De Stiltebrigade. Uitslag. Afmetingen van de tunnel te Velsen. Hef belangrijkste '54e TA'ARGANG No. '16575 VerRcüönt rfaeelïïks. KeKalve op Zon- en Feestflapen. WOENSDAG 7 TUtT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie :P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72l/2. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa r 1 e m - N o o rd. Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.^t-\t mc Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval, en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN: 10 PAGINA S. De Amsterdamsche politie zal binnenkort worden verrijkt met een „stiltebrigade", die zal optreden tegen menschen, die noodeloos veel lawaai in de stad maken. De brigade zal werken met den door prof. dr. C. Zwikker uit gevonden geluidsmeter, waarmee ieder ge rucht nauwkeurig in „decibels" wordt aange geven. Het is een belangwekkend bericht. Dat woord stiltebrigade is als taalverrijking al een merkwaardigheid op zichzelf. Mogelijk zullen de bewakers van het pure Nederlandsch, welks profeet Charivarius is, het niet voet stoots aanvaarden omdat „brigade" geen Ne derlandsch is en zich op historische gronden moeilijk verdraagt met het begrip stilte, maar dergelijke academische bestrijding zal niet baten. Meer kans geef ik de Amsterdam sche stem-des-volks, als die er een beter woord voor in de plaats mocht willen stellen. Heeft zij in een rijk verleden niet zulke politie- benamingen als „prinsemarij" en „knolknop smeris" geschapen? Ook ditmaal zal zij haar kans wel te baat weten te nemen. Belangrijker dan de naam is evenwel de taak. Onze tijd schijnt niet zoozeer uit te blinken in het oplossen van netelige vraag stukken en het wegnemen van misstanden. Maar de lawaai-bestrijding behoort tot de lof felijke uitzonderingen. Slechts enkele jaren geleden begonnen, heeft zij nu al zulke resul taten geboekt dat het ons allemaal opvalt en we er om zoo te zeggen stil van zijn. Vroeger scheen het, bijvoorbeeld, voor de meeste auto mobilisten een plicht om zoo veel en zoo doordringend mogelijk hun klaxon te laten gillen. Tegenwoordig is het zooiets als een eerezaak geworden het zoo weinig mogelijk te doen en dan nog alleen in zoo korte kreetjes, dat ze haast verontschuldigend klinken. Het lawaai „voor de volle honderd procent", het lawaai „van grootformaat" om een paar afschuwelijke mode-uitdrukkingen op het ge hate verschijnsel toe te passen, is verdwenen. Voorwaar hier pas ik er een niet minder leelijke term op toe het Lawaai komt te genwoordig in aanmerking voor de positie van „Staatsvijand nr. 1". In Amsterdam was het het ergst, aangezien het de grootste stad des lands is en zij niet bepaald de stilste Nederlanders herbergt. In Amsterdam is de bestrijding dan ook het krachtigst aangepakt. Wie eenmaal welslaagt in het nastreven van zijn ideaal verdubbelt daardoor in kracht en onlangs werd ik een beetje bezorgd voor Commissaris Bakker, want naar mijn meening verviel hij in overdrijving toen het pierement uit de binnenstad werd verbannen. Ik geloof dat Amsterdam op dit betreurenswaardig besluit, getuigend van ge brek aan fantaisie, zal moeten terugkomen. Maar in het algemeen doet hij prachtig werk én de gemoedelijkheid van hemzelf en zijn dienders wettigt het vertrouwen, dat de stil tebrigade met mate zal optreden. Wij zijn allen nazaten van het volk van Willem de Zwijger en het is schoon dat wij dit niet alleen in onzen vrijheidszin maar ook in onze la waaibestrijding toonen te beseffen. Maar er is een grens en die ligt op het punt, waar pure levensvreugde erdoor gedoofd zou worden. Laat men voorzichtig zijn: die grens is al over schreden bij de uitbanning van het pierement. De term „onnoodig lawaai" is gevaarlijk. Ik herinner aan het gefluit van een jongen, slen terend langs de