JASMIJN. En toch over 'n kwartier weerfii'f H.D --Vertellini WOENSDAG 14 JULI 19.17 HAARLE M'S DAGBLAD 5 De Haarlemsche Ziekenfondsen. Tandheelkundige kliniek. Verschenen is het jaarverslag over 1936 van de Tandheelkundige Kliniek van de samen werkende Haarlemsche Ziekenfondsen, waar aan wij het volgende ontleenen. Het aantal volwassen verzekerden steeg van 63489 tot 67032, een toeneming van 3543 verzekerden (vorig jaar 3163). De heer J. J. Schneiders, financieele com missaris van „Ziekenzorg", werd bij accla matie herbenoemd tot bestuurslid. In den loop van Februari werd andermaal overgegaan tot uitbreiding van het aantal kinderspreekuren. Het bestuur zag zich daar toe genoodzaakt, daar de opheffing van de schooltandheelkunde zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. Thans werken eiken Woensdag 2 tandartsen gedurende 2 uren aan de verzorging der kindermonden. Het aantal patiënten, dat zich ter behan deling aan de kliniek meldt, houdt zeer ze ker gelijken tred met den aanwas van het aantal verzekerden; mede in verband met de voortdurende stijging van het aantal hulpzoekenden, werd tegen het einde van het verslagjaar een uitbreiding aan het aan tal medewerkers gegeven. Het verslag brengt een woord van lof aan de tandartsen voornamelijk t.a.v. de behan deling der zeer vele patiënten, die zich aan de kliniek melden. Medio November werd overgegaan tot de aanstelling van een vijfden tandarts. Thans kunnen de verzekerden, die op den dag onmogelijk kunnen komen, alle avon den, behalve Zaterdags, van het spreekuur gebruik maken, en hiermede is in een groote behoefte voorzien. Het aantal bezoeken waren 41.949 volwas senen en 1581 kinderen (vorig jaar 38.007 en 403). „ZIEKENZORG" Op zijn verzoek werd door het bestuur van het ziekenfonds „Ziekenzorg" aan den heer C. Baay, die in 1936 voorloopig als proef voor den tijd van 1 jaar als bezoldigde in dienst van de Federatie van Landelijke Ziekenfond sen als secretaris was aangesteld en nu defi nitief als zoodanig is benoemd, eervol ontslag verleend als administrateur. In zijn plaats is tot administrateur van „Ziekenzorg" be noemd de heer C. H. Vrugt, die als waarne mend administrateur sinds 15 Juni 1936 in dienst is. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 15 Juli 1937, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Fantasia: „Laet ons met herten reyne", Dr. John Buil 2. Preludium en Fuga D gr. t., J. S. Bach 3. Aria, G. F. Handel 4. Scherzo, Alex. Guilmant 5. Fantaisie op. 101, C. Saint-Saëns 6. Offertoire, Jos. Jongen PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP DONDERDAG 15 JULI 1937. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Ra dio. 12.35 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 1,35 Keulen. 2.20ParijsRadio.2.50 Londen Reg. 5.-Keu len 5.20- Fransch Brussel. 5.50 Deutschland- sender. 6.20 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel. 10.40 Weenen. 11,15 Berlijn. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 2.20 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel. 7.20 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Divensen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Film- en operettemuziek. 1. Klange um Johann Strauss, IIja Livschakoff. 2. Ein Abend be Paul Lincke, Strijkorkest; 3. Bagatelle Ouverture. Hja Livschakoff; 4. Follow the fleet, Casani club orkest; 5. In a local train journey. Intern. Nov. orkest. 6. How I'm doing, Mills Brothers; 7. A. Sailorh adventures, Intern. Nov. orkest; 8. I heard. Mills Brothers; 9. Piano medley. Char ley Kunz; 10. Broadway Melody of 1936, Jack Payne. 8.00—12.00 Diversen. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT 18 JULI 1937. Ned. Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Poe- lau Tello 16 Juli gewone stukken 3.25; mail via Marseille m.s. sibajak 15 Juli gew. st. 14.15: Luchtdienst AmsterdamBandoeng 17 Juli gew. st. 2.15. Alle brieven, briefkaarten voor Ned. Indie worden met de luchtpost verzonden tenzij verzending per mail is verzocht. Suriname, luchtpost vanaf New York 16 Juli gew. st. 19.10. Aruba, Curasao, Bonaire, mail via Cherbourg 16 Juli gew. st. 19.10; luchtpost vanaf New York 16 Juli gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 16 Juli gew. st. 19.10. Canada, Mexico, Cuba, via Cherbourg 16 Juli gew. st. 16.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 15 Juli gew. st. 10.—; via Londen 16 Juli gew. st. 2.15; via Boulogne 17 Juli gew st. 2.15; luchtdienst Frankrijk—Zuid Amerika 17 Juli gew. st. 16.10. China, Japan, Hongkong, via Sibene 15 Juli gew. st. 17.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via InstanbulAdana Damascus 16 Juli gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Marseille 15 Juli gew. st. 14.15. via Piraeus 16 Juli gew. st. 22.30; via Piraeus 18 Juli gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Idië, via Marseille 15 Juli gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Inaie. Ceylon, via Marseille 15 Juli gew. st. 14.15; via Napels 17 Juli gew. st. 19.10. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 15 Juli gew. •t. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indie. Singapore via Marseille 15 Juli gew. st. 14.15. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 15 Juli gew. st. 14.15; fia Piraeus 16 Juli gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. ©ost-Afrika, via Marseille/Aden 15 Juli gew. st. 10— via Genua 16 Juli gew. st. 22.30; vliegd. Engeland—Zuid Afrika 16 Juli gew. st. 16.10. Unie van Zuid Afrika, via Marseille 15 Juli gew. st. 2.15 via Southampton 15 Juli gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Airika. Australië, via Marseille 15 Juli gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland: Luchtdienst als Ned. Indië. AUTORIJLES in verzekerde auto's, p. u. 1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCÜE LAAN 4 HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Actv. ingez. Aled.) UITBREIDING AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Om aan de vele wenschen van abonnés te voldoen, laten wij hieronder nogmaals de lijst volgen, waarop de namen van de plaat sen staan, die mét het automatisch, telefoon verkeer te bereiken zijn, Amsterdam K 900 Aalsmeer K 977 Amstelveen K 970 Baarn K'9'54 Bussum K 959 Hilversum K 950 Hollandsche Rading K 957 Huizen K 952 Lage Vuursche K 956 Landsmeer K 908 Loosdrecht K 958 Nes aan de Amstel K 974 Ouderkerk K 973 Soest K 955 Sloten K 978 Uithoorn K 975 Zaandam K 980 CENTRAAL COMITé VOOR "WERKLOOZEN Voor de te Amsterdam gehouden examens Esperanto Diploma A, slaagden de Heeren J. van Paradijs. M. Hunink en Y. Boterbloem uit Haarlem, allen leerlingen van de school voor volwassen werkloozen alhier. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Kostelooze rijwiehnerken voor het belas tingjaar 19371938 kunnen persoonlijk wor den aangevraagd ten kantore van den Ont vanger der Accijnzen, Klein Heiligland 84, kamer 12 te Haarlem. Behalve de gewone kantooruren zal daar toe voor hen, die overdag hiertoe niet in de gelegenheid zijn, in het tijdvak van 15 Juli 1937 tot en met 5 Augustus 1937 ook des avonds aldaar gelegenheid zijn op Maandag en Woensdag van 7—9 uur n.m. Voor de buitengemeenten kunnen aanvra gen gedaan worden bij de dienstgeleiders al