STEGEMAN'S H.D -Vertelling M' V B TT D A G 23 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD B ARROND. RECHTBANK Diefstal uit een auto. Een Haarlemmer, uit anderen hoofde gede tineerd. stond terecht wegens diefstal van een verrekijker, ontvreemd uit een auto. die op 24 Maart 1936 geparkeerd stond voor het Ge rechtsgebouw in de Jansstraat. Verdachte bekende den kijker in zijn bezit te hebben gehad, doch ontkende den diefstal. Hij had hem naar hij zei, van een onbekende gekocht, zonder te weten, dat het voorwerp gestolen was. Eigenlijk zou hij den kijker niet gekocht hebben, doch de onbekende had hem een gulden te leen gevraagd en den kijker in cand gegeven. Toen de gulden niet terugge bracht was, had hij den kijker aan een kennis verkocht. Deze kennis, als getuige aanwezig, ver klaarde, dat hij deze kijker niet gekocht had, maar ook hij had hem in pand gekregen, want verdachte had op zijn beurt aan getuige een gulden te leen gevraagd en den kijker in pand gegeven. Getuige had het ding later verkocht. De Officier van Justitie geloofde niet in den „grooten onbekende" en nam in aanmer king, dat verdachte al herhaaldelijk wegens diefstal is veroordeeld en nu zit hij wegens inbraak in voorarrest. De Officier achtte den diefstal bewezen en vorderde een gevange nisstraf van vier maanden. Verkeersongelukken. Op 5 Januari 1.1. reden twee agenten van politie per fiets over den Rijksstraatweg en passeerden even voor de Pijnboomstraat een stilstaande bus. Zij kwamen voor de bus en deze zette zich in beweging. Toen de wagen de agenten passeerde, raakte die den linksrij- dende agent, deze viel en kwam zóo ongeluk kig op de linkerknie terecht, dat hij, zooals de deskundige Dr. Th. Th. Koot thans ver klaarde. niet volkomen herstellen kan en voor agent van politie ongeschikt geacht moet worden. De bestuurder van de autobus verklaarde, dat hij bij het passeeren van de agenten, plotseling de zon in het gezicht kreeg, waar door hij verblind werd. Hij trok met één hand zijn pet voor de oogen, maar daardoor was hij het stuur een oogenblik niet geheel meester; daaraan is te wijten, dat hij niet genoeg naar links uithaalde. De beide agenten, als getuigen gehoord, be vestigden, dat de zon had geschenen en de be stuurder de pet voor het gezicht had getrok ken; tevens zeiden ze dat de bus slechts een geringe vaart had, doch er was voldoende ruimte voor den bestuurder geweest om uit te wijken. De Officier van Justitie was van'oordeel, dat de verdachte onvoorzichtig was geweest, want hij wist, dat de agenten vóór hem reden en hij had. toen hij plotseling de zon in het gezicht kreeg, de voetrem moeten gebruiken en niet aan zij pet trekken. In aanmerking nemende, dat van woest rijden niets is gebleken, eischte de Officier f 25 boete, subs. 15 d?gen hechte nis. Mr. J. van der Hoeven, de verdediger, achtte geen grove schuld aanwezig en pleitte vrij spraak Het volgende verkeersongeluk, waarbij ook iemand zwaar lichamelijk letsel had opgeloo- pen. betrof een aanrijding op de Amsterdam- sche vaart. Daar reed ter hoogte van den spoorwegovergang een man met een bakfiets in de richting van Haarlem, toen hij achterop gereden werd door een vrachtauto met bouw materiaal. Door een of andere oorzaak was een balk op den wagen schuin komen te liggen, waardoor het eende einde ter rechterzijde bui ten den wagen stak, hetgeen de bestuurder niet geweten zal hebben. Toen hij met groote snelheid de bakfiets passeerde, raakte de balk den man op dit voertuig in den rug, waar door bij eraf geslingerd werd. In het gasthuis bleek, dat de getroffene er slecht aan toe was, maar na enkele weken kon hij, ofschoon nog niet geheel hersteld, deze inrichting ver laten. De autobestuurder moest terechtstaan we gens het door schuld veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Hij was niet verschenen. De getroffene, als getuige gehoord, ver klaarde