Amsterdamsche aspecten, Schatkist had een goede maand. De Chineezen in de verdrukking ZATERDAG 17 JUL I 1937 HAARDE ATS DAGBEAD 3 WONDERDEUR-, en -GROSL-EYJ hooren bij elkaar Crosley, de fraaiste koelkast, met de meeste en laatste snufjes. Als extra voordeel de Wonder» deur; bijna 50% meer nuttige bergruimte! Alleen Crosley heeft de Wonderdeur. Vraagt brochure! p— N.V. KELLER MACDONALD De hoofdstad in den zomer. In de electrische tusschen Haarlem en de hoofdstad vingen we dezer dagen een brok stuk van een gesprek tusschen twee Engel- sche dames op: irAmsterdam is not so best in summer!" Zie, daar heb je 't nou! „Het is des zomers niet erg prettig in Amsterdam". En het zijn niet alleen buitenlanders, maar ook vele land- en zelfs stadgenooten, die deze mee ning wel eens ten beste geven endaar mee de plank leelijk misslaan! Wij willen ons niet aan locaal-chauvinisme schuldig maken, maar wij durven toch de overtuiging uit spreken, dat het tegendeel van de aange haalde bewering meer in overeenstemming met de werkelijkheid is. Uit een vergelijking met andere wereldsteden zal dit duidelijk blijken. Let maar eens op Parijs, Londen, New-York met hun verstikkende broeikas atmosfeer in deze dagen; daar steekt Am sterdam, dat wij toch wel in één adem met die andere metropolen mogen noemen, wel- dadig-gunstig bij af met zijn frissche open ligging, die van alle zijden den koelen wind van zee en polders doorlaat, met zijn water, dat het van alle kanten omspoelt en door drenkt, met zijn heerlijke groen, dat de rupsen ten spijt zijn machtige grachten gordels tooit. De verbijsterende misvatting, als zou Am sterdam in den zomer ongenietbaar zijn, is misschien te verklaren door de omstandig heid, dat het den zomer-als-attractie wel wat laat ontdekt heeft. Dit ligt 'm waar schijnlijk op zijn beurt weer in z'n onver- stoorbaren aard. Want Amsterdam is in de eerste plaats de werkstad, die zich om wei nig andere dingen dan den dagelij kschen ar beid bekommert. Zoo kunnen de studenten aan het feesten zijn, zonder dat men er zich een sikkepit van aantrekt. Zoo kan er een veemarkt jubileeren, het laat den Amster dammers koud. Roeifestijn op den Amstel zaliger nagedachtenis men kijkt er niet naar om. Uitgezonderd natuurlijk de kijk- lustigen-van-professie. Ook met den zomer hebben wij ons weinig bemoeid. Als hij ons dan eindelijk overvallen had als een dief in den nacht, dan wisten we er doorgaans weinig weg mee. Na eenige aarzeling verwisselden we gelaten ons wm- tersche goed voor lichter kleedij. gingen eens denken aan een ritje-met-de-open tram, een vaartochtje naar het Kalfje Schip hol of Zaandam en zij met den meesten on dernemingsgeest maakten zich op voor een reis naar Abcoude, Loosdrecht of zelfs Nijen- rode onze nieuwste pleisterplaats. De zwemmers en zeilers, de roeiers en hen gelaars vonden eveneens hun weg en het Gooi en de Noordzeekust hadden zoo hun vaste klanten. De terrassen op pleinen en aan den waterkant, de zitjes in de parken en aan den stadsrand waren gereserveerd voor de thuisblijvers. En dat was dan het zo- merprogram van Amsterdam! Daarin is nu zoo zoetjes aan wat verande ring gekomen. Er werd gezorgd voor wat le ven in de brouwerij. Dat begon vanzelfspre kend met een comité van eenige meneeren, die zeiden, dat het zoo niet langer kon, dat er wat moest worden gedaan, dat er iets moest te belèven zijn in de goede, oude stad, dat we dien kostelijken zomer toch maar niet zoo nonchalant over onzen kant konden laten gaan. En dat was de geboorte van de Zomerfeesten. v t En zoo kregen we Mengelberg in het Sta dion muziek als massasport! romanti sche gondelvaarten bij maneschijn, walmen de fakkelstoeten, kinderzang-voor-groote- menschen en wat dies meer zij. Er werd zelfs gedacht aan het maken van „een berg.... of iets dergelijks" (ra, ra, wat is dat?), ver lichting van den Dam, kanonschoten van de marine om onze klokken gelijk te zetten, maar na dit officieuze gedoe begon het ernst te worden, de gemeente, die inmiddels ook den zomer had