U. L. 0. zonder wiskunde. Een leven van durf en ondernemingsgeest. H.D - - Vertelliiig DINSDAG 6 JULI 1937 HAARLH M'S DAGBLAD 5 Belangrijke beslissing van B. en W. B. en W. hebben een belangrijke be slissing genomen. Zij hebben aan de hoofden van de U.L.O.-scholen doen weten, dat na het tweede leerjaar klas sen kunnen worden gevormd, waarin geen wiskunde wordt onderwezen. Het College steunt hierbij op artikel 12 van de Wet op het L.O., dat aan het dage lij ksch bestuur van de Gemeente de bevoegdheid verleent, vrijstelling te geven voor het volgen van het onder wijs in bepaalde vakken. Wij hopen aan te toonen, dat de Wethouder van Onderwijs voor dit besluit den dank verdient van een groot aantal ouders van kinderen, die de U.L.O.-scholen bezoeken. Wij hopen eveneens duidelijk te maken, dat de aard en de ontwik keling van het U.L.O. het noodzakelijk maakten, dezen eersten stap op een goeden weg te zetten. De groei van het U.L.O. In 1907 verrees aan de Jacobstraat, op het terx-ein van de oude gasfabriek, de eerste school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Het Mulo is in Haarlem dus dertig jaar oud. Er is in dien tijd veel veranderd. In 1920 wijzigde Minister De Visser den naam in Uit gebreid Lager Onderwijs, een vereenvoudiging, die allerminst versobering of degradatie betee- kende. De wet-1920 toch verbreedde den grond slag van dezen tak van onderwijs zoodanig, dat een ongekende groei en bloei er het ge volg van is geweest. Bedroeg het aantal leer lingen van de Ulo-school in 1922 in het ge- heelë land 26837, het laatste onderwijsverslag (over 1935) brengt ons het getal 90340. Sneller nog dan het aantal leerlingen stijgt dat der examencandidaten. In 1922 deden 3000 jonge lui examen voor een Mulo-diploma, in 1936 waren we de 13000 reeds gepasseerd. Het is uit deze enkele cijfers duidelijk, dat de invloed van het examen op liet onderwijs is toegeno men en nog steeds toeneemt. Wij achten dit geen voordeel. De Wet-1920 stempelt de U.L.O.- school tot een eenvoudige, practische school, die zich kan instellen op plaatselijke en econo mische behoeften. De bepalingen omtrent cur susduur, verplichte en facultatieve vakken, over urenverdeeling en vrijstellingen, ze zijn alle even soepel en practisch geredigeerd en noodigen als het ware uit tot het aanbrengen van groote verscheidenheid. Het Mulo-examen nu kan uiteraard slechts tot eenvormigheid leiden. De brandstof voor een conflict is dus aanwezig. Een conflict trouwens, dat niet al leen op het U L.O.-terrein is gerezen. Ook het M.O. bediscu~oieert hetzelfde probleem. Van de hand van Dr. De Vletter is onlangs een bro chure verschenen onder den zelfbeschuldïgden titel „Hand in eigen boezem", waarin hij de middelbare school „slechts in zeer poovere mate paedagogicum. maar wel een allervoor- treffelïjkst examinatorium" noemt. Het k lieusch niet de eenige critische brochure er ook niet de felste. We hebben slechts den naam Luning Prak te noemen! De kwestie der differentiatie bij het U.L.O., de vraag naar vereenvoudiging en splitsing wordt met den dag dringender. De geweldige groei in korten tijd is oorzaak geweest van een sterk veranderde en veranderende schoolbevol king. En als het waar is, dat het onderwijs zich tracht te richten naar de behoeften van de groote meerderheid 'der leerlingen, dan spreekt het vanzelf, dat het af en toe kraakt, als zich tegen een jarenlang bestaand systeem in de aanpassing aan nieuwe toestanden gaat voltrekken. Twintig jaar geleden was het M.O. onbetwist voor de beter gesitueerden. Op de Mulo-scholen trof men toen een groep kin deren aan uit de arbeidersklasse het be grip ruim genomen met uitstekende vermo gens. Sedert het M.O. voor iedereen toeganke lijk is, beweegt zich het procent van begaafde leerlingen op stads U.L.O.