nog niet geheel in orde te zijn, hoe wel het een half jaar geleden is, dat de aan rijding plaats had. Hij weet alleen, dat hij op eens een hevigen slag in den rug kreeg er heeft later een balk op den weg zag liggen. Een andere getuige, die een auto bestuurde en achter de vrachtauto reed, heeft den balk zien uitsteken en ook dat deze den man trof. Beide getuigen zeggen, dat de vrachtauto snel reed. De Officier van Justitie eischte, daar hie; van roekeloosheid gesproken kan worden, een hechtenisstraf van 14 dagen. De derde aanrijding had eveneens plaats op den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Am sterdam. Op 16 Januari werd daar onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude een motorrijder die van Haarlem kwam, aan gereden door een achterop komende auto. De motorrijder, thans als getuige versche nen. verklaarde, dat hij bij de Liedebrug de bocht naar links wilde nemen en 70 a 80 M. te voren den linkerarm uitstak en uitgestoken hield tot hij de bocht nam. Op dat oogenblik reed de auto tegen zijn linkerzijde, waardoor hij viel. Zijn arm bleek gebroken te zijn; hij heeft vier weken in het Gasthuis moeten ver- blij ven. De deskundige Dr. Nijss, die hem behandeld had, verklaarde, dat hij bij getuige een ge compliceerde armbreuk had geconstateerd. Een volgende getuige, die als passagier naast den bestuurder van de aanrijdende auto had gezeten, verklaarde den motorrijder te hebben gezien, toen deze voor hen reed en ook, dat deze voor de bocht den linkeram uitstak, doch of de bestuurder het eerder gezien heeft, weet hij niet. Wel heeft, volgens getuige, de be stuurder getracht den motorrijder te ontwij ken, doch een aanrijding was niet meer te voorkomen. De bestuurder is doorgereden. Vol gens getuige had de auto een tamelijk snelle vaart. Een andere getuige, die het ongeluk had ge zien. verklaarde, dat de motorrijder op zoo grooten afstand voor de bocht den arm had uitgestoken, dat de autobestuurder had kun nen remmen en rechts passeeren. De president drukte er zyn verwondering over uit, dat de passagier van de aanrijdende auto zich ook niets van den motorrijder heeft aangetrokken en later aan de politie geen me- dedeeling van de aanrijding heeft gedaan. De autobestuurder was niet verschenen en zijn verblijfplaats is niet bekend. De Officier van Justitie achtte schuld aan wezig en vond het schandelijk, dat de automo bilist was doorgereden. Geëischt werd een maand hechtenis. Uitspraak in alle zaken op 5 Augustus. Kant en KLaatToet naar LONDEN per Sr.Mij. ZEELAND Van Donderdagavond tot Zondagmorgen. In Juli cn Augustus eiken Donderdag, uitgeeondcrd Donderdag i i Augustus. REISKOSTEN VLI5SINGEN LONDEN v.v.. GOED HOTEL. ALLE MAALTIJDEN. SIGHTSEEING met TOURING CAR; ALLES INBEGREPEN naar ENGELAND VL1SS1N GEN-HARWI C H v.v. OVERTOCHT 1ste -KLASSE. INCLUSIEF LOGIES EN ONTBIJT Vraagt inlichtingen en prospectussen bij de S.M. ZEELAND, Vlissingen, hare Hoofdagenten WE H. MULLER Co. n.v. cn bij de Reisbureaux (Adv. Ingez. Med.) KIND TE WATER. Woensdagmiddag half twee geraakte de zevenjarige R. Koek spelenderwijs in de Ba- kenessergracht. Het kind geraakte zóó ver van den wal, dat de omstanders er niet bij konden komen. De 54-jarige heer G. de Roodt Medanstraat 13, zag het gevaar, waarin het kind verkeerde. Hij sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken, het jongetje te redden ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door den Parochialen Jeugdraad, belast met het beheer van het Jeugdwerk in de Kathedrale Parochie van Sint Bavo alhier, op 23, 24, 25 en 26 Juli 1937 te houden fancy-fair in het perceel aan de Westergracht 1 ingevolge de Winkelslui tingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zaterdag 24 Juli 1937 na des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur, op Zondag 25 Juli 1937 van des middags 12 uur tot des namiddags 6 uur en van 8 tot 11 uur des namiddags en op de beide overige dagen na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te krijgen V. Labben, Bantamstraat 84: armband; Elzinga, Boogstraat 12: beursje met inhoud; J. v. d. Berg, rijwielstalling post kantoor, Schoterweg, 9 uur v.m. 5 uur n.m. (daarna Ted. v. Berkhoutstr. 