Marconi is gestorven. Marconi overleden. Marconi, f Hef belangrijkste 55e JAARGANG Nö. '16586 Vérscfiijnf 8ageliiks, fieHalve "op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 20 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie :P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.Vi Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vc. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haa rl em - N oo rd, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor aixmnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60 HEDEN: 10 PAGINA'S. De groote uitvinder van de draadlooze tele grafie is op drieënzestig jarigen leeftijd ge storven. Het is al tweeënveertig jaar geleden dat hij zijn eerste groote en tevens beslissende vinding deed: de zender-antenne waardoor het voor het eerst mogelijk werd, hoogfre quente trillingen over groote afstanden over te brengen. Dat was dus in 1895 en hij was toen pas éénentwintig. Maar zijn ontdekking was geen toeval en natuurlijk had de jonge Guglielmo Marconi voortgebouwd op de vin dingen van groote ontdekkers die hem waren voorgegaan. Hij had de naar Hertz genoemde theorie der electrische golven bestudeerd, hij had den „cohaerer" van Branly, door Popow met een antenne verbonden om draadlooze signalen over eenige kilometers over te brengen, gebruikt. Maar hij bracht, ook in de verdere ontwikkeling van zijn werk, door een heele reeks ontdekkingen de draadlooze tot practische bruikbaarheid over geweldige afstanden. Anderen hebben later eveneens hun namen verbonden aan een der geweldig- ste-ontdekkingen van onzen tijd en natuur lijk is er wel eens over getwist of Marconi te midden van de groep, dié een fantastisch- schijnend denkbeeld tot zulk een ontzaglijke verwerkelijking bracht, inderdaad wel de eere plaats verdiende. Zulke twisten zijn vanouds bekend. Zij worden voornamelijk door natio nalistische bekrompenheden beïnvloed en eeren de wetenschap niet. Maar zij zijn men- schelijke zwakheden en als zoodanig voor ons allen begrijpelijk. Door het getwist heen heeft Marconi intusschen zijn eereplaats behouden; deze uitkomst wekt op zichzelf vertrouwen in zijn recht erop. Het is trouwens bekend dat de kleinste hondjes zich bij voorkeur onbehoor lijk gedragen jegens de grootste standbeelden, maar daar is nog nooit een standbeeld door van zijn voetstuk gevallen. En de zee- en luchtschepen varen met marconisten aan boord, de vliegtuigen vliegen met marconisten aan boord, de naam Marconi is tot in de klein ste uithoekjes der wereld bekend als het sym bool van de draadlooze. Van den man zelf, van zijn persoonlijkheid en zijn karakter, is minder bekend geworden dan van eenig ander groot man van onzen ■tijd. Men is anders biografisch (en autobiogra fisch) genoeg. Persoonlijkheden van kunste naars en staatslieden, ook wel van groote fi guren op wetenschappelijk gebied zooals Nobel, Edison, Einstein, Freud, en van in- dustriëele magnaten zooals Ford, Rockefeller en anderen zijn ons te kust en te keur in dik ke boekwerken opgediend. Maar Marconi schijnt altijd wat terughoudend geweest te zijn. Zeker zullen na zijn dood de biografieën wel loskomen, hetgeen niet zeggen wil dat zij veel zullen weten. En er zal een ware vloed van posthume eer bewijzen over hem heengaan, die reeds in 1909 den Nobelprijs voor natuurkunde won en in hetzelfde jaar door den koning van Italië met een senatorschap werd begiftigd. Zeer waarschijnlijk zal de twist over zijn al of niet overheerschende beteekenis ook wel herleven. Maar het is voor de menschheid als geheel van geen enkel werkelijk belang of de groote ontdekker een Italiaan, Engelschman, Ameri kaan, Franschman, Duitscher of Nederlander was. Het is maar jammer dat de menschh^id- als-geheel zoo weinig besef van haar bestaan en gemeenschappelijk belang heeft, en zelfs niet schijnt op te merken dat de groote man nen in haar heden en verleden door de