ontdekt, stak er een stokje voor en sloeg zelf de hand aan den ploeg. Maar op een andere manier, zonder kunst en vliegwerk, zonder poespas, want dat zijn nu eenmaal dingen, waar een Amsterdam mer een broertje aan dood heeft. De stad zélf werd tot een zomerattractie gemaakt. Vijftig duizend boomen werden aangesleept en neer gepoot, zoomaar pardoes te midden van grauwe volksbuurten en een jaar later be gonnen we al serieus te denken aan een heuseh bosch, dat alle andere bosschen in de schaduw zou stellen, een record-bosch, want we duizelden van de getallen er Bosch plan-statistiek. Dorre zandvlakten werden in keurige plantsoenen herschapen, heel voor zichtig en met een zorg, die deed denken aan die der strandkinderen bij hun figuurwed strijd, natuurbaden werden kwistiglijk rond gestrooid en volkstuinen slingerden zich om den rand van de gemeentekom. De breede boulevards in het Zuiden en Westen kregen een extra beurt. Er kwam ook een bureau met een staf ambtenaren, die over dit alles een wakend oog hielden, en rekenmachines voor het tellen van de vreemdelingen, die op de stad zouden losstormen. En zoo was Am sterdam dan eindelijk zomer-minded ge worden. Neen, men zoeke niet in Amsterdam het monumentale, den bluf, de sensatie. Geen onafzienbare avenues, geen eerepoorten, geen hotelstakingen, geen hittegolven. Maar wel het intieme, het eenvoudige, het bescheidene. Het typische Amsterdam-van-de-binnen stad een waar openluchtmuseum van oude gevels en doorkijkjes het Amsterdam-van- de-stilte in de knusse hofjes en verdroomde hoekjes, het Amsterdam-van-het-parman- tige-groen op pleinen en in straten, in parkeji en aan den stadszoom, het forsche fonkel nieuwe, baksteen-roode Amsterdam-van-de- buitenwijken en voor alles Amsterdam-de- waterstad. Het rumoerige water van de ha vens, het ingetogen water van de grachten, het landelijke water van plassen en slooten, het wijde water van de zee aan het IJsel- meer. En ook het zwoegende en dreunende Amsterdam-van-den-arbeid en het rustige, bezonnen Amsterdam-van-de-kunst-en-de- studie. A In één woord: het is goed te leven in Am sterdam, ook en juist in den zomer. A. D. L. N.V. A. HILLEN'S SIGAREN- EN TABAKS FABRIEKEN VERKOCHT. Naar wij vernemen zijn de gebouwen van de N.V. A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabrie ken te Delft voor 51.300 gulden verkocht aan de N.V. Kon. Fabriek F. W. Braat, aldaar. VAN HET DAK GEVALLEN. De 34-jarige loodgieter M. Stoffel, uit Stam persgat. gemeente Oud-Gastel, is bij werk zaamheden op het dak van de beetwortel suikerfabriek „Dinteloord" van een hoogte van zestien meter gevallen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan de bekomen verwondin gen overleden. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. P. T. T. op Jamboree goed vertegenwoordigd. Het bijkantoor op het terrein wordt Maandag reeds geopend. Wanneer straks de groote Wereldjamboree 193? begint, zal het den uit alle deelen der we reld saamgestroomden bezoekers op het Jam boreeterrein te Vogelenzang aan P.T.T.-service niet ontbreken. Zij vinden daar allereerst een tijdelijk bij-P.T.T.-kantoor, dat op werkdagen van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds on onderbroken zal zijn geopend, en des Zondags van 8—9 uur 's morgens. De post wordt in het kamp driemaal per dag besteld en wel des morgens 7 uur, des mid dags 12 uur en des avonds 5 uur. De corres pondentie wordt door de zorgen van den post dienst gesorteerd en naar de subkampen 'ver voerd, waar de padvinders de bestelling zelf bezorgen. Wie postzegels noodig heeft, zal zich daartoe niet steeds naar het postkantoor be hoeven te begeven: op vijf verschillende plaat sen in het kamp worden automaten, waarin VA, 5 en 6 cents postzegels verkrijgbaar zijn, opgesteld. In een tiental, over het kamp ver deelde, groot model hangbrievenbussen zal de correspondentie ter post kunnen worden be zorgd. Alle van het kamp uit verzonden post stukken zullen van den bijzonderen poststem pel „Wereld Jamboree Bloemendaal Vogelen zang" worden voorzien. Maar wie haast heeft, of direct persoonlijk contact zoekt, gebruikt de telefoon. Telefoon cellen zullen in het kamp in grooten getale aanwezig zijn: acht in het postkantoor, 11 in de persafdeeling, drie op het terrein en verder nog een in elk der elf subkampen: in totaal 33. Het kamp is aangesloten op het automatisch telefoonnet Bennebroek en zal derhalve dag en nacht open zijn. Ook tot telegrafeeren be staat in het kamp-P.T.T.