEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Medj van de productie. De reguleerende krachten van vraag en aanbod, zijn niet meer in staat het gewenschte evenwicht tussehen voortbren ging en verbruik te brengen, deels doordat de vrije werking dier reguleerende krachten door toename van de organisatie in het bedrijfsle ven is uitgeschakeld, deels doordat zich bij den producent meer en meer de drang open baart om door een verhooging van den omzet een verlaging van den prijs weer goed te maken, deels doordat de enorme technische ontwikkeling zoodanige productiemogelijkhe den heeft geschapen, dat het aanbod de vraag naar land- en tuinbouwproducten, welke vraag uit haar aard weinig elastisch is, dreigt te gaan overtreffen. Het terrein van den uitvoer. Landen, die hun land- en tuinbouw beschermen, nemen onder het motto van „dumping" maatregelen tegen den uitvoer van: Nederlandsche land- en tuinbouwproducten, indien deze uitvoer tegen te lage prijzen plaats vindt. Landen, die een centralen inkoop van buitenlandsche produc ten bevorderen (Duitschland, Italië, Rusland) kunnen de Nederlandsche exporteurs tegen el kaar uitspelen, indien deze, wat betreft den prijs, geen contact met elkaar houden. Het terrein der handelspolitiek. Het is van het grootste belang, dat het internationaal ruilverkeer, door afbraak der handelsbelem meringen, zooveel mogelijk wordt bevorderd. Zoolang evenwel andere landen o.a. ter voorkoming van vermindering van inkomsten voor de schatkist en uit vrees voor ineenstor ting der beschermde bedrijven niet met ae daad toonen hun handelspolitiek te wil len wijzigen, ja zelfs, zooals in de laatste maanden nog herhaaldelijk geschiedt, tot verscherping der handelsbelemmeringen over gaan, zalNederland voor onderhandelingen zijn handelspolitiek arsenaal moeten gereedhou den en benutten, teneinde met andere lan den tot speciale overeenkomsten te komen, waarbinnen het handelsverkeer zich kan ont wikkelen. De voorzitter dankte den referent voor zijn betoog en verdaagde de vergadering om 1 uur, waarna men zich aan een gemeenschappelij- kei koffietafel vereenigde. Te 2 uur zou de middagvergadering, die bestemd was om met dr. v- Rhijn van gedach ten te wisselen, weer beginnen. De minister-president, dr. H. Colijii, die zich bereid verklaard had, het slotwoord te spre ken, moest tot zijn leedwezen bericht van verhindering zenden Hedenavond half zeven vereenigt men zich in het hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort aan een gemeenschappelijken maaltijd. Morgen wordt een excursie gemaakt naar de Bloe menveiling te Aalsmeer, Schiphol te Amster dam, waar de lunch gebruikt wordt en. naar de Fordfabrieken te Amsterdam. Haarlemsche Jeugdherinneringen HET WINKELDORP OP HET JAMBOREE-TERREIN. Een boekje van J. L. Tadema. De vereeniging „Haerlem" heeft bij de uit gevers de Erven Bohn N.V. te Haarlem een rijk geïllustreerd boekje doen verschijnen Haarlemsche Jeugdherinneringen" van haar voorzitter, den heer J, L. Tadema. De grond slag voor dit aardige boekje van 96 pagina's leverde een voordracht die de heer Tadema in 1934 voor de vereeniging gehouden heeft. De heer Tadema schrijft in zijn inleiding, o.a.: Wie een halve eeuw terugziet, begrijpt, dat zelden het stadsbeeld, de leefwijze en de ge woonten en gebruiken zich zoo ingrijpend wij zigden als tegen het eind van de negentiende eeuw. Alleen reeds de invloed van de electrici- teit in al haar toepassingen van telefoon, telegraaf, radio, verlichting en beweegkracht, evenals die van den benzinemotor, is zoo groot, dat zoowel de manier van leven als al wat daarmede samenhangt, in korten tijd zich daarop hadden in te stellen. De binnenstad had met den verkeersduivel rekening te houden, die per auto of motor fiets rondraast en aan wien vooral de stede lijke schoonheid offers moest brengen. De snelle bevolkingsaanwas tooverde gan- sche landelijke wijken om tot huizenmassa's, waardoor het karakter der onmiddellijke om geving van de stad geheel veranderde. Men moest zich richten naar het moderne leven, dat de ingetogenheid en de Hollandsche deftigheid, welke evenwichtigheid en een rus tige gesteldheid vorderen, op de vlucht joeg door zijn lawaai, gejaagdheid en overhaasting. Wil men enkele oogenblikken in dien, al thans uiterlijk vredigen tijd vertoeven, dan is een zekere stemming gewenscht, waarin hij geraakt, die in het voorjaar, als de kastanje- boomen tegenover het Oude Heerenlogement in de Groote Houstraat in vollen bloei staan, door de Kerkstraat gaat drentelen. Buiten het gejoechjach doet het