De Boekhorst wordt omgekapt. De Groote Fietstocht. Padvinders. KINDERWAGENS Van Weert - Gierstraat Hef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16588 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 22 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72>/s. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTBNTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA S, Telken jare als de zon schijnt en de natuur in vollen zomerpracht verkeert fietsen ver scheidene tientallen wielrenners om het hardst rondom Frankrijk. Dit heet „Tour de France". Frankrijk is een zeer groot land, aan zijn Oostelijke en Zuidelijke grenzen buitendien behept met vele bergen en heuvels, bij afwis seling aangeduid als „Mont", „Puy" of „Col", zoodat deze fietserij een verschrikkelijke on derneming is. Maar toch zijn er meestal wel een vijftig deelnemers die den ganschen tocht volbrengen. Natuurlijk behooren zij tot ver schillende naties, zoodat allerlei nationale eeren erbij op het spel staan, zooals dat heet. Dit jaar reed er voor het eerst een volledige Nederlandsche ploeg mee, maar die heeft zich niet best gehouden. In de eerste vier of vijf étappes hebben bijna alle Hollanders den strijd al opgegeven, tenslotte werd er nog een een gewond en moest daarom zijn pogingen staken en nu rijdt er nog maar één mee, ge- heeten Anton van Schendel en niet te verwar ren met den litterator van bijna denzelfden naam. Dat is Arthur. Anton zoekt het sucpes meer in de kuit- en dijspieren. Hij bezet in het algemeene klassement nu de éénenveertig- s'te plaats nadat hij 114 uur 37 minuten en 7 seconden, om precies te rijn, heeft gefietst. Dat de man nog maar steeds blijft doorrijden en kennelijk voornemens is het nog restende eindje (Bordeaux-Parijs) met frisschen moed af te peddelen bewijst een volharding, die ve lerlei betere zaken waardig zou rijn. Temeer omdat dezer dagen een Amsterdamsch blad met ontroering meldde, dat hij zich als eenige overgebleven Nederlander zoo eenzaam voelde. De geschiedenis van „onze" équipe schijnt een herhaling, in de harde en snelle werkelijkheid van het Heden, van de droeve ondervindingen der tien kleine nikkertjes. Dat laatste nikker tje moet het ook wel erg naar gevonden hebben. Intusschen draagt Nederland dezen inbreuk op zijn nationale eer met grooten geestkracht. Weldra, zoo zeggen wij tot ons zelf, zal het uur der wrake slaan. Welk volk kan ons op den duur in het fietsen evenaren? En wij fiet sen verder, naar ons werk, naar onze huizen, naar winkels en vacantie-oorden en leggen gezamenlijk in dit kleine land ongetwijfeld dagelijks meer kilometers af dan de heele Tour de France er telt. Intusschen gaat het met de groote Fietserij niet zoo heel best. Er is ruzie. In de berg- étappes van de Pyreneeën heeft nummer twee, de Franschman Lapébie, zich den een of an deren Puy of Col op laten duwen door een landgenoot en is met anderhalve minuut „tijd-boete" bestraft. Dat nam-ie niet, zooals ze in dit land zeggen. Hij vond het teveel. Alle Franschen vonden het te veel. Maar num mer één, de Belg Sylvère Maes, vond het te weinig. Alle Belgen vonden het te weinig. Waarop de Franschen zeiden dat Sylvère Maes zich zooal niet had laten duweri, dan toch laten trekken door een ploeggenoot en de be volking langs het traject Pau-Bordeaux zóó nijdig werd dat de organisators van de Tour de onderscheidingsteekenen van hun auto's namen en langs een omweg naar Bordeaux reden. Zij waren namelijk beducht voor hun hachje, hetgeen opnieuw bewijst hoe voorzich tig men moet zijn met het ontketenen van na tionale hartstochten. Bij aankomst van de renners in Bordeaux bleek dat het tijdsverschil tusschen Maes en Lapébie nog maar veertig seconden bedroeg, hetgeen niet veel is als