BLONDONA- BRUNETTA Vliegbooten over den Oceaan. Voor Vrouwen vooral WOENSDAG 7 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 DE TOUR DE FRANCE. BAUTZ BLIJFT ALGEMEEN LEIDER. Uit Aix Les Bains: De eerste étappe over de Fransche Alpen is achter den rug. Dins dag hebben de renners den Aravis beklom men en daarbij kunnen toonen, wie van hen de beste klimcapaciteiten bezitten. Ook in deze étappe hebben weer talrijke interessan te en voor een deel betreurenswaardige ge beurtenissen plaats gehad. Ook ditmaal heeft de Italiaan Bartali be wezen, een der beste klimmers te zijn, zoo niet de beste. 'Hij besteeg den Aravis, die 1470 Meter hoog is, met verbluffend gemak, maar Félicien Vervaecke heeft zich hersteld na zijn matig begin in de eerste vijf étappes De Belg gaf Bartali in zijn klimcapaciteiten niets toe, en kwam met een lengte voorsprong als eerste op den top aan. En ook verder zag men Vervaecke in deze étappe steeds in de voorste gelederen. Bij de afdalingen echter konden Bartali en Vervaecke hun voorsprong, die overigens niet zoo bijzonder groot was geweest op den Aravis, niet handhaven. Wel was Vervaecke weer de voorste op den Tamie. doch in de afdaling naar Aix les Bains sloten vele ren ners zich bij de achtervolging weer aan. zoo dat een groep van ruim twintig man geza menlijk te Aix les Bais aankwam, waardoor Deloor in den sprint de snelste bleek te zijn. De drager van de gele trui, de Duitscher Bautz, die 55 seconden na Vervaecke den top van den Aravis had bereikt, was er eveneens in geslaagd zich bij de leiders te voegen en kwam in het groote peloton te Aix les Bains aan. waardoor hij zijn eerste plaats in het algemeen klassement behield. Zijn voor sprong in minuten uitgedrukt is zelfs nog grooter geworden. Immers, na vijf étappes had hij te Genève op nummer twee in het klassement, Archambaud, 8 minuten 12 sec. voorsprong, maar thans te Aix les Bains was dit verschil op nummer twee aangegroeid tot 10 min. 27 sec., nl. opAmberg, omdat Archambaud door pech in deze étappe was achtergekomen en daardoor in de algemeene rangschikking zijn tweede plaats voor de achtste moest ruilen. Toen wij Zondag te Genève in hotel Elite onze landgenooten Braspenning, van der Ruit en Middelkamp, die tijdens de vijfde étappe van Belfort naar Genève den strijd hadden gestaakt, spraken, bleek duidelijk uit hun verklaringen, dat zij niet verder konden door de handicap, die zij van hun verwon dingen ondervonden. Van der Ruit had hin der van een stijve knie, Middelkamp had een gezwollen hand, Braspenning ondervond eveneens hinder van blessures, bij valpar tijen in vorige étappes opgeloopen. Deze val partijen zijn dus o.i. een beslissende factor geweest bij [het opgeven door onze renners. Maar ook andere landen hebben reeds hun aandeel gekregen van de vele valpartijen in de afgeloopen dagen. De Duitscher Schild had zich in de vijfde étappe naar Genève met de grootste moeite kunnen handhaven. Zijn kameraden hebben hem op het laatste deel moeten steunen: hij kon niet meer. omdat hij pijnlijk gekweld werd door blessures. Dinsdagmorgen is hij dan ook niet aangetre den. hij lag in het ziekenhuis te Genève. Oberbeck, een ander lid van de Duitsche ploeg, was ook niet physiek in staat de ron de verder te rijden, hij staakte eveneens den strijd en zoo bleven er van de tien man sterke Duitsche ploeg nog zeven over. Bij de afdaling van den Aravis kwam de Belg Hendrickx, die negende