Turkish delight. Lichtstad-flitsen. Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16584 Verschijnt Hagelijks. behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 17 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 022, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72»/i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaaroe 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—» HEDEN: 14 PAGINA'S. Het misgewas der tulpen. Hooge prijzen op de eerste Bloembollen veiling te Hillegom. Vrijdag werd in het veilingsgebouw der Coöp. Veilingvereeniging „Hillegom" de eer ste toloembollenveiling van leverbare bloem bollen gehouden. De belangstelling was bui tengewoon groot; er waren eenige honder den koopers. Voor alle soorten werden zeer hooge prijzen besteed; minimumprijzen be staan niet meer en er bleef geen tulp onver kocht. Wel een hewijs van het misgewas in de tulpen, hetgeen voor de exporteurs zeer zeker als een groote strop te beschouwen is. Er zal dan ook heel wat zorg zijn om de bui- tenlandsche afnemers eenigermate tevreden te stellen, terwijl het maken van winst dit jaar voor de meesten exporteurs wel tot de vrome wenschen zal behooren. Als voorbeeld van hooge prijzen noemen wij o.m.: Brillant Star z. 11 f 3.05, Couleur Cardinal z. 12 f 3.45, z. 11 f 2.85; Fred. Moore z. 12 f 2.30; Witte Due Max z. 11 f 2.20; Mu- rillo z. 12 f 2.85; Wm. Pitt z. 12 f 3.70; Parkiet Fantasy z. 11 f 3.90; Triump Alberio z. 12 f 4.50 enz. Het jubileum van inspecteur Sauer. Serenade voor zijn woning. Zooals wij wel veronderstelden is het zilve ren jubileum van den heer J. J. Sauer, inspec teur van politie eerste klas, niet onopgemerkt voorbij gegaan. De jubilaris is 's morgens ten stadhuize door den loco-burgemeester, den heer W. J. B. van Liemt, op zeer waardeerende wijze toegespro ken, waarbij hem de gebruikelijke gratificatie onder couvert werd overhandigd. Van zijn su perieuren, collega's en overig politiepersoneel ontving hij vele geluk wenschen. De commissa ris, de heer E. H. Tenckinck, die met verlof is, zond een schriftelijke felicitatie. Vrijdagavond werd den jubilaris voor zijn woning aan de Wouwermanstraat door de Po litie Muziekvereeniging een serenade gebracht, die uiteraard veel belangstelling trok. De hoofd inspecteurs M. Woud en G. A. Draijer en vele inspecteurs kwamen hem persoonlijk felicitee- ren. Namens de collega's wenschte de heer P. van Tongeren, inspecteur eerste klas, den jubi laris op bijzonder hartelijke wijze geluk, op de gemoedelijik-hartelijke manier, zooals we dit van hem kennen. Deze felicitatie ging van een fraaie lichtkroon vergezeld. De heer Sauer ontving verder een groot aantal bloemstukken en van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond voor den Dienst- hond een wandelstok en rookstandaard. Ook de H.F.C. „Haarlem", waarvan de jubi laris een enthousiast lid is, liet zich niet on betuigd. Door het bestuur werd hij gefelici teerd; tenslotte mocht hij van den trainer van het Nederlandsch elftal ook een gelukwensch in ontvangst nemen. Het is voor den heer Sauer een mooie dag geweest. De tunnel bij bet station Bloeinendaal. Waarschijnlijk over twee maanden gereed. Naar wij vernemen zal de tunnel bij het station Bloemendaal zeer waarschijnlijk over twee maanden gereed zijn. Dit zal een groote verbetering beteekenen voor de bewoners van Haarlem-Noord, die dan van deze directe verbinding met Bloemendaal gebruik gillen kunnen maken. Er wordt geregeld aan voorts ewerkt. hetgeen niet altijd even gemakkelijk gaat, 'daar natuurlijk de treinenloop gaande gehouden moet worden. Chr. Geref. Mannen vereenigingen in Nederland. Bondsdag te Haarlem. De Bond van Christ. Geref. Mannenvereeni- gingen in Nederland hield Donderdag te Haarlem zijn jaarlijkschen bondsdag. In de morgenvergadering werden de huis houdelijke zaken afgedaan. De jaarversla gen van secretaris en