men ieder bijna 112 uur fietsen achter den rug heeft. Geen wonder dat de beide „reuzen van den weg" „les géants de la route", noemen de Fransche bla den het gezelschap altijd erg prikkelbaar waren geworden, en hun ploeggenooten ook. Wat zoudt u zeggen als u na 112 uur fiet sen tegen uw buurman pas veertig seconden voorsprong op hem had en ze zeiden boven dien dan nog dat u door anderen getrokken en hij door weer anderen geduwd was? Vanmorgen hebben de Belgen, met hun lei der incluis, er dan ook allemaal de brui aan gegeven. Zij zijn niet uit Bordeaux vertrokken en slechts 44 renners zetten de j aarlijksche wanhoops-fietserij voort, natuurlijk nog steeds geleid door Lapébie. Maar die kan zich ook nu nog niet gerust voelen, al is hij Maes kwijt, want de Italiaan Vicini heeft nog geen drie minuten achterstand op hem. Het is een treurige historie geworden met de Groote Fietserij. Ik hoop maar dat de di plomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en België er niet door geschaad zullen wor den. Er is al ruzie genoeg, en oorlogsgevaar ook. Hoe de Fransche en de Belgische natio nale eer er met al dit duwen, trekken en op geven aan toe zijn geraakt zullen we maar .buiten beschouwing laten. Van Schendel rijdt intusschen nog door, thans ook beroofd van „onze zuidelijke bu ren", dus eenzamer dan ooit. Een held. i (Een telling van padvinders in de geheele wereld heeft uitge wezen, dat er thans 2.SI2.074 zijn, dat is 340.060 meer dan in 1935, Toen in 1922 de eerste tel ling werd gehouden waren er 1.019.205). De Jamboree brengt binnenkort naar ons land, De padvinder-jongens in groote getallen, 'k Hoop dat hun verblijf in het bonte verband In Vogelenzang hen perfect zal bevallen. Ook hoop ik maar. dat ons wat grillige weer Hen met een zachtzinnig gemoed zal ont vangen, En dat zij ons land in een zonnige sfeer Verkennen, zooals ze maar kunnen verlangen. Het is menig lezer misschien niet bekend, Dat allen, die hier óp de Jamboree komen Niet meer zijn per slot dan één enkel procent Der boy scout familie tezamen genomen. Met twee millioen achthonderdduizend totaal Verkennen zij onze onrustige aarde. Geleid en gedragen door één ideaal Van hulp en van vriendschap en daardoor van waarde. En kreeg ik de kans, tot die bloem van de jeugd. Voordat zij weer weggaat, een woordje te zeggen, Dan deed ik dat zeker niet enkel met vreugd Maar zou ik ook ernst in mijn afscheidsgroet leggen: Ontvang van een ouderen rijmer den wensch Van kracht en volharding, mijn jeugdige vrinden, Er blijven op weg naar het heil van den menseh Op aarde nog machtig veel paden te vinden. P. GASUS. SEIZOEN OPRUIMING vanaf f 16.75 (Adv. ingez. Med.) Wielrijdster aangereden. Door bestuurder van een bakfiets. Woensdagmiddag te 2.20 uur had op den hoek Spaarne-Korte Veerstraat een aanrij ding plaats tusschen een 32-jarige wielrijdster die van de Korte Veerstraat naar de Melkbrug wilde rijden en een bakfiets, waarvan de be stuurder tot nog toe onbekend is gebleven, en die van de Damstraat richting Turfmarkt reed. De aanrijding ontstond omdat laatstge noemde geen voorrang aan het verkeer van rechts gaf. De wielrijdster viel en kreeg een hersenschudding. Door leden van den Onge- vallendienst werd zij behandeld, waarna rij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd werd. Een kind dat in een mandje achter op de fiets zat, kreeg alleen een buil op het hoofd. De bestuurder van de bakfiets trok zich van het slachtoffer niets aan en reed door. Aan omstanders, die deze aanrijding gezien hebben, wordt verzocht zich voor het verstrek ken van inlichtingen aan het bureau Smede- straat te willen aanmelden. BLOEMBOLLENPRIJZEN NOG HOOGER. Op de gisteren te Bovenkarspel gehouden tweede bloembollen veiling werden zeer