K.L.M. laat haar piloten oefenen. Liftkooi naar beneden gestort. Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 14 JU EI 1937 HAAELEM'S DAGBLAD 3 Vliegtuigen met neuswielonderstel. Cyaangasvergiftiging in Den Haag Twee mensehen korten tijd verlamd. Gelukkig geen ernstige gevolgen. Aan de Boorlaan te 's Gravenhage. staat een zeer oud militair gebouw, dat langen tijd buiten gebruik is geweest Daar de genie het gebouw weer in gebruik wil nemen en het onbruikbaar geworden is door den houtworm, die er zich in genesteld heeft, trad men in contact met den gemeen telijken ontsmettingsdienst te 's Gravenhage, die, zonder een volledig succes te garandeerem de zuivering ter hand nam. Het vernietigen van houtworm is een zeer moeilijk werk. De ontsmettingsdienst was voor nemens, die vernietiging te probeeren met cyaangas, waarmede men te voren bevredigen, de proeven had genomen. In samenwerking met de genie werd dus een plan voor cyanee- ring opgemaakt, waarbij zeer bijzondere voor zichtigheidsmaatregelen getroffen waren. Dinsdag zou dit plan worden uitgevoerd en alles stond dan ook daartoe gereed. Nu ontstaat dit gevaarlijke gas door het dompelen van cyaannatrium in verdunde zwavelzuur. Verscheidene tonnen met zwavel zuur stonden in het gebouw en boven deze vloeistof hing cyaan-natrium aan touwen, die. te voren op voldoende sterkte beproefd waren. Men was nu juist van plan cyaan te gaan ontwikkelen, doch te voren werd het huis nog even geïnspecteerd. Terwijl zich zeven perso nen op de bovenverdieping bevonden, klonk van beneden de alarmkreet, dat zich reeds gas aan het ontwikkelen was. Hierop liepen de inspecteerenden als hazen naar beneden. Om het terrein te kunnen verlaten moesten zij langs een smallen ladder over een muur klim men. Men kon natuurlijk niet allen gelijk over dezen ladder. Twee heeren, namelijk dr. Boe lens en de opzichter Van Royen liepen terug om te trachten, langs een anderen weg het terrein te verlaten. Zij moesten daarbij een ton passeeren, waaruit gas ontsnapte. Een ont smetter had namelijk de tegenwoordigheid van geest gehad, deze ton op te nemen om te trachten die naar buiten te dragen. Door inademing van gas was hij genoodzaakt ge weest, de ton bij den uitgang neer te zetten. Dr. Boelens en de heer Van Royen werden, even nadat zij het gebouw verlaten hadden, verlamd neergeslagen. Na een deskundige be handeling kwamen zij echter spoedig bij en hebben daarna weder hun dienst kunnen doen. Dit gevaarlijke avontuur is dus nog zonder groote ongelukken afgeloopen. Het ontijdig ontsnappen van het gas is ont staan doordat een paar druppels zwavelzuur een touw hebben aangevreten, waardoor dit gebroken is. Geen conflict bij L. Smit Co. Voorgestelde loonsverlaging teruggenomen. Na de besprekingen, die gevoerd zijn tus- schen de directie van L. Smit en Co's inter nationalen sleepdienst en den Centralen Transportarbeidersbond is de voorgestelde loonsverlaging van 15 procent voor beman ningen van sleepbooten, die binnen liggen en niet repareeren of gereed zijn voor alle diens ten, teruggenomen, terwijl voorts de toezeg ging is gedaan, dat de loon- en arbeidsvoor waarden met ingang van 1 October a.s. in een collectief contract zullen worden vastgesteld. Hiermede is de staking, die Woensdagavond dreigde uit te breken, van de baan. Kapitein van de „Andra" in ons land terug. De gezagvoerder van de „Andra" kapitein I. Drachten, is na geruimen tijd gedwongen in Spanje te hebben vertoefd, Dinsdagavond te Rotterdam teruggekeerd. Zooals men zich zal herinneren, is de be manning reeds eenigen tijd geleden gerepa trieerd. Kapitein Drachten is met den Parijschen trein tot Roosendaal gegaan, waar zijn echt- genoote hem verwelkomde. De rest van den weg hebben zij samen per auto afgelegd. Ka pitein Drachten heeft nog geen ontmoeting gehad met de directie