penningmeester de heeren K. Frugte van Amsterdam-O. en A. Kool van Dordrecht, werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. Het verslag van den secretaris maakt melding van 27 aangesloten vereenigingen met 460 leden. Het aantal vereenigingen steeg met 7 nl. die te Aalsmeer, Amersfoort, Den Haag-C., Oosterbeek, Rotterdam, Schie dam en Zaanslag. Tot voorzitter werd gekozen het Tweede- Kamerlid, ds. C. v. d. Zaal in Den Haag; tot leden van het bondsbestuur werden herko zen de heeren K. Frugte en M. Kreuzen te Amsterdam-W. en gekozen de heer G. Boer- rigter te Deventer. Aangenomen werd een nieuw bondsreglement dat direct geldigheid hebben zal. Een commissie werd benoemd bij wie nog amendementen kunnen worden in gediend. Een voorstel-IJmuiden om de bonds dagen voortaan op een Chr. feestdag te hou den werd verworpen. Eveneens werd verwor pen een voorstel-Rotterdam om het initiatief te nemen tot vorming van een Centrale van vereenigingen in de Chr. Geref. kerk. Waardeerende woorden werden tot de ver gadering gericht door mej. M. A. Klomp van Haarlem namens den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen In de middagvergadering hield ds. W. Bij- leveld. Chr. Geref. predikant te Haarlem-C., een referaat over: Mr. I. da Costa en zijn be zwaren tegen den geest der eeuw. (In Turkije is een wet in werking getreden, volgens welke het voort aan verboden is, menschen op den rug te vervoeren.) Zij springt me acrobatisch vlug En bij verrassing op den rug. Zij breekt me haast doormidden; 'k Moet met haar rond de kamer gaan, Daar helpt geen lieve-moeder aan, Geen smeeken en geen bidden. Al ben ik haar dan nog zoo naast", Zij wurgt mij met haar handen haast Dan rukt ze aan mijn haren; Zorgvuldig door mij platgelegd En niet meer, onder ons gezegd, Zoo weeldrig als ze waren. Zij spoort mij aan tot grooter vaart Met ruw geweld: Nou, hort dan, paard, Ze knijpt me in mijn ooren; Ze wipt voortdurend op en neer, En geeft, niet eens, maar telkens weer, Mij deugdelijk de sporen. 'k Moet springen als een dolle stier, Tot haar uitbundige plezier. En dan.toch staande blijven; Als ze genoeg heeft van 't jolijt En plotsling van mijn rug af glijdt, Voel ik het aan den lijve. Intens vervuld van „teer gevoel" Zink ik aemechtig in een stoel, Als een echt postpaard hijgend; Mijn kleine meid begrijpt zoo niet, Dat 'k voor haar hippisch sportgebied Niet meer zoo ben geëigend. Ik wond ook al een ouder man, Die niet meer alles „dragen" kan, Ik wil haar dat niet toonen; Maar als zij nu nog zwaarder wordt, En dol blijft op de paardensport, Ga 'kin Turkije wonen. MODERNE WONINGEN TE HUUR Brouwersvaart b. d. Hyacintenlaan; 7 kamers, ruim uitzicht, 44.p. mnd. Inlichtingen op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dort- straat 90, Telefoon 16373. (Adv. ingez. Med.) De Werkloosheid. Ongunstige cijfers voor de Transport arbeiders. Hoewel in enkele bedrijven van een ople ving gesproken kan worden waardoor een ver mindering der werkloosheid wordt geconsta teerd. is er van eenige opleving in het trans portbedrijf nog niets te bemerken. Via den Centralen Bond van Transportarbeiders hier ter stede werd over de eerste zes maanden van dit jaar aan zijn leden meer uitkeering ver strekt dan over dezelfde periode van het vorig jaar. In 1936 werd namelijk uitgekeerd over het eerste halfjaar f 80037,95. terwijl het be drag over de eerste zes maanden van dit jaar f 88.881.60 is, alzoo werd in dit jaar meer uitgekeerd f 8,843.65. De toeneming der werkloosheid valt in het bijzonder waar te nemen bij de groep chauf feurs en verder bij de losse arbeiders. STAKING VAN HET PARIJSCHE HOTEL PERSONEEL WORDT VOORTGEZET. Tijdens een vergadering van het Parijsche hotelpersoneel werd geconstateerd, dat de werkgevers, die weigeren de sociale wetten toe te passen, in het bijzonder de wet op de 40- urige werkweek, van kwaden wil zijn. Derhalve werd