Spanning in het Verre Oosten weer toegenomen. DE Thijs IJs en de Brullende Berg WARTBURG. Tandheelkundig instituut GEHEEL GEBIT ZATERDAG 17 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Chineesche troepen Hopei binnengedrongen. Japan wil Noord China „zuiveren". Reuter meldt uit Peiping, dat troepen der Nankingregeering blij kens een mededeeling uit betrouw bare buitenlandsche bron de provin cie Hopei zijn binnengedrongen. Men verklaart, dat een aantal niet nader aangeduide divisies Pan Ting o Foe, op 100 mijl ten zuidwesten van Tientsin zijn aangekomen. Door dit optreden der Chineesche troepen, niettegenstaande de waar schuwing van de Japanners, die het beschouwen als een schending van het verdrag van Tangkoe, is de span ning tusschen Japan en China weer toeegnomen. De Japanners leggen thans met koortsachtigen haast de laatste hand aan het vliegveld Fegtai, waar Vrijdagmiddag een aantal bombar- demenss- en jachtvliegtuigen is aan gekomen. Uit Tientsin wordt aan de Japansche bla den gemeld, dat Chineesche troepen te An- ping (op 30 K.M. ten Z. O. van Toengsjau) gisterochtend te omstreeks acht uur gescho ten hebben op een Japansch detachement. Tijdens de hierna volgende schermutseling werden meer dan 100 Chineesche militairen door de Japanners ontwapend. Een woordvoerder van het Japansche leger heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard er van overtuigd te zijn. dat het Japansche leger een uitbreiding van het conflict tot geheel China zal kunnen ver hinderen. „Wij zijn vastbesloten aldus zeide hij een zekere grens niet te overschrijden, wanneer wij Noord-China gezuiverd hebben. Wij zullen niet vallen in den strik van Nanking dat zal trachten ons in conflict met Moskou te brengen." De woordvoerder zeide verder, dat de duur van de expeditie zal afhangen van den datum waarop men begint, dat wil zeggen van den tijd, die men China zal laten om troepen samen te trekken en versterkin gen aan te leggen. Het Japansche leger moet niet weer vervallen in de fout, die begaan werd tijdens de incidenten de Sjanghai. De veld tocht zal een maand duren als de omstandig heden gunstig zijn, en twee maanden, indien de Chineezen weerstand bieden. De operaties tegen de Chineezen zijn niet slechts van mili tairen, maar ook van politieken en diploma- tieken aard. Japan wil geen werkelijken oorlog voeren, doch een „feodalen oorlog" van zeer bijzonder karakter, in een dergelijken oorlog streven de tegenstanders er naar zoo weinig mogelijk te vechten en hun doel te bereiken door middel van onderhandelingen, die zelfs gedurende de gevechten voortduren en niet slechts de bespreking van vredesvoorwaarden ten doel hebben, maar ook de bespreking der krijgsverrichtingen en der troepenconcentra- De zegsman van Havas zeide tenslotte, dat uit de ontvangen officieele verslagen, met uitzondering van die uit de Vereenigde Sta ten. blijkt, dat de openbare meening m het buitenland niet ongunstig voor Japan is. China vastbesloten Japan te weerstaan. Wellington Koo, de ambassadeur van China te Parijs, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan minister Delbos. Tegelijkertijd heeft de Chineesche ambassadeur te Londen een bezoek gebracht aan minister Eden. Na dit onderhoud heeft Wellington Koo te genover een verslaggever van Havas ver- De „American Clipper" te Botvood aangekomen. Vlucht duurde 1G uur, 24 minuten. Reuter meldt uit Botwood, (New Found- land) 16 Juli. De American Clupper is hier hedenmorgen om 11.49 uur geland, na een vlucht welke 16 uur, 24 minuten geduurd heeft. Geen voedselgebrek meer in Madrid? Speciale maatregelen getroffen. De burgemeester van Madrid heeft in de bijeenkomst van den gemeenteraad verklaard dat schaarschte aan levensmiddelen die zich op het oogenblik doet gevoelen, binnenkort tot het verleden zal behooren. Hij deelde verder mede, dat in alle gebieden, die bij de voedselvoorziening van Madrid zullen helpen, handelsdelegaties zijn gevormd. Naar hij bovendien mededeelde zijn gisteren honderd vrachtauto's met levensmiddelen uit Valencia naar Madrid