UIT HET VERLEDEN 1811—1865. Zeil- en Kampkleeding ZATERDAG 17 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 De Hertog van Morny. In den Burgerlijken Stand staat hij inge schreven als zoeft van den landbouwer Dumor- ny. In werkelijkheid was hij van heel wat betere familie. Le due de Morny. Napoleon had zijn broer Lodewijk, Koning van Holland, laten huwen met Hortense de Beauharnais, zijn stiefdochter. Dit huwelijk was in alle opzichten een volkomen mislukking en men neemt zelfs aan, dat de zoon, die later als Napoleon III een zoo belangrijke rol in de wereld zou spelen, in waarheid niet Lodewijk, maar den Nederlandsóhen Admiraal Verheull tot vader had. Zeker is. dat Hortense ten huize van een Parijsch geneesheer in 1811 het levenslicht schonk aan een zoon. wiens vader een hoog officier was uit het leger van den Keizer, Charles de Flahaut. En deze Charles op zijn beurt was de onechte zoon van Madame de Flahaut en den toen nog jongen Talley rand. Morny kwam wel met een merkwaardige afstamming ter wereld: de grootvader een uitermate geslepen diplomaat, de grootmoeder een uitermate verleidelijke vrouw, de vader een Don Juan, de móeder een Koningin. Van zijn grootvader-voor-de-wereld wordt verhaald dat hij, tijdens de Terreur gevangen genomen en ter dood veroordeeld, wist te ontsnappen. Een onschuldige werd helaas gearresteerd on der verdenking hem bij deze vlucht besulpzaam te zijn geweest. Toen de zesenzestig] arige Fla haut dit hoorde, leverde hij zich zonder aar zelen over aan de terroristen en werd ge guillotineerd. De jonge Charles zwierf met zijn moeder in ballingschap door Engeland, Hol land, Duitschland en Denemarken. In 1798 keerden zij naar Frankrijk terug en daar richtte de jonge man een brief aan generaal Bonaparte die met de volgende woorden be gint: Generaal! Ik ben pas zestien jaar, maar ik ben sterk, Ik ken drie talen zoo goed, dat men verschei dene malen niet heeft kunnen raden of ik een Engelschman, een Duitscher of een Fransch- man was. Ik ben te jong voor soldaat, maar ik durf te vragen of ik Uw adjudant mag worden. U kunt er zeker van zijn, dat ik óf zal sneuvelen óf zal bewijzen, dat ge een goede keuze hebt ge daan. Deze brief had succes. Flahout werd benoemd en steeg snel in rang en aanzien. Hij ontmoette Hortense de Beauharnais en Charles Auguste Louis Joseph werd geboren. Hij groeide op onder de hoede van zijn grootmoeder, kreeg een voortreffelijke opvoeding, diende in het Fran- sche leger in Afrika, verwierf daar het Legioen van Eer en repatrieerde omstreeks 1837. Maar eerst na 1848 begint hij een man van beteeke- nis te worden. 1848 is het groote revolutiejaar van de vorige eeuw. In Februari begonnen de ongeregeld heden in Parijs en binnen enkele dagen was Louis Philippe van Orleans, sinds 1830 Koning van Frankrijk, gedwongen afstand te doen van den troon. De republiek werd uitgeroepen, ver warring, oneenigheid, straatgevechten, anar chie. Dan keert Lodewijk Napoleon, de tweede zoon van den Koning van Holland en Hortense de Beauharnais naar Frankrijk terug en wordt gekozen tot President der Republiek. Morny, zijn halfbroer dus, sluit zich dadelijk bij hem aan..Volbloed aristocraat zag hij de ontwikke ling der gebeurtenissen met afkeer. Voor alles moest de orde worden hersteld, de orde en het sterke staatsgezag. En in den nacht van 1 op 2 December 1851 wordt door een staatsgreep aan het kortstondige, maar rumoerige bestaan van de Republiek een