24rood): beursje met inhoud; Asseler, Leidschestraat 48 2 badpak met handdoekv. d. Tuin, Santpoor terstraat 38 rood: collier; v. d Hulst, Drusus- straat 9: hond Politiebureau Smedestraat: hondenhalsband; A. Sierveld, Gen. Bothastr. 116: jasje; Jansen, Leliestraat 4 rood: j D. Breeuwer, Nagtzaamstraat 46: mes; Kroes, Pijlslaan 3: portemonnaie; Klinkenberg, Boogaardstraat 12; rood: portemonnaie met inhoud; Smid, Spaanschevaartstraat 93: rfj wielplaatje; Politiebureau Smedestraat: rij wielplaatje; Bijnsdorp, Oranjestraat 63: ring; Serné, Sterreboschstraat 72: rozenkrans; Wittehoek, Siriusstraat 10: kinderschep; Plantjé, Korteweg 1: vulpotlood; Van Heel, Burgwal 27 rood: zak inh. zwempak enz. PROGRAMMA VAN DE HAARL. RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 24 JULI 1937. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. UI. 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.35 Fransch Brussel. 4.20 Parijs Radio. 11.05 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 6.50 Ned. Brussel. 7.05 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 8.00 12.00 Diversen. SYNAGOGEDIENSTEN Nederl. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 9,57 uur. Werkddagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7,30 uur. M'ddag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12,30 uur. Werkdagen te 7,30 uur. Zondag te 7,15 uur. De Middag- en Avonddienst op de Werkda gen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. SMAAKT ALS CHAMPY (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 22 Juli. Geëxamineerd 2 vr. en 6 manl. candidaten. Geslaagd mej. G.a. Wester hof, Santpoort en de heeren J. Zwagerman. N. Niedorp en H. G. Rolf, Beverwijk. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling gehouden in ,,'t Nota rishuis" te Haarlem op Donderdagavond. Het Café met Woonhuis „De Telescoop" te Spaarndam aan den IJdijk No. 43, groot 78 centlaren, f 5800 B. P. Sleeper q.q. Een Huis en erf te Haarlem aan de Jans straat No. 42, groot 71 centiaren, f 1620 J. J. Boeree. Een Huis en erf te Haarlem aan het Klein Heiligland No. 90, groot 50 centiaren, f 1850 B. P. Oudkerk. Een Huis, erf en grond te Haarlem aan den Koninginneweg No. 8, groot 93 centiaren. f4500 J. C. Stuart q.q. Een Woonhuis met erf te Haarlem aan de Morinnesteeg No. 1, groot 32 centiaren en een Woonhuis met afz. bovenwoning en erf te Haarlem aan de Ceciliasteeg No. 4 zwart en rood, groot 37 centiaren. Gecombineerd f 1600 G. J. J. Jacques q.q. Stads Bibliotheek en Leeszaal. Padvinderij-tentoonstelling. De directie der Stadsbibliotheek en Lees zaal te Haarlem is voornemens gedurende de jamboree een tentoonstelling te houden van alles, wat op de Padvinderij betrekking heeft. Zij heeft daartoe de medewerking in geroepen van de verschillende groepsleiders der padvinderij te Haarlem en omstreken, 't In bruikleen afstaan van vlaggen, totems, kampeer- en oefenmateriaal van welpen, ver kenners, (ook zee-verkenners!) voortrekkers, pionierswerkstukken (modellen), foto's, al bums, logboeken, boekwerken enz. enz. zal door de organisators op hoogen prijs worden gesteld. De bedoeling is, de tentoonstelling te hou den in de Raadszaal, Prinsenhof en wel van 's nam. 25 uur. De toegang zal gratis zijn. Eenige individueele leiders en de boekhan del deden voor deze tentoonstelling reeds toe zeggingen. Een commissie is benoemd, om de ingezonden voorwerpen te arrangeeren. Deze commissie bestaat uit 2 employés van de Leeszaal, 2 welpenleidsters der Kath. ver kenners en 2 groepsleiders der N. P. V. PERSONALIA De heeren I. C. Havenaar en H. v. d. Holst alhier zijn geslaagd voor het examen in de Engelsche handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswe tenschappen. VRIJE EVANG. GEMEENTE De heer C. Zijlstra Jzn., theol. cand. te Oudebildtzijl (Fr.) heeft voor de benoeming tot hulpprediker bij de Vrije Evang. Gemeen te hier ter stede bedankt en het beroep naar Enschedé aangenomen. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Voor het examen (eerste gedeelte) van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgym nastiek en Massage zijn o.a. geslaagd de hee ren L. Kohier, Heemstede, E. Kupers, Bloe- mendaal en Z. Verwaal, Haarlem. GROENTEMARKT. HAARLEM, 21—7—1937. Tomaten f 0,10f 0,14 per K.G. Tuinboonen f 0,06f 0,13 per K.G. Snijboonen f 0,20f 0,24 per K.G. Heereboonen f 0,11f 0,16 per K.G. Sla f 0,10f 0,30 per kist Spinazie f 0,30f 0,50 per kist Andijvie f 0,20f 0,45 per kist Postelein f 0,20f 0,35 per kist Wortelen f0,04f0,07 per bos Rabarber f0,02f0,06 per bos Radijs f 0,03f 0,06 per bos Peterselie f 0,02f 0,05 per bos Selderie f 0,05f 0,10 per dos Komkommer f 0,02f 0,03 per stuk Bloemkool f 0,03f 0,08 per stuk TUINCONCERT Gisteravond vond in den tuin van het Haarlems Tehuis van Ouden van Dagen een concert plaats. De vereenigingen, die dit con cert gaven, waren het muziekcorps Arti et Religione o. 1. v. den heer Frits Dekker en cle zangvereeniging Proza en Poëzie o. 1. v. J. Booda. Voordat het concert begon, sprak de directeur, de heer S. Glastra een kort wel komstwoord. Daarna zette het muziekcorps met een pittige marsch het programma in. Verder gaf de zangvereeniging die begeleid werd door het muziekcorps eenige nummers ten beste, welke door den verpleegden met een luid applaus werden beloond. Tegen tien uur was het concert geëindigd en was wel dra de rust in den fraaien tuin weergekeerd. Die boterham wordt een tractatie Er is niets op het brood te bedenken dat beter smaakt dan deze bijzondere delica tesse: STEGEMAN's LEVERPASTEI Ze wordt alleen geëvenaard door Stegeman's leverkaas en leverworst. In winkels met ons raambiljet (Adv. ingez. Med.) Het Keerpunt. door J. P. Baljé. FAILLISSEMENTEN. Donderdag 22 Juli 1937 werd door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: G. J. G. Koekenbier, koopman in aardappelen en vrachtrijder, wo nende te Zwanenburg, gemeente Haarlem mermeer, Olmenlaan 14 A. Rechter-Commis- saris: Mr. J. H. P. E. Mijnsen. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem. ET stijgende ergernis keek Dick van Laer naar het dansgewoel. Drie da gen was hij hier nu in deze „mon daine" badplaats, waar Tiny hem heengesleept had, en in die drie dagen had hij 'nog geen seconde rust, werkelijke rust ge had. 's Morgens vroeg werd hij al meegenomen naar de gemengde baden, dwong Tiny, hem letterlijk mee te doen aan het malle gegooi met ballen en ringetjes, en alsof dat nog niet genoeg was, deden ze op het strand, nadat men het water had verlaten, nog weer eens precies hetzelfde. Van eens heerlijk luieren met een krant en een boek was nog letterlijk niets gekomen. Want 'smiddags moest per sé een autotocht gemaakt worden met nieuwe ken nissen het was merkwaardig, hoe vlug Tiny altijd „kennissen" opdeed! en het mocht een mirakel heeten, wanneer het eindpunt van zoo'n autotocht geen mondain restaurant, an nex dancing, was. Niet dat hij dan danste. Merci! Vroeger genoeg gehuppeld. Maar des ondanks was het oervervelend. Je zat maar stom te kijken naar dat idiote geschuif, je dronk uit ergernis een cocktail te veel, en 's avonds als je schele hoofdpijn had van die paar borrels je was nu eenmaal niet ge woon 'smiddags al te drinken stond Tiny al weer gereed om naar de Kurhaus-Dancing te gaan. 