-scholen in dalende richting. Groote scharen middelmatigen heb ben dit verlies tienvoudig gecompenseerd. Daar zit niets verontrustends in, integendeel. Het is prachtig, dat de groote massa zich prepa reert op het feit, dat de veranderde maat schappelijke omstandigheden haar de beschik king hebben gegeven over meer vrijen tijd. Maar de school heeft van een en ander de cosequentie te aanvaarden. Het bijeenbrengen van groote groepen leerlingen met verschillen de eischen op dezelfde onderwijsinrichting be- teekent afzien van uniformiteit en aansturen op vereenvoudiging en practische differentia tie. H.B.S. nog een kansje willen wagen. Voor een leerling met goeden wiskunde-aanleg is de kwestie ook spoedig opgelost: hij kan het vak er zonder moeite bij nemen, ofschoon we ons het geval kunnen denken, dat voor hem (en vooral voor haar) de vakken, die de opengeko- men wiskunde-uren zullen vullen (talen en handelskennis) meer op prijs worden gesteld. De redeneering van den vader, die zijn jongen in zijn zaak wil gebruiken en daai-om aan talen en boekhouden de voorkeur geeft, is zoo ver keerd nog niet. Moeilijk leerende kinderen en speciaal zij die den wiskundeknobbel missen, kunnen na tuurlijk beter een wiskundeloos diploma halen. Het heeft in de practijk vrijwel dezelfde waarde als het andere. De betrokken categorie leerlin gen toch komt op kantoren terecht en het ilaat den werkgevers koud, of de sollicitant naar een vacante plaats in wiskunde is geëxamineerd; een goed cijfer voor talen en handelskennis waardeer en ze meer. Wij meenen, dat èn de school èn de leerlin gen bij den maatregel van B. en W., wel zullen varen. Het wiskunde-onderwljs zal er zeker niet onder lijden, als het de aandacht moet missen van studenten, die er nooit iets in zullen presteeren. Het aantal diploma's zal stijgen. Dat is een tweede practisch voordeel. En ten slotte zal het de sfeer van klasse en school ten goede komen, als zwakke leerlingen niet langer gedwongen worden een vak te volgen, waarin mislukking van te voren vaststaat. Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan de school na het tweede leerjaar deze mislukking vaststellen. Dat is dus het tijdstip van de differentiatie. De practische uitvoerbaarheid, hoe staat het daarmee? zal men vragen. Welnu, over ijs van één nacht behoeft men niet te gaan: aan één der U.L.O.-scholen is al eenige jaren een proef genomen met een wiskundelooze 4de klasse. Ze is tot aller tevredenheid geslaagd. Dat is een stukje practijk, waarmee alle onderwijs technische bezwaartjes uit den weg zijn ge ruimd. Men heeft heusch wel moeilijker orga nisatorische vraagstukken opgelost in dezen tijd. B. en W. van Haarlem bieden den ouders de gelegenheid in het belang van hun kinderen een keuze te doen. Laat men zijn kans waar nemen. P. SCHAFT. personalia Aan de universiteit te Leiden zijn geslaagd voor het cand. examen Indologie M. S. Kam- minga en W. p. Zoetemeyer, te Haarlem. Bij de Staats-examens voor Muziek is voor piano 1. o. geslaagd Mejuffr. Jeannette Wüst te Heemstede, leerlinge der Toonkunst- Muziekschool te Haarlem. Een stap in de goede richting. Dat heeft men in Haarlem nu ook begrepen. De Wethouder van Onderwijs heeft een for- schen stap in de goede richting gezet met het stichten van de wiskundelooze klassen. Het groote verloop van leerlingen op de Ulo-scholen had reeds lang de aandacht