ZANDVOORT VOORUIT! Vijverpark in het duin. VAN HOUTEN'S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE ZATERDAG 17 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Mooie toegang kampeerterrein. Verbetering van den Strandweg. Burgemeester H. van Alphen. Persconferentie bij den Burgemeester. e Burgemeester van Zand- voort, de heer H. van Alphen, heeft Vrijdagmiddag verte genwoordigers van de pers uitgenoodigd om hen te laten zien, wat den laatsten tijd in onze badplaats ge daan is, teneinde vreemdelingen hier heen te krijgen. Het was op dezen 16den Juli, dus bijna midden in het hoogseizoen, guur en regen achtig weer. Welk een tegenstelling met Don derdag, toen er een tropische hitte heerschte. „Volgens de Zandvoorters is het vandaag een verloren dag", zei de Burgemeester. „Maar als het publiek straks door middel van de pers verneemt, welke aantrekkelijke dingen hier den laatsten tijd voor landgenoot en vreemde ling tot stand zijn gekomen, dan geloof ik veeleer dat het voor Zandvoort een voordeelige dag zal blijken geweest te -zijn!" Het Vijverpark. Het is dan ook niet gering, wat de Burge meester, vergezeld van de wethouders Siegers en Van der Moolen en de raadsleden Groen en Van Rijnberk, ons liet zien. Per auto ging de tocht eerst naar het eind van de Vondelstraat achter het Grand Hotel, waar de ingang is van het prachtige Vijver park, dat daar midden in het uitgestrekte duingebied is aangelegd, uitgevoerd in werk verschaffing. Het is hier wel een zeldzaam fraai stukje natuur geworden. Er is een vijver gekomen van ongeveer 1.80 M. diep, waarin mooie karpers rondzwemmen. In het midden ligt een groot duin-eiland, dat ongerept is ge bleven, maar waarvan toch een groot gedeelte nog zal worden afgegraven, waardoor de plan ten weer tot hun recht kunnen komen en men een beter kijkje op den weg er omheen krijgt. Er is ruim een jaar aan gewerkt. „Het is de bedoeling", zei de Burgemeester, „dat hier later een restaurant met terrassen gebouwd zal worden om te verpachten. De vij ver kan dan door kanovaarders gebruikt wor den en 's winters voor ijsbaan dienst doen, als er dan tenminste eens ijs wil komen!" Over een uitgestrektheid van twaalf H.A. is de omgeving van den vijver beplant met den nen, waarmee men reeds tien jaar geleden begonnen is. Er staan hier drie soorten den nen, namelijk de gewone grove Hollandsche den, de Corsicaansche Pinus Laricia en de Oostenrijksche Pinus Austriaca. Het is frap pant te zien, hoeveel weliger dennen op be schutte plekken groeien, dan op plaatsen, waar de Westenwind vrij toegang heeft. Hier zal geen speeltuin komen, omdat er reeds een in de nabijheid staat. Door het Vijverpark slingeren gemakkelijk begaanbare, glooiende paadjes en men is niet karig geweest met het plaatsen van banken op de plaatsen, waar men het best van de fraaie vergezichten kan genieten. Op vele plekken krijgen de bezoekers onverwacht een kijkje op de zee. Het is waar. dat men op een zeker ge deelte ook het uitzicht heeft op de reeds vaak besproken varkenshokken en de belt, „maar ook daar komt verandering in", zei de Burge meester; „voor hen, die varkens willen houden, zullen sanitaire hokken worden gemaakt en ook met de belt houden we ons bezig. Er is hier nog zooveel te doen, maar alles kan niet te gelijk; de financieele toestand belet het". Het ligt ook in de bedoeling, een weg om het Vijverpark heen te leggen; de grond is daar voor al vrij gehouden. Het blijkt, dat het publiek