van de reederij, het Nederlandsch Bevrachtingskantoor, zoodat hij nog geen mededeelingen over zijn ervaringen kon doen. Instorting in een zanderij. Doodelijk ongeluk te Alteveer. Nadat een zandinstorting in de zanderij te Alteveer, gemeente Nieuwe Pekela Dinsdag middag drie mannen had bedolven, die echter ongedeerd te voorschijn konden wórden ge bracht, kwam even later opnieuw een instor ting voor. op eenigen afstand van de vorige. Hierbij werd de 18-jarige H. K. uit Alteveer onder een groote hoeveelheid zand begraven. Het duurde geruimen tijd, voordat men het slachtoffer had bevrijd. Toen het eenmaal zoover was, waren de levensgeesten echter reeds geweken. Notaris verduisterde circa 55.000. Twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt. In de verdachtenbank van de Haagsche rechtbank stond Dinsdag de 57-jarige notaris H. M. J. J. te 's Gravenhage. Hij wordt er van verdacht gedurende het tijdvak van 1930 tot 1937 een aanzienlijk bedrag aan geld en gelds waardige papieren te hebben verduisterd. In de uitvoerige dagvaarding worden hem ver schillende feiten ten laste gelegd. In de eerste plaats een verduistering van een bedrag van f 29.557,35. dat hij in zijn be roep van notaris onder zich had en dat geheel of gedeeltelijk toebehoorde aan anderen. In de tweede plaats wordt den notaris in de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij zich op verschillende tijdstippen in de jaren 1931 tot 1937 opzettelijk geld tot een gezamenlijk bedrag van f 25.000 wederrechtelijk heeft toe geëigend. Dit kapitaal vormde een deel van een nalatenschap, over welke de rechtbank te Rotterdam den verdachte benoemd had tot be windvoerder. De verdachte, die zeer onder den indruk was. gaf de feiten volledig toe. Ook de ver duistering, gepleegd in zijn kwaliteit van be windvoerder. De officier van justitie eischte ter zake van verduistering van gelden, welke hij ambtelijk onder zich had en van gelden,! waarover hij het bewind voerde, een gevan genisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. De „Thorpehall" thans zonder schat. Kostbaarheden in safe Ned. Handel Mij. opgeborgen. De zich aan boord van het in de haven van Vlissingen liggende Engelsche stoom schip „Thorpehall" bevindende Spaansche schatten, waarop een dubbel beslag gelegd is. zijn Dinsdagavond onder streng politietoezicht van boord gehaald en per verhuiswagen over gebracht naar het gebouw van de Nederland- sche Handelmaatschappij te Vlissingen. waar de kostbaarheden in de safe zijn opgeborgen. Het schip blijft onder politiebewaking. De toestand van de Groote Kerk te Alkmaar. Nog geen beslissing over de ontrui ming van het postkantoor. Dinsdag is een conferentie gehouden over de eventueele ontruiming van het postkan toor te Alkmaar in verband met den bouw- valligen toestand van de Groote Kerk al daar. Een beslissing is nog niet gevallen, doch mag wel binnenkort tegemoet worden gezien. Zes personen gewond. Ernstig ongeluk te Rotterdam. Dinsdagmiddag omstreeks half een heeft in het gebouw van de Nationale Verzekeringmaatschappij en van de Eerste Rotterdamsche, gelegen aan de Boompjes te Rotterdam, een ernstig ongeval plaats gehad. Een liftkooi, waarmede zes leden van het personeel zich van de parterre naar de op de derde verdieping gelegen koffiekamer begaven, is deze verdieping voorbij ge gaan, op den zolder tegen het einde der liftschacht gebotst en daarop naar beneden gevallen. De liftkooi werd totaal vernield en alle inzittenden kregen ernstige ver wondingen, vooral beenbreuken. Om half een eindigt het ochtendwerk in het gebouw van de Nationale en de meeste leden van het personeel gaan dan in de op de derde verdieping gelegen koffiekamer de lunch ge bruiken. Dezen middag gingen tegelijk naar boven de assistent van den wiskundig-adviseur dr. Laméris, de eerste boekhouder Ingenbleek, de