vertrokken. Bescherming der kunstschatten. Voorts verneemt Havsa, dat de commissie tot herstel van de hoofdstad een plan aan genomen heeft tot bescherming der kunst schatten van Madrid tegen de uitwerking van het bombardement der stad. Benzinetanks ontploft. Ernstig ongeluk in Atlantic City. Het D. N. B. meldt uit Atlantic City (New- Yersey), 16 Juli: Op de terreinen van de PuTe Oil Cy zijn Vrijdag twee benzinetanks ont ploft. elk van een inhoud van bü.000 gallons (100.000 L.) De brandende benzine verspreidde zich en dwong de bewoners van in de nabij gelegen huizen deze te verlaten. De brandweer bestreed uit alle macht het vuur. Later zijn nog enkele benzinereservoirs ontploft. Volgens de laatste berichten zijn bij deze ontploffing 190 personen ge wond, van wie er 92 in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. klaard, dat de Chineesche regeering de mo gendheden er van in kennis heeft gesteld, dat zij geen enkele regeling zou erkennen, wel ke zonder haar goedkeuring door de Japanners aan de plaatselijke autoriteiten in Noord- China zou worden opgelegd. De Chineesche regeering is vastbesloten met alle haar ter beschikking staande middelen iedere nieuwe Japansche aanranding op de Chineesche territoriale souvereiniteit te weer staan, aldus deze staatsman. T sjecfao'Slowakije Hodsa dient het ontslag van zijn kabinet in. De regeering-Hotza heeft giste ren in een korten ministerraad be sloten den president haar ontslag aan te bieden. De regeering heeft den geheelen dag be raadslaagd over hangende kwesties, met name de kwestie van de graanprijzen. Na de bijeenkomst van de kabinets-commissie voor economische zaken werd de ministerraad te gen kwart over zeven bijeengeroepen. In deze zitting besloten de ministers het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden aan den president der republiek. De corr. van den N.R.C. meldt over deze gebeurtenis aan zijn blad: Daar het tenslotte onmogelijk is gebleken de tegenstellingen tusschen agrariërs aan de eene en de overige partijen en den minister van financiën aan de andere zijde te over bruggen, ofschoon het vanmiddag scheen dat een accoord in uitzicht was heeft de geheele regeering haar ontslag aangeboden. Het ging tenslotte om drie groote punten: 1. De overnemingsprijs van den oogst 1937; 2. De vergoeding voor het opslaan van den graanvoorraad aan het graanmonopolie en 3. het toelaten van de katholieke coöperaties tot het corps der graaninkoopers. Wat punt 1 betreft, verlangden de agra riërs zulke hooge prijzen ten behoeve van hun boeren, dat een verhooging van de meel- prijzen ten laste van de consumenten het onvermijdelijke gevolg zou moeten zijn. Hier in wilden de anderen niet treden. Zij stelden een vergelijk voor, waarbij zij zoover gingen, dat zij toestemden in een prijsver hooging voor rogge met 25 kronen per M3., terwijl voor tarwe de aftrek, die bij de overneming van den overnemingsprijs in mindering wordt gebracht, van 18 tot 6 kronen zou worden verlaagd. De agrariërs weigerden. Ten aanzien van den voorraad oordeelden alle partijen, met uitzondering van de agra riërs, dat het verlangde bedrag voor het op slaan, nl. zestig millioen. niet kon worden toegekend, daar de begrooting zulks niet toe liet. Men kon het graan evengoed bij de boe ren laten of het onder de hoede van de ge meentebesturen stellen. Op hun beurt weigerden de agrariërs hier op het recht van inkoop aan de katholieke coöperaties toe te kennen. Het ging daarbij vooral om Moravië, dat een gebied van groot belang voor de katholieken zoowel als voor de plattelanders is. De Arabieren en het plan tot verdeeliiig van Palestina. Demonstraties te Bagdad. Blijkens een D.N.B. bericht uit Bagdad hebben meer dan 50.000 Arabieren gisteren te Bagdad gedemonstreerd tegen de voorge stelde nieuwe indeeling van Palestina. In den optocht werden spandoeken medegedragen met anti-Joodsche opschriften en teksten, waarin de Engelsche politiek wordt veroor deeld. E* De ongeveer 60.000 te Bagdad wonende Joden hadden hun zaken den geheelen dag gesloten. Om ernstige incidenten te vermijden heeft de regeering een demonstratieven optocht door de Joodsche wijken verboden. De minister-president van Irak heeft er op aangedrongen de discipline te handhaven. De commissaris van politie te Bagdad heeft het dragen va nwapenen verboden, ook voor degenen die daar anders toe gerechtigd zijn. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD TELEF- 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u 'Adv. ingez Med.) NEDERLANDSCH VERPLICHT LEERVAK OP DE BELGISCHE MILITAIRE ACADEMIE Luitenant-generaal Denis, de minister van landsverdediging, heeft besloten een cursus in de Nederlandsche taal in te stellen aan de Militaire Academie. Er zullen vier lessen per week worden ge geven. Alle leerlingen zullen de lessen moe ten volgen. PARTIJ-CENSUUR OP BOEKEN IN DUITSCHLAND. Tusschen den minister van opvoeding en wetenschappen, Rust, en de nationaal-socia- listische partij is een overeenkomst gesloten, waarbij alle boeken met een wetenschappe lijk, opvoedkundig of populair karakter moe ten worden onderworpen aan de censuur van de partij. „Wart Berg, du solist mir eine Burg wer den!" Deze woorden zou, naar de legende ver haalt, Ludwig de Salier. graaf van Thürin- gen (10551123) hebben uitgeroepen, toen hij, tijdens de jacht ver van zijn stamslot af gedwaald, een bergtop had beklommen, die hem een onvergelijkelijk uitzicht gunde over een enorme uitgestrektheid van het Thürin- gerland. Niet lang behoefde de berg te wach ten, De graaf was jong, vol initiatief en machtsbegeerte. Weldra begon men daar met den bouw van een burcht, die door zijn lig ging alleen al schier onneembaar was, de eeuwen kon trotseeren en voor den vorstelij- ken eigenaar het bolwerk van diens groote macht uitmaakte. De Wartburg werd pl.m. 1080 gesticht. Ruim acht en een halve eeuw zijn sinds ver streken en hebben hun sporen nagelaten, ook in dit bouwwerk. Na de groote restaura tie tusschen 1840 en '67, waartoe Groother tog Carl Alexander tezamen met zijn moeder Maria Paulowna in 1838 het initiatief had genomen, was weer en bleef voortaan de Wartburg: „Die Burg der Burgen". Vooral na Duitschland's „JSrhebung" in 1933 gaat de belangstelling van den Duitscher eens te meer uit naar al wat maar tastbare herin nering' is aan Germania's roemvol verleden. En nergens spreken zoo vele hoogte punten van dat verleden tot ons als juist in de Wartburg. Laten wij onder deskundige lei ding ons daar eens van gaan overtuigen. De eenvoudigste weg is dan, dat wij ons aan sluiten bij een van de groepen, die in de „Wanderzeit" dagelijks tusschen 8 uur 's mor gens en 6 uur 's avonds door twee daartoe aangestelde gidsen worden rondgeleid. Wij beginnen onzen tocht in den tweeden hof, waar we via de monumentale trap ko men in een portaal, waarboven de .Draken- ridder" zweeft, een steenrelief uit de 13e eeuw. Nu zijn we in het .Palas", het huis van den landgraaf, grootendeels een recon structie van het oorspronkelijke palatium, dat hier in den loop van de 12e en 13e eeuw werd gebouwd en nadien zoo veranderd en toegetakeld, dat een teekening van omstreeks 1830 ons nog slechts een stijlloos en ver vallen bouwsel laat zien. Het interieur van Het transpireeren van oksels, voeten en andere lichaamsdeelen wordt door Purolpoeder tegengegaan en het stukloopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdrogend en reukwegnemend. Bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez Med.) Britsche voorstellen grondslag voor onderhandelingen. Eenstemmig oordeel der non-interventie commissie. Havas meldt uit Londen, dat gister middag om 5 uur de besprekingen der commissie voor de niet-inmenging ge sloten zy'n. Alle gedelegeerden hebben het Britsche ontwerp aanvaard als basis van bespreking. De bestudeering van het plan zal Dinsdag a.s. worden voortgezet in de ondercommissie. De Fransche gedelegeerde, Oorbin, had tevo ren verklaard, dat de plaatsing van waarne mers in de Spaansche havens en het terug trekken der vrijwilligers duidelijk geregeld zouden moeten worden vóór men overgaat tot de bespreking van de voorwaarden