met dit nieuwe park, dat pas sinds een paar weken is open gesteld, ten zeerste is ingenomen. In tijd van veertien dagen hebben er reeds 450 perso nen vertoefd. De kosten zijn dan ook wel ge ring: voor slechts tien cent kan men een ge- heelen dag in dit mooie Zandvoortsche natuur reservaat doorbrengen en voor een langer verblijf is een zeer gereduceerde prijs vastge steld. We kunnen onzen lezers met klem aan raden. er eens een bezoek te brengen; we zijn er zeker van, dat ze weer spoedig terug zullen komen. Het kampeerterrein. De tocht werd vervolgens voortgezet naar den j.l. Zondag geopenden nieuwen toegangs weg naar het ruime kampeerterrein, waar over reeds eerder bijzonderheden in ons blad gepubliceerd zijn. In het nieuwe politieposthuis werden ons door den vriendelijken en gemoedelijken, poli tieman-bewaker verschillende interessante dingen verteld. De Ned. Maatschappij voor Rij wielstalling zal hier een gelegenheid maken voor het stallen van 680 fietsen. Men zal er ook kunnen repareeren; er komen een toilet en een hokje voor controle. De rijwielen, die hier gestald worden, zijn ook verzekerd. De kam peerders zijn met een en ander ten zeerste in hun schik. Ze hebben zelfs reeds den wensch te kennen gegeven er 's winters hun tenten op te bergen. De Burgemeester is er van overtuigd, dat deze onderneming rendabel zal zijn. De leden van de Kampeerdersvereenigingen „Licht en Vrijheid" en „Hygiea" hebben hier hun tenten opgeslagen. Er staan er nu al 195 van vijf a zes meter lang. Er is plaats voor niet minder dan 300 tenten. Aan weerszijden van dit flinke terrein staat een groote tent, waai de tijdelijke Zandvoortsche ingezetenen hun levensbehoeften van den meest verschillenden aard kunnen koopen. De namen van alle kampeerders worden in een register ingeschre ven en elke tent krijgt een nummer. Hier heerschen de volmaaktste orde en reinheid, 's Avonds na elf uur mag niet meer gezongen of gemusiceerd worden. Alle tenten zien er van buiten en van binnen keurig uit. Er zijn er bij, die zelfs hun geraniums meenemen. We werden in de gelegenheid gesteld, de tent van een Amsterdamsche familie te bezichtigen en konden ons zoo levendig indenken, hoezeer de menschen. die in nauwe straten in een groote stad wonen, hier genieten, gezondheid p" le venslust opdoen. 1 Men vereenigt hier ook het aangename met het nuttige; er wordt geoefend in het redden van drenkelingen enz. Het oude politieposthuis wordt dan ook voor de Reddingbrigade inge richt. Met dit gure weer zaten de menschen bin nen achter de kleine vensters. Een hunner liet ons zien, dat het hem aan niets ontbreekt; hij zat genoegelijk het juist bezorgde nummer van Haarlem's Dagblad te lezen. De Strandweg verfraaid. Daarna werd een bezoek gebracht aan den Strandweg om te zien, hoezeer de toestand aan de rechterzijde, waar vroeger de kleine winkeltjes stonden, verbeterd en verfraaid is, dank zij de financieele tegemoetkoming van baron Von der Heydt en anderen. Geheel in overeenstemming met den gevel van Café „Muluru" hebben de aannemers Keizer en Keur daar een keurig politie- en gemakhuis gebouwd. Ook hier is hard gewerkt; eenigen tijd zelfs met een dag en nachtploeg, omdat er onverwachte stagnatie was ontstaan; bij het zand weggraven moest rekening worden gehouden met verschillende leidingen, die daar in den grond gevonden werden. En ook met den aanvoer van materialen, waarvan er sommige uit het buitenland moesten komen, ging het niet erg