chef van de afdeeling wiskunde Hage, de chef van de afdeeling collectief Schupper en de kantoorbedienden Kooyman en mej. Bok- hove. Gewoonlijk wordt de lift door een lift- jongen bediend, maar deze was niet aanwezig, zoodat een van de zoo juist genoemden de be diening verzorgde. De lift moest op de derde verdieping stoppen, doch dit is door tot nu toe onbekende oorzaak niet gebeurd. De kooi schoot door naar boven, waar op de zolderverdieping het einde van de liftschacht is. Daar schuitte het voertuig met het gevolg, dat alle staaldraden afknapten en de liftkooi neerstortte. De gevolgen waren ontzettend. De liftkooi werd totaal vernield en de schacht werd ge heel ontzet. Zeer spoedig stonden drie ziekenauto's met personeel voor het gebouw en heel voorzichtig werden de zes gewonden uit de overblijfselen van de liftkooi te voorschijn gehaald. Het reddingswerk geschiedde onder leiding van een hoofdverpleger. Wij vernemen nader, dat twee gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, twee anderen werden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en de beide overigen naar het St. Franciscuszieken- huis. Volgens de tot dusver verkregen inlichtingen zijn de verwondingen bij allen vrij ernstig, doch schijnt er voor geen van hen levensgevaar te bestaan. Het portret van Jasper Schade van Westrum, door Frans Hals; ter Tentoonstelling. Het portret van Schade van Westrum, dat, dat thans eigendom is van het Tsjecho-Slo- waaksche Staatsmuseum te Praag is, be hoort mede tot die werken van den Haarlem- schen meester, wier aanwezigheid der tentoon stelling een bijzonder cachet verleenen. Het is een dier weinige hier aanwezige heeren portretten, waarvan de namen der voorgestel den bekend zijn, dat niet voortkwam uit den kring van Hals' uitgebreidste cliëntenkring, dien van kooplui, predikanten vroedschapsle den en schuttershoofdlieden, doch uit dien der diplomatie, waartoe, ook al in de Republiek, den artistocraten van den lande het eerst toe gang verleend werd. Jasper Schade van Westrum was een voor name «Mijnheer, Heer van Tuil en 't Waal, president van het Hof in Utrecht en Gecom mitteerde van zijn provincie bij de Staten- Generaal. Of hij al die waardigheden al be zat, toen Hals hem schilderde, wat volgens on zen catalogus in 1645 plaats vond, doet er voor het oogenblik minder toe; hij stierf in 1692 en zal dus, voor Hals poseerend, tusschen de twintig en dertig geweest zijn. Maar dat hij zich, vijftig jaar vóór zijn dood al een heele Mijnheer voeldeéén blik reeds op ons plaatje zal ons daarvan overtuigen. Toch is ze niet onaangenaam, deze zoo zelfbewuste arro gantie: er is niets doms aan, integendeel, uit het ietwat vrouwelijk-verwend kijken en den stug gesloten mond spreken schranderheid en zin voor spot. Zijn zeer verzorgde en kostbare kleedij ver raden den dandy, evenzeer als zijn houding. En dat alles zc* nu voor ons van niet het minste belang zijn, als zijn portret niet na gebleven was als *en bewijs van Hal's geniale veelzijdigheid als portrettist. Hij heeft alleen niet al te vaak de gelegenhid gekregen, die Toestel in Amerika gekocht. Ook de Scheldemusch in beproeving. Het verhoogen van de veiligheid in het luchtverkeer, het opvoeren van de regelmaat, alsmede het gerief voor de passagiers bren gen mede, dat voortdurend naar verbetering wordt gestreefd. Het landen en starten met slecht zicht is gedurende den laatsten tijd het onderwerp van belangrijke studies geweest en te dezen aanzien is men tot de overtuiging gekomen, dat de zgn. blindlanding en blindstart een voudiger zijn uit te voeren met een vliegtuig, dat een gewijzigde constructie van het on derstel heeft, waarbij het staartwiel is ver vallen, terwijl hiervoor een wiel aan de neus van het vliegtuig in de plaats is gekomen. De twee hoofdwielen zijn hierbij iets meer naar