ge trokken. Meer dan eens is er op gewezen om er de tekortkomingen van het U.L.O. mee te demonstreeeren. De maatregel van B. en W. zal dit verloop niet stuiten. Er zijn immers honderd redenen buiten het onderwijs om, die niet-leerplichtige leerlingen de school doen verlaten. Maar in vloed ten goede zal die maatregel zeer zeker uitoefenen. En dat hij voor veel kinderen een groote verlichting beteekent. staat vast. Het Mulo-examen is een moeilijk examen. Allereerst om de veelheid van vakken, waarin men een onderzoek instelt. Het gevolg is dan ook, dat velen den eindpaal niet bereiken; 4, 5, 6 jaar hebben sommigen met groote opoffe ringen van den kant der ouders op de school banken gezeten, teleurgesteld gaan ze heen. We zwijgen nog van het leed,"dat over de jeug dige slachtoffers zelf is gebracht, de verbitte ring en opstandigheid die er het gevolg van kunnen zijn, de ellende thuis. Van 1932 tot en met 1935 zaten in alle hoogste klassen van alle Haarlemsche U.L.O.-scholen tezamen, zoowel bijzondere als openbare. 825 leex-lingen. Aan het eind van den cursus kregen daarvan 542 een diploma 283, d.i. bijna een derde deeel, waren in het laatste jaar nog blijven steken! Nadat ze bij den jaarlijkschen overgang drie maal waren geselecteerd! Dit verschijnsel ver toont zich bij alle U.L.O.-scholen in de stad, of ze openbaar heeten of bijzonder. Iedere po ging om hierin verbetering te brengen, moeten we toejuichen. Ouders moeten kiezen uit twee. Aan het eind van het tweede leerjaar krügen de ouders nu de gelegenheid om een keuze te doen uit twee: a. een opleiding voor het Mulo-diploma met wiskunde; b. een opleiding voor een Mulo-diploma zon der wiskunde. Dat wordt voor velen nog een moeilijke keus, die evenwel mrt hulp en voorlichting der on derwijzers zonder risico kan worden gedaan. Aan'eg en bestemming, en deze weer in onaf scheidelijk verband, zullen bij dit advies den Erik Magnusson's Ontdekking door VERAX. Op een middag in Maart 1917 het was juist de dag van zijn dertiende verjaring was Erik Magnusson van school thuisgekomen, geheel vervuld van alles wat hij zoo juist ge- loord had. Inplaats van de Fransche gram- maire te behandelen had de klasseleeraar ge sproken over de gebeurtenissen in Rusland, waar enkele weken te voren de revolutie was uitgebroken, de republiek uitgeroepen en de Tsaar met zijn gezin onder de bewaking der regeeringstroepen was gesteld. „Gx-ootvader. wist U dat al? Zou er hier in Zweden ook zooiets kunnen gebeuren?" De oude man glimlachte, streek den knaap over het blonde haar: „Ik geloof het niet. mijn lieve jongen." .Groot vader is het waar, dat U alle konin gen van Zweden gekend hebt?" „Alleen de laatste vijf, mijn kind. Maar in ieder geval: alle Bernadotte's, die over het land geregeerd hebben, van den eersten af. die in 1844 stierf, tot onzen tegenwoordigen koning. Dien eersten koning heb ik alleen eenmaal ge zien: op zijn doodsbed Kleine Erik zag den ouden man verwonderd aan: „Op zijn doodsbed???" „Ja" glimlachte Magnusson droomerig; ,.en daarvan is mij een herinnering bijgeble- doorslag moeten geven. Wie zijn jongen naar ven, die ik nooit verliezen zal. Door een on- de M.T.S. wil hebben, moet de wiskunde rich- I achtzaamheid van een der lakeien ben ik, als ting volgen; hetzelfde geldt voor hen, die de 't ware bij vergissing, getuige geweest van een onderwijzersloopbaan begeeren of die op de lontdekking die jarenlang zelfs voor de naaste gevonden voorwerpen en dieren. Inlichtingen over gevonden voorwei-pen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Politiebxxreau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; bril; v. Meel, Jan