U A A m 1 ru'C nA fïïtl AH 11 AAK LI M w L/A UÖLAU De Eiger. SEIZOEN OPRUIMING VAN WEERT, GIERSTRAAT Twee Voetreizen. belangrijkste 55e JAARGANG Nd. 16582 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DOXDERDAG 15 TULT 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week f 025, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.727!. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.k één of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk f 30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. \/~t*\ta>c Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. li HIJ li IN 1Z rA(jii\A b. Onze Zwitsersche correspondent doet in dit nummer een merkwaardig verhaal over den Noordwand van den Eiger. Nog nimmer heeft een mensch dezen steilen wand van een der hoogste bergen van het Berner Oberland (de Eiger-top is 3975 M. boven den zeespiegel) kunnen beklimmen. De Zwitsers, met inbegrip van hun kundige en onverschrokken berg gidsen, achten de beklimming onuitvoerbaar. Maar een heele verzameling buitenlandsche bergtoeristen denkt er anders over. Af en toe breekt er een zijn nek bij, hetgeen men als zijn eigen zaak zou kunnen beschouwen, ware het niet dat ook de gidsen in gevaar worden ge bracht doordat deze avontuurlijke lieden, een maal in nood verkeerend, hen nopen tot red dingspogingen. Onlangs is er nog een gids bij gesneefd. Natuurlijk zijn de Zwitsers er kwaad over en de regeering van het kanton Bern heeft het beklimmen van den Noordwand hee- lemaal verboden, maar dat verbod later moe ten intrekken omdat zij niet juridisch bevoegd er toe was. Nu heeft zij nieuwe bepalingen uitgevaardigd, die inhouden dat de gidsen geen hulp behoeven te verleenen als iemand op den Eigerwand in nood komt. Maar of dat de hongeraars naar eigen en nationale eer zal afschrikken en of de gidsen werkelijk zouden nalaten te helpen staat te bezien. Een erg mooie maatregel is het ook niet: de kantona le regeering heeft de zaak eigenlijk kalmpjes afgewenteld op de schouders der gidsen, zoo dat die er wel niet minder boos om geworden zullen zijn. Blijf nu eens thuis als ge weet dat een ander in nood verkeert en ge wellicht voldoende bekwaamheden bezit om hem te redden! Erger nog: blijf eens hulp weigeren als zijn familie en vrienden er om smeeken! Op deze wijze zal mén het netelige vraag stuk van den Eiger wel niet tot bevredigende oplossing brengen. Er zijn altijd menschen te vinden die avonturen ondernemen zonder zich een zier aan te trekken van de levens van an deren, die zij daarmee in gevaar brengen en die veelal kostbaarder zijn dan de hunne. Want hoe vaak gebeurt het niet dat de waag hals of voor niemand te zorgen heeft óf over ruime financiëele middelen beschikt, terwijl de redders in den regel lieden zijn wier vrouw en kinderen van hun bescheiden inkomsten moeten bestaan. Het is goed hier weer eens aan te denken in een tijd van onbeheerschte record- en waaghals-vereering. Het ontbreekt mij niet aan bewondering voor moedige daden, maar als het onverantwoordelijk gekkenwerk wordt zooals die Eiger-beklimmingen, als de levens van anderen er maar roekeloos mee ge riskeerd worden (zooals ook in andere gevallen gebeurd is) verdwijnt die bewondering geheel. Voor een Hollander is het wel wonderlijk, dat men in Zwitserland geen kans ziet een absoluut verbod van beklimming van den Eiger-Noordwand uit te vaardigen. Wij, die wandelen en rijden te midden van gansche reeksen Verboden Toegang-bordjes, die stomverbaasd zijn als we ergens den weg mogen verlaten en zóówaar door een bosch loopen, of door een duinwij, die althans art. 461 Wetboek van Strafrecht niet alleen „geacht worden te