Onbestendig weer. KINDERWAGENS Van Weert - Gierstraat Hef belangrijkste 35e JAARGANG Nö. 16587 Verscfiijnt 3a°re!ijk-s, Getïalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 21' JUL'I 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vï. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 1 2230 ADVERTBNTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. 0.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60.k Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden- HEDEN: 10 PAGINA'S. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 2 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.— Stempeling nieuwe rijwiel- plaatjes. Arbeid voor onvolwaardigen. De Vereenigmg nrueïd voor Onvolwaardi gen heeft ook dit jaar weer een poging on dernomen om een vrij groot aantal onvol waardige arbeidskrachten aan arbeid te hel pen door hen te belasten met het stempe len met naam en adres van den bezitter van de nieuwe rijwielplaatjes. Dit is een onge zochte werkverschaffing voor een paar hon derd onvolwaardigen, die behalve een be hoorlijke verdienste de moreele winst boe ken dat zij, die als regel buiten het produc tieproces vallen, thans de gelegenheid krij gen door eigen arbeid wat te verdienen. Het werk ligt buiten de gewone arbeidsmarkt, vormt dus geen concurrentie object met de volwaardige arbeiders en wordt door de be trokkenen met dankbaarheid aanvaard. Het vorige jaar kon de vereeniging een kleine f 10.000 loon uitkeeren. Behalve het voordeel van de werkverschaf fing voor onvolwaardige arbeidskrachten, biedt het stempelen der rijwielplaatjes voor de bezitters het groote voordeel dat diefstal der plaatjes zoo goed als uitgesloten is. De politie heeft dit werk van de A.V.O. met sympathie begroet, ook omdat in de praktijk gebleken is, niet alleen dat diefstal van plaatjes hierdoor wordt voorkomen, maar in bepaalde gevallen zelfs diefstal van fietsen is voorkomen of opgehelderd kunnen wor den. Tenslotte biedt de stempeling ook een groo te waarborg tegen het verlies der plaatjes, omdat, wanneer daarop naam en adres is ge stempeld, de bezitter als regel zijn plaatje terugkrijgt, niet alleen omdat de vinder er geen belang bij heeft om het te behouden, maar ook omdat deponeering der plaatjes on der enveloppe in de brievenbus, tot gevolg heeft dat de gestempelde plaatjes door de post worden thuisbezorgd tegen portover goeding. In de plaatsen waar geen machines gede poneerd zijn, kan men zijn plaatje in de naast gelegen stad laten stempelen of stem peling vragen aan het centraal bureau van de A.V.O., dat gevestigd is Overtoom 187, Amsterdam. In het laatstegeval komen op de kosten van stempeling nog de kosten van aangeteekend terug zenden. De openbare verkoop der plaatjes begint 23 Juli. Voor het eerst dit jaar geeft de A.V.O. ook gelegenheid om adresplaatjes te bekomen voor koffers, tnsschen, doozen, stokken, pa- rapluies enz. icent. Stroom van executies houdt aan. „Trotzkistisch-Japansche terroristen" in het Verre Oosten terechtgesteld. MOSKOU, 21 Juli (Reuter). In een te Chabarowsk verschijnend dagblad wordt mel ding gemaakt van een proces tegen 24 spoor weg-ambtenaren, die van spionnage beschul digd werden. Zij zijn schuldig bevonden en te rechtgesteld. Alle beklaagden waren er va-n beschuldigd lid te zijn van een „Trotskistisch- Japansche terroristische spionnage-organisa- tie, die werkzaam was op de Worosjilofaftak- king van den spoorweg in het Verre Oosten". Hetzelfde dagblad heeft in de laatste 10 weken de namen gepubliceerd van ongeveer 130 personen, die op grond van soortgelijke beschuldigingen in het Verre Oosten zouden zijn terechtgesteld. Spanning stijgt te Peiping. 37ste divisie weigert zich terug te trekken. PEIPING, 21 Juli (Havas-A.N.P.) Berichten uit Chineesche bron doen veronderstellen, dat generaal Soeng Tsjeh Yoean geneigd zou zijn in principe de op 11 Juli geformuleerde Japan- sche eischen te aanvaarden. De ten uitvoer legging dezer eischen zou evenwel zeer groote moeilijkheden medebrengen. De 37ste divisie van het 29e leger weigert nog steeds de streek van Peiping en Wang Ping te ontruimen. De Japarische druk'komt voortdurend dui delijker tot uitdrukking. Het ultimatum, dat te middernacht zal verstrijken, zou de uiter ste grens beteekenen van het geduld der Ja panners. Het gevaar voor verwikkelingen tus- schen Japansche