einde gemaakt. Nog een jaar blijft de schijn bewaard, maar in 1852 wordt officieel het Keizerrijk geproclameerd. Napoleon III zit als absoluut heerscher, als dic tator, op den troon van zijn grooten oom. Morny wordt Minister van Binnenlandsche Zaken. Hij nam als embleem in zijn wapen schild een hortensia aan met het devies Tace sed memento (Zwijg, maar herinner U) en kwam zoo openlijk voor zijn afkomst uit. Wel dra verwisselde hij het ambt van Minister met het Voorzitterschap van de Kamer en dat heeft hij op een jaar na bekleed tot zijn dood. Dat jaar was 1856. Toen droeg de Keizer hem op Frankrijk te vertegenwoordigen bij de kroning van den Russischen Czaar, Alexander II. Zeventien dignitarissen met hun gevolg repre senteerden daar het Keizerrij k en spreidden er een alles-overtreffende luister ten toon. Morny boekte in Rusland een nederlaag en een overwinning. Zijn poging een bondgenoot schap tusschen den Czaar en den Keizer tot stand te brengen, mislukte. Maar hij overwon op een ander terrein. Hij vroeg een Russische prinses, Sophie Troubetz- koï ten huwelijk en kreeg het jawoord. Zij paste wonderwel bij hem: de overleden Czaar, Nicolaas I had een bijzondere belangstelling gekoesterd voor haar moederHet huwelijk werd in St. Petersburg gesloten; de namen der ouders van bruid en bruidegom werden daarbij <xn begrijpelijke redenen niet genoemd. Als Kamervoorzitter had Morny weliswaar geen directen invloed op de politiek van zijn land. dat wil zeggen: op de politiek van zijn halfbroer den Keizer. Hij speelde zijn rol achter de schermen. Het is vooral zijn aan drang geweest, die Napoleon III dreef tot het nemen van liberale maatregelen. Niet dat Morny met het liberalisme sympathiseerde, geenszins: maar hij meende dat de „nieuwe koers" onvermijdelijk was en wilde liever dat men het volk \rrijwillig zekere rechten schonk, dan dat men er toe zou worden gedwongen. In de buitenlandsche politiek heeft ook hij den impulsieven en onevenwichtigen fantast die Napoleon nu eenmaal was, niet voor groote fouten kunnen behoeden. Als Parijzenaar, als man in het openbare leven van zijn tijd, heeft Morny jarenlang den toon aangegeven. Zijn kleeding. zijn wijze van spreken, zijn manier van loopen zelfs, werden geïmiteerd door hen, die zich het air wilden geven tot de groote wereld te behooren. Men benijdde hem zijn positie, zijn afkomst, zijn schilderijenverzameling, waarin drie Rem- brandts, drie Metsu's. twee Rubensen en een Jan Steen voorkwamen, zijn prachtige paar den, zijn geluk in zaken, zijn succes bij de dames, men benijdde hem vrijwel alles. Morny leefde buitengewoon ongezond. Koude verdroeg hij slecht, vandaar dat de tempera tuur in zijn woning altijd zoo moest zijn, dat al zijn gasten zaten te puffen. Zijn Russische gemalin alleen, die jaren gerild had in de groote, koude paleizen van Moskou, deelde zijn liefde voor warmte. En ook de apen, die Morny hield in een geweldig groote kooi. voelden zich er wel bij. Dat de beertjes, die hij eens gekocht had, het niet lang uithielden, is te begrijpen. Morny ging nooit naar bed voor 't holst van den nacht. Maar hij stond vroeg op en ontving zijn bezoekers in een gewatteerde kamerjapon. Dan ging hij naar de Kamer en keerde vaak pas laat terug. Zijn tafel was beroemd en dus waren er altijd gasten. Mevrouw Morny was geen goede gastvrouw: soms vertoonde zij zich in het geheel niet, soms verscheen zij even en noodigde enkele dames en heeren uit in haar eigen vertrekken wat te komen babbelen. Men fluisterde in Parijs, dat in het boudoir der Hertogin gerookt werd. Zelfs door de dames. Men sprak erover als „een aziatische uitspatting". 