daar en wel: voor den post Zandvoort: op Dinsdag en Donderdag van des avonds 7.308.30 uur, kantoor Haltestraat 4, te Zandvoort; voor den post Benneb roek: op Dins dag en Donderdag van des avonds 79 uur: Rijksstraatweg 27, Bennebroek; voor den post Halfweg: op Dinsdag en Donderdag van des avonds 79 uur, Kanaal- weg 6 te Halfweg; voor den post Heemstede: op Maandag en Donderdag van des avonds 79 um, lo kaal achter het politiebureau te Heemstede; voor den post Bloemendaal: op Dins dag en Donderdag van des avonds 7.308.30 uur, Delftkade 6 te Haarlem; voor den post Aerdenhout: op Vrijdag 16 Juli 1937 en Dinsdag 20 Juli 1937 van des avonds 78 uur, Prof. v. d. Waalsstraat 35, Haarlem. Teraardebestelling J. B. Schepers. Onder zeer veel belangstelling heeft Dins dagmiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Dr. J. B. Schepers, oud-leeraar aan het Gymnasium alhier. Aanwezig waren Dr. C. Spoelder, rector van het Gymnasium, verschillende leeraren, o.a. Dr. J. Ras, Dl'. D. M. Hoogeveen, Dr. J. H. Thiel, A. I. Luciëer e.a., Dr. W. v. d. Berg, di recteur der 1ste Gem. H. B. S. alhier, de heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs; Ph. Quanjer, namens het hoofdbestuur van het Alg. Nedeii. Verbond, Mr. Jul, Hoog, voorzitter der afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond; Prof. Dr. J. J. Salverda de Grave, voorzitter en Dr. J. J. B. Elzinga, se cretaris van het hoofdbestuur der Vereeni- ging tot vereenvoudiging van onze spelling, van welk bestuur de overledene deel uit maakte, Mr. Th. F. Raedt, rechter in de recht bank alhier, mr. L. G. van Dam, H. Cohen, H. F. Tillema, J. B. Schuil, O. Hendlik, kunst schilder; J. D. Rutgers v. d. Loeff, C. Sipkes, Dr. J. F. Selhorst, Heemstede; F. H. J. Hol- dert, Mej, Dr. P. A. C. Wieringa, Bussum, Mr. P. E. Barbas, Mr. P. Tideman, Mi'. A. M. Mie- dema, oud-directeur der Haarlemsche Hypo theekbank, Dr. C. F. Haje, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Velsen, Dr. C. B. Hylkema, oud-predikant der Doopsgez. gemeente al hier, H. van Borssum Buisman, conservator van 't Teyler's Museum, J. Wihems, oud-nota ris alhier, de gep. kapitein ter zee H. W. te Winkel te Apeldoorn e.a. Voor het bestuur der Friesehe Vereeniging Gysbert Japix alhier waren aanwezig de heeren J. J. Metz, voorzitter, de Jong, tweede voorzitter, J. Kramer en v. d. Vlugt, Namens den Alg. Bond van Friesehe vereenigingen in Nederland was aanwezig de heer J. Win kelman, te Amsterdam. In de aula heeft eerst Ds. J. IJntema, pre dikant bij de Doopsgez. gemeente alhier, het woord gevoerd. Deze sprak eerst in het Friesch en zeide dat men uit de werken van den over ledene heeft gehoord, hoe hij heel zijn le ven is verbonden gebleven aan it Heitelan, dat plekje grond van dijken en weiden. Dat stukje grond heeft een groote plaats inge nomen in zijn hart, daar kon hij niet genoeg van krijgen, daar moest hij van spreken en zingen. Daarom moest spr. eerst een woord in 't Friesch zeggen, omdat het hart van den overledene steeds uitging naar het volk, in welks midden hij geboren werd. In 't Nederlandsch verder gaande, zeide Ds. IJntema, dat de liefde voor de Friesehe taal geen eng provincialisme was van den overledene, maar dat het heimwee was naar den geboortegrond, zooals die zich uitte in zijn verzen. Maar hij gevoelde zich een loot van den Nederlandschen stam, al kon hij den ouden Frieschen stam niet vergeten. Van zijn liefde voor de taal en voor ons volk ge tuigen zijn arbeid voor de Friesehe beweging en in de Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging. Zijn liefde voor de taal was zoo groot, dat zijn leerlingen hem niet alleen