en Chineesche troepen bij Peiping wordt duidelijker. De Chineezen heb ben versperringen opgericht en op verschei dene punten in de binnenstad van Peiping zandzakken bijeengebracht. Dertig schepen met Japansche troepen wor den te Takoe, de haven van Tientsin, ver wacht. In Zuid Hopei komen voortdurend verster kingen uit Nanking aan. DE EMMASTRAAT B. en W. van Haarlem hebben besloten de le Emmastraat in de richting van den Koningin neweg naar de Emmabrug, gesloten te verkla ren voor het verkeer met motorrijtuigen, rij wielen en alle rij- of voertuigen, geen motor rijtuigen of rijwielen zijnde. BOUWVEREENIGING „ONZE WONING" B. en W. stellen den raad voor te besluiten de balansen per 31 December 1935 en de ver lies- en winstrekeningen over 1935, betreffen de de 77 arbeiderswoningen en het kantoor en de 170 arbeiderswoningen voor den bouw waarvan aan de alhier gevestigde Bouwveree- niging „Onze Woning" financieele steun werd verleend, goed te keuren. De weersgesteldheid is een ding, In deze zomerweken, Waar dorpeling en stedeling Het drukste over spreken. Waar je ook in de wereld kijkt, Beleeft het menschdom zorgen, Maar geen die niet voor 't vraagstuk wijkt: Hoe zal het weer zijn, morgen? En 't wil in Juli van dit jaar Maar niet bestendig wezen, Je kunt het beste hopen, maar Ook steeds het ergste vreezen. Hoe 't weerbericht ook luiden mag, De leuze: kans op regen, Blijft aan de orde, dag na dag En komt ons ongelegen. De mensch mag nog zoo machtig zijn. Het gaat boven zijn krachten Te ordenen op dit terrein, Hij moet zijn lot maar wachten. En ondertusschen moppert hij Alweer totaal vergeten, Hoe hij zoo juist nog, vrij en blij In 't zonlicht heeft gezeten. P. GASUS. RICHE - ZAND VOORT. Morgen, Donderdag 22 Juli: Gala-Cabaret Dansant. MARGIE MORRIS en diverse internationale artisten. Entrée 75 cent. (Adv. ingez. Med.) Geen Coloradokevers te Epe. Poppen bleken van onschuldig insect afkomstig. WAGENINGEN, 21 Juli. De plantenziek- tekundige dienst te Wageningen heeft kever poppen. die in een aardappelveld te Epe wer den gevonden, onderzocht en geconstateerd, dat het geen poppen van Coloradokevers zijn. Het betreft hier poppen van onslieven- heersbeestjes, zooals deze thans veelvuldig op aardappelvelden voorkomen. ACTIE VOOR EEN GARNIZOEN IN DE HOOFDSTAD. AMSTERDAM, 21 Juli. In een gisteravond gehouden vergadering van afgevaardigden van een groot aantal Amsterdamsche vereenigin- gen en organisaties, welke tezamen duizenden Amsterdammers vertegenwoordigen, werd met algemeene stemmen besloten, een adres tot de regeering te richten, waarin op het vestigen van een garnizoen te Amsterdam wordt aan gedrongen. Vereenigingen, die alsnog aan dit verzoek schrift hun adhaesie willen betuigen, worden verzocht zich met het secretariaat van het „Initiatief Comité Amsterdam" I .C. A. tele foon 23149 in verbinding te stellen. INWIJK NOORD. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten de balans per 31 December 1936 en de verlies- en winstrekening over 1936, betreffende de 65 middenstandswoningen, voor den bouw waar van aan de alhier gevestigde Woningbouw- vereeniging „Tuinwijk Noord" financieele steun werd verleend, goed te keuren, zooals die stukken den 6en Juli 1937 bij B. en W. zijn ingekomen. Wachtgeld aan ambtenaren. B. en W. schrijven o.a. het volgende aan den raad: Artikel 17 van de verordening betreffende het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren in vasten dienst der gemeente Haarlem en aan hen, die op proef zijn aangesteld, bepaalt, dat het wachtgeld kan worden ingetrokken, zoo dra de op wachtgeld gesteld ingevolge de Pen sioenwet 1922, S. no. 240, in de termen valt om pensioen te genieten. B. en W. hebben deze bepalingen aldus op gevat, dat onder het genieten van pensioen, op grond waarvan het toegekende wachtgeld vervalt, mede was begrepen het voorloopig pensioen, toegekend ingevolge het reglement op de voorloopige pensionneering van onder wijzers, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt. Dit voorloopig pensioen toch wordt berekend volgens dezelfde bepalingen als gel den voor de berekening van het pensioen, dat zou zijn toegekend, indien op den dag van het ontstaan van het recht op voorloopig pensioen, recht op pensioen had bestaan volgens de Pensioenwet 1922, S. no. 240. Naar deze opvatting hebben B. en W. het