rustige daar weldadig aan; verlicht door de ondergaande zon staat Jacob van Campen's bouwwerk, de sierlijke toren van de Nieuwe Kerk. In dat gezellige, knusse straatje komt de rust van de dagen van olim over den wandelaar. Dit met het Begijnhof, wellicht intiemste buurtje, al behoort het niet tot Haarlem's oud ste gedeelte, wordt aan weerszijden begrensd door de gelijkvormige huisjes, met hun typi sche stoepjes en de rij gele steentjes, welke vroeger in elke straat naast de keien lag. Het heeft door zijn sfeer niet alleen groote be koring, maar wekt tevens de herinnering aan onze eerste lessen in de wellevendheid. Immers oudere menschen moesten wij op de kleine steentjes laten loopen. Dit geheele samenstel van huisjes rondom het Proveniershuis zelf, begrensd door de Groote Houtstraat, Kerkstraat, Nieuwe Kerks- plein, Annastraat en Doelstraat heeft een be- toovering en innigheid voor den peinzenden geest. Vlak daarbij in de Groote Houtstraat davert het groote stadsleven, waar weleer nog wel niet de onwelluidende claxon toeterde, maar het rijden van de ijzeren wielbanden van blee- kerswagens, karren en andere voertuigen met den weiluidenden hoefslag van de paarden op de groote keien verre van geruischloos waren. Hoeveel minder druk was het verkeer even wel: fietsen en auto's jaagden nog niet voort; ja zelfs de paardentram deed pas in 1878 haar entree. Het beeld van de stad, die toenmaals 40.000 inwoners telde, onderging in de vervlogen 50 jaren grondige wijziging, wat lang niet altijd verfraaiing beteekende. Gesloopt waren helaas alle poorten, met uit zondering van de Amsterdamsche; de Oude Gracht en Kraayenhorstergracht, evenals de Raam-, Volders-, en Zijdgrachten waren reeds omstreeks I860 gedempt. In 1893 zouden de Kraayenhorstergracht, het Waaigat en de Plantage wordt herdoopt in de weinig zeg gende namen Nassaulaan en Nassaustraat. Waarom? Sommigen oordeelden deze namen welluidender. De gasverlichting, eerst in 1878 door de geheele stad aangelegd, was met haar flikke rende vleermuisbranders nog spaarzaam. Uitvoerig beschrijft de heer Tadema verder de vele veranderingen die er in den loop der jaren in de stad heeben plaats gehad. Daarna vervolgt hij: „Het spheekt van zelf, dat voor 50 jaren de manier van leven, met haar velerlei gewoon ten en gebruiken geheel van de tegenwoordige verschilde. Overlijden en geboorte werd bij familie, vrienden en buren door den aanspreker in korte broek, wit kousen, met de witte bef aan en den steek op aangezegd. Was er een klein tje geboren bij een oprechte Haarlemsche fa milie, de klopper op de voordeur getuigde daarvan. Had een meisje het levenslicht aan- schoudd, dan stak een wit papiertje achter het kantwerk. Bij een jongen was de klopper ook wel blauw en bij een meisje rose. Door een geschreven mededeeling op het raam geplakt kon de belangstellende lezen, of kraamvrouw en kind welvarend waren. Een belangrijke straatfiguur war de stads omroeper. Vooraf op zijn koperen bekken slaande, verkondigde hij met luider stem aan de goe gemeente allerlei wetenswaardigheden: huizenveilingen, verloren kinderen of zoek ge raakte voorwerpen. Menige nederige woning was voorzien van: Hier gaat m enuit porren. De porder oefende zijn beroep natuurlijk voor dag en dauw uit. Om half zes bzelde hij den slager Daudeij over ons wakker en reeds een half uur later stond deze in zijn vlee-schhouwerij. Na eenige rukken aan de voorbei stapte de wekker het Kleine Heiligland op om te wachten tot Daudeij, na het raam opgeschoven te hebben „ja" had ge roepen, waarop de man zijn gang voortzette. Naast de voordeur hing hier en daar op mans hoogte, zoodat de jeugd er niet bij kon, een ijzerdraad met ringetje, waaraan binnenshuis de bel bevestigd was, die de porder deed weer klinken, door met zijn stokje aan het oogje te trekken. Thans collecteeren de Kerkerlij ke Gemeen ten met een circulaire, waarin een verzoek het bedrag te gireeren, doch in onze jeugd hielden zij de collecten aan de huizen. Een diaken met hoogen hoed liep naast den kerke- knecht, die aanbelde en op de blinkende zil veren schaal de penningen in ontvangst nam. Na 11 uur 's morgens mochten de kleeden niet meer op straat worden geklopt. Op de Oude Gracht verdichtt ende dienstboden dezen arbeid op het grint, waartoe zij voor den loo- per het blauw geschilderde rek gebruikten. Zoödra het buiten glad was geworden, begon nen de Damiaatjes te luiden ten teeken, dat die gedienstigen zand of asch voor het huis hadden te strooien. Gast- of ziekenhuizen waren er nog weinig, zoodat de zieken