Steenstraat 1: boekje van Sneltax; Mathla, Sophiastraat 17: badpak; v. Stralen, Busken Huetstraat 11: badpak met handdoek; Ekhart, Mentawistraat 36: bril in etui; Budding, Lombardsteeg 12 hond; Hartman, Pres. Steynstraat 46: hond: Hoeboer, Olivierstraat 16: hond; Stroes, Pe- gasusstraat 50: armbandhorloge; v. Lierop, Indischestraat 11: insigne; Carels, Gen. Cronjéstraat 79: kinderjasje; Roose, Potgie terstraat 42: bronzen kruis; Geldman, Teding van Berkhoutstraat 84: autolamp; Politiebur. Smedestraat: muts; Kooy, Kennemerstr. 1: nummerplaat; Kroon, Gen. Cronjéstraat 61: pakje, inh. manufacturen;' Cramer, Wester gracht 115 zw.: portemonnaie met inhoud; v. Ingen, Zijlweg 120: portemonnaie met inh.; Zaayer, Gen. de la Reystraat 25 roodporte monnaie met inh.; Grootes, Julianapark 24- rijwielplaatje; v. Waard, Engelszstraat 19: rij wielplaatje; Vlug, Gouwstraat 10: rijwiel plaatje Moorselt, Previnairestraat 11 rij wielplaatje; Ruijgrok: v. d. Werve, Brouwers straat 7: rijwielplaatje; Zwiers, Papentoren- vest 20: rijwielplaatje; v. Wichem, Spaan- schevaartstraat 90 rijwielplaatje De Vries, Schouwtjeslaan 37 rood: rijwielplaatje; Ber- tholee, Vroomstraat 12: rijwielplaatje; Roest, Bakkumstraat 8: kinderrijwiel; Klein, Pega- susstraat 84: meisjesrijwiel; Harspen. Karo- lingenstraat 64: sportriem; Janssen, Spaarn- wouderstraat 61: damesrijwiel; v. Dokkum, Leeuwerikstraat 65 contributieschriftFijn heer, Oranjeboomstraat 136: kinderschop; Staphorst, Brouwersstraat 27: stamper (eten)' Hubert, Preangerstraat 12: hangslot; Reep, Amsterdamstraat 3C: boodschappentasch m inhoud; De Groot, Van 't Hoffstraat 297: zak met aardappelen. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber koffie- cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SLKKEK, BIBBER. KOfFIE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEC. ENZ. DAM 2a Telofoon No. 30012-31012 AMSTEHDAM-C. Bonn Nh 2. T»Wf. 30012 Tologromodrei: CARLOS-AMSTERDAM èluto4nojxtog.& Universeele werkplaats met moderne werktuigen en- technisch geschoold personeel. - Vraagt begrooting voor alle voorkomende werkzdamhedcn N. V Gebr. H.F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef 11578 (Adv. Ingez. Med.) Haarlems Vacanlie-Kinderfeest. Dit jaar wordt door bijna 200 kinderen genoten. De Commissie voor het Haarlem's Vacantie- Kinderfeest kan dit jaar zeven zesde klassen van Openbare Lagere Scholen steunen bij het houden van een driedaagsch schoolreisje. De eerste groep is reeds de afgeloopen week naar Apeldoorn geweest. Woensdag a.s. (7 Juli) gaat de grootste groep (137 kinderen) deels naar Apeldoorn, deels naar Lunteren. Ze vertrek ken met den trein van 7.15 uur van hier naar Amsterdam om dan per boot Harderwijk en de Veluwe te bereiken. Door een extra meevaller van de laatste weken en het gunstige verloop van de verlo ting is de Commissie in staat, ook nog een derde groep een driedaagsch uitstapje te be zorgen, waarmee dan dit jaar de 200 nagenoeg vol is. Deze laatste groep gaat 12 Juli a.s. ixaar Apeldoorn, waar, evenals door de vorigen, in de prachtig gelegen jeugdherberg „De Spreng" gelogeerd wordt. concert op de groote markt. Ter gelegenheid van het Congres van den Bond van Bond van Loodgieters en Fitterspa- troons in Nederland, dat te Haarlem gehouden wordt, zal a.s. Woensdag des avonds van 8.15 tot 10 uur eexi concert gegeven worden op de Groote Markt, welk concert tot stand is ge komen met medewerking van Haarlem's Bloei. onverwacht gestoord uitstapje. Een inwoners van