der toe kenning van belligerentenrechten. Corbin zal te gelegener tijd opmerkingen betreffende deze aangelegenheid maken. De vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland in in de niet-inmengingscommissie, Maisky, heeft in de vergadering gezegd, dat zijn regee ring in beginsel het Britsche voorstel steunde. Rusland wordt in het Spaansche conflict ge leid door drie gedachten, n.l. voox-komen, dat de oorlog zich uitbreidt over Europa, een einde maken aan de inmenging van de bui tenlandsche mogendheden, teneinde de Span jaarden in staat te stellen de zaak onder el kaar uit te vechten en tenslotte het eerbie digen van de rechten der wettige regeering in Spanje. dit paleis is een zeldzaaam harmonische combinatie van middeleeuwsche en moderne kunst. Allereerst betreden we dan de Elisa- beth-galerij, de naar de kapel leidende ar- cadengang, gewijd aan de nagedachtenis van de H. Elisabeth en in 1855 door Moritz von Schwind's meesterhand versierd met schit terende fresco's, beelden uit het leven van deze heilige, die landgravin was en slot- vrouwe van de Wartburg. Deze wandschil deringen zijn te beschouwen als typeerende meesterwerken van de Duitsche Romantiek. Vervolgens komen we in de Burgkapelle, een ruimte, die waarschijnlijk pas in de 14e eeuw werd verkregen door afmuring van de oude Feestzaal de tegenwoordige Sanger- saal en het aanbrengen van een nieuw gewelf op zuilen. Het interieur heeft een mo derne beschildering. De kansel dateert van het jaar 1625 en steunt op een prachtlgen Romaanschen voet. Naast dezen kansel zien we een kleine slanke zuil, waaraan twee degens, die afkomstig heeten te zijn van Gustaaf Adolf van Zweden en Bemhard van Saksen-Weimar, zeer waarschijnlijk gebruikt in den bloedigen en rampzaligen Dertigjari- .gen oorlog. Verder vinden we in deze kapel, behalve een altaar met toebehooren, ook stoelen, prozaïsche, twintigste-eeuwsche stoelen: iederen laatsten Zondag van de maand wordt hier een dienst gehouden, waarvoor de buehtvoogdij kaarten uitreikt. Wandelen we nu weer door de galerij te rug, dan geeft de eerste deur aan onze rech terhand toegang tot de zoo juist genoemde „Sangersaal". Deze schitterende ruimte ont vangt zijn licht door drie op het oosten ge legen vensters met grootendeels oude dub- belzuilen en -kapiteelen. De zaal ontleent zijn naam aan de „Sangerlaube", die ik zal trachten te beschrijven. De noordelijke muur opent zich ïn den vorm van een driedeelige arcade, gedragen door hooge, slanke zuilen. De betrekkelijk kleine, rijk met eikenloof en rozenranken be schilderde ruimte daarachter vormt een soort podium, waarop zich de „Sangerkrieg" zou hebben afgespeeld. Veel verbeeldings kracht heeft men niet noodig om zich daar een voorstelling van te maken. Men behoeft slechts te zien naar het op den westelijken wand geschilderde fresco van Von Schwind., waar deze meester het hoogtepunt heeft vast gelegd van dien legendarischen strijd tus schen dichters en zangers uit den tijd der Hohenstaufen. Men ziet den overwinnaar Wolfram von Eschenbach, de luit nog in de hand. daar staan in fiere houding, zijn af wachtende oogen gericht op de landgravin Sophie, aan wier voeten de overwonnen Heinrich von Ofterdingen om genade smeekt. Dreigend nadert reeds de beulDit mo ment van geweldige spanning heeft Von Schwind gegrepen en wanneer wij het too- neel bezien, dan kan het niet anders of deze geschiedenis gaat voor ons leven, als was het werkelijkheid. En vooral de opera-lief hebber raakt nu in extase. Zijn oog ziet. zijn oor verneemt, zijn hart beleeft de tweede acte van Richard Wagner's romantische opera Tannhauser. De landgravin heet nu Elisabeth en de ongelukkige, die de wereld- sche liefde bezong en daardoor zich den toorn van alle anderen op den hals haalde is Tannhauser, in bescherming genomen door Elisabeth en straks als boeteling op weg naar Rome. Wat is er waar van deze legende? Is zij geschiedenis, verdichting of fantasie? Ook Von Schwind wist het niet en hij drukte zijn twijfel uit door de gezichten van zijn figu ren niet in historische