PALTHE - ALMELO 3 PALTHE AANBIEDINGEN UIT HET VERLEDEN ORSINI. 1817—1858. ZATERDAG 10 T U L T 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 9 Geldig tot 1 5 Augustus en 14den Januari 1858 bezocht Keizer I Napoleon -III met Keizerin Eugenie f een galavoorstelling in de opera, die teen nog gelegen was. in de rue Le- Peletier. vlak bij de groote boulevards. On danks den wintertijd was het tamelijk zacht weer en er heerscihte dan ook voor den in gang van het gebouw een drukte van be lang. Voorafgegaan en omringd door de lanciers van de lijfwacht in hun wit met blauwe uniformen, stappend in paradepas, naderden twee rijtuigen. In het tweede zaten de Keizer en zijn vrouw in groot avondtoilet met generaal Roquet. Langs den weg- juichten en jubelden de menschen. Toen de koetsen voor den Schouwburg stilhielden, zwol het gejuich aan: men bracht het Keizerlijke echtpaar een ware ovatie. Op het moment, dat Napoleon zich ge reedmaakte uit te stappen, weerklonken met enkele seconden tusschenruimte drie hevige knallen. Een bomaanslag op het Keizerlijk paar! Dikke rookwolken verspreidden zich, overal hoorde men wilde kreten, getrappel van paardenhoeven, gekraak van brekend hout werk, gerinkel van springende ruiten. IJlings bracht men fakkels en toortsen aan weldra kreeg men een overzicht van den ramp. De paarden voor het Keizerlijk rijtuig lagen met opengescheurde buiken voor de koets, waaruit, bleek en geschrokken maar volkomen ongedeerd, de Keizer en de Keizerin stapten. Generaal Roquet, aan de hals ge wond, moest worden weggedragen. Maar op straat lagen talrijke dooden en gekwetsten. De paarden der lanciers waren links rechts op de menigte ingerend en hadden vele slachtoffers gemaakt. Men telde honderd vierenveertig gewonden en twaalf dooden. De Keizer wilde zich onmiddellijk op de hoogte stellen van den omvang van de ramp, maai de commissaris van politie smeekte hem. dadelijk het gebouw binnen te gaan: „Als Uwe Majesteit zich niet vertoont, zal men het ergste vreezener zal een paniek uit breken, met alle gevolgen daarvan!" En zoo stapten Napoleon en Eugenie door glas scherven en plassen bloed binnen. Men speelde er Wilhelm Teil; onder de daverende knallen, het gejammer en geschreeuw, het hinniken der paarden, het breken der ruiten had men doorgespeeld, maar de zaal was geladen van spanning. Toen het Keizerlijke paar zich in zijn loge vertoonde, nog bleek maar glimlachend buigend naar de menigte, ontlaadde die spanning zich in een gebrul en gejuich, in luide kreten en hoera-geroep. dat niet wilde ophouden. Een half uur later nog tijdens de voorstelling, trokken Hunne Majesteiten zich in stilte eeruig en reden, ditmaal zwaar geëescorteerd door Kurassiers onder commando van den gouverneur van Parijs zelf, naar de Tuilerieën. Ook ditmaal reed men langzaam, want de menigte, bin nen enkele oogeniblikken van alle kanten samengestroomd, wilde den Keizer begroeten toejuichen en nog eens toejuichen. Het werd een triomftocht van de opera tot het paleis. Wie weinig reden tot juichen had, was de Hoofdcommissaris van Politie te Parijs, Piétri. Een bomaanslag op den Keizer de situatie was niet aangenaam. En dat, terwijl men wist, dat er iets broeide. Afgezien van vage geruchten, waaraan de politie geen waarde had gehecht, was men op het hoofdcommis- sariaat op de hoogte van een positief feit: de Fransche legatie in Brussel had bericht dat een Italiaan Pieri, een man van gevaar lijk allooi, naar Parijs was vertrokken. Maar men meende, dat het gevaar geweken was, daar deze Pieri, twintig minuten voor den aanslag vlak voor de opera was gearresteerd. Men had een revolver, een dolk en een bom op hem gevonden. Zonderling genoeg had er niemand toen aan gedacht, dat Pieri wei eens medeplichtigen kon hebben. Intusschen, de politie herstelde haar fout; het geluk was met haar en nog dezelfde nacht kon zij de hand leggen op de drie andere leden van de bende, wier leider Felix Orisini was, een mooie, forsche Italiaan met golvende lange haren en een groote zwarte