Haarlem, de heer p. B., was per fiets er op uitgegaan, om Hilversum te bezoeken; op de terugreis zou hij in Amster dam zijn echtgenoote afhalen, die aldaar op bezoek was. Toen de heer B. zich echter op den terugrit te Muiderberg bevond, werd hij eensklaps onwel en kreeg zulke hevige maag bloedingen dat dr. Niekerk bijstand moest verleenen. Deze achtte opneming in een zie kenhuis noodzakelijk, zoodat de Roode Kruis- auto van Weesp werd gerequireerd, waarmede de patient naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam is overgebracht. het nieuwe gebouw van den geneeskundigen dienst. Het nieuwe gebouw aan de Nieuwe Gracht nabij den Kinderhuissingel, waarin de Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst eerlang onderdak zal vinden en ein delijk een eigen „home" zal krijgen, nadert zijn voltooiing. Het geheel is onder den kap en zelfs de steigers rondom het gebouw zul len spoedig kunnen verdwijnen, Er blijft natuurlijk van ibinnen nog het een en ander te doen, alvorens de „dienst" zich kan vestigen in het nieuwe gebouw. op het drietal. Onze stadgenoote rnej. M. B. Stol, propo nents bij de Evang. Luth, Kerk, staat op het drietal bij de Evang. Luth. Gem. te Groede (Z.) (Adv. Ingez. Med.) nederl. onderwijzers genootschap. De afd. Haarlem van het N. o. G. vergader de dezer dagen in Lion d'Or. Op de agenda warexi als belangrijkste pun ten vermeld: de reorganisatie-plannen voor het L.O. te Haarlem en de behandeling van de amendementen voor den beschrijvingsbrief der algemeene vergadering te Rotterdam. De besprekingen hadden een vlot verloop. Medegedeeld werd, dat sinds de vergadering van 12 Mei tien nieuwe leden werden inge schreven. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering 3, 4 en 5 Augxxstxxs te Rotterdam wordt gehouden, werden benoemd de heeren E. Geerts Wzn.; A. G. de Biie; G. A. Paarde- haar en G. Rijpma. Als plaatsvervangers wer den aangewezen de heeren W. Barneveld en G. j. Bettink. In de vacatureWitmer werd in het be stuur gekozen de heer c. D. Zaal te Zand- voort, die de benoeming heeft aanvaard. Biographie van Lord Baden-Powell. Stichter van de Padvinders beweging. Nu door de komende Jamboree de padvin dersbeweging in het middelpunt der belang stelling staat is het zeker van Ton Koot een gelukkige gedachte geweest om ook de figuur van haar stichter en leider Lord Baden Powell eens nader te beschouwen en door een korte biographie dit veelbewogen leven in ruimeren kring bekendheid te geven. Zijne Exellentie J. J. Rambonnet zegt zeer juist in zijn voorwoord: „Door dit leven beter te leeren kennen en begrijpen, zal men de Be weging zelf zuiverder gaan aaixvoelen." Tach tig romantische jaren uit het leven van Lord Badexx Powell was de oudertitel dien de schrij ver aan dit boek gaf. En hij had volkomen gelijk, want romantisch is de levensloop van deze merkwaardige figuur zeer zeker. Maar meer nog dan het romantische treft ons in dit leven de bergen velzettende energie, de ontem bare levenskracht en levensvreugde en met dat alles dat bijzondere gevoel voor humor dat B. P. zooals ook wij hem verder zullen noe men overal zoo bemind heeft gemaakt. Met recht is zijn leven voor het tegenwoor dige, jongere geslacht, verzwakt naar geest en lichaam door sociale en economische mis standen, een lichtend voorbeeld van wat met durf en ondernemingsgeest te bereiken is. Dit leven is zoo rijk aan afwisseling, dat iedere jonge en oude man in wiens geest nog een sprankje is overgebleven van de zucht naar avontuur, waar we toch allen mee behept zijn, bij het lezen van dit boek menigmaal de ver