De Koningin opent de Jamboree. Zweven. Reisfotos. belangrijkste 55e JAARGANG No. 16579 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1? TT'T.T 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk f 30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA S. Het is lang geleden dat de meeste menschen dachten dat een vliegtuig te .pletter viel als de motor stopte. Niettemin heeft deze zonderlinge opvatting langen tijd hardnekkig stand ge houden en pas de opkomst der zweefvliegerij roeide haar voorgoed uit. Want het wonder vliegen-zonder-motor werd daarmee tot een I feit. Eerst scheen nog, toen de Duitsche zweef- j vliegerij op de „Wasserkuppe" in het Rhön- I gebergte haar eerste groote resultaten be haalde, dat het alleen mogelijk zou zijn in bergachtig terrein waarin men van groote hoogten starten kon. Maar toen de techniek van dit zeilen-in-den-hooge en daarbij vooral die van' het starten zich ontwikkelde bleken de i mogelijkheden schier onbeperkt te zijn en ook in het vlakste aller landen, het onze, werd het zweefvliegen een nieuwe sport die vele aan hangers verwierf. Tegenwoordig gaat het snel I vooruit en een nieuw symptoom is daarvan Zondag vertoond toen de zweefvlieger J. K. Hoekstra bij Scheveningen landde na het Nederlandsche duur-record van 7 uur 13 mi nuten verbeterd te hebben tot 24 uur 3 minu ten. Meer dan een etmaal had hij in de lucht doorgebracht in zijn Grünau-Baby toestel, voortdurend maar zwevend op het korte par- cours-ScheveningenKatwijkZandvoort. Men behoeft geen bewonderaar van de in I onzen tijd ietwat-verdwaasden jacht op re cords te zijn om te erkennen dat zoo'n vlucht van langen duur het nut heeft, velen het be wijs te leveren dat er groote mogelijkheden in het zweefvliegen zitten en daardoor natuurlijk een aantal jonge kerels aan te sporen, het ook eens te gaan probeeren. Het is zeker geen on gevaarlijke sport, maar eenig risico kleeft in meer of minder mate en bij meer of minder gelegenheden den meesten takken van sport aan en tenslotte is dat maar goed ook. Het staalt den durf en den ondernemings geest dien men in het leven noodig heeft om er iets bijzonders in te bereiken en er daarbij vreugde aan te beleven. Een succesrijke loop baan zonder levensvreugde moge ook haar be- nijders vinden maar daar krijgt zij geen waarde door voor dengeen die er het slacht offer van wordt. Het zal natuurlijk bij Hoekstra's 24 uur en 3 minuten niet blijven. Het wereldrecord is 441/2 uur, hetgeen nog heel wat langer is en we kunnen ettelijke pogingen tegemoetzien om dat te gaan benaderen. Dat lijkt mij van minder belang en als iemand er zijn nek bij mocht breken omdat hij al zwevende in slaap is gevallen zal ik niet bereid zijn te verklaren dat hij „zijn leven voor de eer van •het vaderland heeft geofferd" of zooiets. Mij schijnt het leven een te schoone en kostbare zaak toe om het te offeren aan de statistiek. Als men boven zekere redelij kheidsgrenzen van practisch-nuttige prestaties begint te stre ven naar steeds-harder, steeds-langer, steeds- hooger wordt de recordjacht niet anders meer dan het dienen van de statistiek. Omtrent Hoekstra's langdurig gezweef zou men kunnen opmerken dat in het buitenland al bewezen was dat dit tot de mogelijkheden behoorde en dat men daar zelfs al had aange toond dat het nog veel langer volgehouden kan worden. Maar de mensch is nu eenmaal zoo dat hij iets nieuws pas goed gelooft als het in zijn nabijheid en door zijn landgenooten is bewezen. Wie dat eens even overdenkt beseft hoezeer onze gedachten, oaze verbeeldings kracht vooral, nog geremd worden door de grenzen. Niet alleen de douanes zijn daar een rem mende factor op. Zij zijn zelfs niet. een be langrijke factor en eigenlijk niet veel meer dan het dagelijksche, levende symbool van de grens. Alleen de kosten van hun aanwezigheid en hun beleid komen daar bij, maar het ma- teriëele is niet altijd het belangrijkste in dit leven. Welke verdere mogelijkheden het zweefvlie gen nog inhoudt zal de toekomst moeten lee- ren. Het zijn er zeker vele en niet