in het klasse ment stond genoteerd, ernstig ten val. Zijn blessures aan hoofd en gelaat waren van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis te Albertville moest worden overgebracht. Het tweede slachtoffer was de Franschman Thié- tard. Ook hij maakte bij de in razende vaart plaats vindende afdaling plotseling een bui teling. Hij brak bij dezen val zijn sleutelbeen en moest eveneens naar het ziekenhuis te Albertville worden vervoerd. En ibijna was het met Archambaud ook nog minder goed afgeloopen, want deze Franschman kwam op een gegeven moment met een der volgauto's in botsing, waardoor zijn fiets totaal werd vernield. Hij zelf kwam er evenwel goed af. Zijn ploegmaat, Le Grè- ves. was onmiddellijk bereid hem zijn fiets af te staan, een voorbeeld van opoffering, dat alleen kan voorkomen als de geest in een landenploeg goed is. Albert van Schendel, die redelijk goed den Aravis was opgegaan, kwam in een tweede groep, welke zich op 7 min. 34 sec. van het hoofdpeloton had bevonden, te Aix les Bains aan, waar hij als 28ste werd ingeschreven in 5 uur 33 min. 59 sec. Zijn achterstand op Bautz bedroeg gistermorgen 38 min. 33 sec. Anton van Schendel werd 67ste en viel in de algemeene rangschikking vele plaatsen terug. De zesde étappe leidde van Geneve naar Aix les Baiüs over een afstand van 180 K.M. Een groep van 26 renners kwamen tegelijk aan te"Aix les Bains, waar Deloor in den sprint won in 5 uur 26 min. 25 sec. Tweede was Mareaillou en de overigen werden ge zamenlijk op de derde plaats geklasseerd, waaronder S. Maes (België), Vervaecke (Bel gië), Amberg (Zwitserland), Bautz (Duitsch- land)Bartali (Italië). Braeckeveldt (België) individueel, Vissers (België) individueel. Kint (België) en Speicher (Frankrijk)Deze groep van "26 renners werd op 7 min. 34 sec., ge volgd door een peloton van 21 man, waarin zich Albert van Schendel, Archambaud, Thierbach. Geyer en anderen bevonden. Voor hen werd '5 uur 33 min. 59 sec. genoteerd. Anton van Schendel eindigde als 67ste in 5 uur 59 min. 25 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Bautz (Duitschland) 37 uur 35 min. 9 sec.; 2 Am berg (Zwitserland) 37 uur 45 min. 36 sec.; 3 Bartali (Italië) 37 uur 47 min. 12 sec.; 4. Braeckeveldt (België) individueel 37 uur 48 min 24 sec.; 5 Vissers (België) individueel 37 uur 49 min. 15 sec., 6 Marcel Kint (België) 37 uur 49 min. 57 sec.; 7 Speicher (Frankrijk) 37 uur 50 min. 6 sec.; 8 Archambaud (Frank rijk) 37 uur 50 min. 55 sec.; 9 Sylvère Maes (België) 37 uur 51 min. 23 sec.: 33 Albert van Schendel 38 uur 21 min. 16 sec.; 53 Anton van Schendel 38 uur 46 min. 32 sec. Door het feit, dat Archambaud van de tweede naar de achtste plaats afzakte en ook Thierbach en Geyer niet in de hoofdgroep te Aix les Bains aankwamen, is het landenklas- sement weer veranderd en heeft België voor de tweede maal de leiding genomen. De stand is: 1 België totaaltijd 113 uur 35 min 26 sec.; 2 Frankrijk 113 uur 38 min. 42 sec.; 3 Duitschland 113 uur 44 min. 3 sec.; 4 Italië 113 uur 54 min. 10 sec.; 5 Zwitser land 114 uur 35 min. 55 sec.; 6. Luxemburg 115 uur 36 min. 28 sec.; 7 Spanje 116 uur 44 min. 43 sec. Heden wordt de zevende etappe gereden, van Aix les Bains naar Grenoble over 228 K.M., waarbij de Galibier is te beklimmen. Het ïs de étappe, waarin Middelkamp het vorige jaar zegevierde ACHILLES Op de Dinsdag gehouden voorwedstrijden om het clubkampioenschap van Nederland in het Amsterdamsche Stadion, wist Achilles na Ulysses en Alcmaria geklopt te hébben, in de halve beslissing de H. S. V. „De Kampioen" in de achtervolging te slaan. Het was een buitengewoon spannende race. die door Achilles werd gewonnen. Hiermede plaatste zij zich in den eindstrijd. In de sprint reden voor Achilles Nico Kemp Harry v. Beugen, In de ploegachtervolging: Jan Rijneveld, M. Peetoom, en Toon Buijs. Dinsdagavond a.s. hebben wederom po pulaire wedstrijden van Achilles plaats op de Heemsteedsche baan. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging houdt haar veertiendaagschen baanwedstrijd a.s. Donder dagavond. Er worden een koppel-, sprint- en klassementwedstrijd gereden. Vertrek Amsterdamsche Poort 6 uur. A.s. Zondag geen wedstrijd in verband met het verrijden van de kampioenschappen op de Halfwegsche Wielerbaan te Halfweg op weg fietsen. POSTDUIVEN. „DE LUCHTGIDS". Uitslag der wedvlucht van Orleans, 535 K.M.: Joh. V. d. Pol 1 7 3 12, P. M. Kok 2 11 i'4. Chr. Reiber 3, H. J. Philippo 4, A. J. Leurs 5 13, J. P. Kruyer 6, P. H. Boeree 9 17 23, R. N. Heiloo 10, J. Zwart 15 16, G. Immink 18. J. W. Borst 19, P. J. Verputten 20 21, G. Kors 22, Ed. v. Bree 24. Uitslag der wedvlucht van Pont Sint Ma- xense, 372 K.M.; P. H. Boeree 1 13 15, P. M. Kok 2 8, H. J. Philippo 3 5, A. J. Leurs 4 11, G. Kors 6, J. Zwart 7, J. J. v. d. Brand 9, Ohi\ Reiber 10, J. W. Borst 12, Joh. v. d. Pol 14. DE REISDUIF. Uitslag Limoges, afstand 770 K.M.: C. v. 't Ende 1, Th. A. Heinsbergen 2 18, C. Alders 3 16, H. Everts 4 9 12, C. Th. Verdonk 5 19 20 21, J. Th. Bakker 6, P. v. Andel 7, J. F. Scherf 8, J. J. de Bie 10 15. G. H. Brendel 11, H. J. Handgraaf 13, Th. Balm 14 17. Eerste prijswinnende duif 3 uur 55 min. 55 sec.; laatste 7 uur. De vitesse-kampioenschappen werden be haald als volgt: No. 1 C. Th. Verdonk met 96 p., No. 2 Th. A. Heinsbergen met 94 p., No. 3 H. J. Hand- graaf met 90 p., No. 4 H. Everts met 89 p., No. 5 C. v. 't Ende met 75 p. KAATSEN. ZIJLSTRA-PARTIJ. Zondag a.s. zal te Hilversum de Zijlstra- partij worden gespeeld, waaraan deelnemen vereenigingen buiten Friesland. Ook „Frisia" zal van de partij zijn, waaraan verbonden is als vereenigingsprijs een zilveren wandelbal en persoonlijke zilveren ballen. BOKSEN. BOKSCLUB OPGERICHT. Alhier is opgericht de Haarlemsche Boks club „Carpentier". Dinsdag- en Vrijdagavond wordt onder lei ding van den instructeur W. Akersloot ge oefend in het lokaal Helmbrekersteeg 9. DAMMEN. JAARVERGADERING HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond j.l. hield de Haarlemsche Damclub haar dertigste algemeene jaarverga dering. De voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, bracht in zijn openingsrede hulde aan allen, die in de afgeloopen dertig jaren hun krach ten aan de vereeniging hadden gegeven. Dank baar memoreerde spreker dat de vereeniging zich na deze dertig jaren tot de grootste dam- vereeniging in het land had ontwikkeld en in de Nederlandsche dambeweging wel een zeer vooraanstaande plaats inneemt. Vervolgens had een plechtigheid plaats, na melijk de onthulling van de door den heer G. J. Steenkist aan de vereeniging ter gelegen heid van haar jubileum geschonken medaille- kast (ontwerp van den heer J. B. Sluiter Jr.) Nadat door den voorzitter de echtgenoote en kinderen van den heer Steenkist waren welkom geheeten en den heer Steenkist hulde was ge bracht voor dit blijk van groote clubliefde, werd door