Zware onweersstorm boven ons land. Twee dooden, groote schade aangericht. Borgstellingsfondsen voor den Middenstand ^1% VR'TJDX'G IS JUL'T '1937 HA'ARtRM'S DAGBLAD 3 Vele boerderijen afgebrand. Ons land is gistermiddag geteisterd door een zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige slagregens en krachtige windstooten. De bui, welke van Zuid-West naar Noord-Oost over ons land is ge trokken, ging van een inktzwarte lucht vergezeld, waardoor het enkele oogenblikken zeer duister werd. Door den bliksem zijn twee menschen gedood een tuinder nabij Leiden, die met eenige vrienden in een schuurtje schuilde en een meisje te Aalten, dat vlak bij de ouderlijke woning door den bliksem werd getroffen. Een landbouwersknecht werd bewusteloos geslagen, doch is later weer bijgekomen en bleek toen geen letsel te hebben gekregen. De materieele schade, welke door het noodweer is aangericht, is vrij groot. De bliksem heeft op vele plaatsen brand veroorzaakt, hon derden boomen zijn geveld, kelders liepen vol, badstoelen zijn in zee gedreven, aan de te velde staande gewassen is groote schade toegebracht. De bui bereikte om vier uur Vlissingen en ging gepaard met een storm, die soms een orkaankraeht bereikte. Daardoor is zeer veei schade aangericht. Daar men juist de kermis aan het opslaan was, werden verscheidene tenten vernield. Verder zijn talrijke boomen ontworteld en schoorsteenen omver gewaaid. Op eenige hotel- en caféterrassen werd een groote vernieling aangericht, terwijl eenige groote spiegelruiten van winkels zijn ingedrukt. Twee Kanovaarders gered. Tijdens dit noodweer bevonden zich twee ongeveer achttienjarige jongens uit Middel burg in een kano op de Schelde. Zij zouden ze ker verdronken zijn, als niet op het laatste moment het Groningsche motorzeilschip Lut- gerdina was komen aanvaren en de kapitein, de heer R. Landstra, hen had opgemerkt. On middellijk verminderde hij vaart en draaide bij, waarop beide jongens met touwen aan boord konden worden getrokken. Zij waren ge heel van streek, maar dank zij de goede ver zorging waren zij spoedig weer op hun gemak gesteld. De kapitein verklaarde gedurende zijn zee mansloopbaan van 35 jaar nog nimmer zulk een noodweer te hebben meegemaakt. Het schip, dat zonder lading op weg was van Lon den naar Brussel had gelukkig bijtijds de zei len ingehaald, anders had men het er zeker niet zoo afgebracht, daar het vaartuig af en toe geheel op de zij kwam te liggen. Te Doesburg is door den hevigen regen val een groot gedeelte van het feestterrein Oud-Doesburg, dat daar wordt opgebouwd in verband met het zeshonderd jarig bestaan van het stadje, verwoest. De meeste straten stonden blank en kelders liepen onder. Een aantal boomen werd vernield, doordat de takken af knapten of de kruinen wegwaaiden. IJsselstein zonder telefoon. Te IJsselstein werden de bovengrond- sche telefoonleidingen langs den Utrecht- schen weg ernstig beschadigd, zoodat IJssel stein geruimen tijd niet telefonisch was te be reiken. Vele boomen werden ontworteld. In de zweminrichting te Vreeswijk wer- i den de kleedhokjes weggeslagen. Om half zeven bereikte het noodweer Wou- brugge. Het hemelvuur sloeg in een hooi- berg van den landbouwer B. A. Heenk, welke 1 op slechts één meter afstand van de kapitale boerderij is gelegen. De brandweer was binnen tien minuten ter plaatse en wist het hoogop- laaiende vuur tot de hooiberg te beperken. Te Zevenhoven (Zuid-Holland) sloeg de bliksem in den hooiberg van den heer M. P. van der Weyden, lid van de Tweede Kamer, i Dank zij het krachtdadig optreden van de I brandweer kon de brand tot den hooiberg be- I perkt blijven Te G o r s s e 1 is omstreeks acht uur de blik sem geslagen in de