Croquet. Hevige gevechten bij Peiping. Globaal bezien. Het belangrijkste 55c JXARGANG No. 16580 Verscïïiint cfaprèlijlcs. Eeïïaïve öp Zon- en FeestSagrëri. DINSDAG 13 TUCI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Dmkkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Tèlefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Dmkkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.—, alle_ leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 10 PAGINA'S. Te Hurlingham, dat ondanks zijn landelijk- klinkenden naam erg diep in de Londensche huizenmassa ligt, in de zwarte, rookerige volksbuurt Putney, wordt een Testmatch Engeland-Australië tusschen de croqueters ge speeld. U leest werkelijk goed: tusschen de croqueters, niet de cricketers. Dit wil dus zeg gen dat een aantal Australische dames en hee- ren den halven aardbol is rond gaan reizen, duizenden heeft uitgegeven en zich voor vele maanden aan zijn ernstigen arbeid heeft ont trokken om uit te maken welk volk beter een houten bal met een houten hamer door een ijzeren hoepeltje slaat: het Engelsche of het Australische. Natuurlijk mag ik het niet laten bij deze voorstelling van zaken, want op deze wijze kunnen alle takken van sport aangeduid worden. Voetbal is moeizaam streven om een leeren bal, met lucht volgepompt, door een houten poort in een net te krijgen. Cricket is eenerzijds een poging om (met weer-een-ander- soort bal) van een bepaalden afstand drie hou ten paaltjes te raken, anderzijds een even- hardnekkige kamp om dat te beletten en dien bal met een stuk hout zoo ver mogelijk weg te slaan. Hockey.golfnu ja, men kan zoo doorgaan. Maar het voldoet niet. In al die spelen zit immers meer. Zij bevorderen schoone karaktertrekken als daar zijn: moed, volhar ding, geestdrift, samenwerking, zelfopoffering. Er zijn er bij die ook kwade hartstochten wek ken: zelfzucht, afgunst, sluwheid, massa psychosen. Maar wat zit er nu eigenlijk in croquet.behalve alleen Rust? De geschiedenis van dit edele maar dood bedaarde spel is mij niet in finesses bekend. Het schijnt evenwel in de negentiende eeuw in ons land een soort voorlooper van de meer karaktervormende spelen geweest te zijn. Het verre verleden van de oude vereeniging Utile Dulci, te Deventer, is er bijvoorbeeld lang niet vreemd aan. En er zijn er zoo meer, ook dich ter in onze buurt. Maar de leden spreken er nooit meer over. Ook kennen wij geen croquet- competities, al wordt het spel nog veel beoefend in de sfeer des gezins, zoo in den tuin achter het huis. Men gaat daar niet prat op. Men spreekt geen croquet-latijn. Als iemand goed cricket speelt vindt hij het aardig als anderen dat weten, maar zelfs voor zijn naasten ken nissenkring verzwijgt men zijn talenten als croqueter. Zoo pocht ook niemand ooit op zijn kienen of zwartepieten, terwijl zijn vaardig heid in bridge een uitermate teer punt is en die zijner echtgenoote een nog teerder. Croquet telt in de openbare waardeering, in de sport- rubrieken, in de familieglorie niet mee. Het is de Asschepoester onder de spelen, stiekum in achtertuinen beoefend hij wijze van be minnelijke zwakheid, geschikt voor algemeen zomersch gezinsgebruik na-het-eten omdat vader het vrijwel gelijkwaardig acht aan zijn tukje en moeder het zoo echt-gezellig vindt. Gij allen, die het aldus beoefent, had gij ooit gedacht dat er Testmatches Engeland- Australië in gestreden werden en dat grijze heeren en dames al de internationals erin schijnen te zijn er halve aardbol-reizen voor ondernemen zouden en spelen op het wereldvermaarde sportveld Hurlingham? Want Hurlingham. moge nu in die leelijke, oude, zwartberookte buurt liggenhet is daarin een oase der schoonheid. Een prach tig groot grasveld, frïsch