's Avonds bezocht men den Schouwburg, waar Morny een bijzondere voorkeur toonde voor de operettes van een zekeren M, de Saint- Rémy. Het was slechts weinigen bekend', dat de Kamerpresident en de operette-auteur een en dezelfde persoon waren. Groot was zijn succes als tooneelschrijver echter niet; toch wordt een van zijn operettes, Monsieur Choufleury restera chez lui, nog wel eens in Parijs opgevoerd. Natuurlijk had hij talrijke kennissen onder de acteurs en actrices en het aantal min of meer vluchtige relaties, dat hij aanknoopte was fabelachtig groot zei men. Toen Morny op zijn sterfbed lag, heeft op zijn verzoek zijn beste vriend dikke pakken brieven verbrand, die keurig met rose lintjes omstrikt in zijn bureau lagen. En onze nieuwsgierigheid naar pikante bijzonderheden blijft daardoor onbe vredigd. Toch is er een theaterrelatie bekend die de moeite van het vertellen waard is. Volgens een verhaal van haarzelf is het Marny geweest, die Sarah Bernardt heeft „ontdekt". Hij kende haar ouders goed en speelde eens met haar moeder en de kinderen een spelletje lotto. De kleine Saartje trok een nummer en riep: Opera-concert der H. O. V. A.s. Maandagovond 19 Juli zal de H.O.V., onder leiding van Frits Schuurman, een groot Opera-concert geven waaraan, behalve de so listen Hélène Ludolph, Ans Stroink. Michel Gobets en Otto Couperus, ook zal medewerken het in Januari van dit jaar opgerichte H.O.V.- koor. Het zeer aantrekkelijk samengestelde pro gramma bevat voor de pauze fragmenten uit de opera Carmen van Bizet en na de pauze fragmenten uit de opera's Lohengrin, Tann- hauser en Die Meistersinger van Wagner. Het H.O.V.-koor zingt drie koren uit Carmen, te weten het koor der Cigarettenmeisjes, de Habanera en het aanvangskoor der laatste acte, benevens het Bruidskoor uit Lohengrin. De solisten zullen soli en duetten uit Carmen, Lohengrin en Tannhauser voordragen, waar na het orkest besluit met het Voorpel tot de opera Die Meistersinger von Nürnberg. De zeer lage entrée-prijs maakt het iederen liefhebber van goede operamuziek mogelijk te komen genieten van een concert waaraan als extra-attractie tevens is verbonden het de buut van Haarlem's jongste gemengde koor: het H.O.V.-koor. EXAMENS STENOGRAFIE „GROOTE". Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaag den de volgende leerlingen van Mevr. B. EllingBeeldman, te Haarlem. Voor kantoorstenograaf Nederlandsch 130 lg. de dames E. van Aalst, R. Hartendorp, J. Koop, L. Oosterveïd en W. Spronk te Haarlem. Voor kantoorstenograaf Duitsch 100 lg. Mej. J. Koop te Haarlem. CENTRALE SCHOOL H, (Linschotenstraat 57 a.) Maandag 19 Juli en Dinsdag 20 Juli wordt des avonds van 79 uur in het gebouw der school een tentoonstelling gehouden van voorwerpen door de leerlingen in den loop van den cursus vervaardigd. Tevens wordt aan de Ouders gelegenheid gegeven met het personeel over de belangen der leerlingen te spreken. Kinderen mogen alleen in gezelschap der Ouders de tentoonstelling bezoeken. Andere belangstellenden zijn ook van harte welkom. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 18 JULI. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. Progr III 8.30 Parijs Radio. 