kapitale boerderij, toebe- hoorende aan den heer J. H. Nieuwenhuis I Weldra stond de heele hoeve, een der grootste van Gorssel, in lichter laaie. De geheele land- bouwinventaris verbrandde en ook het huis- I raad werd door de vlammen verteerd. Een heele laan geveld. Voorttrekkend lang den IJssel heeft het noodweer ook te Vaassen geducht huis ge houden. Om half acht kwam de bui opzetten met een hevige windhoos gepaard gaande. Tallooze boomen werden ontworteld. Bij het kasteel „Cannenburg" werd een laan prach- tig geboomte door de woedende elementen ge heel geveld. Op den Pastoorsweg bezweek een gevel en van een huis aan den Kerkweg ver nielde de bliksem den voorgevel. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een woonwagen, welke dienst doet bij de uitvoering van wegwerken, is door den on weersstorm, van den hoogen Lekdijk nabij V r e e s w ij k gestort. Het voertuig, waarin zich gelukkig geen personen bevonden, ging eenige malen over den kop en bleef onder aan den dijk liggen, de inboedel van den wa gen is totaal vernield. Te Staphorst werd de midden in het dorp gelegen boerderij, toebehoorende aan den heer L. Koster en bewoond door den land bouwer Jac. Troost, omstreeks half acht dooi den bliksem getroffen. In een oogwenk stond de groote boerderij in lichte laaie, Niets kon worden gered. De boerderij van de wed. Menger teNoord- w o 1 d e (Fr.) welke bewoond wordt door het gezin Visser, is door den bliksem getroffen. Daar de motorspuit defect was, moest men machteloos toezien, hoe alles door het vuur verteerd werd. Wel verscheen na korten tijd de motorspuit uit Wolvega, doch toen was het te laat. Verzekering dekt de schade. De beide doodelijke ongelukken. Omtrent de twee doodelijke ongelukken tij dens dit noodweer meldt men ons: Het dertienjarige dochtertje van den land bouwer Bulsink op de Haart te A a 11 e n werd vlak bij de ouderlijke woning door den blik sem getroffen en gedood. Het meisje was het eenige kind van het gezin. Ook een knecht werd door den bliksem geraakt. Hij viel be wusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opge- loopen. Te Leiden, waar het onweer omstreeks BEs uur voorbijtrok, is de 35-jarige tuinder J. van derM. door den bliksem getroffen en gedood. Hij schuilde met drie andere land arbeiders in een schuurtje achter de Rijn- en Schiekade. Een 70-jarige man, die naast hem stond, werd aan den schouder getroffen en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Het vliegverkeer ondervond weinig hinder. Het vliegverkeer op Schiphol heeft van het noodweer weinig last ondervonden. Alle toestellen* die uit het Westen kwamen, waren vóór de bui losbarstte, binnen, terwijl de ma chines voor Texel, Eelde en Twente nog tijdis konden vertrekken. Alleen het toestel voor Londen en dat voor Knocke hebben het weer afgewacht en zijn een uur na den vastgestel- den tijd opgestegen. De uit Oostelijke richting komende ma chines konden eveneens normaal binnenko men. Twee buien. Het onweer kwam uit het zuidwesten opzet ten en trok in twee buien langs de kust en via de IJsselstreek omhoog, om via de Wad deneilanden ons land te verlaten. Door de sterke daling der temperatuur (on geveer 10 graden C.) is kans op nieuwe onwe- ders sterk afgenomen. De filiaalinrichting van het Meteorologisch Instituut te Amsterdam heeft een windsnel heid van 13,3 Meter per seconde gemeten, terwijl in een kwartier tijd 7 millimeter regen in de hoofdstad viel. Jeugdig wielrijder aangereden. Op vacantietocht levensgevaarlijk gewond. Op den Rijksstraatweg nabij Voorthuizen is Donderdagmorgen een automobilist, be stuurder van een tweepersoonswagen in aan rijding gekomen met de twaalfjarigen wiel rijder de V. uit Zuilen, die