MARCONI OVERLEDEN. Thijs IJs heeft een raar avontuur Japan verwerpt het Chineesche antwoord. Uitvinder der draadlooze telegrafie. RAM®. HAARLEM'S DAGBLAD Chineesche troepen openen het vuur bij Loekoetsjiau. Toestand zeer ernstig geacht. ^it Tokio, 19 Juli. Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft besloten het Chineesche me morandum, dat heden aan den Ja- panschen ambassadeur in China, Hidaka, is overhandigd, te verwer pen. Het kan niét als een antwoord worden beschouwd op de Japansche eischen, die Zaterdag j.l. werden ge steld. De Japansche regeering werpt de geheele verantwoordelijkheid op de regecring van China, wanneer China zijn houding niet wijzigt. Volgens een telegram uit Tientsin hebben de Chineesche troepen, die zich verschanst hebben in Loekoetsjiau gistermiddag het vuur geopend op de Japansche voorhoede. Hiermede zijn dus de onderhande lingen om tot een accoord te komen verbroken. Hetzelfde telegram voegt er aan toe, dat de toestand zeer ernstig is en dat slechts een wonder een hevig conflict kan vermijden. De Japansche militaire attaché heeft den Chineeschen minister van oor log een laatste waarschuwing over handigd, met den eisch, dat de cen trale regeering haar troepen zou terrugtrekken naar hun eerste stel lingen en dat de naar Hopei gezon den vliegtuigen worden terugge trokken. Reeds zestigduizend man Chineesche troepen in Hopei. Uit Hankou wordt vernomen, dat reeds zestigduizend man van het leger der Nan- kingregeering Hopei zijn binnengerukt. De mannen dragen dezelfde uniform als de manschappen van het 29ste leger. Volgens berichten uit Tientsin neemt generaal Ma Tsjang Sjan, die tijdens den strijd in Mandsjoerije. nu zes jaar geleden den naam van China's nationale held kreeg, weer krachtig deel aan de anti-.Ta- pansche agitatie. Tot nu toe had generaal Ma een teruggetrokken leven in Tientsin ge leid en vergenoegde hij zich met het lid maatschap van de militaire commissie. Bij brug no. 29 tusschen Jang Sjoen en Pei Tsjang aan den spoorweg Peiping-Tient- sin is gisteren een bom ontdekt. De bom werd tijdig ontdekt, zoodat de trein Peiping- Tientsin veilig kon passeeren. Buiten de Oostelijke poort van Wang Ping dat op het oogenblik bezet is door het 29ste Chineesche leger, is Maandagochtend een bom ontploft. Naar tot nu toe vernomen is, zijn hierbij geen slachtoffers te betreuren. regeling hangt af van het feit of de grens van het toelaatbare bereikt zal worden. China wil den oorlog niet. Het Chi neesche volk moet weten, dat de re geering zich op het oogenblik bevindt midden in de voorbereidingen tot de verdediging. Indien de Chineesche regeering toe zou laten dat ook slechts een duimbreed Chineesche bo dem verloren zou gaan, dan zou zij een onvergeeflijke misdaad begaan tegen het eigen ras, zoo verklaarde de maarschalk tenslotte. Dujtsclhlaed Handelsverdrag met de regeering- Franco. Ten aanzien van het handelsverdrag tus schen Duitschland en Franco wordt gemeld, dat beide landen elkaar wederkeerig zonder beperking de voordeelen van meest begun stigde mogendheid hebben verleend. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend, doch men veronderstelt, dat Duitschland op het oogenblik de schuldeischer is van het natio nalistische Spanje door 't zenden van mate riaal en goederen sedert het uitbreken van den burgeroorlog. Spanje zou in grondstof fen en goederen kunnen betalen. Een der voornaamste betaalmiddelen zou ijzererts zijn. In 1935 bedroeg de maandelijksche im port in Duitschland van Spaansch ijzererts 110.000 ton. In October 1936 bedroeg deze import 5738 ton en in Mei 1937 100.339 ton uit Spaansch Marokko en uit Spanje zelf 5232 ton. Het erts uit Baskenland speelde nog geen rol. De Berliner Boersenzeitung kondigt thans aan, dat dit een groote rol zal gaan spelen. Rusland Arrestatie van volkscommissaris Kaminski en vele anderen gemeld. Uit verschillende bronnen wordt vernomen, dat Kaminski, volkscommissaris van openbare gezondheid in hechtenis zou zijn