wachtgeld, toegekend aan een gewezen onder wijzer bij het vervolgonderwijs, die op grond van vorengenoemd reglement aanspraak maakte op toekenning van voorloopig pen sioen, vervallen verklaard met ingang van den dag waarop zijn voorloopig pensioen inging. Hetzelfde standpunt werd ingenomen dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken, die op grond van deze bepaling het wachtgeld van een onderwijzer, die aanspraak maakte op voorloopig pensioen en uit een andere functie als gewezen Burgerlijk rijks-ambtenaar wacht geld genoot, heeft ingetrokken. Hiertegen is belanghebbende in beroep gegaan. Bij uit spraak van 17 December 1936 heeft de Cen trale Raad van Beroep in hoogste instantie beslist, dat onder „pensioen" in artikel 8 van het Rijkswachtgeldbesluit niet is begrepen „een voorloopig pensioen", zoodat genoemde Raad het besluit van den Minister van Bin nenlandsche Zaken tot intrekking van het wachtgeld nietig heeft verklaard. B. en W. hebben hierin op verzoek van belanghebbende aanleiding gevonden hun besluit tot vervallenverklaring van het wacht geld van den hiervoren bedoelden gewezen on derwijzer bij het vervolgonderwijs in te trek ken, zoodat het wachtgeld is gaan herleven. Bedoelde gewezen onderwijzer bij het ver volgonderwijs geniet derhalve thans voorloopig pensioen als onderwijzer bij het lager onder wijs, welk pensioen mede is berekend over de pensioensgrondslagen bij het vervolgonderwijs en wachtgeld als onderwijzer bij het vervolg onderwijs. B. en W. meenen, dat dit gelijktij dig genot van pensioen en wachtgeld, berekend over een zelfde wedde (pensioensgrondslag) in strijd is met de bedoeling van de wachtgeld verordening. Ten einde de bewoordingen van de verordening in overeenstemming te brengen met de bedoeling, hebben B. en W. aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg voor de politie en aan de Besturen der afdeelingen van vakvereenigingen van onderwijzend personeel advies gevraagd om trent het voornemen van B. en W., de ter za ke betrekking hebbende bepalingen te wijzi gen, waartoe B. en W. den raad voorstellen te besluiten. B. en W. hebben deze gelegenheid tevens gebruikt om voor te stellen de mogelijkheid van beroep ingevolge de verordening betref fende het verleenen van wachtgeld aan amb tenaren in vasten dienst der gemeente Haar lem en aan hen, die op proef zijn aangesteld, over te brengen van de speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie naar het Scheidsgerecht ingevolge het Ambtenaren reglement 1934. Ook hiermede hebben ge noemde commissies van Overleg en Besturen zich vereenigd. SEIZOEN OPRUIMINC vanaf 16.75 (Adv. Ingez. Med.) ALS NEW-YORK BAADT Honderdduizenden New-Yorkers ontvluchtten tijdens de jongste hittegolf de stad om aan het strand verkoeling te vinden. Jhr. Mr. C. J. A. den Tex tot Burgemeester herbenoemd. Het woord is aan. Gottfried Kinkel: Wie niet vraagt of hij den menschen bevalt kan het ver in de wereld brengen. Het gaat de K. L. M. goed. Meer passagiersvervoer in West-Indië. Met ingang van 1 Augustus 1937 is bij Ko ninklijk besluit van 19 Juli j.l. Jhr. Mr. C. J. A. den Tex tot burgemeester van Bloemendaal herbenoemd. De Burgemeester van Bennebroek herbenoemd. Mr. K. J. G. baron Van Hardenbroek. Bij Koninklijk besluit van 19 Juli j.l. is Mr. K. J. G. baron van Hardenbroek met ingang van 24 Augustus 1937 tot burgemeester van Bennebroek herbenoemd. De 25.000ste passagier op Haamstede. Het door de K.L.M. onderhouden luchtver keer in West-Indië blijft zich gunstig ontwik kelen en ook de cijfers van het vervoer over de eerste zes maanden van 1937 toonen een voortdurende stijging. In het eerste halfjaar van 1937 werden op de dagelijks, met uitzondering van den Zon dag, in beide richtingen bevlogen luchtlijn CuracaoAruba 1752 passagiers vervoerd. In i het eerste halfjaar 1936 bedroeg dit aantal i 1385. Tusschen Curasao en Maracaibo, welke luchtlijn sedert het einde van het vorige jaar driemaal per week in beide richtingen wordt gevlogen, vervoerde men in het eerste halfjaar 1937 691 passagiers en op het traject Curasao La Guaira, dat tweemaal per week wordt ge vlogen, vervoerde men gedurende hetzelfd" tijdsverloop 480 passagiers. Het totale aantal in de eerste helft van 1937 vervoerde passagiers op het West-Indische luchtnet per K.L.M. bedroeg 2851 of 450 meer dan het aan tal, dat