achteren geplaatst. Dit zgn. neuswiel-onder- stel maakt het mogelijk om het vliegtuig als het ware tegen den grond te vliegen. Bij de bestaande constructie met een staartwiel wordt door den landingsstoot de invalshoek en daardoor de draagkracht van de vleugel vergroot, waardoor het vliegtuig de neiging krijgt om na den geringsten stoot op te springen. Bij het neuswielonderstel daarentegen wordt na den landingsstoot de draagkracht van de vleugel verkleind, omdat de invals hoek absoluut geen neiging tot opspringen vertoont. Behalve dat het over den kop slaan van het vliegtuig wordt voorkomen, wordt door deze uitvoering het vliegtuig stabieler op den grond, waardoor met zijwind kan worden geland en sneller over den grond gerold. Men hoort dikwijls de meening verkondi gen, dat voor een vliegtuig met een neus wielonderstel de landingssnelheid hooger zou moeten worden. Dit is niet juist. Een vliegtuig met een neuswielonderstel kan ech ter zonder bezwaar met een hoogere snelheid worden geland. Het is echter evenzeer moge lijk dit vliegtuig te landen met dezelfde lage snelheid, die bereikt kan worden met de thans toegepaste onderstellen. Doordat het vliegtuig met een neuswiel onderstel onmiddellijk na de landing met zijn volle gewicht op den grond drukt, kan de geheele remkracht worden toegepast, waardoor de uitloop bij een dergelijke ma chine korter zal worden. Tot no# toe werd het neuswielonderstel slechts toegepast op enkele typen kleine vliegtuigen. Naar men weet zal het echter voor de eerste maal bij zware verkeersvlieg tuigen worden toegepast door de Douglas- fabrieken te Santa Monica, die in Novem ber a.s. de eerste proefvluchten hopen te ma ken met de nieuwe, aan 40 personen plaats biedende Douglas D.C. 4 welke met een neus wielonderstel is uitgerust. Teneinde de K. L. M.-piloten in de gelegen heid te stellen, zich een oordeel te vormen over het neuswielonderstel en de noodige er varing op te doen met het maken van lan dingen met een aldus uitgeruste machine, is de K. L. M. overgegaan tot den aankoop van een Stearman Hammond y vliegtuig, terwijl een Scheldemusch den piloten ter beschik king zal worden gesteld. De Stearman wordt in Amerika reeds in serie gebouwd. Een vliegtuig zonder richtingsroer. Bij de Stearman ontbreekt de richtings besturing. Alleen het hoogteroer en de aile rons worden bediend, waardoor het vliegen aanzienlijk wordt vereenvoudigd en een bocht steeds zuiver wordt gevlogen. De fabri kant kondigt dan ook aan, dat slippen of tra verseeren met dit vliegtuig uitgesloten is. Het vliegtuig heeft verder landingsklep- pen. waardoor het mogelijk is onder een zeer steile hoek te landen. Het toestel is ingericht voor twee personen, zoodat het lesgeven hierin zeer gemakkelijk De witste tanden, Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 cL Doos 20 et IVOROL (Adv. Ingez. MedJ door opdrachten te toonen. Het burger-pa- triciaat der groote steden mocht hij vaak, en hoe uitnemend niet! waardig en impo sant in beeld brengen en haar daarbij het volle pond gevenmen zie maar eens naar den prachtigen burgemeester Van der Meer, die eigendom van Haarlem is. Maar de al wat wuft wordende opschik van de jeugd onder zijn patricische tijdgenooten kon een schilder van ras als Hals was, evenzeer inspireeren tot een grandioos-zwierige penseelvoering, die met die jeugd en haar klimmend zelfbewust zijn in overeenstemming was. In Jasper Scha- de's portret is de verfijnde zwier van Hal's kunnen evenredig aan de verfijnde aristocra tie van zijn model en als schilderij is het bo vendien mooi-intact bewaard gebleven, zoo dat het zonder bezwaarlijkheden als een gaaf kunstwerk tot ons blijft spreken, op de Haar- lemsche tentoonstelling kan men in dat spe ciale karakter van bewusten chique slechts enkele nummers ter vergelijking aanhalen: het zouden de naar