bronnen te zoeken, maar van latere groote Duitschers te „lee- nen". Wij zien in de koppen der hoofdperso nen de portretten van o.a. Carl Alexander, Hertog Ernst von Gotha, Wilhelm von Kaul- bach, Wagner, Schiller, Goethe, Liszt, Luther (als schooljongen!) en natuurlijk ook Von Schwind zelf. Een trapje van enkele treden op en we zijn in de „Landgrafensaai", de werk- en woonkamer van den landgraaf Hier is al lereerst een zevental fresco's te bezichtigen met voorstellingen van legenden uit den Thüringer graven- en landgraventijd. Ook treffen we in het midden van de zaal het prachtigste voorbeeld van een Romaansche zuil aan, dat men in Duitschland vinden kan. Vier adelaars versieren het kapiteel, vier leeuwen het hooge voetstuk. Als geheel is het een pronkstuk van middeleeuwsche kunst. Langs een nieuwgebouwde wenteltrap ko men we in de weelderige feestzaal, waar een glanzende, spiegelgladde parketvloer zich nog steeds leent voor een gracieuze Allemande of 1 een luchtig Menuet. Een eigenaardige versie ring wordt hier gevormd door een lange rij Bruin en niet verbrand. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Met vacantie Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest zonnebrand, doorzitten en stuk loopen. (Adv. Ingez. Med.) regimentsvaandels uit den wereldoorlog, die neerhangen vanaf het fijn-houten, trape- zoïde profind. Naar de gids vertelt, is de mo derne Duitsche soldaat geweer over den schouder die voor den ingang van de Wartburg zoo'n anachronistischen aanblik opleverde, er één van de vier, die tezamen een eerewacht vormen, hier louter en alleen gestationneerd wegens de aanwezigheid van voornoemde regimentsvaandels. Geregeld worden zij afgelost vanuit de geweldige bij Eisenach gebouwde kazerne-stad. Voordat we de feestzaal verlaten nemen we nog even nota van een grappig staaltje van middeleeuwsche monniken-humor: het menschelijk leven in dierengestalten uitge beeld. En wel: het mannelijke geslacht op 10-jarigen leeftijd als kalf; 20 jaar als bok; 30 jaar als stier, 40 jaar als leeuw; 50 jaar als vos, 60 jaar als wolf; 70 jaar als hond; 80 jaar als kater; 90 jaar als oude* ezel; 100 jaar als een runderdoodskop. En het vrouwe lijke geslacht op dezelfde leeftijden respec tievelijk als kuikentje, duifje, ekster, pauw, kloekhen, gans, gier. uil, vleermuisje en „Entenschnabeltotenkopf". Nu gaan we naar beneden en nemen nog even een kijkje in de Elisabeth-kemenade, waarvan de geheel met glas-mozaiek bezette wanden ons tegen schitteren. Hun gouden en purperen flonkering is wel totaal vreemd aan den aard van den Wartburg-tijd van de Heilige Elisabeth. In het begin van deze eeuw werd die versiering daar aangebracht, een geschenk van keizer Wilhelm II. Wij ontdekken zijn gelaatstrekken en die van zijn grootvader, den eersten Wilhelm, onder de vizieren van kruisridders op een der mozaiekvoorstellingen. De gids gaat ons alweer voor, brengt ons buiten en de middenpoort door. Nog twee nummers staan op het programma. Primo de „Rüstkammer". Hier zien wij een verzame ling harnassen en wapens uit de 15e. 16e en 17e eeuw. die haar gelijke in Duitschland niet heeft. Daarboven hangen banieren uit den Dertigjarigen Oorlog, vaak vrijwel ver gaan en aangebracht op net-doek om de resten bijeen te houden. De rondgang besluit met een bezoek aan de Lutherkamer, die in het oudste gedeelte te vinden is en bijna geheel in oorspronkelijken staat behouden is gebleven Hier zette de groote Hervormer, gedurende die tien maan den na den Rijksdag in Worms, dat hij on vindbaar was in Duitschland en op de Wart burg slechts als „Junker Jörg" bekend, het Nieuwe Testament over in de Duitsche volks taal en schiep daarmee de eeuwige kracht der Reformatie en verrijkte zoo de Duitsche lit teratuur met een werk van even groote waar de daarvoor als onze Statenvertaling had voor de Nederlandsche letterkunde. Wanneer we in Luther's verblijf Cranach's portretten hebben bekeken, Luther's werk tafel, waarop een eerste, Wittenbergsche druk van 'in Bijbelvertaling, en waaronder de geweldige walvisch-ruggewervel, die Lu ther als voetbankje gebruikte; wanneer we het groote gat in den muur hebben aange gaapt (het werk van souvenirjagers!), dat daar zit op de plaats, waar eens een inkt vlek herinnerde aan het verhaal over Luther, die zijn inktpot naar den duivel zou heb ben geworpen, dan klauteren we weer langs de oude trap naar beneden en zegt de gids ons, dat we aan het eind zijn van de rond leiding. En of de Herrschaften er om willen denken: fooien mag hij niet aannemen en de officieele gids 100 pagina's druks. 