't Was nu eenmaal de eenige gezel lige gelegenheid 's avonds, en of je dan niet wist, dat er met de Dingessen was afgesproken. Natuurlijk wist je dat niet, want zij was de gene, die de afspraak gemaakt had. En dat was dan vacantie! Dat heette rust! Tiny wist toch drommels goed, dat hij wel eens een paar weken rust verdiend had. Hij had een heel druk jaar achter den rug. Overdag hard werken,want als je in deze ellendige tijden niet hard werkte, verdiende je heelemaal niets meer. En 's avonds, als je moe en vaak een beetje suf thuiskwam, zat Tiny te wachten, wist ze hem drie, vier maal in de week over te halen, naar een bioscoop, een cabaret, of een dancing te gaan. Een rimpel stond tusschen Dick's oogen, toen hij Tiny volgde, Nog geen minuut had ze op haar stoel gezeten. Steeds maar huppelen en schuifelen! En vanavond maakte ze het heel bar. Wal haar den laatsten tijd bezielde was een raadsel. Kijk ze nu weer lachen tegen dien vervelenden kwast, dien Geelhuizen. Die knaap was niet van haar vandaan te slaan. Vanochtend ook met dat balspelletje, altijd maar weer in haar nabijheid. En Tiny over dreef het geflirt. Hij kon best wat hebben, ze was jong, vroolijk, en haar blonde krulletjes hadden nu eenmaal een onweerstaanbare aan trekkingskracht op de mannen, maar ze kon toch ook wel eens even aan hém denken. Hoe heel anders had hij zich z'n vacantie voorgesteld. Heerlijk in een rustig, stil plaats je, aan een koel meer, waar de ochtenden frisch en pittig waren. Heel vroeg had hij wil len opstaan, en dan een lange, verkwikkende wandeling langs smalle kronkelige paadjes, tusschen geurende velden, waar de nevel nog over hing. Gaan liggen in het koele gras en luisteren naar het gezang van een vogeltje, dat met trillend keeltje z'n vreugde uitjubelde, of naar de heldere klank van 'n ver dorpsklokje. Een rustige middag op de veranda van 'n kalm pension. Stilte, rust, kalmte Inplaats daarvan had Tiny deze badplaats gekozen. Hij had er zich bij neergelegd, had nog even gedacht aan verfrisschende baden, gemakkelijke strandstoelen, een avondwande ling langs den boulevard. Jawel! De jazzband ging te keer als een bezetene, een refereinzanger stiet negergeluiden uit, stamelde klanken als een baby, die z'n eerste woordjes leert. Tiny's lach klpnk luidop. Een rauwe klank maakte een einde aan de dans. Met een nijdig gebaar greep Dick z'n glas whisky-soda, dronk het achter elkaar leeg. Verhit plofte Tiny op een stoel aan z'n tafeltje neer, Geelhuizen met een béte lach op z'n bolrond gezicht aan haar zijde. Dick van Laer riep een kellner en rekende af. Hij lette niet op Tiny's protest. De rimpel tusschen z'n oogen was een centimeter dieper geworden. „We gaan weg!" snauwde hij bijna. Uit zou het zijn, uit met z'n geduld, met z'n eeuwige toegeven. Scherp zag hij het plotse ling in. Hij was veel te goed voor Tiny ge weest. Dolgelukkig toen ze er in toestemde zijn vrouw te worden, had hjj baar van het eerste oogenblik af verwend, en nu, hij zag het met ontstellende helderheid, nu was hij hard bezig een pantoffelheld te worden, die niets te vertellen had, als hij het al niet was! Hij zou haar afleeren, hem als „quantité négli- geable" te beschouwen. Verwonderd volgde Tiny hem. Hij zag er zoo gramstorig uit, dat ze het verwijt, dat hij Geelhuizen, die met stomverbaasd gezicht aan het tafeltje was blijven zitten, niet eens ge groet had, maar inslikte. Zwijgend liepen ze naast elkaar op den bou levard. Er waren maar weinig wandelaars. Zachtjes klotste de zee tegen de steenen zee wering, ergens ver weg flikkerde flauwtjes het lichtje van een visschershut, een vuurtoren flitste zijn waarschuwing iedere zeven "secon den door de duisternis. Na het geroezemoes binnen was dit een verkwikking. Dick werd er wal kalmer door. Maar z'n besluit bleef even vast. „Dick", verweet ze, „waarom gedroeg je je zoo schandalig onbeleefd. Geelhuizen zal wel „De woede bruischte weer op. „Naar den dui vel kan hij loopen," gromde hij. „En jou, Tiny, jou zeg ik, dat 't uit moet zijn met dat eeuwige geflirt! Drie dagen ben al bezig, 's Ochtends dat malle