kennen", maar het hinder lijke getal als het ware verankerd voelen in ons bewustzijnwij zouden haast een land benijden, dat bij een zoo opvallend voorwerp als een berg van 4000 M. hoogte niet eens zoo'n bordje kan neerzetten. Maar het blijkt in een geval als het onderhavige ook nog nadeel te kunnen hebben. Denkelijk schuilt de moeilijkheid in de bij zondere staatsregeling van Zwitserland, een Bondsstaat, die aan de kantonale regeeringen groote bevoegdheden overlaat maar haar op bepaalde chapiters natuurlijk geen vrijheid toekent. Bij zulk een regeling heeft men altijd kans op de ontdekking van aangelegenheden, die evenmin onder de kantonale als onder de federale regeering schijnen te ressorteeren. Dat klinkt wel vréémd, maar iedere wet, zijnde menschenwerk, is nu eenmaal behept met lek ken zoowel als met onverwachte hindernissen. Vandaar de juristen, die zich ook met deze dingen druk bezighouden. Ongetwijfeld zijn de Zwitsersche juristen nu deze zaak aan het uitknobbelen maar dat kan lang duren, zooals overvloedige ervaring leert. Ik wensch den berggidsen, die natuurlijk niet juridisch den ken, sterkte. En ik hoop dat geen hunner in- tusschen den Noordwand van den Eiger op moet om den een of anderen dwaas te redden. Maar ik wou ook wel dat het een tikje moei lijker in Nederland was om bordjes „Verboden Toegang" te plaatsen. R. P. Koninklijke belangstelling voor de Jamboree. De Koningin komt tweemaal. H.M. de Koningin zal niet alleen op Zaterdag 31 Juli de Jamboree openen, maar zij heeft ook het voornemen te kennen gegeven de belangrijke welpen en verkennersdemonstratie op 4 Augustus bij te wonen en tevens een bezoek aan het kamp te brengen. Jubileum P. A. van Zonneveld. In ons vorig num mer meldden we reeds, dat ook de heer P. A. van Zon neveld, agent van politie, Ternate- straat 42, een jubi leum bij het Haar- lemsche politiekorps hoopt te vieren. Hij herdenkt namelijk a.s. Zondag 18 Juli den dag, dat hij hier vijf-en-twintig jaar geleden werd aangesteld. Ook hij is op het bureau Smedestraat een gaarne gezien fi guur; het zal hem dus op zijn jubileumsdag eveneens niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. De heer Van Zonneveld was vroeger als koetsier in dienst bij de firma Leupen aan de Groote Houtstraat. WETHOUDER A. G. BOES MET VERLOF. Wethouder A. G. Boes zal van heden tot 4 Juli met vacantie zijn. Jubilea firma M. A. Jacobson. Gratificatie aan het personeel. Woensdag werd op de Steendrukkerij van de firma M. A. Jacobson een dubbel feest gevierd, namelijk ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der firma en van den heer J. de Herder, die er van de oprichting af werkzaam is geweest, eerst als snelpersdruk ker en later als offset-drukker. Te half elf kwam het geheele personeel bijeen in het met bloemen versierde kantoor van de firma, waar de heer A. Jacobson met echtgenoote en zoon werden ontvangen. Eerst werd het woord gevoerd door den boekhouder, den heer F. van Doornewaard, die hartelijke woorden wijdde aan de nage dachtenis van den oprichter der zaak, den heer M. A. Jacobson; hij herdacht diens groote vitaliteit en energie. Met opoffering van alle persoonlijke genoegens heeft hij de zaak tot grootën bloei weten te brengen, warlbij het voor hem 'n genoegdoening was te weten dat zijn zoon, de heer A. Jacobson op dezelfde wijze zou voortgaan. Deze laatste heeft niet alleen woord gehouden, maar de zaak ook aan de nieuwste eischen des tijds weten aan te passen. De heer Van Doorne waard gewaagde ook van de prettige samen werking tusschen patroon en personeel, die niet als werknemer en werkgever tegen over elkaar staan, maar als partijen, die