een dochtertje van den heer Steen kist de nieuwe medaillekast onthuld. Een luid applaus bewees, dat de leden dit geschenk op hoogen prijs stelden; het was voor alle H.D.C.'ers een groote verrassing toen zij dit mooie stuk werk in oogenschouw namen. De jaarverslagen van secretaris, penning meester, bibliothecaris en commissaris van materiaal, werden goedgekeurd. Aan deze func tionarissen werd onder applaus dank ge bracht. Onder de ingekomen stukken waren vele telegrammen en felicitaties uit alle deelen van het land in verband met het dertig-jarig be staan der vereeniging. De Damclub „Ooster kwartier" zegde schriftelijk een prijsje toe voor de jubileumwedstrijden. Damclub „Het Noor den" zond op den oudejaarsavond der vereeni ging een fraai bloemstuk. Het verslag van den afgevaardigde der jaar vergadering van den Ned. Dambond werd goed gekeurd, alsmede het verslag van den verte genwoordiger der Haarlemsche Damclub in de Haarlemsche Propaganda-commissie. Het verslag der kascommissie, samengesteld door de heeren C. Kool en A. Kiel, adviseerde tot décharge van den penningmeester. Alle aftredende bestuursleden, namelijk J. W. van Dai-telen. voorzitter; P. H. Meure, 1ste secretaris; K. Olij, 2de secretaris en W. Jonk hof, 2de commissaris van materiaal, werden bij acclamatie voor twee jaar herkozen. Na ampele bespreking werd besloten dat de Haarlemsche Damclub zich met kracht zal blijven verzetten tegen de oprichting van een Haarlemschen Dambond, welk standpunt zoo wel door het bestuur van den Ned. Dambond, als door het bestuur van den Districtsbond „Noord-Holland" ten volle wordt gesteund. Het bestuursvoorstel, om aan meester J. B. de Haas uit Scheveningen Maandagavond a.s. ter gelegenheid van diens te houden causerie het eere-lidmaatschap der vereeniging aan te bieden, werd met algemeene stemmen en onder applaus aangenomen. DAMCLUB „HET NOORDEN". In het clublokaal aan de Berkenstraat 10, werden de volgende partijen gespeeld. Z omercompetitie le klasse: P. OttoliniJ. Dienske Jr. 02; W. ReinhardtA. F. v. Leuffen 02; H. Boe kei—M. v. d. Mee 02; J. Dienske Jr.J. Kroon afgebr. 2e klasse: H. J. RozijnA. Bron 20: J. KarmsenH. Kruisweg 11; C. Reiber—H. Sohl 20: J. TapL. Poots 02; G. v. d. MeulenA. J. v. d. Laag 20. Thuisdammerscompetitie. J. Merks—C. Steenbakker 1—1. LAWNTENN1S. Tournooi Noordwijk. Eerste dag. In het begin van den middag regende het op den eersten dag te Noordwijk en de lucht beloofde weinig goeds. Tegen drie uur klaarde het weer op. Toen kon met het jaarlijksche tournooi een begin worden gemaakt. Verrassingen bracht deze eerste middag nit. De belangrijke partijen moeten nog ko men, want van de geplaatste acht spelers en vier speelsters kwam er nog geen een aan de beurt. Het internationale element was Dinsdag middag vertegenwoordigd door mejuffrouw Kraus, de Oostenrijksche kampioene, de Bel gische mevrouw Isaac, de Joego-Slavische speelster mej. Kovac en de Amerikanen Hall en Cabot. Mejuffrouw Kraus had het gemakkellijk in de tweede ronde tegen mevr. Jonquière en ook de Belgische speelster had weinig cnoeite met mejuffrouw Van den Bosch. Mejuffrouw Ko vac daarentegen maakte een zwakken indruk; mevrouw Van Berkel had eigenlijk van haar moeten winnen. Maar de Hollandsche speel sters had een off-day; zij kon haar normalen vorm niet vinden. Met 6—0, 36, 62 won de Joego-Slavische speelster. Mevrouw Isaac is minder sterk dan mej. Kraus, maar schijnt in het