gedoe in het bad, 'smiddags 's avonds dat gespring, het hangt me de keel uit". Hij was jaloers. Ze was te ver gegaan, dacht ze. Die goeie Dick, dat hij zoo uitpakte. Maar ze mocht hem geen voet geven. „Je zou je een beetje beschaafder kunnen uitdrukken", deed ze ijzig. „Ik spreek duidelijke taal!" vloog hij meteen weer op, „en ik zeg je, dat het uit moet zijn met die malle fratsen." Ze mokte. „Wel, als je je dan zoo aan wilt stellen, dan zal ik Geelhuizen wel zeggen, dat onze afspraak voor morgen „Er is geen morgen!" viel hij haar in de reden. ..En er bestaat geen Geelhuizen meer. Morgen met den eersten trein gaan we hier weg." „Dick!" Hij bleef staan „Tiny", zei hij dreigend kalm, ,van nu af bepaal ik, wat we doen zullen. Jij pakt straks onze koffers, en morgen met den eersten trein gaan we hier weg. 't Doet er niet toe, waarheen. Ergens in de bergen, ergens op de hei, of aan een meer. Maar waar het rustig is. Waar ikmaar nog meer jij. eindelijk eens tot rust kan komen." Hij zweeg even, keek van haar af naar de zee, die z'n melancholiek lied zong. „Tenzij jij er de voorkeur aan geeft, hier te blijven," vervolgde hij zacht. „Dan.... ga ik alleen." Ze zag flauwtjes z'n silhouet tegen den he mel afgeteekend. Z'n gezicht, dat haar zoo vertrouwd was, en dat, ze voelde het plotseling als met een schok, den laatsten tijd haar vreemd dreigde te worden. Ze moest eerst iets uit haar keel wegslikken, voor ze kan ant woorden: Natuurlijk gaan we samen, Dick! Nooit zou ik je alleen kunnen laten gaan." Ze voelde zich opeens wonderlijk klein, en toch ook wonderlijk gelukkig naast dien nieu wen Dick. Langzaam liepen ze verder, en ze greep zijn arm. „Misschien, jongen," fluisterde ze zoo zacht als het ruischen van den wind, „misschien was Kon haar been nauwelijks gebruiken door rlieumatische pijn in de knie. „Ik heb altijd erg veel last van rheumati- sche pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. Op aan raden van een vriendin probeerde ik de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aan val van rheumatische pijn gehad." Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urine zuur, alsmede alle andere schadelijke afval stoffen langs natuurlijken weg zacht en vol komen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers -en er kende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 pet- flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. (Adv. Ingez. Med.) ((JN/TINIETIEKEN, MUZIEK CONCERT DER H. O. V. Als het met de belangstelling voor de zo- merconcerten van ons orkest blijft doorgaan op dezelfde wijze als tot nu toe, zal de ge meentelijke concertzaal spoedig te klein blij ken om alle bezoekers te bevatten. Ze was Donderdagavond nagenoeg eivol. (Het eigen lijke of eigenlijk figuurlijke ei kwam ook, maar daarover straks!) Het programma was dan ook wel zeer aan trekkelijk. Mozart's Concert voor 2 Klavieren vormde een der brandpunten, maar de aan wezigheid van twee vleugels en wat van minstens evenveel Ibelang is van twee deugdelijke pianisten maakte de uitvoering van Saint-Saëns kostelijke Fantasie zoölo- gique „Le Carnaval des Animaux" mogelijk, en dit schiep een tweede centrum van at tractie. Het Concert voor 2 Klavieren, K.V. 365, introduceerde ik in samenwerking met George van Renesse eenige jaren geleden op een ledenconcert der H.O.V., onder leiding van Ed. van Beinum. Een herhaling liet lan ger op zich wachten dan het werk verdiende en het was dus gelukkig dat onze stadgenoo- ten Bets Nederkoorn en Jac. Zwaan colla boreerden voor een nieuwe uitvoering er van en dat deze tot stand kon komen. Des te ver blijdender was dit wijl die uitvoering aanlei ding gaf om Bets Nederkoorn nu eindelijk eens op een H.O.V. Concert te hooren, der tien jaar nadat haar piano-studies door een mooi afgelegd examen bekroond werden! De vertolking van het concert was zeer lof» waardig. Vooral de