zuchting zal slaken: dat had ik nu ook wel 'ns mee willen maken! B. P. werd op 22 Februari 1857 te Londen ge boren. Zijn vader prof. Baden-Powell was een bekend natuurkundige en theoloog. Na de gebruikelijke Engelsche kostschool-opleiding te hebben gekregen nam B. P. dienst in het Britsch-Indische leger. Door zijn vastberaden heid, flinkheid en vooral door zijn ongewoon gevoel voor humor maakte hij zich hier al spoedig zoowel onder zijn superieuren als zijn ondergeschikten veel vrienden. Gevoel voor humor. Het merkwaardige gevoel voor humor dat B. P. in zoo hooge mate bezat wordt ons door het volgende aardige vooxwal wel het best gedemonstreerd. ,Op een heeten dag wandelde B. P. met een vriend langs de promenade ergens aaxi den Zxxidkant (B. P. volgde toexx een cursus Engeland). Plotseling zonder eenigen uitleg ging B. P. op den stoeprand zitten, legde eerst gelaten zijn laag vilten hoedje op de knieën en begroef daarna zijn gezicht in een vlam mend rooden zakdoek. Dit onverwachte schouwspel bewoog den eenigen politie-agent tot in het diepst van zijn hart. Hij stapte dan ook beslist op zijn doel af, klaar en bereid om ten koste van alles zijn mannenplicht als die naar der wet te volbrengen. B. P. met zijn wit-katoenen handschoen op den schouder kloppend, vroeg hij met zware stem: „Wat is er met je kerel, eh?" Langzaam zijn zakdoek over zijn oogen wrijvend en met een doodongelukkig gezicht legde deze toen uit, dat hij net uit de armen van zijn kinder juffrouw was gevallen en dat het lamme mensch doorgeloopen was zonder er iets van te merken Zoudt ge uit het bovenstaande echter op maken dat B. P. niets meer dan een grappen maker was dan hebt ge het toch volkomen mis! Hij onderscheidde zich zelfs zóó dat hij reeds op zijn vijftigste jaar luitenant-generaal van het Brltsche leger was. opleiden, dan een handvol soldaten voor een mogelijken toekomstigen oorlog. Op de vraag of een padvindersbeweging met een generaal aan het hoofd niet militairistisch is, geeft de schrijver het volgende ontwoord. „Afgezien van het feit dat ieder, die een nadere studie van de beweging maakt, al heel gauw genezen wordt van dezen waan, rijst de vraag of iemand beter in staat zou zijn de onderlinge welwillendheid en vrede te vorderen, dan een man als B. P., die de ellende van den ooi'log van zoo nabij heeft medegemaakt". Een groot man. Als een boeiende film speelt dit leven zich voor onze oogen af en het is Ton Koot's groote verdienste dat hij zijn boek frisch en aantrek kelijk heeft weten te maken zonder ooit dwee- perig of sentimenteel te worden. De ontzag lijke groei van de padvindersbeweging, die de verbroedering van de volkeren zoo zeer in de- hand werkt, levert wel het beste bewijs voor B. P.'s scherpen en verzienden blik. Zonder twijfel is Lord Baden Powell een der groote figuren van onzen tijd, daarom vex-dient Ton Koot's boek dan ook zeker aller belangstelling. Toxi Koot: „B. P. De Chief". Uitgave: C. f. CaUenbach, N.V., Nijkerk. De Stadsbibliotheek en Leeszaal. Het eerste kamp. Bijzoixder interessaixt is het ook om te lezen hoe de padvindersbeweging ontstaan is. Op 25 Juli 1907 werd op „Brownsea Islaxxd" de vlag geheschen boven het eerste padvin- dersproefkamp. Zeer snel breidde zich de pad vindersbeweging uit. In 1910 telde de beweging al meer dan 120.000 leden, in dat jaar trad B. P. uit het leger omdat hij van meening was meer voor zijn land te kunnen doen, door het komende geslacht tot goede burgers te helpen Rheumatiek, sch ia enz. Hardnekkige ge vallen worden met succes behandeld door de genees krachtige zout