Voor zienigheid met opvallende onpartijdigheid over haar aangebeden nationaliteiten verdeeld zijn. Geen volk of het heeft zijn groote man nen voortgebracht. Maar deze statistiek schijnt men liever niet op te maken. Zij zou als geheel een stuk synthese van het mensch- dom vormen en ook op andere gronden ver bazend leerrijk zijn. Evenals andere groote vindingen op het gebied der techniek heeft ook die van Mar coni het lot ervaren, dat zij deels voor oorlog en vernietiging gebezigd werd. Maar terwijl zooveel andere daarvoor in hoofdzaak sche nen te moeten dienen heeft deze onmisken baar groote diensten aan de menschheid be wezen. Zij heeft niet alleen talloozen die in nood verkeerden het leven gered maar ook, in haar verdere ontwikkeling, zoo veler leed verzacht, zoo velen gesteund in de beproe ving der eenzaamheid. In het algemeen heeft zij nieuwe vreugde in de wereld gebracht al leidde zij in sommige uitingen ook tot over drijving en opschroeverij. Maar uitwassen kunnen het wezen eener groote zaak nimmer te niet doen. Bij Marconi's heengaan moeten wij zijn werk dus zeker in dankbaarheid herdenken. En dat zal dan ook ongetwijfeld de overheer schende toon in de herdenking zijn. R. P. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 19 Juli. Geëxamineerd 4 vr. en 4 m. Candida ten. Geslaagd mej. A. A. Wester Bergen IN.H.) de heer L. W. J. Berns Haarlem. Gecompliceerde autobotsing. Door gladheid van den weg. Vanmorgen zes uur is een zeswielige vracht auto, bestuurd door een 19-jarigen chauffeur uit Santpoort, op den hoek van de Kenne- merstraat en de Schoterstraat wegens de gladheid van de rails geslipt, waardoor de 62- jarige wielrijder W. B., bloemistknecht, van de achterzijde van de auto een klap kreeg, met het gevolg dat hij op het trottoir gewor pen werd. Hij kreeg schaafwonden en een bloeduitstorting in het linkerbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per taxi naar zijn woning werd vervoerd. Vervolgens raakte de geslipte auto een straatlantaarn, die bij den grond afknapte. Een kwartier later reed' op denzelfden hoek een vierwielige vrachtauto met aanhangwa gen, waarvan de bestuurder, de 22-jarige K. uit Hillegom, de bocht te snel nam; wegens de gladheid van het plaveisel slipte de aan hangwagen naar rechts weg en botste tegen de stilstaande zeswielige vrachtauto, waardoor beide wagens beschadigd werden. Hierbij had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Te gen den chauffeur uit Hillegom werd proces verbaal opgemaakt. Het verkeer op de Groote Markt. Nieuwe vluchtheuvel voor de „links-affers" Ook seinlichten voor de wandelaars. Het publiek staat nu nog een beetje onwen nig tegenover den nieuw geschapen verkeers- toestand op de Groote Markt, maar als men eenige dagen verder is zal het wel blijken, dat de nieuwe regeling uitstekend voldoet. Om het rij verkeer nog meer te beveiligen is op het trottoir tegenover het perceel van de firma Kreymborg een kleine vluchtheuvel ge plaatst, zoodat het rijverkeer, dat uit de rich ting Smedestraat langs de gebouwen van Café- Restaurant Bfinkmann nadert en naar links in de richting Koningstraat moet, aan een vaste baan gehouden is. Het mag nu niet meer, zooals tot dusver vaak gebeurde, met een wijden boog langs het Stadhuis gaan, zoodat het rijverkeer, dat rechtuit naar de Zijlstraat moet niet gehinderd kan worden. Een uitstekende maatregel. Ook aan meer veiligheid voor den wande laars is nu gedacht. Voor hen, die uit de Bar- teljorisstraat komen en naar het Stadhuis willen oversteken, is aan het einde van de Zijlstraat ook een driekleurig, maar kleiner lichtsein aangebracht. Zoo gauw de groene kleur verschijnt, kunnen de wandelaars rus tig oversteken. Op dien hoek staat een politie agent, die de aandacht van de voorbijgangers er op vestigt. De werkloosheid in onze stad. Het aantal werkloozen, dat volgens de vorige opgave 5191 was, is nu 5215. Zooals