pianiste speelde haar partij zeer fijn en duidelijk, maar haar partner sloot zich uitstekend aan. In beider opvatting was weinig of geen verschil te be merken. In de uitvoering van de door Jac. Zwaan geschreven, goed klinkende cadens kwam even een stoornis voor, die echter geen nadeelige gevolgen had. Eenigszins bevreem dend was. dat de eene solo-partij uit heb' hoofd, de andere van muziek gespeeld werd. De gewoonte brengt mee dat beide partners In dit opzicht hetzelfde doen. Meestal wor den meervoudige concerten, zooals b.v. ook het Concert voor 2 violen van Bach, van muziek gespeeld, zelfs door beroemde en geroutineerde solisten. Bartlett Robertson vormen een uitzondering: die spelen alles uit het hoofd. Het succes der beide pianisten was na; Mozart zeer groot; talrijke bloemstukken vertolkten de achting, die zij genieten. Een belangrijke taak kwam voor hen echter nog na de pauze in Saint-Saëns' werk. St. Saëns componeerde deze geestige, van humor en ironie overvloeiende „Fantaisie zoölogique" in 1886 en zij was vermoedelijk een soort van veiligheidsklep, waardoor hij ontspan ning gaf aan de ergernis, die men hem kort te voren bij zijn optreden in Duitschland be rokkend had. Ze werd 9 Maart 1886 voor het eerst in kleinen kring uitgevoerd. Alle partijen wa ren door eerste rangs-virtuozen bezet. De componist en Louis Diémer speelden de beide klavierpartijen. Enkele dagen later vond een herhaling plaats, waarbij o.a. Franz Liszt aanwezig was. Het werk mocht volgens St. Saëns' testamentaire beschikking pas na zijn dood worden uitgegeven, uitgezonderd het 13de der onderdeelen, „Le Cygne", dat ge drukt en spoedig beroemd werd. „Le Carnaval des Animaux" is een koste lijk specimen van den humor en van de kunde van den Franschen meester. Hoe prachtig is het leeuwengebrul der beide kla vieren in no. 1! In no. 2 kakelen de violen en kraait de hobo, maar het leggen van een ei laten ze aan een ander over. No. 4 toovert ons de gezellige, vroolijke en amusante dieren voor oogen, die als schildpadden be kend en in sommige winkels te koop zijn, en doet dit door een aanmerkelijke verlang zaming van een galop van Offenbach. De solo-contrabas, die in no. 5 de „Danses des Sylphes" van Berlioz een stuk of wat verdie pingen lager dan het origineel ibromt, meta- morphoseert daardoor de nimfjes tot een olifant. De „Kangourous" springen in no. 6 gracieus over de klavieren. Het" ..Aquarium" en de „Volière" (nos. 7 en 10) gijn verbluf fende staaltjes van fijne en geestige klank schildering; de balkende ezels (no. 8) en de suffe, steeds hardnekkig bis. gis toetende koekoek (no. 9) werken op de lachspieren, maar de vooral voor buren zeer hinderlijke dieren, die men „pianisten" noemt, een soort van wezens dat steeds maar oefeningen speelt, doen dat niet minder. In no. 12 („Fossiles") neemt de comoonist een looDje met zich zei ven (parodie op ziin Danse ma cabre"). met een paar oude liedjes en met een aria uit den „Barbier". In de ..Final" galoppeeren verschillende dieren nóg eens door elkaar. We hebben de in vele opzichten voortref felijke vertolking met groot genoegen ge hoord en daarna nog van de schittering der Ouverture „Le Carnaval romain" van Ber lioz kunnen genieten. Ook een meesterstuk van geest en van instrumentatiekunst! Een fijne auditie van Mozart's „Kleine Nachtmusik" had dit merkwaardige concert, dat door Marinus Adam met groote intelli gentie gedirigeerd werd, geopend. K. DE JONG. VIER VERZETLIEDEN GEDOOD. KOETARADJA, 22 Juli (Aneta-A.N.P.) een patrouille onder leiding van luitenant D Raadt doodde 4 uitgewekenen van gampong Leupong, op een afstand van 30 K.M. van Goetaradja. De patrouille ging hiertoe over, nadat deze uitgewekenen op den grooten weg, - I welke langs de westkust van Atieh leidt °-e- deze avond nog wel de beste van ons leven..wapend verzet hadden gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10