vlot. Het is nu echter bijna gereed en het mag gezien worden! De toilet ten en urinoirs een flink aantal zijn keurig in orde. En het politieposthuis is bij zonder practisch ingericht. Er is een cel, een lokaal voor eerste hulp, de Reddingsbrigade kan hier werken en er is een aardig gemeubi leerd vertrek, waar de zoekgeraakte kindertjes een vriendelijk tijdelijk onderkomen kunnen krijgen. Vóór het nieuwe gebouw is een verhoogd voetpad een soort promenade aangebracht waarop ook eenige lange, gemakkelijke banken zijn geplaatst, vanwaar men een aardig kijkje op het drukke gedoe op den Strandweg heeft. Boven op de balustrade komen vier lantaarns. De Burgemeester deelde ons mede, dat het de bedoeling is, aan den Zuidkant van dezen weg. waar nu nog de leelijke schuine muur ligt, iets dergelijks te maken. Menschen, die hier eenige jaren niet ge weest zijn, zullen den gemodemïseerden Strandweg dan niet gemakkelijk herkennen! Het Zuiderbad. De excursie ging tenslotte naar het Zuider bad, waar Burgemeester Van Alphen, terwijl versnaperingen werden rondgediend, een en ander over het zwemmen van de deelnemers aan de Wereldjamboree meedeelde. Terecht werd verondersteld, dat deze padvinders, die immers over het algemeen flinke jongens zijn, gaarne in zee willen zwemmen. Oorspronkelijk was bepaald, dat zij bij paal 69 (twee K.M. ten zuiden van het Zuiderbad) in zee zouden kun nen gaan, op vijf K.M. afstand van het Jam boreeterrein aan de Bekslaan verwijderd. Maar daar was natuurlijk heelemaal geen accomo- datie; er zouden moeten komen; een pomp, een tent voor doktershulp, telefoon enz. De minister van Financiën had reeds toestemming gegeven .om daarvoor een stuk strand van 200 a 250 M. af te zetten. Een Zandvoortsche strandpachter was genegen, er een flinke hou ten tent te bouwen, onder de begrijpelijke voorwaarde, dat hij dan den alleenverkoop van consumptie enz. zou krijgen. En voor de veiligheid zou worden gezorgd door oud-pad- vinders, die in het bezit zijn van verschillen de diploma's, bijvoorbeeld voor reddend zwemmen. De leiding van de Jamboree wilde een groep van duizend padvinders tot het bad toelaten. Na een bespreking tusschen den Burgemees ter en de leiding werd echter besloten, dat de jongelui niet bij paal 69 zouden zwemmen, maar bij het Zuiderbad, waar immers ver trouwd en geschoold personeel en alle moge lijke comfort aanwezig zijn. En dit zwemmen kan gratis geschieden van 's morgens tien tot 's middags drie uur. Wie buiten deze uren wil zwemmen, kan dit doen tegen betaling van slechts tien cent. Voor deze gelegenheid zullen er extra personeel en booten komen. „De pad vinders zullen hier dan ook absoluut veilig kunnen zwemmen", zei de Burgemeester. „Voor hen, die buiten het voor hen bestemde gedeelte in zee willen gaan, kan het gemeente bestuur van Zandvoort geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. Het is waar, dat de af stand van het Jamboree-terrein tot het Zui derbad vrij groot is, maar een onoverkomelijk bezwaar is dit toch niet. De Nederlandsche pad vinders hebben natuurlijk een fiets en ook kan men per trein van het Jamboree-terrein naar Zandvoort komen. Getracht was, gedurende die weken een autobusverbinding te krijgen, maar geen enkele verhuurder heeft in de druk ke dagen van begin Augustus de beschikking over een voldoende aantal autobussen voor zulk een massa-vervoer. Dat de padvinders echter in zee komen zwemmen, is wel zeker. Het Zuiderbad is ge reed. hen