-kantoor natuurlijk alle gelegenheid. Hoewel de Jamboree eerst op 31 Juli aan vangt, wordt het P.T.T.-kantoor, ten behoeve van degenen, die deze gebeurtenis voorberei den, reeds op 19 Juli a.s. geopend. Als slui tingsdatum is voorloopig de 14e Augustus be paald. MR. SC HM AL NEEMT BENOEMING TOT GEDEPUTEERDE VAN ZUID-HOLLAND AAN De heer mr. J. J. R. Schmal, hoofdcommies aan het departement van economische za ken, die in de vacature-van Boeyen tot lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland is gekozen, heeft thans deze benoeming aan genomen. Juni 1937 bracht 10 millioen meer op dan Juni 1936. Blijkens den stand voor de Rijks mid elen is Juni een goede maand voor de Rijksschatkist geweest. De Overige Middelen hebben ruim tien millioen gulden meer opge bracht dan in Juni 1936 en ruim 9 millioen gulden meer dan de raming. Van de Directe Belastingen was over zes maanden een bedrag van f 57,775,375 ten kohiere ge bracht tegen f 52.000.000 over het zelfde tijdvak van 1936. In totaal hebben de rijksmiddelen nu reeds ruim f 33 millioen meer op gebracht dan in 1936. Voor de grootere opbrengst van de Overige Middelen hebben vooral gezorgd de dividend en tantièmebelasting, de rechten op den in voer, de omzetbelasting, de rechten en boeten van zegel, de rechten en boeten van registra tie en de successierechten. Daarentegen zijn de accijnsen op het gedistilleerd en op suiker zoowel beneden de raming voor 1937 geble ven als beneden de opbrengst over Juni 1936. Indien de omzetbelasting dezelfde goede op brengsten blijft toonen als tot nu toe, dan zal zij de totaal-raming voor dit jaar (f 62,500.000) verre overschrijden. Over de eerste 6 maanden van 1937 is de opbrengst nl. f 35.938.999 geweest. De rechten op den invoer hebben in hetzelfde tijdvak reeds bijna f 5 millioen meer op gebracht dan in 1936. PLOTSELING OVERSTEKEN KOST EEN KIND HET LEVEN. Vrijdagmiddag is op den Horsterweg te Ble- rick het vijfjarig dochtertje van den heer Timmermans door een vrachtauto van den heer P. M. P. uit Oeffeit aangereden, toen het plot seling den weg overstak. Zwaar gewond werd het kind opgenomen en naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Droge bloembollen brengen lioogere prijzen op. Op eerste veiling in het Westland geen bol onverkocht gebleven. Op de eerste veiling van droge bloembollen in het Westland, welke te 's-Gravenzande is gehouden, waren de prijzen over het algemeen van 50 tot 60 procent hooger dan verleden jaar. Er waren een millioen stuks bollen aan gevoerd, die vlot werden verhandeld en waar van er geen onverkocht bleef. RUIM 3400 SCHIPPERSKINDEREN ONTVANGEN NOG GEEN ONDERWIJS. Voor de tiende maal is thans verschenen het rapport van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, samengesteld door den heer S. J. van Efferen, inzake het lager onderwijs aan'schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Uit dit rapport blijkt ,dat in het jaar 1936 nog 3443 schipperskinderen van den leer plichtigen leeftijd, zijnde 28.2 pCt., in het geheel geen lager onderwijs hebben genoten. Wielrijder slachtoffer van auto- botsing. Man ernstig gewond. Vrijdagavond is in de Marnïxstraat bij de Leidschegracht te Amsterdam een vrachtauto, die in de richting van het Leidscheplein reed, geslipt en daardoor in botsing gekomen met een personenauto, die aan de andere zijde van de straat geparkeerd stond. De stilstaande auto werd aan de achterzijde geraakt, waarna beide voertuigen gedeeltelijk op het trottoir terecht kwamen. Een vijftigjarige wielrijder die op dat moment passeerde, kon niet meer uitwijken en vloog tegen de auto's op. Hij viel op den grond en bleef hevig bloedend liggen. Met een groote hoofdwonde en inwendige kneuzingen aan het hoofd is de man in ernsti- gen toestand naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De Japanner„Het spijt mij, heeren, maar ik heb ruimte noodig." (Adv. Ingez. MedJ Moeilijke arrestatie van rijwieldief. Na worsteling met agent ontkomen Inspecteur weet den man echter later te grijpen. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur heeft de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam met groote moeite een 24-jari- gen rijwieldief ingerekend. Een rijwielagent zag den man, die voor hem geen onbekende was, op de Marnixkade bij het Marnixplantsoen bij een fiets staan, hetgeen hem verdacht voorkwam. Bij nadere beschouwing constateerde de agent, dat het slot van deze fiets verbroken was en dat de handvaten waren verwijderd, zoodat er geen twijfel aan bestond, dat het karretje gesto len was, hij hield den man in het oog en toen deze wilde opstappen, schoot de agent toe om hem te arresteeren. Dit ging echter niet zoo eenvoudig, aangezien de man zich hevig verzette. Een oogenblik later waren beiden dan ook in een worsteling gewikkeld, waar bij de agent het onderspit moest delven. De man wist zich los te werken en ging er op het rijwiel snel van door. Doch op hetzelfde oogenblik verscheen de inspecteur van poli tie Visser, die juist het bureau voor het doen van een ronde had verlaten, en gezien had wat er aan de hand was Hij zette op zijn fiets den vluchteling onmiddellijk na en er ont stond een spannende achtervolging, welke door de voorbijgangers met nieuwsgierigheid werd gadegeslagen. Toen de dief zich ingehaald zag, wierp hij de fiets weg en zette het op een loopen. Het was toen voor den in specteur een klein kunstje den man te over meesteren, hetgeen in de Tuinstraat ge schiedde. „KUN JE NOG TELLEN, TEL DAN MEE". Vrijdag is ten kantore van de A.V.R.O. te Amsterdam ten overstaan van den notaris E. Th. Scheltinga Koopman, de trekking ge houden van den luisterwedstrijd „Kun je nog tellen, tel dan mee", ten bate van de Zomerpostzegels 1937. De winnaars van de 10 hoofdprijzen waren: 1. J. J. Egberts, Neereindschestraat K 109, Kesteren, 2. dr. N. van Eek, Bentinckstraat 156, Den Haag, 3. H. A. Droogleever, Concor- diastraat 60, Utrecht; 4. mevr. H. J. Meijboom Richard Wagnerlaan 12, Utrecht; 5. Jac. van Beelen, hotel Noordzee, Noordwijk aan Zee; 6. J. Ch. Mulder, Amsterdam. Adm. De Ruyter- weg 146 II, Amsterdam; 7. mevr. L. Bollekamp Kramer. Hooidrift 27b, Rotterdam; 8. J. den Engelsman. Is. Hoornbeekstraat 51 Delft; 9. A. M. van Sermondt, Bosstraat 7, Soest; 10 mej. O. de Boer, Huize Allersma, Ezinge (prov. Gron.) Havenarbeider onder boomstam terecht gekomen. Slachtoffer doodelijk gewond. Op het terrein van Corn. Swarttouw en Co. aan de Merwehaven te Rotterdam was men Donderdag bezig met het lossen van boom stammen uit het Finsche stoomschip „Hollda Torden". Op den wal lag reeds een stapel boomstammen en op dien stapel stond de havenarbeider G. Hoornweg, om de nog te lossen boomstammen in de juiste richting te dirigeeren. Toen er beweging in den stapel stammen kwam en enkele daarvan wegrol den, heeft de man getracht zich voor ver wondingen te vrijwaren door er af te sprin gen. Daarbij is hij gestruikeld met het ge volg, dat hij een van de boomstammen op het lichaam kreeg. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is over leden. HET WATERLEIDINGBEDRIJF „DE VIJF GEMEENTEN" IN GEBRUIK GENOMEN. In tegenwoordigheid van de burgemeesters en andere autoriteiten van de gemeenten Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Stol wijk en Vlist. heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, de Minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karftebeek, Vrijdagmiddag te Bergambacht het waterleidingbedrijf „De Vijf Gemeenten" officieel in gebruik gesteld. JANSWEG 42 TELEFOON 11828

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5