geheel alleen op een vacantietocht was. De jongen is bij deze aanrijding zoo ernstig aan het aan het hoofd gewond, dat hij''in levensgevaarlijken toe stand naar het St. Elisabeths-ziekenhuis te Amersfoort moest worden vervoerd. Het slachtoffer bereed den rijweg, hoewel achter de boomen een goed rijwielpad ligt. Tegen den bestuurder van de auto, die ver klaarde, dat de jongen plotseling naar links uitweek, is proces-verbaal opgemaakt en zijn wagen is in beslag genomen door de politie. De identiteit van den jongen kon worden vastgesteld, doordat op zijn rijwelbelasting- mer-k naam en adres waren aangebracht. Baggermolen nabij Urk gezonken. Donderdagmiddag om twee uur is de baggermolen „Zuiderzee" van de firma Blankevoort, aannemer der Zuiderzee werken ten behoeve van de N.O.-inpol- dering, gezonken. De molen ligt op zijn zijde in vier meter diep water en op 500 meter uit den wal, achter den vuurtoren. De oorzaak van het zinken is nog niet bekend. Het personeel, dat zich op den bag germolen bevond, kon intijds op zol derschuiten, welke in de nabijheid lagen, overspringen, zoodat persoon lijke ongelukken niet voorkwamen. MILITAIR UIT DEN TREIN GEVALLEN. Donderdagmiddag is een militair van het eerste regiment veldartillerie, tweede batterij, n.t. uit Amstelveen, ter hoogte van blok 1 on der Duivendrecht uit den trein gevallen. Nadat door dokter J. H. van Gortel uit Abcoude de eerste geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer, dat een hersenschudding had op- geloopen, naar Amsterdam vervoerd. ..TliorpelialF' hedennacht ver trokken. Moeilijkheden met de bemanning GESCHENK VAN DE FRANSCHE REGEERING AAN DE BIBLIOTHEEK DER UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Aan de Universiteits-biblïotheek van Am sterdam, die in de laatste jaren herhaaldelijk kostbare boekencollecties uit het buitenland mocht ontvangen, is wederom ditmaal door de Fransche regeering een waardevolle schenking aangeboden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 14 Juli 1937, is met ingang van 1 Augustus 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Boxmeer mr, A. J. J. M. van Hellen- berg Hubar. Mr. van Hellenberg Hubar werd 12 Februari 1906 in Tilburg geboren en is dus 31 jaar. Hij woont thans in Rijswijk, waar hij volon tair ter gemeente-secretarie is. De nieuwe burgemeester van Boxmeer is de jongste broer van den burgemeester van Rijs wijk mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. Sterke arm moest er aan te pas komen. Het Engelsche „wilde" stoomschip „Thor- pehall", waarover in verband met de Spaan- sche schatten zooveel is te doen geweest, heeft hedennacht Vlissingen verlaten met bestemming Bordeaux. Vóór dit besluit werd genomen, zijn er nog heel wat strubbelingen met de bemanning geweest. Zooals bekend, stond het schip onder strenge politiebewaking, daar volgens de be palingen van den vreemdelingendienst de be manning niet aan land mocht komen. Op verzoek van den kapitein heeft de commis saris van politie Dinsdag- en Woensdag avond toestemming gegeven tot passagieren, daar de opvarenden sinds 12 Juni jl. niet meer van boord waren geweest en de kapi tein moeilijkheden vreesde. Dit passagieren is zonder een enkel incident verloopen. De Spanjaarden keerden des avonds normaal aan boord terug. Daar er echter vijf opva renden waren, namelijk de eerste en tweede stuurman, de tweede machinist, de radio telegrafist en een matroos, die niet meer met dit schip naar Spanje terug wilden, bevreesd als zij waren voor represailles van de zijde van het Franco-bewind, heeft de commissa ris van politie, in opdracht van de Neder- landsche regeering, Woensdag genoemde le den der bemanning verhoord. Donderdag