waterbronnen van Voortgang der reorganisatie. Indertijd hebben wij mededeelingen ge daan over de reorganisatie die de heer P. V. de Wit dadelijk na zijn benoeming tot direc teur begonnen is aan de Stads-Bibliotheek en Leeszaal te Haarlem. Natuurlijk is dit een zeer omvangrijk en tijdroovend werk. De reorganisatie aan het filiaal in het Huis ter Zaanen is gereed gekomen. Dat ook de re organisatie op het Prinsenhof vordert blijkt uit de verschijning van den eersten xiieuwen catalogus. Deze omvat: Nederlandsche ro mans, novellen en schetsen vóór circa 1380 en na circa 1880; Zuid-Nederlandsche ro mans, novellen en schetsen; Zuïd-Afrikaan- sche romans, novellen en schetsen; uit het Duitsch, Engelsch, Fransch, de Scandinavi sche taleix, het Russisch, Italiaansch, Spaansch. Portugeesch, andere Europeesche talexi en ook uit Oostersche talen vertaalde werken en voorts een alphabetisch register van schrijversnamen. Naar wij vex-nemen zullen er in de komen de jaren ongeveer 10 nieuwe catalogi ver schijnen. de laatste repetitie in de doelen. ^oofzono Ae. vz M otid en Leuvv Het is hedenavond voor het laatst dat in de „Doelen" de repetitie zal worden gehou den. Het is daarom van belang dat nu allen komen. Morgen, Woensdagmiddag 4 uur, is de laatste repetitie voor de kinderen in de „Doelen". Vooral de kinderen moeten nu al len aanwezig zijn want de volgende repetitie Vrijdagavond komen zij voor het eerst in het groote koor zoodat niemand van hen mag wegblijven. Ook de kinderen die in koorver band een en ander hebben ingestudeerd, worden thans verwacht. Vrijdagavond a.s. is de repetitie in het Concertgebouw met medewerking van het geheele orkest. Dus met ons allen van avond naar de „Doelen" om voor de laatste maal daar nog eens vroolijk te zingen: „O! Doelen. Doelen, Doelen, Doelen, Ghij rnaekt dat wij hier blij In volle vreught krioelen. Door U edele schutterij". BAD BOEKELO (Adv. Ingez. Med.) bloedverwanten van den koning is geheim ge houden. Je brandt natuurlijk van verlangen om te weten, wat voor ontdekking dat geweest is. Welnu, wat ik je hier ga vertellen is de zui vere waarheid. Je hebt op het gymnasium ge hoord, hoe in Rusland de revolutie het tsaris me heeft weggevaagd. Mij, ouden man. ver baast dat niet: een regeeringsstelsel dat zich van het volk vex-vreemdt kan op den duur niet bestaan. Daarom prijs ik ons land gelukkig, waar de liefde voor het koningschap nog altijd leeft in de harten van de meesten onder ons volk. Je hebt op school natuurlijk ook wel eens gehoord van de groote Fransche Omwenteling van 1798? Welnu, aan die Revolutie heeft Zwe den juist zijn tegenwoox-dig koningshuis te danken, al is dat ook niet regelrecht gegaan. Maarschalk Bernadotte, een van Napoleon's medestrijders, werd meer dan een eeuw gele den door den ouden koning Kax-el den Dertien den als zoon aangenomen: acht jaar later volgde hij zijn pleegvader op. als Karei de VeertiendeHij was een goed vorst, die zijn nieuwe vaderland. Zweden, liefhad, en alles deed om zijn Fransche afkomst en zijn revo lutionair verleden te doen vergeten. De koningen en keizei's in dat Europa van 1840, toen ik tien jaar oud was. waren over het algemeen strenge heerschers. en koning Karei maakte daarop geen uitzondering. Ik herinner mij nog hoe onze Fransche gouverneur mij fluisterend vertelde, hoe hij ééns bijna ge arresteerd was, toen hij het gewaagd had op zijn zolderkamertje bij kaarslicht de „Mar seillaise" op de fluit te blazen! De „Marseil laise". het x-evolutielied bij uitstek dat een maal immers koningen op hun tronen had doen sidderen. Maar