grootendeels thuis verpleegd werden. Betrof het een ernstigen kranke, dan viel dit den voorbijganger op door de hun, welke voor de woning en de belendende per- ceelen gestrooid was. Om on noodig bellen te I voorkomen stelde men zich van den toestand op de hoogte door lezing van hetgeen over J den zieke op een tegen het raam of de deur geplakt papiertje was geschreven. De heer Tadema besluit: „Of de tegenwoordige tijd nu zooveel beter is? Al is van de zoo geprezen rust in het leven door de machanisatie en de electrïciteit veel verdwenen, toch zijn aan dezen tijd ook tal van verbeteringen te danken. Frisscher denkt men over alles; grooter is de durf. Tempo is het wachtwoord geworden. Niettegenstaande haar uitwassen houdt de sportbeoefening allen langer jong. Er is natuurlijk veel meer te noe men, waarvoor het hier de plaats niet is. Maar door de gemakkelijke en snelle ge legenheid van zich te kunnen verplaatsen in binnen- en buitenland is veel van het karak- teristiek-Hollandsche verloren gegaan. Men is uithuizig, zakelijk en practisch, vlug' en vluch tig' geworden. Alles doel men even. Zeker, minder afgemeten vormelijk en kleinsteedsch doch de wellevendheid met haar goede vormen en manieren, die met de zoo gesmaalde hol landsche deftigheid niets hebben uit te staan, gingen evenals de knusse, degelijke huiselijk heid en gezelligheid te loor". EEN ALBERT CUYP ONTDEKT. AMMSTERDAM, 6 Juli. De bezitster van een oud schilderij liet zich bewegen het te la ten restaureeren. Bij de restauratie kwam men tot de verrassende ontdekking, dat het een origineel werk was van Albert Cuyp, voor stellend een groote haan rechts en profiel met eenige kippen in het midden en een schreeu wend kuiqen, bij een donkeren muur, eenige planten op den grond. Het paneel meet 65 x 89 c.M. en werd door deskundigen, o.a. prof. dr. W. Vogelsang, geëxpertïseerd als een goed. bewaard en karakteristiek werk van Albert Cuyp, wiens naamteekening het draagt. Dit bijzonder waardevol stuk bevindt zich in Am sterdamsch bezit. GETUIGEN GEVRAAGD. Dinsdagmiddag 29 Juni j.l. tussehen 1 en hofje in de Barrevoetstraat, in de Koning - 2 uur is de 68-jarige mej. R. wonende in het straat nabij de Pandpoort aangereden door een auto.. Zij kwam te vallen en kreeg een hersenschudding. Daar de autobestuurder en eventueele getuigen niet bekend zijn, verzoekt de politie allen die iets van dit ongeval gezien hebben, zich te melden aan het Bureau, Smedestraat. HET JAARBOEK VAN DE VEREENIGING „HAERLEM". Wij ontvingen ter aankondiging het Jaar boek van de Vereeniging „Haerlem" over 1936, dat weer verschillende biografieën met portretten bevat van in dat jaar overleden bekende stadgenooten, zoo schrijft de heer M. A. Reinalda over mr. J. Gerritsz; de heer G. S. de Olercq over jhr. Chr. F. -van de Poll, de heer G. Kerkhof f over L. J. Vreugde; arts jhr. C. G. J. von Winning over arts M. Mau- ritz en de heer R. Veth over G. J. Droste. Voorts vonden wij, behalve de gewone jaarlijksche kroniek, samengesteld door den heer W. P. J. Overmeer, artikelen over: Het Haarlemsche Sint Jacobsgilde na de Hervor ming (door mevr. J. M. Sterck-Proot)Haar lem, hoofdstad van Noord-Holland, (door mej. dr. G. H. Kurtz) en Uit brieven van lijnwaad- en garenbleekers, (door mevr. dr. S. |C. Regtdoorzee Greup-Roldanus. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.99 7/8. Berlijn 72,94i/a Parijs 7.01. Brussl 30.63J4 Zwitserland 41.53 1/4. New York 1.81.7/8. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf In Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IVs cent voor portïkosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. Alleen indien men de tijdelijke adres verandering minstens twee dagen van te voren opgeeft, is het mogelijk ver zending op tijd te doen plaatsvinden. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". AGENDA Heden: DINSDAG 6 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend. 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De humane bruut" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Texas Rangers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Menschen met maskers" 7.en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Lloyds of London", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 15 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. WOENSDAG 7 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend' 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31; Tentoonstelling van 19 Juni t/m 9 Juli. Dage lijks van 10—19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2