besloten te blijven staken tot volledige Inwilliging van de eischen is verkregen. Quatorze Juillet. De groote parade bij de Are de Triomphe, de zeshonderd gevechtsvliegtuigen, de rijen daverende tanks, de zóóveel duizend solda ten, Spahi's, matrozen, paarden, kanonnen, President Lebrun, Koning Carol van Roeme nië en den Sultan van Marokko heb ik niet gezien. Maar 's avonds, in de koele schemering die als een zalige opluchting over de oververhitte stad viel, heb ik ergens in een volksbuurt voor een café gezeten, aan de vrijgelaten cirkel op het trottoir voor de danslustigen, bij een nasaal en telkens haperend gramo- foonmuziekje, onder de kinderlijk-feestelijke lampions en vlaggetjes en daar heb ik de Quatorze Juillet, Frankrijk's nationalen feestdag méé gevierd, al was 't dan voor een stijven Hollander een beetje onwennig om twee toffe jongens, met twee toffe petten scheef op hun glinsterende oogjes, met elkaar een java te zien dansen, alsof hun leven en het heil der republiek er van af hingen. De beroemdste, ècht-Parijsche liedjeszan gers, allemaal met een melodie op de lippen en een lach in de oogen, opgeklommen uit de somberste arbeiderswijken en de kleine wijk-schouwburgjes naar de roem van de immense revue-theaters, zijn op dezen Veer tienden teruggekeerd naar de plaatsen van hun jeugd en ze hebben daar, staande op een vrachtauto, of een gammele muziektent, voor hun oude buurtgenooten hun liedjes gezon gen. Marie Dubas, Fréhel. Maurice Cheva liertientallen anderen. Dat moet ge u eens indenken! Wat een vreugderoes datverwekte in Ménilmontant dat Maurice zélf daar kwam zingen, zóó in z'n glanzende auto weggestoven van het Ca sino de Paris waar hij avond-aan-avond voor de overvulde zaal triomfen oogst. Dat moet ge u nu eens indenken, wat dat was voor Ménilmontant: Maurice die daar ge zongen heeft van „Prosper" en „Y a d'la joie" op het kerkplein van de buurt, waar hij als kind met knikkers speelde. Is het niet héél verrassend, zélfs wanneer men de gehechtheid van den Parijzenaar aan zijn buurt kent, de trouw aan zijn „vieux quartier", dat daar rond dat plein, vier uur lang, vijftigduizend menschen hebben staan wachten op Maurice en z'n vijf liedjes, die ze allemaal al van uit den treure van de radio en de gramofoon kennen? Dat was de terugkeer van den man naar het oude huis. Marie Dubas' stond op een versierden slee perswagen voor het Métro-Station van Motte- Piquet-Grenelle, haar oude buurt. En vóór ze begon met haar liedjes zei ze ontroerd door den geluidversterker: „non, ce que je suis con tentewanneer ge eens wist hoe gelukkig ik ben dat ik vannacht temidden van jullie mag zingen, op zoo'n mooie Quatorze-Juillet- nacht, in het quartier waar ik mijn jeugd heb doorgebracht, in mijn quartier En wanneer het uit is en zij met moeite haar auto bereikt, roepen de menschen „merci, merci Marie" Wie denkt dat het volk van Parijs verwend is, omdat er geen stad ter wereld bestaat, waar zóó veel weelde en schittering zijn, zóó veel grootsche theaters en prachtige dans gelegenheden, die had dezen 14den Juli hier moeten zijn. En de overgave, het geluk en de heerlijkheid moeten zien, waarmee dit kinder lijke volk zijn vreugde-om-'t-leven uitdanste. Waarmee dikke papa's hun nóg dikkere huisvrouwen de platte handpalmen op de heupen legden en een java of een wals wèg- gaven dat hun voorhoofd en wangen er van glimmen en glanzen gingen. In iedere straat, waar ook, hingen wel wat vlaggetjes, wat papieren bloemranken en lampionkettingen en daar was dan Grand Bal Public, óp het plaveisel en met de abomina- belste muziek 't zij mechanisch, 't zij van een gelegenheidsstrijkjedie ge u maar den ken kunt. Het was een vreugde deze ware, onver- wende, kinderlijke vreugde te zien. Een genot bij te wonen hoe een Maurice Chevalier óp- trok met de menschen van zijn jeugd, hoe klein de groote Marie Dubas was toen ze in haar eigen buurt