te ontvangen. De heer Bolwidt, directeur van het Zuider bad, deelde verblijdende bijzonderheden over de exploitatie van dit bad mede. Er zijn hier nu al, dank zij vooral het mooie weer in Juni, waarbij bovendien drie prachtige Zondagen waren, ongeveer 6000 baden genomen; dat is veel meer dan het vorig jaar in dezen tijd. En ook de verkoop van abonnementen neemt steeds toe. De aantrekkelijkheid van het Zui derbad is bovendien vergroot, omdat er een kapperszaak in gevestigd is en een kiosk voor den verkoop van tijdschriften enz. De accomo- datle zoowel binnen als buiten het bad heeft ook een belangrijke verbetering ondergaan. Maar het weer moet toch meewerken. „Geef ons zon en het gaat Zandvoort goed!" heeft Burgemeester Van Alphen eens gezegd en wij zeggen het hem na- EXAMENS. PROTESTANTSCH CHRISTELIJKE NIJVER HEIDSSCHOOL TE HAARLEM. Het diploma „Huishoudkundige" werd heden uitgereikt aan E. Beekman, Bloemendaal; C. W. Blankenberg, IJmuiden; J. Büller, Bever wijk; V. L. Bielke, Haarlem; E. M. P. Dolle man, Santpoort; P. Duys, Hillegom; E. F. Hau- ber, Haarlem; P. T. Heussevelt, Heemstede; M. T. King. Heemstede; M. A. koper, Zand voort: J. M. Muller van Brake! Haarlem; E. van Oosterzee. Aerdenhout; C. Roodenburg, Haarlem; J. F. Stoutenbeek, Beverwijk; C. H. Stuïvenberg, Haarlem; J. Verheul, Overveen; M. Weenink en M. M. R. Wuis, beiden te Haarlem. Afgewezen geen. Het diploma „Hulp in de Huishouding" be haalden: N. Boon, A. van Dusschoten S. Franken, allen te Haarlem; H. J. Giesselbach, Santpoort: G. E. Goldschmeding. C. Minsart, E. Quivooy, H. Quivooy, J. Sloot, allen te Haarlem; G. J. van Telgen, Bloemendaal; A. De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 769.5 m.M. te Rochefort en Avord Laagste 757.3 m.M. te Jan Mayen. De barometers zijn in het geheele waarne mingsgebied aanzienlijk gestegen en zijn groo- tendeels nog stijgende. Over Engeland en Schotland ontwikkelde zich een rug van hoo- gen luchtdruk met standen boven 765 m.M. De depressiekern welke gisteren bewesten Ierland lag, trok naar het Noorden en werd minder 'diep. In Scandinavië waaien zwakke winden met meest licht bewolkte lucht, alleen langs het Zuidelijke deel van de Noorsche kust is de lucht betrokken met regen, ook in Ierland en West-Engeland valt plaatselijk nog lichte regen evenals in de omgeving van de Duitsche bocht. Overigens is in het geheele waarne mingsgebied de lucht opgeklaard met zwakke winden uit uiteenloopende richtingen. De temperatuur is in Duitschland vrij aan zienlijk gedaald, in Scandinavië en op de Brit- sche eilanden is zij gestegen, overigens loopen de veranderingen uiteen. Voor onze omgeving wordt meest zwakke, veranderlijke wind verwacht, later uit Zuide lijke richtingen met waarschijnlijk droog weer en eenige stijging van temperatuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 757 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit, Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 9.48 uur; n.m. 22.23 uur. Strand berijdbaar van 14.4520.30 uur. Zondag v.m. 11.04 uur; n.m. 23.35 uur. Strand berijdbaar van 16.0021.30 uur. Maandag v m. uur; n.m. 12.18 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.15 uur. S. Verplanken, Overveen; E. H. van Vliet, Santpoort; K. A. de Vries, Velsen; J. W. Zon- nenberg en L. C. Zuurendonk, te Haarlem: W. G. Wallenburg. Heemstede. Het praktijkdiploma hulp in de huishouding verkreeg G. H. Drommel, Haarlem. Afgewe zen 2. R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL TE HAARLEM. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het- leeraresexamen N. a. (linnennaaïen en cos- tuumnaaien) de dames: J. Drenth, Oude Pe- kela, C. Faase, Haarlem, A. Gerritsma, Am sterdam, D. Lammers, Uden, C. v. d. Linden, St. Oedenrode, W, Ploegmakers, Dommelen, C. Schoorl, Lisse, C. Spierenburg, Haarlem, N. Vorwerk, Zierikzee, M. Vloeybergh, Hel mond. Afgewezen geen. Geslaagd voor het practisch gedeelte van 't leeraresexamen N. a: C. Faase, Haarlem, A. Gerritsma, Amsterdam, D. Lammers, Uden C. v. d. Linden, St. Oedenrode, M. Luitingh, Haarlem, N. Vorwerk, Zierikzee, R. Wirtz, Lei den. Afgewezen 1. Geslaagd voor het derde deel van het leera resexamen N. a. art. 38 de dames: C. Faase, Haarlem, D. Lammers, Uden, C. v. d. Linden, St. Oedenrode, M. Luitingh, Haarlem, N. Vor werk, Zierikzee, R. Wirtz, Leiden. Afgewezen 1. Het getuigschrift voor „Huishoudkundige" werd uitgereikt aan: N. van Büchem, M. Cor net, B. Huinink, M. Luypen, A. M. Roozen, J. Scholte, M. Schous, L. Smit, N. de Smet, M. van Straten, J. Vasen, H. Veerman, A. Voss, F. Wouterlood. Afgewezen geen. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" aan: C. Aukes, B. Beelen, T. Boon, M. Bruin, Tr. Creemes, E. Hazenberg, M. Th. Hazenberg, W. Klippel, I. Koop, P. Koster, A. Pronk, G. Rhee. Afgewezen geen. Het getuigschrift voor „Costuumnaaister" aan T. Barnhoom, M. Elzinga, M. Gloerïeh, A. Lutgerink, T. Toeset, N. Tromp. Afgewe zen 1. Het getuigschrift „namiddagcursus" aan: M. Barnhoom, M. Elferink, M. Kroon, herexamen 2, afgewezen 2. Het getuigschrift voor den 2-jarigen avond cursus aan: M. van Doorn, Fr. Goossens, A. Goossen, R. Goossens. C. Portegies, Tr. van Putten, M. Scheurs, Tr. v. d. Veldt, M. Willemse met één leerlinge wordt 't examen voortgezet. AGENDA ZATERDAG 17 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Obsessie, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Hallo, hier Amerika. 2.30, 7 en 9.15 uur: Cinema Palace: Joel Mc.Craa in: Als man nen begeeren. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lili Darvos en Attila Hörbiger in: Het dagboek van Maria Bash- kirtseff. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum- Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 18 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. MAANDAG 19 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.-! Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 17 Juli 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 23 Juli zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. H. J. M. Bartels, Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek. Klever- oarkweg 13. Tel. 11793. J. W Florijn. Groote Houtstraat 78 i'elei 10500. Teyler Apotheek, W. C. Keizer, Teyler- plein 79. Telef. 17946. (Adv. Ingez. Med.) Wereld Jamboree 1937. Maatregelen voor kaartverkoop.. Kaarten voor de tribune op spitsdagen. Bij het werk voor de inrichting van het kamp en de voorbereiding van de ontvangst der buitenlandsche en inheemsche gasten is het aan het Hoofdkwartier van de Jamboree niet mogelijk, alle vragen aangaande de rege ling betreffende den verkoop van plaatsen voor tribunes op den dag van de opening op 31 Juli en op den 2en bezoekdag der Koningin, tevens Welpendag, op 4 Augustus individueel te beantwoorden. Zooals reeds is bekend ge maakt, zal de Koningin op 31 Juli de Jam boree openen. Het aantal plaatsen op de tribunes is uiter aard