gracht, dat Herman Gorter inspireerde tot zijn onsterfelijke „Mei". Hoe licht zou een formeel politieman ook niet zulks kunnen rangschikken onder onnoodig lawaai. En het is dan maar de vraag of hij dat won dere gedicht gelezen heeft ik vrees ervoor het zich bijtijds herinnert en het zelfs dan met zijn plicht overeen kan brengen, het on noodig gefluit te doen voortduren. Ook zijn er straatzangers in de Jordaan, die Amster dam niet missen kan. En tusschéh de vinkies zit er ook wel eens, in het voorjaar, een nach tegaal in het Vondelpark. En er komt een merel met een heelen liederenbundel in zijn keel. En onder de bruggen liggen soms bootjes waaruit mannen-in-hemdsmouwen droef- snurkende harmonica-zangen doen opstij gen Er is meer. Laat de stiltebrigade nou voor zichtig wezen en het gevaar van alle groote bewegingen beseffen: dat zij door teveel ijver haar nobel doel voorbijstreven. R. P. De verkeerslichten op het Stationsplein. Hedenmorgen in werking- gesteld. De nieuwe verkeerslichtseinen op het Sta tionsplein, waarover wij reeds mededeelin- gen deden, zijn hedenmorgen in werking gesteld. Nu staan de lange lange lijsten namen In ons leergierig leerzaam vaderland Weer afgedrukt in iedere courant Geslaagd voor overgang of voor examen. Probeer nu niet de jeugd te leeren: reken Den uitslag niet, maar tel het doel alleen, Zij leert nu niets meer en ze gaat meteen, De vrijheid in, voor weken en voor weken. De rust keert weer in tal van huisgezinnen, De ouders gaan niet meer door vrees gebukt. De spanning is voorbij, het is gelukt, De opzet is geslaagd, de buit is binnen. En elke naam, dien j' in de krant kunt lezen, Is met gejuich in het gezin begroet, Wanneer de „uitslag" epidemisch woedt, Zal ze meestal een bron van vreugde wezen. Maar er is ook een minderheid, wièr namen Niet in de lange lijsten staan vermeld, Van hen of haar wordt in het kort verteld, Als „niet bevorderd" in één cijfer samen. Zij brengen geen gejuich in hun gezinnen, Een jaar van zorg bracht in het eind een strop, Tot hen wou ik nog zeggen; koppen op En straks opnieuw met frisschen moed beginnen. RICHE - ZANDVOORT. Morgen, Donderdag 8 Juli: GALA-AVOND GRETA KELLER Entrée ƒ1.pl. belasting. (Adv. Ingez Med.) Uitverkoopen en Opruimen. De wettelijke regeling een fiasco. De wet regelende de uitverkoopen en op ruimingen is nu ongeveer twee jaar in werking. Aanvankelijk scheen het of er nu een rege ling op dit gebied zou komen, maar in de prak tijk is daarvan een klein beetje terecht ge komen. De wetgever is er niet in geslaagd vast te leggen wat hij wilde en de bepalingen zoo te maken, dat wat hij ongewenscht achtte voorkomen wordt. De 'bedoeling van den wetgever was, dat de „winkelier" twee maanden in het jaar van 1 Januari tot 1 Februari en van 15 Juli tot 15 Augustus vrij zou zijn om opruimingen te houden. Maar in de praktijk is het nu bijna zoo geworden, dat de winkelier nu in die 10 maanden van het jaar nog vrijer is dan in de bewuste 2 maanden. Er zijn namelijk vele pro cessen over de wet gevoerd en uit de vele vrij spraken is af te leiden, dat de winkelier in die 10 maanden vrijwel alles mag aankondigen als hij slechts zoo voorzichtig is. om niet het woord opruiming te gebruiken. Dit is trouwens ook wel gebleken uit een interview dat wij een half jaar geleden had den met Mi-. J. C. Donker, ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Haarlem Wij hadden thans over deze aangelegenheid nog een kort onderhoud met den Commissaris van Politie te Haarlem. De heer E. H. Tenckinck deelde ons mede, dat de politie te Haarlem, in verband met die vele vrijspreken de vonnissen der hoogste rechtscolleges, den laatsten tijd geen procesverbaal meer op maakt van feiten die aanvankelijk in strijd rnet de bedoelde wet werden geacht. Alleen is in de laatste weken nog een procesverbaal op gemaakt tegen een winkelier die zoo onvoor zichtig was geweest om in zijn reclame toch het woord „opruiming" te gebruiken. Maar ook dit verbaal heeft tot geen vervolging geleid. In den oorspronkelijk als vrije maanden be doelden opruimingstijd moet de winkelier vol gens de duidelijke aanwijzing van de wet zich bepalen tot de aangegeven termen: „jaarlijk- sche opruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoen-opruiming", „balans-opruiming" of „inventaris-opruiming". Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat door de Regeering een wijziging van de wet wordt voorbereid om de artikelen zoo te redi- geeren dat de wet zooals zij bedoeld was ook kan worden uitgevoerd. Thans officieel vastgesteld. Lengte wordt ongeveer 1350 Meter. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Waterstaat tnans de afmetingen van den tunnel te Velsen vastgesteld. De breedte van 'den rijweg wordt acht meter, met aan weerskanten verhoogde voet paden van 75 c.M., zoodat de breedte van wand tot wand 9.50 meter wordt. De vrije hoogte wordt 4.20 meter. Het diepste deel van den tunnel komt op 22.10 M.N.A.P. De helling der opritten wordt 1 op 28.5, terwijl de totale lengte c.a. 1350 meter zal be dragen. TOESTAND VAN DEN OUD BURGEMEESTER. De toestand van den heer C. Maarschalk, oud-burgemeester van Haarlem, die na het auto-ongeluk in het ziekenhuis te Wesel ver pleegd wordt, blijft steeds vooruitgaan. Heden middag hebben wij nog eens aan het zieken huis geïnformeerd, waarbij ons medegedeeld werd dat de toestand van den heer Maarschalk zeer goed is. Over een eventueelen terugkeer naar Haarlem kon nog niets worden medege deeld. Van andere zijde blijkt ons, dat de heer Maarschalk weer zoover hersteld is, dat hij tot eenige schriftelijke correspondentie in staat is. EINDEXAMEN 2e H.B.S. B. Geslaagd de dames H. Max, G. D. Kloots. W. E. Claessen en de heeren H. Smink, C. J. Mol. J. G. Niesten, A. Geerlink, J. Groenendijk, G. J. Sleutelberg, G. J. Endlich, H. J. Rem, D. van Parreeren EINDEXAMEN GYMASIUM. Na verlengd examen zijn aan het Sted. Gym nasium nog geslaagd voor diploma B: de heeren R. Graafstal, W. Brocades Zaalberg, R. S. Plekker. De examens zijn afgeloopen. De nagedachtenis van Frans Hals geëerd. Brandende graflantaarns bij zijn graf. Nu in het Frans Halsmuseum de Frans Halstentoonsteliing gehouden wordt, komen ook wel bezoekers in de Groote Kerk om het graf van den Haarlemschen meester te be zichtigen. In het koor ligt de grafsteen No. 56 waarop een herinnering aan den schilder ge beiteld is. Vermoedelijk omdat de tentoon stelling niet georganiseerd is in verband met een herinneringsdatum uit het leven van Frans Hals, maar omdat het Frans Halsmu seum zelf 75 jaar bestaat, is van officieele zijde geen plechtigheid georganiseerd bij het graf. De heer A. J. Luitingh, koster der Groote Kerk, heeft nu bij den steen twee oude bran dende graflantaarns geplaatst, allereerst als een aanwijzing waar de laatste rustplaats van Frans Hals is, maar toch ook als een hulde aan de nagedachtenis van den grooten Haar lemmer, wiens werken in het Frans Halsmu seum thans in het bijzonder de aandacht vra gen. Deze lantaarns werden vroeger bij het be graven in de kerk gebruikt, zij dateeren ver moedelijk nog uit den tijd van Frans Hals. Over verhaal van steun. Onderwerp van beraadslaging in kringen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Resultaten te Haarlem. De in 1934 opgerichte Vereeniging van leiders van openbare diensten en instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon (voorzitter is de heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem) houdt op Dinsdag en Woensdag 13 en 14 Juli te Arnhem een vergadering. Op Woensdagmorgen wordt een openbare vergadering gehouden ter behandeling