11.50 Fransch Brussel, 12.20 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 1.30 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brussele 3.35 Parijs Radio, 4.20 Ned. Brussel, 5.20 Parijs Radio, 7.50 Diversen, 8.20 Keulen, 9.20 Rome. Progr. IV 8.30 Ned. Brussel, 12.50 Droitwich, 2.20 Diversen. 2.35 Droitwich, 3.10 London Re gional, 4.05 Droitwich, 5.20 London Regional. 5.40 Droitwich, 6.20 Ned. Brussel, 6.35 Droit wich, 9.05 Diversen, 9.25 Droitwich, 11.00 Ber lijn. Progr. V 8.3012.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARL. RADIO CENTRALE. op Maandag 19 Juli 1937. Progr. I Hilversum n. Progr. ET. Hilversum I. Progr. III 8.00 Keulen; 10.05 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 12.05 London Regional; 12.50 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 London Re gional: 4.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 6.20 London Regional; 7.20 Keulen; 8.20 Fransch Brussel; 9.20 Keulen: 10.20 Fransch Brussel; 10.35 Beromunster; 11.20 Keulen. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 7.50 London Regional; 8.20 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Po pulaire muziek. 1 Marinelieder potpourri, Odeon-orkest; 2 Puppe und Hampelmann. Dajos Bela-orkest; 3 Der Kanarievogel, Georges Boulanger; 4. Wiener Volksmusik; Dajos Bela; 5 Tee bei Maikafer, Dajos Bela; 6 The blue bird. Gino Bordin; 7 Die Klosterglocken, Odeon-orkest; 8 In Vienna one night. Gino Bordin; 9 Vous êtes Jolie Madame. Georges Boulanger; 10 Lampenputzerg^lopp. Strijkorkest; 11 Der Pfeifer und sein Hund. Elite orkest; 12 Der Rosenkranz. Odeon-orkest; 13. Umdas blaue Band, Paul Godwin 8.00—12.00 Diversen. Zeven! Het was het nummer, dat haar nog ontbrak om te winnen. Ze riep het dus luid en enthousiast. Morny keek haar aan en zei: ..Kleintje, jij moet naar de Tooneelschool gaan als je wat ouder bent. Met zoo'n stem! En zoo'n overtuiging! Je zou succes hebben op het too- neel". En Saartje. die zoo vast van plan was in een klooster te gaan, volgde de raad van Morny op. Se non e vero Tijdens het Tweede Keizerrijk begon het groote publiek in Frankrijk smaak te krijgen in paardenrennen. Men moet niet vergeten, dat pas in 1836 de eerste Derby-races gehou den werden te Chantilly en dat Duitschland pas in 1869 het voorbeeld volgde. Voor 1859 begaf men zich per koets naar de kale vlakte met hier en daar een plukje gras, waar in een dichte stofwolk de jockeys hun paarden voort joegen, terwijl de keisteenen hun om de ooren vlogen. Maar de hoofdschotel van het menu vormden in Chantilly de feesten, de diners, de jacht, het spel. Morny had zelfs in de jaren, dat het hem financieel slecht ging, paarden bezeten. Nu had hij een prachtigen stal. En hij is het ge weest. die het Gemeentebestuur van Parijs bewoog de vlakte van Longchamp aan den rand van het Bois de Boulogne, in een renbaan te herschapen. De financiën der stad zijn er wel bij gevaren! Het uitgaansoord van den Parijzenaar was toen Trouville. Maar de aristocratie wenschte zich daar niet te vertoonen. Morny schiep een nieuwe badplaats: Deauviïle, waar het gezel schap minder gemêleerd was. Zoo was Morny overal bij, overal geïnteres seerd, overal vooraan. Maar zijn gezondheid leed onder zijn drukke leven; nog meer onder de pillen, die hij slikte op raad van een eenigs- zins obscuren geneesheer. Dr. Oliffe, in wien hij een blind vertrouwen had, maar die hem langzaam vergiftigde met arsenicum, dat, in minimale doses genomen, een opwekkenden invloed schijnt uit te oefenen, maar op den