wij de vo rige week zeiden, vertoont Juli hier altijd eenige schommeling op de arbeidsmarkt. Toch is er nog een gunstig verschil met verleden jaar op denzelfden tijd, toen het getal 6191 was en ook met hetzelfde tijdvak van 1935. toen het 5290 bedroeg. Nederlandsch-Ts jechoslowaak- scke handelsbesprekingen. Enkele verdragseontingenteeringen verruimd. Dezer dagen zijn besprekingen over de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije, die sinds eenigen tijd in Den Haag wer den gehouden, beëindigd. Over en weer zijn enkele verdragseontingen teeringen verruimd. Het Middelbaar Onderwijs te Haarlem. De Commissie van Toezicht en de Lycenmquacstie. Aan het verslag omtrent de toestand van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem over 1936 is het volgende ontleend. Het afgeloopen jaar is een rustig jaar geweest, dat zich niet gekenmerkt heeft door wijzigingen in de organisatie. Wel is een adx-es van directeur en leeraren van de le H.B.S. B in behandeling geweest, i^aarin aan B. en W. werd verzocht .te bevorderen, dat tot herstel van de Litt.-Economische af- deeling aan deze school zou worden over gegaan. Hieromtrent is door genoemd College het advies der Commissie gevraagd. Aanleiding- tot het verzoek was de omstandigheid, dat de toelating van leerlingen tot deze school zich sedert de opheffing van genoemde af- deeling in dalende lijn bewoog. De Commissie was niet overtuigd, dat deze daling als een constant verschijnsel te beschouwen was en adviseerde, de ontwik keling van den toestand in het oog te houden, teneinde, wanneer de ervaring zou bevestigen, dat de daling blijvende zou zijn. ernstig te overwegen een proef te nemen met het weder oprichten van een litt. eco nomische afdeeling aan deze school. Sindsdien is bij de aangifte van nieuwe leerlingen voor den cursus 19361937 geble ken, dat deze aangiften belangrijk hooger waren dan die van het voorafgaande jaar. B. en W. hebben daarop besloten voors hands geen stappen te doen tot het weder oprichten van genoemde afdeeling aan de le H.B.S. B., doch een afwachtende houding aan te nemen. Aangezien de Commissie het van groot algemeen belang acht, dat bij de vervulling van vacatures zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de wenschelijkheid om jonge werklooze leerkrachten hiervoor in aanmerking te doen komen, is de bijzon dere aandacht van B. en W. hierop geves tigd. De ontwerpen van programma's en boe kenlijsten voor de verschillende scholen wer den door de Commissie om advies ontvangen. Daarbij werd aan B. en W. verzocht, te be vorderen, dat de opneming van nieuwe boeken zooveel mogelijk van een toelichting zou vergezeld zijn en dat wijziging in de boekenlijsten, ter besparing van kosten voor de ouders van de leerlingen, niet dan in zeer noodzakelijke gevallen zou plaats vinden. Nog een poging tot opsporing van Amelia Earhart? HONOLOELOE, 20 Juli (A.N.P.) Naar verluidt hebben namens den echtgenoot van Amelia Earhart, George Putman, optreden de agenten getracht een overeenkomst aan te gaan met kapitein Bill Anderson, die groote ervaring heeft in het bevaren van het midden van den Stillen Oceaan. Zij trachten- hem over te halen zich te belasten met het verder opsporen van de beroemde a via trice, die thans reeds sedert 2 Juli j.l. vermist wordt en die officieel reeds is op gegeven. HAAGSCHE NOTARIS WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD. Wegens verduistering van een aanzienlijk bedrag aan geld en geldswaardige papieren, tot een totaal bedrag van circa f 55.000, ge pleegd als notaris en als bewindvoerder, stond de vorige week voor de Haagsche rechtbank terecht de 57-jarige notaris H. M. J. J., te 's Gravenhage, thans gedetineerd. De officier eischte een gevangenisstraf van 2Yz jaar. De rechtbank wees heden vonnis. Zij ver- oordeeelde den verdachte ter zake van ver duistering, meremalen gepleegd en wegens verduistering als