en zachtgroen, vlak als het spreekwoordelijke biljartlaken, om zoomd door lieflijke bosschages, onderbroken door kleurige sierlijke paviljoens.Het zeer nobele, opwindende en gevaarlijke paar- den-polo vindt er een van zijn voornaamste centra. Maar nu slaapt het, terwijl de grijze Brit ten en hun grijze tegenvoeters er den hou ten bal door de hoepeltjes tikken, droomerig aanschouwd door enkele tientallen vrienden en familieleden die af en toe zachtjes indut ten in hun kleurige luie stoelen. Geen geluid mag de intense concentratie der spelers ver storen. De ijzeren hoepeltjes-eer van Groot- Brittannië en die van Australië staan gelij kelijk op het spel. Ieder onkruidje is gewied, elk steentje door de zorgvuldige tuinlieden verwijderd om den loop des houten bals niet onverwacht te beïnvloeden. In mijn tuin is het dan toch nog opwinden der. Heb ik dezer dagen nog niet verloren van mijn jongsten zoon, omdat onze teckel Tom een bot begraven had bij het derde hoepeltje, en het net even boven den grond uitstak en mijn bal naast het poortje deed vliegen? Heeft Tom bij dezelfde gelegenheid niet een van mijn beste drives gestopt met zijn rechter voor- platvoet? Biedt het slecht-geknipte gras bij het fietshok niet de meest-onverwachte ver rassingen? In onzen tuin vindt men tenminste nog het geen ze in een andere sport „the glorious un certainty" noemen. Het Test-croquet op Hur lingham zal deze roemrijke onzekerheid ge heel moeten missen. Het is heelemaal zuiver. Het moet volkomen gelijk zijn aan vaders tukje-na-het-eten. En u moet toch ook maar liever niet aan anderen vertellen, dat ik ook wel eens croquet speal. Laat het onder ons blijven. Ik zal het van u ook niet oververtellen, Trouwens, het gebeurt heelemaal niet vaak haar.... zoo af en toe maar eens en alleen om de kinderen een plezier te doen Testcroquet!halve wereld-reizen! onkosten van duizenden guldens 1.... hoe is het mogelijk! R. P. De werkloosheid te Haarlem. Het is een verschijnsel dat in de maand Juli er eenige schommeling op de Haarlem - sche arbeidsmarkt is. In de eene week ver meerdert het aantal werkloozen, in de an dere week neemt het af. De nu verstreken week gaf een vermeer dering van 32. Het aantal werkloozen is nu weer gestegen tot 5191. Maar verleden jaar waren er op denzelfden tijd 6113, zoodat er nu toch nog 921 minder zijn. Het verkeer op den Kruisweg. B. en W. van Haarlem, overwegende dat het in verband met de geringe breedte van den Kruisweg niet mogelijk is, het linksaf gaand verkeer naast het verkeer, dat rechtuit gaat. in een afzonderlijke baan op te stellen, en dat het daarom in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer gewenscht is maat regelen te nemen, hebben besloten: Het Stationsplein, voor zoover betreft het gedeelte grenzende aan den Kruisweg, ge sloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, rij- en trekdieren en vee, welke komen van den Kruisweg uit noordelijke rich ting en gaan linksaf in de richting van ge noemd plein. (Men mag natuurlijk wel recht uit naar de richting Groote Markt). De Rozenstraat, voor zoover betreft het ge deelte grenzende aan den Kruisweg, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motor rijtuigen, rijwielen en andere rij- of voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, welke ko men van den Kruisweg uit zuidelijke richting en gaan linksaf in de richting van genoemde straat. Op de twee genoemde hoeken staan trou wens reeds de bekende verkeersborden, waar op men kan zien, dat men daar niet linksaf mag gaan. Examen Ongevallendienst. Op 18 Juni en 9 Juli jl. heeft wederom het schriftelijk en mondeling examen plaats ge had voor toelating tot den Ongevallendienst, dat werd afgenomen