alleen spor tieve, maar ook technische. Het is duidelijk genoeg dat het laatste woord in de ontwikke ling van de luchtvaart nog lang niet gespro ken is. Ook niet op dit gebied. R. P. De bedrijfsmaatregelen voor het blo emb ollenvak Holl. Bloembollenkweekers-Genootschap verklaart zich tegen afschaffing. De algemeene vergadering van het Hol- landsch Bloembollenkweekersgenootschap ver klaarde zich hedenmorgen met 151 tegen 6( stemmen vóór het behoud, der bedrijfsmaat- regelen in het bloembollenvak. Zooals men zich herinneren zal verklaarde eenigen tijd geleden de algemeene vergadering der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur zich voor opheffing dier maatregelen Wanneer een kiektoestel Straks meegaat op uw reizen, Mag ik misschien u wel Op enkle dingen wijzen. Bedrijf uw fotosport Nauwkeurig en zorgvuldig, Wilt ge dat 't aardig wordt, Wees dan vooral geduldig. Kiek wat het beste past In 't kader van uw wenschen Niet alles los en vast In landschappen en menschen. Kiek stellig op z'n tijd Uw reisgenoot of -nooten, Bij wandiing of ontbijt, In auto's of op booten. Maar wat k u raden wil, Geen bestudeerde pose. Dat werkt gemaakt en kil En is dus uit den booze Houd met uw grapjes maat, Daar moet ge wel op letten, Gevoelig is uw plaat, Maar zijn ook uw sujetten. De camera-adschap zij, Een punt van d' eerste orde. Gij moet in de partij Geen kiekeboeman worden. Dan is er nog één ding, Waarover ik moet spreken, Een reisherinnering Wordt jarenlang bekeken. Zorg dat uw reis (dit acht Ik zeer van importantie) Niet later wordt herdacht, Als rarekiek vacantie. Een auto-ongeluk te Halfweg. Twee gewonden. Zaterdagnacht omstreeks twee uu is op den Haarlemmerweg, even buiten de kom van Halfweg, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vierpersoons-auto, die met groote snel heid uit de richting Amsterdam naderde, is, doordat de bestuurder, de heer P. uit Over- veen, door de lampen van een tegenligger verblind werd, aan den linkerkant van den weg tegen een lichtmast gebotst, nadat de wagen eerst een boom had ontworteld. Van de auto bleef weinig heel, het voorstuk en ook de zijkant van het voertuig werden in elkaar gedrukt. Een naast den bestuurder zittende dame mej. E. L. uit Heemstede, ging met het hoofd door de voorruit, waarbij zij een schedel breuk opliep, terwijl zij verder ernstig aan het gelaat werd gewond. De heer P. kwam er met een wonde aan de slaap en eenige kleine verwondingen aan het gelaat betrekkelijk goed af. Dr. F. C. L. Kuipers uit Halfweg was spoe dig ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. De slachtoffers zijn per ziekenauto naar het St. Elizabethziekenhuis te Haarlem vervoerd. Na daar te zijn behandeld, kon de heer P. naar huis gaan. De toestand van mej. L. werd hoogst ern stig geacht. Het verkeer op den Haarlemmerweg, dat des Zaterdagsnachts altijd vrij druk is, had geruimen tijd stagnatie, doordat de licht mast, welke afgeknapt was, dwars over den weg kwam te liggen. De tegenligger, die het ongeluk zou hebben veroorzaakt, een groote, grijze personenauto, is na het gebeurde doorgereden. De burgemeester van Haarlemmerliede heeft, in verband met- het onderzoek, de op sporing van een wagen verzocht. De wrak stukken van de vernielde auto zijn door de politie in beslag genomen. Later liet de toestand van mej. L. zich iets beter aanzien. Zondagavond was het be wustzijn teruggekeerd, waarna het onmiddel lijk levensgevaar als geweken werd be schouwd. Ook hedenmiddag 1 uur was haar toestand vrij goed. AANRIJDING. Zondagmiddag omstreeks 1 uur heeft op den hoek ZijlwegHasselaersstraat een aanrij ding plaats gehad tusschen een motorrij- dere de 20-jar. M. uit Haarlem en een 16-jari gen fietser W„ eveneens uit Haarlem. W. stak plotseling den weg over, waardoor de hem te gemoet rijdende motorrijder de macht over zijn stuur verloor en kwam te vallen. Hij brak zijn rechterbovenarm. De fietser werd aan de rechterhand gewond. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur. De persdienst van de wereld-j'amboree meldt Het staat thans vast, dat de opening van de wereld-jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats hebben in de groote arena en onmiddel lijk gevolgd worden door een opmarsch van de meer dan 25.000 pad vinders uit de geheele wereld. Deze zullen langs de Koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en banieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners met een schild waarop de naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in alphabetische volgorde naar de Engelsche benaming, terwijl het groote Nederlandsche con tingent het défilé zal sluiten. Het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Van het plan een nieuwe zaal in den tuin te bouwen is afgezien. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat bij het college van B. en W. van Haarlem de vraag in studie was, of het gewenscht is in den tuin van het Gemeentelijk Concertgebouw in de Lange Begijnestraat een nieuwe zaal te laten bouwen, die in het bijzonder geschikt zou zijn voor het geven van kleine tooneel- voorstellingen. Aan zoo'n zaal bestaat behoefte sinds de schouwburg aan den Jansweg geslo ten is. Wij vernemen thans, dat door het college van B. en W. van dit voorne men is afgezien, omdat gebleken is, dat zoo'n zaal niet voldoende exploi tatie-mogelijkheden biedt. Met den bouw zou namelijk een bedrag van ongeveer 100.000 gemoeid zijn, zoodat de jaarlijksclie lasten op dit gebouw rustend met 8000 naar boven zouden gaan. Het moet on mogelijk worden geacht de pachtsom van dit gebouw met dit bedrag te verhoogen. Het bou wen van zoo'n zaal zou dus van de gemeente belangrijke financieele offers eischen. STEEDS MEER SLACHTOFFERS VAN DE HITTEGOLF IN AMERIKA. NEW-YORK. 12 Juli (Havas). Volgens de jongste statistieken hebben in totaal 300 menschen het Jeven "Gloren ais vevole van den hittegolf. GEEN VOORRANG VERLEEND. Zondagmiddag 4 uur heeft op den hoek Damstraat—Klokhuisplein een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en een personenauto. De oorzaak van het ongeval was te wijten aan het feit, dat de bestuurder van de 1 autobus geen voorrang verleende aan de van rechts komende personenauto. De per sonen auto werd door den schok opzij gedrukt en ernstig beschadigd. Door het op zij druk ken kwam de auto in aanraking met den 61- jarigen S. wonende in Londen en tijdelijk ver blijf houdend in Amsterdam. S. werd tegen den grond geworpen en kreeg een wond aan het achterhoofd. Na door 'n lid van den O. D. behandeld te zijn, is hij naar het St.-Elisa- beth's gasthuis overgebracht, alwaar de wond gehecht werd. Later kon hij naar Amsterdam terug keeren. Tegen den bestuurder van den autobus is procesverbaal opgemaakt. De autobus werd licht beschadigd. Provinciaal Waterleiding Bedrijf. Jaarverslag over 1936. In het jaarverslag van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noord-Holland wordt er aan herinnerd, dat op 3 September de 100.000e aansluiting tot stand gebracht werd. In 1936 steeg het aantal aansluitingen van 98.223 tot 100.316. De afgeleverde hoeveelheid water daalde evenwel van 13.978.600 M3. in 1935 tot 13.779.205 in 1936. Er is evenwel geen zekerheid over de meting, daar zich een on nauwkeurigheid heeft voorgedaan in de water meters van het pompstation te Bergen. De kapitaalschuld aan de provincie bedroeg op 31 Dec. 1936 f 20.152.266. De waterverkoop heeft in 1936 f 2.249.832.— of 56.974 meer dan in 1935 opgebracht. Het voordeelig saldo der exploitatie bedraagt 301.549. Ned. Handel Mij. bewaart de „Thorpehair'-scliatten. Uitspraak in kort geding. De vice-president bij de rechtbank te Mid delburg, mr. Portheine, heeft Zaterdagmorgen in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de in beslaggenomen „Thorpehall", lig gende te Vlissingen. De vice-president heeft de Baskische regee ring en/of de Spaansche republiek toegela ten, als tusschenkomende partijen in bedoeld geding, doch hen niet ontvankelijk verklaard in de vordering tot ofheffing van het door eischers gelegde beslag. Ten aanzien van de vordering van de eischers is beslist, dat de vice-president zich bevoegd heeft verklaard om van de vordering tot onder sequestratiestelling kennis te nemen. Eischers zijn ontvankelijk verklaard in die vordering en deze is toegewezen. De sequestra tiestelling der goederen is gelast en als se quester is benoemd de N.V. Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam. De kapitein is veroordeeld tot afgifte van bedoelde goederen tegen behoorlijk bewijs van ontvangst. De eischers zijn gemachtigd om. in dien de gedaagde mocht weigeren, na betee- kening van het vonnis tot afgifte der goede ren over te gaan, die goederen in de macht van den sequester te stellen, desnoods met be hulp van den sterken arm. Tot zoover is het vonnis uitvoerbaar ver klaard bij voorraad niettegenstaande hoogere voorziening. Naar wij vernemen is de heer mr. P. Diele- man, die in het geding van de „Thopehall" na mens de Spaansche regeering en de Baskische regeering is opgetreden, tegen het vonnis van den vice-president der rechtbank te Middel burg in hooger beroep gegaan. De zaak zal thans in behandeling komen voor het gerechtshof te 's Gravenhage. Het spoorwegpersoneel. Het woord is aan Vosmaer.- 't Is niet de vraag al wat in boeken steekt in 't hoofd te zaam'len, doch of het daar iets wekt en kweekt. Pensioen aan 60-jarigen. Men schrijft ons, dat de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen bepaald heeft, dat het personeel dat den 60-jarigen leeftijd be reikt heeft, den dienst nog niet behoeft te ver laten. Deze maatregel is genomen om het Pen sioenfonds, dat reeds een wiskundig tekort heeft van 3.000.000, te verlichten. De hoofdbesturen van de 5 organisaties van spoorwegpersoneel hebben evenwel het voor nemen om aan hun leden aan te raden, om op 60-jarigen leeftijd den dienst met pensioen te verlaten, opdat daardoor voor jongere men schen een gelegenheid komt om werk te krij gen. By it forstjerren fen Dr. J. B. Schepers. It is foarbyde neat-üntsjende dea, Dy 't rekkent mei gjin eangstme en gjin winsken, Mei jierren net en net mei minsken. Wier üngefoelich for us hertebea. Us dichter wei! It spylark swijt for goed: De grize holle rèst, it libbensliet is ut, De Heechste Han skreau 't léste wird: „b i s 1 tw, Forgees waerd hope op ütkomst yn üs noed. It libben giet syn gong. De tongerslaggen beare Allike goed noch oer it aide gea Sa bliuwt it iwich en wémoed om de dea Fen dizze geve Fries scil't wraldbirin net keare. Yn tankb're neitins büge wy de holle. Nou 't Doctor Schepers üs for goed forliet: Us aide Fryslan draecht syn stil fortriet En wrakselt fierdersa scoe hy it wolle. Syn plak is leech en dochs is hy net wei: Hy libbet foart, syn byld is by us bleaun, Hy hat syn namme yn us herte skreaun, Syn wirk en Fryske aerd, dy liet hy oan us nei. Syn geast scil yn üs drege folk yet libje Oer hündert jier en mear, allike goed as nou. Sliep sèft, üs dichter, byld fen Fryske trou, Wy scille, Jo ta ear, for Fryslan's takomst stribje. Prins Bernliard woonde zeil wedstrijden der marine bij. Zaterdagmiddag weer naar Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard heeft Zaterdag de zeilwed strijden van de Koninklijke Nederlandsche Marine Jachtclub bijgewoond. De Prins bevond zich aan boord van de „Mercuur", die dat ge deelte van het wedstrijdterrein had opgezocht, waar de strijd het hevigst was. De scherp zei lende schepen in den straffen wind boden een prachtigen aanblik en zon en een prachtige wolkenlucht zorgden voor schitterend film- weer, zoodat het geen wonder was. dat de prins met zijn filmcamera vele meters film draaide. Voortdurend bleef hij met een groo- ten kijker gewapend op de brug, met alle op varenden converseerend over het zeilen, de wa tersport in het algemeen en over het tennis spel. Hij stond rustig te praten en zijn pijp te rooken. onderwijl af en toe zijn conversatie onderbrekend om een treffend moment te filmen. De „Mercuur", onder leiding van den opper- schipper H. J. Steyn, manoeuvreerde voortdu rend in de nabijheid van de prachtige jach ten. Vooral de Nederlandsche Oceaanzeiler, de mooie „Zeearend" en de nieuwe „Tromp 2" wekten de bijzondere bewondering. Later is de Prins op het nieuwe jacht van de Koninklijke Marine Jachtclub, de .Prinses Ju liana" overgegaan en is hij naar het vlieg kamp „De Mok" gevaren. Te omstreeks half vier is de Prins uit den Helder naar Soestdijk teruggekeerd. Kindervoeding. Medewerking van vrouwenvereenigingen. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal de kindei-voeding dezen winter van gemeen tewege worden voortgezet. Het gemeentebe stuur heeft daartoe de medewerking ingeroe pen van verschillende vrouwenvereenigingen. Eenige groote organisaties hebben reeds hun steun toegezegd. Duitsche Belijdenis Kerk vraagt 0111 vrede. Brief van ds. Nicmoeller uit de gevangenis. Havas meldt uit Berlijn, dat Zondag alle predikanten van de Belijdende Kerk van den kansel een oproep tot de geloovigen hebben voorgelezen. In het schrijven wordt gezegd, dat de leiders van de Luthersche kerk deze week aan de regeering zouden vragen een oprechte vrede met de kerk te sluiten. In de kerk van Dalhem heeft superinten dent dr. Dibelius een brief voorgelezen, welke de predikant van deze parochie, ds Nieanoeller in de gevangenis heeft geschreven Deze herder spoort hierin zijn schapen aan den moed niet te verliezen. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN TORPEDOJAGER. In de haven van Callao (Peru) heeft zich ^en ontploffing voorgedaan aan boord van den torpedojager „Villar". Drie officieren werden gedood, verscheidene matrozen ge wond. Haerlim. M. OOSTENBURG Arabieren verwerpen bet Britsche verdeelingsplan. Bevolking tot rust aangespoord. De Arabische Nationale Verdedigingspartij in Palestina heeft een manifest gepubliceerd waarin wordt verklaard, dat de voorgestelde verdeeling van Palestina een groot deel der Arabieren met vernietiging bedreigt en niet in staat zal zijn den vrede in het Heilige Land te herstellen. Het voorloopig comité van de partij heeft het plan eenstemmig verworpen, als zijnde niet in overeenstemming met de ge voelens van de Arabieren en leidende tot on dermijning van de eenheid van het land. Toch wordt de bevolking aangespoord kalm te blijven, teneinde de leiders in staat te stellen een goede oplossing te zoeken. Het Arabische hooge Comité heeft meer dan vijfhonderd telegrammen van verschil lende vereenigingen en godsdienstige com missies ontvangen om te protesteeren tegen, de verdeeling. Ook de leider van de Sjia-secte van Irak (het grootste deel van de bevolking van Irak behoort tot deze secte). heeft een protesttelegram gezonden. Hij wil bij de Britsche regeering aandringen om het plan op te geven. HET ZOEKEN NAAR AMELIA EARHART SAN FRANCISCO, 12 Juli (Havas). Ma rinedeskundigen verklaren, dat er nog slechts hoop is mevr. Earhart terug te vinden, indien haar toestele na op zee te zijn neergestreken afdrijft in de richting van het Gilbert eiland. In dat geval kunnen vliegtuigen van de „Lexington", dat zijn nasporingen in die richting voortzet, haar te hulp snellen. pag. De Koningin zal dc Jamboree openen. 1 Bij het Concertgebouw te Haarlem wordt in den tuin geen zaal bijgebouwd. 1 De padvinders hebben Zaterdag te Vo gelenzang gerepeteerd. 3 Nederland neemt de 415 M. golf in ge bruik. 3 Het duurrecord zweefvliegen is aanmer kelijk verbeterd. 3 De strijd in het Verre Oosten duurt voort 4 In Frankrijk heeft een ernstige treinbot sing plaats gehad. 4 Frankrijk wil de controle in de Pyre neeën opheffen. 4 De Nederlandsche athletiekploeg verliest van Zweden: twee Nederlandsche re cords zijn verbeterd. 5 Van de Nederlandsche deelnemers aan de Tour de France is alleen nog Anton van Schendel in den strijd. 5 Van Klaveren verliest door knock out van Eder. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Zweven. 1 Dr. E. van Raalte: Het congres der Vol- kenbondsvereenigingen te Bratislava. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De economische toestand van Argentinië. n W. S.: Het koloniale vraagstuk van Ne- derlandsch Indië n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1