bewindvoerder over goede ren welke hij onder zich had. tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Een van de grooten is gestorven, Groot op 't gebied der wetenschap, Hij heeft zich op den hoogsten trap Der kennis wereldroem verworven. Hij heeft het wonder uitgevonden, Dat heel de menschheid heeft verbaasd En waarvoor alle menschen haast Ook nu nog staan met open monden. Dit wonder bracht op onze aarde Het huidig draadlooze verkeer, Welhaast geen vinding bracht ons meer. Op velerlei gebied, aan waarde. Een van de grootsten is verscheiden, Als nietig mensch die sterflijk is, Zijn naam zal de geschiedenis Onsterflijk houden door de tijden. Haarlem's Bloei. Copieën van Halsen worden het gemeente bestuur aangeboden. Ook in den vacantistijd werkt de Stichting „Haarlem's Bloei" voort. Van de verschillende gebeurtenissen die onder de auspiciën van Haarlem's Bloei in onze stad zullen plaats hebben, kunnen wij thans reeds melding maken van een plan tot aanbieding aan het gemeentebestuur van vier of vijf copieën van thans ter gelegenheid van de Frans Halstentoonstelling in het Frans Halsmuseum aanwezige Halsen. Het ligt in de bedoeling, dat aan verschil lende Haarlemsche notabelen de voor het maken van de copieën benoodigde gelden ge vraagd zullen worden. Haarlem's Bloei zal een Schenkings-Comité vormen, dat de co pieën aan het gemeentebestuur zal aanbie den, zoodat er in Haarlem een blijvende her innering aan die bijzondere gebeurtenis, de Frans Halstentoonstelling, zal zijn. Natuurlijk zullen het goede copieën moe ten zijn en het werk zal dan ook aan bij uit stek vakkundigen worden opgedragen. Bij wijze van uitzondering omdat de copieën in handen der overheid zullen komen en blijven zullen deze werken op ware grootte mogen vervaardigd worden, hetgeen anders nooit het geval is. Het staat nog niet geheel vast, welke stuk ken van Hals zullen worden uitgezocht, om te copiëeren hiervoor zullen deskundigen nog advies uitbrengen maar het is wel zeer waarschijnlijk, dat als de meest typische werken van Frans Hals, er toe zullen behoo- ren de Nar, de Mulat, en Malle Babbe. Waar de copieën een plaats zullen vinden is nog niet bepaald, maar het is wel te ver wachten. dat zij in het stadhuis zullen wor den opgehangen. Aantal begunstigers stijgende. Het is een verheugend feit, dat het aantal begunstigers der Stichting „Haarlem's Bloei" nog steeds stijgende is. De loterij ten bate van Haarlem's Bloei. Wij vernamen bovendien nog. dat de lote rij-commissie van Haarlem's Bloei met haar voorbereidende werkzaamheden weldra ge heel gereed zal zijn, zoodat nu spoedig met de loterij ten bate der Stichting „Haarlem's Bloei" zal begonnen kunnen worden. Zooals bekend, ligt het in de bedoeling voor dat doel jaarlijks een loterij te houden. De zeer mooie en degelijke prijzen worden ge kocht in Haarlemsche zaken. De prijs der loten is niet hoog en begunstigers van Haar lem's Bloei" zullen, met dezelfde trekkings kans, loten kunnen krijgen tegen den halven prijs. Er zullen 10.000 loten zijn. NEDERLAND OP DE LEIPZIGER MESSE. Naar wij veimemen zal Nederland aan de van 29 Augustus tot 2 September te houden Leipziger Najaars-Messe met een collectieve inzending deelnemen. Deze Nederlandsche tentoonstelling zal plaats hebben in het groote „Rings-Messhaus" Tröndlinring 9, onder de auspiciën van den Economischen Voorlich tingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Kranten van stroo. Proefneming in Duitschland. De bekende uitvinder Marconi is hedennacht op 63-jarigen leeftijd overleden. Hierboven ziet men hem proeven nemen op zijn jacht „Electra". Voor uitvoerige levensbijzonderheden zie aien pag. 4. BERLIJN, 20 Juli (Reuter). Teneinde den invoeor. van buitenlandsche grondstoffen zoo veel mogelijk te beperken worden thans proe ven genomen met het drukken van dagbladen op uit stroo vervaardigd papier. Voorts heeft men een methode uitgewerkt