links gewende heer uit Dresden (uit 1636) en de veel minder gave „Jongeling met baret met veer" zijn, die uit Detroit tot ons kwam. Men kan er behagen in blijven scheppen bij Hals' meesterwerken aan den invloed te den ken, die de negentiende eeuwsche kunst van zijn werk ondergaan heeft. Zoo konden wij de vorige week bij het Visschersmeisje aan Edouard Manet denken en zoo zou ons bij dezen charmanten afgevaardigde naar de Staten een andere groote moderne voor den geest kunnen komen. Ik meen den Amerikaan Whistler, die in dat nerveus-raak neerzetten van accenten in brons en goud, in dat even neerschrijven van plooi en glimlicht in rechte lijntjes, wel allemachtig veel plezier gehad moet hebben. Er is aan ons plaatje van deze week nóg een bijzonderheid. Het is namelijk een der wei nige portretten door Frans Hals, waarop de handen niet alleen geen belangrijke plaats innemen doch geheel onzichtbaar blijven. Dat is voor Hals, wiens vrienden gaarne „met de handen praten", vrij zeldzaam. De handen hebben voor hem voortdurend een groote aantrekkelijkheid ter uitbeelding. Men zou haast geneigd zijn er een opzettelijke psychische waarde aan toe te kennen, als at- kan geschieden. Ook het vliegen ermede schijnt zoo eenvoudig te zijn, dat personen met nagenoeg geen practische ervaring het onmiddellijk kunnen besturen. De Scheldemusch. De bekende Nederlandsche vliegtuigcon structeur Slot heeft met zijn Scheldemusch eveneens beoogd het landen en starten een voudiger te maken door de toepassing van een neuswielonderstel, echter leent dit een persoons toestel zich minder voor instructie doeleinden. De Stearman Hammond y. De Stearman Hammond y zal tegen Sep tember in Nederland kunnen worden ver wacht. Met dit toestel zal aan een ieder, die daarvoor belangstelling heeft, de groote mo gelijkheden van het neuswielonderstel voor de commercieele luchtvaart kunnen worden gedemonstreerd Omtrent het toestel zelf, kan nog het vol gende worden medegedeeld. De Stearman Hammond, van welks kwaliteiten de direc teur der K. L. M„ de heer A. Plesman, zich tijdens zijn laatste verblijf in Amerika heeft kunnen overtuigen, is ontworpen naar aan leiding van een prijsvraag uitgeschreven door het Amerikaansche departement van handel, welke een ontwerp van een goedkoop vólks- vliegtuig inhield. Bovendien zou het toe stel zoo gemakkelijk bestuurbaar moe ten zijn en op zulke veilige vliegeigen- schappen kunnen bogen, dat in de praktijk een ieder het reeds met oppervlakkige erva ring zou kunnen besturen. Dean E Hammond uit Michigan zag zijn ontwerp ter zake bekroond en na een op dracht van zes vliegtuigen van het Ameri kaansche departement, nam hij terstond de productie van zijn toestel ter hand, in sa menwerking met Lloyd Stearman. De Stearman Hammond y is een eendekker met laagliggende vleugel. Het toestel wordt uitgerust met een Menasco motor van 125 PK., welke het een maximale snelheid van bijna 200 K.M. per uur kan geven, een kruis snelheid van 180 KM. per uur. terwijl de lan dingssnelheid slechts 65 KM. per uur be draagt. Het totaalgewicht van het vliegtuisje is nog geen 1000 K.G. Waarom liet H. A. L. in Dene marken bouwen? Vragen van den heer Van den Tempel. De heer Van den Tempel heeft aan den mi nister van handel de volgende vragen ge steld 1. Is den minister bekend, dat de directie van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam aan een scheepsbouwmaatschappij in Dene marken den bouw heeft opgedragen van twee motorvrachtschepen van ca. 10.000 tons draag vermogen, terwijl zelfs niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aanmerking komende Nederlandsche scheepswerven de gelegenheid schijnt te zijn geboden tot een offerte? 