64 afbeeldingen is verkrijgbaar tegen be taling van 1 Mark. Welnu, we geven geen fooi, we koopen voor één Mark een officieele gids. Wellicht zoeken we nog een paar briefkaarten a 10 pfennig uit, of laten voor 15 pf. een souvenir-plaatje op onzen bergstok slaan. Daarna gaan we zeer tevreden het „Gasthaus für fröhliche Leut" binnen. We hebben de Wartburg ge daan, zooals zoovele duizenden vóór ons. Ja. wij kunnen behooren tot die duizenden, maar ook is het mogelijk, dat onze belang stelling verder gaat en nog lang niet bevre digd is. Dan scharen wij ons bij de tientallen, die in de zomermaanden iederen werkdag, 's morgens om 11 uur of 's middags om 4 de inleidende voordracht beluisteren van den conservator Hermann Nebe. Dan volgen we dezen expert naar allerlei deelen van de burcht, die niet voor de algemeene rondlei ding open staan. Dan beklimmen wij den „Bergfried", den toren, die hoog boven de Wartburg rijst als een kroon, met een kruis er op, dat licht in den nacht. Van daar zien we naar beneden. Duidelijk is de plattegrond van de Wartburg te herkennen. Naar het noorden in de diepte: Eisenach. In het mid den van de oude stad de Georgsltirche, waar de H. Elisabeth in het huwelijk trad, waar Bach werd gedoopt, waar Luther als koor knaap zong en later op den kansel stond. Wij wenden onzen blik iets meer naar het Westen en daar ontdekken we het in 1902 opgerichte Bismark-monument, op den War- tenberg, dezelfde plaats, waar 19 October 1817 de Burschenschafter hun bekende auto dafé hielden, bestaande in het verbranden van conservatieve geschriften, een staart pruik, een korporaalstök en dergelijke sym bolen van het verfoeide Ancien Régime. En we gevoelen hoe wij ons hier bevinden in een historisch centrum, in een brandpunt van Duitschland's geschiedenis. Wanneer deze zware muren tot 3.40 M. toe zijn ze dik spreken konden, wat zouden ze ons te vertellen ^ebben! Van oorlogen en belege ringen, van triomfen en vervolgingen. Van de landgraven Frederik de Ernstige en de Wijze, die beiden Keizer werden, van Fritz Erbe, den wederdooper. die na acht jaren gevangenschap in zijn donkere kerker stierf. Van Graaf Keiler, den leider der Duitsche Burschenschaft, die hier in 1817 met vele ernstige, vastberaden idealisten het feest van de Hoop vierde, van de Hoop op en den Wil tot, Vnlk""c""~°'r! Tn'Wvriiheid. Meer dan 850 malen maakte de Wartburg den kringloop der jaargetijden mee.Verjongd trotseert hij den storm der tijden, daar hoog boven het oude Eisenach. Van onschatbare waarde is hij voor de Duitsche cultuur, ontel baar zijn de herinneringen, die binnen deze muren hangen. Klinkende namen zijn met de zijne verbonden: Liszt door zijn orato rium „Die H. Elisabeth", Wagner door zijn ..Tannhauser", en last not least Goethe, die niet moede werk zijn lof te zingen. W. GLASTRA. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Zoo was het avontuur dus wonder boven wonder nog goed af- geloopen voor Thijs. Hij vond het prettig, dat hij Grootoor had kunnen redden, maar hij was ook blij, dat het stelen van de Kobolden nu voorgoed afgeloopen was Hij nam hartelijk afscheid van de zeven reuzen en van Grootoor. Hij dacht aan Dickie, deze zou wel ongerust geworden zijn over zijn lange uitblijven. Daarom liep hij vlug door. En als jullie het plaatje hierboven bekijken, dan zien jullie, dat Thijs al weer haast thuis is. Maar erg lang rusten zal hij niet van zijn avontuur.let maar eens op het volgend verhaaltje!!! Monument van Duitsche Cultuur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6