dubbelspel veel waard te zijn. Hetzelfde geldt voor haar land genoot Moreau, van wien Ketjen bijna ge wonnen had. Cabot speelde een langen en vervelenden wedstrijd tegen den veteraan Brouwers. Hall debuteerde in ons land. Hij won op het kantje van Wiener, den Amsterdamschen ex- jeugdkampioen; hij behoort dan ook zeker niet tot de sterksten onder de buitenlanders te Noordwijk. Zooals verwacht werd won De Brauw van Nieuwenhuijs. De winnaar zal het echter in de derde ronde tegen De Stefani wel afleg gen. Op een ovex~winning op den Italiaan, die viermaal den beker won, kan niet worden gerekend. Het internationaal toch al niet zeer sterke tournooi heeft de Franschen Legeay en Jamain nog verloren. Deze spelers hebben telegrafisch afgezegd. Ook Leembrugge is op zijn aanvan kelijke toezegging om te spelen teruggekomen. Het verloop van de overige partijen blijkt voldoende uit de hieronder volgende uitslagen- Hereen-enkelspel, eerste af deeling: Eerste ronde; R. Nieuwenhuijs slaat dr. R. Brusse 64, 6—3; C. E. Hoeke slaat ir. M. Spies 6—3. 62; E. Wiener slaat C. v. d. Graaf 60, 62; C. P. Fabius slaat mr. F. Peters 62 75; mr. E. Sarkies slaat A. C. Lijsen 36, 75 61'; J. Moreau (België) slaat B. Ketjen 46 63, 75; J. Cabot slaat mr. Brouwers 36 6—3 6—3. Tweede ronde jhr. R. de Brauw slaat R. Nieuwenhuijs 64 60; Hoeke slaat ir. Bar- telds 62 62; W. Heijnen slaat Fabius 64 6-^4; L. Hall (Am.) slaat Wiener'1—6 6—3 61; J. van Olst slaat mr. Sarkies 61 64 Dames-enkelspel, eerste, af deeling: Eerste ronde: mej. B. Thonus slaat mej. S. Broese van Groenou 62 63; mej. R. Meehel slaat mej. C. Menko 60 60: mej. J. van den Bosch slaat mej. L. Blum 6—6 6—2; mej. I. Heldring slaat mevr. H. van Alfen 16 6—4 6—3. Tweede ronde; mej. J. Swaters slaat mevr. J. KooienAlsbach 75 63; mej. R. Kraus (Oostenrijk) slaat mevr. M. Jonquiere 62 61; mevr. M. Boutmy slaat mej. Thonus 64 61; mej. Kovac (Joego-Slavië) slaat mevr. E. van BerkelBelzer 6—0 36 62; mej. A. Kerckhoff slaat mej. I. Heldring 62 -61; mej. R. Mechel slaat mej. Z. Kerckhoff 61 62; mevr. Isaac (België) slaat mej. Van den Bosch 61 61. zijn "AKKERTJES" een ideaal middel Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-bedervers zijn: een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U hel leven vergallen. Voor al die gevallen helpen "AKKERTJES" wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen bij t Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid, Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Adv. lngez. Med.) CRICKET IN ENGELAND. De uitslagen van de Dinsdag geëindigde wedstrijden zijn; Yorkshire 398 en 1997 wint van Surrey 187 en 409 (Fishlock 146). Middlesex 527 wint met innings van North- ants 217 en 248. In een draw eindigden: Notts 371 en 188—5 tegen Lancashire 325 (Paynter 132, Phillipson 105). Warwickshire 5237 tegen Somerset 218 en 1530. Nieuw- Zeelanders 362 en 914 tegen Gloucester 335. De stand van den wedstrijd OxfordCam bridge is na den tweeden dag: Cambridge 253 (N. W. D. Yardley 1011 en 122—6 tegen Oxford 267 (J. H. Grover 121). De stand op de ranglijst is thans: 1 Yorkshire. 2 Sussex. 3 Middlesex, 4 Derby. 5 Notts. 