hebben zij evenwel het schip willen verlaten om te deserteeren. Deze mannen zijn daar op naar het politiebureau overgebracht.. De commissaris heeft- toen van den kapitein een verklaring weten te krijgen, dat het schip van Vlissingen rechtstreeks naar Bordeaux zou varen, waar de bemanning, indien ge- wenscht. de gelegenheid zal hebben voor den Britschen consul aldaar af te monsteren. Dit is aan de gedeserteerde leden der be manning medegedeeld, doch ook nu wensch- ten zij niet aan boord terug te keeren. waar op de kapitein aan den commissaris heeft verzocht hen met den sterken arm aan boord te brengen. Dit is echter met geweld moeten geschieden, aangezien de Spanjaarden hevig verzet pleegden. Onder strenge bewaking zijn de mannen tenslotte aan boord gebracht. Daar heeft de kapitein de reeds vermelde verzekering om naar Bordeaux te varen, her haald. waarna tenslotte de rust aan boord is teruggekeerd en de bemanning aan den ar beid is gegaan. Het schip is Woensdagavond naar de bui tenhaven verhaald om te bunkeren en is he dennacht vertrokken. Tot zoolang blijft het schip onder strenge bewaking. Hun werking in de practijk. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Donderdag is te Dodewaard, nabij Tiel. door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebro ken in het huis van den heer J. W. Gïjsbers. Het vuur sloeg over op de woningen van Crum en de weduwe Merkestein. De brandweer stond vrijwel machteloos door gebrek aan water. De drie woningen zijn afgebrand. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. HOE DE DESTRUCTOR TE PURMEREND HET VORIG JAAÏt WERKTE. Uit de rekening over 1936 van den destructor te Purmerend blijkt wel, welk een voor de in dustrie waardevolle objecten eertijds verloren gingen, toen het gebruikelijk was, de cadavers van gestorven vee eenvoudig in den grond te stoppen. Het heeft lang geduurd, alvorens de veehouders in wijden kring er van te overtui gen waren, dat het in menig opzicht aanbeve ling verdiende, een gestorven koe of schaap niet te begraven, maar het cadaver te laten weghalen, opdat het in den een of anderen destructor verwerkt kon worden voor nuttige doeleinden. Bij den destructor te Purmerend zijn thans 50 gemeenten aangesloten, ook Haarlem en gemeenten in de omgeving. Over 1936 heeft het verlies op de exploitatie van deze inrichting nog 3682.66 bedragen, welk nadeelig saldo over de 14 keurings kringen (waaronder de 50 aangesloten ge meenten ressorteeren) is omgeslagen. Thans kan reeds gezegd worden dat 1937 zeer waar schijnlijk een batig saldo zal opleveren. De verkoop van het technisch vet, het meel en de huiden, afkomstig van de bij de boeren in vorenbedoelde 50 gemeenten weggehaalde cadavers, heeft over het afgeloopen jaar 23.352.91 opgebracht, en wel voor het tech nisch vet 7966.37. het meel 14.534.48 en de huiden 852.06. In totaal werd een hoeveelheid van 675.650 kilo's vleesch verwerkt, waarvan de kring Haarlem (waaronder alleen de gemeente Haar lem valt) de grootste hoeveelheid leverde, n.l. 223.628 kilo. Dan staat als hoogste op de reke^ ning de kring Hilversum met 94.685 kilo, waar na de kring Zaanstreek volgt met 83.120 kilo. Uit de overige kringen werden belangrijk la gere kwanta vleesch weggehaald, i Wij laten nu de door de verschillende ge meenten afgeleverde hoeveelheden vleesch in 1936 volgen, voorzoover zij gelegen zijn in ons rayon. Gemeente Velsen- 15=47 kilo: k"Tng Bever wijk: Beverwijk 21.057 kilo. Wijk aan Zee 745, Heemskerk 1017, totaal 22.819 kilo. Kring Uit geest: Uitgeest 4377 kilo. e Borgstellingsfondsen hebben nu eenigen tijd gefunctioneerd. Waar deering en critiek hebben elkander afgewisseld en er bestaat alle aan leiding deze instituten