2. Heeft vorengenoemde directie, vooraleer deze belangrijke order in het buitenland te plaatsen, overleg gepleegd met de regeering of met de rijkscommissie voor de werkverrui ming? Zoo ja, is de minister dan bereid, dien aangaande nadere inlichtingen te verstrek ken? 3. Is de minister, indien zulk overleg ach terwege is gebleven, niet van oordeel, dat het gelet mede op den belangrijken steun, welke in den jongsten tijd van staatswege aan de H. A. L. is verleend, de moreele plicht der di rectie ware geweest, zich ter zake tot de re geering te wenden, opdat overwogen had kunnen worden, met het oog op de heer- schende omvangrijke werkloosheid, de order in Nederland te plaatsen? 4. Is de minister bereid, te doen onderzoe ken, of voor den bouw van deze motorvracht schepen subsidie door de Deensche regeering aan de Deensche werf wordt verleend en van de uitkomst van dit onderzoek mededeeling te doen aan de Tweede Kamer? 5. Is de minister bereid, te bevorderen, dat- maatregelen worden getroffen, om te voorko men, dat belangrijke bouworders voor schepen zonder voorkennis der regeering in het buitenland kunnen worden geplaatst? tribuut der afgebeelde personen en er op deze tentoonstelling een afzonderlijke Hals-han den studie aan wijden gaan. De in het verkort geziene hand van den zoogenaamden Hamlet (de jonge man met het doodshoofd no. 93) kan hem als schilderkunstig probleem geïn teresseerd hebben, ze komt naast dien doods kop. als een menetekel uit den mantel te voor schijn; de jonge man op no. 95 moet zich lang getraind hebben om zijn vingers zoo gelijke lijk wijd uit elkaar te kunnen houden zonder kramp te krijgen; precieus is het handje, waarmee Judith Leyster het penseel vasthoudt (op nr. 9) en zelfs de vroolijke Drinker uit ons Rijksmuseum houdt met de rechterhand een betoog waartegen niets in te brengen schijnt. Maar er zijn ook prachtig rustige handen, die plastisch mirakelsch mooi zijn en de expressie van het geheel ondersteunen. Men zie maar weer eens naar onze regentenstuk ken! J. H. DE BOIS. In de tram. Genoeglijk, volkomen op mijn gemak zit ik in de tram naar Oegstgeest en lees mijn krantje. De grootste ongelukken, de meest sensationeele gebeurtenissen maken weinig Indruk op mijik heb vacantie. En niet een vacantie. van: zoo maar eens een dagje uit, neen, een vacantie van twee zalige weken, die ik ga doorbrengen in deze schoone omstreken. De tram davert langs de velden en ik kijk naar buiten. Er moet een „gelukzalige" glim lach om mijn lippen spelen, want een boertje, zoo om te zien een van het echte oude ras, kijkt me met nieuwsgierige blikken aan. Ook zijn ega, een personage van kapitale omvang, zit me voortdurend op te nemen. Tot_ dat eindelijk de man bezwijkt: Uwes gaat zeker met vacantie? Een glimlach verschijnt op de lippen van zijn wettige vrouwhij heeft de nederlaag ge leden. Ik knik met een ernstig gezicht. Ja, dat heeft U goed geradenik ga met vacan tie Heftig geknik van de zijde van den man, kort hoofdbeweginkje van vrouw. We naderen Sassenheimde ruïne van Teylingen komt in zicht. Het boertje buigt zich wat voorover Was dat voor afgebraande meulen? Ik schiet in een lach, doch kijk op het zelfde moment weer ernstig. Dat is geen molen, zeg ik en kijk den boer aan. Dat is een ruïnedaar heeft Jacoba van Beieren gevangen gezeten De boer en zijn vrouw kijken me vragend aan. Wie heb daar gevangen gezeten? Wederom moet ik mij bedwingen om niet in een lach te schieten bij de stomverbaasde ge zichten van deze twee lieden. Jacoba van BeierenU weet het toch wel uit de geschiedenis? De boer ontwijkt mijn blik en staart naden kend naar buiten. Doch zijn vrouw geeft zich niet zoo maar, zonder meer, over. Ja, zegt ze nadenkend, daar heb ik wel. eens van gehoordof nee. dat was Na poleonmaar ik heb hem niet gekend. Nu is het echter toch te bar. Ik schiet in een lach en schater het hardop uit, Doch ik be dwing me geen seconde later. Neen, Napoleon was het niet, hoor. zeg ik. De boer