baard. gebracht als apparaten voor gas. Orsini volgde met de ontplofbare stoffen in zijn koffer. De andere samenwerkers begaven zich regelhecht onder valsche namen en met valsche pa pieren naar de Fransche hoofdstad. In Brus sel kocht orsini een paard, dat per trein naar Parijs werd vervoerd. In de box bevon den zich in kranten gewikkeld ook de bom men. Dagelijks deed de samenzweerder een ritje door het Bois de Boulogne, waar hij eenige malen Napoleon in zijn open rijtuig tegenkwam. Hij keek den Keizer dan strak aan en prentte zich zijn trekken goed in het geheugen. Toen hoorde hij van het bezoek aan de opera. Om acht uur stonden de eedge- nooten gereed. Ze zagen, hoe Pieri gearres teerd werd en zullen zich wel verbaasd heb ben. dat de heele straat niet werd afgezet. Maar er gebeurde niets. Weldra naderde het hoefgetrappel, de wacht kwam in het geweer, de rijtuigen verschenen. Toen wierp Gomez zijn bom, daarna Orsini, vervolgens Rudio. De rest is bekend. De levensloop van Orsini is merkwaardig genoeg om er hier wat meer over te vertel len. Zijn vader had in de gelederen van Na poleon I tegen Oostenrijkers gestreden, maar na dep ?al van het Eerste Keizerrijk was ei voor nem in het verdeelde, dooi- Oosten rijk overheerschte Italië geen plaats meer. De jonge Felix werd in de haat tegen al wat Oostenrijksch was opgevoed en was op zijn 20e jaar al lid van ..Jong Italië", een revo- lutionnaire vereeniging, die zich ten doel stelde, de eenheid van Italië tot stand te brengen. Zulke groepen waren er toentertijd vele: men noemt de leden carbonari, (eigen lijk: kolenbranders, omdat hun plechtigheden aan het kolenbrandersbedrijf waren ontleend, zooals het zuiveren der bosschen van wolven als zinnebeeld van den strijd tegen de dwing- landij). Behalve tegen Oostenrijk richtten zich hun aanvallen ook tegen den Kerke- lijken Staat, het gebied van den Paus, dat midden-Italië omvatte. In een gevecht met Pauselijke troepen werd Orsini gevangen, ge nomen, tot vijf jaar galeistraf veroordeeld, maar na twee jaar begenadigd. Bij een late- ren opstand werd hij opnieuw gegrepen, maar wist te ontsnappen. Toen vatte hij het plan op naar Hongarije te gaan, om Kossuth, den onverzoenlijken vijand van Oostenrijk te be zoeken. Maar hij werd opnieuw gearresteerd en in Mantua gevangen gezet. Een Duitsche dame was zoo getroffen door zijn uiterlijk, dat zij hem eenige vijlen wist te bezorgen in zijn cel. Hij vijlde de tralies door, liet zich an aaneengeknoopte lakens zakken, tui melde in de vestinggracht, werd door voor bijgangers gered, vermomde zich ten huize der Duitsche, bereikte de grens, zwierf toen zijn bezoek aan Kossuth op niets uitliep, van land tot land en kwam eindelijk in Enge land aan. Daar kwam voor het eerst het denkbeeld in hem op Napoleon m te dooden, Napoleon, die als jonge man zoo enthou siast was geweest voor het ideaal der Ita- liaansche eenheid, dat hij zich bij de carbo nari had aangesloten, maar die als Keizer zijn eed gebroken en Italië in de steek ge laten had. Orsini meende, dat de dood van Napoleon een revolutie in Frankrijk zou doen uitbreken, die naar Italië zou overslaan. Het was niet moeilijk in Engeland menschen te vinden die bereid zouden zijn hem te helpen: Londen huisvestte een gansche kolonie Ita- liaansche vluchtelingen. Zoo bereidde Orsini zijn plan voor. De helsche machines werden ongeladen, door een kellner naar België over- Het proces tegen de saamgezworenen duur de slechts twee dagen. Op zichzelf leverde het niets bijzonders op. Door de bekentenis der gearresteerden was alles volkomen dui delijk geworden. Maar tijdens de verdedi gingsrede van den beroemden advocaat Jules Favre gebeurde er iets wat men een tweede en veel belangrijker explosie zou kun nen noemen. De verdediger wist, dat zijn cliënt niet te redden was. Maar hij poogde de daad te verklaren uit het gloeiende pa triottisme van den beschuldigde, uit zijn vurig streven naar de onafhankelijkheid van zijn vaderland. Hij spïak over de carbonari onder wie zich zulke „roemruchte