men in het geheele jaar 1935 vervoerde. Ook het vrachtvervoer neemt geleidelijk toe. Het wachten is nu op de nieuwe, in Ame rika aangekochte Lockheed Super Electra- vliegtuigen, om over te gaan tot de verwezen lijking van de verdere uitbreidingsplannen. Het ligt in de bedoeling, dat de beide thans in gebruik zijnde Fokker F 18-vliegtuigen, de drie-motorige „Snip" en „Oriol" (vroeger „Oehoe"), voorloopig als reserve-materieel in West-Indië blijven. Uiteraard zal ook het personeel der K.L.M. in West-Indië uitgebreid moeten worden. Op het oogenblik bestaat dat met twee vliegtuig bestuurders mee uit 25 man. De eerste uitbreiding, waartoe men aan het einde van dit jaar hoopt over te gaan, is de instelling van een luchtlijn naar Columbia, waarvoor men reeds de toestemming der Co- lumbiaansche regeering heeft. De 25.000ste passagier op Haamstede. ..Gisteravond om half 7 landde met het K. L. M.-toestel de 25.000ste passagier op het vliegveld Haamstede. Uitbreiding K.L.M.-dicnst op Texel overwogen. De resultaten van den KL.M.-dienst op Texel overtreffen in dier mate de verwach tingen. welke men omtrent deze lijn bij de opening koesterde, dat de K.L.M. thans over weegt, den dienst belangrijk uit te breiden. Elk vliegtuig, dat van Schiphol naar Texel vertrekt of van het vliegveld op Den Burg naar Amsterdam, is practisch gesproken tot de laatste plaats uitverkocht, en dit is vrij wel steeds het geval geweest sedert de in- dienststelling op 1 Juli j.l. van deze twee maal per dag in beide richtingen gevlogen lucht- verbinding. Een beslissing inzake de mate van uitbrei ding kan waarschijnlijk nog in den loop van deze week worden tegemoet gezien. ONGELUK BIJ DEN ARBEID Dinsdagnamiddag vijf urn- heeft een onge luk plaats gehad in de verffabriek aan de Transvaalstraat. De 20-jarige arbeider R. was bezig met het optakelen van een kist naar de eerste verdieping door middel van een hand lier. In het venster van deze verdieping stond de 22-jarige arbeider L., wiens taak het was de kist in ontvangst te nemen, waarbij hij den staaldraad afduwde, teneinde te voorkomen dat de kist met de vensterbank in aanraking kwam. Plotseling knapte de staaldraad door, met het gevolg dat L. zijn evenwicht verloor en van een hoogte van vier meter viel. Hij brak zijn rechterpols. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per auto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd voor verdere behandeling. De staal draad is voorloopig door de politie in beslag genomen. De Arbeidsinspectie werd onder richt. Deze zal een nader onderzoek instellen. oed voorbeeld doet goed volgen. In 1936 bevatte Haarlem's Dagblad 45303 Groentjes. Als er geen van U bij was, beschouw het dan als een goed voorbeeld, dat waard is, gevolgd te worden. OBLIGATIELEENING BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. AMSTERDAM, 21 Juli. Bij de gisteren ge houden inschrijving op de tweede conversie- leening 1937, groot f 16.750.000 is door houders der geconverteerde 4 procent obligatiën zooda- ning van hun recht van voorkeur gebruik ge maakt. dat op de vrije inschrijvingen eenige reductie zal moeten worden toegepast. MARCONI WORDT VRIJDAG TERAARDEBESTELD. BOLOGNA. 21 Juli (Stefani). Besloten is, dat de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Marconi Vrijadgmorgen a.s. ge schieden zal. Tot en met den dag der teraardebestelling zal in de geheele stad de vlag halfstok waaien. Te Werkendam heeft een ernstige brand Dinsdag groote schade aangericht. 3 Het onweer heeft gisteren een slacht offer geëischt. 3 De geestelijke verzorging op de Jamboree. 3 Het conflict in het Parijsche hotelbedrijf is in den afgeloopen nacht bijgelegd. 4 De Londensche besprekingen over de non interventie zijn weer op het doode punt geraakt. 4 Het conflict in het Verre Oosten. 4 Door Willy Mullens is een propaganda film over Nederland vervaardigd. 6 De Amerikanen winnen met 32 van Duitschland in den wedstrijd om den Davis Cup. 6 ARTIKELENENZ. A. C. Scheelings: Wie was de uitvinder der vulcanisatie? 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Tijdgenooten Plesman. 3 A. v. M.: Hebt u het al gehoord? 3 Karl Tiander- Pcr« rn industrie in de Sovjet-Unie. 4 L. S. Tigridia of l'ijgerbloem. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is op genomen op 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1