van praeadviezen. a. van den heer A. N. van Mill, adj. direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rot terdam: „Is het mogelijk, voor de bijdrage- bepalingen bij de toepassing van het verhaal van ondersteuning, verleend krachtens de Ar menwet, op alimentatieplichtigen, algemeen geldende maatstaven te vinden en zoo ja, hoe zouden deze dan moeten luiden?" b. van den heer mr. P. van Driel, commies bij den gemeentelijke dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon te Haarlem: „Het streven naar algemeene richtlijnen voor de vaststelling van bijdragen, krachtens alimentatierecht en ingevolge de Armenwet verschuldigd, uit juridisch oogpunt bezien". Mr. Van Driel heeft te Haarlem de leiding van het verhaal. Maatschappelijk Hulpbetoon behartigt ook de verhaal-zaken voor den Dienst van de Werkloosheidsbestrijding. In het afgeloopen jaar werd te Haar lem, naar wij vernemen, meer dan 100.000.opgebracht. Alle zaken het verhaal betreffende worden van te voren behandeld in de raadscommissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het verhaal betreft vrijwel uitsluitend de aansprakelijkheid van verwanten. Verhaal op menschen die zelf steun gehad hebben behoort tot de uitzonderingen. Die uitzonderingen be treffen bijvoorbeeld het krijgen van een erfe nis. het werk vinden in een veel beter betaalde betrekking, énz. Het recht op verhaal vervalt bij verwanten na 5 jaar. Verjaring voor verhaal op den ge- steunden is komen te vervallen, theore tisch blijft dus steeds de mogelijkheid be staan om betaalden steun op de gesteunden zelf te verhalen na 5, 10, 20 of meer jaren. Practisch wordt daarvan evenwel slechts in sporadische gevallen gebruik gemaakt, AANRIJDING OP DEN SCHOTERWEG. Dinsdagmiddag 6 uur fietste de 44-jarige S. op den Schoterweg. Bij den hoek van de Kleverlaan stak hij tijdig zijn hand uit, om deze laan in te rijden. Achter hem naderde een personenauto, bestuurd door den 31-ja- rigen H. uit Santpoort, die veronderstelde, dat de fietser hem nog wel zou laten passee- ren. Bij het zwenken naar links werd de heer S. door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij kreeg een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding. Na door een lid van den Ongevailendienst behandeld te zijn. is hij naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. De auto is in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Bij informatie aan het ziekenhuis verna men wij. dat de toestand van den heer S. be vredigend is. PERSONALIA. Voor het prop. examen theologie is te Am sterdam geslaagd de heer K. Blom. te Haar lem. UITBREIDING MONTESSORISCHOOL. Namens het bestuur van de Vereeniging „De Haarlemsche Montessorischool" zal de architect de heer Dick Greiner, te Amster dam in de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan 3 alhier, Vrijdag 9 Juli a.s. aan besteden het verbouwen en uitbreiden va/n ge noemde school. Het is nl. door de toeneming van het aantal leerlingen (dat nu ongeveer 150 zal worden) noodig geworden een groot lokaal bij te bou wen L- I DE FRANS HALS-TENTOONSTELLING. Druk bezoek. Het bezoek aan de Frans Hals-tentoonstel ling blijft zeer bevredigend. Dinsdag was het aantal bezoekers 450. Het woord is aan La Rochefoucauld: Wij offeren liever ons be lang dan onzen smaak op. Ook de directeur van het Tass- bureau gearresteerd? Als „Trotskistische bandiet" aangemerkt. MOSKOU, 7 Juli (D.N.B.). Het gisteren hier ter stede ontvangen pro vinciale blad „Ural Arbeider" van den 3en Juli, dat te Swerdlowsk verschijnt, bevestigt, dat de directeur van het agentschap „Tass", Doletzki, en eenige andere leidende personen van dit Sovjet-Russische Nieuwsbureau, van hun functie ontheven en in hechtenis genomen zijn. „Deze Trotskistische bandieten", aldus ge noemd blad, „die in de centrale