leden' hadden bevonden (en iedereen begreep op wien hij doelde). Hij herinnerde aan Na poleon I die reeds geijverd had voor de ver drijving der Oostenrijkers uit Italië.... Toen plotseling, haalde hij een papier tevoorschijn. „De beschuldigde heeft, in de hoop dat zijn bloed de onafhankelijkheid van zijn vader land ten nutte zal komen, zich in zijn cel tot den Keizer gewend in een brief die ik nu ik daarvoor de toestemming van hem aan wien hij geadresseerd is heb verkregen, zal voorlezen". Onder ademlooze stilte las Jules Favre toen de brief voor, waarin Orsini den Keizer smeekte zijn vaderland onaf hankelijk te maken, hem bezwoer zich het lo'„ van duizenden Italianen aan te trekken en Pruisen niet toe te staan Oostenrijk te steunen tegen Italië. „Wijs den laatsten wensch van een patriot op den trap van het schavot niet van de hand, bevrijd mijn va derland en de gebeden van vijf en twin til millioen burgers zullen u van geslacht tot geslacht begeleiden". Zoo eindigde het epistel pathetisch. Men heeft er vaak aan getwijfeld of deze in vloeiend Fransch gestelden brief het werk van Orsini zelf is geweest. Veelal wordt aan genomen, dat Jules Favre de gedachten van zijn cliënt in deze vorm heeft gegoten. Hoe dat ook zij, de indruk ervan was overwel digend; dat de Keizer toestemming had ge geven deze brief voor te lezen bewees, dat hij van plan was zich met de Italiaansche zaken te bemoeien. In alle Europeesche kabinetten werd de zaak druk besproken. Men bereidde zich voor de groote gebeurtenissen. Inmiddels sprak de jury het vonnis uit. Gomez werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, de andere drie aangeklaagden tot de doodstraf. Napoleon begenadigde een hun ner. De beide doodvonnissen werden 13 Maart 1858 voltrokken. Beide Italianen stierven kalm en waardig. Orsini's laatste woorden waren: Ley,e Italië!. Leve Frankrijk!. Toen suisde de valbijl neder. Orsini's aanslag was mislukt, hij ver speelde zijn leven bij een daad, die nutteloos scheen. Maar in werkelijkheid bereikte hij zijn doel. Napoleon was wakker geschud. Zijn geweten begon te spreken. Hij had toch den eed der carbonari afgelegd In den loop van 1859 had hij besprekingen met allerlei invloedrijke Italiaansche staats lieden. o.a. met Cavour, den minister van Sardinië. In het begin van 1859 trokken de vereenigde Fransche- en Sardinische legers de Po-vlake binnen en verdreven de Oosten rijkers. Voor de Fransohen was het wel een beetje vreemd, dat ze overal in de Italiaan sche steden het portret van Orsini zagen tentoongesteld. Voor 's Keizers komst moes ten die alle verwijderd worden. En daar be grepen de Italianen nu weer niets van: de Franschen kwamen toch het ideaal van Or sini verwezenlijken! Dank zij hem werd hun vaderland toch bevrijd? Enfin, ze zouden dan de zin hunner vrienden maar doen: de portretten verdwenen. Maar toen Napoleon al heel spoedig vóór de voltooiing der afhankelijkheid vrede sloot met Oosten rijk, doken plotseling overal de afbeeldingen van Orsini weer op. Napoleon die zij eenige weken geleden als vriend hadden ontvangen, beschouwden de vurige, opgewonden Ita lianen nu reeds weer als een verrader: hij voltooide het bevrijdingswerk niet, dat hij begonnen was. Weliswaar had de Keizer daar zijn redenen voor, maar die telden de Ita lianen niet. En zoo trok hij door tallooze krijgslieden beschermd door Turijn, waar voor alle ven sters, op alle muren de oogen van Orsini hem aankeken: hebt ge uw eed gehouden, Keizer van Frankrijk, uw eed als carbonaro? En Napoleon sloeg de oogen neer. Herhalingsoefeningen van dienstplichtigen. P. H. SOHRÖDER. In het najaar nog een korte oefening. Aantal dagen blijft op 40 gehandhaafd. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. De regeerings- persdienst meldt: Het is niet ongewenscht in herinnering te brengen, dat de verplichtingen van dienst plichtigen ten aanzien van de herhalings oefeningen zijn uitgebreid. Sinds vele jaren was de regeling aldus: De duur van de herhalingsoefeningen be droeg in totaal ten hoogste 40 dagen. Deze oefeningen werden bij de landmacht in den regel over 2 tijdvakken verdeeld. De eerste herhalingsoefening had gewoonlijk plaats 2 a 3 jaar na het volbrengen van de eerste oefening en de tweede weer een paar jaar later. Voor de onderofficieren kon elke herha lingsoefening worden bepaald op een duur, 7 dagen langer dan voor de andere dienst plichtigen, In deze regeling is verandering gebracht bij de wet van 22 April 1937 (Staatsblad nr. 500) welke wet in werking is getreden met ingang van 1 Juni 1937. De verandering heeft betrekking op het aantal keeren, dat de dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen kunnen worden opgeroepen. De beperking, welke hieromtrent in de wet gelegen was, is komen te vervallen, zoodat de regeering thans vrij is om naar gelang van de behoefte een dienstplichtige eenmaal voor 40 of tweemaal voor 20 of driemaal voor 13 dagen te laten opkomen. Ook bestaat de vrijheid om de oproeping op nog andere wijze te doen. bijvoorbeeld 4. 5 of 6 keer, en bovendien behoeven de tijdvakken ook niet telkens even lang te zijn: den eenen keer mag een verblijf onder de wapenen voor her halingsoefeningen langer duren dan den anderen keer. Alleen mag het totale getal van 40 dagen niet worden overschreden. Onder deze 40 dagen moet evenwel de ver lenging met 7 dagen, die bij elke herhalings oefening voor de onderofficieren kan wor den toegepast, niet worden medegerekend. Gesteld, dat de 40 dagen worden verdeeld over 4. tijdvakken van 10 dagen, dan kan men de onderofficieren telkens voor 17 dagen laten opkomen, in welk geval dezen in totaal 68 dagen voor herhalingsoefeningen moeten dienen. Bij de behandeling van de wetswijziging in de Tweede Kamer is reeds het een en ander gebleken van de plannen, die omtrent de wijze van uitvoering van de nieuwe rege ling bij het legerbestuur bestaan. De bedoeling is om in het algemeen het getal herhalingsoefeningen van 2 op 3 te brengen, doch tevens om de dienstplichti gen, die meer in het bijzonder voor de grens- verdediging zijn aangewezen, vaker te laten opkomen. Voor de laatsten zullen de oefe ningen dan voor een deel korter duren dan voor de anderen. Degenen, die dit jaar en de eerstvolgende jaren voor een derde of vierde herhalings oefening in aanmerking komen, hebben voor hét meerendeel reeds 2 herhalingsoefeningen van 17 dagen volbracht, sommige groepen een oefening van 17 en een van 13 dagen, in totaal 34 of 30 dagen. Zij kunnen dan nog voor 6. een deel voor 10 dagen, voor herha lingsoefeningen worden opgeroepen. In 1937 zullen de dienstplichtigen, die een bestemming hebben bij de grenstroepen en die behooren tot de lichtingen 19231929, voor een gedeelte tot het vervullen van een derde herhalingsoefening worden opgeroe pen. Zij zullen slechts voor 3 dagen behoeven op te komen. Voor de meésten is de opkomst bepaald op Donderdag 7 October en het ver trek naar huis op Zaterdag 9 October. De onderofficieren komen voor het meerendeel een week eerder op en vertekken tegelijk met de korporaals en soldaten. Het gros van deze dienstplichtigen moet op andere plaatsen opkomen dan bij vorige opkomsten het geval was. Ook zal deze oefe ning van anderen aard zijn dan de vorige oefeningen. Het bijzondere karakter van deze oefening brengt met zich, dat er geen gelegenheid be staat om de opkomst voor sommigen op een ander tijdstip te stellen. Ook uitstel voor een vol jaar kan niet worden verleend om dat een oefening als deze naar alle waar schijnlijkheid het volgend jaar niet zal wor den gehouden. De opgeroepenen zullen er op moeten rekenen, dat evenmin kans bestaat om van deze opkomst te worden vrijgesteld. Ook zal voor deze opkomst geen toestem ming worden verleend om buiten de ka zerne enz. te overnachten. Kostwinnersvergoeding zal met betrekking tot deze herhalingsoefeningen worden ver leend. voor zoover belanghebbenden daar voor naar de gewone regelen in aanmerking komen. Ten aanzien van dienstplichtigen, die in aansluiting met deze herhalingsoefe ningen vrijwillig eenige dagen