goede prijzen gemaakt. Er waren ruim tien millioen bollen aangevoerd, van welke er geen onverkocht bleef. De prijzen waren nog hooger dan op de eerste veiling en over het algemeen werd nog een halve cent meer per bol gemaakt dan de vorige week. Een deel der resultaten van het kapwerk op „De Boekhorst". Zooals wij in ons vorig nummer nog kort meldden worden de boomen op het landgoed „De Boekhorst", te Noordwijkerhout, op last van den eigenaar, den heer A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, omgekapt, nadat de gemeenteraad het besluit heeft genomen, het landgoed op de lijst van natuurmonu menten te plaatsen, zoodat het ongerept zou blijven. Het verzet van den eigenaar tegen dit be sluit bij Ged. Staten van Zuid-Holland bleef zonder resultaat en hem werd medegedeeld, dat een termijn van 30 dagen voor hem open stond om in beroep te gaan. Maandagmiddag of Dinsdagmorgen j.l. heeft nu baron van Hardenbroek laten beginnen aan het omkappen der boomen op het land goed. Wij vroegen den heer Van Hardenbroek, waarom hij tot dezen maatregel was overge gaan. „Omdat ik den zandgrond noodig heb voor mijn bedrijf", luidde het antwoord. „Mijn heele bedrijf hangt er van af. Het is trouwens jaren lang al bekend, dat het terrein in quaestie een gewoon stuk grond, dat niets heeft van een natuurmonument eens zou worden af gezand. Wat het gemeentebestuur nu doet hjkt op onteigenen, maar dan zonder dat er voor betaald wordt!" „Hebt u terzake nog overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Noordwijkerhout?" „Zeker. En het gemeentebestuur heeft al bakzeil gehaald en mij beloofd, dat mij geen haarbreed in den weg zal worden gelegd. Ik ga dan ook gewoon door!" aldus de heer Van Hardenbroek. „Van deze geheele zaak is van zekere zijde ook uit Den Haag een „rel letje" gemaakt!" Voorts zeide de heer Van Hardenbroek ons nog: Het is volstrekt niet mijn bedoeling ge weest „vandalenwerk" te verrichten, maar ik heb onmiddellijk moeten handelen, om geen risico te loopen. Na verloop van die 30 dagen zou het kunnen zijn, dat ik niets meer kan doen. Intusschen zal ik zeker in beroep gaan. U moet denken, dat de 66 HA, die nu tot na tuurmonument zijn verklaard, (en waarop meest alleen jonge boomen staan), een deel zijn van een groot stuk duin, dat ik indertijd voor tonnen heb gekocht met de bedoeling het zand te gebruiken in mijn fabriek en den on dergrond als bollengrond. Het is een fout, dat die monumentenveror dening bestaat, want men kan er den grond voor den eigenaar waardeloos mede maken: men betaalt er niets voor. Er mag in dezen mijns inziens gesproken worden van „abus de pouvoir". Het gemeentebestuur heeft trouwens tegen over mij toegegeven dat het stuk grond in quaestie geen natuurmonument is; het geeft mij voor 100 pCt. gelijk, maar er schijnt uit Den Haag drang op het gemeentebestuur te zijn uitgeoefend. De wijze, waarop ik behandeld ben treft mij te meer, omdat ik altijd op de Boekhorst vrijen toegang heb gegeven aan padvinders en andere kampeerders en dat geheel gratis. Tot zoover de eigenaar van „De Boekhorst". Wij hadden nog een kort onderhoud met den waarnemenden burgemeester van Noord wijkerhout, den heer E. Oostdam, (de burge meester is met vacantie) die het zeer be treurde, dat het natuurschoon van „De Boek horst" nu verdwijnt. Aan den anderen kant moest hij erkennen dat baron van Harden broek met het omkappen niets onrechtmatigs doet. nu hem eenmaal de termijn van 30 dagen dien de heer Oostdam wel wat lang vond is gelaten, om in beroep te gaan. De heer Oostdam deelde ons verder nog mede, dat door het gemeentebestuur pogin gen zullen worden aangewend bij de regee ring, om te trachten te voorkomen, dat er doorgekapt wordt. Woensdagmiddag was n.l. wel al een