beperkt. Er zijn 6000 zitplaatsen en 7000 staanplaatsen. In verband met den stroom van verzoeken, zoowel uit Nederland als uit het buitenland om plaatsen te reserveeren voor de „March Past", het défilé van de 28.000 pad vinders uit alle oorden der wereld en de Rally, is de Jamboreeleiding teruggekomen op het aanvankelijk voornemen om geen plaatsen vooraf uit te geven, doch slechts op het ter rein de plaatsen té verkoopen, zoolang er ruimte beschikbaar blijft. Er zal thans ten gerieve van hen die zekerheid willen hebben, dat zij, op het terrein aanwezig, op een plaats op de tribune kunnen rekenen, een voorver koop worden gehouden. Met inbegrip van den entreeprijs voor het terrein en de portikosten voor toezending van de bestelde kaart, kost een bewijs van toegang tot het- kamp en tot de zit plaatsen-tribune f2,56, terwijl voor fl,56 een een toegangskaart tot het kamp en de staan- tribune wordt gezonden. Betaling kan uitsluitend geschieden op de girorekening van het Hoofdkwartier van de Wereld Jamboree 1937 te Bloemendaal-Vo gelenzang: 271885.' Duidelijk moet worden ver meld of kaarten voor 31 Juli of voor 4 Augus tus worden gewenscht. De plaatsen worden toegewezen in volgorde van de ontvangen giro-overschrijvingen. Het Indische contingent. Woensdagochtend bij aankomst van het Ned. Indische Contingent op het Tournooi- veld in Den Haag, voor zij opmarcheerden naar het Ministerie van Koloniën, mochten de jongens van Hotel Le Vieux Doelen direct al een groote gastvrijheid genieten. Na de excursie in Scheveningen werd ge reden naar het Hercotroephuis te Wassenaar. Jhr. Ocker Repelaar heeft dit prachtige jeugd- verblijf ter beschikking van het Indische Contingent gesteld. Zaterdagochtend zullen de Ned.-Indische Verkenners per trein naar Hilversum yer- trekken. Zij worden ontvangen door den Dis trictscommissaris der N. P. V. en een delegatie van Hilversumsche Padvinders. Gezamenlijk zal dan naar het troephuis in de Torenlaan worden gemarcheerd. Zondag 18 Juli wordt een bezoek aan Am sterdam gebracht. De Indische Verkenners worden ontvangen door een delegatie van Amsterdamsche Padvinders en leiders. Onder leiding van ter plaatse deskundige padvinders worden te voet in verschillende groepen excursies gemaakt door Amsterdam. Om 12 uur komen de Indische Padvinders samen in het Koloniaal Instituut, welk insti tuut een lunch, bezoek aan het Museum en een filmvertooning aangeboden heeft. Des mid dags maken de Padvinders zich op om bij het graf van Admiraal de Ruyter een krans te leggen, waarna een bezoek aan Schiphol op het programma staat. Door bemiddeling van de afdeeling Amsterdam N.R.V. wordt aan het Indische Contingent op Schiphol een diner aangeboden. Des avonds kampvuur met de Amsterdam sche padvinders, waarna te half tien naar Hilversum wordt vertrokken. Zeeverkenners: een waterkamp aan de Ringvaart. Volle aandacht wordt geschonken aan de belangen van de Zeeverkenners. Tegenover den ingang van het Jamboree- kamp is een terrein gehuurd, waar kano's en wherries op het droge kunnen worden ge haald. Op de Trekvaart in de onmiddellijke omgeving van het Jamboreeterrein zullen de Zeeverkenners hun spel spelen (kanoraces, kano-estafette, walvischvangst, enz., enz.) De Versierde en verlichte vaartuigen zullen 6 Augustus des avonds voor de bezoekers van het Jamboreeterrein een attractie te meer zijn. Voor 't zeilen leent de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder zich veel beter dan de