in werkelij- ken dienst doorbrengen, hetzij voor, hetzij na deze oefeningen, wordt de kostwinners vergoeding. welke toegekend wordt over den tijd van de herhalingsoefening, geacht ook te gelden voor den duur van dat vrijwillig ver blijf in werkelijken dienst. Zij, die voor deze oproeping in aanmer king komen, hebben reeds een voorloopig JAPON stoomen ol verven met 15°/o korting. HEERENCOSTUUM Gratis meestoomen van hoed ol handschoen. P E K E N S stoomen als nieuw 0.75. aflevering 5 dagen. (Adv. Ingez. Med.) De bomaanslag van Orsini op Napoleon III en zijn echtgenbote op 14 Januari 1858 te Parijs. berioht van de te verwachten oproeping ontvangen, althans voor zoover zij hun ver plichting hebben nageleefd om te zorgen, dat de burgemeester getrouw van hun adres op de hoogte blijft. De oproeping zal even eens zooveel mogelijk bij persoonlijke ken nisgeving geschieden en kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Ook voor de zeemacht is de gelegenheid geschapen om de dienstplichtigen twee- of meermalen voor herhalingsoefeningen te doen opkomen met inachtneming van de grens van 40 dagen. In hoever van deze be voegdheid zal worden gebruik gemaakt, echter nog niet beslist. Jamboree 1937. Demonstratie van Nederlandsche Folklore. Nu de bijdragen binnenkomen heeft het Comité nader overlegd met de Jamboree-lei- ding, op welke wijze den tienduizenden buiten- landschen deelnemers namens ons volk gast vrijheid betoond en een goede blijvende indruk gegeven kon worden. Bij het vorige Wereldkamp te Gödöllö bleek een Hongaarsche folkloristische dag een der hoogtepunten te zijn geweest. Daarom is besloten op het groote terrein waar de padvindersgroepen 's middags regel matig voor het publiek hun demonstraties zullen geven, nu ook de padvinders eens toe schouwers te doen zijn. Op Woensdag, 4 Augustus zal des morgens met name voor de buitenlandsche jongens als gasten van het Nederlandsche Comité van In gezetenen een demonstratie worden gegeven van echte, levende Nederlandsche folklore. Door de welwillende medewerking van dr. Elise van der Ven—ten Bensel en de heer D. J. van der Ven zullen onder hun leiding de Brabantsche vendelzwaaiers. de Gorsselsche boerendansers en de beste groep Jeugddan- sers van heel Nederland een afwisselend pro gramma uitvoeren, dat cultureele beteekenü, heeft en juist voor de jongelui van alle landen een bijzondere aantrekkelijkheid zal hebben. Vast staat verder, dat door verschillende en veelzijdige excursies de buitenlanders in con tact gebracht zullen worden zoowel met land- schaps- als stedeschoon, met artistieke ei technische, industrieele en commercieele pr .estaties van ons land, met zijn beteekenis voor veeteelt, land_ en tuinbouw, voor verkeer te land, ter zee en door de lucht. Door een herinneringsalbum zullen deze in drukken levend en bewaard blijven. Nog meer plannen zijn in voorbereiding en overweging. Het Comité verheugt zich namens het Ne derlandsche volk de jeugdige deelnemers uit zoovele landen als welkome gasten te kunnen ontvangen. Het is dankbaar voor de reeds ontvangen giften en ziet voor goede uitvoering der pro jecten gaarne verdere bijdragen tegemoet op zijn postrekening No. 8250 of op rekening bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemen- daal. VOLKSTUINDERSVEREENIGING „ONS BUITEN". Zondag 11 Juli houdt „Ons Buiten" in haar clubgebouw op haar tuincomplex (aan den Zo- merweg te Haarlem) een tentoonstelling van door de leden op den tuin gekweekte Lathyrus bloemen. Liefhebbers wordt een wandeling naar den Zomerweg op Zondag a.s. aanbevolen, daar er gelegenheid bestaat de tuinen te bezichtigen. D tentoonstelling is geopend van 10 tot 6 uur. De toegang is vrij. CREMATIE JHR. D. E. E. DIBBETS. Onder veel belangstelling heeft gistermid dag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Jhr. D. E. E. Dibbets. adminis trateur der Haarlemsche Orkest Vereeniging, overleden te Heemstede. Aanwezig waren Mr. A. Beets, voorzitter der H. O. V.. Mar. Adam. tweede dirigent, W S. Bosch, Bloemendaal, F. W