nog eens nader te bekijken. Vooral waar de mogelijkheid op rijkshulp voor de bekende regionale Borg stellingsfondsen niet uitgesloten geacht moet worden. Nog altijd is onvoldoende be kend. waartoe deze fondsen dienen en hoe zij werken. Zij zijn uitsluitend in het leven geroepen voor middenstanders, die ten ge volge van de tijdsomstandigheden in moei lijkheden zijn geraakt en wier zaken, hoe wel op gezonde basis gegrondvest, alleen dan in stand kunnen blijven, wanneer de eige naars den steun van derden ontvangen. Middenstandsbedrijven, die eerst na Janu ari 1932 zijn opgericht, koanen voor deze hulpverleening niet in aanmerking. Zoo zijn deze borgstellingsfondsen te beschouwen als crisisinstellingen. Zij hebben dus een semi permanent karakter. Maar veel wat zich eens als tijdelijk heeft aangediend, blijkt achteraf een permanent karakter te heb ben. Het feit, dat het Rijk voor veertig pro cent borg staat voor de eventueel te lijden verliezen, wijst in deze richting. Onjuist is de opvatting, dat deze fondsen instellingen zijn die zonder meer in moeilijkheden ge raakte middenstanders eredieten verstrek ken. Men zou feitelijk kunnen zeggen, dat het tegendeel waar is. De verstrekking van geldelijken steun is niet de eerste taak dezer fondsen. Neen, het fonds verstrekt in het geheel geen eredieten. Het stelt zich uit sluitend borg voor de eredieten welke aan bepaalde middenstandsbedrijven verstrekt worden Naast geldelijken steun verleent het fonds advies. De practijk heeft aangetoond, dat in vele gevallen de adviseerende hulp voor de betrokken ondernemingen voldoende Is. Het te verrichten saneeringswerk is één der belangrijkste functies, welke het fonds te vervullen heeft. Vóór alles dient het fonds er voor te waken, dat hulp wordt verleend aan ondernemingen, die toch reeds ten doode staan opgeschreven. Het ware 'econo misch niet verantwoord in die gevallen daadwerkelijk op te treden. Vandaar dan ook, dat het mogelijk is dergelijke fondsen te doen functioneeren met betrekkelijk ge ringe subsidies. In Rotterdam bedraagt het totaal der subsidies niet meer dan vijftig duizend gulden, aan welk bedrag men vol doende denkt te hebben. De adviseerende taak der fondsen is dus primair. Het spreekt wel van zelf, dat de plaatselijke omstandigheden van invloed zijn op de wijze, waarop de adviezen ver strekt worden. Hier is het contact met de vertegenwoordigers van den middenstand inniger dan ginds. In algemeenen zin is wel komen vast te staan, dat een groot gedeelte der middenstandsondernemingen, dat zich tot het fonds wendt, niet de beschikking heeft over gegevens, welke een inzichtr geven van den werkelijken gang van zaken. Dat is op zich zelf reeds zeer bezwaarlijk. Maar het is tevens een der bewijzen, dat de betrokkenen grootendeels zelf niet of on voldoende weten, hoe het met hun eigen bedrijf gesteld is. Het is duidelijk, dat in die gevallen moeilijk is vrt 1e stellen, wat er dient te geschieden. Bij den opbouw der fondsen is zoovee', mogelijk aangestuurd op vermindering van kapitaalsbijdragen en vergrooting van jaar lij ksche subsidies. Aangezien de verliezen op borgstellingen uitsluitend bestreden worden uit de inkomseten van het fonds, is het kapitaal slechts van beteekenis uit hoofde van de rente, welke het afwerpt. In verband met het feit, dat niet verwacht kan worden, dat honderd procent verlies zal worden ge leden, werd een maxima verliespercentage aangenomen waarmede bij de vaststelling van het totaal der te aanvaarden verplich tingen op basis van ,t inkomstencijfer, reke ning wordt gehouden. Dit percentage werd op 40 vastgesteld. De financieele steun aan de fondsen is afkomstig van Provincies, Kamers van Koophandel en