groot gedeelte der boomen omge kapt, maar toch nog lang niet alle. Genoemde pogingen, zouden bestaan in het aanvragen van een kapverbod voor de be doelde gronden. Ambtenaren van het Staatsboschbeheer heb ben Woensdag een bezoek aan het terrein ge bracht voor een onderzoek. Wij vroegen telefonisch inlichtingen bij het Staatsboschbeheer, waar men ons mededeel de. dat volgens art. 9 van de Boschwet alleen een kapverbod kan gelegd worden, als het ge meentebestuur het ernstig voornemen heeft, de gronden in quaestie aan te koopen of te onteigenen. Heeft het gemeentebestuur zulk een voor nemen, zoo werd ons gezegd, dan zal het zich moeten haasten met het nemen van een be sluit. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Naar aanleiding van het optreden van A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, die sinds Maandag bezig is op zijn buiten de „Boekhorst" op groote schaal boomen te la ten omkappen, hebben wij het oor te luisteren gelegd in kringen waar men zich voor eerbie diging van natuurschoon interesseert. Groot was daar de verontwaardiging. Zeker, juridisch kan de eigenaar van het buiten, zoolang nog de termijn loopt, waar binnen hij van de beslissing van Gedeputeer de Staten bij de Kroon in beroep kan gaan Gedeputeerden gaven hem nul op het rekest, toen hij in verzet kwam tegen het besluit van Noordwijkerhout om zijn buiten op de monu mentenlijst te plaatsen met zijn buiten doen en laten wat hij wil. Want eerst na af loop van die termijn krijgt het gemeente raadsbesluit, tenzij tijdig vernietiging door de Kroon mocht worden aangevraagd en bereikt, rechtskracht. Men vond evenwel dat het niet te pas kwam inmiddels een werk te doen ver richten, dat zulk een vernieling teweegbrengt. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout, zei men ons, zou intusschen goed doen met "onverwijld de uitvaardiging van een kapver bod aan te vragen, waartoe dank zij de Bosch- wet de mogelijkheid bestaat. Of zulk een ver bod ook zal afkomen, is niet met zekerheid te voorspellen, doch het zou zeker best kunnen wezen, dat men daartoe in het onderhavige geval zou overgaan. Zooals uit het voorgaande blijkt heeft het gemeentebestuur inderdaad dit voornemen. Het stoffelijk overschot van den grooten Italiaanseiicn u.trinucr, markies Guglielmo Marconi, is in de groote zaal van de Koninklijke Academie te Rome op een praalbed gelegd Weer een dronken autobestuurder In den afgeloopen nacht te half één zagen een paar politieagenten op den Jansweg een auto rijden, waarvan de bestuurder, naar ze ver onderstelden, onder den invloed van alcohol verkeerde. Zij gaven hem een teeken dat hij stoppen moest, maar hij reed door. De agen ten hielden toen een passé eren de taxi aan en achtervolgden den onwilligen automobilist, dien zij op den Kloppersingel tot staan wisten te brengen. Het bleek toen, dat de man, een 47-jarige handelaar te Haarlem, in hooge mate onder den invloed van sterken drank verkeerde. Een chauffeur, die naast hem zat. bleek nuchter te zijn. De bestuurder werd naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht, waar hij ter ont nuchtering in bewaring werd gesteld. Hedenmorgen half zeven is hij op vrije voeten gesteld. Hij zal echter de gevolgen van zijn onbe hoorlijk gedrag moeten ondervinden, want hij kreeg twee processen-verbaal, namelijk we gens het niet stoppen en omdat hij m dronken schap een auto bestuurde Het woord is aan.. Diderot: Indien deze gedachten nie mand behagen kunnen ze niet anders dan slecht zijn, maar ik houd ze voor verach telijk als ze iedereen beha gen. Auto en tram in volle vaart tegen elkaar gebotst. Noodlottig ongeluk te Rotterdam Een doode en eenige ernstig gewonden. ROTTERDAM, 22 Juli. In de Oran jeboomstraat te Rotterdam is van