6 Gloucester. NED. ELFTALGENTLEMEN OF ENGLAND. Na het bezoek van de Zuid-Afrikanen en de Kent C. C. heeft het bestuur van den Ned. Cricketbond voor dit seizoen toezegging verkregen dat op 11 en 12 September a.s. de „Gentlemen of England" te 's-Gravenhage een wedstrijd tegen het Nederlandsch Elftal zullen komen spelen. Niemand minder dan Charme voor elke vrouw behoort niet meer tot de onvervulbare wensen! Wantfraai glanzend haar, schitterend van tint, is tegenwoordig binnen ieders bereik. Behandel Uw haar voortaan uitsluitend met Blondona of Brunetta, de moderne alkalivrije haarwasmid delen. Alleen Blondona bevat het beroemde Kamilloflor. hetgeen blond haar zulk een prachtige tint geeft, ierwijl Brunetta door het speciale bestanddeel Hequil het ideale middel is om donker haar een fraaie tint en glans te ver- I lenen. Voorts zult U verbaasd staan, hoe snel Uw haar droog is na het wassen met Blondona of Brunetta, waar door het haarwassen ongekend gemakkelijk gemaakt wordt. WAARBORGEN VOLMAAKTE HA AR VERZORG ING (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling der luchtvaart. Tien jaren na de historische vlucht van Charles Lindbergh, dezen vliegmensch met zijn postduiven-instinct, vliegen een Britsche- en Amerikaansche vlieg- boot op denzelfden dag over den Noordelijken Atlantischen Oceaan; zij komen elkander tegen; wisselen onderling radioberichten. De Brit heeft voor zijn reis 15 uur 9 minuten, de Amerikaan 12 uur 40 min. noodig! Al is de indruk van deze vluchten niet zoo overweldi gend als die welke tien jaren geleden werd gewekt, toch is zij evenzeer van historische be- teekenis. Van meer gewicht dan de uitvoering van het plan van den Franschen Minister van Luchtvaart zou zijn geweest, n.l. toen Mr- Pierre Cot eenige maanden geleden het plan uitschreef voor een snelheidswedstrijd New- YorkParijs. Bij een dergelijken wedstrijd, die zuiver en alleen beoogde in den kortsten tijd den afstand af te leggen, zou met het tijds bestek geen Tekening zijn gehouden. In 1937 is de aviatiek te ver in haar ontwikkeling om zonder te letten op het rendement van het vliegtuig, een race over 1900 mijlen oceaan uit te schrijven, zonder de bestaande middelen van veilige navigatie in toepassing te brengen De thans volbrachte vluchten zijn zonder voorafgaande propapaganda dus even rus tig als destijds door Lindbergh voorbereid en uitgevoerd. Zij zijn dan ook het gevolg van de bestudeering van de transatlantische ver binding door verkeersmaatschappijen en in dustrie. Inderdaad een langdurige studie. Voor de oplossing van het probleem, d.w.z. van de verbinding in geregelden dienst moet rekening worden gehouden met: een afstand van ruim 2000 K.M. over zee; slechte weersomstandig heden; sterken tegenwind en slecht vliegweer op de eindpunten. Voor de verkeerstechnische regeling moeten mitsdien middelen worden ge vonden voor het overwinnen van de moeilijk heden van de weersgesteldheid, derhalve een feilloos werkende radiodienst en meteorologi sche dienst, in staat om de gezagvoerder te voorzien van volledige gegevens omtrent zicht, windrichting en -snelheid. Het behoeft geen verder betoog, dat deze korte samenvatting een ontzaglijk grooten ar beid inhoudt. De vliegtuigbouwer heeft te voldoen aan Totaal gewicht (in tonnen) Actieradius (mijlen Kruissnelheid Max. snelheid den eisch een vliegtuig te bouwen, dat een actieradius heeft waarin een sterke tegen wind is verwerkt en daarenboven een behoor lijke betalende lading kan vervoeren. Voor de oplossing van het laatst-bedoelde probleem werd in verschillende richtingen gezocht. De Amerikanen en Engelschen zochten naar op voering van het vermogen van vliegboot en landvliegtuig, zij het ook dat men aan