genomen. Officieel is dat niet bevestigd. Ook Eliava, plaatsvervangend volkscommissaris voor de lichte industrie, Antiof, voorzitter van de con trolecommissie bij den raad van volkscommis sarissen en lid van den raad van arbeid en defensie, en Spelimof, voorzitter van den raad van volkscommissarissen der federatieve repu bliek, zouden gearresteerd zijn. Bij de aan komst van den Turkschen minister van bin- nenlandsche zaken aan het grensstation Nego- reloje heeft men opgemerkt dat hij verwel komd werd door Oemblya, gelegeerde van het commissariaat van buitenlandsche zaken bij de regeering van Wit-Rusland, een functie, die tot dusverre bekleed was door Kalina. De „Petit Parisien" publiceert een telegram van zijn correspondent te Moskou, volgens hetwelk hij uit goede bron vernomen zou heb ben, dat Morgolone, de directeur van fabriek nummer 22 gearresteerd is. Fabriek 22 is ge vestigd te Fili, een voorstad van Moskau, er worden viermotorige bommenwerpers vervaar digd.. Men zou ontdekt hebben, dat Morgoline zich heeft schuldig gemaakt aan sabotage op instructie van piatakof Verscheiden leden van het hooger per soneel der fabriek zouden eveneens ge arresteerd zijn. Ook in kringen van letterkundigen wordt volgens den correspondent de „zuivering" voortgezet. Onlangs werd de schrijver Boris Pilniak gearresteerd, terwijl tenslotte het gerucht in omloop is, dat Mirski, een lid van een hoogadellijk geslacht, die grooten naam heeft gemaakt als letterkundig criticus, even eens gearresteerd zou zijn. De strijd in Spanje. Havas meldt uit Madrid, 19 Juli: Het offi- cieele communiqué van het ministerie van defensie deelt mede: Aan het centrale front trachtte de vijand de linies der regeeringstroepen te verbreken, doch hij werd teruggeslagen en de stellingen van onze troepen bleven ongewijzigd. Aan het front van Aragon, in den sector van Teruel trokken de troepen van het dertiende leger korps zich samen op stellingen ten westen van Ranchales en Mentverde. Aan het noordelijk front bombardeerde onze artillerie op afdoen de wijze zekere militaire doelen te Oviedo. Het Spaansche persagentschap meldt voorts uit Madrid 19 Juli: Tegen 7 uur 'smorgens werd er te Madrid alarm geblazen. Talrijke bewoners vlogen uit hun bed om te zien wat er gaande was. Een groot 3-motorig vliegtuig vloog over den Manzanares en verdween daar op in een nevel van rook en smook in de rich ting van het Casa del Campo. Later bleek, dat talrijke bombardements vliegtuigen der rebellen boven de loopgraven van het Casa del Campo hadden gevlogen, maar door het afweergeschut waren verdre ven. Eén der 3-motorige vliegtuigen werd door onze artillerie omlaaggeschoten, vloog in brand en daalde achter onze linies. Met dit vliegtuig is het aantal neergehaalde vliegtuigen der rebellen tot 75 gestegen, in een tijdsverloop van 14 dagen. De regeering ver loor in dit tijdperk slechts 15 vliegtuigen. Activiteit van de troepen van Franco. Uit Naval Carnero, 19 JuT. De troepen van Fracno zijn hedenochtend zes uur, na een korte hevige voorbereiding van de artillerie, overgegaan tot den aanval bij de dorpen Villa Viciosa, Sevilla, Nueva, en Villa Nueva de Pe- rales. De aanvallende infanterie werd vooraf gegaan door vechtwagens. In het begin konden de troepen snel voorwaarts rukken, aange zien zij weinig weerstand ondervonden, doch later boden de regeeringstroepen krachtiger tegenstand. Aan beide zijden concentreerde de artillerie zich op het aanvalsfront, dat een lengte had van zestien kilometer. Omstreeks elf uur in den ochtend rukten de rechtsche troepen langs Brunete in noordelijke richting, zonder genoemde dorpen te bezetten. Brunete was grootendeels in vlammen, naar men vanuit een observatiepost van de Franco troepen kon zien, opgegaan. Onderhoud van den Japanschen militairen attaché met den Chineeschen minister van oorlog. In een officieele mededeeling van de Chi neesche regeering over het onderhoud tus schen den Japanschen militairen attaché, generaal-majoor