floot tusschen zijn tanden. Napoleon heeft anders ook gevangen ge zetenop Johanna of zooiets, lucht^de boer zijn wijsheid. Wel nee, man, dat was St. Helena, nie zoo, meheer? Ik knik lachend. Vermakelijk, deze twee goedige menschen met elkander aan het de- batteeren over geschiedenis. In aale gevaal is het een meui gebouw weest, zucht de boer en kijkt met weemoe digen blik naar de ruïne. Het is jammer, dat ik er uit moet, anders had ik zeker nog meer aardige staaltjes kun nen hooren Ik sta weer op straatde boer en zijn vrouw zitten nog te discussieeren over Napo leonen wie van hen beide hem wel eigen lijk ooit gezien heeft A. v. M. Houdt Uw huid gezond, zacht en zuiver met Purol. (Adv. Ingez. Med.) Jubileum van den J. G. O. B. Congres te Arnhem. De Jubileum-commissie van den J. G. O. B. verzoekt ons opneming van het volgende: Nu het jubileum-congres van J. G. O. B. snel nadert en er overal belangstelling voor de actie blijkt te bestaan, is het noodzakelijk de oud-leden over programma en kosten van een en ander in te lichten. De herdenkingsavond, den Bond door de oud-leden aangeboden, wordt evenals het congres, gehouden in Hotel Smittenberg, Arnhemscheweg, Beekbergen. Om 7 uur zal Jan Wouda voor de commissie den avond openen, waarna er tot 8 uur gelegenheid is voor kennismaking en hernieuwing van oude vriendschapsbanden. Het programma wordt echter gevuld met een wijdingsspeech van Henk Meelis „Die nende Liefde", vioolspel van Henk Geer- singa, declamatie van Henk Witte en zang van Frans Luurtsema. Daarna spreekt Wim Rijsdorp met als onderwerp: Gisteren, nu en morgen. Na de pauze vermeldt het program ma weer vioolmuziek, declamatie en zang. Aan dezen avond zijn voor de oud-leden geen kosten verbonden. Zij, die ook 1 Aug. blijven, betalen minimum f 1.25 voor logies (in tenten op het Angob-kampeerterrein aan den Spoekweg) en 1 brood- en 1 warme maaltijd. Geef je zoo spoedig mogelijk op, doch in elk geval vóór 25 Juli aan Siem Bos. Borneo- straat 22, Wormerveer, ook voor deelneming aan de kampweek (kosten f 5.50). Na ont vangst wordt de door de K. K. K. uitgegeven gids toegezonden. Bezitters van eigen tenten geven tevens op hoeveel plaatsruimte ze hebben en of hun tent ook voor de kampweek beschikbaar is. De tenten kunnen franco opgezonden wor den aan het Angobterrein, Spoekweg, Beek bergen. De commissie is over het binnenkomen van de steunlijsten nog niet tevreden. Stelt ons niet teleur, makkei-s! Zet dus het beste beentje voor. Onze steunactie moet slagen! Zendt de lijst vóór 25 Juli aan Jan Wouda, N. Vaartdijk 24c, Krommenie en stort het geld op zijn girorekening No. 25273. Wij rekenen er op vele tientallen oud-leden in Beekbergen te ontmoeten. WERKMAN TUSSCHEN BETONMOLEN GERAAKT. Bij den bouw aan een nieuwe brug in den Haarlemmermeerpolder nabij Schiphol is een werkman Dinsdagmorgen tusschen een beton molen geraakt. Met ernstige verwondingen is het slachtoffer per auto van den G. G. D. naar het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam vervoerd. EEN EILAND TE KOOP Wie thans eigenaar van een eiland wil wor den heeft uitstekende kansen, dat binnenkort een klein eiland verkocht zal worden. Het eiland dat hier bedoeld wordt, behoort aan de familie Crotte in Toulon. Het ligt in de Middellandsche Zee. niet ver van de kust van Frankrijk en heet Port-Eros. De familie Crot te, waartoe twee advocaten behooren, liet in de Fransche kranten bekend maken, dat zij hun eiland wenschten te verkoopen. De waar de van het eiland wordt op 4 millioen franc geschat. Port-Eros is zeer schilderachtig ge legen en bekoort iedereen, die er langs vaart. De familie Crotte hoopt beslist dat de Ameri kaansche millionairs zich er voor zullen inte resseeren en er graag de som van 4 millioeu francs voor over hebben.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5