trekvaart, zoodat het grootere materieel op de Ringvaart zal blijven. Hier wordt een waterkamp ingericht op den Westelijken oever van den Ringvaart, achter het Huis te Bennebroek. Het waterkamp komt te staan on der leiding van den heer J. J. Ellerman, die in 1932 eveneens met het waterkamp belast was. Teneinde het verblijf van de buitenland sche Zeeverkenners en van de Nederlandsche Zeeverkenners in Vogelenzang zoo aange naam mogelijk te doen zijn, werden enkele excursies ontworpen, los van de gemeen schappelijke tochten op 10, 11 en 12 Augus tus. De havens van Amsterdam, Rotterdam en IJmuiden zullen worden bezocht, evenals de jroote mailbooten van de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd. Op een tocht met een der grootste trawlers van de V.E.M. zullen 25 Zeeverkenners een indruk krijgen van het visschen op de Noordzee. De excursies en "net Zeeverkennerswerk op de trekvaart staan o.l.v. le luit. der Infanterie J. J. Wijnsouw, assistent-commissaris voor Zeeverkenners. Zaterdag 7 Augustus zal een gemeenschappelijke tocht worden gemaakt door de Zeeverkenners. Het motorschip „Prin ses Juliana" is door den directeur van het Onderwijsfonds, den heer G. de Jong ter be schikking gesteld en zal dezen tocht mede maken. Op dit Motorschip kunnen 200 ver kenners worden ingescheept, die geen gele genheid hadden hun eigen materiaal mede te nemen. De roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne" zal bestuursintroducties verleenen ian zeeverkenners, die met gieken e.d. kunnen omgaan. De aankomst der deelnemers. De 92 deelnemers uit Australië komen 28 Juli te Roosendaal aan, waar op 20 Juli ook de 60 deelnemers uit Armenië arriveeren. Op 30 Juli komen te Oldenzaal aan, de 70 deel nemers uit Finland, 350 uit Noorwegen en 800 uit Denemarken. Te Roosendaal komen 30 Juli aan o.a. de 2400 deelnemers uit Frank rijk, 800 uit België, 370 uit Luxemburg en 200 uit Zweden. Uit Engeland arriveeren 5189 deelnemers op 30 Juli, te Hoek van Holland en 31 Juli nog 2400 te Roosendaal. Eindelijk komen te Venlo op 30 Juli aan: 500 deelnemers uit Zwitserland, 700 uit Polen, 200 uit Roemenië, 300 uit Tsjecho Slowakije en de Padvinders uit Hongarije, wier aan tal nog onbekend is. Op 21 Juli reeds wordt een aantal Padvin ders verwacht uit Saba, de kleinste der Ne derlandsche Antillen. Zij komen te Amster dam aan per s.s. Crijnssen. Padvindstersgilde bezoekt de Jamboree. Op 6 Augustus a.s. zullen uit alle deelen van ons land de padvindsters en haar leid sters naar de Jamboree komen, om daar te defileeren voor de beide Chiefs: Lady en Lord Baden Powell. Na afloop daarvan zullen de padvindsters het Wereldkamp bezichtigen. Het défilé heeft plaats om 2 uur op het groote rally-terrein. In aansluiting op het défilé zal Lady Baden Powell, de Chief Guide, daar aan de Neder landsche Padvindsters een groote Padvind sters Wereldvlag uitreiken, die door de af deeling Vlissingen vervaardigd is en die in de komende maanden langs alle afdeelingen van het Nederlandsche Padvindstersgilde zal trekken, overgebracht door vlagescortes van de eene plaats naar de andere. De vlag zal in iedere afdeeling gedurende een plechtige „internationale" bijeenkomst te midden der padvindsters zijn. In die bijeenkomsten wordt gesproken over den band die Padvindster en Padvinders over de geheele wereld bindt en de groote idealen van de Padvinderij, waar van de wereldvlag de symbolen draagt. De Wereldvlag draagt n.l. in de kleuren