moesten zien als vakleeraar, maar als een dichter, die hun liefde voor onze taal wilde bijbrengen. Van daar. dat zoovele leerlingen en oud-leerlin gen hem liefhadden, dat is in de laatste da gen wel gebleken. Spr. vroeg of 't niet een benijdenswaardig voorrecht was, dat de overledene zooveel heeft mogen doen. Hij was niet alleen do cent, zijn studies over oud-Friesche dichters verdienen een plaats in onze letterkunde. Hij was een strijder in de beweging der Tachti gers en in de Vereeniging voor vereenvoudi ging van onze spelling. Een voorrecht was zijn scheppend talent, waarmede hij getee- kend en geschilderd heeft. Hoe aandoenlijk is het, die stukken uit Bragi te lezen, die velen in deze dagen zeker herlezen zullen hebben. Met ontroering, zeide spr., zullen wij aan hem blijven denken. Al was hij een man van fijnen geestesadel, hij bleef eenvoudig Dr. Schepers, beminnelijk in zijn eenvoud, hartelijk in zijn vriendschap. Wanneer ik, aldus Ds. IJntema, in korte trekken een en ander mocht zeggen uit het rijke leven van den overledene, kan het niet anders, of er moet een gevoel van dankbaar heid naar voren komen. Zijn leven is geweest een rijke gave voor ons allen en bijzonder voor de zijnen. Daarom willen we tenslotte onzen dank uitspreken tot den Vader der lichten, van Wien dit mooie zonrijke leven ontvangen is. Spr. besloot met het uit spreken van een gebed, dat besloten werd met het Onze Vader in het Friesch. Een broeder van den overledene, Dr. Menno A. Schepers, zeide dat men vol smart, naar hier was gekomen, doch men wilde de stilte niet verstoren door geklaag en de rust niet door luid geween. Zeer veel hebben wij al len door zijn heengaan verloren. Wij zijn vervuld van bewondering voor zijn groote goedheid, eerlijkheid en eenvoud, van dank baarheid voor zijn groote liefde en toewij ding, zijn warme belangstelling in ons aller doen en laten. Spr. bracht namens allen een laatsten groet Daarna speelde de organist It Heitelan van v. d. Burg-Lindeman uit het Nij Frysk Liete- boek. Onder het spelen van Gezang 180: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", werd het stoffelijk overschot uitgedragen. Bij de groeve heeft Ds. IJntema nog in het Friesch gesproken en gezegd, dat men dezen nobelen Fries in het zand der duinen heeft ter ruste gelegd. Gelijk wij menschen in den zomer van het leven garen voor den winter, zoo heeft hij veel opgeschreven, dat voor la ter bewaard «blijft. Zijn werk is van groote beteekenis geweest voor Friesland en de Friesehe taal. Daarom wil spr. hem hier den dank overbrengen van It Heitelan en van alle Friezen. Een zoon van den overledene, de heer G. L. Schepers 'te Overveen, heeft dank gezegd voor de groote belangstelling, In 't bijzonder de sprekers en de groote groep Friezen voor het warme medeleven. PERSONALIA. Geslaagd voor het tweede deel van het no tarieel examen de heer H. C. R. M. van Cra> nenburgh, Haarlem. Wanneer hoofdpijn U overvalt, neem dan eens een "AKKERTJE". Kijk op de klok en doe dat wéér een kwartier later. Ge zult U dan eens zelf kunnen overtuigen van de doeltreffende werking van "AKKERTJES". Het is niet noodig U telkens te laten pla gen door die nare hoofdpijn of migraine. Neem een "AKKERTJE" Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarvoor Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van de pijn af. "AKKERTJES" werken verrassend snel en z9ker bij i Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. (Adv. Ingez. Medj Janette. In wilde vaart stoof Tilly langs het grind pad, sprong lenig drie treden tegelijk het bordes op en trok aan de bel. Ongeduldig stak ze haar molligén arm door het fraaie