door een commissie van doktoren" onder voorzitterschap van den di recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen- en .Gezondheidsdienst alhier. Aan dit examen namen deel 9 dames en 7 heeren van de eerste-hulpvereeniging „Snel- verband" en 1 dame en 7 heeren der Roode Kruis Transport Colonne. Van deze candidaten slaagden 7 dames en 9 heeren, zoodat het aan tal gediplomeerde personen, bereid en geschikt om bij ongevallen belangeloos hulp te verlee- nen, weer aanmerkelijk is uitgebreid. Onder de aandacht van het publiek wordt nog eens gebracht, dat men bij ongevallen zeer spoedig hulp kan verkrijgen door deze aan te vragen bij den Centralen Post van den Onge vallendienst, telefoon 14141. Nieuwe garnizoensplaatsen? Naar de N.R.Crt. ter oore komt, heeft de ge nerale staf bij het ontwerpen van de nieuwe vredes-organisatie der Koninklijke landmacht, in overweging genomen, eenige nieuwe vredes- garnizoenen in het leven te roepen. Hiervoor schijnen in aanmerking te komen Apeldoorn, Zutphen, Zwolle. Doesburg, terwijl mede in overweging is, het 4e half-regiment huzaren te Deventer te vervangen door infanterie- gamizoen. Een en ander houdt uiteraard ver band met het feit, dat het zaak is om den commandanten der strategische veiligheid Noord en Zuid en de aan hen ondergeschikte vakcommandanten der bewakingsgebieden ook in vredestijd eenige troepen te geven. Ontmoeting op den spoorweg Pe ipingFengta i. Krijgszuchtige taal van Generaal Katsoeki. (Zie ook pag. 4). PEIPING. 13 Juli (Reuter). Inzake den strijd, welke hedenmorgen bij de Spoorbrug even tne Zuiden der stad is ontbrand, wordt nader gemeld, dat de eerste botsing ontstond, toen 500 'Ja- pansche soldaten met gevechtswagens en geblindeerde auto's op den spoor weg Peiping-Fengtai Chineesche troe pen ontmoetten. Het daarop ontstane gevecht breidde zich uit tot bij de spoor brug, welke in de nabijheid van de Zui derpoort is gelegen. Uit alle stads wijken snelden de Chineesche troepen toe om de poortwachten te versterken. Het verkeer in het Zuidelijk deel der stad is gestagneerd. De bevolking blijft thuis. Meer luchtafweergeschut in Kwaiitoeng. TOKIO, 13 Juli (Havas). UitDairen wordt gemeld, dat de autoriteiten van het Kwan- toengleger wegens de verscherping van den toestand in Noord China het luchtafweerge schut in het geheele gebied van Wwantoeng hebben versterkt Conferentie van alle Japansche prefecten belegd. TOKIO, 13 Juli (Havas)De Kabinetsraad heeft besloten op 15 Juli een conferentie te beleggen van alle prefecten, teneinde dezen het door Japan ten opzichte van China ge nomen besluit uiteen te zetten. De eerste mi nister, prins Konoye, was wegens een lichte ongesteldheid verhinderd den kabinetsraad bij te wonen. TOKIO, 13 Juli (Havas). Generaal Katsoekie, de nieuwe commandant van het Japansche garnizoen in Noord- China heeft aan het blad „Asahi" het volgende verklaard: „Japan heeft al tijd gewenscht het geschil met China op vreedzame wijze bij te leggen. Wij zijn echter genoodzaakt ons stilzwijgen te verbreken, wegens de kwetsende houding der Chineezen, en ons leger te doen oprukken, teneinde de schuldigen te bestraffen en de Japansche be langen, levens en bezittingen, te be schermen. De Japansche regeering heeft de wereld van haar besluit in kennis gesteld. Wij zullen geweld ge bruiken, volgens het reeds vastgestelde plan. Wij vragen het Japansche volk te zoachten, de verrichtingen van het kei zerlijk leger te volgen en achter de ka nonnen te steunen". Wwaarnemers zijn van meening, dat Katsoeki, ondanks de martïlae hou ding welke hij thans aanneemt, op dracht heeft gekregen te trachten het conflict bij te leggen. Katsoeki wordt beschouwd als een gematigd officier, die zich