om een witten vezel te ver vaardigen uit stroo. Deze vezel zou tot textielproducten kunnen worden verwerkt. Reeds is men zoo ver gevorderd, dat een ge mengde vezel, bestaande uit 50 pet. „stroo- wol" industrieel verwerkt kan worden. Het ge vonden proces, aldus wordt verklaard, werkt zoo economisch, dat niets verloren gaat. Zelfs het,afval is nog bruikbaar, daar het een goede meststof vormt. Het woord is aan d' Yzarn-Freyssinet: Men trekt minder aan door groote deugden dan door kleine. Dader van den aanslag op kolonel Koe bekend? Naar Havas uit Warschau meldt schijnt het thans vast te staan, dat de dader van den aanslag op kolonel Adam Koe, de werklooze bouwvakarbeider Wojczek Bieganek is, ge boren in het gebied Pozen in 1908 en lid van de Nationaal Democratische Partij, de groote rechtsche oppositie-partij. Hij was de zoon van een gezeten boer. De reden van den aanslag is nog steeds niet bekend, doch men vermoedt, dat het toetreden van enkele leden van de nationaal-democra- tische-partij tot de Nationale Unie van kolo nel Koe niet vreemd is aan deze daad. Velen hebben kolonel Koe geluk gewenscht met het ontsnappen aan dezen aanslag. Japansche garnizoen morgen officieel in actie? Bombardement op Wang Ping. .(Zie ook pag. 4) TOKIO. 20 Juli (Havas) De ka binetsraad zal vanochtend bijeenko men om te beslissen over de tegen over Noord-China aan te nemen hou ding. Hoewel prins Konoye, de mi nister-president, reeds sinds den aan vang der incidenten lichtelijk onge steld is, zal hij aan de beraadslagin gen deelnemen. Men denkt, dat de nieuwe Chineesche stap de aangekondigde actie van het Japansche garnizoen in Noord-China met ingang van Dinsdagochtend 3 uur GMT. zal veroorloven. Over het aLgemeen welingelichte kringen verklaren, dat de door het leger geëischte maatregelen gedurende de dagelij ksche bij eenkomsten van het kabinet worden bespro ken. Zij bevestigen, dat de besluiten omtrent een actie van het Japansche garnizoen te Tientsin geheel onder controle staan van de regeering. Uit Shanghai, 20 Juli: Volgens alhier ont vangen berichten zouden de Japansche troe pen begonnen zijn met een bombardement van Wang Ping. De desbetreffende uit Peiping door het Japansche telegraaf-agentschap Do mei geseinde berichten melden dat 't bom bardement om 14 uur 27 geopend is. Nadere berichten van Japansche zijde mel den. dat de Chineesche batterijen te Wang Ping tot zwijgen zijn gebracht, maar dat levendig geschutvuur wordt gewisseld met een andere ^groep Chineesche troepen, die nabij Wang Ping geconcentreerd zijn. verbodig geworden bezittingen moet men niet jarenlang nutteloos op zolder laten staan. Een ander zou er veel ple zier van kunnen hebben en er graag wat voor geven. Het contact met dien ander wordt op de goedkoopste en eenvoudigste wijze bereikt door het plaatsen van een Groentje in Haarlem's Dagblad. Enkele verdragscontingenten met Tsje- clio Slowakije zijn verruimd. 1 De nieuwe rijwielplaatjes zijn met ingang van 22 Juli verkrijgbaar. 3 Gisteren is een militair vliegtuig van 70 meter hoogte neergestort; de twee in zittenden werden slechts licht gewond. 3 De Frans Hals-tentoonstelling is reeds door meer dan 10.000 personen bezocht. 3 Bri'--'landen worden altijd per luchtpost verzonden als het bespoediging geeft. 3 De uitvinder der draadlooze telegrafie, Guglielmo Marconi, is op 63-jarigen leeftijd overleden. 4 Japan verwerpt het Chineesche memo randum. 4 ARTIKELEN. ENZ. - R. P.; Marconi is gestorven. Van onzen Londensehen correspondent: „Remise" in den Ierschen Vrijstaat. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Over den Zuide lijken Atlantischen Oceaan. 3 T. Vacantie-begin. 3 H. D. Vertelling: John bestijgt een vul kaan. 5 K. de Jong: Opera-coneert der H. O. V. 6 G. Voet: De buitenplaats Waterland. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen 0« 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1