ijzerwerk van de deur, met een klein duwtjevan haar hand ging het raampje open. Zoo kon ze de deur gemakkelijk openen. Janette Een geheimzinnige stilte zweefde door het groote sombere huis. Tilly stampte met het kleine voetje op de marmeren tegen van de hal. - JanetteJanettekom eens even hier Stilte. Tilly wierp haar boekentasch met een smak op de gebeeldhouwde bank. Ze rende naai de huiskamer, keek in de keuken, kwam terug- met een wreveligen trek om het mooie kleine mondje en liep de trap op naar boven. Janette dan toch, ik moet mijn tennis- jurk hebben Haar stem galmde nog even na, toen was er opnieuw een doodsche stilte. Ze keerde naai de huiskamer en opende de tuindeuren. In de stralende Juni-zon lag het keurig onderhou den tuintje te stoven. Inmiddels waren George en Bep thuisgekomen. Waar ben jij gebleven Tilly? Ik heb nog op je gewacht. Och, zei Tilly, ik ben op een hol naar huis gerend om mijn tennisjurk aan te doen en nou is Janette er niet. Zeker een boodschap doen, meende George. Hij was de jongste van hun drieën, maar voelde zich superieurals Pa op reis moest. Janette gaat toch nooit zelf boodschap pen doen, zei Bep snibbig. Is ze veel te gemakkelijk voor, vulde Tilly aan. Ze zat op de leuning van een cra- peau en slingerde met de beenen heen en weer. Wat vervelendnu kan is niet eens tennissen Is er thee, informeerde George. Hij had op school een leuk romannetje op den kop weten te tikken en zette zich bij de tafel, de handen onder het hoofd. 't Is hier echt een dooie boel. ^r niets op de radio? Wat lam van die rennisjurk Waarom berg jij je boel zelf ook niet op. Doe jij dat soms? Daar is Jannette toch voor Jeannette kan toch ook niet alles doen Nou zegwat doet ze dan allemaal? 't Is geen dienstmeisje't Is onze zus ter Half zuster toch zeker. Ze mag van geluk spreken dat ze hier bij ons kan blijven. Er is toch niemand die haar wil trouwenmet die oogen De groote Friesehe klok slaat tien slagen. In de huiskamer zitten drie jonge menschen met betrokken gezichten bij elkaar. Waar is Janette? Niemand weet het. Was Pa maar niet op reis Heb je de Tulders al opgebeld? Ik zou best wat willen hebbenIk heb honger. Moet je het pakken, staat in de keuken. Eten jullie niet Merci. Ik ook niet Half elf. Tilly: Wij kunnen toch zóó niet blijven zit ten.. we moeten iets doen Bep: Wat dan Tilly: Ja maarals ze nu een ongeluk heeft gekregen, ze ziet zoo slecht George: Wat moesten we dan Bep: We kunnen Janette eenvoudig niet missen. Ze heeft altijd voor ons gezorgd na dat Moeder George: Janette offert zich heelemaal voor ons op. Jullie zijn nooit eens aardig voor haar Eensklaps begint Tilly te huilen. Doe niet zoo kinderachtig zegt Bep met een dun stemmetje. Tilly: Als er wat gebeurd isis het mijn schuld.ik heb vanmiddag ruzie met haar gemaaktenenne George: Wat enne Toen heb ik gezegd., vanscheel spook Bep: Schaam je Tilly...dat heeft Janette niet verdiend. George: Ik vind het gemeen Tilly: Jaik vind het nu ook wel ge meenohad ik dat maar niet ge zegd. Bep: Je zult je excuus moeten Tilly: Heb jij dat laatst ook gedaan.toen je haar zoo plaagde dat ze begon te hui lenJullie zijn net zoo gemeen als ik George: - We meenen het zoo kwaad niet Bep: Als ze terugkomtals haar niets is overkomen, koop ik morgen een flesehje odeur voor haar George: Dan krijgt ze van mij een heer lijk stuk chocola. Tilly hebben jullie nog geld? Ik ben blut Bep: Geef jij ze dan die leuke sjaal, je weet weldaar zou ze erg op gesteld zijn. We moeten Janette eens een beetje verwen nen Buiten toetert een taxi. Ze hollen naar de deur. Janette O kinderenwat is het laat gewor den hè Waar kom je vandaan Janette: Zal ik jullie vertellen Hebben jullie al gegeten George: Ik neem het wel mee naar boven. Tilly en Bep: Wij hebben geen trek meer. Janette loopt met een hoogen blos door de kamer. Ze spreekt haastig en stootend: Die beroemde professor Selmer, de oogspecialist, is hier in de stad. Ik ben bij hem geweest moest wel ijselijk lang wachten, enfinhij heeft mijn oogen onderzocht en hij ziet kans om het weer in orde te krijgen.Ik ben toch zóó gelukkig George: Dat zal wat kosten. Weet je hoe duur dat is? Janette: Ik speel het wel klaar als we heel zuinig zijn. Tilly: Nóg zuiniger Bep: Dan kunnen wij wel op een houtje bijten. George: Daar gaat mijn motorfiets. Nou, ik ga ookwel te rusten. Tilly: En ik moet zoo noodig wat nieuws hebben Bep: Ik zoek net zoo lief een betrek kingaltijd die armoe hierGa je mee Til? Boven aan de trap staat George nog te wachten. „Geef jij nog odeur? vraagt hij fluisterend. Denk er niet aan. 't Zal toch wel krap genoeg zijn voorloopig. Dan geef ik geen chocola. Ik kan die sjaal eigenlijk niet missen Beneden in de huiskamer zit Janette voor het bureautje en schrijft: Zeer Geachte heer Professor, Tot mijn spijt moet ik u mededeelen, dat ik van een behandeling afzie. Ik verzoek u mij uw nota voor het consult toe te zenden. Met brandende oogen staart ze naar de letters. Dan slaat ze de handen voor het gelaat K. RAUWERDA. Wat bloeiende struiken waard zijn, besef fen we pas als we ze bij onzen buurman in volle glorie zien en zelfs niets van dien aard bezitten. Zoo zal menigeen in de afgeloopen veertien dagen met jaloersche oogen gegluurd hebben naar de gelukkigen, die een bloeiende jasmijn in hun tuin hadden en nóg hebben, want de bloeitijd is nog niet voor alle soorten voorbij. Al mag dan voor de rest van den zomer de struik een groene sta-in-den-weg zijn, in de weken van zijn bloei is hij wel zóó mooi, dat we hem de rest van het jaar graag op den koop toenemen. Als achtergrond in den border of als solitair struik, en dan bij voorkeur op het gazon, kunnen we jasmijn toepassen. Zoo'n alleen staande struik ontwikkelt zich natuurlijk volkomen vrij en harmonisch. Dan kan de jasmijn het brengen tot respectabele afmetingen; vier a vijf meter hoogte is niets bijzonders. En dat kan een groot bezwaar zijn. Nu hebben de kweekers dat ook wel gevoeld. Daarom is er in de jasmijnen ook „gewerkt". A propos, jasmijn is geen jasminum. Jasmi- num nudiflorum is de bekende wintel-jasmijn en die heeft met onze zomerbloeier niets uit staan, want de gewone boerenjasmijn heet Philadelphus coronarius en als u 't nu nog precieser wilt weten: Philadelphus is een Saxifraga, de winterpasmijn een Oleacaea. Waaruit wel blijkt dat ze niets met elkaar uit te staan hebben. De Franschen, die zich op kweekgebied zoo vaak verdienstelijk gemaakt hebben, bezit ten in mijnheer Lemoine te Nancy een ex pert op jasmijngebied. Door zaaien en selec- teeren tracht hij te komen tot bruikbare nieuwe variëteiten, „aangepast aan de eischen", om zoo te zeggen, wat vooral neer komt op: jasmijnen van wat kleiner afmetin gen dan de gewone ouderwetsche boerenjas mijn. Deze is inheemsch in Zuid-Europa; Le moine is gaan kruisen tusschen coronarius en een kleinbladige en lage soort uit Nieuw- Mexico, die ook niet zoo'n zware en doordrin gende geur heeft als de bekende gewone jas mijn. Nu, het resultaat was een heele serie hybri den, die we gemakshalve samenvatten onder den naam Philadelphus Lemonei. Er zijn allerlei mooie soorten bij, met enkele, heel- of halfdubbele bloemen, die fijn geuren naar citroen. De struiken blijven binnen de perken wat hun formaat aangaat, maar bloeien al net zoo gemakkelijk en