nooit met binnenlandsche agi taties heeft bezig gehouden. Carl Schuriclit bij het U. S. O. Hij zal eenige abonnementsconcerten leiden. Het bestuur van het Utr, Sted. Orchest is, m verband met de moeilijkheden in de leiding van het Orchest, met den heer Carl Schuricht overeengekomen, dat deze 9 abonnementscon certen te Utrecht zal leiden. De heer Schu richt blijft voorts in dezelfde positie in Sche- veningen werkzaam, welke hij in de laatste 8 jaar heeft vervuld. Op het terrein der Parijsche Wereldtentoon stelling is een vredeszuil ingewijd, waarbij Léon Blum als plaatsvervangend minister president het woord voerde. DéMARCHE VAN DEN FRANSCHEN GEZANT TE BERLIJN. PARIJS, 13 Juli (Havas/ANP) De Matin" publiceert hedenmorgen het volgende tele gram uit Berlijn: Het besluit van de Fransche regeering tot voorloopige opschorting van de controle wordt door de Duitsche pers uitgebuit voor een anti-Fransche en anti-Bolsjewistische propaganda. De weglating in het desbetref fende bericht van het officieuse Duitsche Nieuwsbureau, welke hier zeer scherpe pers commentaren heeft uitgelokt, was hedenmor gen aanleiding voor een démarche in de Wilhelmstrasse door Francois Poncet. De Fransche ambassadeur, die zich Zaterdag terstond heeft ingespannen om de zaak recht te zetten, heeft hierbij zijn verbazing te ken nen gegeven over de perscommentaren voort vloeiende uit den hier onvolledig weergege ven tekst. In weerwil van dit protest, is hier geen verbetering gepubliceerd. De bladen gaan voort met te beweren, dat de maatregel van Frankrijk beschouwd moet worden als een actie ten gunste van Valencia. De hou ding van Frankrijk, zoo voegt men hieraan toe. maakt de bemiddelende taak van Eden op merkwaardige wijze gecompliceer der. (In Australië is de grief tot uiting gekomen, dat dit werelddeel op den aardbol steeds onderaan wordt aangegevenhetgeen men als iets mindenoaardigs beschouwt.) Sinds men in onze oude aard' Als bol van vorm is gaan gelooven, Brengt men haar overal in kaart, De Zuidpool onder. Noordpool boven. En niemand maakte ooit bezwaar, 't Is door de eeuwen zoo gebleven, Totdat nu plotseling zoowaar Een stem ertegen wordt verheven. Wanneer je op een globe ziet. Dat 's eenmaal nu niet te vermijden. Hangt het Australisch grondgebied Daar ergens aan de onderzijde. Australië verdroeg dit feit Heel lang. maar vindt het onrechtvaardig, 't Wil hoogerop en acht het tijd, De stand van thans is minderwaardig. Het is misschien een beetje dom Maar 'k heb de klacht niet erg begrepen, Het is toch geen beginnen om Australië te gaan versieepen? Maar wacht, het zal er wel om gaan, De heeïe globe om te keeren, Australië komt bovenaan. Om d' anderen eens te kleineeren. Ik vind het wel een beetje klein, Dat dit Australië kan steken, Terwijl er zwaarder zorgen zijn, Het is wat ergglobaal bekeken. Wat wil men daar nou hoogerop De wereld staat toch. beste menschen Al lang volledig op haar kop, Wat kun je nou nog verder wenschen? P. GASUS. Concert Haarlemsche Orkest- vereeniging. Herman Krebbers als solist. Donderdag a.s. wordt door de H. O. V. het derde Zomerconcert gegeven, met als solist Herman Krebbers, den 14-jarigen violist. Deze talentvolle jeugdige violist is leerling van den bekenden vioolpaedagoog Oscar Baok uit Amsterdam. Orloff, van Noske en Herman Krebbers zijn op 't oogeriblik zijn jongste leerlingen die voor de toekomst zeer veel beloven. Het op treden van Herman Krebbers belooft een evenement te worden voor Haarlem, te meer nog omdat het een debuut met orkest is van dit veelbelovend viooltalent. Herman Krebbers, 14-jarig violist. Het zal voor de concertbezoekers een waar genoegen worden, naar dit vioolspel te luiste ren. Als eerste nummer van het programma