Brandt, J c Dirks. Heemstede, L. de Josselin de Jong, W A. Klimbie, Heemstede, H. H. Luyken, be stuurslid van het Centraal Comité voor Werkloozen, w. Specht Grijp, Heemstede, D. J. Sanders, C D. Stork, C. Wagener, J. H. v d. Smissen, J. H Ploeger, K van Dijk, Th de Man, J. H. de Mol, B. H. Grashuis, J. H. Schulpzand, C. Engel, a. de Beer. a. Smit, J Brasser e.a. Mr. a Beets, voorzitter der H O V, zeide een enkel woord van afscheid te willen spreken, een woord van waardeering voor datgene, wat de overledene als administrateur voor de H O. V. heeft gedaan. Hij was, zeide spr„ nog' maar kort in ons midden, maar in dien korten tijd heeft hij de sympathie en waar deering van het bestuur en de leden van het orkest mogen winnen. Het werk, dat van den administrateur der H. O. V. gevraagd wordt, is zeer omvangrijk, alleen meer ingewijden weten wat het beteekent, administrateur der H. O. V. te zijn. Toen hij verleden jaar bij ons kwam, hebben wij hem gewezen op het vele werk, dat op zijn schouders zou worden gelegd en dat hij dat grootendeeLs alleen zou moeten doen. Maar vol werklust als hij was, heeft hij deze nieuwe taak met beide handen aangegrepen en in korten tijd heeft hij zch ingewerkt in den omvangrijken ar beid. Hij heeft zijn beste krachten gegeven, ondanks zijn minder goede gezondheid en het werk gedaan, tot hij niet meer kon. Spr. dankte hem voor het vele werk. niet alleen als administrateur, dceh ook als mensch ver richt. De heer S. C. Sporry alhier sprak namens de Vrijmetselaarsloge Kennemerland. die zeide dat het bericht van het heengaan van Jhr Dibbets in de loge met weemoed was ontvangen. Spr. legde de witte handschoenen van den overledene op de baar en drie witte rozen als symbolen van wijsheid, kracht en schoonheid. De schoonzoon dankte voor de belangstel ling, waarna de kist daalde onder het spelen van den treurmarsch uit de Derde Symphonie van Beethoven. OPENLUCHT CONCERT. Het mannenkoor .Proza en Poëzie" en het Chr. fanfarecorps „Arti et Religione" gaven een gecombineerd concert in den tuin der huizen voor Ouden van Dagen aan het Juno- plantsoen, dat door goed weer werd begun stigd. Het gevarieerde programma werd on* der groote belangstelling afgewerkt, vooral het nummer „Holland's Glorie" van Richard Hol, voor mannenkoor met orkestbegeleiding vond een dankbaar en aandachtig gehoor. Aan het slot der avond vertolkte de heer Donker in eenige welgekozen woorden de gevoelens zijner medebewoners en dankte beide vereenigingen voor het gebodene. Met een hartelijk „tot weerziens" besloot hij zijn toespraak. Het Kuuroord 'i in eigen land ',l1 wl ter genezing van .if? 1 Rheumatiek, 1! CJ Ischias, enz. (Adv. ingez. Med.) ONS KNIPPATROON. No. 800: maat 42. Vlotte zomerjurk Linnen is het materiaal bij uitnemendheid voor vlotte, sportieve zomerkleeding. Het vol doet aan alle eischen, die men aan het mate riaal voor zomerjurken stelt; het is goed waschbaar, verschiet niet en geeft altijd een frisschen indruk. Waar men echter wel aan moet denken bij het gebruik van linnen is, dat lang niet alle modellen geschikt zijn om van linnen vervaardigd te worden. Jurken met klokrokjes, strookjes en derg. zijn niet ge schikt om van dit materiaal gemaakt te wor den. Gladde, eenvoudige modellen komen, van linnen vervaardigd, uitstekend tot hun recht. Een jurkje, dat zeer geschikt is om van dit materiaal vervaardigd te worden, is het hierbij afgebeelde model. De japon wordt van voren geheel met knoopen gesloten. Een zoogenaamd „bubi-kraagje" met een vlot strikje van zwart gelakt satijn, korte, rechte mouwtjes, een vier tal zakjes; die met een knoopje gesloten wor den en een doorgestikte ceintuur, verhoogen het sportieve cachet van dit leuke jurkje, dat zoo wel in beroep als buiten gedragen kan worden. Benoodigd materiaal: 4 M. van 90 cM. breed te. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 c.M.; taillewijdte: 74 c.M en heupwijdte: 104 c.M. Door het al of niet aan knippen van naden, kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13