slechts één doel voor oogen hebben: het be hartigen van de belangen der zaak. Allen verrichten met enthousiasme hun werk zaamheden. Door den heer Erie Jacobson, den zoon van den tegenwoordigen firmant, werd daarop een tegeltableau onthuld, waarbij de meesterknecht, de heer P. Jonker, een har-, telijke toespraak hield. Het geheele personeel kreeg een gratifi catie en de jubilaris De Herder een dub bele. Namens het personeel werd door den heer D. Nieman een dankwoord gesproken. Het woord werd verder nog gevoerd door de heeren A. Jacobson en J. de Herder. Eerstgenoemde overhandigde den jubi leerenden drukker een diploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met den daarbij behoorenden gouden draagpen- ning. De heer De Herder werd namens de col lega's gelukgewenscht door den heer A. Fring, waarbij een dressoir, sigaren en bloe men werden aangeboden. Tenslotte werd namens de collega's dooi den heer D. Niema.n een woord van dank tot de firma gesproken, waarna versnaperingen werden rondgediend. TUINSTOELEN WANDELWAGENTJES KINDERWAGENS (Adv. Ingez. MedJ Ned. Herv. Kerk in Haarlem- Noord. Nieuwe actie. Men schrijft ons: Wie Dinsdagavond liep op het plein van de pas tot stand gekomen Constantijn Huygens- straat bij den Vergierdeweg zag een eigen aardig schouwspel. Midden op het grasveld, dat daar is en dat eens een mooi gazon zal zijn, stond een stellage die aan oude tijden herinnerde. Het had veel weg van een scha vot. of een brandstapel. Tegen acht uur kwam een flinke groep be langstellenden zich scharen om het „scha vot". De bijeenkomst was echter allerminst somber, wat wel bleek uit de liederen die al spoedig werden aangeheven. Het was een openluchtsamenkomst. Deze ging uit van de Ned. Herv. kerk. In de wijk van Haarlem-N. die ligt benoorden de Jan Gijzenvaart en die behoort bij kerkelijk Spaarndam wordt se dert vorig jaar September hard gewerkt. Er is een groep werkers en een hulpprediker. Er wordt des Zondags geregeld kerkdienst gehouden. Eerst gebeurde dit in de vestibule van de Openbare School, later in een lokaal van de houten hulpschool daartegenover. Nu werd ook een begin gemaakt met evan gelisatie. Sprekers voor dezen avond waren de heer S. Riemens, hulpprediker en dr. M. v. d. Voet, Ned. Herv. pred. te Haarlem-N. De eerste spreker besprak de leuze der Fransche Revolutie: „Vrijheid, gelijkheid, broederschap". Hij zeide, dat deze drie eischen niet door revoluties, gebaseerd op geweld verwezenlijkt kunnen worden, neen, dat zelfs het tegenovergestelde daar het ge volg van is: een vreeselijke dictatuur. Alleen het geloof in Christus, aldus spr., verwezen lijkt deze drie eischen: vrijheid van zonde, gelijkheid voor God, broederschap ip Chris tus. De tweede spreker dr. M. v. d. Voet sprak over „Is godsdienst opium voor het volk?" Deze aanklacht is geuit door Karl Marx. Spr, liet zien hoe deze denker er toe gekomen is en wat hij er mee bedoelde. Daarna toonde hij met verschillende pakkende voorbeelden de onwaarheid van deze aanklacht aan. Het plein leende zich uitstekend voor deze samenkomst. De acoustiek was bijzonder goed. Zij, die luisterden, kregen den indruk dat er er in deze wijk, die het zoo noodig heeft, met groot enthousiasme wordt gewerkt. Onjuiste beschuldigingen tegen mevr. Roosevelt. Geen belastingontduiking. WASHINGTON, 15 Juli (A. N. P.) De as sistent attorney general, Robert. H. Jackson, heeft in antwoord op door afgevaardigde Ha milton Fish geuite beschuldigingen het comité voor het instellen van een onderzoek naar belastingontduiking een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat mevr. Franklin D Roosevelt haar belastingen nauwkeurig be taald heeft. Onrustig Waziristan. Dooden en gewonden bij nachtelijken overval. SIMLA. 