voor haar eigen menschen zingen kon. Dat was weer eens in alle drukkendheid van deze zware tijdende eeuwige glimlach en de eeuwige charme van Parijs en zyn volk. Een geluk om dat meegemaakt te nebben. Mr. E. ELIAS. PAARD EN WAGEN TE WATER, Vrijdagmiddag half vier schrikt een paard, gespannen voor een wagen met aardappelen, onderhet viaduct bij het Kenaupark van een trein. Het sloeg op hol en liep met wagen en al in het water aldaar, waarbij het ijzeren rasterwerk over een lengte van drie meter vernield werd. De bestuurder wist er nog juist bijtijds af te springen. Door middel van een motorboot werd het paard, dat nagenoeg geen letsel had gekregen, op het droge ge haald. Later is de wagen door een kraan wagen op den wal getrokken. Eenige aard appelen zijn verloren gegaan. EMIR ABDULLAH, die genoemd wordt als koning van den volgens het Britsche plan te vormen staat Palestina-Transjordanië. is hartstochtelijk liefhebber van het schaakspel. ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. Men schrijft ons: Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer E S. Frank, heeft ..de Commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en Omstreken" tot haar voorzitter benoemd den heer W. B. Smit, Directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst al hier die deze benoeming heeft aangenomen. In hem hoopt de Commissie een waardig op volger te vinden van den heer Frank, wiens gedachten altijd uitgingen naar het zieke en zwakke kind en die de belangen daarvan ook in deze Commissie gedurende een 20-tal jaren met groote liefde en trouw heeft behartigd. Het was Vrijdag in de grachten in onze stad weer zoogenaamd „kwaad water" waardoor een groote hoeveelheid levende en doode visch aan de oppervlakte kwam. Het spreekt van zelf, dat weldra vele liefhebbers kwamen op dagen, die de visch o.a. aan de Brouwersvaart met emmers en schepnetten uit het water haalden. De belangstelling voor deze buiten gewone vischvangst was heel groot. Aangehouden inbrekers. Zijn aan het bekennen gegaan. Eenige beruchte inbrekers, die te Haarlem vastgehouden worden, zijn aan het beken nen gegaan. Eén hunner bekende, met een „collega" in den nacht van 22 op 23 Juli ly22 te hebben ingebroken in een perceel aan de Nieuwe Gracht, waarbij een bedrag van f 125 werd gestolen. Een andere inbreker bekende, met een ka meraad in den nacht van 7 op 8 September 1936 te Sassenheim te hebben ingebroken. Hier was een nieuw Fongersfiets hun buit. Deze was al door de politie in beslag geno men. Een derde lid van het inbrekersgilde be kende, met twee anderen te hebben inge broken in een perceel aan het Donkere Spaarne. waarbij niets ontvreemd werd. Weer een andere inbreker bekende, met een ander gepoogd te hebben in te breken in het perceel van den heer H. aan den Burgwal 60. maar toen zij door een waakhond gestoord werden, waren zij ijlings op de vlucht ge slagen. zonder iets mee te nemen. Tenslotte bekende een der aangehouden misdadigers, ongeveer een jaar geleden met een vriend te hebben ingebroken in een per ceel aan de Stuyvesantstraat. Hier werd een geldkistje gestolen, waarin eenige papieren en waardelooze Duitsche bankbiljetten zaten. Van dezen diefstal was geen aangifte bij de politie gedaan. De politie zet het onderzoek voort, want er zullen nu nog wel meer misdrijven opgehel derd worden. Vrachtauto's na hotsing in brand gevlogen. Twee dooden. PADANG, 17 Juli. (Aneta-A.N.P.) Op den grooten weg van Solo naar Sawahloento zijn bij een botsing twee met benzine geladen vrachtauto's in brand gevlogen. Twee personen werden hierbij ge dood, terwijl er elf licht gewond wer den. AFSCHEIDSREDE DS. A. P. BARENDREGT D.s. A. P. Barendregt, predikant der Bap tistengemeente aan de Bakenessergracht denkt Zondag 25 Juli nam. 5 uur, zijn afscheidsrede uit te spreken. De bevestiging en intrede te Muntendam zullen plaats hebben op Zondag 1 Augustus. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. AMSTERDAM, 17 Juli. Vanmorgen is aan de De Ruyterkade een 14-jarige jongen bij het spelen in het water geraakt. Na vijf kwartier dreggen wist men den jongen weer boven te halen. Hij bleek toen reeds te zijn overleden. Het lijk is naar het Binnengasthuis over gebracht. Het woord is aan Louis Couperus: Het belachelijke is soms het ideale in ons menschen. De kinderlijkheid, die in ons blijft, man of vrouwis dik- toijls het hoog menschelijke. Verscherpt optreden der Japan ners in Noord-China? TOKIO, 17 Juli (D. N. B.) De eerste se cretaris van het Japansche kabinet, Kazami, heeft medegedeeld, dat de heden gehouden conferentie der vijf ministers eenstemmig heeft vastgesteld, dat een verdere vertraging der onderhandelingen tusschen de militaire autoriteiten van het Japansche garnizoen van Hopei en Tsjahar voor Japan onduldbaar is. De regeering heeft derhalve tot maatregelen besloten om het resultaat der onderhandelin gen te bespoedigen. In politieke kringen hecht men groote beteekenis aan de mededeling van Kazami. Men gelooft een scher pere houding der Japansche regee ring ten opzichte van de Noord-Chi- neesche kwestie te kunnen verwach ten. Bijzonderheden over de maatre gelen waartoe besloten is zijn echter nog niet bekend. Nog wordt gezocht naar Amelia Earhart. Waarschijnlijk zal de „Lexington" zijn nasporingen heden moeten staken. Vrijdag hebben 42 vliegtuigen van het vliegtuigmoederschip „Lexington" tevergeefs gezocht naar het toestel van Amelia Ear hart. Men vreest, dat de „Lexington" ge noodzaakt zal zijn de nasporingen vandaag op te geven, wegens gebrek aan voldoende brandstof. WEER EEN SOVJET-AUTORITEIT IN ONGENADE. MOSKOU, 17 Juli (Havas). Het bestuur van het Centraal Uitvoerend Comité der Sov jet Unie heeft besloten de plaats Sulimof in het district Ordjonikidze te verdoopen tot Jejovo Tsjerkesk. Dit besluit bevestigt de ge ruchten, dat Danil Sulimof, voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der betreffen de nevenrepubliek, vroeger lid van het Cen traal Uitvoerend Comité en van het Centrale Partijbestuur, in ongenade is gevallen. Spoorwegcatastrofe in Britscli- Indië. Groot aantal reizigers om het leven gekomen. PATNA. 17 Juli (Reuter). Op 15 mijlen afstand van Patna ls een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij, volgens de voorloopige berich ten, honderd reizigers om het leven zijn gekomen en 200 gewond zijn. De locomotief van de trein ontspoorde en viel van een hoogte af, waarna drie rijtuigen omvielen. Nader meldt Reuter, dat alle Europeesche inzittenden van den verongelukten trein on gedeerd zijn gebleven. Onder de slachtoffers heeft men reeds de lijken gevonden van zes vrouwen en een kind. pag. Op de bloembollenveilingen worden hooge prijzen betaald. 1 en 3 Er zijn veel transportarbeiders te Haar lem werkloos. 2 Zandvoort wil vooruit streven. 2 Juni was een goede maand voor de schat kist. 3 De spanning in het Verre Oosten is weer toegenomen. 4 Het Tsjechische kabinet-Hodza is afge treden. 4 De non-interventiecommissie heeft de Britsche voorstellen als basis voor on derhandelingen aanvaard. 4 Bioscopen 6 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Lichtstad-flitsen 2 P. v. d. Hem: De Chineezen in de ver drukking 3 A. D. L.: Amsterdamsche aspecten 3 W. Glastra: De Wartburg, monument van Duitsche cultuur. 4 Twee Nedcrlandsche padvinders in Ame rika. 5 H. D. Vertelling: De slapende Gast. 5 C. Sipkes: Met de N. J. N. naar Petten. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 6 Financieel-economisch weekoverzicht: Onze exportmarkt. 7 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof 7 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 9 Dr: M. Euwe: Petrow, de verrassing van Kemeri 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jo

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1