duur hoogst gevaarlijk is. In een tijd, dat Frankrijk een bekwaam di plomaat en ervaren politicus niet kon missen, in den tijd van Bismarck's opkomst, van den Poolschen opstand, van het Mexicaansche avontuur, van allerlei interne moeilijkheden door het groeiende liberalisme en de groeiende arbeidersbeweging, stierf Morny. Vijf jaar later daalde het Keizerrijk ten grave. Zijn vrienden zeggen, dat Morny het had kunnen redden, zijn vijanden, dat hij den val ervan heeft verhaast. Men heeft hem voorgesteld als een held en als een schurk. Wat hij precies geweest is weet ik niet. In ieder geval een in teressante kerel. P. H. SCHRÖDER. EXAMENS. EINDEXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: G. Aling, Heemstede, L. Ch. M. den Boer, Zierikzee, J. C. Cramer, Haarlem, C. Franke, Spanbroek, Ch. v. Kempen, Amsterdam, H. A. W. Koreman, Delft, K. Smit, Ruinerwold, J. G. Tiemens, Haarlem, C. van Tricht, Neder-Har- dinxveld, C. Wilbrink, Voorschoten, W. K. de Wijs, Enschedé, A. J. N. IJland, Heemstede. Afgewezen 1. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: W. A. van Beest, Amsterdam, S. den Blaau- wen, Leiden, P. Blad, Haarlem, A. J. Brands, Enschedé, A. ten Broeke, IJmuiden, B. Degen- kamp, Badhoevedorp_, P. J. W. Dondorff, Haar lem, P. Haringhïüzéïi, Heer Hugowaard, R. Ha verkamp, Nieuwenhoorn, A. A. Holtkamp, 's-Gravenhage, C. H. J. Korpershoek, Deven ter, K. de Korver, Alkmaar, J. A. C. Kroon, Vel- sen, A. v. d. Kwast, Amsterdam, J. van Leuven, Edam, J. v. d. Linde, H. R. Mol, L. A. Nelissen, Haarlem, A. W. Plas, Purmer, G. Plooijer, Zaandam, G. J. Sipkes, 's-Gravenhage, J. Ste- rel, Amsterdam. F. F. Venstra, J. B. Vermor- ken, Amsterdam, P. L. Vogelaar, C. v. d. Woe- le, Haarlem, J. F. Wiessner, Den Helder. Afgewezen: 2. Afdeeling Werktuigbouwkunde: J. L. Alta, Haarlem, J. Asselbergs, Bloemendaal, W. A. Barnhoorn, Overveen, H. K. S. Ph. Begemann, Soest. H. Blei, Haarlem, M. Bosman, Rijs wijk, M. M. Broekhuizen, Rijswijk, H. A. Brou wer. H. J. S. Bijl, Haarlem, M. Druif, 's Gra- venhage, R. Fijlstra, Haarlem, F. Hartemink, Loosduinen, J. J. Hart-og, P. J. G. Heeremans. Haarlem, J. G. W. de Jong. Leiden. C. H. M. Konings, Haarlem, A. Korff, Enkhuizen, J. W Lamoraal Wichers, M. Lucieer, Haarlem. A. Mak, Alkmaar, J. B. Mallee, 's Gravenhage, K. H. Marks, 's Gravenhage, E. J. v. Mens, Wassenaar, C. Meyers, Haarlem, S. L. Mooi. Driehuis/Velsen, R. R. Offringa, Nieuw-Ven- nep, J. A. Quick, J. L. Reyns, 's Gravenhage, J. F. C. Reynvaan, Renkum, C. Schellinger, E. Smit, Haarlem, J. S. Swart, Leiden. F. Tel- kamp, Hillegom, W. I. Tjassens Keiser, Bus- sum, Ph. Chr. Tuts, Beek, H. B. F. Vogelpoel, A. de Vries, 's Gravenhage, L. D. G. Willems, Haarlem. Afgewezen 2. Teruggetrokken 2. Afdeeling Electrotechniek: J. v. d. Bliek, Beveiwijk, H. J. de Bruin. Bloemendaal, E. J. H. Dalmijn, C. J. P. v. Duin, 's Graven hage, K. L. Eimers, Haarlem, J. Ensink, Vee- nendaal, P. C. Farret Jentink, 's Gravenhage, J. Goedkoop, Amsterdam, N. J. de Graaf, Bloemendaal, B. Graaff, Haarlem, J. U Jans- son, IJmuiden, R. W. Koiter, Koekange, K. Kooiker, Huizen, G. J. Meesters, H. A. v. Meurs. Haarlem, W. Middelbeek. Zeist, A. Put man, Haarlem, J. Rohlfs, Haarlem, G. G. Slob Hoofddorp, A. Wanink, Scheveningen. Afgewezen 9. Afdeeling Scheepsbouwkunde: D. J. de Koff, Heemstede; A. J. Kraayenbrink, Arnhem; H. J. Mellema, Santpoort; D. van Nievelt, Arn hem; J. J. Schenke, Voorburg; J. Schröder, Bussum; F. C. Smit, Haarlem; K. Tasseron, Huis ter Heide. Afgewezen 1. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: R. A. Arn- ken, Heemstede; G. O. Bakkernes, IJmuiden; F. Th. Cornelissen, Amsterdam; A. van Doorn, Badhoevedorp; J. Th. Endenburg, Haarlem; J. van Geyn, Weesp; S. J. A. Hazewinkel, Bloe mendaal; F. D. Heyting, Heemstede; T. A. Houben, 's Gravenhage; A. India, IJmuiden; A. Jautze, Scheveningen; H. de Jong. Amster dam; B. Lugten, 's Gravenhage; K. Mooiman, Harlingen; D. Thijs, Zevenbergen; K. W. de Vries, Harlingen; L. Wansink. s Gravenhage. Afgewezen 2. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIE-SCHOOL (Voorhelmstraat) Geslaagd voor het getuigschrift Huishoud kundige A. Bal. T. Dobbenga, J. Jeekel. A. Jongejans, M. Knuyt, B. Korringa, D. Lorrier, A. Ludriks. B. Marang, J. van Rijswijk. C. Scholten, J. Seyffert, I. van Slingelandt, A. Tissing, T. Witkamp, A. van Zijl, allen geslaagd. Voor het getuigschrift Hulp in de Huis houding: W. Bos, G. van Brederode, D. Donckerwol- cke, J. Eggers, A. van Felius, A. Gouman. E. Klos, C Koningstem. M. Kramer. P. Lastdra ger, W. Nelissen, A. Schouten, C Smith. C. Stefels, B. Swen, I. Visser, M. v. d. Zouwe, J. Bos, H. Draak, F. Luyten, T. de Meza, M. Ocke- loen, M. Opdam, C. Prent, E. van Proosdy, H. Pull. N. van Roosmalen. M. van Rummelen, C. Tompot. T. Veldhuizen, P. Vis, allen ge slaagd. Voor het getuigschrift Kinderverzorging en Kinderopvoeding: M. Baldé. W. Bellaart, R. Cats, D. van Daa- len, M. Dootjes, J. van Duivenbode. H. van Dijk, C. Groenendaal, F. Kuipers, H. Lasthuis, G. Ligtermoet. W. Mes, E. Mooy. G. v. d. Put ten, B. Scholte, J. Schoonecnen, J. Terpoorten, E. van Veldhuysen, J. Vermeulen. G. Versteeg. H. van Vuure. B. v. d. Vijver, P. Wagemaker, I. Zalm, afgewezen 2. Voor het getuigschrift costuumnaaien J. Beets, J. Bon, J. v. d. Bunt, J. Egner, A. de Haan, J. de Laat. G. Rol, M. Schippers. E. Smit, N. Smit, J. Timmer, B. Vink, H Vos, allen geslaagd. Het getuigschrift dat zij de twee Voorbe reidende klassen volledig gevolgd hadden ver kregen; H. van Arum, M. van Baren, T. Blesgraaf. A. Handgraaf, J. Hoefsmit, G. van Kessel. G. Meijer, A. Mulders, C. Muntendam. E. Noorda- nus, G. Paanakker, J. Pennock, W. Piek. F. Repko, M. van Viersen, G. Zweers, Ch. Dinges, B. van Dijk. I. Karst, A. Keesman, J. Lameyer, E. Leydesdorff, R. Luikel, E. Post, W. de Raadt, E. Rabbie, M. Reinalda, W. Reyngoud, C. van Rummelen, A. Schermer. A. Siegers. G. Staal. P. Visser, J. van der Vliet. H. de Wit, M. Zuy- derduyn, Th. Berends, R. Bout, A. v. d. Broek, J. Dieckmann, H. Eekhout, M. van Es, P. de Groot, M. Hartman, F. Klabou, M. Lans, J. Maerten, J. van Nimwegen, A. Schippers, A. Sluis, J. Visser, W. Voorneveld. C. Winkler. A. Bakker, G. v. d. Fange, A. Heinsma, A. Hessels, H. Koelemy, P. Mes, S. Nobels, E. Polderman, E. Smit, T. van Stormbroek, J. Vergers, 4 ver kregen het getuigschrift niet. Het getuigschrift, dat zij den 2 jarigen mid- dagcursus gevolgd hadden: K. Bolwidt. G. Sta rink, W. Stauder, J. Stinstra, M. de Wette, 2 niet. Voor de acte Ns. (staatsacte) slaagden de beide candidaten die hiervoor opgingen: W. van Andel en E. Lekkerkerker. Voor het van wege de Vereeniging Tessel- schade te 's-Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van het getuigschrift „Hulp der Moeder" slaagden: van de avond-oplei ding; alle candidaten: S. van Gog. F. Luyten. L. Mijland, H. van Sinderen, C. Ide Vries, I. Zalm. Overganexamens. Van