blauw van de hemel en goud van de zon het drie- deelige klaverblad met de leid-sterren van de wet en belofte en de kompasnaald die om hoog wijst, gedragen door de vlam van de liefde voor de menschheid. Deze vlag, waaraan een oorkonde is be vestigd waarop ook Lady Baden Powell een opdracht schreef, zal extra waarde hebben voor het N.P.G. wanneer het die op 6 Augus tus uit de handen van de Chief Guide zelf zal mogen ontvangen. Na haar tocht langs de 75 afdeelingen van het Gild, zal de vlag op den internationalen Padvindstersdag: 22 Februari 1938, in het Haagsche Hoofdkwar tier worden binnen gedragen, waar vertegen woordigsters van alle afdeelingen haar zullen ontvangen. Als we het winkeldorp aan het begin van de groote oprijlaan doorgaan komen we eerst in subkamp 6. Op deze weide treffen we hoofdzakelijk een groote groep Engelschen, ongeveer 1200 in totaal, niet alleen uit Engeland zelf doch ook uit Barbados, Canada Palestina en een aantal Schotten. Met sub kamp 7 is dit kamp uiterst internationaal, want behalve genoemde Engelschen zijn er de Noren, Letten, Yougoslaven, Polen, Hol landers en jongens uit Luxemburg. Sub kamp 7, dat met no. 8 ten Noorden van Teylingerbosch ligt is nog gevarieerder be volkt: Noren. Japanners, Inwoners van Liechtenstein en Estland, Egyptenaren, Por- tugeezen. jongens uit Saba. Iran, Mexico, Lithauen. Verder Russen. Siameezen, Curra- cao'ers, jongens uit Engeland, Bermuda, Ja maica en Wales en een betrekkelijk gering contingent uit ons land. Een veertigtal Grieken kan men aantref fen in subkamp 5, dat ten Z.W. ligt van het zooeven besproken subkamp 6. De Belgen liggen nogal verspreid, doch het grootste aantal vindt men in subkamp 8. De Oosten rijkers zijn ondergebracht in de subkampen 3 en 9. Het bamboekamp van de dezer dagen gearriveerde Nederlandsch-Indiërs is gelegen in subkamp 4, dat ten W. van subkamp 6 ligt. Voor de goede jorganisatie heeft ieder sub kamp zijn eigen kleur(en), zoodat verwarring met bagage voorkomen wordt. De kisten moeten n.l. in de kleur van het subkamp uit gevoerd zijn. Het groote contingent Hongaren waarvan reeds een en ander in de pers werd meegedeeld, slaat zijn tenten op in no. 7, Amerika in no. 8. EEN NIEUWE FOLDER VAN „HAARLEM'S BLOEI". „Haarlem's Bloei", heeft een nieuwe folder uitgegeven in 4 talen. Bij de uitgave heeft de bedoeling voorgeze ten om, gedachtig de veelsoortige en uitge breide literatuur, welke er omtrent Haarlem bestaat, ditmaal eens op zoo kernachtig moge lijke wijze de aandacht op deze stad, haar lig ging en omgeving te vestigen. Om dezen re den is dan ook op de schoonheid en schilder achtigheid van het onvolprezen Kennemer- land in fotobeeld en teekening in hoofdzaak de aandacht gevestigd. PERSONALIA Voor de dezer dagen in Den Haag gehou den examens vanwege de K. N. T. V. slaagde voor het theoretisch gedeelte (viool) mej. Gré Scholte, leerlinge van den heer Jan Hoeben, te Haarlem. Tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Santpoort is benoemd de heer J. C. Aschoff, thans verbonden aan de Chr. school aan de Bakenessergracht te Haarlem. 3% procent obligatieleening geslaagd. Belangrijke reductie op alle inschrijvingen noodig. Bij de Vrijdag gehouden inschrijving op 606.000.3V® procent obligatiën der ge meente Velsen werd voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat op alle inschrijvingen een zeer belangrijke reductie moest worden toe-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2