Fabrieken. Middenstandsorganisaties. Crisis-comités, maar zeer zeker ook van de Gemeenten. Het blijft intusschen te betreuren, dat van ge meentelijke zijde nog niet die hulp wordt verleend, waarop wel aanspraak gemaakt mocht worden. Zeker, het is bekend, dat de financieele positie van vele gemeenten allerminst roos kleurig genoemd mag worden. Intusschen is voor die gemeenten van hoogerhand een regeling getroffen, zoodat deze hinderpaal feitelijk omzeild is. Naast de gemeentelijke- is ook de pro vinciale hulp niet te versmaden. Limburg en Noord-Brabant en ook Noord-Holland heb ben in dit opzicht reeds de noodige voorzie ningen getroffen. Limburg en Noord-Bra bant voteerden 1 cent per jaar per inwoner der deelnemende gemeenten. Zeeland stelt voor 1937 een bedrag van f 1000 ter beschik king ter tegemoetkoming in de administratie kosten van de -beide in deze provincie ge vestigde fondsen. Zuid-Holland stelde 5 ct. per inwoner beschikbaar als storting in eens in het bedrijfskapitaal. Drente stelt een bijdrage beschikbaar gelijk aan die der deel nemende gemeenten in deze provincie. Fries land steunt door een garantie van 2 cent per inwoner. De provincie Groningen steunt- met 1 cent per inwoner der deelnemende gemeenten. Gelderland helpt door de borg tochten gesteld door de fondsen voor 25 pet. als mede-borg over te nemen. De Kamers van Koophandel en Fabrieken steunen op zeer verschillende wijze. Eener- zijds zijn zij behulpzaam geweest bij de op richting der fondsen, anderzijds hebben zij, óf kapitaal verstrekt, óf een jaarlijksche bij drage verleend, terwijl in enkele gevallen ook kantoorruimte, of een ambtenaar ter beschikking is gesteld. De moeilijke financieele positie van vele middenstands-organisaties is oorzaak, dat de hulp van die zijde in het algemeen nog al te wenschen overlaat. Wel wordt van wege de landelijke bonden aangedrongen op medewerking, doch deze is nog te gering. Alle begin is moeilijk. Zoo is het ook hier. Zij die evenwel de beperkte beteekenis dezer fondsen voor oogen houden, kunnen niet anders dan tevreden zijn. De Borgstellings fondsen moeten langzamerhand vertrouwen wekken. Dat ise nu eenmaal dikwijls een langdurige proces. Critici blijven natuurlijk bestaan. Door velen worden de moeilijkheden over het hoofd gezien. Alleen door medewer king van alle instanties kunnen deze fondsen iets" voor den middenstand beteekenen. Het "s noodig daarop nog eens de aandacht te vestigen. MOLLERUS. n «n Drogisten Dullm O.gst Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, N.d.rtond: (Adv. Ingez. MedJ Motorrijder op onverlichte vrachtauto gereden. Duorijdster gedood. Donderdagavond ongeveer elf uur had op den Rijksstraatweg onder de gemeente Harmeien een verkeersongeval plaats waarbij een doode te betreuren valt. Terzijde van genoemden weg stond een vrachtauto, afkomstig uit Leiden, waarvan de chauffeur bezig was het licht te herstellen, toen uit de richting Woerden de heer L. B. uit Utrecht per motorrijwiel nader de, die zijn echtgenoote als duo-passagiere meevoerde. De heer B. heeft de vrachtauto, welke vermoedelijk onverlicht was, niet opge merkt, zoodat hij met groote vaart tegen dat voertuig opbotste, met het gevolg dat hij en zijn echtgenoote met kracht tegen den grond werden geslingerd. Onmiddellijk was hulp ge- requireerd en beide slachtoffers werden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Tijdens dit vervoer is de vrouw, die een schedelbasisfractuur, een. beenbreuk, verschillende kneuzingen en schaafwonden gekregen had. bezweken. De heer B.. die een hoofdwonde en inwendige kneuzingen opliep, is er ernstig aan toe. OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER WAARNEMER BIJ DE