de 1ste naar de 2e Voorbereidende klasse: K. van den Anker, H. van As, M. Belterman. L. Bottema, M. Breebaart, P. Breure, I. Dub belman, M. Endenburg, M. Gaarkeuken, N. Hellingman, D. Jak. M. Kinders, J. van Leeuwen, L. Mulder. H. Petri. A. Sanderse, A. Schuring, E. de Smeth, P. Stam, J. Suik, S. Visser, J. de Vries, A. en C. Vriesman. W. de Wit, E. v. Andel, J. v. Bergen, P. Berkhout, H. Boekling, C. Cashoek, A. Coblens, L. Corsten, C. de Groot, M. Hamelink, P. de Jong, P. de Keyzer, A. van Leeuwen, C. Mulder, A. Sype- stein, W. Verkaaik, H. Vermeer, J. Versteeg, N. de Vries, A. Weber, C. Wesseling, J. Westra. G. Wiertz, A. Wolff, A. Kamsteeg, N. van Beem, E. Blok, C. van Boekhoven, E. Boer, W. Brinkman, H. van Dijk, A. Eveleens, E. Hagemeier, Chr. Halewijn, S. Hut, H. Paans, A. Steenstra, F. van Tongeren, E. Veenstra, J. Veenstra, J. Verbruggen, L. Vex-hagen. A. v. d. Weide, J. Zwemmer, P. van Abbevé, P. Beerthuizen, P. Biemans, E. Devies, B. van Egmond, E. van Eyk, J. van der Heide, W. van Huizen, H. Knol, J. van Leverink, C. Mars. A. Mooy, W. Otter, M. Passchier, J. Ringia, I. Rose, C. ter Smitten, G. van 't Vlie, J. Vogel, W. van der Wal, W. van de Walle, A. de Best, J. Kooyman, hiervan voorwaar delijk 10 leerlingen, 9 leerlingen niet bevor derd. Van de 1ste naar de 2de Costuumklasse: H. Ebeling, H. Franzen, E. Hartendorp, J. Hoogeboom, E. Kerkman, A. Kesting, J. Kwan- tes, E. Schoonderbeek, W. Visser, B. Donkelaar, W. Draak, T. van Schoonhoven, M. van Dijk, L. Elffers, W. Kuipers, L. de Laat, C. Linders, M. Linders, M. Posdijk, J. Swaanswijk, C. Ver hoef. E. Woelders, hiervan 3 leerl. voorwaar delijk. Van de 2de naar de 3de costuumklasse: J. van Alphen, A. Arnaud de Calavon, T. Bosma, B. Fris, M. Haage, A. Haanepen, W. Hommersen, P. Knibbe, I. Swart, J. van Veen, Ch. Voorneveld, D. Vriesman, G. Woud, G. Zwitser. Van de vooropl. Ns. naar de 1ste klasse Op- leding Ns.: C. Bart, A. Dalmeyer, J. Evers, A. Koster, M. Postema. Van de 1ste naar de 2de klasse Middagcur sus: J. Breuker, B. Dubbelman, A. Koning, C Luyendijk, F. Maarssen, E. Nïcolai, M. Schoo- neveld, D. Slagveld, J. Spakman, S. v. d. Tweel, J. Wilshaus, R. Wurms, M. van Eerden, S. v. d. Polder, J. Postma, M. Toepoel, K. Ver hoeven, hiervan 1 leerlinge voorwaardelijk, 1 niet bevorderd. Van de 1ste naar de 2de klasse Hulp i. d. Huishouding: M. van Aalst, M. Bollebakker, C. Kamstra, A. de Kieviet, M. Meurer, B. Mooi- weer, A. Oldenburg, M. Piek, J. Schipper. A. Steenhuisen, M. Storm, C. Uhlenbroek, C. Wie ner, A. Zonneveld, A. de Boer, L. Guthschmidt, A. Hazewinkel, I. Hogewind, S. Nijdam, G Ouwendijk, M. Schweitzer, hiervan voorwaar delijk 4 leerl. Van de 1ste naar de 2de klasse Huishoud kundige: P. Bakker, H. Barf, A. v. d. Belt, E. Bokelman, C. de Brouwer, M. Wing, Easton, K Grondhout, C. Honig, D. Joustra, M. Kruyf, M. Kruyt; E. Poldervaart, A. Schalken, H. Staal, A. Streefkerk, Y. Talsma, C. Verbeek, L. Ver- duyn, G. Broekema, A. Brugman, A. van En- gers, E. Groenevelt, N. Groot, H. v. d. Heide. P. Mantel, N. Mühlnickel, W. Odink, J. Sepp, hiervan 1 leerlinge voorwaardelijk, niet bevor derd 1. Van de 1ste naar de 2de klasse Hulp der Moeder Avondopleiding: C. Johannes, C. Kühn, A. Philips, S. van Praag, J. Tabak, hiervan voorwaardelijk 3 leerlingen. ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Examen M.O. Lich. Oef. AMSTERDAM, 16 Juli. Geslaagd: de da mes C. E. ter Braake, H. Cancrinus, G. Koel, M. C. Koning, M .Koopmans, A. Wesenhagen, G. C. Wilod Versprille en D. Wij'lhuizen. De heeren: Th. A. van Baasbank, W. Commijs, A. J. J. Duindam, F. van den Heuvel Rijnders, J. A. Kok, J. Wensink, J. C. Wilmans en W. van Zijll. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. GEREF. KERK (H.V.) Gebouw Bethel. Wüs- telaan. V.m. 10: Candidaat Overduin. H.O.V.—CONCERT IN DEN HOUT. Derde Hout-concert der H. O. V. op Zondag 18 Juli a.s. des middags te 2.30 uur. Dirigent Marinus Adam. Programma: 1. Lorraine, Marsch, l. Ganne. 2. Ouverture „Die lustige Weiber von Wind sor", Nicolai. Kunstlerleben, Wals, Joh. Strauss, t. Traviata, Fantasie. G. Verdi. 1. Ouverture „Le Barbier de Seville. Rossini. 6. Spaansche dansen. Moszkowsky. 7. Ballet uit de opera „Faust", Gounod. Politierechter. Bij beschikking ran den minister van Jus titie. zijn aangewezen voor den tijd van twee jaren met ingang van 1 September 1937 in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken bij de arrondisse- ments-rcchtbank te Haarlem; a. tot lid: mr. E. J. W. Top, rechter; b. tot plaatsvervangend lid: 1. Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, vice-president. 2. mr. A. L. M. van Berckel. 3. mr S. J. Pit, 4. mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. 5. mr. C. G. Bijleveld, 6. mr. J. H. P. E. Mijnssen, 7. mr. L. Vliegenthart, allen rechter. aanbesteding. De hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft Vrijdag aanbesteed den aanleg van de aarden baan van een gedeelte van het wegvak Stolpen Veerburg van den rijksweg nr. 9, gedeelte Stolpenvan Bwijcksluis en het maken van een brug van gewapend beton in dat weg gedeelte met bijkomende werken onder de gemeente Zijpe, Laagste inschrijver was P. Daalders, aan nemersbedrijf N.V. te Alkmaar voor f 48,972. VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN. Naar aanleiding van de 25-jarige Echtver- eeniging en het 20-jarig lidmaatschap van bovengenoemde Vereeniging zal door de afd. Zang van „Onderling Genoegen", met mede werking van de Jeugdfanfare 't Oosterkwar tier. een serenade gebracht worden aan het echtpaar Bronkhorst. wonende aan de Har- menjansstraat. op Dinsdagavond 20 Juli van 7.30 tot 8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) SLANKMAKENDE JAPON. No. 882; maat 48. Het is voor de „niet zoo slanke" dame altijd moeilijk een vlot japonnetje te vinden, dat geschikt is voor de warme dagen. Meestal verv.alt men steeds in dezelfde modellen. Geheel afwijkend van de gewone model len voor corpulente dames en toch slank af- kleedend is het patroon, waarvan hiernaast de afbeelding is gegeven. Het geheel is zeer eenvoudig gehouden. Als materiaal kan men waschbaar katoen, zijden linnen, matting, shantung of crêpe de chine kiezen. Het aar digst is een niet te lichte kleur. Daarop steekt dan het garnituurtje van ivoorkleu rige crêpe satijn, gegarneerd met een geplis- seerd strookje bijzonder goed af. Benoodigd: 4 M. stof van 90 cM. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 48: bo venwijdte: 112 c.M.; taillewijdte: 96 c.M. en heupwijdte: 128 c.M. Door het al of niet aan knippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Knip patronen zijn altijd zonder naden; wanneer de maten van het patroon dus overeenkomen met de eigen maten, moeten de naden in ieder geval aangeknipt worden. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 39.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13