rijk als him mama, onze boerenjasmijn. De mooiste van deze Le- moinei's is waarschijnlijk wel de halfdubbele, sneeuwwitte Manteau d'hermine, wat „her melijnen mantel" beteeke2it en niet „mantel van Hermine", zooals een slimmerd eens be weerde. De bloemen zitten zoo dicht aan de takken dat de bladeren erdoor weggedrongen worden en de takken buigen onder het gewicht door. Er is geen enkel onderhoud aan deze prach tige tuinstruik te besteden. Het eenige is, dat we van tijd tot tijd de oude takken uit het hart, vlak boven den grond wegsnoeien, zoo dat de jonge loten voldoende lucht krijgen. Deze kleinde moeite wordt door den ernorm rijken bloei ruimschoots beloond.. L. S. LEGAAT VOOR DE VER. V. VOLKENBOND EN VREDE. Door wijlen den heer J. H. Bierboom is aan de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, af- deeling Haarlem, een bedrag van f 100 gelega teerd. FAILLISSEMENTEN. Door de Ari'ondissements-RechtJbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 13 Juli 1937. 1. Cornells van Duivenvoorden, tuinder, wonende te Haarlemmermeer, Lisserdijk no. 430. Curatrice mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin gen Dols, te Haarlem; 2. C. A. Zwager, zonder beroep, wonende te Beverwijk, Peperstraat 17, in het Sint Joseph Rustoord. Curator Mr. A. van Leyenhorst, te Haar lem; 3. Johannes Jut, groentenhandelaar, wo nende te Zaandam, Skagerrak 10. Curator Mr. K. van Giffen, te Haarlem; 4. Constant Ledeboer, zonder beroep, wo nende te Haarlem, Meckleniburgstraat 3; Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. 5. Klaas Vloon, grossier in koek- en suiker werken. wonende te Zaandam, Oostzijde 96B Curator Mr. J. H. van Gelderen te Haar lem. Rechter-Comimissaris in al deze faillisse menten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haar lem. Door het verbindend worden der uit- deelingslijst is geëindigd den 13 Juli 1937 het faillissement van P. Maljaars. begrafenis ondernemer. wonende te Haarlem, Brou werskade 17. Curator Mr. H. O. Drilsma. HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Ofschoon de zomer in het land is, betee- kent dit niet dat daardoor de werkzaamhe den der Haarl. Amateur-Fotografen Vereeni ging geheel stil staan. Donderdag 15 Juli zal in het vereenigingslokaal aan de Gedempte Oude Gracht de eerste zomeravondbijeen komst plaats vinden, waarbij aan de wan den zullen hangen een collectie foto's ter beschikking gesteld door den bekenden Haar lemschen fotokampioen K. Hoogeboom. HAARLEMSCHE JEUGD LUCHTVAART CLUB. De H. J. L. C. houdt Vrijdag 16 Juli een ledenvergadering in haar clublokaal aan de Kampervest. Behandeld worden de volgende punten: Bestuursverkiezing; bespreking van diverse excursies; officieele registreering van vlie gende modellen; bespreking van modellen bouw.. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zooals reeds in het Arbeiders MaandprO- gramma is medegedeeld, heeft het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een tweetal ex cursies naar de Frans Hals-tentoonstelling voorbereid. Dit tweetal is uitgegroeid tot vijf, resp. op 18 en 25 Juli, 1, 8 en 15 Augustus. Deze eerste vier zijn al „volgeboekt", alleen voor 15 Augustus kunnen nog eenige deelne mers zich aanmelden bij den secretaris G. Boerhorst, Schagchelstraat 23. De excursies hebben alle 's morgens te 9 uur plaats. Voor al de deelnemers heeft het bestuur een lezing met lichtbeelden georganiseerd over „Frans Hals en zijn werk", inleider is de heer Huib de Ru. Deze deskundige leidt ook de excursies. De lezing wordt gehouden Donderdag 15 Juli in „De Nijverheid", Jansstraat 85.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10