Kita en den Chineeschen minister van oorlog, generaal Ho Jing Tsiin, wordt verklaard, dat generaal Kita eischte, dat alle troepen van de Centrale Chineesche regeering uit Hopei teruggetrok ken zouden worden. Hij gaf 'te verstaan dat indien hieraan niet zou worden voldaan het Chineesch-Japansche conflict tot een crisis zou leiden, welke snel het eindstadium zou bereiken. Minister Koeng te Londen. Guglielmo Marconi. Guglielmo Marconi, zoon van een Italiaan- schen vader en een Iersche moeder, aan schouwde op 25 April 1874 te Bologna het levenslicht. Reeds als knaap toonde hij een groote belangstelling voor natuurkunde en electriciteitsproblemen boeiden zïju aandacht daarbij in het bijzonder. Op grond van de wis kundige berekening van Clerk Maxwell en van de proefnemingen van Hertz, Lodge, Righi en anderen, kwam Marconi in 1895 tot de overtuiging, dat een telegraafsysteem prac- tisch bruikbaar gemaakt zou kunnen worden door toepassing van electromagnetische gol ven. In het begin van den zomer van dat jaar reeds nam hij een aantal desbetreffende proeven in het landhuis van zijn vader te Pontecchio nabij bologna. Hoe onbeholpen zijn apparaten in het begin ook waren, spoedig verkreeg Marconi opmerkelijke resultaten. Hij slaagde er n.l. in, een draadlooze ver binding tot stand te brengen over af standen van omstreeks twee kilometer. In Juni 1896 kreeg Marconi in En geland het eerste patent, dat ooit ver leend was voor draadlooze telegrafie. Hij zette zijn experimenten in Londen voort, demonstreerde er zijn uitvin ding voor de postautoriteiten en wist de afstanden steeds grooter te maken. In 1897 bracht hij te Spezia verbin ding tot stand tusschen een aan land opgericht station en oorlogsschepen op een afstand van l mijl. Hetzelfde jaar nog werd een maatschappij te Londen opgericht, de Wireless Telegraph and Signal Cy. Ltd., welke naam later ver anderd werd in Marconi's Wireless Telegraph Company Ltd. In 1899 kreeg Marconi gelegen heid het practisch nut van zijn uitvinding duidelijk aan te toonen bij een scheepsramp, welke dank zij de draadlooze berichten tot geringe afmetingen kon worden terugge bracht. Draadlooze verbindingen waren 't jaar te voren geïnstalleerd over het Kanaal tus schen Engeland en Frankrijk, terwijl tevens de draadlooze telegrafie bij vlootmanoeuvres beproefd werd. Men kwam toen reeds tot ver bindingen over afstanden van omstreeks 74 mijl. Steeds grooter werden de afstan den en in 1901 slaagde Marconi er voor de eerste maal in seinen over te bren gen over den Atlantischen Oceaan, van Poldhi in Cornwall naar St. John op Newfoundland. Het moeilijkste werk was achter den rug, de basis was gelegd, de wereld was een communi catiemiddel rijker geworden, dat diep in het moderne leven zou ingrijpen en zonder hetwelk men de tegenwoordige wereld niet meer zou kunnen be grijpen. In 1909 kreeg Marconi de groote erkenning van zijn werk in den vorm van den Nobel prijs voor natuurkunde. Hetzelfde jaar werd hij door den Italiaanschen koning benoemd tot lid van den Italiaanschen senaat. Marconi, die vele van zijn radioproeven op zijn eigen jacht „Electra" nam, heeft zich met de door hem bereikte resultaten nooit tevre den gesteld. Later ging hij zich bezighouden met het zenden op de korte golf. Het belang van de korte golf maakte hij de wereld door een sensationeele proefneming duidelijk: in 1926 bracht hij een verbinding Londen— Australië totstand en in 1930 heeft op zijn jacht, dat in de Golf van Genua lag, de ver lichting van de electriciteitstentoonstelling te Sydney ingeschakeld. De laatste jaren wijdde Marconi zijn aan WOENSDAG 21 JULI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00—19.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO..6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Decla matie, Radiotooneel en Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 1.001.45 Melody Circle. 2.00 De Flierefluiters en solist. 2.45 "Gramofoon muziek. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 Gramo foonmuziek. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Causerie „Vacantie vieren". 7.00 Vocaal concert. 7.30 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in Over- ijsel" 3.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Be richten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 „Fantasia". 9.00 Cabaret-programma. 10.00 Berichten ANP 10.05 Gramofoonmuziek. 10.20 VARA-orkest. 11,1512.00 Dansmuziek (Gr, pl.) HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending, 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Kinderkoorconcert. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Christ. Liederenuur- tje. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- berichten. 8.15 Klein Dameskoor, strijkor kest en orgel. 9.00 Causerie „De jeugd moet critischer worden. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP.) 10è3012.00 Gramo foonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11,35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBS-Wels-orkest en solist. 1.20 Het Te- versal Colliery orkest en solist. 2.05 Gramo foonmuziek. 2.35 H. Engleman's kwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Voor de Vrouw. 5.35 Marius B. Winter en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Orgelspel. 7.20 BBC-orkest en soliste. 8.00 Causerie „Training the race horses". 8.20 „Mikki makes news", kleine ope rette. 9.05 BBC-Theater-orkest, klein Man nenkoor en solisten. 9120 Berichten. 9.40 Causerie „I Protest". 9.45 Orgelconcert. 10.20 Het Krish Septet. 10.50 Reportage. 11,20 Dou glas Swallow en zijn Band. 11,5012.20 Jazz muziek. (Gr. pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10; 8.20 en 10.20 Gramofoonmuziek. 12,20 Orkest van de Garde Républicaine.dn de pau ze: Zang). 2.20 en 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Vioolvoordracht. 5.20 Pascal-orkest. 7.50 Zang en guitaar. 8.05 Pianovoordracht. 8.50 Selectie uit de operette „La reine Fiam- mette". 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Westduitsch Kamerorkest. 8.50 Het Ber- gische Landesorkest. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Omroeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Omroep-Amusements-orkest. 6.40 Kamermu ziek. 7.20 Mannenkoor. 8.30 Vocaal en instru mentaal concert. 10.5012.20 Franz Hauck's orkest. BRUSSEL, 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Max Alexys' orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Orgel spel en zang. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonrokest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Kleinorkest en Gra mofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 6.20 en 7.20 dito. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Sym- phonieconcert m.m.v. soliste. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.3512.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoor dracht. 10.50 Gramofoonmuziek. «1.05 Viool voordracht. 11.35 Max Alexys' orkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 2.20—2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Cellosoli. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.25 A. Felleman's orkest. 6.20 Radiotooneel. 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Klein orkest. 9.20 Symphonie- concert uit Ostende. 11.00 Omroepdansorkest. 11,2012.20 Gramofoonmuziek. Minister Ho Jing Tsjin wees er op, dat China bet recht heeftf binnen zijn eigen gebied zijn troepen naar eigen goedvinden, te verplaatsen Aangezien China evenwel den vrede wil, is het bereid, indien Japan zijn troepenversterkingen terugtrekt, ge lijke maatregelen te nemen. Een verder toespitsen van den toestand hangt dus alleen van Japan af. De Chineesche minister van financiën Koeng. is Maandag, komend van de Ver een igde Staten, waar hij een zilverovereen- komt heeftf gesloten, in Engeland gearri veerd. „Geen duimbreed Chineesche grond mag verloren gaan", al dus Tsjang Kai Sjek. Tsjang-Kai-Sjek heeft