LUCHTVAART- AFDEELING. Evenals vorige jaren, zullen in 1937 weder om een 18-tal plaatsen worden opengesteld voor jongelieden die in het bezit zijn van een einddiploma H.B.S. met 5 j. c. of daarmede gelijkstaand diploma om te worden opgeleid tot reserve-officier-waarnemer bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. De aanmelding moet geschieden voor 1 Sep tember a.s. Voor het verkrijgen van inlichtingen kunnen belanghebbenden zich schriftelijk wenden tot den commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. NEDERLANDSCHE JONGEMAN IN HONGARIJE VERDRONKEN. BOEDAPEST. 15 Juli (A.N.P.) De 25-jarige Nederlander Jan Hammer is bij het baden in de Theisz bij Tiszaszalka verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. De Frans Halstentoonstelling. Steeds stijgende belangstelling. HAARLEM Vrijdag. Werd gedurende de eerste week de Frans Hals-tentoonstelling door een 3000-tal perso nen bezocht, in de tweede tentoonstellings- week steeg dit aantal tot 4500. Het is alsof Haarlem dezen zomer het Mekka der kunstkenners en liefhebbers zal zijn. Niet alleen uit eigen land en uit de na buurlanden komt men de Frans Hals-ten toonstelling bezoeken, doch ook uit verderaf gelegen landen. Ook andere wereld-deelen waren deze week door bezoekers uit de Ver- eenigde Staten en uit Japan vertegenwoor digd. Onder de bezoekers van deze week dienen de volgende bekende persoonlijkheden ge noemd: Dr. Fritz Muthmann, Directeur van het Kaiser Wilhelm Museum te Krefeld; Dr. Karl Lilienfeld te New-York: Dr. Hans Peters. Directeur van het Leopold Hoesch Museum der stad Düren; Dr. Heinrich Lempertz met leden van „Der Kunstfreund" uit Keulen; Prof. Dr. Schmidt, met leerlingen der Kunstacademie uit Düsseldorf; Baron Arnault de Vitrolles, Buitengew. Ge zant en Gevolm. Minister van Frankrijk. Graf. Julius Zech von Burkersroda, Bui tengew. Gezant en Gevolm. Minister van Duitschland; Dr. W R. Valentiner, Directeur Institute of Arts te Detroit; Prof. Dr. O. F. Förster, Directeur van het Wallraff Richartz Museum te Keulen; Dr. E. Heldring, Voorzitter Vereeniging „Rembrandt" en de heer Henschel, Directeur van Knoedler en Co. Inc. New-York. Het is een verheugend teeken, dat na de groote belangstelling, welke de Rembrandt- tentoonstelling trok. nu een onzer groote kunstenaars uit Hollands Gulden Tijd Frans Hals. zoo ondubbelzinnig als een van 's we relds grootste schilders uit alle tijden wordt geëerd en bewonderd. LANDDAG DER R. I. G. M. TE SANTPOORT. HAARLEM Vrijdag. 1 Juli jl. is 'hier ter stede opgericht een ge zamenlijke Vredesgroep met het doel meer bekendheid te geven aan de R.I.G.M. (Ras- semblement International contre la Guerre et le Militarisme) Internationale Aaneenslui ting tegen Oorlog en Militairisme. De mede werkende organisaties zijn de volgende: A.N. V A.. Haarlem en Beverwijk; A.N.V.V.B.. Haar lem, Bloemendaal en Beverwijk; I.A.M.V., Haarlem. Velsen en Beverwijk;" S.V.B., Haar lem. Deze gezamenlijke Vredesgroet» belegt op Zondag 25 Juli a.s. van 2.30—5.30 uur een openbaren landdag op het terrein van de boerderij „Middenduin" aan den Middendui- nerweg te Santpoort. 5 min. van de Ruïne van Brederode, tusschen Brederodeweg en Duin en Kruidbergerweg. (Eindpunt auto busdienst Haarlem 'Kennemerpleïn)Sant poort op den Mlddenduinerweg). Deze landdag wordt gehouden naar aan leiding van het Internationale Congres der R.I.G.M. van 15 Augustus te Parijs. Spre kers zijn Ds. A. R. de Jong. uit Bussum, Jannie Eriks uit Rotterdam en Dr. G. Stui veling 'uitgenoodigdi. Het onderwerp is: „Wat beoogt de R.I.G.M. en hoe keeren wij het groeiende Militarisme". Mevr. T. Kerk hof-Pet, zal declameeren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5