organisatie van „Tass" zijn binnengedrongen, hebben enorme schade toegebracht op dit voor de Bolsjewistische party zoo bijzonder belang rijke gebied. Deze vijanden des volks hebben alles gedaan om door sabotage bij het uit zoeken van het feitenmateriaal de scherpe kanten van de Bolsjewistische pers af te stompen en hun geestverwanten te camou- fleeren". Doletzki heeft ruim tien jaar den post van directeur van het officieele Sovjet-Russische telegraaf agentschap bekleed. De scherpte van de thans tegen hem ingediende aanklacht laat geen twijfel inzake zijn verder lot over. VIJFTIG JAAR IN DIENSTBETREKKING Vandaag herdenkt de heer J. Koster, wo nende Lange Margarethastraat te Haarlem, den dag, waaarop hij vóór 50 jaar in dienst kwam bij de firma M. J. Roozen te Heem stede. De jubilaris had den dag vrijaf. Het feest werd gevierd bij de zuster van den jubilaris in de Meester Joostenlaan. In de morgenuren waren reeds vele bloemen geko men, zoo o.a. van de patroons, van diens kin deren en het personeel. Met trots deelde de heer Koster ons mede dat het de Koningin behaagd heeft hem de eeremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau te schenken. Om half 12 kwamen zijn tegenwoordige pa troon, de heer Nic. Roozen, en diens broer, de hegr J. Roozen, vertegenwoordigend de oud-firma N. en J. Roozen, hem complimen teeren. Hierbij voerde het woord de heer N. Roozen. „U hebt uw arbeid en uw kracht aan de zaak gegeven, plichtsgetrouw en ijverig", zoo zeide de heer Roozen. „Nooit was u iets te veel of te zwaar. Gij waart steeds een voor beeld voor de jongeren. Met groote voldoening kunt gij op dè achter u liggende periode te rugzien". Mede namens de firma N. en J. Roozen overhandigde hij den jubilaris een enveloppe met inhoud. HET PRIMITIEFSTE VOLK DER .AARDE. Onlangs keerde een expeditie uit het Ama zone-geiled in Zuid-Amerika naar Engeland terug en bracht het bericht mee. dat zij een volksstam aangetroffen had. die tot de meest primitieve op aarde behoort. De leden van dezen stam bezitten geen taal. Zij zijn in het geheel niet stom, maar hun woordenschat beperkt zich tot eenige korte uitroepen, die voor hen voldoende zijn om zich met elkaar te onderhouden. De deelnemers aan de expe ditie verklaarden, dat zij op hun vele onder zoekingstochten nog nooit zulk een primitief volk tegen gekomen waren. Iets wat men bij een primitief volk nooit waarneemt is het volgende: zij wisten niet, dat een mensch in het water kan zwemmen! Door de omwonen de stammen werden zij de „Kuurunga" ge noemd Hedenmorgen vertrok de tweede groep van I kinderen der 6e klassen van Openbare La gere Scholen alhier, uitgezonden door de Commissie voor het Haarlemsen v'acantie- j kinderfeest, deels naar Apeldoorn, deels naar Lunteren. Zij vertrokken met den trein van 7.15 uur van hier naar Amsterdam, om dan per boot Harderwijk en de Veluwe te berei ken. De groep kinderen vóór het station. Noodlottige vechtpartij te Rotterdam. 3 Minister Colijn is tot Minister van Alge meene Zaken benoemd. 3 Het zoeken naar Amelia Earhart wordt voortgezet. 4 De Amerikaansche reis van Van Zeeland: Amerika bereid een rol te spelen in Europa. 4 In de Middellandsche Zee zou een En- gelsch schip getorpedeerd zijn. 4 Waaraan dankt Haarlem het voorrecht hoofdstad van Noord-Holland te zijn? 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Stiltebrigade. l Van onzen G. P. D. redacteur; Vogelen zang bereidt zich voor. 2 K. de Jong: Oostersche en Westersche muziek. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. E. Elias: Lichtstad-flitsen. 3 Van onzen Brusselschen correspondent: Het kabinet-Van Zeeland op losse schroeven? 4 H. D. Vertelling: De inbraak in de Me- tropoolbank. 5 Van den Abeelcn: Vüegbooten over den Oceaan. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1