de vlieg boot in de eerste plaats aandacht schonk. Frankrijk, dat voor het transatlantisch ver keer 'n afzonderlijke maatschappij onder den naam van „Compagnie Générale Transatlan- tique" oprichtte, concentreert zich op den bouw van een groote vliegboot en een land- vliegtuig. Daarnaast is de oplossing gezocht, waarbij van de gedachte is uitgegaan, dat een vliegtuig met een grooteren last kan vliegen dan het bij den start kan opheffen. Voor deze oplossing moet dus de start met een hulpmid del worden bewerkstelligd. De Engelschen zijn bezig een combinatie te bouwen, waarbij, zoo als bekend, het transatlantische vliegtuig door een tweede in de lucht wordt losgelaten (type Mayo). De Duitschers starten de vliegbooten van katapultschepen, een stelsel dat zij reeds jaren toepassen voor den uitnemend loopen den dienst over den Zuidelijken Atlantic. Deze katapultschepen, waarvan er reeds vier in dienst zijn, moeten niet worden verward met kunstmatige eilanden, welker bestemming is gedacht als bekorting van de oceaan-étappen: de katapultschepen liggen nabij de kust en dienen uitsluitend voor vergemakkelijking van den start en dienen tevens als peilstations, be- drijfsstoffen depóts en metro-stations. Om volledig te zijn moeten we nog vermelden, de plannen voor kunstmatige drijvende eilanden, waarvan de kosten in de buurt van 1 millioen pond sterling zijn te waardeeren. Behalve deze niet te verwaarloozen kosten, zullen deze eilanden nog de eigenaardige moeilijkheden met zich brengen. Het zal inderdaad van be lang zijn uit te maken, of een dergelijk als steunpunt bruikbaar eiland, op korten afstand van de kust van een land van andere natio naliteit voor anker zou mogen gaan. Naar de hierover in het kort aangegeven richtlijnen is men in de verschillende landen tot de volgende typen gekomen: Frankrijk Duitschland Engeland Ver. Staten Laté Far- man Dor- nier <3 ra Short Caledo- nean Mayo Sckor- sky Martin 130 N.we Martin 36 16 10 16 18 20 23 42 2765 3100 3500 3500 3500 3200 5000 142 168 124 155 165 160 163 163 175 170 155 186 155 186 200 192 180 De booten van de laatste vlucht waren de Short en Martin 130. H. P. F. Chapman (Kent) G. O. Allen en R. W. V. Robins (Middlesex) de 3 Engeland- captains, zullen o.a. met B. H. Valentine, W. V. H. Levett, F. G. H. Chalk (Kent), K. Fames en T. N. Pearce (de captain) van Essex, T. C. Bartlett (Sussex) en J. Howell (Surrey) deel van het bijzonder sterke En- gelsche team uitmaken. K. Fames is een fastbowler zooals Enge land in langen tijd niet bezeten heeft. Een der beste batsmen is ongetwijfeld de vroegere Surrey-speler T. C. Bartlett, die thans voor Sussex uitkomt en die twee we ken geleden in zijn eersten wedstrijd van het seizoen tegen Cambridge 122 en vervolgens tegen Oxford 99 scoorde. De komende en de aan den bovengenoem- den wedstrijd voorafgaande internationale ontmoetingen tegen de Free Foresters en de Bootleggers kunnen door de Nederl. Elftal commissie als proef wedstrijden benut wor den voor de samenstelling van het sterkste team. Mr. H. van Manen, H. W. Glerum, Dr. M. Jansen, A. M. J. de Beus, L, Sodderland en A. Terwiel zijn nog immer de onmisbare krachten; de keuze van de resteerende vijf spelers zal minder gemakkelijk vallen. Van de Haarlemsche cricketers zullen A. v. Baas- bank. A. v. d. Togt en H. de la Mar onder de spelers gerangschikt kunnen worden, die voor een plaats in ons nationale elftal in aanmerking