zal worden uitgevoerd Capriccio Italiën van P. Tschaikowski; daarna het tweede viool concert van Wieniawski. Na de pauze de eerste Symphonie in bes gr. terts van R. Schumann, die in aanmerking genomen de groote muzikale waarde, te weinig gespeeld wordt. Ook dit concert' wordt gedirigeerd door Ma- rinus Adam. Wijziging routes Brockway. Op Woensdagavond a.s. Op Woensdagavond a_s. tijdens de groote zangdemonstratie op de Groote Markt, zul len van 7.15 uur tot 10.15 uur de Brockway- bussen een eenigszins andere route volgen. De bussen van lijn I zullen rijden: Kruis weg, Parklaan, Nassaulaan, Postkantoor en verder de gewone route. De lijnen 2 en 3 Kruisweg. Parklaan, Nas saulaan. Postkantoor, Ged. Oudegracht naar Turfmarkt. Terug: dezelfde route als boven aangegeven voor den heenweg, met dien verstande dat van de Nassaulaan af de Parklaan wordt ge reden tot de Jansstraat en er een tijdelijke halte komt op den Jansweg bij de Park laan. Het woord is aan Plutarchus: Deze toestand is de geluk kigste, waarin het overtollige niet verlangd wordt en het noodzakelijke niet ontbreekt. Yan Zeeland biedt ontslag kabinet aan. De koning weigert het ontslag te aaiïvaarden. Van Zeeland. BRUSSEL, 13 Juli (Havas). Minister president Van Zeeland heeft den Koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De Koning gaf aan Van Zeeland te kennen dat hij onder de huidige omstandigheden dit ontslag niet kon aanvaarden. Delaveleye zal dus de eenige minister zijn, die vervangen wordt. De Spaansche burgeroor]:g. Talrijke vliegtuigen neergeschoten. MADRID 13 Juli (Havas) Naar wordt medegedeeld, heeft de luchtmacht der regee ring dertien toestellen van Franco neer ge schoten. Aan de zijde der regeering gingen drie vliegtuigen verloren. TENEREFFE. 13 Juli (Havas) De radio club deelt mede, dat de vorige week alleen aan het front voor Madrid 37 vliegtuigen der regeering tijdens luchtgevechten zijn neergeschoten. Bioscoopbedrijf krijgt minimum entreeprijzen. In Krasnapolsky te Amsterdam is Maandag een buitengewone ledenvergadering gehou den van den Nederlandschen Bioscoopbond. De vergadering heeft maatregelen genomen, welke het in de toekomst onmogelijk maken, dat prijzen worden geheven, die, naar het alge meene oordeel van de leden, niet in overeen stemming zijn te brengen met de waardigheid van het bedrijf. Voorts droeg een overweldigen de meerderheid van de vergadering het hoofd bestuur op, om, in geval Metro-Goldwyn-Mayer of een dochter-onderneming er toch toe mocht overgaan een theater te exploiteeren (zooals men weet, zouden er plannen worden gekoes terd om in Amsterdam aan het Eerste Wete ringplantsoen een groot theater te bouwen en in exploitatie te nemen) zonder dat door den Bond toestemming is verleend, om de leden vergadering onmiddellijk de voorstellen te doen toekomen, ten einde die maatregelen te nemen, waarin reglementen en statuten van den Nederl. Bioscoop Bond voorzien. Van Zeeland heeft het ontslag van het kabinet aangeboden, doch dit is niet door den koning aanvaard. i Het bioscoopbedrijf wil minimum-entree prijzen invoeren. De omgeving van de Groote Kerk te Alk maar wordt bedreigd. 3 Te Luik is een spionnage affaire ontdekt 4 De ontevredenheid over het Britsche verdeelingsplan inzake Palestina neemt toe. 4 Opnieuw is een Russisch vliegtuig de Noordpool gepasseerd. 4 De gevechten in het Verre Oosten duren voort. 4 De Amerikaansche athlect Robinson heeft twee wereldrecords verbeterd. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Croquet. Tijdgenooten: Louis Davids. 3 Serné: Over dieren 5 H. D. Vertelling: Haverman en Co. 5 Van onzen Parjjschen correspondent: De hotelstaking in Parijs. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1