14 Juli (Reuter). Zes Goerka's zijn gedood en tien gewond, terwijl ook een Britsch soldaat gewond werd in Waziristan, toen een wachtpost in den loop van den nacht met geweerschoten en bommen werd overvallen. De fakir van Ipi bevindt zich nog steeds in het bergachtige ontoegankelijke gebied nabij de grens van Masoedbittan. (Onlangs is uit Berlijn een jonge man vertrokken die loopend naar Tokio gaat om daar in 1940 de Olympische Spelen bij te iconen. Dezer dagen vertrok uit Tilburg een jonge drukker, Hamilton, te voet naar Java om daar te werken in de drukkerij van zijn broer.) Die twee jongelui gaan een heel eind op stap, U moet daar niet mis over denken. Wanneer ze 't 'm leveren vind ik het knap. Zoo'n wandeling toch is veel meer dan 't Vergt maanden en mogelijk jaren te voet, Om eindlijk het doel te bereiken, 't Is iets dat je nooit zonder tegenslag doet, Zoo'n tocht eischt volharding en veerkracht en moed, Dat zal dezen mannen wel blijken. Zoo komen ze op een moment aan de zee, En altijd nog heeft het bezwaren, Om daarop te loopen, dus is hun idee. Dan neemt wel een schip ons een eindje ver mee, En gaan we een paar dagen varen. De Duitscher gaat heel van Berlijn naar Japan, Die moet dus het verste van beiden: Hij komt. naar hij rekent, na drie jaar pas an, Terwijl die uit Tilburg het vlugger doen kan. Wanneer hij geen pech krijgt te lijden. De man uit Berlijn doet het zuiver voor sport. Hij zou ook de boot kunnen pakken, Want hij komt het geld voor de reis niet te kort, Het punt waar 't nu juist bij den Tilburger schort, Die hoort financiëel tot de zwakken. Ik heb voor die moedige wandlaars respect, Zoo'n opzet zegt veel voor hun waarde; De moed, die hen tot hun besluit heeft gewekt, Is iets dat hen beiden tot eer stellig strekt, Zoo'n tocht heeft wat voeten in d' aarde. De een naar Japan voor 't Olympische Spel, De ander naar Java. gedwongen; 't Zijn beide prestaties van „buiten-model", Toch als ik mag kiezen, dan weet ik het wel, Geef mij maar dien Hollandschen jongen. P. GASUS. Transportarbeiders staken in Michigan. 50.000 man leggen het werk neer. LANSING (Michigan) 15 Juli (Havas). De bond van vrachtvoerders heeft de algemee- ne staking afgekondigd wegens de weigering der patroons de loonen te verhoogen. De sta king omvat 50-000 man personeel. Papierbezuiniging in Duitschland. Kranten moeten hun papierverbruik opgeven. BERLIJN. 14 Juli (Havas). De rijkspers kamer heeft gelast de grootste zuinigheid te betrachten bij het gebruik van papier voor kranten en tijdschriften. De bestellingen voor Juli moeten beperkt worden en de kranten moeten in het vervolg voor de tiende van iedere maand hun maandelijksch papierver bruik opgeven. Het gebruik van geglansd pa pier of luxe papier behoeft toestemming van de rijksperskamer. Elke uitgever moet bij het bestellen van papier een schriftelijke verkla ring afleggen, dat het papier slechts zal wor den gebruikt voor kranten en tijdschriften. Uitvoerenden en toehoorders bij de groote zangdemonstratie („Zóó zong de Gouden Eeuw") die Woensdagavond op de Groote Markt plaats had. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Woensdagavond was de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging te gast op de kweekerij „De Teunisbloem" aan den Zijlweg te Haarlem, waar de directeur, de heer C. Sipkes, zijn bezoekers rondleidde. Van het zeer vele dat op de kweekerij te zien was, noemen wij van de orchideeën: de langgesteelde, purperen Anacamptie, de Her- minium monorchis, de dennenorohis (Goo- dyera repens) en flinke planten van Cypri- podiums. De in Engeland voor de Cranberry-jam gebruikte Vaccineum macrocarpus stond er, en verschillende soorten brem. o.a. Cytisus decumbens, een liggende soort. Uit het Ja- pansch bloemzaad noemen wij Nemophila campanularia. Mooi waren de gele Moesdistels De heer S. vestigde de aandacht op de in den winter bloeiende Viburnum fragans en de Myrica Caroliane, die een langen bloeitijd heeft. Van de dennen is Pinus nigre var. taurica een flinke groeier. Voorts stonden verschil lende soorten populieren en bergen geplant. Aardig was te zien de groei van de Maretak (Viscum album). Een mooie, welriekende Primula is de lang gesteelde Primula Florindae, die ongeveer half Juli begint te bloeien. Van de teunisbloe men noemen wij nog de kruipende Senothera missouriensis en O. A. Lamarckiana. Het woord is aan Skelton De geschiedenis stelt ons eenigszins schadeloos voor de kortheid des levens. Franco wil Spanje redden uit de chaos. Leider der Nationalisten ontvangt de wereldpers. SALAMANCA, 15 Juli (Havas). Voor de eerste maal sinds het uitbreken van den op stand heeft generaal Franco de vertegenwoor digers der internationale pers op zijn bureau ontvangen. Daarbij sprak hij o.a. als volgt: „Ik geef u toestemming in Spanje te reizen waarheen ge wilt en de verschillende fronten te bezoeken. Ik verzoek u echter de waarheid te zeggen. De waarheid is onze eenige bond genoot in dezen strijd, welke voor ons de vol tooiing van een internationale zending betee- kent, t.w. de bestrijding van het communisme en Spanje te redden uit een toestand van chaos. Wij wenschen de Westersche bescha ving. Overal willen wij de orde en gerechtig heid invoeren. Dat willen wij en niets anders. Ik hoop dat de tijd niet ver is, waarop dit land door een schitterende overwinning den vrede zal vinden". TWEE KONINGSKINDEREN. De Bulgaar- sche troonopvolger prins Simeon en zijn zuster prinses Maria Louise. Britsche voorstel geschikte basis voor besprekingen. Voorloopigc mccning van Berlijnsche politieke kringen. BERLIJN, 15 Juli (D. N. B.) Hoewel het onderzoek van het Engelsche voorstel inzake de nietinmengingskwestie nog niet is geslo ten. valt reeds een voorloopige indruk vast te stellen over de beoordeeling van het ontwerp in politieke kringen hier ter stede. Het com promisvoorstel, aldus is de conclusie waartoe men hier gekomen schijnt te zijn, houdt reke ning met deelen van het Duitsche standpunt en kan geschikt geacht worden als grondslag voor verdere besprekingen. Op sommige pun ten zijn evenwel nog ophelderingen noodig. Naar men in politieke kringen alhier verder meent, hangt de uitvoerbaarheid van de En gelsche voorstellen in belangrijke mate af van de beide Spaansche partijen. pag. Te Rotterdam zijn eenige ronselaars ge snapt. 2 Kapitein Draglen van de „Andra" vertelt 2 De toekomst van Haarlem en de rand gemeenten. 3 De inhoud der nieuwe Britsche voorstel len betreffende de non-interventie. 4 De Russische Poolvliegers zijn te San Ja cinto in de Ver. Staten geland. 4 Een compromis in het Chineesch-Japan- sche conflict wordt te Tokio mogelijk geacht. 4 De gevolgen van den slechten hloembol- lenoogst. 0 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Eiger. j TijdgenootenShaw. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Berggidsen tegen bergbestijgers. 4 H. D.-vertellingn: Elmer onderscheidt zich. 0 Begrafenisplechtigheden in vroeger dagen 6 Sport in 't Kort. 7 K. de Jong: „Zóó zong de Gouden Eeuw" 10 G. J. Kalt: Zangfeest te Beni.ebroek. 10 Mr*. E. Elias: Lichtstadflitsen. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem ;s op genomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1