komen. SCHAKEN. SCHAAKCLUB „DE ROCHADE". De derde ronde van de Zomerwedstrijden leverden de volgende resultaten op: Hoofdklasse. D. J. S. de LangeG. Kroone 10 Eerste klasse J. BlokkerJ. P. A. van Dorp y2y2 C. E. AbspoelJ. M. Nidelstein Walter afgebr. B, A. BaxJ. E. Baalbergen 10 Joh. van PolenD. F. de Lange afgebr. A. W. A. ZaanHarry Blokker 01 L. BiesheuvelS. J. Abspoel afgebr. Tweede klasse. G. JongesA. Nonnekens l0 W. J. Hofkes-E. Fijlstra 01 W. de WitJ. D. Ravensbergen 01 W. A. J. de Mol—J. J. Teekamp Jr. afgebr. J. RijswijkP. H. Sprokkreeff 01 P. E. KolderieO. Kaay afgebr. Derde klasse. W. OosterbroekJ. H. de Klerk l0 J. GrolmanW. Kuyper 10 Ch. Koppen—A. Overzee 01 J. WeverC. J. H. Rademaker 10 J. J. GroeninkJ. J. Buitink 10 W. C. HoosP. Groos 01 De afgebroken partij J. E. BaalbergenC. E. Abspoel is door den heer Baalbergen ge wonnen. De toekomst. De geslaagde vluchten zijn slechts te be schouwen als een mijlpaal op den weg der ont wikkeling; zij passen in het stelsel van nauw gezette studie, welke slechts beoogt een uitge breid materiaal te verzamelen over de verschil lende omstandigheden op elke route. Men koos nu de rechtstreeksche verbinding, de kortste dus, maar meteorologisch de moeilijk ste. De weg over de Bermuda's, die o.a. reeds door de Duitsche Luft Hansa met succes werd verkend is iy2 maal zoo lang, doch meteorolo- gisch gunstiger Zoo is aan deze fascir.eerende luchtverbinding nog zeer veel arbeid te ver richten, voor de resteerende schakel in het wereldluchtverkeer in geregelden dienst zal zijn gesloten. VAN DEN ABEELEN. Nederlandsch Tooneelverbond. Het Nederlandsch Tooneelverbond houdt Zaterdag 10 Juli a.s. haar 69e algemeene leden vergadering in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Aan de orde komt o.a.verkiezing van een Ud van het Hoofdbestuur, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer Frank Luns. Het Hoofdbestuur stelt candidaat: den heer J. B. Schuil, alhier. De periodiek aftredende Hoofdbestuursleden mr. B. G. Wildervanck de Blécourt en mr. H. G. Stibbe zijn beiden herkiesbaar. Eveneens zijn herkiesbaar de twee periodiek aftredende leden der commissie van Beheer en Toezicht over de Tooneelschoolmevr. Top van Rhijn— Naeff en de heer H. D. van Dellen. De heer J. B. Schuil zal een causerie hou den over „De psychologie der tooneelspelers". Na afloop der vergadering volgt een gemeen schappelijke koffiemaaltijd in café-restaurant Brinkmann. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag, dat begint met waar- deerende woorden gewijd aan de nagedachte nis van het overleden Hoofdbestuurslid, den heer Frank Luns en van den heer Te Winkel, die voor het Verbond en het Tooneelmuseum veel gedaan heeft, is verder het volgende ont leend. In het afgeloopen jaar is het Tooneelverbond weinig naar buiten getreden. Bij gebrek aan voldoende middelen en belangstelling is het Hoofdbestuur er niet in geslaagd, de plannen tot oprichting van een eigen tijdschrift te ver wezenlijken. De pogingen om in Den Haag weer een af- deeling te vestigen zijn nog gaande. Nu de afd. Amsterdam er in geslaagd is, een juniores-organisatie in het leven te roepen en dit voorbeeld, naar het Hoofdbestuur hoopt, elders navolging zal vinden, is de verwachting niet ijdel, dat de belangstelling voor de ver eeniging zal gaan toenemen, waardoor het Verbond weer meer naar buiten zal kunnen optreder

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9