te Koeling een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de houding van China door vier punten bepaald wordt. In de eerste plaats mag door geen en kele overeenkomst inbreuk worden gemaakt op de onschendbaarheid van het gebied en de souvereine rechten van China. Verder kan een onwettige wijziging van den politieken raad van Hopei en Tsjahar niet worden toe gestaan, omdat het statuut van dezen raad door de centrale regeering is vastgesteld. In de derde plaats kan niet worden toegelaten, dat plaatselijke officieren, door de centrale regeering benoemd, onder dnik van buiten overgeplaatst worden. Tenslotte zal de regee ring niet dulden, dat beperkingen worden gemaakt ten aanzien van de door het 29e le ger bezette stellingen. China verlangt alle problemen langs di- plomatieken weg op te lossen, zoolang dit nog eenigszins mogelijk is. Indien evenwel de grens van het toelaatbare overschreden zal worden, dan zal de nationale energie in den strijd geworpen worden. Het Chineesche volk moet de volle draagwijdte van deze woorden begrijpen, in dit geval moet worden doorge vochten tot het bittere einde. Indien men zijn hoop stelt op een wijken van den tegen stander. dan is China verloren Vervolgens zeide de maarschalk, dat het incident van Loekoetsjau niet plotseling is ontstaan, het is maanden lang door de Ja panners voorbereid. Er blijkt uit. dat Japan in China een bepaald doel nastreeft en dat de vrede niet gemakkelijk gehandhaafd zal blijven. China had alleen het incident kun nen voorkomen indien het buitenlandsche legers vrijen intocht in het Chineesche ge bied had verleend. Geen land. dat eenige achting voor zich zelf heeft, kan een derge lijke vernedering aanvaarden. Verder wees spreker op de gebeurtenissen van zes jaar geleden, waardoor Mandsjoerije verloren ging. Indien China thans de bezet ting van Loekoetsjau toe zou laten, dan zou peiping een tweede Moekden worden. De mogelijkheid van een vriendschappelijke In 1895 bracht hij de eerste draadlooze verbinding tot stand. ROME, 20 Juli (Havas) In den af- geloopen nacht om half vier is de groote uitvinder op het gebied van draadlooze telegrafie markies Gugliel mo Marconi overleden in den leeftijd van 63 jaar. dacht aan proefnemingen met micro-golven, met een golflengte van ongeveer een halven meter. BOODSCHAP VAN DE WERELD-CONFEREN TIE DER KERKEN AAN DE DUITSCHE KERK. Uit Oxford: De wereldconferentie der ker ken, waar de kerken van 45 landen zijn verte genwoordigd, heeft eenstemmig' besloten een boodschdp te zenden aan de Duitseh-Evange- lische kerk. De vertegenwoordigers van deze kerk moch ten de conferentie niet bijtonen van de Duit- sche regeering, hun passen werden inge trokken. Verder werd besloten een delegatie te zen den om deze boodschap te overhandigen. De boodschap luidt als volgt: „Wij zien de ernst van den strijd, waarin niet alleen uw kerk, doch ook de Roomsch- Katholieke kerk is gewikkeld tegen de ver strooiing en het onderdrukken van het Chris telijke getuigenis. Wij, uw broeders in de an dere kerken, zijn een met u, lijdende broeders van de Duitsche Evangelische kerk in liefde en gebed". Marconi bij de inwijding van den kortegolf zender van het Vaticaan. Geheel rechts Paus Pius XI. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Zoo liep Thijs dus een tijdje voort over de sneeuw en het vooruit zicht, weer spoedig thuis te zijn, stemde hem blij. In alle geval heb ik een goede les gehad, zei hij tot zichzelf, daarom zal ik in het vervolg wat voorzichtiger zijn. Tjonge, ik had het benauwd hoor daar bij die Kobolden! Nu naderde hij zijn hut. Het begon nu weer wat kouder te worden, daarom haastte hij zich wat. En toen hij de laatste bocht van de lange laan omsloeg, zag hij zijn huisje eindelijk weer voor zich liggen. Maar wat wat dat? Stond daar een auto voor zijn huis? Wat kon dat te beteekenen hebben? De „Electra" het be roemde jacht van den Italiaanschen uitvinder

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6