genoeg, ik zou je vertel len van die ontdekking, in de sterfkamer van den koning. Die gouverneur van ons was alleen aan de gevangenis ontkomen, doordat zijn zwager lijfarts bij Koning Karei was. Deze Ondeelbare Republiekof De Dood!" dokter kon 't uitstekend met Zijne Majesteit vinden, behalve op ééix punt, waarin de medi cus den vorst overdreven preutsch vond: wan neer de lijfarts namelijk de koninklijke longen wilde onderzoeken weigerde Z.M. steeds ook maar één vierkanten centimeter van de borst te ontblooten. Op den dag dat de koning stierf was onze gouverneur ernstig ziek, en mijn moeder zond mij naar het paleis met een drin gend verzoek aan den zwager van Monsieur Lavigne, nog denzelfden avond bij ons te wil len komen. Door de bijgebouwen van het paleis, waar men mij kende, en ongehinderd liet passeeren. kwam ik in het Koninklijk Slot. waar men mij op mijn vraag naar den dokter van het eene vertrek naar het andere verwees. Totdat ik hem eindelijk vond in de sterfkamer van den koning, waar ik natuurlijk niet had mogen binnenkomen. Die kamer in rouwfloers de zwarte kaarsen de twee lakeien, die naast den dokter stonden en dan de tach tigjarige koning zelf. die met gesloten oogen op het kussen lag: ik zie dat alles in mijn her innering nog duidelijk voor mij." „Maar waar blijft nu de ontdekking, groot vader?" „Och, eigenlijk was het maar een kleinig heid, mijn jongen. Tegenover de majesteit van den dood verliest ieder menschelijke majesteit haar glorie. Maar wat ik ontdekte, deed mij ondanks alles glimlachen. Want op de borst van den koning, die zijn verleden wilde ver geten, en die het lied der Fransche Revolutie had verboden op de borst van den koning kwam, door de plooien van het open doods hemd. een teeken zichtbaar, dat alle angst valligheid en preutschheid verklaax-de. Daar stond op getatoueerd: een guillotine, twee ge kruiste pieken met vrijheidsmutsen, en rondom dit embleem de Fransche revolutionaire leuze: Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. De Eene en vereeniging van jong-hervormden. Op Zondag 11 Juli a.s. zal in samenwer king met de afdeeling Bloemendaal en Zandvoort door de Haarlemsche Vereeniging een bijeenkomst worden gehouden op de Bui tenplaats „Wildhoef" te Bloemendaal. Ds. A. A. Wildschut te IJmuiden-Oost zal spreken over: „De taak van het derde geslacht", waar na de Buitenplaats kan worden bezichtigd. Aanvang kwart voor drie. 21 Juli wordt door de Haarlemsche Ver eeniging een fietstocht gehouden naar de Ruïne van Brederode. Vertrek 8 u. 15 van het Kennemerplein. Nabootsing van oen merk. Brood en meel in Amsterdam en Den Haag in beslag genomen. De Centrale recherches te Amsterdam en Den Haag hebben Zaterdag tal van huis zoekingen verricht bij bakkers en op ver schillende plaatsen kleine hoeveelheden meel in beslag genomen. Deze politiebemoeiingen vonden haar oorzaak in een klacht van een firma te Haarlem, die eenigen tijd geleden een be paald soort tarwebrood onder den naam van „Tarvo" in den handel bracht. Het is een speciaal soort busje, waarin het „Tarvo" wordt gebakken. Tal van bakkers, zoowel in Amsterdam en Den Haag zouden nu dit soort tarwebrood zonder toestemming hebben nagebootst en het eveneens onder den naam van „Tarvo" in den handel heb ben gebracht. In Amsterdam ging inspecteur Mol van de Centrale recherche er met eenige recher cheurs op uit en deed bij verschillende bak kers een huiszoeking. Een flink aantal brood jes en partijtjes meel werden in beslag ge nomen. Tegen de bakkers is proces-verbaal opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7