nacht een ernstige botsing ontstaan tusschen een personenauto van dr. Romeyn, uit Slikkerveer en een mo torwagen van de Rotterdamsche elec- trische tram. De beide voertuigen, die elkaar met een flinke snelheid tegemoet reden, zijn met een ontzettenden slag op elkaar gebotst, zoodat de omwonen den uit hun slaap werden gewekt. De bestuurder van den auto moet op slag dood geweest zijn. de drie an dere inzittenden van den wagen heb ben min of meer ernstige hersenschud dingen opgeloopen. Zij zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De bestuurder, de conducteur en enkele inzittenden van de tram bleven ongedeerd. De auto is finaal in elkaar gedrukt. De voor zijde van den tramwagen is ernstig bescha digd. Omstreeks kwart voor één reed de auto, bestuurd door den dertigjarigen arts J. A. Romeyn. in de Oranjeboomstraat in de rich ting van den Kreekweg. De wagen had een flinke vaart en ree{S op het rechtsche deel van de trambaan. Even voor de gasfabriek haalde dr Romeyn. die vergezeld was van drie Amsterdamsche studenten, een in de zelfde richting rijdende tram in, om daarna weer op de rechter trambaan te gaan rijden. Uit tegenovergestelde richting naderde mo torwagen 435 van lijn 9, bestuurd door den 36-jarigen J. M. Rawie, uit de Borghesius- straat. Toen aan het einde van den Kreekweg de tram die op volle snelheid reed en de auto vrij dicht bij elkaar gekomen waren, zwenkte de auto ineens naar links en kwam dus te recht op dezelfde baan als de tram. De be stuurder van de atuo moet nog gemerkt heb ben, dat een ongeluk op deze manier niet meer te vermijden was, want, hij wierp nog snel het stuur om, ten einde weer aan de rechterzijde van den weg te komen. Het ongeluk was echter niet meer af te wenden. Met een hevigen slag reden beide voertuigen op elkaar. De groote vierpersóons Nash werd ter hoogte van den motor gegre pen en volkomen in elkaar gedrukt. De voor zijde van den tramwagen werd zwaar be schadigd. het voorbalcon is geheel vernield en de ruiten braken. De slag was zoo hevig, dat omwonenden uit hun slaap werden gewekt. Zij snelden on middellijk te hulp, de gemeentelijke genees kundige dienst en de politie werden direct gealarmeerd en weldra kon het reddingswerk een aanvang nemen. Eerst moest men de auto achteruit trekken, ten einde de passagiers, die nog in den totaal vernielden wagen zaten, te kunnen bevrij den. Het bleek, dat dr. Romeyn, de bestuurder van den wagen, reeds geen teekenen van le ven meer gaf. Hij moet op slag dood zijn ge weest. Naast den bestuurder zat de 24-jarige Amsterdamsche student H. A. R. Havenberg, die er ook zeer ernstig aan toe was. Deze had een zware hersenschudding en een ge broken dijbeen opgeloopen. De twee eveneens uit Amsterdam afkomstige studenten, die achterin de auto hadden plaats genomen, waren er beter afgekomen, hoewel ook zij vrij ernstig letsel kregen. De 28-jarige H. M. Zwicht bekwam een hersenschudding en een wond aan den kin, de 25-jarige S. Rijs een hersenschudding en schaafwonden. pag. De Boekhorst te Noordwijkerhout wordt omgehakt. 1 De Belgische deelnemers aan de Tour de France hebben den strijd gestaakt. 2 Gisteren zijn een reeks ernstige verkeers ongelukken gebeurd. 3 De Noord-Chineesche troepen trekken zich terug. 4 Het nieuwe kabinet-IIodza is thans ge vormd. 4 Nederlandsch-Belgische uitwisseling van kunst. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De groote Fietstocht. i Mr. E. Elias: Liehtstadflitsen. 3 Twee Nederlandsche Padvinders in Ame rika 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Berlijn 700 jaar. 4 H. D. Vertelling: Als het lot beslist. 6 B. K.: „Het Groene Licht". 6 Voor de Vrouw 6 Dr. E. van Raaite: Grieven der Siowaken. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1